NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1947 Geliefd onderwijs-inspecteur nam afscheid Woorden uit 't hart voor de heer B. van Julsingha In de speciaal daartoe ingerichte en met bloemen op de tafels versierde Stads- gehoorzaal, nam de heer B. van Julsingha gistermiddag afscheid van de L.O. spectie Leiden Velen hadden aan de nodiging van het comité van huldiging gehoor gegeven, zodat een groot aantal onderwijzers en onderwijzeressen ten dere genodigden aanwezig waren. Vele gemeentebesturen uit de inspectie Leiden waren vertegenwoordigd, voorts waren o.a. aanwezig de heer P. van Nes Czn.. hoofdinspecteur, inspecteurs uit Den Haag, Haarlem en Zaandam, dr C. R. Zijerveld, dir. Gem, Geneesk en Gezond heidsdienst, terwijl later op de middag ook burgemeester Van Kinschot de schei dende inspecteur de hand kwam druk- tengewoon moeilijk was. U bent steeds vóór het personeel gaan staan en wordt door het Gemeentebestuur thans op hoge prijs gesteld. Met grote kennis van zaken hebt u het onderwijs gediend. Wij danken u hartelijk voor de wijze van samenwerking en het goede dat u in uw adviezen hebt gegeven voor het Leidse schoolkind. Volgende spreekster was mej. A. F. Houber, namens de Ver van Insp. en Schoolopzieners in Nederland. Zij zeide verheugd te zijn, getuige te kunnen zen van de wijze, waarp de inspectie af scheid neemt van de inspecteur. De heer Vriend, gem.-insp., wees op het gemeenschappelijk belang, dat gediénd wordt door gemeentelijke en rijksinspec- tite. Gelukkig-was er van wrijvihg nooit enige sprake geweest. Namens de Geref. Schoolver. en de leerkrachten, verbonden aan de scholen De heer P. van Nes Czn., hoofdinspecteur, neemt afscheid van Julsingha. Van links naar rechts: de heren P. A. Wisse en B mevr. Van Julsingha, de heren G. H. Pothuis, P. Herfkens, P. houder J. C. van Schaik. de heer B. van van Julsingha, ran Nes en wet- ken. Ook waren verschillende schoolver enigingen door één of meer bestuursleden vertegenwoordigd, evenals de Ouderraad bij het Openbaar onderwijs te Leiden en de onderwijscommissie voor Veilig Ver- Nadat de heer Van Julsingha met me vrouw en kinderen was binnengeleid en de voorzitter van het comité, de heer P. A. Wisse, alle aanwezigen had welkom geheten, was het woord aan de hoofd inspecteur. de heer Van Nes. U hebt steeds uw kracht gezocht in het wat de school, aldus spreker. Dat werk had uw volle belangstelling. Met hart en bent u onderwijzer geweest en dagelijks hebt u meegeleefa met de mensen in uw inspectie. Daar dank ik u voor. Toen wethouder Van Schaik hoorde, dat de heer Van Julsingha 65 jaar werd, moest hij het wel geloven, maar begrij pen kon hij het niet, gezien de vitaliteit van de scheidende inspecteur. Uw advie zen werden nog steeds gegeven met het zelfde animo en dezelfde nauwkeurigheid als voorheen. Het gemeentebestuur wil u nu ook wel speciaal danken voor wat u gedaan hebt in de jaren 1940/'45, toen' overleg met het gemeentebestuur zo bui- n deze vereniging, dankte r C. Woud stra de heer Van Julsingha voor de wijze, waarop deze zijn taak had vervuld, spe ciaal in de oorlogstijd De heer Th. Wilmer bracht de dank over van het R.-K. Schoolbestuur voor de voortreffelijke wijze, waarop de inspec teur zijn functie had waargenomen en de steun met raad en daad gegeven. Spr wees op de grote onpartijdigheid en de objectiviteit, die de heer Van J. eigen zijn. Ds Punselie, sprekende namens de Ver. voor Chr. Onderwijs, wees er op. dat de inspecteur nooit als een grote vreemde door de scholen dwaalde. Dan zou dit een lege plechtigheid zijn zonder harte- klop. Wij hebben echter uw hart kunnen ontdekken. Mogen uw rustjaren een frisse nabloei te zien geven. Dr Zijerveld zei, dat de inspecteur steeds overtuigd was geweest, dat er evenwicht in de opvoeding moet zijn tus sen lichaam en geest Daarom is samen werking nodig tussen schoolarts fen on derwijzer. De heer Van J. heeft hier altijd een open oog voor gehad. Nadat er nog een meer persoonlijk woord was gesproken door de heer M. Bijpost, die er op wees. dat de heer Van Nederl.