|lieuurr £riJtód)r GTouraut in -Joden terug in het land hunner beulen 947 ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0.26 per week; f 1.10 per maand; f 3.25 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met admJcosten) TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^tantuastirb is obcblewtf myn bert in lec^enspoet- Acht en twintigste jaargang No. 7301 BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 De „Ocean Vigour" vanmorgen voor de Elbe Nieuw drama vindt te Hamburg ontknoping (Van een onzer verslaggevers) Vanochtend om 7 uur maakten de grijze contouren van het 7500 ton grote Liberty- schip „Ocean Vigour" zich los uit de nevel, die voor Coston aan de mond van de Elbe hing. Er komen ronkende geluiden over liet water, voor de boeg van het schip spatte het schuim hoog op toen een anker viel. Motorboten van de Britse Marine drongen rondom. Manschappen gingen met loodsen aan boord. Toen ik mij met hen naar de reling begaf, drong de omvang van deze tragedie ten volle tot mij door. Ik had er al iets van gevoeld in het kamp Poppendorff, maar hier, aan boord van dit kleine schip met zijn 1400 mensen, mannen, vrouwen en kinderen, viert het ver raad aan het machteloze hoogtij. kamp getrokken. Op de hoeken en bij de Kommer, verdriet, vijandschap, ogen die zich met wantrouwen tot mij keren, waarin opnieuw de angst laait, die 14 j: verschrikking er in gestempeld heeft. Zie Edwin Lunsky. ongeschoren, het hemd aan de hals'wijd open. die met verlies van zijn gehele gezin, de Poolse hel ontkwam, verlangend naar het vrije vaderland achter de Palestijnse kusten. Nu verkocht en verraden aan een gecompliceerde po litiek. Er zijn oude gebaarde priesterlijke fi guren onder deze mensen, die zich vol afschuw afwenden als zij Engels of Duits horen en voor wie alleen Hebreeuws be staat. Zie daar die vrouw met dat felle ver magerde profiel, dat eens zeer bijzonder geweest moet zijn, met haar kleine jon gen op haar schouder, een kind als uw en mijn kleine kerels, toonbeeld van de spanning, die deze mensen kunnen door- Het ligt in de bedoeling, dat voor Zon dagavond het eerste transport in het kamp Poppendorff te Lubeck is gearriveerd. Er is Duits personeel in het kamp. Deze men sen mogen echter geen bevelen geven, doch alleen zorgen voor koken cn schoon maken. De volgende dagen zullen op nieuw treinen met emigranten naar Lu beck vertrekken. Het gehele transport zal drie dagen duren. Elk der Joden krijgt twee dekens en een rantsoen van 2800 calorieën per dag. Duitsland, dat de Joden uitstiet, ver moordde en ontrechtte, maakt zien op een gedeelte van dit volk een verblijfplaats te bereiden. Het is een gebeurtenis vol schrikkelijke ironie, vol dwaze tegenstrij digheden. In de Hamburgerhaven waar de Fores ter Fuseliers bezig zijn voorbereidingen te treffen op Pier 29, weigerden zij van ochtend 'n Duitse journalist toegang, uit overweging „Duitsers hoeven niet te zien wat Engelsen doen", een gezonde opvat ting, die meer toegepast moest worden. Doch in Poppendorff, één der kampen waar de Joden van de „Exodus 1947", die thans over drie schepen verspreid reizen, ondergebracht moeten worden, zijn het len. Ik was vanochtend in Poppendorff. Het is het meest verschrikkelijke oord, dat ik ooit zag. Tussen de dennen hebben de Britten hier een vluchtelingen- en krijgs gevangenkamp gemaakt. Het draagt in ieder opzicht de sporen van het tijdelijke. De barakken zijn de bekende plaatijzeren boxen, die hier en daar in Nederland als noodwoningen worden gebruikt. Ze zijn echter zeer slecht gebouwd, versleten en haveloos, met grote openingen en op schriften op de ramen, die waarschuwen tegen het gestrooide rattengif. Van binnen zijn ze even weinig comfor tabel als van buiten toonbaar. Twintig tot vijf en' twintig slordig losgesprongen stro zakken liggen er dicht naast elkaar, gron dig besproeid met D.D.T.