JUriuti? ^riJtscljr (Connutt MINDER PUNTEN VOOR KOUSEN EN WINTERJASSEN Wist U 19J VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1947 ABONNEMENTSFR1J ZEN f 0.26 per week; 11.10 per maand, f 3.25 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.kosten) ADVERTENTIËN: f 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stonluastirt» Is dhcUtuctf myn Ixrl in teyljenspoet" Acht en twintigste jaargang No. 7306 BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 Ook meer klosjes garen en meer brei- wol voor uw punten [ER (Eigen bericht) Spaart Uw punten zouden we de huisvrouwen willen toeroepen. Wacht met textlelaankopen tot a.s. Maandag, want de herwaardering der textielpunten zal dan aoals gemeld ingaan en, voor verschillende zeer noodzakelijke huishoudelyke- mode-artikelen, aanmerkelijke puntenbesparingen opleveren. op 15 punten, het complet blijft 60, de gevoerde mantel 40, de ongevoerde de plusfours 17 (tot nu toe 15), de regen mantel 17, de winterjas komt van 60 op 50 punten een belangrijke besparing maar de demi-saison van 40 op 45, de overhemden zullen 15 punten moeten opbrengen, de tweedjas 45 en de battle dress, als voorheen 35. Onderkleding: Revolutionnair zouden we de wijzigingen voor de puntenwaar dering onderkleding willen noemen. Ca misole, directoire, korte onderbroek en dergelijke artikelen, tot nu toe op 8 pun ten gewaardeerd, dalen tot zes. Onder jurk en rok blijven op 8 gehandhaafd, maar de combination en de lange onder broek, di^ nu °P 8 stonden, zullen 10 punten moeten kosten.- Sportkousen en sokken blijven vier punten doen. De dameskousen dalen evenwel van vier op Er wordt onderscheid gemaakt tussen heren- en dames-pyama's. De eerste blij ven op 20 punten, de laatste, tot nu toe ook 20 punten vereisend, dalen tot 16. Huishoudelijke goederen: Voor de huis houdelijke goederen is de wijziging in de punteijwaardering voor garens be langrijk. Naaigarens per 250 yards 1 punt, thans nieuwe richtlijnen voor de handel vonden de. winkeliers vanochtend in hun brievenbus. Er blijkt uit, dat er drie leef tijdsgroepen zijn vastgesteld, in tegenstel ling tot vroeger toen er twee waren. Nu onderscheidt men personen boven 15 jaar, de groep van 10 tot 14 jaar en die van 4 tot 9. De babys zijn in een af zonderlijke groep ondergebracht Het voordeel daarvan is, .dat men voor een babyjasje dus niet precies dezelfde hoe veelheid punten behoeft af te knippen als voor een jongensjas voor uw veertien jarige,, zoals tot dusver het geval was. De puntenwaardering onderging ver schillende wijzigingen, sommige in gun stige, andere in ongunstigen zin. Hieronder volgt voor de voornaamste artikelen, de nieuwe waardering: Bovenkleding: Was het twee- en drie delig costuum tot dusver gelijk gewaar deerd, thans zal men voor het tweedelige costuum 50, voor het driedelige 60 pun ten moeten geven. Een lange broek zal als voorheen 15 punten moeten kosten, maar een korte broek zes, wat voorheen vyf was. Een dames colbertjasje doet 25 punten, een heren 35. Schorten zullen met en zonder mouwen verschillend ge honoreerd worden. De eerste met 20, de laatste met 12 punten. De japon komt per 100 yards, stopgaren per 90 meter 1 punt, haakgaren per 50 gram 1 punt, handbreigaren per 100 gram drie punten Van het linnengoed dalen de servetten in 5 op drie punten. Baddoeken doen 6, handdoeken 3, tafellakens van 515, beddelakens van 415 en slopen van 3 t zes per stuk. Kinderkleding: Het kinderpakje zal x>r 9 tot 14 jarigen 15 en voor 4 tot 9 jarigen 12 punten moeten opbrengen. Het matrozenpak voor dezelfde groepen en 12 punten. Bedrijfskleding: De lange jassen :n van 25 op 23 gebracht, de korten in 15 op 13, terwijl de voorschoten, die t nu toe vijf punten deden, gesplitst