Komende NAJAARSBEURS: krachtpunt van nationale energie Op audiëntie bij Mercurius Door de lucht naar de Beurs Tractor-chauffeur verdringt de slootgraver Schiphol krijgt betere huisvesting NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1947 ere'.d, ie bil NIEUWE GEZICHTEN EN OUDE BEKENDEN DINSDAG 9 September zullen te Utrecht de poorten van de Jaarbeurs weer worden opengesteld ern zenden uit binnen- en buitenland trekken van die dag af naar het centrum var land, waar Mercurius recipieert! De Jaarbeurs is sedert haar oprichting m ruim dertig jaar geleden, onmiddellijk geaccepteerd als een instituut dat onver brekelijk is verbonden aan het Neder landse bedrijfsleven. Zij is een erkend onderdeel geworden van het economische leven waarmede zij organisch is saamge- groeid. De betekenis van elke individuele Jaarbeurs staat dan ook geenseins op zichzelf doch zij dient te worden be schouwd tegen de achtergrond van ogenblik der actuele economische ontwik keling. De rationalisatie welke in tal van drijven na de oorlog ten uitvoer is ge legd, geeft aan de afdeling Kantoorma- ohines enz. een actueele achtergrond. Twaalf inzendingen zullen de bezoeker op de hoogte stellen van nieuwe admini stratiesystemen. Acht komen met archief systemen. rNSLOTTE willen wij erop wijzen dat de Kon. Ned. Jaarbeurs haar taak in onvoldoende mate zou ver vullen indien niet ook naast de inzendin- ran productiemiddelen, halfproducten en eindproducten de voorlichtingsinsti tuten aanwezig zouden zijn! Vooral in een tijd als deze is het belang dart de ondernemer zijn laoht treft allerlei kwesties zal kunnen opste- De technische afdeling aan de Croese- laan heeft zich geleidelijk ontwikkeld tot centrum van techniek. Over verschil lende gdbouiwen en terreinvakken zijn machines en productiemiddelen- uit alle bedrijfstakken verspreid. In ruime mate kan deze afdeling aan de eisen voldoen sedert zij bij de najaarsbeurs van het vorige jaar in haar geheel een plaats heeft gevonden aan het nieuwe terrein. Talrijke buitenlandse firma's nemen aan deze 49ste beurs deel. t zou ons te ver voeren indien wij alle afdelingen aan eer. nadere bespre king zouden onderwerpen. Uit boven staande vluchtige gegevens kan de lezer enig inzicht krijgen in de importantie de komende nationale beursdagen in het hartje van Nederland. De Jaarbeurs in 1917 was het resultaat van hetgeen tijdens de vorige wereld oorlog aan behoeften en streven in de Nederlandse ondernemerswereld met kracht van economische argumenten naai voren trad. En wanneer wij de ontwik keling analyseren valt een duidelijk ver band aan te tonen dat telkerjare tusser de betekenis der beurs en de economische phase aanwezig is. In onze dagen is dit verband wel bijzonder duidelijk. Ook deze beurs zal een zeer belangwek kend beeld van het Nederlandse en bui tenlandse prestatievermogen bieden. Teneinde de bezoekers een doelmatig gebruik van hun tijd mogelijk te maken, zijn de inzendingen ter beurze ingedeeld naar een aantal duidelijk te onderschei den groepen. Deze zijn verspreid over de gebouwen aan het Vredenburg en het ter reincomplex aan de Croeselaan in het Ziuid-Westen der stad. De ruimte in de gebouwen Vredenburg is thans vergroot oppervlakte van 1500 <m2 doordat het Pa- vlijoen Vredenburg thans ook in gebruik zal worden genomen. In deze gebouwen zullen zijn ondergebracht de inzendingen van de minder omvangrijke goederen, in het algemeen ge- en verbruiksartikel-en voorzover zij niet in het bijzonder betrek king hebben op land en tuinbouw. In de gebouwen bevinden zich eveneens de col lectieve buitenlandse deelnemingen dit maal afkomstig uit de landen België, Spanje en Marokko. De club