WIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 6 SEPTEMBER IS jnEU Worden Rotterdam en Antwerpen gepasseerd GENERAAL CLAY CONTRA MARSHALL (Van een onzer verslaggevers). Nóg steeds wachten de, naar Washing ton en Londen gezonden, voorstellen, die het resultaat zijn van de, in Juli te Den Haag, gehouden besprekingen tussen ver tegenwoordigers van de Amerikaanse en Engelse bezettingszones enerzijds en van de Nederlandse en Belgische regeringen anderzijds over de inschakeling van Rot terdam en Antwerpen in het transito- verkeer naar Duitsland, op de onderte kening in het States Department en het Foreign Office. En zeer velen niet alleen ln Rotterdam, maar in ons gehele land. wachten met spanning op de beslissing, die onze Geallieerde vrienden aan de overzijde zullen nemen. Economisch herstel van West- Europa in 't geding Het gaat dan ook voor Rotterdam, dus voor ons land, om een belang van de allerhoogste orde. Leefde deze natuurlijke Invalspoort aan de Westkust van Europa voor de oorlog practisch van de door voerhandel op Duitsland, na de oorlog werd zij door de bezettingsautoriteiten gepasseerd en werden de Noordduitse ha vens Hamburg en Bremen, die voor de oorlog de Westelijke havens slechts door middel van een minder fraaie handels politiek enige concurrentie konden aan doen, ingeschakeld. Voor de Geallieerds bezettingsautori teiten levert deze bevreemdende han delspolitiek, oppervlakkig gezien, natuur lijk wel enig voordeel op. Op deze wijze zijn zij namelijk in staat om de toch al hoge bezettingskosten voor het moment enigszins te drukken. De kosten in de havens worden in Marken, waarvan zij zelf de waarde bepalen, verrekend en behoeven dus niet in vreemde valuta aan Nederland en België betaald te worden Het zal dus geen verwondering wekkea dat de Amerikaanse generaal Lucius D. Clay, als hoofd van de bezettingsautori- tenten, aan de bestaande toestand tracht vast te houden, ondanks alle pogingen, die van Nederlandse en Belgische zUde Zijn aangewend om het tegendeel te be werken. En de vertegenwoordigers van de lage landen hebben hun best gedaan! Eerst tijdens de besprekingen, die in Januari over deze kwestie zijn gevoerd. Op geen enkele wijze kon men toen echter tot een., voor beide partijen enigszins aanvaard bare, oplossing komen. In Juli zijn de besprekingen echter opnieuw begonnen en na enkele dagen kwam men overi om aan de regeringen in Washington Londen voor te stellen, dat met ingang van 15 September 1 700.000 ton goederen over Rotterdam en Antwerpen verladen zal worden, waarvan Rotterdam 1.000.000 en Antwerpen 700.000 ton voor zijn reke ning zal nemen. Een verheugend begin, ondanks een aantal zeer nadelige bepa iingen, o.a. dat de beide havens geen geld te zien zullen krijgen van Duitsland maar hun vorderingen slechts op een uitgestelde rekening mogen boeken, ter wijl alleen in dollars zal worden uitbe taald het verschil in zeevracht tussen de kortere weg naar de Westkust en de lan gere weg naar de Duitse havens. Eeji overeenkomst, die, nog afgezien van de ervaringen, die we opgedaan hebben, toch wel gewettigd scepti cisme ten aanzien van uitgestelde vorderingen op Duitsland, duidelijk het licht doet komen, hoe onze onder handelaars alles in het werk hebben ge steld om zo snel mogelijk weer tot de normale toestanden terug te keren. De capaciteit van Rotterdam middelen en kolen, generaal Clay offert rustig een groot aantal wagons en een aanzienlijke hoeveelheid kolen op voor Duitsland, daarbij de Rot terdamse Rijnvloot, die gemakkelijk in staat is om het gehele vervoer te ver werken, negerende. Werkelijk, een han delwijze, die niet van veel economisch doorzicht getuigt, en die tevens de oor zaak dreigt te worden, dat men de. ook de mening van de Duitse haven- en spoorwegspecialisten, meest natuurlijke Europa er weer economisch bovenop te helpen vermijdt, ter wille van aantal dollars op de korte baan; dol- Intussen is op deze voorstellen nog geen antwoord van de Geallieerde rege ringen ontvangen. Wel hebben enkele bladen de officieuze berichten door gegeven, dat men er gunstig óver our deelt, maar dit geeft al heel weinig hou vast. Te meer, daar generaal Clay niet nagelaten heeft bij verschillende gelegen heden ronduit te verklaren, dat hij me; deze voorstellen