jn in lange, die zeven en korte, die zes punten dienen op te brengen. Overigens zijn de nieuwe richtlijnen Voor de handel belangrijk, daar gebroken is met het systeem van de levering naar basisjaren. Iedere bij de handel bertok- kene is nu aan puntencoupures gebon den. Dit geldt ook voor de fabrikant. Het vergemakkelijkt de controle en zal gevolg hebben, dat de vraag van het publiek voor bepaalde artikelen beter tot haar recht komt. De puntenwaardering voorts in overeenstemming gebracht met het materiaal, dat men betrekt. Deze wijzigingen staan in uiteraard in verband met' de grotere hoeveelheden het binnenland beschikbare textiel- goederen, die als volgt zijn: wollen stoffen 12.700 ton (in 1946 8800 ton); katoen en tricot 20.000 ton (in 1946 15.800 ton); kunstzijde 4400 ton (in 1946 3700 ton). F elle Amerikaanse kritiek op Europees herstelplan Er zijn te weinig concrete punten genoemd Het uur van spreken heeft eindelijk geslagen. De Ltn. Gouverneur-Generaal H. J. van Mook licht in opdracht van de Ned. Regering de Amerikaanse aut< teiten en pers voor omtrent de toestanden in Indlë. Onmiddellijk na zijn a komst te New York werd hij reeds door journalisten onder vuur genomei Een mislukt concert met een sensationeel staartje Fabeltje over een iveddende hynotiseur? (Van een onzer verslaggevers) HET laatste zomerconcert van het Re sidentieorkest in het Kurhaus te Scheveningen op 3 September ver liep niet bepaald gunstig. De dirigent Ignace Neumark had als solisten de eerste concertmeestervan het orkest Sam Swaap, die een vioolconcert, van Bach speelde en de Franse pianiste Janine Weill in een pianoconcert van Saint Saëns. Beide solisten speelden naar ge woonte uit het hoofd. Zowel Sam Swaap als Janine Weill kregen echter op een be paald moment een geheugenstoornis, waardoor zij hun partij moesten afbre ken en naar de dirigentenlessenaar lo pen om in' de partituur van Neumark te zien, hoe zij verder moesten spelen. Voor Sam Swaap, staande naast Neu mark, was dit niet zo moeilijk als voor Janine Weill, die van achter de vleugel moest opstaan om naar de dirigenten- lessenaar te komen. Het tragische voor haar was nog, dat zij en Neumark na de eerste vergissing bij een verschillende maat begonnen, waardoor er wederom moest worden onderbroken, hetgeen en kele malen gebeurde. Begrijpelijk was de spanning in de zaal zeer groot. Na het concert werd dit voorval het ge sprek van de dag in Den Haag en al spoedig deden allerlei geruchten de ron de. De een gaf de schuld aan de solisten, de ander aan de dirigent. Persoonlijk zijn we er van^vertuigd, dat hier in •erste instantie ™e solisten verantwoor delijk waren. Dit neemt echter niet weg. dat Neumark de zaak beter had kunnen redden, door af te tikken en het deel op nieuw te beginnen. Door zijn grote ner vositeit wist hij niet meer wat hem te doen stond en daar hij in het zomersei zoen over een zeer geringe repeteertijd beschikt en dus geen behoorlijke voorbe reiding kan maken, was hij vanzelfspre kend tot het uiterste gespannen. Tot de verdere geruchten behoorde een verhaal, dat versohillend^ dagbladen aanleiding heeft gegeven, hierover de nodige of beter onnodige te maken. In de zaal zou een telepaath hebben gezeten, die met enkele kennissen weddenschap van f 500 zou hebben gegaan. Hij zou n.L op deze avond de beide solisten zodanig weten te beïnvloe den, dat zij hun partij kwijt raakten. Dit gerucht is zo sterk geworden, dat zich reeds verschillende instanties met dit geval zijn gaan bemoeien en de admini strateur van het Residentieorkest atige naspeuringen doet naaf de tele- heeft gemaakt. Het zou wel een pi tige reclame voor zijn „kunst" zijn ge- Tot heden hebben we over deze zaak gezwegen, daar we nog niet