-Belgisch Pharmaceutisch Congres TE LEIDEN EN NOORD WIJK Na afloop van de op Donderdag 11 September in „Huis ter Duin" te Noord- wijk te houden 92ste algemene vergade ring van de Ned. Mij. ter Bevordering der Pharmacie. zal in de middag van die dag en de daarop volgende Vrijdag en Zater dag te Leiden en Noordwijk een groot Nederlands-Belgisch Pharmaceutisch Con gres worden gehouden, dat Donderdag middag in het groot-auditorium der Aca demie door de minister van Sociale Za ken, de heer W. Drees zal worden ge opend. Woensdagavond vindt in „Huis ter Duin" een niet-officiële ontvangst plaats van de deelnemers aan alg. vergadering en congres door -het hoofdbestuur der N.M.P-, waarna Donderdagmorgen de algemene vergadering wordt gehouden. Voor hen, die daaraan niet deelnemen, zijn excursies georganiseerd naa: Lakenhal en enkele hofjes, zomede de Academie, de Hortus Botanicus Clusiustuin, waar prof. dr W. A. Go'ddijn als gastheer zal optreden. Belde groepen excursisten brengen een gemeenschap pelijk bezoek aan de Pieterskerk, Leo Mens het orgel zal bespelen. Na de officiële opening van het gres worden de deelnemers ten Stadhuize ontvangen door het Gemeentebestuur, waarna een feestmaaltijd in „Huis ter Duin" volgt. De Vrijdag en Zaterdag worden gro tendeels in beslag genomen door weten schappelijke voordrachten, welke zowel ln het Phanmaceutisoh Laboratorium als het Organisch Ohemisch Laboratorium worden gehouden. Het programma vermeldt de navolgende sprekers en voordrachten: Dr P. Braeckman (Gent): „Over pensies met baryumsulfaat." Prof. A. Castijle (Leuven): „Physico- Chemisoh ijken van Vitamine A prepa raten." Dr P. J. Gaillard (Leiden): „De mo gelijke betekenis van de methode vooi het kweken van weefsels bij het onder zoek naar de werking van geneesmid delen en geneesmiddelenvormen." Dr E. Ho liman: Harrier Creams." Dr D. L. Kedde: „Chemische waarde bepaling van Digitalis." Distributievaria Uitreiking bonkaarten 711. Morgen zijn •an de beurt de gezinnen, waarvan hef HOOFD een stamkaartnummer heeft tus sen 54 000 en 57.000. Meebrengen: de stam kaarten en de titelstroken van de bon kaarten 709. Aanvragen van brandstoffen voor merbewoners. Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen der formulieren de huurders, wonende in straten, die begin nen met de letters L t/m S. Meebrengen: alle stamkaarten van kamerverhuurder en -bewoner(s). Het distributiekantoor, ingang Steen- schuur, is geopend van 8.3011.45 en 14— 16 uur. HOGERE PRIJZEN VOOR OPHALEN VAN HUISVUIL. Omdat deze niet meer in overeenstem ming zijn met de kosten, geven B. en W. de raad in overweging, te besluiten tot verhoging der tarieven voor het omhalen van huisvuil enz. Qe meeste tarieven worden bijna of geheel verdubbeld. J. F. Kok: „Documentatie." Prof. dr R. Ruysseii (Gent): „De hae- molyse der saponinen." Dr P. Sorgdrager (Utrecht): „Planten- pharmacologie" en R. W. Spanhoff (Oss): „Emulsies." Vrijdagavond geeft Cia van Boort in „Huis ter Duin" voor de congressisten een voorstelling van haar Voorschotense poppenkast en Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur wordt het congres, waaraan onge veer 300 pharmaceuten uit ons land en België zullen deelnemen, gesloten. Klachten over het Nederlands Ziekenfonds De commissaris van politie tê Leiden geeft in overweging om bij het aangaan van relaties met het Nederlands Zieken fonds C.V. te Brielle de nodige om zichtigheid te betrachten, aangezien de afwikkeling van verzekeringsgeyallen door dat fonds reeds herhaalde malen aanleiding tot klachten heeft gegeven. Met ingang van 8 Sept wordt de tramhalte H.B.S. aan de Hoge Rijndijk weer voor beide richtingen opengesteld. In een afscheidsavond van de leer lingen der hoogste klas van de opleidings school voor ULO aan de Rynsburgersingel, hoofd de heer D. Jansen, nam ïeve heer Meyer afscheid wegens zijn benoe ming tot schoolhoofd te Zwijndrecht. i Ek J. zowel de kunst van luisteren als het zwijgen had verstaan, werd aai inspecteur een schaal fruit aangeboden namens de ouderraad. Vervolgens voer den nog het woord de heer Brouwer, insp. L.O., te Zaandam, en de heer P. Herfkens. namens Veilig Verkeer. Tenslotte nam de heer P. A. Wisse zelf; het woord, om namens de inspectie de heer Van J. te danken voor alles wat hy had gedaan in het belang van het onder wijs. Spreker releveerde de spontane mede werking om deze middag te doen slagen. De vier registers, die ter tekening lagen, zullen in perkament worden gebonden. Buitenop prijkt het wapen der Van Jul- singha's (gemaakt door de heer Volkers), terwijl de opdracht werd gecalligrapheerd door de heer v. d. Valk. Verder werden aangeboden het eerste deel van de nieuwe WinklerPrins, zodat de heer Van J. nog vele jaren aan deze middag zal worden herinnerd, en een radio-toestel. Na de pauze, waarin thee werd rond gediend, dankte de heer Van Julsingha de sprekers uitvoerig. Blij was spr. te weten, dat de woorden, die gesproken waren, uit het hart kwamen. Nooit heeft