niet accoord kan gaan. Dit behoeft nu wel niet dadelijk grote verontrusting bij ons te wekken, omdat de uiteindelijke beslissing toch niet bij hem, maar bij de beide regeringen be rust; een prettige situatie is het ech'.ei allerminst, dat iemand, die deze zaak zc eenzijdig en met voorbijgaan van alle economische en handelspolitieke belan gen van West-Europa beziet, een belang rijke stem in het kapittel heeft. Want inderdaad is hier voor een langrijk deel het economisch herstel West-Europa in het geding. In de eerste plaats zijn daar de beide grote havens Rotterdam heeft momenteel een capaci teit van 30 millioen ton (iets, wat men in Amerika lang niet overal weet) en het krijgt slechts 10 millioen ton te ver werken. Zien we nu aan de ene kant, da', men in het kader van het plan-Marshall zal trachten om de bestaande capaciteit van de havens zoveel mogelijk produc tief te maken, hier zien we generaal Claj eenvoudig de meest voor de hand lig- j)e heenreis zal volgens het nieuwe gende manier om daartoe te geraken, schema 4 dagen duren, de terugreis 3. tegenwerken. Zien we verder in gro- Sedert via Colombo moest worden ter verband dat Duitsland een ca- vlogen, duurde de heenreis 5 dagen tastrofaal gebrek heeft aan alle transport-1 terugreis 4. lars, die i i toch, in groter hoeveelheid, gaat uitgeven, als het plan-Marshall werkt. We hopen en vertrouwen er echter op. dat de economen en handelspolitici van het States Department en het Foreign Office meer begrip hebben van het West-Europese handelsgebied, dan de militaire bezettingsautoriteiten, van wie wij ohs beginnen af te vragen, of ze ooit gehoord hebben van „het achterland van Rotterdam". Een vertrouwen, -waarin we overigèns deze week nog werden gesterkt door de verklaring van, weliswaar geen Ameri kaans politicus, maar dan toch van nie mand minder dan van Daniel P Mac- Donald, de voorzitter van de Amerikaanse Kamer van Koophandel voor Duitsland, die, voordat hij naar Duitsland vertrok, aan de Amerikaanse pers als zijn mening gaf. dat het zeer nuttig zou zijn, als het toverkeer tussen Amerika en Duits- dan natuurlijk land over Rotterdam werd geleid. Bijz. Universiteiten krijgen straks Rijkssubsidie Thans is bij de Tweede Kamer inge diend het reeds lang verwachte wetsont werp, regelende de subsidiëring van de bijzondere universiteiten en economische hogescholen. De oplossing is gezocht door bepaalde percentages der kosten voor rijksreke ning te nemen. Deze percentages worden gesteld op 30, 50 of 60 pet van de gemid delde overeenkomstige kosten van een rijksuniversiteit met een maximum van 65, 80 of 85 pet van de eigen kosten der bijzondere universiteiten. Dat er drie percentages worden ge noemd vindt zijn oorzaak in het feit, dat niet alle faculteiten even „duur" zijn. Scholen met een medische, een wis- en natuurkundige en/of een veeartsênijkun- dige faculteit werken veel duurder dan scholen die deze faculteiten missen. Daar- om wordt het subsidiepercentage hoger, naarmate er zg. „dure" faculteiten zijn. Een subsidieverlening tot 100 pet acht min. Gielen niet juist, omdat het Rijk dan een te grote controle op de besteding der gelden zou moeten uitoefenen, waardoor de vrijheid van het onderwijs onvermij delijk zou worden aangetast. Bovendien moet ruimte gelaten worden aan de of fervaardigheid der belanghebbenden. Nederlands groeiende bevolkin '■.oom zijn plassen en vaarten landschap zou i grond. Er bestaan daarom plannen Giet- tnemen. Welk een schade dit voor het .t zich nauwelijks denken. Wordt het Nederlands Venetië drooggelegd? In het Nederlands Venetië, het Over- ijselse Giethoorn, zijn de bewoners zeer verontrust door de ontginningsplanr.en, die niet alleen de uitgestrekte rietlanden om het dorp, doch ook de slootjes en grachtjes in Giethoorn omvatten. De „Gietersen" zijn thans verdeeld in pro- en contra's, die enerzijds wijzen op de waardeverhoging van de lage gronden, waar, na de drooglegging aardappelen zouden kunnen worden geteeld, terwijl de contra's voornamelijk te vinden zijn on der hen, die verdienden aan de 50.000 vacantiegangers, die vorig jaar door het dorp „punterden," omder de natuurbe- aohermers en kunstschilders. 