jUetttue jTciïisdjr CTirurant Bb 'ïM - er BORNEO TOEVLUCHTSOORD VOOR EUROPA'S JODEN Sultan Hamid II biedt hun gastvrijheid aan „Bijenkorf" vervalste fac- Wist U WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0.26 per week; fl.10 per maand; f 3.25 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.kosten). ADVERTENTIëN: f0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Sfonlimslirfj is abebtmtf myo bert in tc^bcnspoct- Acht en twintigste jaargang No. 7304 BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 AUe Joden van Enropa kunnen rich op Borneo vestigen, aldus verklaarde Sultan Hamid U, staatshoofd van West-Borneo, aan de door de gemeenteraad van Amsterdam gisteren aangeboden maaltijd in het Amstelhotel. Hg deed dit aanbod aan opperrabbijn J. Tal. De sultan zeide, bereid te zijn, het aan bod schriftelijk te bevestigen en verklaarde, dat zijn land onbeperkte vesti gingsmogelijkheden en werk voor duizenden biedt. De heer Tal zal onmid dellijk besprekingen over dit aanbod beginnen. Grootse ontvangst der Indiërs te Amsterdam President Soekawati, sultan Hamid II, premier Nadjamoeddin van Oost-Indone- sië, en de ministers Anak Agoeng Gde Agoeng en Hameldnig zijn in Amsterdam ontvangen met een weiddheid, die onze hoofdstad de „keizerinne van Europa" doet blijven. Na een bezoek aan Asscher maakte het gezelschap een boottocht door de grachten, waarop de maaltijd volgde, bijgewoond door de rectoren magnifici der Vrije en der Stedelijke Universiteit, prof. dr R. K. Woltjer en prof. dr J. Ciay, de Commissaris der Koningin, opperrab bijn Tal, de fractievoorzitters van de ge meenteraad, vooraanstaande zakenlieden, bestuursleden van vakbonden (niet de E.V.C.) Van het Amstelhotel voer men naar'het raadhuis, waar de wnd. burge meester, mr A. de Roos, de gasten ont ving en zeide, dat beide staatshoofden medewerken aan een ordelijke, doch de finitieve liquidatie der koloniale ver houdingen. Hy deelde mede, dat Amster dam en Rotterdam besloten hebben, Makassar, Ambon en Koepang te adop teren. President Soekawati dankte Amster dam voor de waardige ontvangt en hoopte op het voortbestaan der goede verstandhouding tussen Nederland en Indonesië. Hij wilde de adoptatie der drie steden zien als een symbool van de warme gevoelens der Nederlanders voor de Indonesiërs. Om 5 uur volgde een Prinses Margriet naar school Gewichtig stapten gistermorgen de beide oudste Prinsesjes naast de kleine Margriet door het schoolhek in Bilthoven. Ze waren zich goed van de ernstige taak bewust, welke op haar schouders rustte; ze mochten haar jongere zusje voor het eerst naar „De werkplaats" van Kees Boe- ke brengen. Margriet maakte al vlot kennis met de andere kinderen, wuif de nog even naar haar zusjes en haar blauwe manteltje was nauwe lijks meer te ontdekken tussen de bonte kleuterschaar, die door de schooldeuren naar binnen stroomde. Honderden Terneuzenaars ziek van hun biefstukje Het aantal personen te Terneuzen, bij wie zich vleesvergiftigingsverschijnselen voordoen, bedraagt thans reeds enkele honderden. Een onderzoek heeft uitge wezen, dat het vlees niet afkomstig is van frauduleuze slachtingen, doch op normale wijze via het abattoir door de slagers is gedistribueerd. De slagerijen blijven gesloten. ontvangst ln de ambtswoning van de burgemeester en 'a avonds werd in het Amstelhotel een diner aangeboden door de zakenwereld. Nader wordt gemeld, dat president Soe kawati gisteren ook nog een bezoek heeft gebracht aan het rijksmuseum. Dr J. H. W. Verzijl hoogleraar te Utrecht De vroegere adviseur der Commissie- Generaal en vice-president van de Bijz. Raad van Cassatie dr J. H. W. Verzijl, is benoemd tot gewoon hoogleraar in het volkenrecht aan de R.U. te Utrecht. ABDOELKADIR VLIEGT TERUG NAAR INDIE. De regeringscommissaris voor West-Java de heer Abdoelkadir, die dr. Van Mook vergezeld had naar Nederland, is met de K.LJVf.