hy zich boven hoofd of onderwijzer wil len plaatsen, maar hen altijd beschouwd als collega's. Spr. dankte voor de pret- tigte samenwerking. Hij hield van het werk en van de school. De heter Van J. eindigde met God te danken voor het ryke leven, dat Hij hem heeft geschonken. Gedeeltelijke ontpoldering Slagh of Gr. en KI. Stadspolder, onder de gemeente Leiden. Verschenen is het Buitengewoon Pro vinciaal Blad van Zuid-Holland no 1190, waarbij wordt afgekondigd het besluit van de Provinciale Staten van 17 December 1946 tot herziening van het bijzonder reglement voor de Slagh of Stadspolder, onder de gemeente Leiden. Tengevolge van deze herziening zal on geveer een derde gedeelte buiten het te genwoordige polcTerverband komen te Van de eigenaren, erfpachters of vrucht gebruikers van de landen en wateren (w.o. bebouv)de percelen) waarvoor slag aan die polder verschuldigd is, bui ten,het gebied van de polder komen te vallen, zal door het bestuur een laatste omslag geheven worden, berekend naar f 275 per ha. WACHTGELD EN PENSIOEN WETHOUDERS. B. en W. stellen de raad voor, over te gaan tot wijziging van de Verordening, regelende wachtgeld en pensioen van wethouders. De wijziging zal inhouden, dat er een jaar langer (dus 3 jaar wach- geld) zal worden gegeven en dat het pensioen op het wettelijk maximum wordt gebracht. Leiderdorp heeft een Christelijke Ulo-school OPENING IN BESLOTEN KRING Van het gebouw der Chr. Nat. school te Leiderdorp wapperde gistermorgen de driekleur ter gelegenheid van de opening der ulo-school. Het was een korte plechtigheid in besloten kring. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Goedhart, opende de bijeen komst met de woorden van Psalm 127: „Zo de Here het huis niet bouwt, tever geefs arbeiden deszelfs bouwlieden daaraan". Na het gemeentebestuur en de beide Inspecteurs welkom te hebben geheten, gewaagde hij van de grote behoefte een Chr. ulo-school in Leiderdorp, door allerlei omstandigheden de stad de grote aanvraag niet meer kan verzwel gen. Er waren wel vele moeilijkheden geweest, doch stuk voor stuk wfl deze overwonnen. Spr. prees de actie hoofd en personeel en legde de druk op de woorden van de voorgelezen Psalm, dat God de bouwheer moet zijn. Voorts bracht spr. nog zijn bijzondere dank over aan het gemeentebestuur jor de spontane medewerking. De burgemeester bracht de felicitaties in het gemeentebestuur over. merkte op, dat het niet alleen een blijde was voor het schoolbestuur, doch een historische dag in de levens weg der Chr. Nat. school. Het is echter, aldus de burgemeester, ook een belang rijke dag voor de gemeente, die nu haar eerste ulo-school heeft gekregen. Jon gens en meisjes, denkt er om. dat jullie stuk voor stuk je uiterste best doet want deze school m o et slagen, on danks alle moeilijkheden. Dan ben ik overtuigd dat de heer Wissel met zijn staf jullie datgene zal bijbrengen, wat nodig is voor het examen. De inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Delft, de heer Du- chateau, wees op de noodzakelijkheid van kennisvermeerdering, waartoe ulo-school onontbeerlijk is. Zij, die in hun jeugd de meeste kennis hebben op gedaan. staan straks het sterkst in d« maalstroom van het alledaagse leven. De ulo-scholen hebben veel bijgedragen tot verheffing van het culturele peil van ons volk en daarom is het eer voorrecht, dat de kinderen uit Leider dorp in eigen gemeente een ulo-school hebben. Ook hij wees op de grote moei lijkheden en op de woorden van Psalm 127. Kinderen, aldus de inspecteur, denkt er om: jullie moeten het doen. Zonder jullie harde werken komen we niet uit het moeras. Als jullie straks het leven in gaan, dan moet het zijn als nu. dat vreemdelingen worden getroffen door wat hier door dit oude cultuur volk wordt bereikt. De heer Schilp, inspecteur der Chr. Nat. scholen, had in een Engelse cou rant gelezen, dat het intelectuele peil van de Engelse kinderen afnam. Dat mag in Holland niet, aldus spreker, en daarom, kinderen, de tanden op elkaar. Dan kan deze school het vertrouwen en van de omgeving en zal ze on der Gods zegen zeker tot bloei komen. Het hoofd der school, de heer Wissel, ig in de toekomst en herinnerde aan de woorden van een dichter: „Naam te maken zegt niets, Naam te houden zegt iets." Het is, zo zeide de heer Wissel, daag een eigenaardige dag. Er is school geopend, die er niet is. We zouden kunnen zeggen: de geboorte is v< spoedig verlopen, doch het wiegje de kleertjes voor de baby zijn geleend. Daarom zijn er nog vele problemen, maar al deze