-insectenpoeder. Geleid door Duitse artsen is er ook een ziekenafdeling met twee consultatieka- n één v wen. Het enige instrument tot dusver is een bestralingslamp. Het is alles meer dan onvoldoende, diep beschamend en weerzinwekkend. Wat er onder deze om standigheden aan sanitair is laat zich be grijpen. In deze omgeving worden Joodse man nen, vrouwen en kinderen ondergebracht. Zij zullen nauwgezet bewaakt worden. Er is een dubbele haag prinkeldraad om het ingangen werden wachttorens gebouwd en men is bezig een leiding te maken voor schijnwerpers. Een zeer slecht, maar heel, heel echt concentratiekamp. In Engelse kringen meent men, dat de debarkatie in Hamburg een nieuw drama zal worden De „Forester Fuseliers", die met de debarkatie zijn belast en ongewa pend aan boord van de schepen zullen gaan, keerden een maand geleden uit Pa lestina terug. Zij hebben daar het een en ander van de illegale immigratie meege maakt, niemand koestert de illusie, dat het ditmaal zonder geweld zal gaan. En dan? Een nieuw „Mara" zal verse bitter heid over Israël brengen. En de Duitsers zullen het zien en zich verheugen. Als ik van de „Ocean Vigour" wegvaar, slaan zwarte rookkringen om d.e Union Jack en de dag ligt als een nieuw juweel van Gods hand. Het is er één van smart als gisteren Boeug Soekarno kiest zijn „bruid" Australië wogat aangewezen als lid der commissie van drie. Het Franse persbureau A.F.P. seint uit Djokja: Blijkens een bekendmaking van radio- Djokja, heeft Soekarno hedenmorgen aan Charles Eaton „consul-generaal" van Australië, medegedeeld dat de regering van de republiek besloten heeft, zich in Aandelen der Ned. Bank kunnen Maandag weer verhandeld worden Minister Lieftinck heeft het verbod van 2 Dec. 1946, om aandelen en certificaten van de Ned. Bank te verhandelen, thans ingetrokken. De Ver. voor de Effecten handel heeft daarom bekend gemaakt, dat de handel Maandag weer kan beginnen. Boete van twee millioen met een kwart verlaagd Het Gooise Tribunaal veroordeelde gis teren de millionnair P. v. Leeuwen Boom kamp te A'dam, die ir. verzet was geko men tegen een boete van 2 millioen, thans tot lVa millioen boete wegens lidmaat schap der N S.B. en aankoop van onroe rend Joods bezit. Het Franse drama Aftreden van RamacKer te elfder ure door Auriol voorkomen Ruim 100.000 demonstranten zongen de Internationale Ondanks de alarmerende berichten uit Parijs van gistermiddag, is het kabinet- Ramadier nog steeds in functie. Zoals gisteren reeds in een deel onzer editie gemeld, kreeg Ramadier een votum van vertrouwen Vóór stemden 292 afgevaardigden, 245 stemden tegei der Vergadering zich van stemming onthielden. de Nationale Vergadering, terwijl ongeveer 60 leden idat zij in de huidige moeilijke ische ómstandigheden geen regeringscrisis wilden uitlokken. Ramadier heeft daarna aan president Vincent Auriol te kennen gegeven, dat hü zou aftreden, doch de president heeft kans gezien, zijn premier tc bewegen, op dit voornemen terug te komen. eveh geducht inflatie-element als het uit gegeven bankpapier", aldus Ramadier. Hij betoogde voorts, dat het noodzakelijk de kolenprijzen in de hand te hou- om een algemene prijsstijging van industriële producten, met inflatie als ge volg, te voorkomen. De communisten, een klein deel van de rechtervleugel en het centrum, vormden de oppositie tegen de maatregel, die thans kan worden doorgevoerd, om ruim 4.5 millioen francs uit te geven voor subsidies aan de steenkoolindustrie. Bij de verdediging van de politiek van zijn kabinet veroordeelde Ramadier de brooddemonstratie als een „symbolische aanval op hét gezag der republiek". ,,Een demonstratie of staking zal niet meer tarwe