'oekarno had stout plannen Tezamen met Japan naar de overwinning." Op 8 September 1944 werd een procla matie van Soekarno gepubliceerd, die in rood-witte kleuren was gedrukt. Exem plaren van deze proclamatie zijn thans gevonden. De inhoud luidt: „Volk van Indonesië, de dageraad breekt aan. Op 7 September heeft Japan openlijk beloofd, dat Indo nesië haar vrijheid zou krijgen. Dit is een van de vele zegeningen, die de Japanse keizer over ons folk uitstrooit. Ik heb altijd vertrouwen gesteld in Japan. Door deze belofte ben ik nog meer in dit vertrouwen gesterkt. De vrijheidsgodin wuift ons toe, maar er zijn boze geesten, die ons de weg versperren. Vernietig ze. Verdraag alle ontberingen. Vecht met doodsverachting. Amerika, Engeland en Nederland doen hun uiterste best, hier terug te komen. Vecht tot aan uw dood om dit te verhin deren. Het is een leugen, wanneer zegd wordtt dat deze terugkeer voorspoed beteekent. Omgekeerd is het thans klaar en duidelijk, dat Japan Indonesia Mer- deka erkent. Hebt vertrouwen. Blijft standvastig. Strijdt. Op leven en dood tezamen met Japan op naar de over ning en de onafhankelijkheid. Maar ook daarna zullen wy met Japan blijven s: menwerken." (Deze publicatie komt uit officiële koker, ze komt drie jaar te laat en brengt niets, wat in ons blad niet reeds ontelbare malen is gepubiceerd. Drie jaar lang hebben de authentieeke foto's en procla maties betreffende Soekarno's collabora tie met de Jap in de bureaux stof ver gaard. Nu is inmiddels de stemming in de wereld zodanig geworden, dat alles wat van Nederlandse zijde komt, een verval sing wordt genoemd. Red.) Indië-dienst der K.L.M. wordt verbeterd en versneld Twee Lockhceds met keuken aan boord. Met ingang van 9 dezer zullen op de lijn Amsterdam-Batavia door de K.LJ' twee Lockheed-Constellationvliegtuigen worden ingezet, die om de vier dagen in elke richting een vlucht maken via route Amsterdam-Caïro-Bagdad-Sjarja- Colombo-Batavia met een totale reisduur van 42 tot 43 uur. De bemanning zal bestaan uit tien kop pen, onder wie een kok, twee hofmeesters en een hofmeesteres. Tijdens de reis (er wordt dag en nacht doorgevlogen) kun nen de passagiers warme maaltijden nut tigen, hetgeen mogelijk is door de aan wezigheid van een keuken met twee elec- Arische ovens. Ook zal de dienst met „Skymasters" er „DC-4"-toestellen met ingang van 8 Sep tember worden uitgebreid. Om de twee dagen vertrekt in elke richting een vlieg tuig. Het traject Amsterdam-Caïro wordt verzorgd door „Skymasters", dat Cairo naar Batavia door „DC-4's". die een groter vliegbereik hebben dan de „Sky- Boeren hebben een bekel aan alle theorie gisten heer derwi en Tl '<OMT ER THANC HINDERING? i en bij Amersfoor jjgon r voorzitterschap van de i Heuvel de tweedaagse on- »ntie van de Chr. Boeren- ond. i tuinbouwarbeiders be stond - g animo voor het vakonder wijs. zo beioogde de heer C J. van Masirigt. voorzitter van de CBTH, Dit komt, omdat een boer nu eenmaal een in geboren afkeer heeft van alles wat naar theorie zweemt. Dit Jaar is echter bij de opstelling van de CAO meer belangstel ling gekomen voor het vakonderwijs. Een bedrijf kan zich immers slechts handha ven, wanneer er vakkundig wordt ge werkt. Spr brak er met nadruk een lans voor, dat de lagere landbouwscholen en de avondscholen uit zullen gaan van ae CBT3 en de NCLB samen. De heer W I P. Cnossen, tweede voorzitter van i CBTB, wenste dat spoedig in elke pro- I vincie een landbouwwinterschool zal ko men. Ook was hij van mening, dat Chr volkshogescholen in het leven geroepen moeten worden, omdat de thans bestaande volkshogescholen naar de gedachte prof. De Vries door ons verworpen i ten worden. Russische knuppel in k I i hoenderhok GEEN BEZOEK AAN POLITIEKE DELINQUENTEN TE VALKENBURG. Het bezoek aan politieke delinquenten, die zich in het kamp „Sint Ignatius Col lege" te Valkenburg (Limburg) bevinden, kan morgen geen doorgang vinden. Volgens een Ass. Press-telegi.eft Rusland te Lake Success geëist, dat de VN. Jaarlijks een onderzoek ter plaatse zullen instellen ln de koloniale bezittin gen. Uit het telegram blijkt, dat dit alleen geldt voor onmondige gebieden buiten de Russische machtssfeer. Engeland en Ame rika zijn tegen dit plan (Nederland, dat geen koloniën heeft, in tegenstelling iot Engeland, verklaarde onlangs bij monde van mr Van Kleffens: Kom maar kijken, wij hebben niets te verbergen. Red t TRUMAN EN EVANS NAAR ROME. Truman en Evans, de Amerikaanse .