-Constellation .Nijmegen", het ste toestel van de 42-uursverbinding, gis teravond naar Indië teruggekeerd. Minister Neher en de heer Kiveron deden hem uitgeleide. Van Mook's assistent, de 2e luitenant Graper, vloog eveneens naai dië. De „Nijmegen" vervoert 1800 kg post, hoofdzakelijk voor onze militairen. turen van 2000 tassen De zaak tegen de N.V. Magazijn De Bijenkorf, die nu al maandenlang voor de A'damse Tuchtrechter, mr J. R. Bletz, dient, nadert haar einde. Op 11 Sept. as. wordt het restantje van de leerwaren- kwestie en het papier behandeld, op 16 Sept. wordt het financieel rapport door genomen, terwiijl op 16 Sept. art. 7 het Prijsvorderingsbesluit als laatste derdeel van de tenlastelegging op de agenda staat. De verdediger van de Bijen- korft mr H. L. Houthoff, krijgt daarna op 23 Sept. zijn pleidooi te houden, de tuchtrechter op"7 Oct. uitspraak hoopt te doen. Gisteren waren enige toiletarti kelen, als kammen, poederdonsen, er haarnetten aan de beurt, maar de hoofd zaak was toch wel het vervalsen 1 facturen in de leerwarenbranohe, door op 13 Juni 1946 ruim 2000 tassen in beslag werden genomen. Versohillende leveranciers hadden onbe kend willen blijven en lieten door De Bijenkorf facturen uitschrijven onder ge fingeerde namen en adressen. De man, die in De Bijenkorf de tassen van slips zag, was van deze afspraak niet op de hoogte geweest en had de slips voorzien van de werkelijke namen der leveran ciers. Deze historie ontlokte mr Bletz de uitroep, dat hier sprake was van valsheid in geschrifte. TRUMAN EN EVANS NAAR CAIRO Truman en Evans, de Amerikaanse vliegeniers, die een „boemelwlucht" om de wereld maken, vertrokken gisteren uit Rome, op weg naar Cairo. Als de Ver. Naties het niet doen, dan doen wij het Dr Van Mook ontvangt Amerikaanse pers Honderden duimen wezen richting den Haag Over een locomotief die in brand vloog en forensen die klommen rEir Utr typische forensentrein, meeste passagiers weten van elkaar dat zij elke dag heen en terug reizen; zij lezen hun krantje of hun boek en pra ten doen ze weinig. Alleen bepaalde af wijkingen in de dienstregeling kunnen de tongen wel eens los maken en dat deel van het reizend publiek dat zicht baar gebukt gaat onder de conventie van het dagelijks leven komt alleen in be weging wanneer er werkelijk iets heel bijzonders aam de hand is. Vanmorgen was dat inderdaad het ge val, want de locomotief had de onheb belijkheid in. brand te vliegen en liet de trein ter hoogte van Bleiswijk staan. Zelfs forensen kunnen wel eens falen in hun veronderstellingen en zo gebeur de het dat allen die de traagheid van de vurige salamander toeschreven aan de jaaiibeursdrukte, de plank mis hadden geslagen. Want een mijnheer die het wachten moe een coupédeur opende en met een gewichtig gezicht rijm blikken langs „We doen ons best, zonder er op te boffen Toch zullen we ze krijgen, die moffen" doen". Vol vaderlandse trots vertelt hij dan van eer. Belgische piloot, wiens spe cialiteit het was vliegende bommen na te vliegen en af te schieten. Vaak presteer de deze piloot het om met de vleugel van zijn toestel de bom te kantelen en daar door tot ontijdige ontploffing te brengen. „Met de Ned. vertegenwoordigers in Londen, zoals den Doolaard, v.d. Broek en de Jong, heb ik steeds de meest vriend schappelijke betrekkingen onderhouden en reeds daar is het begin gemaakt van de tolunie", merkt Moedwil schertsend op. Thans maakt Jam Moedwil op uitnodiging van de Benelux een tournée door Neder land. Tot 30 Sept. zal hij lezingen hou den in Gouda, Delft Poeldijk, Almelo, Zwolle, Groningen, Dordrecht, R'dam, Zaandam, radio-Hilversum (voor over zeese gebiedsdelen) en Apeldoorn over zijn Londense ervaringen, terwijl hij in October terugkomt voor Philips in Eind hoven en de Stichting 19401945 in Am sterdam. „Nederland is een mooi land", verklaart hij als we afscheid nemen, „vooral wat de wegaanleg betreft. In België bestaan de straten nog hoofdza kelijk uit kaalkoppen en kinderkoppen". Met een „Veel succes op Uw tournée, pro fessor" neem ik afscheid van deze stoere Vlaming, die met zijn ongekuist dialect en zijn puntige opmerkingen ook vele Nederlanders tijdens de oorlog nog ge noeglijke uren heeft bezorgd. Op mijn laatste woorden