verschaffen. Een staking is een Huize Doorn wordt natio naal museum Ex-kroonprins grijpt er naast. (Eigen bericht.) Naar wij vernemen is de Nederl. Re gering niet voornemens aan de voormalige Duitse kroonprins een „non-enemy" ver klaring te verstrekken. Hierdoor zal hij niet in het bezit worden gesteld van de nalatenschap in Nederland van de ex- Keizer, nl. Huize Doorn en de kostbare inhoud, waarvan de waarde op ettelijke millioenen wordt geschat. Het plan is Huize Doorn door de Ned. Regering als nationaal museum te laten openstellen. BURG. D'AILLY TE MOSKOU. Gistermiddag is burgemeester d'Ailly van Amsterdam te Moskou aangekomen om de feestelijkheden bij te wonen ter ge legenheid van het 800-jarig bestaan der Russische hoofdstad. De burgemeester van Londen had de uitnodiging „te laat ont vangen" en zal niet komen. Woningvordering pas als vrijwillig geen overeenstemming is bereikt Bijzondere aandacht voor ouden van dagen Vergunningen bij Minister Beel heeft ter uitvoering van de Woonruimtewet 1947, een beschikking uitgevaardigd, waaraan de colleges van B. en W. zich hebber, te houden bij het vorderen en in gebruik geven van wonin gen en woninggedeelten. Oorspronkelijk lag het ir. de bedoeling, de wet met deze beschikking in werking te doen treden op 1 Sept. j... dooh er moeten nog nadere riohtlijnen worden vastgesteld. De inwer kingtreding kan nu worden verwacht tegen 15 Sept. of 1 October a.s. Woonruimta<woor bejaarde bewoners. Het oordeel van B. en W. over de doel matigheid van de verdeling van woon gelegenheid en van eer. vordering moet steeds mede worden bepaald door over wegingen van rechtvaardigheid en billijk heid. Hierbij verdient o.m. het lot van be jaarde bewoners als zodanig aandacht. Woningen, welke eigendom zijn van be jaarde bewoners, die dat bezit als voor ziening voor de oude dag hebben verwor ven, zullen bij voorkeur niet in haar ge heel worden gevorderd, tenzij hun een passende woonruimte in een ander perceel in de gemeente kan worden verschaft. Op basis van vrijwilligheid. Voor de bepaling van het oordeel van B. en W. komt ook in aanmerking be hoefte aan woongelegenheid voor uitoefe ning van een beroep, het economisch be lang van de personeelsvoorziening voor Tenzij onverwijlde vordering noodzake lijk is, zal van dc vorderingsbevoegdheid geen gebruik worden gemaakt, dan na dat het B. en W. redelijkerwijze onmogé- Ijjk is gebleken, om op basis van vrijwil ligheid een oplossing van de huisves tingsmoeilijkheid tc bereiken. Vordering van een gedeelte van een woning (dwang tot samenwoning) ten behoeve van a-sociale personen (waar onder niet begrepen politieke delin quenten als zodanig) mag niet plaats hebben. B, en W. zullen steeds vergunning tot in gebruik nemen van een woongelegen heid kunnen verlenen aan de eigenaar, aan wie zij die vergunning hebben toe' gezegd, voor het geval hij de kosten var nieuwbouw geheel of gedeeltelijk zelf Onbehoorlijk gebruik en overlast. Wanneer iemand tot ontruiming is ver oordeeld wegens onbehoorlijk gebruik van woonruimte of veroorzaken van overlast, mag niet opnieuw woonruimte ten behoeve van de veroordeelde wor den gevorderd van degene, die de eis tot ontruiming instelde. Pastorieën mogen niet geheel of ge deeltelijk worden gevorderd dan ^piet machtiging van de min. van Binnen landse Zaken. Commissies van advies. B. en W. moeten, zich doen bijstaan door een advies-commissie van tenminste 5 leden, ingezetenen der gemeente. Twee er van moeten representatief zijn voor de huiseigenaren en de hypotheekhou ders. Gelet moet worden op technische en sociale deskundigheid, in plattelands gemeenten vooral op sociaal-agrarisch gebied, terwijl in gemeenten met een grote arbeiders-bevolking een vertegen woordiger der vakbeweging in de com missie -zitting