tenlandse bezoekers bevindt zich in de kleine standzaal van het eerste gebouw. Op het terrein aan de Croeselaan is sedert de vorige Jaarbeurs het gebouw M opgericht. Het heeft een oppervlakte 1500 m2 en is gelegen aan de Zuidzijde van het terrein in de nabijheid1 van de ge bouwen G en H. Op het terrein zullen de technische jaarbeurs en de agrarische jaarbeurs een plaats vinden. Ook de litteratuur DE litteratuur zal ditmaal ter Jaar beurze voor het eerst in georgani seerde vorm zijn vertegenwoordigd door een belangrijke inzending van de vereniging ter Bevordering van de Be langen des boekhandels. Door de com missie van de Propaganda van het Ned. Boek, ingesteld door genoemde ging is op de komende beurs een collec tieve boekententoonstelling georgani seerd, waaraan wordt deelgenomen door een zestigtal erkende uitgeversbedrijven in ons land. Het belang van deze inzen ding valt in het oog indien men bedenkt dat de vereniging opgericht ir. het jaar 1815, thans bijna 400 uitgeversbedrijven omvat, 1400 boekhandelaren en ongeveer 1000 leesbibliotheken. Textiel Terwijl de Textiel slechts op de jaarsbeurzen als collectieve groep onder de auspiciën van de „Stichting Nederl. Textieljaarbeurs Utrecht" deelneemt, is zij thans wederom op haar gebruikelijke plaats op de vierde verdieping te bezoe ken. In dit verband is het van belang te weten, dat de textiel-industrie weer een belangrijke étappe naar een hoger productie-niveau heeft afgelegd sedert de vorige jaarbeurs. De productie in de katoenspinnerijen bedroeg in Jund van dit jaar reeds 65 pet. van de vooroorlogse. Dit per centage voor de katoen- en linnen- weverijen bedroeg in dezelfde maand 60. voor de tricotage-industrie 82, terwijl de kousen- en sokkenindustrie reeds 106 pet. van haar vooroorlogse productie heeft bereikt. Een bezoek aan deze afdeling is voor de bedrijfs- Bian van grote betekenis. Meubelen De afdeling Meubelen zal thans in ee nieuwe uiterlijke verzorging uitkomen i het ruime kader van de Beatrixhal. Deze is ingericht volgens een algemeen plan. In het midden bevinden zich twee dub bele rijen monsterkamers van verschil lende meubelfabrikanten. De belangen van de export zijn vertegenwoordigd door een omvangrijke inzending Nederlandse Meubel Export Stichting, een combinatie van exporterende belf abrikanten. Wordt uitbreiding Jaarbeurs feestgeschen k DE Koninklijke Nederlandse Jaar beurs te Utrecht worstelt sinds vele jaren met het ruimte-pro bleem. In de archieven van dit in stituut liggen belangrijke bouwplan nen gereed, maar nog altijd kon geen toestemming worden verkregen voor verwezenlijking van die plan- Niet minder dan 300 deelnemers moesten voor de komende beurs worden afgewezen. Geen plaats! Alleen reeds wanneer men bedenkt dat velen de weg naar de buiten landse markt slechts kunnen vinden via de Utrechtsche Jaarbeurs, brengt de huidige situatie aanzienlijke scha de toe aan onze export. Anderzijds dient te worden opgemerkt dat grote import (die wij nodig hebben) alleen gehonoreerd kan worden met export De Jaarbeurs steunt dus het rege- ringsstreven. De directie hoopt dan ook dat binnen zeer korte tijd de mogelijkheid wordt opengesteld tot verwezenlijking van de bouwplan nen. Ter gelegenheid van de 50ste Taarbeurs hoopt zy dan mededeling e kunnen doen van het feit dat tot litbreiding van het gebouwencom plex kan worden overgegaan. Eerst dan is er recht sprake van een jubi leum-beurs. Toestemming tot bouwen zou het beste feestgeschenk zijn! De Utrechtse Jaarbeurs ls paraat om wederom een bijdrage te leveren tot ver hoging van de productie en tot uitbrei ding van de export. Zij doet wat in haar vermogen i6 voor het herstel van