JHeuuie ^riïlstljr CTourant Broodrantsoen weer omlaag? Wist U ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0.26 per week; f 1.10 per maand; f3.25 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verb, met adm.kosten) AD VERTE NTIÊNf 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7307 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Sldnlüflstirb is abebleufrt myn berl in tegljenspMt" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Suiker- en vleespositie is nog zo slecht niet Voor de Haagse afdeling van d? Ver eniging voor Internationale Rechtsorde heeft ir A. H. Boerma. regeringscommis saris voor buitenlandse agrarische aan gelegenheden. sprekende over „Interna tionale contacten op agarisch gebied" verklaard, dat reeds voor tie droogte, in Europa vast stond, dat in het komende jaar een tekort van vier millioen ton graan zou ontstaan. De behoefte van Europa is ca. dertig millioen ton per jaar Voorshands is voor Europa 25 millioen ton graan beschikbaar. Het wereldtekort is veel ernstiger, ge- ïien het feit, dat twee derde deel van de mensheid honger lijdt of onvoldoende voedsel heeft. Daar de wereld per jaar 20 millioen ton graan meer nodig heeft, dan waarover thans kan worden beschikt, sohilderde ir Boerma de wereldvoedsel situatie als niet erg rooskleurig. Spr. verwacht, dat in enkele landen de huidige broodrantsoenen zullen moeten worden verminderd. De sui kerpositie baart geen zorgen en ook de vet- en vleesvoorziening gaan ge leidelijk vooruit! Voor 't binnenland verwacht spr. eer ver- De Koningin heeft bronchitis H. M. de Koningin moet, wegens een aanval van bronchitis, enige dagen rust houden. Het is nog niet zeker of Zij Dinsdag zover hersteld zal zijn, dat Zij persoonlijk de Staten-Generaal zal kunnen openen. Dr Beel gaat resideren op Plein 1813 Het secretariaat van de minister-presi dent deelt mede. dat de minister-presi dent, dr*L. J. M. Beel, met ingang van Maandag a.s. weer het gebouw Plein 1813 nr. 4 zal betrekken. Post, bestemd de ministerpresident, moet dus niet i geadresseerd worden aan het ministerie van Binnenlandse Zaken, doch aan het Kabinet van de minister-president. Plein 1813 nr. 4, te 's-Gravenhage. Het vliegtuigongeluk in de Tafelbaai De Raad voor de Luchtvaart zal op 13 Oct. a.s. een onderzoek instellen naar he' ongeluk, dat op 7 Dec. '46 aan het vlieg tuig van de „Willem Barendsz" in de Tafel baai bij Kaapstad overkwam en waarbij de navigator gedood en de drie overige leden van de bemanning gewond werden. De Raad zal geen onderzoek instellen naar de ongevallen, welke op 26 Mei JJ. te Ypenburg geschiedden, waarbij twee toe stellen van Frits Diepen Vliegtuigen N.V. tengevolge van motorstoringen noodlan dingen moesten maken. Zestiende-eeuwse kerktoren uitgebrand Vannacht is de uit de 16e eeuw dateren de toren van de Ned. Herv. Kerk te Her- veld (Over-Betuwe) uitgebrand. De vier motorspuiten, die het vuur bestreden, den voor de moeilijkheid, dat het v gehaaid moest worden uit een brandput, welke 2 km van de kerk verwijderd was. Men vermoedt, dat onachtzaamheid van loodgieters de oorzaak is. [Wettelijke regeling wedden bij paardenrennen Sedert 1911 is het verboden bij •en totalisator weddenschappen op paardenrennen en harddraverijen af te sluiten. Dit heeft echter gevolg gehad, dat clandestiene wed denschappen, met allerlei opLichtersprac- tijken enz. hoogtij vierden. In bezettings tijd is de totalisator weer ingevoerd, doch met de bevrijding verviel het desbetref fende besluit. Thans is bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp tot her-invoering van de totalisator ingediend. Naar analo gie van de Loterijwet menen de ministers van Landbouw enz. en van Justitie het kwaad van clandestien wedden hiermee te kunnen keren. Het wedden wordt thans wettelijk toegestaan, onder bepaalde voorwaarden. Door het heffen van belasting zal 's Rijks schatkist bovendien bij deze regeling wel