moet hebben. Wanneer vergunning niet mag worden geweigerd. Vergunningen tot vestiging in de ge meente mogen niet worden geweigerd aan ambtenaren, die in de gemeente standplaats moeten hebben, predikanten enz., aan wie de gemeente door het be voegde kerkelijk gezag als standplaats is aangewezen en aan personen, die wor den gehuisvest in rijks-inrichtingen of kampen. Evenmin mag de ingebruikne ming worden geweigerd ten behoeve van openbare diensten, waarvoor de gebou wen krachtens de Algemene Vorderings regeling 1944, Het kabinet is gistermiddag bijeen ge weest. In_ het uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat een ..urgent économisch programma ter verlichting van de crisis" wordt voorbereid, terwijl ook een plan voor „Europese samenwerking" is opge steld, gebaseerd op het werk der confe rentie, die het Marshallplan behandelt Meer dan 100.000 arbeiders hebben gis teren bij de Eiffeltoren een demonstratie gehouden tegen de verhoogde kosten van levensonderhoud en de voedselmoeilijk- heden. Zij droegen bij die gelegenheid borden met leuzen als: ..Brood", „Weg met de uithongeraars", .Ramadier aan de galg" terwijl ze onder het zingen van „La jeune garde" en de „internationale" zich voor een met rode doeken behangen tribune opstelden, om de verschillende sprekers van de CGT (Frans algemeen vakverbond) aan te horen. Vlammend protest van „Rijkseenheid" Prof. Gerbrandy pleitte tegen verkrachting der wet Gelijk wij reeds in ons hoofdartikel melden heeft de Regeringscommissaris voor radiowezen, mr L. A. Kesper, prof. P. S. Gerbrandy voor twee maanden uit gesloten van de bevoegdheid om voor de radio te spreken. „Rijkseenheid" heeft hiertegen een krachtig protest doen horen, waarin het verklaart: „Maandenlang heeft het Nationaal Co mité bij monde van prof. Gerbrandy ge pleit voor terugkeer naar de basis van grondwet en staatsregeling. Maandenlang heeft het Kabinet gehandeld alsof grond wet noch staatsregeling bestonden. Her haaldelijk heeft prof. Gerbrandy daarop in zijn radioredevoeringen ernstige cri- tiek uitgeoefend. Ook in zijn gewraakte toespraak drong hij aan, ter bescherming de Inheemse bevolking, op toepas sing van recht en wet en voerde hij het pleit tegen voortgaande verkrachting daarvan. De beslissing van de regeringscommis saris is in haar motivering dan ook vol komen. in strijd met de begrippen van vrijheid en democratie, welke het over grote deel van het Nederlandse volk als haar hoogste goed beschouwt. In wezen wordt hier de oppositie, die naar de fei ten hebben bewezen, het gelijk aan haar zijde heeft, gemuilkorfd. Tegen deze dictatoriale uiting, welke on-Nederlands is en onwaardig, protes teert het Nationaal Comité „Handhaving Rijkseenheid" met de grootste kracht". Consuls-generaal te Batavia vergaderen op Zondag Lambert en Van der Sticbelen zijn teruggekeerd De Britse waarnemend consul-generaal Lambert en de Belgische consul-generaal Van der Stichelen zijn Vrijdagmiddag uit Djokja te Batavia teruggekeerd aldus seint Aneta. De heer Lambert deelde mede dat de consulaire vertegenwoordi gers Zondag zullen vergaderen om de procedure vast te stellen. De Franse con sul-generaal en de Australiër Eaton zul len Zondagochtend uit Djokja terugke ren. Men verwacht dat de heren Lambert en Van der Stichelen die te Djokja inlei dende besprekingen hebben gevoerd, bin nenkort weer naar Djokja zullen vertrek ken. Nieuw „accoo'rd" gepropageerd. De „New York Times" acht het moge lijk dat de Veiligheidsraad reeds Dinsdag een rapport van de coqsulaire vertegen woordigers zal bezitten, aldus seint ANP- Aneta uit New-York. Het blad propageert de gedachte van een nieuwe overeen komst ter vervanging van'Linggadjati, te sluiten onder toezicht van de Veiligheids raad. Een belangrijke stap vooruit