volgt echter een afwe rend gebaar: „Zeg maar gerust Jan Moed wil". Indië mag geen jachtterein wor den der kapitalisten In een onderhoud met Ass. Press, in de tijd, toen hij nog in Washington vertoef de, heeft dr. Koets gewezen op het ge vaar, dat Engelsen, Voor-Indiërs en Austra. liërs als de Nederlanders verdwijnen, zich snel in Indië zullen verrijken ten koste van de Indonesiërs. De enige oplossing is, de geweren te ontnemen aan hen, die deze niet behoren te hebben. Of de Veiligheidsraad zal dit moeten doen, of hij moet de Nederlanders het recht geven, zelf op te treden. (Wij nemen aan, dat AP. de woorden van dr. Koets verkeerd weergeeft. Dr. Koets kan weten, dat Nederland niet aan de Veilig heidsraad het recht kan ontlenen om in Indië op te treden, aangezien de Veilig heidsraad elk recht om zich met Indië te bemoeien mist. De Internationale van Chr. mijnwer kers, die 25 jaar bestaat, heeft te Kok- syde in West-Vlaand eren haar jubileum congres gehouden. Er waren afgevaar digden uit Nederland, België en Frankrijik. (Van een onzer verslaggevers). Voor mij, in de tuinzaal van een Haags hotel, zit een ronde, stevig gebouwde Vla ming. Al doet rijn uiterlijk met de grijze baard zijn leeftijd op ouder dan 51 jaar sdhatten, uit rijn heldere bruine ogen straalt nog een ongekende vitaliteit. Zijn stlm, zacht maar warm, herinnert mij de jaren, var. oorlog en bezetting, aar tijd, dat ik ergens dicht bij een onder gedoken radio-toestel luisterde naar nieuws uit Londen. En steeds was weer de slotclimax van dit nieuws rin. „We doen ons best, zonder ei te boffen. Toch zullen we ze krijgen, die moffen," welke mij en velen met mij de moed gaf toch vooral niet bij de pakken te blijven neerzitten. Het is Jan Moedwil, die hier tegenover mij zit, de Vlaamse radio-commentator uit Londen, naar wie heel de wereld luisterde. Fransen, die geen woord Vlaams verstonden, luisterden naar Jan Moedwil en verklaarden: „Bij die Belg voelt ge aan, hoe het weer is." Dit was de kracht van Jan Moedwil, de intonatie van slotzin, de „ton qui fait la musique.' Reeds op 18 Mei 1940 vertrok Jan Moedwil met zijn echtgenote naar Enge land, zijn fraaie woning in Brussel ge heel in tact achterlatend. Dank ziij de activiteit van kennissen en familieleden kon het gehele huisraad in veiligheid j den gebracht. „Het viel niet mee, de eerste tijd in Londen," vertelt Moedwil, „toen er nog geen inlichtingendienst met België be stond en ik zelf alle teksten bij elkaar moest zoeken. Eerst in het tweede semes ter van 1941 kwam er behoorlijk contact." En zo vertelt Jan Moedwil, die reeds van 1929 af hoogleraar was aan de Nat. Hogere School voor Architectuur en Sier kunst te Brussel in de leergang Boek Typografie, van zijn ervaringen tijdens de oorlog. Van een tijdbom van 250 kg, die tijdens zijn radio-speech in de studio viel en slechts kort na zijn vertrek uit de studio ontplofte, van de wrevel bij de oontinentalen over het h.i. te lange dralen der Engelsen voor de invasie en over dagtaak van soms 18 uren. En lachend merkt ziijn vrouw op: „Ik zag mijn alleen 's nachts enkele uren." Zijn vr die een bekend handweefster is, heeft echter ook niet stil gezeten en organi seerde in Londen tentoonstellingen en cursussen. In zijn vrijheid was Jan Moed wil, pseudoniem voor prof. N. Geersens, vrijwel onbeperkt, daar de Belgische sectie in de B.B.C. de enige was, die niet stond onder een Engelse supervisor. „Het was een moeilijke taak, dat beken ik zonder pretentie, om het vaderland voor te lichten, maar toch was ik er dank baar voor op deze wijze iets te kunnen de trein ldet gaan, riep „ik rie vuur". Dit ging zelfs de forens tever.' zodat in enkele ogenblikken uit alle coupédeuren en raampjes hoofden staken. „Goeie grut" zei een dame, de trein staat in brand en ze wist niet hoe gauw eruit te komen. Ze vergat bijna haar koffertje en deelde enkele opstoppers uit die, waren zij niet ten deel gevallen aan enkele forensen, zeker niet onbeant woord gebleven zouden zijn. Maar, de forens is een kalm mens en weet wan neer de; nood aan de man