NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 3 SEPTEMBER 194 Canadees piloot vergat zijn redder niet Een Hollands gezin op weg naar de toekomst Het was in de na-zomer van 1943, da; aan de wachtmeester der marechaussee N, v. d. Dool, toen gestationneerd te Sche- veningen, via de verzetsgroep, waarbij hij was aangesloten de opdracht werd gegeven, twee geallieerde piloten, neer gekomen in de omgeving van Raalte, over de grens te brengen. Het betrof een En gels officier-navigator en een Canadees sergeant-boordschutter. De onderneming hikte) na hen een nacht in eigen huis onderdak en voedsel te hebben verstrekt, bracht v. d. Dool de beide vreemdelin gen naar Rotterdam, waarna zij via Ant werpen en Gibraltar binnen een week veilig Engeland bereikten. Toen kort daarop de groep werd op gerold, werd ook v. d. Dool gearresteerd. Zeven maanden cellulair te Schevenin- gen en een maand concentratiekamp te Vught vonden een voorlopig einde in een viervoudige veroordeling te Utrecht. Voor de familie was de uitspraak: twee maal drie jaar tuchthuis en twee maal de doodstraf, zonder dat gratie kon worden, verkregen, voldoende reden om aan te nemen, dat dit het einde betekende. Er werd dan ook niets meer van v. d. Dool vernomen. Maar intussen was omkoping de oorzaak, da; uitstel van executie werd verkregen en me; nog 80 andere gevan genen werd v. d. Dool op transport ge steld naar Anrath, vanwaar men na ze ven dagen hals over kop moest vluchten voor de naderende Amerikanen. Met 160 Hollanders kwam het transport aan te Liitteringhausen, waar men hen in groepen van drie cellulair onderbracht op de hoogste verdieping van de op een berg gelegen gevangenis. Hard werken en honger lijden werden echter draaglijk door de hoopgevende berichten, die in de gevangenis circuleerden. Een van de gevangenen, een journalist, beschikte over een minuscuul radio-toestelletje, dat, verborgen in een strozak, de gehele gevangenis van nieuws voorzag, nieuws dat steeds meer spanning bracht onder de veroordeelden. Op 2 April 1945 was Liitteringhausen door de Amerikanen ingesloten, op Vrij dag 13 April kon men van de cellen uit het Amerikaanse geschut zien en al spoe dig opereerde het Amerikaanse zware materiaal aan de voet van de gevangenis. De bevrijding scheen nabij, maar bleek eeif fantoom, toen het bericht doorkwam, dat de Duitsers begonnen waren de Duitse politieke gevangenen, die op de eerste verdieping huisden, met een hand bijltje te onthoofden. De Hollanders be volkten weliswaar de vierde verdieping, maar men bereidde zich toch voor op de dood. Op Zondagmorgen zag men in de *tad de witte vlag hijsen, maar de ge vangenis was nog steeds in Duitse han den. De bevrijding kwam in de middag uren, toen, een Amerikaanse tank het ge bouw binnendrong en de daarin mee gekomen vier militairen, tezamen met de uitstekend georganiseerde gevangenen zelf de Duitse bezetting overrompelden Dit drama, een drama, zoals er zich vele hebben afgespeeld in de alweer bijna vergeten jaren van de bezetting, was dan ook aan de aandacht ontsnapt, ware het niet, dat het een zo blijde ont knoping heeft gevonden. De mede door de heer v. d. Dool zo gelukkig ontkomen Canadese piloot, een zekere dr F. E. Sutherland uit Edmonton in Alberta, bleek zijn redder niet vergeten. Met hulp van de Stichting Landverhuizing en de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond heeft hij het hem mogelijk gemaakt een boerderij te verwerven in de Canadese Staat Ontario. De heer v. d. Dool heeft niet lang geaarzeld. Opgegroeid op het land, trok zijn hart naar het bedrijf van zijn vaderen. Hij verliet het wapen der marechaussee (thans Rijkspolitie) en be reidde in twee maanden zijn vertrek voor. Met vrouw en twee kinderen scheept hij zich een dezer dagen in op de Tabinta, om een nieuwe toekomst tegemoet te varen, vol moed en werk lust. De heer v. d. Dool, die zich gaat ves tigen in een streek, waar reeds meer