varen. sterking, dan verzwakking van maatrege len op landbouwgebied. De Nederlandse productiekosten zijn zeer hoog, maar kun nen door herverkaveling van gronden er mechanisatie omlaag worden gebracht. Maandag geen karnemelk meer zonder bon Met ingang van Maandag a.s. mag geen karnemelk, yoghurt e.d. meer zonder bon worden afgeleverd. Deze maatregel twee weken eerder genomen dan o< spronkelijk in de bedoeling ligt, wegens de sterke daling in de melkproductie tengevolge van de droogte. VRIJE HOEDEN EN PETTEN! Met ingang van 15 September zullen alle soorten hoeden, mutsen en petten zonder inlevering van textielpunten mo gen worden verkocht en afgeleverd. Oorlogsgewonden moeten te lang wachten In Doorn is een militair herstellings oord, „Aardenburg" genaamd. Er zijn klachten over de wijze waarop militaire oorlogsgewonden hier worden verpleegd. Zo zou nog niemand van de verpleegden in het bezit zijn van een tweede kunstlid maat, terwijl sommigen meer dan twee jaar hebben moeten wachten op eer prothese. Mogelijk is de oorzaak van drl lange wachten te wijten aan de omstan digheid, dat de militaire werkplaats te Utrecht slechts een capaciteit heeft kunstledematen per maand. Hat Tweede Kamerlid Roosjen heeft thans min. Fiévez inlichtingen gevraagd over de kwestie. Ned. delegatie bij de Ver. Naties uitgebreid Mr L. G. A. Schlichting, hoofd van het Ned. Informatiebureau te Montreal, is toe gevoegd aan de Ned. delegatie bij de ver gadering der V.N., welke Maandag begint „Taxi mevrouw?" De prijzen worden in de toekomst nog meer verlaagd ZOALS reeds met enkele woorden ge meld, zullen de taxitarieven over de gehele lime mi.v. 1 November wor den verlaagd. Verschil is echter gemaakt tussen de tarieven voor 's-Gravenihage, Amsterdam en Rotterdam. Voor Den Haag blijtft de eerste aan slag 75 ct, waarvoor 1 km moet worden gereden, terwijl verder 25 ct. per km (tot dusver 30 ct.) zal worden gerekend. Bij bestellingen zal het tarief sleohts mogen ingaan (d.w.z. „vlag" van taxi meter neer), nadat de passagiers zijn ingestapt. Den Haag blijft dus „vrij voor rijden" behouden. Ter vermijding van al te grote bezwaren tegen het bedienen van de buitenwijken mogen naar hier alle gereden kilometers in rekening wor den gebracht. In Amsterdam zal als eerste aanslag 70 ct. worden gerekend en verder 25 ct. per km tot dusver 30 ct.) Bij bestel lingen zal het tarief in werking treden van de standplaats, waar de taxi zich bevindt af. Het zgn. „vrij voorrijden" komt dus te vervallen. Rotterdam zal in hoofdzaak het tarief als dat van A'dam krijgen, slechts de eerste aanslag zal 75 ct. bedragen, en het vrij voorrijden bij bestelde ritten komt te vervallen. Voor de overige gemeenten met sta- tionnerende taxi's wordt het tarief ver laagd verlaagd van 40 ct. tot ca 35 ct. per km. In kleffere gemeenten, voor zover niet met stationnerende taxi's wordt gereden, zal een tarief worden berekend van 25 ct. per km van garage tot garage. De vaste aanslag van 75 ct. komt te ver vallen, doch het minimum vrachtbedrag blijft f 1,50. Voor interlocale ritten moet voor de eerste aanslag van 75 ct. 1 km worden Het wachttarief wordt gewijzigd in f2,40 per uur of 10 ct. per 2Vz minuut. Voorts zal het verboden worden om een fooi in het tarief te bedingen. Het pu bliek mag echter wel een fooi geven. Prins Bernliard bij de Airborne- herdenking Prins Bernhard heeft het voornemen te kennen gegeven om de Anglicaanse kerk dienst, welke Woensdag 17 Sept. op het Airborne-kerkhof te Oosterbeek kwart voor elf zal beginnen, bij te nen. De luit.