Is, hoe te han delen. Het duurde niet lang of alle pas sagiers stonden langs de baan: trein personeel sjouwde met emmertjes water, de machinist hanteerde zijn vuurvork als een kok die een rollade moet om keren en heel de locomotief werd aan ons oog onttrokken door rook en stoom wolken. „Mens pas op" zei de angstige dame, straks vliegt de locomotief nog uit el kaar. Ik vertrouw die dingen niet." Zij stelde zich verdekt op aahter de staart van de trein en schudde verbaasd haar hoofd over zoveel onverwachte gevaren. Maar de forensen lieten het er niet bij ritten. Zij hadden het al gauw bekeken, deze trein zou vooreerst niet in Den Haag zijn. Dan maar klimmen en tien tallen klauterden als klipgeiten de hoge dijk op, om langs de weg pogingen in het werk te stellen een lift te krijgen. Binnen enkele minuten wezen meer dan honderd duimen in de richting Den Haag en menigeen was weer eens in de gelegenheid om te constateren dat niet alle autobezitters coulant zijn. Men moet toch wel een plaat voor het hoofd heb ben wanneer men op dit morgenuur uit de aanwezigheid van zo'n groot aantal lifters langs de weg niet kan opmaken dat er iets bijzonders aan de hand is. Maar er bleken gelukkig ook andere chauffeurs („zonder plaat") te zijn die niet aarzelden om te stoppen en zoveel lifters meenamen als mogelijk was. Maar de locomotief bleef kwaad en vertikte het om verder te trekken. Tot explosies kwam het niet en het vuur was spoedig geblust; een andere locomo tief moest gerequireerd worden. De trein bleef lange tijd staan, zó lang zelfs, dat de twee volgende treinen uit Utrecht reeds in Den Haag waren toen „de kwart voor acht" van de plaats „des onheils" werd weggesleept. Of die vreesachtige dame nog met de trein meegekomen is, weten we niet. Want nog voor de aankomst van de drie treinen (de „spooktrein" inbegrepen) lie pen wij op het Binnenhof! Wij liften n.L in de auto vanZ.K.H. Prins Bern- hard! Keizerin Nagako ordent Hlrohito's haren voor de foto. Een vergodde lijkte Japanse Keizer is door Gen. Mac Arthurs toedoen „gewoon mens" geworden. Prins Bernhard bezocht onopgemerkt de Jaarbeurs Grote belangstelling van buitenlandse inkopers Gistermiddag omstreeks half vier heeft Prins Bernhard vrijwel onopgemerkt bezoek aan de Utrechtse Jaarbeurs ge bracht, slechts tevoren aangekondigd door een telefoontje uit Soestdijk. De Prins werd rondgeleid door dr F. H. Fentener van Vlissingen, voorz. van de Raad1 van Beheer en de directeur van de Jaarbeurs, mr J. Milius. Na een rondgang over het terrein aan de Croeselaan vertoefde ZK.H., die geheel alleen was, nog enige tijd in het administratiegébouwtje, wa Hij om kwart over vijf weer naar Soest dijk vertrok. De beurs is overigens gisteren in rustige sfeer verlopen, dank zij het feit, dat op de eerste twee dagen, welke de export bestemd zijn, geen publiek wordt toegelaten. Deze maatregel is juist gezien, want zij bevordert een aangenaam en vlot zakendoen. Er was dan ook druk bezoek van „insiders." Men zag Slechts dan kan er een oplossing ko- .aen, zeide dr Van Mook op een perscon ferentie op de Nederlandse ambassade te Washington, als eerst de onverantwoorde lijke benden worden uitgeschakeld. In dien de Verenigde Natiën dit niet doen, dan zal Nederland er voor verantwoorde lijk zijn, dat dit geschiedt. Het optreden van de V.N. heeft de zaak vertraagd, al dus dr Van Mook, doch hij noemde des niettemin de werkzaamheden van de Veiligheidsraad „nuttig en hulpvaardig". Zij dragen er toe bij. aldus dr Van Mook dat de wereld op de hoogte raakt de feiten. Nederlands enige doel is de souvereine staat Indonesië op te bouwen dit niet op papier, doch met de daad. De republiek is onbekwaam daartoe; op sommige plaatsen zijn er vier of vijf overheden; zelfs de centrale bank weet niet, hoeveel geld er in omloop is. De republiek kan niets doen tegen de uitge breide smokkelhandel, waarbij er vij: maal zoveel werd uitgevoerd als inge voerd. Over de huidige republikeinse regering zeide dr Van Mook, dat deze niet dezelfde is, als die, waarmede inder tijd onderhandeld