problemen zijn niets ver geleken bjj huisvestingsmoeilijkheden der scholen in de. getroffen gebieden. Daarom moet ons levensdevies zijn: „Ora et labora", „Bidt en werkt", want de hand des vlijtigen zal gezegend worden. Tenslotte sprak ds Dijk nog zijn blijd schap uit over de totstandkoming der ulo. De Chr. Nat. school in Leiderdorp heeft de leeftijd der zeer sterken reeds bereikt en ik denlc niet, aldus spreker, dat onze vaderen, die toen reeds Chr. onderwy^ begeerden, zullen hebben ge dacht aan een uitbreiding, zoals van daag is tot -stand gekomen. Daarom moeten de kinderen hier op school worden doordrongen van de grootheid Gods en dankbaar zijn voor zoveel ga ven zodat ze later kunnen zeggen, dat ze veel hebben te danken aan het derwijs op déze christelijke ulo-school. Nadat de voorzitter alle sprekers nog maals had bedankt, ging de heer Wissel voor in dankgebed. Leiderdorper voor het Bijzonder Gerechtshof Tegen M. H. v. Nooit twaalf jaar met aftrek geëist Voor het Haagse Bij-z. Gerechtshof stond hedenmorgen terecht de bedrijfs leider M. H. v. Nooit uit Leiderdorp. Hem werd ten laste gelegd het lidmaat schap der N.S3., W.A. en Landstorm. De eis luidde twaalf jaar met aftrek, voorts ontzetting uit de kiesrechten. Uit spraak 18 September. Zwitsers tegen nationalisatie der mijnen Er worde gestreefd naar econo mischer kolenwinning De rapporteur, dr W. Lulofs heeft op de eerste werkzitting van het Brandstof fen Economie Congres te Scheveningen in zijn algemeen overzicht van de rappor ten van 19 verschillende landen, er de nadruk opgelegd, dat in de toekomst ver meden moet worden, brandstoffen te ge bruiken anders dan voor de doeleinden, waarvoor ze geschikt zijn. Een der Britse afgevaardigden, de heer P. A. H. Elliot, wees op de belangrijkheid van nationalisatie op -het terrein der brandstoffen. De Zwitserse afgevaardig den ontwikkelden daartegen bezwaren. Zy wezen op de waarde van het particu lier initiatief. Tijdens de tweede werkzitting gaf lr T. P. W. Karreman een overzicht ov rapporten ..Natuurgasvoorraden ir "5." en „Canadese kolen". Als zaken van een mindere kolenproductie dan vóór de oorlog, noemde hij het te kort aan materialen en uitrusting. In de toekomst zullen nieuwe productie-i thoden moeten worden gevonden, welke Britse arbeiders houden wel een heetje van Rusland Hun Amerikaanse collega's denken er echter anders over Toen een afgevaardigde van de Ame rican Federation of Labour op het con gres van Britse vakverenigingen t< Southport een aanval deed op de rege ring der Sowjet-Unie, werd hij onder broken door kreten als „ga heen" en „onzin". De president der conferentie, Thompson, riep de aanwezigen tot de orde en eiste het recht van ongehinderd spreken voor de Amerikaanse afgevaar digde. Onder applaus voegde hij er aar toe, dat de Raad van het congres var Britse vakverenigingen grondig van me ning verschilt met de Amerikanen. WEET GEVANGENE DE FRANSE GOUDVOORRAAD? De Franse gevangene Hermat Belanzy beweert, dat hij de plaats van de ver dwenen Franse goudschat kan aanwij zen, in ruil voor zijn vrijheid en 5 var dit goud. In de gevangenis van Riom leerde hij verschillende belangrijke col- loborateurs kennen, die hem hebben ver teld, waar de goudschat ter waarde van 144 millioen francs, ligt verborgen. Wie tekent het Italiaanse Vredesverdrag Morgen moet het geratificeerde Ita liaanse vredesverdrag in Parijs worden ingeeverd en nog steeds is men op zoek naar iemand, die het moet tekenen. Drie dagen lang werd het document var kastje naar de muur gestuurd, daar eerst president De Ndcola en daarna de n ter van buitenlandse zaken, Sforza wei gerden te tekenen. De eerste acht het de taa-k van de regering, een ondertekenaar te vinden, daar hdj zijn ondertekening reeds heeft verleend aan het decreet, waarbij de regering gemachtigd werd het verdrag te ratificeren. Sforza beweert, dat volgens internationaal gebruik het hoofd van de staat moet tekenen. Volgens de minister-president De Gasperi moeten zowel de president als de minister buitenlandse zaken tekenen. Het menselyk vernuft worstelt nog steeds met de problemen der straalaandrij ving. In Engeland bouwde men het proefmodel Lancaster DH 106. De binnenste motoren doen dienst bij de start. Tijdens de vlucht functionneren alleen de buitenste straalaandryvers. en A Borst; Bine, d.V. A Blaauw H van Muijlwijk; Elisabeth, d.v. J L Philippo en E Meijers; Jacoba, d.v. T van der Plas en J de Mol; Hendrika I D, d,v. J Goedemans en C H Zonneveld; Jacobus L M, z.v. J W van der