-ger„ baron van Voorst tot Voorst zal deze kerkdienst en ook de R.K. herdenkingsdienst, welke begint om half negen, namens de Regering bijwo nen. Na afloop van deze diensten zal de as, afkomstig van de houten herdenkings- kruisen, welke op 11 Nov. j.l. door alle Engelse regimenten op het grasveld naast de Westminster Abbey te Londen zijn ge plaatst, over het kerkhof worden uitge strooid. Het Ned. Oorlogsgraver.comité financiert ditmaal de gehele Airborne- pelgrimage van Hoek van Holland tot Arnhem en terug. Levert Uw oude telefoongids in De P.T.T. doet, met het oog op de huidige papierschaarste, een dringend beroep op het publiek om gelijktijdig met het ontvangen van een nieuwe tele foongids, de oude in te leveren. Parijse conferentie wordt een week verlengd Om critlek van Clayton te bespreken. De Parijse conferentie over het plan- Marshall zal na 15 September nog een week voortduren. Men zal een eindrap port opstellen, waarbij wordt rekening gehouden met de gisteren gepubliceerde opmerkingen van William Clayton, de Amerikaanse onderminister van Economi sche Zaken. Bevin zal nu a.s. Maandag niet in Parijs tegenwoordig zijn. Franse politie zoekt naar valuta zwendelaars Vroegere minister onder de verdachten. Twintig personen, w.o. een vroegere minister, zyn, in verband met een onder zoek naar de tweede valuta-zwendel-af- faire. binnen 24 uur door de Franse po litie gearresteerd en daarna weer voor lopig op vrije voeten gesteld. Het zou om 7 millioen francs buitenlandse va luta's gaan. Propaganda voor Nederland in Zweden Mevrouw Ellen Rydelius, de bekende Zweedse schrijfster, vertoeft momenteel onder gezamenlijke auspiciën van de K. L. M. en de A. N. V. V. in Nederland. Zij doorkruist ons land teneinde stof te ver zamelen voor een hernieuwde uitgave van haar „baedeker" ten behoeve van het Zweedse publiek, hetgeen de bekendheid van en de propaganda voor Nederland Zweden ongetwijfeld ten göede zal ko- Hij maakte de Veluwe onveilig De Rijkspolitie uit Oldebroek heeft de 17-j. E. v. d. B. uit Ermelo gearresteerd. Deze maakte er werk van om op Ameri kaanse wijze auto's te „vorderen". Woens dagavond dwong hij een Amersfoortse chauffeur, nadat hij met hem meegereden was. in de buurt van Putten, onder be dreiging van een revolver, zijn wagen 3f te geven. Hij had echter pech want hij moest de auto in defecte toestand tussen Apeldoorn en Vaassen achterlaten. Donder dagavond was de Deventer chauffeur V. het slachtoffer. Hij moest in de Parken- buUrt aldaar zijn portefeuille en sigaretten afgeven aan de autobandiet, die hem tot beloning een klap op zijn hoofd gaf en er daarna met de auto vandoor ging. On middellijk werd de politie gealarmeerd en kort daarna werden dief en auto op de IJsselbrug te Zwolle aangehouden. De Jeugdige gangster legde een volledige be kentenis af. Hij verklaarde thuis ruzie te hebben gehad en naar België te willen. Verliezen dezer week in Indië V Vüf en twintig namen. De Regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn ge rapporteerd: Koninklijke Marine: Geen verliezen. Kon. Ned. Landmacht: Serg. J. B. Th. Eibers, Nijmegen; sold. J. Balder, Weesperkarspel; sold. M. Boonstra, Tietjerksteradeel; sold. 1ste kl. A. van der Engh, Haarlem; sold. A. Prins, Scheveningen; sold. P. Heek, Amster dam; sold. 1ste kl. G. J. van Zadelhoff, Velp; sold. A. J. Herwijnen. Rotter dam; sold J. Kooper, 's-Gravenhage: serg.-maj. M. Kamperman, Utrecht: sold. lst& kl W. L. Balkema, Gronin gen; sold. R. Kiers, Tietjerksteradeel; sold. A. van Roosenbeek, Haarlem, serg. C. M. Former. Amsterdam: korp A. J. A. Koellmann, Alkmaar; sold. W. Huisman, Delft; sold C. R. Jansen, Herwen en Aerdt; korp. J. van Kam pen, De Wijk; sold. 1ste kl. H. E Lam- merts, Enschede; sold. J. S. Achter kamp, Hengelo. Kon. Ned.-Indisch Leger: Chin. sold. 2de kl. Gho Tian Soen; sold. 2de kl. H. Saijers, uit Ned.-Indië; sold. 2de kl. A. H. Bos uit Kampen; Ambon, sold. 2de kl. der artillerie P. Kailuhu; Ambon, sold. 2de kl. der Infanterie H Salwane. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam wordt Maandagavond met wethouder Franke en de heer Teixera de Mattos uit Moskou op Schiphol terugverwacht. Cripps *wil strijdkrachten verder beperken OM ENGELAND VAN ECON. ONDERGANG TE REDDEN „Oim de ineenstorting van Engeland te voorkomen moet de Britse export on middellijk vermeerderd worden met een derde, terwijl de strijdkrachten en de kapitaalinvesteringen opnieuw zullen worden besnoeid", aldus verklaarde Sir Stafford Cripps, de Britse minister van Handel, tijdens een rede, die hij gisteren hield ten overstaan van 2000 industrië len en waarin hij bijzonderheden mede deelde over het nieuwe exportplan der regering. Huizen-, wegen- en bruggenbouw zul len drastisch worden beperkt, terwijl Cripps tegen eind 1948 de uitvoer op 160 To van 1938 gebracht wil zien. Daar toe krijgen, bij de kolenvoorziening. de industrieën voorrang. Naar aanleiding van het persoonlijke voorstel van zijn collega Bevin, betref fende een douane-unie van het Britse gemenebest, merkte Cripps op, dat dit heel mooi was, doch dat de ingevoerde goederen niet voor niets werden ge- Drielandenconferentie over havenverkeer te Brussel Op 15 September zal te Brussel ee conferentie worden gehouden tussen N e der land, België en Frankrijk over d coördinatie van het havenverkeer van d drie landen. Hongaarse boerenpartij blijft rechts-houden Links georiënteerde ministers uitgesloten Met overweldigende meerderheid heeft de Hongaarse partij der kleine boeren rechtse leden in haar partijbestuur gekozen. De vroegere linkse leiders: pre mier Lajos Dinnijijes, minister van Voor lichting Mihalyfi en de minister van On derwijs Jules Ortutay, zijn uit de poli tieke commissie der partij gestoten. In dien de rechtse meerderheid uit de re geringscoalitie treedt, zal de linkervleu gel met de uitgestoten ministers aan het hoofd, de partij verlaten en een on afhankelijke partij van kleine boeren vormen, deel uitmakend van de rege ringscoalitie. President Zoltan Tildy is onmiddellijk besprekingen begonnen met de nieuwe rechtse leiders. Ferenc Nagy, de velbannen leider der Boeren partij, is nog niet vergeten. Rusland aclit Londense confe rentie overbodig Door Brits-Amerikaanse overeen- komsten. ki diplomatieke kringen te Moskou houdt men ten zeerste rekening met de mogelijkheid, dat Rusland niet zal deel nemen aan de zitting van de Raad ministers van Buitenlandse Zaken, die in November te Londen, zal worden ge houden, daar de Brits-Amerikaanse •enkomsten inzake Duitsland deze bij- een komst overbodig zouden hebben ge- FRANS-SPAANSE GRENS WORDT NIET HEROPEND. Tijdens een rede voor de commissie voi de Buitenlandse aangelegenheden van Franse Nat. Vergadering heeft Georges Bidault. de Franse minister van Buiten landse Zaken, o.m. verklaard dat er geen sprake is van heropening van de Frans- Spaanse grens. BEULEN VAN MAUTHAUSEN KRIJGEN DE STROP. Vijf voormalige SS-bewakers van het concentratiekamp Mauthausen in Oosten rijk zijn door de Amerikaanse militaire rechtbank te Dachau veroordeeld tot de dood door ophanging. Andere SS-misda- digers kregen gevangenisstraffen, va riërend van 15 jaar tot levenslang. BERICHT Ingevolge prijsvaststelling no. 1264/072, 61/705 van het directoraat-generaal van de prijzen is de abonnementsprijs van ons blad met ingang van 1 Octo ber 1947 gebracht op 30 cent per week, f 1.30 per maand of f3.90 per kwartaal, exclusief incasso- en administratie kosten. Ter vermijding van incasso- en admi nistratiekosten kan het verschuldigde abonnementsgeld uiterlijk een week voor een nieuwe maand of een nieuw kwartaal op onze girorekening worden overgeschreven. DE DIRECTIE. Kamerleden, ale ge Dinsdag, rijdende ofwel te voet, Over 't Binnenhof-plaveisel U ter troonzaal henen spoedt. Wijst een fonkelend hernieuwde torenklok U op het feit Dat de wijzers ils maar draalen, kortend r En r bö i r de tüd. r ge in de toekomst telkens weer die klok bekijkt. Zorgt dan dat de loop der wijzers niet meer uit Uw denken wijkt; Weet, wanneer ge in Uw rede al te veel hebt uitgeweid. Dat de wijzers als maar draaien, kortend uur bij uur de tijd. Mocht het binnenkort gebeuren dat ge met elkaar beziet Hoe er moet gehandeld worden in het overzees