werd. Soekarno het grootste deel van zijn invloed hebben verloren. Hij was bang, dat Sjahir niet sterk genoeg is geweest, om diegenen te bestrijden, die tegen een reorganisatie waren, waarbij de republiek zou worden gezuiverd van de invloed der bendehoof- den en zwarte handelaars. In de repu bliek, zeide dr Van Mook, waren de ge bruikelijke buitenlandse invloeden het werk, en de communistische partij staat stellig in verbinding met het bui tenland. De communistische partij in de republiek treedt weliswaar niet steric op de voorgrond, maar heeft vele leden in allerlei organisaties. Op de vraag of be zetting van Djokja een oplossing brengen, zeide dr Van Mook, dat deze niet op deze wijze moet stellen; het gaat hem daarom of de republiek op zo danige wijze kan worden gereorganiseerd, dat zij werkelijk met de wederopbouw begint en gezag krijgt. Voorts zette hij uiteen, waarom de contractbreuk der republiek niet aan arbitrage kon worden onderworpen. Zijn bezoek aan het State Department, had de toestand „opgehel derd" zeide hij en vertelde tenslotte, dat hij Zaterdag uit de Verenigde Staten trekt en 18 September naar Batavia wil terugkeren. Russen willen Petkof's dood Wysjinsky, de Russische plaatsvervan gend- minister van Buitenlandse Zaken, heeft het laatste Britse verzoek om mede werking bij de poging tot het redden var het leven van de ter dood veroordeelde Bulgaarse oppositieleider Petkof pen. VIJF DODEN DOOR INSTORTEN VAN EEN BRUG BIJ LUIK De midderiboog van de Maasbrug Hermalle-sous-Huy bij Luik stortte tij dens herstelwerkzaamheden in. Twintig arbeiders geraakten in de rivier, van wi er vijf om het leven kwamen. Rapport over plan-Marshall 15 September gereed? Ook de Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, graaf Sforza, komt op 15 September naar Parijs om Britse en Franse collega's te confereren het plan-Marshall. Men verwacht, dat op deze conferentie een uiteindelijk rapport zal worden getekend, dat een gemeenschappelijk antwoord op het aan bod van Marshall betekent. OOK BELGISCHE VRACHTAUTO- DIENST OP PRAAG Van 20 September af zal een regel matige autotransportdienst worden ge houden tussen Antwerpen en Praag, in welke stad binnenkort een inlichtingen bureau voor de Antwerpse haven zal worden geopend. kopers uit Denemarken, Engeland, Frank rijk, Oostenrijk, Zwitserland, Amerika, India, China, Zuid-Afrika en Palestina. Men toonde vooral belangstelling voor de zware industrie, de agrarische afdeling, plastics, textiel en schoenen. Gistermorgen werd de beurs bezocht door de Comm. der Koningin in de prov. Utrecht, M. A. Reinalda. ALWEER EEN CONGRES OP SCHEVENINGEN. Morgen begint in het Kurhaus te Sche- veningen het twéede Internationale Con gres voor Belastingzaken, dat tot Zater dag zal duren. Voorzitters zijn Caroll (V.S.) en Verrijn Stuart (Ned.) De eerste zitting zal gewijd zijn aan de na-oorlogse belastingwetgeving. Kunstmatige regen In München (Duitsland) heeft het ongeveer 40 minuten geregend, door dat men per vliegtuig een halve ton kooldioxyde op stapelwolken had uit gestrooid. Dit was de vierde van een reeks experimenten, waarmede dezer dagen begonnen werd. Alweer een zieke minister (Van onze Parlementsredacteur) Het is blijkbaar op het ogenblik in Ne derland ongezond, minister te zijn. Nadat minister Jonkman reeds geruime tijd ge leden op het ziekbed werd geworpen, werd hij gevolgd door minister Huysmans. Wij vernemen thans, dat ook minister Drees wegens een lichte ongesteldheid zijfa werkzaamheden niet ten departe- mente kan verrichten. In verband hier mede werd hedenmiddag de behandeling van de Zwemir.richtingenwet 1947 van agenda der Tweede Kamer afgevoerd. -SfcjjfV- -• - v \fS3t Een dramatisch beeld van het Jodentransport uit Hamburg. Weer wordt dit opgejaagde volk in getraliede treinen naar Duitse kampen gevoerd. Palestina is vervèr Hoe onze opmars in Indië verliep De correspondent van Ass. Press bij het Nederlandse leger, J. Halsema, geeft beschrijvipg van de moderne tactiek der Nederlanders bij hun opmars voor 4 Aug. j.L en verklaart dat