ons dier bare vaderland. DE AGRARISCHE BEURS DE economische positie, land en daarmede ook onze land en tuinbouw na de oorlog te komen te verkeren, heeft het probleem der me chanisatie in het middelpunt der belang stelling geplaatst. Ook de Regering heeft aan dit vraagstuk uitvoerig aandacht besteed, getuige o.m. het ontwerp van een Zesjarenplan voor de Landbouw, dat bij de Rijksbegroting 1948 volksvertegenwoordiging zal worden voorgelegd. Behalve aan de belangrijke vraagstukken van ruilverkaveling en v onderzoek, voorlichting en onderwijs, in het project diepgaande aandacht be steed aan het vraagstuk der mechanisa tie. Volgens de Minister zullen voor een uitvoering zijner plannen nodig zijn: 15.000 trekkers. 5000 aardappelpoters, 10.000 aardappellichters, 2000 hooimachi- nes en 3000 bietenlichters en vervolgens uiteindelijk: op elke 80 ha een trekkeT. Het is een opmerkelijk verschijnsel van de laatste jaren, dat met name de jonge arbeider zich afwendt van het handwerk in de landbouw. De machine oefent een grote aantrekkingskracht op hem uit met het gevolg, dat het voor de boer gemakkelijker is, een tractor- chauffeur aan te nemen dan bv. een slootgraver. Het is niet moeilijk om tegen de tergrond der veranderde situatie op risch gebied de betekenis te schetsen van de Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs te Utrecht. Op de 49ste beurs zal deze afdeling voor de achtste keer aan wezig zijn. Sedert haar eerste verschij ning is zij uitgegroeid tot een in en ook buiten Nederland op prijs gestelde be langrijke gelegenheid tot het aankno pen van waardevolle relaties Rondvluchten De zakenman, die regelmatig de Jaar beurzen te Utrecht bezoekt, weet. dat het Jaarbeursbestuur sinds jaar en dag alles het werk stelt om als eerste op de hoogte te blijven van de tijd. Het mee gaan in het economisch leven is immers iet mogelijk indien men niet telkens eer opnieuw gebruik maakt vai ieuwste vormen van organisatie ei laatste vindingen, die ook door cor ten kunnen worden gebruikt. Daarom het ook voor de hand, dat de Jaarbeurs te°Utreoht, zo spoedig de veranderde oorlogse omstandigheden dit mogelijk zouden maken, zou gaan profiteren va" grote tijdbesparing, welke het ver per vliegtuig met zich brengt. Het is de de Jaarbeursdirectie, haar tal rijke deelnemers en bezoekers in staat stellen, naar de mate hunner wensen profiteren van deze gelegenheid. Daar- ...i is het met grote voldoening, dat thans tijdens de dagen, waarop de 49ste Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs zal zijn cpengesteld. een regelmatige vliegdienst door de KLM zal worden ingelegd tussen Utrecht en die delen van het land, welke de Jaarbeursstad zijn ver wijderd, te weten Groningen, Leeuwar- >n en Maastricht. Het grote belang van deze nieuwe reis mogelijkheid springt onmiddelijk in het »er men bedenkt, dat degenen gebruik maken, des ochtends en half acht uit hun woonplaatsen vertrekken en dan met de tien minuten over negen voor de hoofdingang van de Jaarbeurs arriveren. Na gedane zaken vertrekken zij des mid dags om vijf uur (het sluitingsuur der beurs) van hetzelfde punt, waarna zij variërend met de plaats van bestemming tussen half acht en acht uur des avonds hun woonplaats terug zijn. Aldaar be staat dan de gelegenheid, kennis te ma- hetgeen tijdens de afgelopen dag in hun bedrijf heeft plaats gevonden. De reizigers per vliegtuig worden des morgens door een speciaal daarvoor inge stelde busdienst naar het vliegveld ge bracht, het vliegtuig brengt hen naar het vliegveld Soesterberg, dat voor deze gelegenheid uitsluitend is bestemd als luchthaven voor de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs aldaar staat de bus ge reed. welke hen zonder oponthoud ver- Utrecht, waar zij voor de in gang van de Jaarbeurs uitstappen. Daar bij de tarieven voor dit vervoer de gangskaarten voor de Jaarbeurs reeds is inbegrepen, behoeft de bezoeker bij komst niet meer voor een kaart in de ry te staan en kan hij zich dus recht streeks begeven naar die afdelingen ter beurze, welke voor zijn bedrijf van lang zijn. Teneinde het verblijf te Utrecht tijdens de 49ste Koninklijke Jaarbeurs voor velen te veraangenamen, is met de K.L.M. over eengekomen, dat gedurende de dagen, aarop de Koninklijke Jaarbeurs wordt verkrijgen van een veelzijdig overzicht hetgeen zich aan de zijde van vraag aanbod in het verstreken jaar aan iwe mogelijkheden en wensen heeft ontwikkeld. Evenals vorige jaren kan men op de Agrarische Jaarbeurs drie groepen van inzendingen onderscheiden: 1. de land- en tuinbouwbenodigdhe- 2. de voorlichtings- en keuringsdien- 3. de land- en tuinbouwproducten. De deelnemers. Niet minder dan 60 firma's zullen met land- en tuinbouwwerktuigen aanwezig zijn en rond 20 firma's zullen er met machines en benodigdheden voor de zuivelindustrie verschijnen. Voorts zullen 24 deelnemers ter Jaar beurs aanwezig zijn met zaaizaad en pootgoed, kunstmest, veevoeder, bouw materialen, draineerbuizen, stalinrich tingen, touw- en lederwerk en vakbla- Daarblj zullen zich dan nog voegen de inzendingen der overheids- en particu liere voorlichtingsdiensten voor akker en weidebouw, voor zuivel en veeteelt. o.m. van de „Vereniging het Neder landse Trekpaard". Voorts een aantal keuringsdiensten, waaronder de Neder landse Algemene Keuringsdienst voor Groentenzaden en Boomkwekerij-produc ten. Vervolgens een aantal overheids- iemi-overheidslichamen op het ge bied der landbouwcoöperaties, enz. Het ligt voor de hand, dat de aanwezigheid dezer informatiemogelijkheden, zowel voor deelnemer als bezoeker, de resul taten der overige agrarische groepen in bijzondere mate ten goede moet komen. De Agrarische Jaarbeurs, die een plaats zal vinden op het terrein aan de Croeselaan in het Zuidwesten de_r stad Utrecht zal thans voor de achtste keer weder- getuigenis afleggen van de beteke- welke de agrarische sector binnen het Nederlandse bedrijfsleven bezit. De combinatie der deelnemende firma's en instellingen maakt ook ditmaal een be zoek aan de agrarische afdeling van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs tot een gebeurtenis, welke de bezoeker in het welbegrepen belang van zijn bedrijf niet zal mogen Overzicht van Schiphol De eerste indruk van iemand, die op „nze wereldluchthaven Schiphol komt, is ongetwijfeld een erg rommelige voor al het gedeelte tussen het toegangshek en het platform wekt bij een ter plaatse onbekende onwillekeurig de gedachte op in een kruising tussen een doolhof en m mierennest. Tussen een niet te tel- gehouden, nl. van 9 tot en met 18 Sep tember rondvluchten zullen worden geor ganiseerd met uitgangspunt vliegveld Soesterberg. Deze rondvluchten zullen ongeveer elke twintig minuten op de ge noemde dagen plaats vinden des ochtends half tien tot half een en des middags vau twee tot vijf uur. De reizigers zullen daarbij gelegenheid hebben, de Jaarbeurs in vogelvlucht te zien en verder een tra ject af te leggen, dat door zijn natuur schoon zeer aantrekkelijk is. De rondvluchten duren 15 minuten. Het tarief bedraagt f 10.