gebied, Maakt een eind dan aan de twijfel, zoekt een weg naar zekerheid. Want die wijzers, o, ze draaien, kortend uur bU uur de iijd. Gré Kempen-Sterkenburg. DAT kruideniers slechts een kleine toe wijzing koek en biscuits krijgen en de klanten dus met weinig tevreden moeten DAT in de Maasbedding onder Elsloo grondvesten zijn bloot gekomen, die wij zen op resten van torens van een oud- Noormannenkasteel. DAT te R'dam is opgericht de „Ned. Stichting tot bevordering van het eigen huisbezit", welke allereerst komt met plannen voor de bouw van 402 woningen in Schiebroek. DAT de Belgische min. van Justitie, Paul Struye, Maandag en Dinsdag a.s. min. Maarseveen bezoekt en tevens de opening van de Staten-Generaal bijwoont. DAT aan B. en W. van Wieringermeer door het raadslid Breebaart verzocht is in de uitbreidingsplannen der dorpen lan dingsterreinen voor hélicoptères op te DAT een 18-j. conducteur van de Ned. Buurtspoorwegmij te H'sum is gearres teerd i.v.m. het knoeien met spoorkaartjes, waardoor hij zich reeds f 125 had toe geëigend. DAT de Hilversumse NSB-wethouder C. H. J. Raad, die nog tot 19 Oct. a.s. in het kamp moest vertoeven, door hot Hilversumse Tribunaal i.v.m. zyn zwakke gezondheid in vrijheid is gesteld. Dat voor het A'damse B.G. 4 jaar gev. straf is geëist tegen het 23-j. Joodse meis je Rosalie Roozendaal uit Hilversum, die enige tijd S.D.-spionne is geweest. DAT de St.-CrL van gisteren een le 3e uitvoeringsbeschikking loonbelasting 1940 en een 3e wijziging prijzenbeschik- king houten huishoudelijke artikelen bevat DAT het intern, congres van platte landsvrouwen vandaag te Amsterdam zyn laatste zitting houdt. DAT de jaarlijkse herdenkingswandel tocht voor de gevallenen uit de periode 1940'45, ditmaal te Helmond wordt ge houden en wel op 28 Sept a.s. DAT het zilveren jubileum van de Ned Seintoestellen Fabriek in Hilversum op 27 Febr. a.s. luisterrijk wordt gevierd en hierbij een gedenkboek wordt uitgegeven. DAT ir W. G. v. d. Kloot met ingang van 1 Mei jJ. benoemd is tot houtvester bij het Staatsbosbeheer te Utrecht. DAT de deelnemers aan het tweede internat, belastingcongres te Schevenin gen gisteren Amsterdam bezochten, waar zij ontvangen werden door de Kamer van Koophandel en vandaag de slotzitting wordt gehouden. DAT de Ver. tot Opvoeding en Verple ging van idioten en achterlijke kinderen, binnenkort te Soestdijk het van Arkel In stituut zal openen. DAT min. Gielen op zijn driedaags be zoek aan Friesland gisteren in Sneek arri- DAT aan 8 inwoners van Axel door een delegatie van Poolse officieren onderschei dingen zijn uitgereikt voor de hulp in Sept. '44 aan de Poolse troepen verleend. DAT de sleepbootredersvereniging te Dordrecht gisteren 40 jaar bestond. DAT H. G. W. v. Aardenne, oudste fir mant van de fa Penn en Bauduin te Dordrecht, welke deze week 100 jaar be stond. gisteren zyn gouden jubileum vierde. DAT dezer dagen te Waalwijk de Ned. Ver. van lederindustrie-scheikundigen on der voorzitterschap van ir J. v. Gijn is heropgericht. DAT de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal de Jong, op 18 Sept. a.s. de viering van het gouden priesterjubileum van de aartsbisschop van Mechelen. kar dinaal van Roey, aldaar bijwoont. DAT op 16 en 17 Oct. a.s. onder auspi ciën van de hoofdgroep Industrie en de Stichting voor de Landbouw in de Stads schouwburg te Utrecht een researchcon- gres wordt gehouden en kaarten verkrijg baar zyn aan Kneuterdijk 8 en Raamweg 25—28. Den Haa^. DAT te Haarlem o.l.v. de Chr. Jonge- vrouwen Federatie het eerste internaat voor gezinshulpen in Nederland is ge opend. DAT de Tweede Kamerfractie van de CB-N. dezer dagen in Den Haag een nat Welvaartscongres houdt. DAT gisteren voor het R'damse B.G. 20 j. werd geëist tggen de voorm. R'damse wethouder, de 34-j. mr dr P. J. Dijkhuis, die o.m. talrijke burgers naar Duitsland heeft gestuurd. DAT gisteren in het Fries Museum te Leeuwarden de tentoonstelling .Hon derd jaar Friese schilderkunst" is ge- DAT het inwonerstal van Nijmegen ls gestegen van 100.000 in 1940 tot ruim 106000 op dit ogenblik. DAT mr J. Zaaier, proc.