deze de tropenervaring van Britten en Amerikanen in toepassing brengen. Na hun landingen rukten zij steeds zo snel op als de brugvernielingen der republikeinen toelieten, soms zelfs 40 km per uur. De kolonnes werden gewoon lijk voorafgegaan door een gepantserde af deling, die voorkomen moest, dat bruggen werden vernield. Wat dis toch geschied, dan kwam de genie met bulldozers, meestal op opleggers vervoerd en de infanterie was geschoold in het bruggenbouwen, daar hel aantal Bailey-bruggen beperkt was. Het gebrek aan materiaal was de voornaamste reden dat de republikeinen tijd kregen Malang te vernielen. Terwijl er na de wapenstilstand 105 Nederlanders gesneu veld zijn, noemt Halsema dit aantal „klein" vergelijking met de zware republikeinse verliezen. De Nederlanders geloven in „ag- DAT de ministers Fiévez en Schagen van Leeuwen zijn uitgenodigd om op 20 Sept. a.s. in Tivoli te Utrecht te spre- voor het congres van de Bond van Ned. mil. oorlogsslachtoffers. DAT voor het Leeuwarder B.G. de doodstraf werd geëist tegen de 40-j. ex- caféhouder L. Bunt, aldaar, die Joden en onderduikers had mishandeld en aan de Duitsers uitgeleverd. DAT het B.G. in Den Bosch de CCD- ambtenaar C. de Jong uit Grave, wegens verraad van burgemeester Fieg aldaar tot levenslang veroordeelde. DAT mr Pierre Dupuy, Canadees bassadeur in Den Haag, voor een vacan- tieverblijf van twee maanden naar Ca nada is vertrokken. DAT de Amerikaanse regisseur Henry Koster en zijn echtgenote Nicky Koster— Moran, gisteren voor een kort bezoek in Nederland zijn gearriveerd. DAT benoemd zijn tot directeuren van de N.V. Stoomspinnerijen en -weverijen v.h. S. J. Spanjaard te Borne, de heren K. J. Spanjaard, aldaar, en ir. Ch. Gie- len te Delden. DAT de zeetinbaggermolen ..Menda- nau" op weg naar Indië Maandag in Port Said is aangekomen. DAT de heer J. R. v. d. Glas, oud-ka pelmeester van het 5e R.I. en bekend marsencomponist, op 26 Sept. zijn gou den jubileum als musicus zal vieren. DAT in de maand Juli door de tucht rechters f557.000 aan boeten werd op gelegd, in 63 gevallen tot sluiting van het bedrijf werd bevolen en 21 personen van een toewijzing werden uitgesloten. DAT op Texel de jaarlijkse schapen- fokveedag is gehouden en 2' voor een totaalbedrag van ca. Frankrijk werden aangekocht. DAT is ingediend een wetsontwerp tot intrekking van het Besluit Beperking Rechtsverkeer. DAT gistermiddag zeven Nederlandse Journalisten per KiL.M.vliegtuig met pi loot Plesman jr, een bezoek aan Goete- borg (Zweden) brachten, t.g.v. haar op neming in de K.L.M.-routes. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met ong. 20 millioen gld, is verminderd en thans 2.831.9 millioen gulden bedraagt DAT de St. Crt van gisteren de tie regelingen 1947/48 voor timmerlieden, steenhouwers en stucadoors bevat. DAT tot notaris te Ede is benoemd D, C. H. Neervoort, cand.-notaris te Putten, ijp.v. wijlen W. F. J. Fischer. DAT de eremedaille in brons van d Orde van Oranje-Nassau is verleend aa: J. Werkstra te Hallum. gewezen be stuurslid van de muziekver. ..Advendo' aldaar. DAT jhr mr Th. W. v. d. Bosch per 1 Sept. j.L eervol ontslagen is als van een tribunaal te Leeuwarden benoeming van mr J. Balhuizen tot grif fier bij het kantongerecht te Winschoten, op zijn verzoek Is ingetrokken. DAT het „Derby String Orchestra" uit Derby (Engeland) in uitwisseling met de Haarl. Orkestver. in Nederland is aan gekomen voor een tournée door Noord- Holland. DAT de dirigent van het Concertge bouworkest, Eduard van Beinum, van eind Oct. tot eind Nov. een tournée zal maken door Italië, Hongarije en Londen. DAT B. en W. van A'dam voorstellen de 65-j. W. F. Veldhuizen per 1 Nov. eer vol te ontslaan als geneesheer-directeur van het Wilhelmina Gasthuis aldaar. DAT in Veghel (N.