in de opvatting van het blad is dat dit het po- litie-optreden noch durft te rechtvaardi gen, noch te veroordelen, nu het kennis genomen heeft van Djokja's radio- propaganda. De consuls-generaal van Frankrijk en Australië, Raux en Eaton, die op het ogenblik te Djocja verblijven, hebben he denmorgen een onderhoud gehad met Soekarno en Sjarifoedin. Het bezoek duurde ongeveer een uur. Het bekende bergplaatsje Tosari, is volgens een republikeins communiqué thans door onze troepen gezuiverd. Opnieuw een ons vlees extra Voor personen geboren in 1942 en vr< ger is t.m. 14 Sept. op bon L-06 diversen 100 gram vlees verkrijgbaar. De eierzegels, wélke de pluimveehou ders van de eierverzamelaars ontvangen, worden voortaan voorzien van een spe ciale opdruk der periode, waarin ze geldig zijn. en wel voor het eerst in het tijdvak 28 Sept.22 Nov. De pl. bureauhouders mogen alleen eierzegels met bovenbe doelde opdruk aannemen en de pluimvee houder moet zijn kaart met zegels uiterlijk 14 dagen na het verstrijken de afgelopen periode inleveren. Onlangs maakten wij er reeds melding van, dat het alcoholpercentage van het bier in November weer op het vooroorlogse peil zou worden gebracht. In verband hiermee is een wetsontwerp ingediend, waarbij het bedrag van de bieraccijns wordt aangepast bij deze ouderwetse dichtheid van het bii Deze accijnsverlaging is op zichzelf niet van invloed op de bierprijs voor de con sument. Wanneer in de morgen, na 't nachtelijk grauw, Dc zon mij haar komst weer doet weten; Als boven de velden, gedrenkt door de dauw, De lucht zich weer spant in het helderste blauw. Dan denk ik, terwijl ik dit daaglijks aanschouw: „Een zomer om nooit te vergeten!" Doch als bij de boeren het werk is gedaan, En d'avond in rust wordt gesleten; Dan kijken z'elkander bedenkelijk aan, Die droogte, hoe zal het de koeien vergaan? 't Is dunkt mij voor hen, die van veeteelt bestaan. Een zomer om nooit te vergeten. Zo wordt door bewoners van stad of Van 't land Met andere maten gemeten: De één vindt het heerlijk als 't zonnetje brandt, En d'ander verlangt dat de lucht zich ontspant, Maar hoe het ook zij, 't is voor stad en voor land Een zomer om nooit te vergetfen. En valt er deez' winter van dit of van dat Misschien eens wat minder te eten; Niet mopperen dan, óók al missen we ws* Het zijn de gevolgen (dat is nog al glad) 't heerlijke 1u Die 3 v hebben gehad, >it te vergeten. Gré Kempen-Sterkenburf H.M. de Koningin bezocht liet Ruiter feest te Den Haag (Van een onzer verslaggevers). Daverende toejuichingen van de stamp volle tribunes, gevolgd door een enthou siast gezongen „Wilhelmus" vormden gistermiddag het welkom voor H M. de Koningin, die gisteren het ruiterfeest op Houtrust te Den Haag heeft bezocht. H.M. was vergezeld van Haar Dame au palais, mevr. L. de Beaufoft geb. v. Hardenbroek, de secretaris var. H.M. drs M. Kohnstam en twee adjudanten. Een dochtertje van ir D. S. Tuynman, de adj. secretaris der Hollandse Maatschap pij van Landbouw, overhandigde aan H.M. een fraaie bouquet orchideeën. Helaas duurde het wat, lang, alvorens de activiteit op het veld zioh ontplooide, Gisteren woonde H.M. de Koningin te 's-Gravenhagc het Concours Hippique bü, georganiseerd ter gelegenheid van het 100 jarig bestaan van de Mij. van Landbouw. Hare Majesteit complimenteert dhr -Van Galen Last voor de mooie demonstratie van zijn ruiters. Achter de Koningin de voorzitter van de My. dhr F. den Hartog. IDist'TJ DAT gisteren te Scheveningen de deelne mers aan het Int. Brandstof!encongres te Scheveningen een excursie naar de Lim burgse Staatsmijnen maakten. DAT de Vakraad voor de Textielindustrie inzake het conflict bij de N.V. H. ten Cate Hzn en Co te Almelo zijn scherpe afkeui heeft uitgesproken t.o.v. de houding der belders