-fisc. bij het Haagse B. G., Vrijdag a.s. een inleiding houdt bij de première van de documen taire film „Het Proces van Neurenberg' in het Kriterion Theater te A'dam. DAT gisteren in Bussum de tweede Gooise ambachtsschool is geopend. DAT de P. v. d. A. op 3 Oct- in „Kras- napolsky" te A'dam een economisch gres houdt DAT van 512 Oct. in Boekarest het Internationaal Ingenieurscongres wordt gehouden, waarvoor ook de Ver. Delftse Ingenieurs is uitgenodigd. DAT van 1321 Sept. te Zaandam het Intern. Congres van Esperantisten wordt gehouden. DAT het Tweede Kamerlid jkvr. n W. I. Wttewaal van Stoetwegen gisteren op een te Hilversum gehouden presiden tenconferentie van de Ned. Ver. voci Vrouwenbelangen en gelijk staatsburger schap heeft gesproken ever „Het kinder recht, het parlement en de vrouw". DAT Maandag a.s. een drielanden-< missie te Brussel de coördinatie van Franse-Nederlandse en Belgische haven verkeer zal onderzoeken en ons land hierbij vertegenwoordigd wordt door C. J. Schaepman. DAT prof. mr A. C. Josephus Jitta. voorz. van de commissie voor onderzoek van gewetensbezwaren tegen de krijgs dienst, vandaag met de ..Oranje" uit Ba tavia naar Nederland vertrokken is. DAT het stadhuis te Medemblik giste ren officiëel in gebruik werd genomen. DAT voor het Asser B.G. gisteren 15 j. geëist werd tegen de 47-j. voorm. burge meester van Schoonebeek, Verbeek, die verschillende personen verraden had. DAT in de periode van 24 t/m 30 Aug. j.l. het aantal gevallen van diphterie 128. van kinderverlamming 26 en van para- typhus 28 bedroeg. DAT de burgemeester van Praag op 22 Sept. a.s. een driedaags tegenbezoek Rotterdam brengt. Maleise brigade naar de republiek? Zeshonderd man heimelijk uit Britse kolonie vertrokken Aneta seint uit Singapore, dat volgens berichten uit Malakka Donderdag 600 Voor-Indiërs, Chinezen en Malelers in het geheim Johore hebben verlaten met het doel in de republiek op Sumatra als internationale brigade op te treden en zich in verbinding te stellen met de republikeinse troepen onder Ali Soe- djati. Vier vrouwen zouden als verpleeg ster zyn medegegaan. Australische „deskundigen" naar Batavia Nieuwe vergadering der consuls op komst. Aneta seint uit Batavia, dat de Austra lische groep van „deskundigen" (niets gevaarlijker dan het klakkeloos gebruik woorden Red bestaande uit vlei personen, onder wie een brigade-gene raal, op weg is naar Batavia om de con sulaire commissie te assisteren. Zy wor- aan het einde der week verwacht er omstreeks deze tijd kan wederom eer vergadering der consuls-generaal worden tegemoet gezien. A.FP. meldt dJftde fungerende Britse en Australische ^Kuis-generaal van hun reis over Oost-Java te Batavia zijn terug gekeerd, in gezelschap van 4 Australische officieren, die hen assisteerden. De suls-generaal van België en van China zijn terug van een reis over West-Java. Twee Franse officieren, kolonel Morizon en luitenant-kolonel Faure worden te Ba tavia verwacht, -evenals verschillende Amerikaanse officieren. De Australische en de Belgische vertegen, woordiger in de Veiligheidsraad Evatt Van Langenhove hebben overleg gepleegd over de aanwijzing van een derde mogend heid in verband met de bemiddeling m het conflict tussen Nederland en Indonesië. WAAROM BEZAT DE REPUBLIEK GEEN MEDICIJNEN? Van republikeinse zijde hoort men vaak de beschuldiging dat Nederland geen medi cijnen zou hebben toegelaten. Dit is eer leugen maar wel kan bewezen worden, dat telkens, wanneer er aan de republiek medicijnen waren geleverd, deze in de zwarte handel verschenen, en nog wel in de originele verpakking. Dikwijls war daarbij zeer gevaarlijke medicamenten. V.PJt.O.-STUDIO WEER IN GEBRUIK GENOMEN. Nadat de in de bezettingstijd aang richte schade aan de V.P_R.O.