•liegers die een „boemelvlucht" rond de Britse ijzer- 3" nog nie! Ministers bespreken crisis-maatregelei; Het congres van Britse vakveri gen heeft gisteren het besluit <^er Britse regering om de nationalisatie der ijzer- er. staalindustrie uit te stellen, goedge keurd, nadat de verzekering was gegeven, dat de regering niet van dit project- was afgestapt. De mijnwerkersstaking in Yorkshire duurt voort. Iedere dag worden de slagi voor de Britse economie zwaarder. Gis teren moesten de messenfabrieken Sheffield, het beroemde centrum staalindustrie in Yorkshire, haar poorten sluiten en sommige staalfabrieken produ ceren ongeveer 45 pet. minder. De Federation of British Industries er het bestuur van de Association of British Chambers of commerce hebben de rege ring thans voorgesteld, de subsidies op de kosten van levensonderhoud progres sief te verlagen, de arbeidsduur in de essentiële bedrijven te verlengen en de regeringsuitgaven drastisch te beperken, ter bestrijding van de economische crisis. Deze voorstellen zijn besproken in tegen woordigheid van Herbert Morisson, Lord president of the Council, Sir Stafford staalindustrie wordt 'enationaliseerd Crlpps, president van de Board of Trade en de ministers Bevin, Isaacs en Dalton. Ook wordt gevraagd, de bezettingskosten ln Duitsland te verminderen er. de tionalisatie-plannen uit te stellen. Doodstraf geëist tegen herucht mensenjager Vijf en twintig Nederlanders vonden door hem de dood Een der meest beruchte figuren uit Ken- nemerland tijden? de bezetting, de Velsense politieke rechercheur J. J. L. Langendijk, stond gisteren voor het Amsterdamse B.G. terecht. Niet minder dan 49 onderduikers en Joden zijn van zijn activiteit het slacht offer geworden, waarvan er 25 het leven hebben verloren. De illegaliteit heeft twee maal getracht zich van hem te ontdoen, wel een bewijs, hoe gevaarlijk hij werd geacht. De proc.-fiscaal noemde het de taak van de bijz. rechtspleging, te voltooien wat de verzetsbeweging heeft willen bereiken en eiste daarom de doodstraf zonder recht van cassatie. Molotof niet i de UNO- ver\ Molotof, de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, zal de openingszitting van de Algemene Vergadering der Ver. Naties op 16 September niet bijwonen. Slechts in een dringend geval zal hij per vliegtuig uit Moskou naar New-York ver trekken. De Russische delegatie staat thans o.l.v. Wisjinsky, de plaatsvervangei van Molotof. Badbeclrijf beheerst des zomers het Haaese cultuurleven BIJ HET EINDE VAN EEN MUZIEKSEIZOEN H' Wat zoekt Gij 'ET Scheveningse muziek9eizoe: weer ten einde en als we na laatste concert het gehele seizoen nog eens overzien, dan doen we dit niet om alle concerten en de uitgevoerde werken te memoreren dit is ondoen lijk en heeft tevens weinig nut maai alleen om onze wensen voor een vol gend seizoen kenbaar te maken. Als we een enkele gebeurtenis afzon derlijk noemen, dan betekent dit, dat die gebeurtenis een bijzondere p'~~*" heeft ingenomen. In de tempel van Neptunus. Kurhaus geheten, wordt jaar in %aar uit, avond aan avond, muziek gemaakt. De bad en hotelgasten, die zich dit jaar, meer dan andere jaren, overdag hebben kun nen koesteren in de stralen van een warme zomerzon, konden des avonds genieten van veelal welbekende klan ken. Voor zover het onbekende klanken waren (we denken b.v. aan Honegger) stond het de concertgangers vrij de zaal te verlaten. Na een heer lijke dag aan het strand kan men zich toch moeilijk des avonds gaan in spannen om een meer modernere muziek te be grijpen. Op deze in stelling berust eigenlijk het ge hele Kurhaus- selzoen. dat niet zozeer artistieke dan wel ont spanningspre tenties heeft. LEONARD BERNSTEIN We moeten ^gt vergeten, dat dit seizoen georganiseerd wordt door een maatschappij, een drijf dus. dat ln zoverre de kunst wil dienen als nodig is voor het maken een sluitende begroting. Het „muziek- maken" in het Kurhaus heeft dus in feite meer een materiële dan een cultu rele betekenis. Een bedrijf met aandeel houders moet kuhnen bestaan en de kunstenaars moeten hiervoor hun "„kun sten vertonen". Zakelijk gezien een zeei begrijpelijk standpunt van een badbe- drijf, dat in geen enkel opzicht preten