en ook de handelwijze der fii heeft afgekeurd. DAT gistermiddag te Utrecht de tentc stelling „Indië onder Japanse bezetting" d burgemeester mr dr G. A. W. ter Pelkwijk werd geopend. DAT de bezoekers van de alg. ledenverga dering van de Bond van Heemschut glstei te Delft een exouns-ie naar de restauratie v •het Prinsenhof maakten en daarna door 1 gemeentebestuur werden ontvangen. DAT binnenkort de bus van Antwerp naar Putte en Wernhout aan de Ned. gn weer gaat rijden. DAT de feestweek te Sas van Gent t het 400-j. bestaan gisteravond ln een geheel versierde en geïllumineerde stad is ingezet. DAT de Kon. Bond van Chr. Zang- en Ora- toriumveremgingen. waarvan het bonds- bureau Is gevestigd De Perponcherstraat 104 Den Haag. tel. 302818, zijn 1000ste zangkoor als Hd heeft Ingeschreven. DAT het waterschap Waarde bij Goes c gemaal krijgt bij de sluis aan de zeedijk. DAT bijna 400 pleegouders uit Friesland de gasten zijn geweest v d. BPM in A'dam als dank voor de verpleging van 500 A'damse kinderen tijdens de oorlog. DAT de moeilijkheden, waarmede de Zuid- Limburgse stroopfabrikanten hadden te kampen, thans door de gunstige fruitprijzen en overvloedige oogst zijn verdwenen. DAT te Amsterdam de tentoonstelling „Bloemenpracht" t g v. het 30-j. bestaan van de Bond van Volkstuinders gistermiddag werd geopend. DAT 50 deelnemers aan het es van plattelandsvrouwen 1 voor een driedaags reldcon Sept. land arriveren. DAT de 43-j. T. Meycrlng uit Bussu-m, tij dens de oorlog NSB-notaris en hulpland- waohter, gisteren voor het Gooise Tribunaal terecht stond. DAT te Roermond een Instituut voor Beel dende Kunst wordt opgericht onder leiding van drs W. v. d. Laar. DAT het Kon. Nod. Zangersverbond reeds thans maatregelen treft om de viering van het eeuwfeest van het verbond in 1953 finan cieel mogelijk te maken. DAT gisteren voor het R'damse B.G. tegen de 24-j. R. v. Hoey Smit, wegens ling bij het Vrijwilligerslegioen, 5 j. gev.straf hij :rd geëist, zonder aftrek, das DAT „De Holdes", de landdag van de Gel derse boerenjongens, gisteren ruim 4000 aan wezigen telde, terwijl ongeveer 3000 toe-, echouwera een landelijk spel bijwoonden. DAT op voet van wederkerigheid da door Engelsen in Nederland geleden oorlogsschadi is gelijkgesteld met door Nederlanders ge leden schade en betrokkenen voor 1 Ma: 1948 hun schadegevallen moeten indienen i het Com. voor Oorlogsschade. Stadhoudei laan 130, Den Haag. DAT Dordrecht 33379 1 lagt. 1 telt aantal 1 DAT het Ned. Lunapark in Egypte Sept. eindigt te Alcxandrië cn dan overgeplaatst naar Caïro. DAT tc Stadskanaal dezer dagen de feerderij en lakkerij van de meubelfabriek „Wako" binnen een uur tot de grond is afgebrand. DAT een wetsontwerp is ingediend naturalisatie van J. A. Adler te Den Haag en 22 anderen. DAT de St.-Crt. van gisteren aanwijzin gen voor de uitvoering van de metalenbe- schikking 1947 bevat. DAT de Ned. Ver. voor de Volkszang op dr L. N. Deckers. DAT de aftredende Zwitserse consul te R'dam, F. Koch, opgevolgd wordt door Gottfried Isler van de Zwitsers-Ned. Rijn vaart MtJ. DAT gisteren in hotel Hamdorf te Laren de Ver van adviseurs voor rijbewijzen is opgericht. DAT Philips te Eindhoven heeft besloten het 322e squadron van de Luchtstrijdkrachten te adopteren. doch toen na wat wachten, de ruiter stoet zich kwam presenteren, ontrolde zich een interessant schouwspel, dat de aandacht ten volle verdiende. Ongeveer 130 ruiters van de deelne mende landelijke ruiterverenigingen, kwamen het veld op, en reden vervol gens een keurige parade, waarna figuur rijden ten beste werd gegeven. Het slaagde alles uitnemend, en een waar derend applaus beloonde de ruiters. Hierop volgd^ „Klavertje vier" rijden, en de befaamde Hongaarse Post. Het spel boeide HM. blijkbaar zeer, want ongeveer