overtuigd zijn van de mogelijkheid hiervan. Be voegden 'verklaarden ons namelijk, dat het niet wel mogelijk is, twee personen, met wie geen contact bestaat, zodanig onder invloed te krijgen, dat zij plotse ling aan geheugenstoornis gaan lijden. Wel is een musicus op het moment, dat hij speelt, ontvankelijk voor invloeden, doch door zijn grote concentratie op het uit te voeren kunstwerk schijnt het niet mogelijk hem op deze wijze in de ban krijgen, Daarbij is het voor een telephaat een opgave binnen anderhalf uur solisten te beïnvloeden welke in hyp notiseurskringen voor haast onmogelijk wordt gehouden. Janine Weill noch Sam Swaap hebben enige invloed als zodanig paath, die zich tot heden ni# bekend gereden. De pianiste verklaarde onomwonden, dat zij zich heeft vergist, terwijl Sam Swaap ons in een brief mededeelde, stig vermoeid te zijn na het zware merseizoen. Reeds in Juli had de arts hem enige rust voorgeschreven, waaraan zich echter niet heeft gehouden, met genoemde betreurenswaardige gevolg. Dat de orkestleden in de pauze v klaarden nog nimmer op een dergelijke zenuwslopende wijze te hebben gemusi ceerd, is op zichzelf nog geen bewijs voor de aanwezigheid van de telepaath, daar het heel begrijpelijk is, dat de or kestleden zenuwachtig worden als twee solisten zich op die wijze vergissen. Een ander, eveneens niet voor oi gelijk gehouden gerucht, is, dat dit haal verzonnen is om de schuldvraag af te wenden van solisten en orkest. Hoe het zij, men staat hier voor een raad sel, waarover het beter was geweest te zwijgen tot definitieve bewijzen licht ii het geval hadden kunnen brengen. Drie doden bij autobotsing te Oldebroek Gisteren is op de Rijksstraatweg b Oldebroek een personenauto, waarin zie 'de heer J. M. v. d. Pijl uit Nes (Ameland) zijn zoon en schoondochter, en het echt paar W. v. d. Pijl-Lever uit Groningen bevonden, in volle vaart tegen eer de andere kant komende vrachtauto ge botst. Vader en schoondochter ware slag dood,'de zoo noverleed later aai verwondingen. Het echtpaar laat vijf kin deren achter. Tevens werd in Naarden het 12-jarig zoontje van de fam. Van G. aldaar, bij het spelen op straat door een auto dood- Mevroutv Spoor zei „Wij zullen er zorg voor dragen, dat de door Uw blad verzamelde gelden op de juiste wijze worden besteed", aldus seinde onze Indië-redacteur uit Batavia. „Ik bezoek veel hospitalen. De jongens worden prachtig verzorgd. De jongens zyp zeer tevreden. Maar uit de gesprekken met hen maak ik op dat er een grote behoefte is aan tijdschriften en vooral radio 's." Zo vertelde deze generaalsvrouw verder. Wilt U meehelpen om onze zieke jon gens daar in Indië te geven wat ze nodig hebben? 't Zijn toch ook Uw jongens? Breng dan door Uw gift het moederland via de luidspreker in de ziekenkamer. U kunt Uw bijdrage storten op onze giro No. 58936 of even aan onze Bureaux afgeven. J. L. S. 100.—, J. C. T. 5.—, A. B. 2.50, totaal 107.50, incL derde verant woording f 470.55. Door mijn de luebt ingeslingerd, maar ongedeerd Dezer dagen trapte de heer M. Nelis- jn uit Roermond, toen hij in een weide bij het kanaal Wessem—Nederweert aan het jagen was, op een Duitse landmijn. Hij werd door de explosie weggeslin gerd, doch kreeg geen enkel letsel. Ook twee andere personen,' die in de onmid dellijke nabijheid stonden, bleven onge deerd. In de weide zijn reeds 20 land mijnen geruimd, nadat indertijd een Bel gische sSldaat door een der projectielen gedood. Het plan voor de Europese economische samenwerking, dat in Parijs werd opge steld, is, volgens de Amerikaanse onder minister voor Economische Zaken, Wil liam Clayton, onaanvaardbaar, daar het niet voldoende voorziet in wederzijdse hulp tussen de betrokken landen, de „be- hoefte-cijfers" slechts