Kraaan E T F Vinkestein; Catrina J, d. Schaafstra en J van der Voort; Petro- nella M J, d.v. T A Vogelezang en P M Huibers. GEBOREN: Constantin z van R Duijn en N Konotop; Gijsbert M J, Duijn en M van der Plas; Her» mina C. d van H Blansjaar en C J Ver beek; Geertrui, d van J J van Haren M Schavemaker; Aaltje d van J Broersma J Dreef; Cornells J z Amsterdam en A G J Rogge; Gerarda, d E J Gijzenlj er. A Eikerbout; Tonia A, d van J C Ohaudron en A Baas; Catha- M, d van J Fakkel en H C Jansen; Frederik W G, z van A L Leeman en A de Ridder; Ronald H, z van M JJ Ver niers en A C Woerde; Jacobus, z v; J Dool en W Eradus; Carel W, z van W Harmsen en H Trouwee; Liesbeth, van C W Ha-rmsen en H Trouwee; Maria N, d van C J van Hilten er. S Groen- heijde: Johan, z van D Zwikker Wieferink; Marinus. z van D M Haak en W Marquenie; Abraham, z van K M Vérkuijen en M H Rietveld; Acgenita L, d van W Hamerling en M Houps; Johan nes W H, z van C G J van Deist en H C G M Krom; Elias, z van E Molenaar en J Velthuysen; Robert A, z van A v d Laan en A van Ark. GETROUWD: G J M Goslinga en J Mol; W M J van Hartevelt en C M Pie- terse; T van den Heuvel en M J Wit- senburg; L de Jong en A J Hogenes; J Luk en T J Vreeburg; C van der Pol en M P Meijer; J J van Weerlee en P M L Roseleur; A G de Groot en C M T Boonekamp; J Piket en A M Karman; J F Moser en M J Meijer; H W Zonderop en E Overdijk. OVERLEDEN: A Minnebreuker, zoon, 2 j.; H de MunnikLabordus, 87 j. Dreigende kabinetscrisis in Frankrijk B IJNA 200 jaar geleden, -heeft Mon tesquieu in zajn „Esprit 1 o i s" de opmerking gemaakt, dat als bij een volksregering de wetten niet meer worden uitgevoerd, hetgeen slechts tengevolge van corruptie in de republiek kan gebeuren, de staat feitelijk reeds ver loren is. Worden in het huidiée Frank rijk de wetten uitgevoerd en is er sprake var. corruptie? Een vraag, die zich ons opdringt, nu er voor de zoveelste maal in dit land een regeringscrisis dreigt. In aansluiting op hetgeen wij nog een dezer dagen schreven, moet ons de opmerking van het hart, dat er tegenwerkende krachten, negatieve invloeden moeten zijn, 'T VERKLAARDE UITZICHT waardoor de pogingen van eerst Blum, later Ramadier „de franc te redden," tot mislukking gedoemd worden. Aangezien het dollar-crediet nagenoeg is uitgeput, heeft de Franse regering zelfs het besluit moeten nemen, de invoei allerlei noodzakelijke producten uit de dollargebieden voorlopig stop te zetten. Het ontbreekt dus niet aan maatregelen, om de eigen zelfstandigheid te herwin nen en toch wordt Frankrijk door crisis na crisis geteistefd, zowel van politieke als van economische aard. Als dit de ideale vorm van „democratie" is, dan wordt die niet gekenmerkt door stabili teit, terwijl daarbij de eenheid der bur gers volkomen zoek is. De onuitputtelijke serie stakingen heeft slechts tengevolge gehad, dat het afge dwongen profijt voor de ene groep een nadeel vormde voor de andere groep der bevolking. In het Duitsland van het tijdperk, eerste wereldoorlog, zagen wij het voorbeeld van een sohier krankzinnige der bankbiljetten-circulatie, een devaluatie, waaraan geen einde scheer, te komen en derhalve de economische chaos, het gevolg moest zijn. Maar in het Frank rijk van 1947 is men ook niet zo zuinig meer met het in omloop brenger, pieren geld en er wordt zelfs een cijfer genoemd van bijna honderd milliard sinds het begin van dit jaar. De produc tie, dus het aanbod van goederen, kan niet toenemen, want daar is immers de Amerikaanse hulpverlening via het „plan- Marshall" voor nodig! Aldus geraakt mer bij loonsverhoging or.der de hypnose, dat men nu meer kopen kan, maar tegelijker tijd stijgen de prijzen er niet in géslaa-gd de warte handel" etc. te bestrijden, waardoor een groot deel der producten slechts in hander. komt van diegenen, bereid en iri staat de bui tensporige prijzen te betalen. Nog onlangs hebben wij vermeld, welke strenge maat regelen de regering heeft moeten nemen tegenover de boeren, die weigeren hun producten op de markt te brengen. Thans dreigt er ir. Frankrijk opnieuw een regeringscrisis, tengevolge van de algehele, economische precaire situatie, maar vooral door de voorgestelde, hogere subsidie voor de kolenindustrie. Aanvan kelijk beoogde Ramadier ook een hogere subsidie voor de staalindustrie, regeringsvoorstel werd door de nationale" vergadering verworpen. De socialisten stemden vóór, de M.R.P., alsmede de ..Rassemblement des Gauches" stemden tegen, terwijl de communisten zich stemming onthielden. De