-B.) dezer dagen de eerste steen is gelegd voor de bouw van 120 woningen en het dorp thans 10.000 inwoners telt. DAT momenteel door de Decca gramo- foonplaten worden opgenomen van het Concertgebouworkest, o.m. de 7e sympho nic van Bruckner en de le Symphonie van Brahms. DAT de Stichting Europese Kunst unie momenteel mm.v. het dep. van O., K. en W. in Heemstede opnamen maakt voor de speelfilm „Myrthe en Demonen". DAT H. E. ten Cate te Almelo is be noemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. DAT t.g.v. de 20ste sterfdag van de dichter Herman Gorter op Zaterdagmid dag 20 Sept. in het gebouw van de Ar beiderspers te A'dam een herdenking zal plaats vinden door dr Garmt Stuiveling. DAT van 22 t/m 26 Sept. a.s. te Hilver sum het eerste naoorlogse congres van het intern, bureau voor de behartiging van de schoen, en leerbelangen wordt gehouden. gressieve" (hij bedoelt: „offensieve" Red.) actieve verdediging door voortdu rende patrouillering in bevrijd gebied. Het front bestaat meestal uit een paar uitge graven stellingen aan de buitenkant een dorp, welke de wég beheersen, die door boomstammen versperd is. Uit dergelijke voorpost trekken de patrouilles het terrein in, dat de republikeinen weder als hun gebied opeisen. De door de Brit ten toegepaste statische verdediging bracht hun slechts moeilijkheden, aldus verzeke ren de Nederlanders. (Onze troepen heb ben dus de lessen van Atjeh niet vergeten, ook al is het hun niet mogelijk, die ten volle toe te passen. Red.). 'n Hollands costuum uit.. Amerika Amerikanen kunnen thans tegen de prijs van 18% dollar hun mannelijke verwanten en vrienden in alle Euro pese landen een niieuw costuum ca deau doen. Deze costuums zijn in Ne derland vervaardigd en kunnen be steld worden bij de Netherland Woo lens Incorp. te New York. Oud-minister Weiter hedenavond voor de radio De oud-minister van Koloniën, Ch. I. M. Weiter, zal hedenavond om 21.30 uur als vice-voorritter van het Nat. Comité .Handhaving Rijkseenheid" de zender Hilversum I een rede houden over de Indische kwestie. Zoals men weet is aan de voorz., prof. Gerbrandy, een spreekverbod opgelegd. Jhr De Geer op 10 Oct. voor Raad van Cassatie Op Woensdag 1 Oct. a.s. zal voor de Bijz. Raad van Cassatie, in hoger beroep de zaak behandeld worden tegen de 76-j. oud minister-president jhr mr D. J. de Geer. Het Hof te A'dam had hem op 23 Mei veroordeeld tot een voorw. gev. straf van 1 jaar, met een proeftijd van 3 5 boetes van elk f4000, voor 1 Juli te voldoen aan een vijftal Nationale Stichtin gen. Voorts mag hij niet zonder toe: ming yan de Proc. Fisc. te A'dam zich buiten de grenzen van zijn woonplaats Soest begeven. POND STERLING ZAKT IN NEW YORK In New York bedraagt de verkoopsprijs van het Britse pond sterling thans 2.65 tot 2.75 dollar, terwijl de officiële koers U.02 dollar is. De doorberekening van de Omzetbelasting Uit het thans door de ministers Huys- ïans en Lieftinck gegeven antwoord op de per 5 Augustus j.l. door het Kamer lid Van den Heuvel gestelde vragen in verband met de doorberekening der per Juni jJ. verhoogde omzetbelasting, blijkt, dat deze bewindslieden niet be reid zijn hun standpunt met betrekking tot deze voor verschillende handels- en industriële kringen uiterst belangrijke aangelegenheid te herzien. De ministers mogen in het voetspoor an de Regeringsverklaring omtrent de Omzetbelasting en Prijsbeheersing vaa 19 Juni jJ. al verklaren, dat niet afge weken is van het standpunt, dat de Om zetbelasting als algemene verbruiksbelas- de prijzen van goederen en dien sten tot uitdrukking moet komen, ander zijds wordt thajis ontkend, dat de minis- van Financiën zich in zijn schrijven Maart j.L aan de Middenstandsraad positief zou hebben, uitgelaten over de verdiscontering in de prijzen van de verhoogde Omzetbelasting. Door de opneming in dat schrijven van de woorden „voor zoveel nodig" heeft de Minister tot uitdrukking willen bren gen „dat een zodanige verhoging in ieder geval slechts betrekking zou hebben op die prijzen, ten aanzien van welke ver hoging nodig zou blijken, omdat zij reeds binnen het kader der gevoerde prijs- loonpolitiek toelaatbare eisen vol- n een doorberekening der be lasting voor alle verkopers van de onder de regeling van 1 Juli j.L vallende arti kelen alsnog geen sprake zal zijn, wordt hiermede derhalve bevestigd. Nu de zaken zo staan