in globale vorm geeft en te onnauwkeurig is in de voor stellen inzake het herstel van de inwis selbaarheid der Europese geldeenheden. Ook achtte hy het een bezwaar, dat gezwegen wordt over het opstellen van Tolunies e.d., <Sie de spanningen sterk kunnen verminderen. Voorts bevat het plan geen richtlijnen voor het gebruiken overtollige arbeidskrachten van het door een ander tekortkomend land, een euvel, dat ook geldt voor de overtol lige productie. Pensioenen bij de Spoorwegen te laag? De vakafdeling van gepensionneerden van de Prot. Chr. Bond van Spoor, en Tramwegpersoneel, nam gisteren te Utrecht een motie aan, waarin een drin gend beroep wordt gedaan op de Rege ring, de directie der Ned. Spoorwegen de personeelraad der N.S., om de pen- enen te herzien, daar deze male onvoldoende worden geacht. Men verwacht, dat de toelage, wa 1945 een begin werd gemaakt, nog dit jaar wordt uitgekeerd. Nu ook burgemeester van Jena verdwenen Heinrich Mertens. de burgemeester vai de stad Jena in Thüringen (Russische Duitsland) is enige <\agen ge leden even spoorloos verdwenen als zijn -president, dr Paul, het vorige week deed. Van dr Paul is thans bekend, dat hij vluchtte, omdat hy niet langer bij de Russen in de gunst stond. Geallieerden gaan Italië ontruimen Vrijdag a.s. beginnen de geallieerden Italië te ontruimen. Maandag worden de geallieerde troepen teruggetrokken de demarcatielijn tussen Engels-Ameri kaans en Joego-Slavisch bezet gebied, terwijl de geallieerde troepen op dezelfde dag Pola (ten Zuiden van Triëst) zullen ontruimen, welke stad onder Joego-Sla visch bestuur komt. Men ontveinst zich er thans moeilijkheden kunnen ontstaan wat betreft de grenzen nieuwe vrije stad Triëst, voor welke stad door de Ver. Naties nog steeds geen gou- werd benoemd. Auto's voorlopig nog niet zonder vergunning In tegenstelling tot verschillende ge ruchten wordt van officieele zijde mede gedeeld, dat op^het vrijkomen van auto mobielen vooralsnog absoluut geen kans bestaat. Wie een auto verlangt moet zich, als tot nu gebruikelijk, tot de Rijks verkeersinspectie wenden. CONTACT TUSSEN OOST-INDONESIE EN KONING IBN SAOED. Z.E. Sjech Aihmad Bin Sjechan Bach- mid, minister voor Islamietische zaken Oost-Indonesië, die zoals men weet, op 19 dezer met de „Kota Agoeng" Djeddah wordt verwacht, zal op deze i opdracht zijner regering contact z r met de regering van Koning Ebn Saoed. De „Kots Agoeng" wordt 3 Octo ber te RRottef dam verwacht en aar boord bevindt zich de heer Aohmod Mo hammed Salch Nadjamoeddin. A.s. Dinsdag wordt millioenennota aangeboden Na de officiële opening van de Staten- Generaal op Dinsdag a.s. komen de beide Kamers om 3 uur afzonderlijk bijeen. In de Tweede Kamer zal dan zoals gebrui kelijk is door min. Lieftinck de Rijks begroting-1948 worden aangebodeh. Ver der wordt, zqals steeds in deze zitting, de nominatie opgemaakt voor de door H.M. de Koningin te benoemen voorzitter. De vergadering van de Eerste Kamer is uitsluitend gewijd aan huishoudelijke za- LUIT.-GEN. KRULS IN ZWITSERLAND Luit.-gen. H. J. Kruis, chef van de Gen. Staf, is gisteren met zijn echtgenote in Bern gearriveerd. Bijenkorf wees op slechte positie van de lederwarenhandel De negende zittingsdag in het Bijen korf-proces voor de Amsterdamse Tucht rechter voor de Prijzen was gewijd aar de vervalste papieren. Het ging hoofdza kelijk om de lederen tassen, terwijl de pa- pierwaren en nog enige andere artikelen terloops ter sprake kwamen. Het bleek, dat het in de lederwaren- branche niet bij zwart kopen en onder de toonbank bijbetalen bleef. Men kwam zelfs tot vervalsing Van de gehele ad ministratie. In zijn verweer wees mr Houthoff op de ongelukkige positie van de leerwaren- handel in 1946. Ook de