huishouding der Franse regering staat er reeds roerd voor, de staatsbegroting is nachtmerrie voor Ramadier en stel. de subsidie voor de kolenindustrie te verhogen, doet hij stellig niet genoegen. Maar welke weg staat hem anders open' Frankrijk is, onder de huidige omstan digheden, niet in staat de kolenproductie op te voeren en als de reeds bestaande subsidie niet wordt verhoogd, zou de ver koopsprijs van kolen met de helft stijgen. In de, toch al reeds gehandicapte, indu strieën, zouden de af te leveren produc ten dus eveneens een aanmerkelijke prijs verhoging ondergaan en hoe zou men deze „psychologische schok" moeten opvangen? Frankrijk heeft een flink tekort aan kolen en met bezorgdheid slaat het gade, dat het industriële peil van Duitsland wordt hoogd, waarvan het de voordeler, nog maar moet afwachten. Men heeft allerlei impopulaire maatregelen moeten nemen, zoals het verhogen der spoorwegtarieven. Tal van factoren wezen er op, dat men derhalve aan een wijziging der kostprijzen uiteindelijk niet zou kunnen ontkomen. Na de zitting der nationale vergadering, waarin Ramadier te kennen gaf, dat de regering, de stemming over de voorge stelde steenkoolsubsidie als een „motie van vertrouwen" beschouwt, heeft de politieke spanning een hoogtepunt be reikt De diverse partijen nemen deze ge legenheid weer eens te baat, elkaar kool te stoven. werden, loeren er op, weer deel uit te maken van het kabinet, teneinde de boel nog meer in het honderd te doen lopen. De dubbelhartigheid dez.er partij lieden blijkt uit het feit, dat zij weliswaar vóór het verlenen der verhoogde subsidie zijn, dus schijnbaar Ramadier maar ^e „kwestie van vertrouwen," die aan de orde gesteld is, juist zullen grijpen, om de regering te torpederen. Of zulks gelukken zal, is nog geenszins zeker, want het wordt ook al soort van politieke traditie in Frankrijk „faute de mieux" een compromis werkstellingen. Vermoedelijk zullen toch de socialisten en de M.R.P. aan de rege ring hun vertrouwen geven, waardoor de zoveelste crisis dus van de baan Maar voor hoe lang? Deze coalitie met de sterke tische partij in de oppositie, waarbij dan ook nog de extremistische groeperingen van rechts komen, heeft weinig regeer kracht. Als het Vrijdag tot een breuk komt, zal het moeilijk zijn de politieke soherven weer aan elkaar te lijmen. Maar binnen het kader der buitenlandse poli tiek, vooral met het oog op Amerika, ligt een extremistisch experiment niet hand. niet alleen minder werk vereisen, maai tevens betere arbeidsvoorwaarden schep pen, waarmee dan tegelijkertijd een ver mindering van het gebruik van grond stoffen gepaard zal moeten gaan. Er werd naar voren gebracht, dat alle maatregelen, om een zo economisch gelijke winning te garanderen, weinig i hebben, niet de verzekerd. de „verbruikssector" is Op het kantje af Tijdens werkzaamheden op de Domi- nicale mijn te Kerkrade ontdekte men gisteren bij de spoorlijn aan weerszijden van een dwarsligger twee landmijnen van 3 kg. Sinds de bevrijding hadden de kolentreinen hierover gereden. Het vervoer werd terstond stopgezet, waar na de projectielen verwijderd werden. Volgens deskundigen uit Venlo zouden de helse machines reeds tot ontploffing gekomen*zyn indien ze een halve centi meter hoger hadden gelegen PARIJSE CONFERENTIE OP 13 SEPT. GEËINDIGD? De verschillende commissie ter Parljse conferentie komen langzamerhand gereed met haar werkzaamheden. Men verwacht, dat de conferentie omstreeks 13 September geëindigd zal zijn. JOHNSON'S ONDER ELKAAR Niemand had enige moeite met het ont houden van namen op de bruiloft Nelly Johnson, die door ds T. H. Johnson in de echt verbonden werd met Bill John son uit Lanes Mills. Daar slechts naaste familieleden op het feest waren uitgeno digd, luisterden alle gasten naar de i Johnson GRIEKSE REGERING TOT AFTREDEN GEDWONGEN? Generaal Zervas, leider der Griekse Nationale party en voormalig minister Openbare Orde in het kabinet-Maximos, hééft verklaard dat zijn partij de nieuwe Griekse regering niet zal steunen, als in het parlement over de motie van ver wen wordt gesteld. Het is thans zee vraag of dit kabinet nu een meerderheid zal'kunnen verkrijgen. De doorberekening van de ver hoogde omzetbelasting Op vragen van het Tweede Kamerlid van den Heuvel over doorberekening van omzetbelasting hebben de ministers va# Economisohe Zaken en van Finan ciën geantwoord, dat inderdaad niet aan alle verkopers van artikelen, vallende onder de verhoogde omzetbelasting, is toegestaan deze verhoging door te bere- Het