— per vlucht en voor kinderen beneden 12 jaar f5.per vlucht Ook voor deze rondvluchten zal de verbinding tussen Utrecht (Jaarbeurs) door een busdienst van de KLM in stand worden gehouden. Reeds thans laat het zich aanzien, dat talrijke Jaarbeursbezoekers en -deel nemers van deze bijzondere gelegenheid gebruik zullen maken teneinde de tyd, welke hun voor Jaarbeursbezoek ter be schikking staat, zo volledig mogelijk te benutten en tevens om hun verblyf te Utrecht tijdens de Jaarbeursweek, te ver aangenamen. len aantal barakken en barakjes krioelt een enorm aantal mensen door elkaar, zowel jongeren als ouderen, vrouwen, m burger, in overall of lerlei soorten uniformen en temidden van deze wilde werveling vangt biokstukken op van alle talen der reld. Al deze mensen werken, elk op hun terrein, aan de opbouw en de bloei onze Nederlandse luchtvaart en, dank zij hun aller inspanning heeft onze K.L.M. prestaties kunnen verrichten, die de ge hele wereld verrast hebben. Maar al deze mensen hebben te kampen met een grote moeilijkheid, die haar stempel drukt op alles en iedereen, die iets met Schiphol te maken heeft; het gebrek aan accomo- datie. Maar nu kunnen zij dan toch zeggen, dat het grootste leed geleden is; achter het barakkenkamp is thans een groot aantal arbeiders op volle toeren bezig aan een nieuw stationsgebouw, dat in de zomer van 1948 gereed moet zijn. Wat thans nog een bijkans onontwarbare kluwen van staal, steen, steigers ton schijnt te zijn, zal over minder dan Het dagelijkse beeld van 't Vreeburg in Utrecht tijdens de Jaarbeurs; hon derden en nog eens honderden auto's staan geparkeerd. Gelukkig, op de Nederl. Jaarbeurs „rolt" het weer. Land zonder kop en schotels! VANOUDS trekt de afdeling huis- houdel. artikelen op de Utrecht se Jaarbeurs zeer vele bezoekers. Men behoeft niet eens huismoeder te zijn om te weten hoe miserabel het keukenuitzet in de na-oorlogse tijd wel is. En vraag het moeder de vrouw zelf, ze zal u zeggen dat ze een koninkrijk over heeft voor een goed servies, voor pannen, emmers enz. De vraag naar huishoudelijke artikelen is nog enorm. Schrik niet, we geven enkele cijfers om u een indruk te geven van de behoefte: voor 1947 zou by de Nederlandse bevolking de behoefte bestaan aan 2.903.000 pannen, 1.575.000 emmers, 1.047.000 zemenlappen, 10.061.000 kop en schotels, 4.857.000 platte en 7.443.000 diepe borden, 1.316.000 koffie- en theepotten en 1.679.000 drinkglazen. Het is zaak daV de massale be hoefte op zo efficient mogelijke wyze wordt bevredigd. De veelsoortige groep der huishoudelijke artikelen vindt men op verschillende plaatsen in de Jaarbeursgebouwen: keuken gerei op de eerste verdieping, aarde werk, porcelein enz. op de tweede. jaar zyn uitgegroeid tot een groots opgezet modern stationsgebouw, dat de hoge eisen, die het moderne luchtver keer stelt, geheel zal kunnen voldoen mee Schiphol niet alleen in 2 oude glorie zal zyn hersteld, maar deze zelfs overtroffen zal hebben. Was het vooroorlogse stationsgebouw „slechts" 70 r lang, het nieuwe zal een lengte hebben van 220 meter by een breedte in 45 meter, terwyl de oppervlakte lim 10.000 m2 zal bedragen. Het gebouw zal van alle moderne com fort worden voorzien en alle diensten, ïan het luchtvaartterrein verbonden zyn, zullen er hun kantoren krijgen. Naast de kantoren voor de Radio- en Weerberichtendienst zyn er 3 afzonder- lyke passagehallen geprojecteerd; een de aankomende passagiers, een voor de vertrekkende Europa-passagiers en ■oor de vertrekkende passagiers in het intercontinentale verkeer; verder komen er grote ruimten voor het post- vrachtvervoer, en kantoren voor de stationsdienst, de Centrale Boeking, voor de buitenandse Myen en de douane. Ten gerieve van de passagiers komt er de hall een postkantoor en last but not least een restaurant met terras, waar de passagiers de tyd, die met wachten ge moeid is, op aangename wijze kunnen doorbrengen en tevens een mooi uitzicht hebben op het platform