Overheid, zo zeide vas op de moeilijkheden in dit vak en de progressie der misstanden, die daar uit voort moesten komen, op de hoogte, door de juiste normen te bepalen. Volmondig gaf hij toe, dat het personeel De Bijenkorf tegen de uitdrukkelijke instructie van de directie in met de fac- had geknoeid. Maar dit alles ware volgens hem niet nodig geweest, als de Overheid tijdig had ingegrepen. Dinsdag 16 Sept. wordt de behandeling voortgezet met het financieel rapport van de PPrijscontróle. Duizendjarige elandknoken te Middelburg opgegraven Bij graafwerkzaamheden te Middelburg zijn beenderen en een schedel met gewei elanden, welke enige duizenden jaren geleder, op Walcheren zouden hebben ge leefd, te voorschijn gekomen. Het Natuur- Historisch Museum van de Leidse Uni- teit is van een en ander op de hoogte gebracht en waarschijnlijk zullen de vondsten naar Leiden worden gezonden. TERNEUZEN KAN WEER VLEES ETEN Gisteren zijn de slagerswinkels in Ter- ïuzen weer geopend na ongeveer een week gesloten te zijn geweest i.vm. de paratyphus epidemie. Al het voorradige vlees is echter eerst vernietigd. Het totale aantal personen, bij wie zich ver giftigingsverschijnselen hebben voorge daan, bedraagt ongeveer 350. Gerard Mooyman staat op 2 October terecht Voor het B.G. te Den Haag Naar wij vernemen zal de Nederlandse _.S.-man Gerard Mooyman, die het Rid derkruis verdiende omdat hij talrijke Sowjet-tanks in Rusland in elkaar schoot, op 2 Oct. as. voor het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage terechtstaan. Zoals men weet, ontsnapte Mooyman destijds uit het kamp te Delft, doch werd onlangs gegrepen toen hij naar Duitsland zijn gevlucht, weer probeerde clande en in Nederlhnd te komen. Buitenlandse consuls werden in Indië beschoten Aneta te Batavia heeft uit betrouwbare bron vernomen, dat de Engelse plaatsver vangende consul-generaal, Lambert, en de Australische waarnemend consul-gene raal Eaton, op Oost-Java te Singosari nabij Malang zijn beschoten. Er zijn nog geen bijzonderheden te verkrijgen. Reuter meldt nader, <jat de beide con sulaire ambtenaren met hun stafwagen en Nederlands convooi reden op de weg van Malang naar Soerabaja en dat er van een afstand van 400 meter ma chinegeweervuur op hen werd geopend. MIJNENVEGERS NAAR INDIë Hr. Ms. mijnenvegers „Pieter Florfsz" en „Abraham van der Hulst" zullen Dins dag as. uit Rotterdam naar Indië ver trekken. De commandant Zeemacht Ne derland, schout bij nacht J. J. L. Wil- linge, zal de schepen vooraf inspecteren. Te Batavia zijn vijf Japanse oorlogs misdadigers terecht gesteld: namelijk Osuka Moria van de Kempëitai te Tand jong Priok en Ashida Shojyi, Oyama Ta- kamata, Matsuoka Shigemasa en Kasi- mura Yoshinobu, die gruwelen op Flores hebben bedreven. De hofprediker Ds. J. F. Berkel, die op 9 Oct. a.s. de Doop van Prinses Marijke in de Domkerk te Utrecht zal bedienen. DAT van 15—20 Sept. a.s. in Schevenin gen de Intern. Conferentie over Maat schappelijk Werk wordt gehouden, de opening waarvan Prinses Juliana zal worden uitgenodigd. DAT te Bergen op Zoom 10 personen zijn gearresteerd, die in een smerige stal talrijke koeien clandestien hadden ge- slaoht DAT te St. Michielsgestel gelijktijdig is ingebroken bij de pastoor en de dokter en de buit aan baar geld aanzienlijk was. DAT gisteren te Roermond de plechtige begrafenis plaats vond van 13 burgers, die in Dec. '44 gefusilleerd werden, daar zij weigerden schanswerken voor de Duit sers aan te leggen. DAT Ned. militairen op of omstreeks 11 Nov. zullen meedoen aan een collecte )klaplozen-actie) ten bate van het „Ned. Oprlogsgraven Comité". DAT in Maastricht een „Gildemeesters- kop" van Frans Hals is verkocht voor f1200, terwijl een „Binnenhuisje" van Han v. Meegeren f400 opbracht. DAT de eerste solo-cellist van het Con certgebouw-orkest, Henk van Wezel, deze maand zijn 25-jarig jubileum bij dit kest viert. DAT de bibliotheek van de A'damse Toneelschool, Marnixstraat 150, mi.i Oct. iedere eerste en derde Dinsdag de-maand van 7.308.30 uur njm. het publiek is geopend. DAT de indertijd bénoemde handels- sfecretaris der Z.