-studio Hilversum, in de afgelopen maanden w hersteld, is de studio gisteravond op enigszins feestelijke wijze weer in j bruik genomen. TINBAGGERMOLEN „MARAS" TE PORT SAID AANGEKOMEN De sleepboot „Zwarte Zee" is Donder dag j.l. op weg naar Ned.Indië me tinbaggermolen „Maras" te Port Saïd gekomen. Filmpraatjes In het begin van dit jaar werd be kend gemaakt dat Gerard Rutten, cineast, was aangezocht een film te maken beeld zal geven van de periode, dat Koningin Wilhelmina de regering heeft gevoerd. Enkele weken geleden ver scheen het bericht dat de heer Rutten uit de Verenigde Staten was terugge keerd. waar hij besprekingen had gevoerd vaardiging van de regerings jubileumfilm. Deze besprekingen r.u zou den mislukt zijn en de cieast Rutten ging vervolgens naar Engeland om onderhan delingen aan te knopen met de Eeagle Lion. Een en ander heeft in sommige kringen bevreemding gewekt, omdat de heer Rut ten gee noverleg heeft gepleegd met offi ciële instanties zoals het departement van O. K. en W., de Bioscoopbond, enz. Het staat vast, zo zegt men, dat de plan nen geheel zijn opgenomen in de kring van de heer Rutten en zijn medewerkers; men spreekt de verwachting uit dat oudere planner, die de steun van de Bio scoopbond schijnen te hebben, nu met spoed zullen worden uitgewerkt Nu is er iets voor te zeggen de ver gen de vervaardiging van zulk een film werk %in overleg met officiëleinstanties te doen geschieden, maar wij kunnen toch geen bewondering hebben voor die scherpschutters der critiek die in allerlei berichten en commentaar een blaam wer per. op de heer Rutten, officier in alge mene dienst van H.M. de Koningin, alsof hy een misdaad heeft begaan. Wij van onze kant vragen, nu men zich zo opwindt over de activiteit des herea Rutten, waarom die officiële instanties dan niet wat voortvarender tewerk zya gegaan? En is het niet onbillijk de mis lukking van de besprekingen m Amerika, geheel aan de heer Rutten toe te schrij ven? Men kan zeggen jammer dat de officiële instanties er nog niet in geslaagd zijn iets te bereiken," maar anderzijds moet men toch respect hebben voor de cineast Rutten die dan toch getracht heeft en nóg tracht iets tot stand te bren gen! Maar ook in deze affaire schijnt .jalou sie de métier" een woordje mee te spre ken. Nederland is maa klein. Wij zijn be nieuwd wat er verder gaat gebeuren. Hoe men het ook wendt of keert, men zal de heer Rutten met meer kunnen passeren. Hij verzorgde in ieder geval „de voor film" van dit filmische drama! Sympathiek gebaar Besef hebben wij voor de moei- lijkheden, waarin Engeland met het Palestijnse vraagstuk is geplaatst. Het was zeker niet uit diplomatieke weelde, toen het onlangs de hele zaak moede de ganse kwestie voorlegde aan de Verenigde Naties. En dat in de afgelopen dagen zowel de Verenigde Naties als de afzonderlijke staten (ook de grote) gezwegen hebben, is wel een aanwijzing dat die zaak niet zo gemak kelijk is. Des te sympathieker is het gebaar van Sultan Hamid II van Pontianak, presi dent van West-Borneo, die zyn land wil openen voor de Joden van Nederland en ook van elders. De Veiligheidsraad heeft het wense lijk geoordeeld, deze man en zijn col- le'ga's niet te horen. Dat is ook een wijze om de problemen op te lossen. Alleen hadden wij mogen hopen, dat zulke methoden langzamerhand overwonnen zouden zyn. De Ronde-tafel-conferentie met Suriname en Curacao In aansluiting op het gisteren reeds een deel onzer edities geplaatste bericht vac, onze parlementsred acteur over de te verwachten voorbereidingscommissie voor een ronde-tafel-conferentie met onze Amerikaanse gebiedsdelen is uit een offi ciële mededeling gebleken, dat deze com missie gisteren door dr Beel is geïnstal leerd. Voorzitter is prof. mr R. Kranenburg, voorzitter van de Eeste Kame. De andere Nederlander in de commissie is mr W. H. van Helsdingen, oud-voorzitter van de Ned. Indische Volksraad. Voor Curasao hebben zitting dr M. T. da Costa Gomez en dr A. W. J. M. Desertir.e, resp. lid en voorzitter van de Staten van Curasao. Voor Suriname F. H. R. Limapo, oud voorzitter der StÜrinaamse-Staten en H. K. A. Kleine. gouvernements-.