is het nodig enig licht te laten vallen op de juridi sche zijde der kwestie, waarop wij in ons vorig artikel (..Middenstandsperike len") in ons blad van 12 Aug. 1.1. slechts terloops de aandacht vestigden. Toen de Staten-Generaal op normale wijze mede werking verleenden bij de totstandko ming van de Wet Belastingherziening 1947, geschiedde zulks o.a. op grond van de overweging, dat het daarop betrek king hebbende ontwerp van wet de strekking had de Inkomsten- en Loon belasting te verlagen (f 102 millioen) voor de lagere inkomens, het wederin voeren van vrijstelling van Omzetbelas ting voor een aantal noodzakelijke ver- bruiksartikelen en de belasting te ver hogen voor de lagere inkomens (f 14 millioen). Daartegenover stond dan de verhoging van het gewone tarief der Omzetbelas ting. Voorts werd in de Memorie van Toe lichting op de Wet Belastingherziening 1947 tot uitdrukking gebracht, dat d® noodzakelijk geachte verlaging van d® druk op het bedrijfsleven naar de parti culieren zou worden overgeheveld, zulks gedeeltelijk door de verhoging der Om zetbelasting. De strekking nu dezer wet werd t® niet gedaan toen by Ministeriële be schikking op 1 Juli j.L toen de ver hoogde Omzetbelasting van kracht werd werd gesteld, dat tenzy uitdrukkelijk anders bepaald, de verhoging der Omzet belasting krachtens de Wet Belasting herziening 1947 niet in de prijzen zou mogen worden doorberekend. Bij Minis teriële Beschikking, d.w.z. buiten de Staten-Generaal om. Het practische gevolg is, dat nu aan het bedrijfsleven een last wordt opge legd in de vorm van een heffing van d® omzet, dus op andere schouders dan door de minister in uitzicht werd gesteld, nJ. die der consumenten, die grotendeels belastingverlaging ontvingen. Het is daarom niet te veel gezegd dat hier dubbel onrecht geschiedt. Onrecht tegenover de ondernemers, doch ook in staatkundig opzicht, doordat de minister op grond van een algemene maatregel van prijzenbeleid welke slechts mag worden gehanteerd als het gaat om prijs opdrijving, waarvan hier geen sprake is een last oplegt, waarvan moet worden betwijfeld of hij daartoe de bevoegdheid bezit Na het antwoord der ministers zullen dus nu de juridische bezwaren naar voren moeten worden gebracht Ongetwijfeld zal de georganiseerde mid- denstand zich hierbij niet onbetuigd laten. Tenslotte, als de minister opmerkt, dat met het middénstandsbedrijfsleven of met een andere tak van het bedrijfsleven overleg niet heeft plaats gehad, dan wreekt zich hier wel zeer bijzonder de achterstand, welke de Middenstand op organisatorisch gebied heeft. Er kome, naast de andere -organen vaa die naam, spoedig een Sticht ine van d® Middenstand. Grensoverschrijding brigade Prinses Irene wordt herdacht Op 20 September in de Ridderzaal t® Den Haag De Kon. Ned. Ver. „Ons leger" zal dit jaar wederom het feit herdenken, dat ia de nacht van 20 op 21 Sept. 1944 de Kon. Ned. brigade .Prinses Irene" de Ned. grens overschreed. De herdenking zal be staan uit een bijeenkomst in de namiddag van 20 Sept. in de Ridderzaal te 's-Graven- hage, waar de majoor van de Gen. Staf B. Koning zal spreken over de strijd voor de bevrijding van ons land. Het gem. koor van het Dep. van Oorlog zal zijn medewerking dienen. De J>ij eenkomst is tevens een réunie van de oud-le<Jen der brigade. Des avonds om 9 uu wordt een militaire taptoe op het Plein gehouden. Komt er een gemeente in het Gooi bij? In Hilversum dreigt het spook der over bevolking. De gemeente, die thans 86 000 inwoners telt, kan er nog maar 14:000 bij herbergen. In verband hiermede heeft het gemeentebestuur een sociografisch onder zoek gelast, waarin men zal nagaan of het stiohten van een satellietdorp deze dreiging kan voorkomen. Warmer overdag Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk nog verder afnemende maar later weer toenemende en geleidelijk naar Zuid-West of Zuid krimpende wind. Wisselende bewolking, bijna overal droog weer. Morgen overdag warmer. ZON EN MAAN Donderdag 11 September. Zon op 6.06

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1