-Afrikaanse legatie, P H. Theron, gisteren uit Londen in Den Haag arriveerde. DAT mr J. Burger, prof. mr dr J. Fran cois, H. Oosterhuis, C. L. Patijn en A. J. Spits, als leden van de Ned. UNO-delega- tie vandaag van Schiphol naar New-York vertrokken zijn. DAT de Belgische radio-commentator 'Jan Moedwil Woensdagavond in Gouda heeft gesproken over zijn Londense erva ringen. DAT onder voorzitterschap van de heer J. Arnoldus uit Leiden en Groningèn de 41ste algemene vergadering is gehouden van de Ned. Stucadoorspatroonsbond, waarbij tevens het 45-jarig jubileum van de Bond werd gevierd. DAT het s.s. „Samarinda" van de Rott. Lloyd in opdracht van het Tsjecho-Slo- waakse gouvernement momenteel onder weg is van de Philippijnen naar Hamburg met 6500 ton copra aan boord. DAT in de St. Crt. is opgenomen e prijzenbeschikking haarden en kachels een loonregeling voor de bitumineuze dakbedekkingsbedrjjven. DAT na 5 September in het Hollands Diep boven de lijn, kunstlicht Willem- stadhaven Schuringsluis, weer met het spieringdrijfnet mag worden gevist. Dat de twee en twintig Amerikaanse boeren hun reis door Europa van 27 Sep tember tot 1 October de gasten zullen zijn van de heer S S. Offringa, fokker van de Holsteinkoeien te Boutum (Fr.). DAT op het in Enschede gehouden con gres van de Ned. Bond v. Behangers er Meubelmakerspatroons mededeling werd gedaan van de departementale toezegging tot opening van de besprekingen verbetering van de winstmarges. DAT de pianist Walter Kaufman Maastricht by Wet van naturalisatie, het i Nederlanderschap heeft verworven. DAT hedenmorgen te R'dam het 4b00ste schip van dit jaar is binnengelopen. DAT het Noord-Bevelandse dorp Kort- gene haar samenvoeging met Kats en Co- lijnsplaat, welke in 1941 tot stand kwam. ongedaan wil maken. DAT Ommen (Ov.) het volgende jaar zijn 700-j. bestaan als stad viert. DAT voor de Bossche rechtbank giste ren 3 jaar geëist werd tegen de Helmond- se bankwerker F. V., die op 16 Juni j.l. een complete brandkast weghaalde uit het gebouw der B.B.A. aldaar. DAT in Aug. j.L voor 76.5 millioen min der werd ingevoerd dan in Juli jl DAT A. de Bloeme te Vlaardingen be noemd is tot vierde vrijgesteld van d« Bond v. Ned. Chr. Houtbewerkers, Meu belmakers enz. DAT het aantal vrijgestelden van Ned. Chr. Grafische Bond met een wordt uitgebreid en G. Jans uit Arnhem candi- daat werd gesteld. DAT de aardappeloogst ln het Oosten des lands zeer goed is, zowel wat kwali teit als hoeveelheid betreft. DAT de Nat. Chr. Officierenver. op 13 Oct. a.s. haar jaarvergadering te Utrecht DAT Beek bij Breda als eerste gemeen te in ons land de gemeenterekening 1946 klaar heeft, welke een batig saldo f42.000 heeft DAT het aantal aangegeven radio's op 1 Sept. 14506 meer bedroeg dan op 1 Aug. jL, n.L 873413. DAT het Utrechtse B. G. een jongere broer van v. Geelkerken, wegens dienst neming by de S.S. tot 4 j. R.W.I. veroor deelde en 15 j. eiste tegen A. Etman al daar, die als redacteur van het „Nationale Dagblad" propaganda-radiopraatjes hield. Een eervolle promotie. Gisteren vond in het Marine Opleidingskamp „Hilver sum" de beëdiging plaats van verschillende „Officieren voor Vak dienst". Het bijzondere was, dat deze Marinemannen, onder wie vele Oud Strijders, tot voor kort Onderofficier waren. Wegens hun bekwaamheid echter werden zij tot d® officiersrang bevorderd. Zuurkoolfeest - Het Sauerkraut-feest, de gloriedag voor de Amerikaanse zuurkooleters, dat sinds het begin van de laatste oorlog niet meer gehouden werd, zal 18 September in Forreston (llinois) worden geopend. De plechtigheid wordt bijgewoond door ongeveer 30000 „actieve leden". De ingrediënten voor het festyn zullen zijn: 2 ton zuurkool, een ton worst, bergen kleine broodjes en enige hectoliters koffie. 