deert een concertinstelling te zijn. In zekere zin is het nog verheugend, dat dit badbedrijf toch de cultuur nog hoog wil houden. Wat echter betreurd kan worden is, dat het gehele Haagse cul tuurleven in de zomer afhankelijk is van een bedrijf met winstverlangens. Dit betekent immerS, dat de cultuur ge vat moet worden in het harnas va zakenman, dat concessies moeten den gedaan ten gunste van de aandeel houders, dat last not least de kunste naar geëxploiteerd wordt. Er moeten avonden worden geprojecteerd minder allooi, er moeten voorstellingen worden gegeven, welke niets meer kunst te maken hebben en er moeten kunstenaars worden geëngageerd, als lokvogels dienen voor een artistiek oude karren i de Munsterse bossen. Krijgt Ramadier genoeg van rode Bordeaux? de HOEWEL de „nationale vergadering" Ramadier haar vertrouwen heeft geschonken, naar aanleiding van het, reeds besproken, voorstel tot subsi diëring der genationaliseerde kolen- industrie, heeft de minister-president er de brui van gegeven en zijn ontslag in gediend. President Auriol heeft gister avond echter nog laat succes kunnen boeken na een lang onderhoud met Ra madier, en hem op zijn voornemen doen terugkomen. Zoals wij in onze vorige beschouwing als ons vermoeden uitspraken, hebben inderdaad de socialisten en de M.R.P. hun stem vóór de regering uitgebracht, terwijl de communisten tegen stemden. De leden der uiterste rechter-vleugel in de nationale vergadering onthielden zich van stemming of waren óók tegen. Maar. al was het dan op het randje af, Rama dier kon zeggen, dat hij het „vertrou wen" nog genoot, al was het dan ook de vijfde keer binnen zeven maanden tijds, chlt door de premier de vertrouwens kwestie werd gesteld Een „succes", be haald door 292 vóór- en 243 tegenstem mers. terwijl er 54 onthoudingen waren, is nauwelijks meer een succes te noemen Het „allons enfants de la pa'.rie, le jour de gloire est arrivé" houd; historische vervoering in en Inspireert Maar in hei huidige Frankrijk, zijn deze „kinderen van één vaderland" hei wel zeer met elkaar oneens en vormen geenszins een nationaal gezin De leiders der verschil lende partijen kenmerken zich door een soort van politieke puberteit, een „ro- rantische" handhavingsdrang, die weimn rekening houd; met de economische rea liteit. Sinds Ramadier de teugels in han den nam. heeft hij feitelijk aldoor met een „paraplu-op" gelopen, zich bescher mende tegen de regenbuitjes der vakver enigingen en de stormen, die kwamen uii de uiterste linkse hoek der communis ten. Die paraplu zal vroeg of laat toch omslaan, omdat hij zich aart de barre, politiek-atmosferische invloeden niet lan ger wenst bloot te stellen. Hij kreeg te maken met stakende spoor wegarbeiders en kon de houding „nie; eerder te onderhandelen^ alvorens het werk hervat werd", niet wolhouden. Men zal zich herinneren, dat de situatie zelfs zo onpleizierig werd, dat de kabinetszit ting moest worden bijgewoond door ver tegenwoordigers der generale staven van leger, marine en luchtmacht. De gedeel telijke inwilliging van dg eisen der sta kers kwam de regering te staan op een verhoging van 10 milliard francs voor de tweede helft van het jaar en ter com pensering van deze onverantwoordelijke uitgaven móesten de spoorwegtarieven worden verhoogd. De nationalisatie betekende voor de Staat een verlies van 100 milliard francs. VERKLAARDE U1TZ1CHI h. noet geen genoegen voor Ramadiei zijl ,eweest, met een rode paraplu temid den iler stakingsgolven te hebben ge staan Niet slechts de arbeidende klasse, maar óók de middenstanders hebben hun grieven over hem uitgestort, omdat deze laatsten protesteerden tegen de romp slomp d i .geleide :e arbeiden moet er brood zijn niets is zo in staat, een bewinds- n impopulair te maken als het verlagen der rantsoenen. Ook thans weer hadden de linkse „rebellen" van zijn eigen partij, een delegatie gezonden, om de aangekondigde maatregelen Inzake de verlaging van het broodrantsqen te tem peren, terwijl de stemming weer woeli ger werd door de verhoogde kosten van het levensonderhoud. Ramadier heeft weinig regeerkracht, minder gezag dan een figuur als Blum, die echter, achter de schermen, nog steeds een belangrijke rol speelt. „Le jour de gloire est arrivé" zou voor Frankrijk slechts kunnen aanbreken, als