standpunt, dat de omzetbelasting als algemene verbruiks-belasting in de pryzen van goederen en diensten tot uitdrukking moet komen, wordt echter door de regering nog steeds gehuldigd. In een brief aan de Middenstandsraad m 20 Maart j.l. is hieromtrent o. m. gezegd dat de prijzen over het algemeen zodanig worden vastgesteld dat de verschuldigde omzetbelasting daarin is begrepen en dat voor zoveel nodig ook vérhoging van de omzetbelasting door een wijziging van de prijzen daarin wordt verwerkt. De ministers zijn oordeel dat blijkens deze woorden minister van Financiën zich in desbe treffende brief niet alleen niet positief heeft uitgelaten omtrent een verhoging de pryzen in verband met de wijzi ging van de omzetbelasting doch bovenal door de woorden „voor zoveel nodig" tot uitdrukking heeft willen brengen dat deze verhoging in ieder geval slechts be trekking zou hebben op die prijzen, ten en van welke verhoging bij de zgn. nacalculatie nodig zou blijken. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Bellen J. Oolijn te Ooster- wijtwerdte IJmuiden D. Goudswaard te XJsselmonde; te Maasbommel (toez.) J. H. Delft Westerhof. cand. te Voorburg. Aam-genomen: naar Vllssingen J. C. Sickest te Terneuzen. Bedankt: voor Gameren J. P. Cuperus te Doornspijk; voor Suawoude N. Luyendfjk te Hoek van Holland: voor Wagenlngen J. N. de Bulter te Sneek; voor Rijk (Haarl.meer) J. A. Visser te Lathum. Gcrcf. Kerken. Beroepen: te Grouw-Irnsum en te Hoorn- sterawaag cand. Th. Struys te Rotterdam; te Nleuw-Weerdtage H. P. Rutgers te Vinke- Geref. Kerken (art. 31) Beroepen: te Sohouwerzijl en te Zalk H. van Tongeren, cand. te Katwijk. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: voor Murmerwoude J. C. van Ravenswaay te Zaamslag; voor Leerdam J. Jangeleen te Noordeloos. Volgende week Generale Synode Chr. Geref. Kerk Volgend» week Dinsdag wordt ln Utrecht de driejaarlijkse Generale Synode der Chr. Geref. Kerk geopend. Men verwacht, dat zij twee weken zal duren. Maandagavond wordt ol.v. ds J. Jongeleen van Noordeloos een bid stond gehouden. Deze synode verschilt in vele opzichten van haar voorgangsters. Er zijn thans vier part. synodes, die hun afge vaardigden zenden, zodat de Gen. Synode met de drie hoogleraren-adviseurs 51 leden ntal rapporten, da-t zal wor den uitgebracht, bedraagt ndet minder dan 'Ij noemen het rapport der Theol. school de vacature-ds Joh. Prins als lector en het door prof. J. W. Geels gevraagde ont slag; voorts dat van deputaten voor corres- Eientle met andere kerken. Er is een ijven namens de Synode der Geref. Ker- (art. 31 K.O.) en een van de deputaten de bevordering van de eenheid onder de Geref. belijders van de gen. synode der Geref. Kerken. Er is een groot aantal in structies der part. synodes. De meeste In- betreffen wijziging van de Kerken ordening. Van de part. synode van het Noor- het Westen komen instructies tot modernisering van de vorm der K.O. BENOEMINGEN HOGER ONDERWIJS Benoemd tot lector te Groningen ln de Ita- aanse taal en letterkunde E. Morpurgo. ïans toelast met het geven van onderwijs al daar; tot lector te Leiden in de wetenschap notariaat J. C. H. Melis en in het be lastingrecht mr K. V. Antal de Felsögelèr; F. M. baron van Asbeck, benoemd tot gew. hoogleraar te Lelden in het staats- en administratief recht van Ned.-Indië, Suri- Ouragao, is in plaats van die vak ken opgedragen onderwijs te geven in het Volkenrecht en de internationale politieke IN HET KORT. - Gistermiddag is het nieuwe Chr. lyceum Sneek geopend. - Te Groningen is een kweekschool voor kleuteronderwijzeressen geopend. Dit is de vijfde in Nederland. NOTARIEEL EXAMEN. 's-GRAVENHAGE, 2 Sept. Geslaagd deel H. Broekman, A'dam; deel H mej. J. A. Imkamp, Nijmegen. •GRAVENHAGE. 3 Sept. Geslaagd: deel n G. A. C. H. M. v. Baar, Adam. EXAMENS VAKBEKWAAMHEID EDEL METAAL. SCHOONHOVEN, 3 Sept. Geslaagd: met lof J Bil, A'dam en P A W Roessel, A'dam, verder A Brekelman, Den Bosch; C G Desmet, Koog a d Zaan: J van Diemen, Am sterdam; A Kruythof en A C Bastianus; ddpL Detailhandel PAW Roessel, A G Vermeulen, Utrecht; P J A v d Boogaart, Tilburg; A Brekelman, A Busser, A'dam: J van Diemen en mej. C de Jong, Den Haag. EXAMEN HANDENARBEID M.O. INGESTELD. De Ver. voor Handenarbeid zal een akte Handenarbeid-M.O. instellen; het examen wordt afgenomen ln tentameiworm. Men be gint er zo spoedig mogelijk mee. Landdag Chr. melkhandelaren te Driebergen De heer Stapelkaróp belichtte soc. voorzieningen In de Rijssenfburgse bossen te Drieber gen hield de