76 DUIVEN KEERDEN NIET OP HUN BASIS TERUG De duivensport op het eiland Schou wen en Duiveland heeft een gevoelig verlies geleden. Door een noodlottige vergissing werden de 1 vorige week 88 duiven, die te Roosendaal gelost moesten worden, meegenomen naar Engeland en daar vrijgelaten. Tot op heden keerden* slechts 12 duiven terug. Men heeft het seizoen daarom maar geslotan. Verdwijnen de sehietterreinen op de Veluwe? In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Hacke over de uitbreiding van de sehietterreinen op de Veluwe heeft min. Fiévez vergroting van brandgevaar ontkend. Overigens is ook hij van me ning, dat de voorgenomen vergroting in verband met de aanmaak van vèrdra- gend geschut, slechts tijdelijk kan vol doen. Overwogen zal dan ook worden, een minder centraal gelegen oefenter rein te vinden, al zijn hieraan belang rijke financiële consequenties verhonden. Staatsmanswijsheid Bevin, de Britse minister va\i buiten landse zaken, heeft een uitlating ge daan over de Amerikaanse goudpositie, waardoor hij in Amerika heeft gaand® gemaakt: verbazing, vrolijkheid en erger nis, al naar gelang men het goed of min der goed met Bevin kan vinden. In het gunstigste geval dus verbazing. Men heeft eruit geconcludeerd, dat Bevin, die deze uitlating vermoedelijk heeft gedaan zonder ruggespraak met zijn adviseurs, van het vraagstuk al heel wei nig verstand heeft. Intussen acht men da uitlating, eenmaal gedaan, allerwege de betreuren. Nu kan moeilijk van Bevin worden gevergd, dat hij van alles en allerlei verstand heeft. Maar wel geeft dit geval nog eens aan. hoe bedenkelijk het kan zyn, wanneer politici met betrek king tot zeer ingewikkelde problemen, al improviserend, tot uitspraken komen, waaraan, juist op grond van hun positie, veel te grote betekenis wordt toegekend. Dat dit bedenkelijk kan zijn, hebben wij ondervonden in de Indische kwestie, waarin buitenlandse politici en journa listen vaak uitspraken hebben gedaan, die op zijn best verklaard kunnan wor den uit onwetendheid, doch die, helaas, een groot gezag hadden. Staking bij de meelfabriek „Holland" duurt nog steeds voort De staking bij de Meelfabriek .Holland" te Amsterdam duurt nu reeds 3 weken en er is nog geen verandering op korte ter mijn in de toestand te verwachten. De voorraden meel bij de „Holland" zijn thans geheel opgebruikt. Teneinde d® meelvoorziening van de hoofdstad zo on gestoord mogelijk te doen verlopen heeft de directei meel van andere fabrieken en uit andere plaatsen vaneen ander punt van de stad uit laten distribueren. Het personeel van een expeditiebedrijf, dat steeds voor de ..Holland" werkte, heeft thans geweigerd hieraan mede te werken, volgens de directie op aandrang van de stakers. De in Juli jJ. gearresteerde 75-jarige voorzitter van de Roemeense Boerenpartij dr Julius Maniu, staat volgende week met 26 andere partyleden in Boekarest terecht. Hongarije onder de gesel van Russische horden Gesprek in den Haag met een dame uit het land van de Puszta (Van een onzer verslaggevers.) s nu, twee jaar na de bevrijding, de Joden het land van hun kwelgeesten in getrapt kunnen worden, doet het mis schien niet eens zo heel erg vreemd aan, een verhaal te horen van een volk, dat zich kromt onder de vreselijkste terreur, waarbij die van het Nazidom nog in het niet verzinkt: Hongarije. Hier waart de dood