na het Marshall-plan, op zekere dag. de Amerikaanse dollars de depressi O" t weer zouden opveren. Maar voor had! het ogenblik valt er voor Ramadier wei nig politieke eer en roem te behalen Hij kan dag in, dag uit, door de tele scoop turen naar het „dollar-mannetje" in de Amerikaanse maan. terwijl de eco nomische situatie steeds benarder wordt Enerzijds regende het protesten tegen de „geleide economie", anderzijds heeft hij steeds te kampen met de, door de communisten gevoerde, obstructie, als mede met de critische gezindheid der „rebellen" van zijn eigen partij, die m het dagelijks bestuur zelfs de meerder heid vormen. Voegt men daarbij de toe nemende koloniale moeilijkheden, want Indo-China baart nog steeds veel zorgen, de lastige positie waarin de regering ge bracht wordt, als straks de „Grote Vier" weer bijeen komen en Amerika toch zijn eisen inzake het op toeren brengen der Duitse industrie doorzet, dan moet men erkennen, dat het( baantje van nister-president geen sinecure is. De grote vraag is nu hoe Ramadier zijn feitelijk reeds failliete affaire zal v ?etten. Met de communisten liep de boel spaak. Toen deze satellieten van Moskou uit het kabinet geëlimineerd werden, bleef het een warboel en thans gaan ei weer stemmen op, de communisten op nieuw aan de regering te laten deelne men. Men rekent er op, dat als over eer maand de gemeenteraadsverkiezingen worden gehouden, de communisten winst zullen boeken, hetgeen in een phase hevige économische ontreddering trou wens voor de hand ligt. Men toont 4an doorgaans weinig realiteitsbesef. EEN regering, alleen uit socialisten of M.R.P-ers bestaande, heeft w kans, gezien de oppositie van d< tremisten van links en van rechts. Dan is er nog steeds de schaduw van ee Gaulle, wiens „partij" in October met eigen candidaten voor 'de dag zal komen Als vurig bestrijder der communistische „terreur" vindt hij zijn aanhang bij eei groot deel van de middenstand, maar e zal nog wel heel wat water door de Sein- stromen, eer hij voor de tweede keer als „de sterke man" de leiding in handen krijgt. Een nieuwe coalitie van de grote partijen brengt Marianne de redding evenmin. Wat dan? Ramadier krijgt blijk baar genoeg van de socialistische, rode Bordeaux, die gezien het geharrewar ln zijn partij, wel op temperatuur was, maar toch een economisch wrang bijsmaakje niet veel eisen stellend publiek; zij moeten de zaal vol maken. Elke ideële grondslag, elk idee om jonge Nederl. kunstenaars de helpende hand toe te steken, wordt hier gemist. Hier trouwens ook geen taak voor een drijf. Brunettes en Blondines Het Kurhausorgaan, de „Scheveningse Koerier", dient ook deze zakelijke kant Cultureel heeft dit blad niet de minste waarde en als amusementsblad kan het hoogstens worden geapprecieerd door hen, die geen hogere eisten stellen aar het amusement, dan samen met blon dines of brunettes borrels te drinken ir de Bodega, al of niet gekruid met dub belzinnigheden. Dat is dan de Haagse cultuur Juni tot Sept. en boven het programma van een concert, waarop de grote gees tesscheppingen van een genie als Beet hoven worden uitgevoerd, wordt dan opgewekt een thé-dansant te bezoeken Of onder een foto van een klassiek pianist als Askenase vinden we een re clame van een Oosterse danseres, die cr in het Palais de Danse prijs op stelt haar natuurlijke schoonheid te onthul len voor een stel hysterische mannen, liefst van boven de vijftig. Dat is onze cultuur in een tijd, waar in de oorlogsontsporingen nog niet zijn hersteld, waarin de moraal nog met voeten wordt getreden, waarin het ada gium van het Romeinse heidendom „Brood en Spelen" nog opgeld doet. In plaats van een behoorlijke toelichting op de uit te voeren werken, wotdt de Scheveningse Koerier alleen a; dacht geschonken aan liefdesscènes Festival en hoogtepunt Eten hoogtepunt in dit seizoen v zonder twijfel het festival in Juni, met enige modelopvoeringen van Richard Strauss' „Der Rosenkavalier" onder de bekwame leiding van prof. dr Lothar Wallerstein. Dit was groots van opzei en verdient aller steun. Verder was hel optreden van de jonge Amer dirigent pianist-componist Leonard Bernstein zonder restrictie een openbaring, welk optreden alleen -nog maar door anti-climax kon worden gevolgd, ol geven we direct de