Prot. Chr. Bond van Han delaren in Melk en Zuivelproducten gis- ren een zeer geslaagde landdag. De vraag, waarom slijterscoöperatie juist nu nodig is, werd belidht door de heer B. Heerema, dir. van de Delftse Slijterscoöperatie. Hij wekte de aanwe zigen op, vertrouwen in God te hebben. De heer E. J. Hollebrands, vertegenwoor diger van de Chr. Middenstand, wees op belang van de Centrale Midden standsorganisatie. Hoe onbillijk de huidige belastingwet geving dikwijls is, werd duidelijk ge maakt door de heer H. A. Hoogewey, accountant te Rotterdam, in zijn rede het onderwerp „De slijter tussen de belastingschroef". Tot slot van de mor genvergadering sprak mr A. Zeegers uit Amsterdam over „De rechteloosheid van de zakenman". De Overheid moet bin- de grenzen van haar bevoegdheid blijven, anders wordt het recht ver kracht en het leven verpolitiekt. Het hoogtepunt vormde des middags de rede van de heer A. Stapelkamp, oud- voorz. van het C.N.V., die, na een korte openingstoespraak van de heer M. v. d. Leer uit Dordrecht, aan het woord kwam. Sprekend over de sociale voor zieningen voor de melk- en zuivelhan delaar. wees. hij er op, dat lang niet alles wat mogelijk is voor de loonarbeider, kan gelden voor de middenstander. Min. Drees wil in de reorganisatie van de TEGEN VROUW, DIE HAAR MAN VERGIFTIGDE, 20 JAAR GEëlST. Gistermorgén werd voor de Almelose rechtbank 20 jaar geëist tegen de 37-jarige Engelina L. uit Wierden, die in Januari dit jaar haar man, de 58-j. Veeren- buis met rattenkruit vergiftigde. HET EERSTE A.M.V.J.-TEHUIS VOOR MILITAIREN IS ER Op 1 Oct. wordt in het St. Pieter Blok- lands Gasthuis te Amersfoort het eerste A.M.V.J.-tehuis voor militairen in ons land geopend. BURGEMEESTER GAF PREDIKANT AAN. Voor het tribunaal te Middelburg stond gisteren terecht de 31-j. ex-burgemeester Oostkapelle, H. v. Wel, terecht. Hij werd er o.m. van beschuldigd de verte genwoordiger van de Rijkscommissaris in Zeeland schriftelijk te hebben verzocht ds F. Don, Ned. Herv. pred. in zijn ge- te, door de S.D. te willen laten ar ren, aangezien deze weigerde hem „burgemeester" te noemen. De predikant, ter zitting gehoord, verklaarde echter dat verd. als burgemeester zeer is meegeval len. Uitspraak over 14 dagen. sociale wetgeving ook de kleine zelf standigen betrekken, doch hiervoor is vastlegging van plichten en rechten via de komende bedrijfsorganisatie noodza kelijk. De melkslijters hebben verzuimd een eigen organisatie te bouwen, en daarom, aldus spr., is aan dit vraagstuk zo weinig aandacht geschonken. Hierna sprak de bondsvoorzitter over „Onze bond in het offensief', terwyl de heer P. G. Broekman de taak en roeping van de Chr. bond belichtte. Chr. meubelmakers protesteren tegen «prijsverlaging Te Arnhem vergaderde gisteren de Chr. Bond van Patroons in het meubile- ringsbedrijf, om protest aan te tekenen tegen de prijzenbeschikkingen t.a.v meu belen en behangselpapier (welke neer komen op verlaging van de winstmarge) Men acht zich hierdoor in zijn bestaan bedreigd. Voorts opponeerde men tegen de gedwongen heffing van de Vakgroe pen in de middenstandsbedrijven. Er werd sympaithie betuigd met de bakkers- staking. EX-POLITIEKE GEVANGENEN- VERGADERING TE MAASTRICHT. De Ned. Ver. van ex-politieke gevan genen uit de bezettingstijd houdt van 2427 Sept. a.s. haar jaarlijks congres in Maastricht. Prins Bernhard heeft het ere-voorzit- terschap aanvaard van dit congres. HET VOLGENDE JAAR WEER EEN RALLY DE MONTE CARLO. De Rally van Monte Carlo, de beroem de internationale automobielsterrit, zal het volgende jaar weer gehouden worden en wel van 19 tot 26 Januari, aldus een mededeling van de president der auto mobielclub van Monte Carlo. Het bijna 4000 km lange parcours gaat ditmaal o.m. over Venlo, Amsterdam en Den Haag. SABENA OPENT LUCHTLIJN BRUSSEL—ANTWERPEN—LONDEN Met ingang van 6 October zal de Sabena een dagelijkse luchtdienst Brus selAntwerpenLonden gaan onder houden. Hiermede is echter geen einde gekomen aan de besprekingen tussen K.L.M. en Sabena over een gezamen lijke exploitatie van deze lijn. DE NIEUWE THEE >e nieuwe thee, tegen de verhoogde prijs, is opvallend goed van smaak. Op de laatstgehouden theeveiling werden de fijnste theesoorten weer aangekocht door de Koffiebranderij en Theehandel „DE HOFSTAD" te 's-Gravenhage. De echte thee-liefhebbers kunnen dus iets héél bij zonders drinken, indien zij speciaal naar HOFSTAD-THEE vragen, die bij elk« Kruidenier verkrijgbaar is: (I.M.). 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2