rond, die zijn gretigste trawanten vond bij de Russische horden, welke dit land thans ten dode tergen. Het onderste gedeelte van de Sowjetmaatschappij zwaait hier de scepter. Voor ons zit een vrouw uit dit ongelukkige land. Een Hon gaarse, die reeds vanaf haar kinderjaren in Den Haag woont. Zij kan haar ontroe ring niet verbergen, als zij vertelt: „Bij Budapest woont mijn oude moeder Mar garet, met het dochtertje van mijn broer. Reeds maanden geleden werd zij, zoals honderden met haar, van de hofstede ge sleept. Nu is haar huis een van die zwart geblakerde skeletten, waarmee Hongarije bezaaid is. Maar het was de Rus niet ge noeg. Het was hem ook niet voldoende, dat zij honger leed, dat kleine Anie weg teerde onder de zweep van de vreselijke ondervoeding. Juist enkele dagen geleden kreeg zij het bericht, dat zij zich, met vele inwoners van het dorp, gereed moest Nijmegen krijgt een Journalisten school Binnen afzienbare tijd zal in Nijmegen een journalistenschool worden geopend, zo deelde prof. dr Bellon dezer dagen te Sittard op de jaarlijkse dag van de R.K. Universiteit mede. NIEUWE GRIEKSE GEZANT TE DEN HAAG Nicolas G. Lely, het hoofd van de Griekse Voorlichtingsdienst in de V. S., is tot Grieks gezant in Den Haag be noemd. Hij is gisteren met de „Queen Mary" uit New York naar zijn nieuwe post vertrokken. TELEGRAM VAN DE KONINGIN AAN RAAD VA?^ARUBA In antwoord op het telegram van de raad van politie van Aruba, waarin aan gedrongen werd op afscheiding van Aruba van Curasao, heeft de directeur van het kabinet der Koningin telegra fisch medegedeeld, dat het verzoek is doorgezonden aan de Regering. houden, want ieder ogenblik kan ook het gedeelte van de -bevolking, dat nog niet werd gesleept naar de duistere kolen mijnen van Dombasze, verbannen wor den. Waarheen? Ach. misschien wel naar de Russische zone van Duitsland. Of d® uitgemergelde vrouw daar levend van daan zal komen. Alles, alles, heb ik gedaan, om haar naar Holland te krijgen. Eerst naar de Vreemdelingenpolitie, die mij verwee® naar de Rijksvreemdelingendienst. Tever geefs. „Vijandelijke onderdanen worden niet toegelaten. werd mij gezegd. Daarmee was de zaak afgedaan. Prof. dr Sebestijen van de Gereformeerde Kerk in Hongarije, heeft al geweldig veel voor de arme mensen gedaan, maar hier staat ook hij machteloos. Zelf schreef moeder my. dat ze het niet erg vond te sterven, Is vrouw van bijna 80 jaar, maar dat dit moet, vindt zy vreselijk....!" Wereldoogst slechts driekwart van die van 1946 Op de vierde dag van het Intern. Con gres véin Plattelandsvrouwen, dat mo menteel te Amsterdam gehouden wordt, sprak gisteren maj. V. Ignatieff, Cana dese gedelegeerde in de FA.O., over d® wereldvoedselsituatie. Hij zeide o.m., dat de graanoogst van 1947 slechts 78 pet van /an het vorige jaar zal bedragen en dat vele landen voor een moeilijk jaar komen te staan. De verwachtingen t.a.v, suiker, vetten en oliën zyn niet ongun stig, doch de meeste landen zullen hier van geen voordeel kunnen hebben we gens een tekort aan deviezen. Des avonds werden de deelneemster® door het hoofdstedelijk gemeentebestuur in het Sted. Museum aldaar ontvangen. Meer bewolkingaldus De Bilt Tot morgenavond verwacht De Bilt: In het Noord-Westelijk gedeelte van het land overdag vrij krachtige Zuid-Weste- lyke wind, wisselend bewolkt met hier en daar enige lichte regen en iets lagere temperatuur dan vandaag. In het ove rige gedeelte van het land meest matig® Zuid-Wfestelijke wind met overdrijvende wolkenvelden, doch vrijwel overal droog weer en weinig verandering van tempe- ZON EN MAAN Zaterdag 13 September. Zon op 609 en onder 19.02. Maan op 3.13 en onder 19.04. Zondag 14 September NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1