Portugees Pedro de Freitas Branco een plaats naast hem. Node misten we in dit seizoen de grote Ned. figuren uit de muziekwereld als de dirigent Eduard Flipse, de pianist Cor de GroqJ en de componist Henk Badings. Een excuus hiervoor, dat deze figuren in de oorlog niet zuiver zouden zijn geweest, heeft weinig waarde als wel een eveneens politiek niet maagdelijke figuur als Carl Schuricht, die een promi nent orkestleideris, wel mag optreden. Overigens was het meer een sterren parade met als enig doel ,,1'art pour l'argent" waarbij we terstond een uitzon dering willen maken voor de chanson- nière Edith Paf en de danseres Mariem- ma. Dit was ontspanning van een grote allure. Het Res.-Orkest is ook slachtoffer van een bedrijf geweest en moest met wei nig repeteergelegenheid steeds maar weer spelen onder vreemde dirigenten, terwijl de vaste dirigent Frits Schuur man tussen het publiek in de zaal naar zyn eigen orkest kon luisteren. Een wel zeer ongewenste toestand, vooral als dan een man als Ignaz Neumark de scepter over het orkest moet zwaaien. Neumark heeft voor, dat hij over veel routine beschikt en genoegen neemt met weinig of geen repeteertijd, doch dirigent is hij ongeschikt een orkest lang onder zijn leiding te hebben. De slecht gespeelde volksconcerten, welke eigenlijk het best gespeeld hadden ten worden, zijn hiervan de treurige gevolgen geweest. We willen het hierbij laten en advi seren om, als een volgend seizoei het Kurhaus weer hoofdzakelijk is gesteld op amusementsvoorziening, in de zaal tafeltjes en stoeltjes neer te zet ten en onder het spelen van eei ander aangenaam muziekje koffie mgt koek te serveren. CORN. BASOSKI. Ned. gymnasiasten en H.B.S.-ers naar Amerika Met het m.s. „Tabinta"^ dat Maandag a.s vertrekt, zullen behalve een aantal emi granten, 21 Ned. gymnasiasten er H.B.S.—ers meegaan, die dit jaar het eind examen hebben afgelegd. Zestien van her zijn uitgenodigd door „Hope College" te Michigan om een bezoek te brengen Holland-Michigan. De 5 anderen zullen op uitnodiging van de „American Field Ser vice" enige andere plaatsen bezoeken. Het vertrek vindt plaats om 5 uur n m. de Wilhelminakade te R'dam. Ook een onzer verslaggevers maakt de reis mede. Dr H. J. Frledency, hoofdambtenaar v het dep. van Overzeese Gebiedsdelen, gisterenavond per K.L.M. naar New York vertrokken. Hij maakt deel uit vai Ned. delegatie bij de U.N.O. hen: Wat zoekt gij? Joh. 1 38 en Er zijn veel zoekers in deze wereld, in geestelijk opzicht; mensen, die bU weifelen, die geen ja en geen neen kui zeggen, die op de tweesprong staan. Zo heeft Johannes de Doper °°kj paar volgelingen, die met betrekkina Jezus niet weten, wat ze doen moetenj heraut van de grote Koning is in zijn i, volkomen getrouw. Hij heeft van ziel èf- en naar Christus heengewezen el een paar maal tot hen gezegd: „ZieJ Lam Gods!" Hij dwingt hen niet tot het volgen Jezus; het gaan achter Hem moet een willige daad des geloofs zijn. Maar hij vult zijn roeping: hij nodigt tot Jezus. Ten slotte willen ze toch poolsho nemen en volgen ze Jezus vi de Heiland de voetstappen v die nog maar met tot beslissing kui komen, achter Zich hoort, dan heeft terstond Zijn aandacht. Hii stoot die naar Hem tastende hai niet van Zich, maar trekt ze tot Zich. blijft staan op "Zijn weg, keert Zich ziet Zijn volgers en vraagt ze: „Wat zo gij?" Hij erkent hen als zoekers, maai laat in het midden, of ze iets of iem zoeken. Daarover moeten ze met ziel tot klaarheid komen. En dat gebeurt, hart geeft op de ontdekkende vraag stond het juiste- antwoord: „Wij zc U!" Hij neemt ze mee en nu verlatei Hem ook niet meer. Op één van die twee heeft dit ontn tingsuur zulk eefi onvergetelijke ind gemaakt, dat hij het zich in zijn.ouder< nog duidelijk herinnert: het was de tie ure. d.i. tussen drie en vier u dag. Jezus heeft aandacht voor de heilbegej zondaar, die schuchtere schreden ach Hem zet. Hij hoort terstond het geluid j aarzelende voetstappen, die achter H klinken. Dan doet Hij de crisis komen ons voor de ontdekkende vraag) „1 zoekt gij?" Ineens wordt het ons duidel ja, ik zoek; ik zoek meer dan iets, r dan al het geluk van dit leven; ik zoek Verlosser. En Hij spreekt het bevrijde en lokkende woord: Ik ben het, kom zie! Het beslissende uur heeft geslagen w'j juichen: Wij hebben gevonden! Die zoekt, die vindt. Rotterdam. Ds N. Buffin D u land, Jaarbi ruim geacce brek e' landse leven groeic J-aarb- zidhze schou ogenfc kettni Kerk en Scho Ned. Herv. Kerk. e Lopik (toez.) B. N. Boutho te Beninekom; te Oudwoude-Westergi (toez.) W Eartlema te Okkenbroek; te Sh negoutum J. Colijn te Oosterwijtwerd. Aangenomen: naar Hengelo P L. Taese te Oudwoude. Bedankt: voor De Krtm (Ov.) Chr. v. Leeden te Hl en en Dodewaard. Gercf. Kerken. Beroepen: te Giesssn-Rijswijk, Eestri Hogersmilde en O. N. Bildtzijl cand. Struys te Rotterdam. Aangenomen: de ben. tot hulppred. te melo ds J. Ubels, hulppred. te Nijkerk. bedankt: voor Baarn W Feenstra te Hiji Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Beroepen: te Mildam-Katlljk (Fr.) ca H. v. Tongeren te Katwijk a. Zee. DS A. J. WESTRA HOEKZEMA OVERLEDE Na een langdurige ongesteldheid ls op jarige leeftijd overleden ds A, J Wei Hoekzema. Ned, Herv. predikèht te Sri pen zeel. Hij diende na 1924 de gemeenten Will eg e-LangerakZegveld. Mijnsheerenl. en sinds 1935 Scherpenzeel De overled behoorde tot de Geref richting in de h Herv. Kerk C.S.B. DRAAGT INTERKERKELIJK KARAKTER. In de Jaarvergadering van de Calvinistisch! Studenten Beweging, die te Lunteren ten dat het kerkelijk probleem ln dis zou blijven. Het nieuwe bestuur bestaa H. L. v. Aller, Utrecht, praeses; mej. R A. Koning. Leiden: R. Siertsema, M K Drost, I. de Hoogh, G. Puchinger. IN HET KORT. De Alg. Kerkelijke Commissie der Evang. Lu tb Kerk heeft uitgesproken d- De class heeft beroept Kijkduinsestr i Haag der Gerei Kerken esteld de heer M. ets Regt, 1 te Loosduinen De WAGENINGS HOOGLERAAR STOND TERECHT. Voor hei Arnhemse Tribunaal stond dezer dagen terecht de Wageningse hoog leraar prof. dr J. Jeswiet, gemachtigde van Mussert voor het onderwijs. Hem werd, vehalve het lidmaatschap der N.S.B. en aanverwante organisaties, vooral kwalijk genomen, dat hij middelen had aangegeven om het studentenverzet te breken. C. B. T. B. wijst op cle precaire landbouwsituatie Onderhoud met de heren Schouten en Tilanus Tussen een deputatie vai stuur van de Chr. Boeren- en Tuir.ders- bond en.de voorzitters van de AR C.H. Kamerfracties, de heren Schouten ?n Tilanus, vond dézer dagen een uitvoe rige bespreking plaats over de moeilijke positie, waarin de land- en tuinbouw keert Bij dit onderhoud waren voorts aanwezig de Tweede-Kamerleden C Heuvel en H. de Ruyter. De loon- en prijspolitiek der Regering vormde een der hoofdpunten van bespre king. De fractieleiders werd erop gewe zen, dat de prijzen van verschillende pro ducten veel te laag zijn, afgezien 'dan nog van de abnormale droogte. De kostprijs berekeningen blijken niet in overeen stemming te zijn met de werkelijke grootte der productie. Melk. en eieren zou den op korte termijn in prijs verhoogd moeten worden. Voor de kleine boeren en de zandbedrij-ven zou voor de granen een aanvullende regeling moeten worden ge troffen. Ook het ontbreken hoorlijke minimumprijsregeling voor de tuinbouw werd naar voren gebracht. De heren Schouten en Tilanus hadden buitengewoon veel belangstelling voor de noodtoestand ln de getroffen gebieden, met name op Walcheren. Vooral de be wijzen van overmatige ambtenarij en het_hoofdbe- trage gang van zaken maakten indruk. Rekening houdende met het feit. dat de productiekosten voor de '.and- en tuin bouw zo laag mogelijk moeten zijp, dient de Regeringen het kader van de huidige loon- en prijspolitiek, tooh een zodanige prijs aan de boeren te geven, dat een zo groot mogelijke aflevering van producten het gevolg zal zijn Aan het slot der conferentie zegden de fractieleiders toe. overleg te zullen ple gen met hun fracties, teneinde stappen tot verbetering bij de Regering te onder- Delfts student door gasverstikking gedood Te Delft is de student J. de W. dezer •Ragen dóór gasverstikking om het leven gekomen. Een werkster, die in het huis kwam, vond de gaskraan openstaan. Na dat zij deze gesloten had, deed zij ge woon haar werk en ging hierna naar huis in de veronderstelling dat er nie mand thuis was. Enige collega-studenten, die de W. de volgende dag kwamen op zoeken. vonden hem bewusteloos op bed liggen. Het slachtoffer is later in het ziekenhuis overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2