< van Suriname Mr Th. H. Bot xan zeese Gebiedsdelen treedt op als De eigenlijke conferentie zal bestaan uit 23 leden, te weten 6 vertegenwoordigers van Suriname, 6 uit de Ned. Antillen 11 uit Nederland, onder voorzitterschap van de min. van Overzeese Gebiedsdelen, In twee dagen drie en tachtig man gewond Op 8 en 0 September zijn >eld en werder S3 gesnei an geui (Uit het actie-commu niqué van 10 Sept.) Zo'n simpel berichtje in de krant. Drie en tachtig man gewond! Drie en tachtig van onze jongens eenzaam in het hospitaal. Eenzaam, omdat ze juist nu ons, hun vader of moeder, broer en zuster, vriend of verloofde aan hun ziek bed missen. Juist nu hebben zij behoefte aan een blijk van liefde en genegenheid uit het vaderland. Lezers helpt ons de handen van Mevrouw Spoor te vullen! Hier moogt U niet laks zijn. Vul nog vanavond een giro-biljet of een post- wisselformulier in. Dit is een nationale Vijfde verantwoording: P J Schev. 1.45, N C v d W 1.—. J B 2.50, P J J M 2.50, H T 2.50, J C 5 K 1.—. D K 2.50. A J v d K 10.—, P J B S—B 10.—, K C P—L 10.—, G L V 25.—, M v d O—v D 5.—. W F C S 5.—, K T 10.—. B C B 1—, E J v d P 5.—, M D 2.50. M H N—T 2 J J T 15.—. M G 2.50, A B 2.50, allen te Den Haag, H d L. Loosd. 5.—. J K, Rijswijk 33. S J d V. Voorburg 5.M C V. Voor burg 5.—, J A V Ellecom 5.—; totaal f 176.95. Inclusief de vorize verant woording is de stand nu f 647.50. Ons gironummer is 58936. die een raadgevende stem heeft. De aan wijzing der leden zal plaats hebben door H.M. de Koningin uit door de Staten der Amerikaanse gebiedsdelen op te maken dubbeltallen en groslijsten. Deze tallen worden voor Nederland opgemaakt door de ministerraad. Het ligt in de bedoeling, dat de con ferentie te Den Haag bijeenkomt binr.ea een maand na het afkomen der benoemin gen. Nederlandse tabaksaankopers naar Amerika Een deskundige en een ambtenaar Wederom hebben zich, naar wij ver nemen, Nederlandse aankopers naar Amerika begeven, om er tabak aan te kopen voor onze c:garettenindustrie. Dit maal koopt het Rijksbureau niet op eigen houtje, maar het verliet het pad der ge leide economie in zoverre, dat het de heer Prins, van de Vakgroep Sigaretten- fabrikanten uitnodigde met de ambtenaar van het Rijksbureau samen de aankopen te verrichten. Het is uiteraard nog niet wat de Ne derlandse cigarettenroker nodig heeft. Hij vraagt een goede cigaret en die kan alleen verkregen worden, als de cigaret- tenfabrikanten zélf een quota dollars toe gewezen krijgen om daarmee, in concur rentie met elkaar, tabak aan te kopen. Hopenlijk brengt een volgende oogst die verandering. STATUS QUO VOOR KOUSEN. Het enthousiasme over de zeer gunstige herwaardering onzer textielgoederen, waardoor wij van Maandag af met onze kostbare textielpunten meer kunnen doen dan in het verleden, deed ons gis teren op één punt heenlezen over een. voor een leek onduidelijke nuancering in de nieuwe richtlijnen. Kousen, sokken, sportkousen 4 punten, zo heet het daar. En vervolgens onder kousen (ongeminderde) dameskousen 2 punten. Wij hebben daarin een nieuwe toestand gezien. Het is de status quo. Op het congres van R.K. ambtenaren te Amsterdam werd heden besloten om de .Regering een extra maand sala- •oor de ambtenaren te vragen, ten einde de heersende nood te lenigen. Het uordt koeleraldus De Bilt Tot morgenavond verwacht de Bilt: Matige tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West Aanvankelijk vry veel bewol king met plaatselijk enige regen, later weer opklarend. Koeler. ZON EN MAAN. Zondag 14 September. Zon op 6.11 en onder 19.00. Maan op 5.13 en onder 19 21. N.M. Maandag 15 September. Zon op 6 12 en onder 18.58. Maan op 6.40 en onder 19.36,

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1