met aankomende en vertrekkende vliegtuigen. Voor de bezoekers van de luchthaven is boven dit restaurant nog een tweede restaurant geprojecteerd met een terras dat langs de geheel lengte van bouw zal lopen, en dat plaats zal kunnen bieden aan 1700 bezoekers, die vanaf deze plaats een prachtig uitzicht zullen heb ben op de machines, die vertrekken of aankomen; daar de bestaande barakken zullen worden afgebroken, komt alle ruimte voor het gebouw vry en kunnen de machines tot vlak voor de uitgang ko- Naast het stationsgebouw komt een var de meest moderne installaties voorzien) verkeerstoren, die het primitieve houten gebouwtje aan de rand van het patform zal vervangen; van hieruit zal de keersleiding nog beter dan nu reeds het geval is, het luchtverkeer boven ons land kunnen leiden. Dit alles moet binnen een jaar gereed zyn; als in 1948 de zomerdienst begint, kan de K.L.M. haar passagiers ontvangen een huis, dat een Koninklijke Mij waardig is, en kan mede door de betere outillage de welbekende K.LM.-service eerst goed tot zyn recht komen. Maar voor het zover i is moeten wij nog even geduld hebben. De majestueuze Dom van Utrecht heeft in zijn levenstyd van vele eeuwen neer gezien op talloze bezadigde geslachten uit de oude tyd. Nu aanschouwt hy het gejaagde leven van deze eeuw, weerspiegeld in de Jaarbeursdrukte, doch kent zelf geen verandering. België en de Utrechtse Jaarbeurs VRIENDSCHAPPELIJKE LANDEN DE betekenis, welke België en Neder land voor elkaar bezitten als partners in het internationale ruilverkeer, komt o.m. op treffende wyze tot uiting in de omvang, waarin de beide buurlanden deelnemen aan eikaars Jaarbeurzen. Deze beurzen, immers, worden steeds bezocht door de groothandelaren, grossiers en detaillisten en tenslotte zyn zy het, die door hun keuze bepalen, wat aan de consument zal worden voorgezet Zy zyn het dus ook, die door hun bestellingen aangeven, wat Nederland naar België en omgekeerd België Nederland zal kunnen exporteren. Daarom is het een verblijdend teken, dat de Utrechtse Jaarbeurs in het tydvak na afgelopen oorlog een beeld te zien geeft, waarin de Belgische deelneming steeds omvangrijker plaats inneemt; belang- ryker naar de omvang, zoals artikelen, waarmee België te Utrecht aan de markt Aantal inz„ waarin Belg. Jaar en tijd Beurs zyn vertegenw. 1935 voorjaar 32e 79 1935 najaar 33e 12 1936 voorjaar 34e 54 1936 najaar 35e 39 1937 voorjaar 36e 46 1937 najaar 37e 41 1938 voorjaar 38e 67 1938 najaar 39e 39 1939 voorjaar 40e 43 1939 najaar 41e 31 1940 voorjaar 42e een eer in, haar hoge gasten rond te lei den langs de verschillende groepen, waar- by natuurlijk de collectieve inzendingen allereerst van België en ook van de an dere staten een byzondere belangstel ling genieten. Tydens de Voorjaarsbeurs in April van dit jaar hebben de Belgische minis ters van Economische Zaken en Mid denstand, Z. Exc. Duvieusart en van Buitenlandse Handel, Z. Exc. baron van der Straten de Waillet de Belgische Dag bezocht. De eerstgenoemde was o.m. vergezeld door de Adjunct-Kabinet-Chef van zijn ministerie, de heer Van der Meulen, terwyi de minister van Buiten landse Handel vergezeld was van baron de Kerckhove de Denterghem. In een belangwekkende rede wees Z. Exc. Duvieusart erop. dat hy by zijn rondgang door de Jaarbeurs was getrof- fn door het belangryke resultaat, dat door het Nederlandse Volk reeds wat verkregen in dienst van wederopbouw, handel en industrie. Het is door deze vriendschappeiyke banden, die ter gelegenheid van do Jaarbeurzen te Utrecht telkens opnieuw worden versterkt, dat de door beid* staten nagestreefde Economische Unio (waarvan de eerste stap de Tolunie kortelings met goed succes is gedaan), des te spoediger een feit zal worden. Moge ook deze Jaarbeurs het hare tot dit grote doel bijdragen. 