drie uur verbleef de Vor stin op Houtrust. De acht aanwezige in structeurs, benevens de hoofdinspecteur der Koninklijke landelijke federatie van rijverenigingen, de heer H. Jansen van Galen, werden aan HM. voorgesteld en met de resultaten van deze middag geluk gewenst. Kampioen van Nederland in dressuur werd deze middag „Leo" van de rijver- eniging te Nieuw-Vennep, welke vereni ging tevens met de beker, beschikbaar gesteld voor het „Klavertje vier" rijden, ging strijken. Prinses Juliana naar liet Studen ten Sanatorium te Laren H.K.H. Prinses Juliana zal op Dinsdag 9 September a.s., 's middags om half een bezoek brengen aan het Nederlands Studentensanatorium te Laren. APELDOORN ZAL DE KONINGIN TOEZINGEN. H.M. de Koningin heeft zich bereid ver klaard Woensdag te Apeldoorn een zang- hulde in ontvangst te nemen. Onze mannen slaan terug als ze aangevallen worden Tlians honderd en elf doden aan onze zijde Volgens het Nederlandse legerberlcht van heden zijn op 3 September gesneu veld 5 man cn gewond 28. Het totaal tij dens het bestand wordt zodoende 111 ge sneuvelden, 318 gewonden en 6 vermisten. Er waren gisteren weer vele beschietin gen, waartegen van Nederlandse zijde is opgetreden, zodat aan de republikeinen verliezen zijn toegebracht. In West-Java kreeg een sabotagebende. die poogde brug te vernielen, gevoelige klappen. In Middcn-Java werd bij Boemiajoe het zet gebroken van een bende van 200 1 Haar verliezen waren zwaar. Radiocensuur rl enkele uitlatingen, die prof. Ger brandy in zijn radiorede van-14 Augus tus heeft gedaan, heeft mr Kesper, de „regeringscommissaris voor het radio wezen", aanleiding gevonden, prof. Ger brandy met ingang van 3 September voor de duur van twee maanden uit te sluiten van de bevoegdheid tot het houden van redevoeringen voor de microfoon. De aan klacht komt hierop heer, dat prof. Ger brandy In zijn radiorede aan dr van Mook in overweging zou hebben gegeven, zich niet te storen aan aanwijzingen van de Regering, maar in het Indische conflict zijn eigen inzicht te volgen. Zover zijn wij in Nederland dus al ge komen. De democratie is uitgehold. De Volksvertegenwoordiging wordt in de belangrijkste aangelegenheden van het Koninkrijk niet gehoord of eerst gehoord als alles „in kannen en kruiken" is of na dat de kannen en kruiken in scherven zijn gevallen. En over het radiowezen heerst een regeringscommissaris ais triest sym bool, dat het radiovraagstuk nog altijd niet op bevredigende wijze is geregeld. Zulk een dictatoriale regeling is aan het huidiga regeringssysteem nu eenmaal niet vreemd. Dat daarbij willekeurige en betreurens waardige besluiten genomen kunnen wor den, is in het onderhavige geval nog eeni gebleken. Wat toch is het geval? rl de misère van het Indische beleid hebben wij maandenlang een allertreu rigste miskenning van het gezag der Grondwet beleefd. Het is een tijd geweest van voortdurende spanningen, ook tussen de Regering en de luitenant-gouvemeur- generaal, die zich beijverde om de Rege ring bij herhaling voor voldongen feiten ie plaatsen. Van dit alles was het Indische volk het meest beklagenswaardige slachtoffer, dat volk waarvan de bescherming in de In dische staatsregeling ip het bijzonder aan de gouverneur-generaal is opgedragen. Deze plicht is hem door recht en wet opgelegd. Het is aan deze plicht, dat prof. Ger brandy dr Van Mook in zijn radiorede heeft herinnerd, een plicht, zó eenvoudig dat Regering èn luitenant-gouverneur- generaal lange tijd vergeten schenen hem na te leven. Prof. Gerbrandy vroeg voor de micro foon: „Zou dr Van Mook die, in alle moge lijke twijfelachtige handelingen steeds, ala ik het zo zeggen mag, het Kabinet heeft „besprongen", thans, nu het een goede, noodzakelijke, een door recht en wet op gelegde plicht