1940 1941 voorjai najaar 45e 1946 voorjaar 46e 1946 najaar 47e 1947 voorjaar 48e Daarnaast echter is België op de Ko- ninklyke Nederlandse Jaarbeurs verte genwoordigd met een officiëel collectieve inzending, die nu reeds sedert jaren goede traditie is geworden. Deze traditie manifesteert zich bovendien aan de instel- van de „Belgische Dag". Op die dag, die op de a.s. Najaarsbeurs op 16 Sep tember zal plaats hebben, brengen Bel gische autoriteiten een bezoek aan dt Jaarbeurs; het bestuur der Beurs stelt er Zusters in khaki en zusters in linnen TOEGEWIJDE VROUWEN EN ONTOELAATB. TOESTANDEN (Van een onzer verslaggevers) Van huis-uit is de Nederlander een wei nig uniform wezen. Vandaar zyn afkeer tegen alles wat blauw of groen gerokt en glimmend beknoopt is. Vrouwen in uniform zyn hem inzonderheid een gru wel, sinds „grijze muizen" zyn straten onveilig hebben gemaakt Waarschynlyk daaraan is het te danken, dat hy nu alles over één en dezelfde kam scheert. Hy wordit bepaald onhebbelyk, als hy een Marva, een V.H.K.-juffrouw of een mili taire verpleegster tegenkomt Hy scheldt zelfs uit de verborgen schuilhoeken van zyn uniformen-zat hart en zyn steeds platter wordende portemonnaie. waaruit hy al dat fleurig khaki en aantrekkelyk blauw betaald weet. Dat is onwaardig van hem en onplezie rig voor de onschuldige vrouwen, die zich in 's Rijks gewaad gestoken hebben haar bydrage aan de opbouw van het derland te leveren en iets anders verdie nen dan afgunst en verdachtmaking. „Kyk eens in onze hospitalen er wat wy doen" vroegen de verpleegsters en we hebben gekeken De Nederlandse soldaat is van oudsher een .fijngevoelig" mens. Pyn in de buik. zenuwen op de maag en platvoeten de den hem immer schielijk heul en heil op het ziekenrapport zoeken. Vroeger was asperine het bezweringsmiddel, maar ni is men iets zuiniger met ..andermans kin deren" en dus wordt de hardnekkige pa tiënt al gauw naar het hospitaal verwe zen Daar ziet U ze dan in de ry staan voor het bureau van de administrateur, die ze rangschikt en indeelt en naar de poliklinische-, chirurgische- of andere af delingen verwyst Er zijn dagen, dat er een heel bataljon tegelijk binnenrolt en dan is het poot aan spelen Van 's mor gens acht tot 's avonds half zeven moeten de verpleegsters hier altijd voort Ze hebben weinig tyd voor verpozing en ontspanning. De huisvesting is bij lange na niet ideaal, maar de verpleeg den, waaronder zy de militaire discipline moeten handhaven, wat zeker niet ge makkelijk is, dragen haar een grote waar dering toe. Begrypelyk, verpleging is een by uitstek vrouwelyk vak Een nadeel is, dat het militair verband de verpleegsters nog al eens her en der door het land kan brengen, maar in de praktyk komt dat niet zo heel dikwyle voor. Ondanks alle voorrechten hebben n.L ook de militaire hospitalen met ge brek aan personeel te kampen Hoe het zy. het blyft voor de burger- zusters. die met haar opwerken, beslist een hard gelach voor heel wat minder hetzelfde werk te moeten doen Gemid deld krygen zij f 135.— per maand in handen, maar daar moet alles voor levens onderhoud af. Als men dan weet dat er onder deze dames heel wat jaren gediplo meerd zijn, die de ganse last van de oor log hebben moeten dragen, zonder enigs vergoeding, dan vraagt men zich af. of de goede bezoldiging van de militaire ver pleegsters waartegen op zichzelf niet* in te brengen is toch niet het lokmiddel is, dat de Overheid in het particuliere be drijfsleven zozeer laakt en tegen wil gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3