betreft, nl. de waarachtige bescherming van de Indische volken, terug schrikken en afwachten wat de heren Beel en Jonkman hem, niet uitsluitend op grond van hun zelfstandig ministerieel oordeel, maar op gezag der politieke partijen ver oorloven?" En hij beantwoordde deze vraag zelf met de opmerking: „Ik kan het niet geloven". DIT komt, zegt de regeringscommis saris, neer op een suggestie aan dr Van Mook om eigen inzicht te volgen. Het is echter allerminst een eigen inzicht. Sinds wanneer is de bescherming van de Indische volken een particuliere aange legenheid? In deze periode van gezags- devaluatie wordt een simpele herinnering aan een plicht, voortvloeiend uit de Indi sche staatsregeling, al aangeduid als een strafwaardige suggestie. Of is de Indische staatsregeling niet meer van kracht? Men leze in dit verband een belangrijk artikel van prof. Gerretson in het R-K. weekblad „De Nieuwe Eeuw" van heden, waarin hij op goede gronden aantoont, dat dit wel degelijk het geval is. Men zou kunnen stellen, dat die staats regeling b.v. ddtr de overeenkomst van Linggadjati buiten werking is gesteld, maar intussen is Linggadjati als overeen komst alweer losgelaten. En we mogen toch aannemen, dat we ten aanzien van Indië op het ogenblik niet in een wettelijk vacuum leven. AL met al betreuren wij de beslissing, die de regeringscommissaris van het radiowezen genomen heeft, als zijnde willekeurig en op al te losse inotieven ge daan. Deze beslissing kan al te gemakke lijk een andere suggestie wekken, n.l. dat zij zou dienen om de oppositie tegen het regeringsbeleid voor de microfoon de mond te snoeren. In dit verband moeten wij wel onze ver bazing erover u.ten, dat het orgaan der Partij van de Arbeid niet alleen de uit sluiting van prof. Gerbrandy van het radio recht vóór andere bladen wist te brengen, maar bovendien mededelingen deed over de arbeid van de Radioraad, die al te zeer de gedachte oproepen aan een lek in dit college. Misschien wil -de regeringscom missaris ook over dat punt eens zijn aan dacht laten gaan. Zijn eigen kind doodgereden De expediteur P. B. uit Hillegom heeft gisteravond zijn eigen zoontje met zijn vrachtauto doodgereden, doordat het kind van de voorbumper viel, waaraan het zich spelenderwijze vasthield. Weinig wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht hier en daar vorming van nevel of mistbanken, die in de ochtend weer oplossen. Gedeeltelijk bewolkt met enkele verspreide buien. Zwakke wind. Des nachts iets minder koel, overdag wat minder warm. ZON EN MAAN. Zondag 7 September. Zon op 5.59 en onder 19;16. Maan op 21.59 en onder 13.59. Maandag 8 September Zon op 6.01 on onder 19.14. Maan op 22.39 en onder 15.20. L.K. Verlieslijst der afgelopen week De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn ge rapporteerd: Koninklijke Marine: Geen verliezen. Kon. Ned. Landmacht: Sold. J. Does, Heer Hugowaard; sold. J. L. de Kraker, Terneuzen; korp. H. J. Wolff, Amsterdam; sold. J. H. van den Berg, Hardenberg; sold. 1ste kL H. A. Courtens, Maastricht; sold. L. Hemmes. Gouda; sold. 1ste kl. A. Belo, IJsselstein; sold. H. E. Heinen, Sittard; korp. T. C. Theunissen. Nw. Ginneken; sold. G. J. Beekvelt, Weesp; sold, lsta kl. K. Roeloffs. Leur (N.B.); sold. 1ste kL F. de Vries, 's-Gravenhage; sold. S. Buisman, Vlaardingen; sold. H. Guiche- laar, Hoogeveen; kapitein A. H. M. Dleperink, Overveen; sold. P. W. Huys- mans, Weert; serg.-madoor G. B. Rosijn, Amsterdam; sold. 1ste kL M. Timmer, Wormer; sold. H. van den Wildenberg, 's-Hertogenbosch. Kon. Ned.-Indisch Leger: Ambonnees mil, soldaat 2de kL De- fruan; Javaans sold. 2de kL Ponimin; mil. korp. paratroepen M. Polnaja; Chin. sold. 2de kl. Óey Eng Ho; Lste luitenant inf. J. W. Nix.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1