dere Nederlandse gezinnen kwamen wo nen, is overtuigd, dat er nog voor vele Nederlanders ruimte en werk is in Ca nada. „Maar mijn kinderen zullen Neder lands spreken! En ik abonneer mij op een Nederlandse krant!" Aldus besloot hij het onderhoud, dat wy met hem had den op een boerderij onder Leiderdorp Rusland voert Duitse oorlogs schepen weg De Russen hebben drie Duitse oor logssohepen uit de Poolse wateren weg gevoerd tegen de afspraak in, die luid de. dat deze schepen zouden worden vernietigd. Het zijn: vliegkampschip Graf Zeppelin, slagkruiser Schleswig Holstein en kruiser Lutzow, die tijdens de oorlog door de geallieerde bommenwerpers tot zinken werden gebracht. BELGISCHE „SPITFIRE" NEER- GESTORT Op het militaire vliegveeld te Etter beek in België is gisteren een „Spitfire" van de Belgische luchtmacht neergestort. De piloot overleed aan de bekomen ver wondingen. De Amerikanen hebben erkenning ver leend aan een nieuwe Duitse partij, de „Republikeinse Unie van Duitsland.' Onder de rook van de Oude Sleutelstad LEIDERDORP. Mej. H. van Leeuwen uit Bloemen- daal, tijd. onderwijzeres aan de Chr. Nat. school, is met ingang van 1 Sept. in dienst benoemd. j De heer C. Veldhuizen uit Zwammer- dam Is met ingang van 1 Dec. benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Nat. school. De Niwin-coliecte langs de huizen op 1 Sept- heeft f 300 opgebracht. In de cantine der touwfabrlek organiseert de buurtvereniging „Zijl- kwartier" Zaterdagavond een feest avond voor haar leden. Onder grote belangstelling hield de volkstuindersvereniging der V.T.L. ter gelegenheid van h§ar 5-jarig bestaan in het keurig verzorgde mannenschaft- lokaal der touwfabriek Zaterdagmiddag een bloemen- en groentententoonstel- ling. Onder de talrijke aanwezigen merkten we o.a. op de burgemeester met zijn echtgenote, de heren Van Deventer en Kuiper van de directie der touwfabrieken, vertegenwoordigers zusterverenigingen en last but not least de leermeester der vereniging, de heer A. J. Verkleij, rijks-land- en tuinbouw- leraar te Amsterdam. Achtereenvolgens voerden het woord de heren Polhuijs, voorz. der tentoonstellingscommissie, de heer Ent, voorz. der vereniging, e heren Verkleij, van Deventer ei burgemeester. De heer Sonneveld stelde namens het bestuur van de Leidse bond van volkstuindersverenigingen een selplaquette ter beschikking vooi prijswinnaar met het hoogste aantal punten. Deze plaquette moet 3 maal achtereen of, bij onderbreking, 5 maal in totaal worden gewonnen. Daarna volgde een rondgang langs het tentoongestelde. Aparte vermelding verdient de vlinder- en rupsenafdeling van de heer W. v. d. Broek uit Leiden, die de bezoekers aan de hand hiervan aanschouwelijk onderwijs gaf in de ge varen, die een plant omringen. De jury, die geen gemakkelijke taak had, kende 7 eerste prijzen toe. te weten aan de heren J. F. Hefining, W. Honders, J. H. Kerkvliet, P. Kerkvliet, L. Karregat en J. M. Tervooren uit Leiden en de heer P. J. J. Polhuys uit Leiderdorp. De heer Tervooren werd voor 1947 wir van de wisselplaquette. V.T.L. kan met voldoening op deze zeer geslaagde tentoonstelling terugzien. OEGSTGEEST. Onder grote belangstelling heeft Za terdagmiddag op de Ned. Herv. begraaf plaats de teraardebestelling plaats gehad van de heer W. v. d. Meij, in leven bekend veehandelaar, die Woensdag gevolge van een ongeval te Haarlem het leven kwam. Ten sterfhuize is J. E. L. Brummelkamp vodrgegaan, e\ De heer N. v. d. Dool en zUn gezin te Leiderdorp geen onbekenden werden door eea geredde Canadese piloot niet vergeten. Dezer dagen vertrekken de man. vrouw en twee kinderen naar Ontario, waar een boerderij staat te wachten. Wie te water raakt moet kunnen zwemmen Zaterdagmiddag vond onder grote be langstelling, vooral van de zijde dei ouders en badgasten in de Noordwijkse Bwemschool, nabij de Golfbanen het di- llomazwemmen A en B plaats. De uitslagen lulden als volgt: Diploma A: Meisjes: Leni Dekker, Frieda Waal, Isoldy de Jong, Trudy Beuk, Ans Imthorn, Netty Spaanderman, Jopy van Bohemen. Leny v. d. Zalm, H. C. Langelaan, Ali Barnhoorn, Anny v. Put. Jopy Hoek, Lieze Janna, Walter d. Wal, Ria Hermir.a Biemond, Grietje v. Duin, Mary van Veen, Truusje Walen kamp, Willy de Kan, Janny v. d. End, Toos Berbee, Leentje Roodenrijs, Tiny van der Meer, Nelly v. d. Zalm, Anna Maria Wassenaar, Marien Hooykaas,, W. J. Fr. Alkemade, Corry Koeleman, Adri v. VUet, A. v. Vliet, Joh. v. d. Wiel, M. Miedema, A. v. Duin, J. Klinkenberg. R. Hogewoning, Nelleke Blok. J. Mensing, Corry Bal, Annet Jansen, Paula den Ha ring, Oofje Gerfenbach, Annie v. Dijk, Ivdnne v. d. Berg, Kokkie den Hollander, en Mary den Hollander. Diploma B: Meisjes: Coby van Dijk, Greetje Sisterman, Gesina Middel, Isoldy de Jong, Johanna de Jong, Janna Jon- gelie, Jopy van Bohemen, H. C. M. Lan gelaan, Nelly Hoek, Anny Put, Lieze Janna, Walter v. d. Wal, Ria Hermina Biemond, Johanna v. d. Wiel, M. Mie dema, Marijke v. d. Bent, S. Ouwehand. W. v. Dam, A, v. Duin. J. Klinkenberg. Cobi van Dijk, Albertina Westerink en Frieda Waal. Diploana A: Jongens: Henk Toets van Amerongen, Marius Giezenkamp. Just Imthorn, C. v. Tol, Kees van Urk. Wil- dert v. Aalderen. Rob van Aalderen, Georg Sleyser, Huig Dekker, Nico de Best, Henk Barneloo, W. C. Wassenaar, J. Bokker, Flip Dijkman, Bernard Hout hof, Jac. Beurze, Alt van Beelen, Kees den Otter, H. Langelaan. P. v. Duin, Pe ter Tappenbeck, W. v. Duin. Diploma B: Jongens: J. Duindam, W. Plug, Flip Dijkman, Bernard Houthof, Herman Vriends, Jan Bakker, Kees den Otter, Wieldert v. Aalderen, C. Tol, C. M. T. Pleyte, Marius Giezenkamp e Langelaan. Zaterdagmiddag vond in de z\ inrichting „Poelmeer" het diploma zwemmen A en B plaats. Weer zeer velen behaalden fiet zwemdiploma. Diploma A meisjes: Hanny Sloos, Joke Vester, Meike Kamsteeg, Tiny Alt, allen te Oegstgeest; Ineke Schneiders, Conny van Hoeken, Ciska Muller; Willy Padberg. Conny v. d. Hoeken, Gerda Doorn, Marieke Ebbenhorst Tengbergen en mevr. G. Mugge-v. d. Heuvel, allen te Leiden; mevr. A. de Mooy-v. d. Mey en mevr. C. Zandbergen-v. d. Mey, beiden te Rijnsburg: Elle Weiga, War mond. Afgewezen: 2. Diploma B meisjes: Sophietje Crom- melin, Hylcke Brandts Buys, Rietje Hogervorst, Maryke Ketting, Meike Kamsteeg, Willy Oostendorp. Willy Luyt, Anny Loozen, allen te Oegstgeest; Gabri Krausse, Ineke David, Marieke Ebbenhorst Tengbergen, Eke' Knotten belt, Conny v. d. Hoeken, Rietje van Cleef, Truusje Kuyk. allen te Leiden: Maryke Westen en Willy de Boer, bei den te Warmond. Diploma A jongens: Jacques van der Veen, Eilof Dantuma, Frans Merkelijn, Peter Struch, Jos. Rijntjes, Andries Broekhuizen. Henk de Goei, Herman Knorringa, Hugo Koning, Floor Ketting. Wim Jansen, Hans Gaillard, Sjoerd Caspari, Frits Michelsen, allen te Oegst geest: Jo Knottenbelt, Jan Oosterhof, Eddy Westerhout, Agnes Hoogenboom, Freddy Mugge. allen te Leiden; Frans van Stein, Warmond. Diploma B jongens: Frans Merkelyn. Sjirk Haaksma, Jan v. d. Mey, allen te Oegstgeest; Joost v. Ebbenhorst Teng bergen. Rudi David, Chris Kuyk, Jan Oosterhof, Aat de Vrind, allen te Lel den. Afgewezen: 1. als aan het graf. De heer P. v. d. Lult uil Leiden dankte namens de weduwe en de verdere familie voor de betoonde belang stelling. Hoewel de feestelijkheden ter gele genheid van de 67e verjaardag van H. M. de Koningin ook in Oegstgeest geen door gang zouden hebben, wat het bestuur der Oranjevereniging echter tevens deel, dat men de jeugd niet kan gaan be trekken in allerlei politieke verwikke lingen. Daarom gingen Maandag de kin dervoorstellingen in het Patronaatsge bouw wel door. En ze hebben genoten, de scholieren van alle Oegstgeester scholen. In vier groepen kwamen ze naar de feest zaal toe. De heer Spier uit Leiden gaf 's morgens aan de kleintjes een poppen kastvoorstelling, terwijl 's middags de groteren de sprekende pop konden zien en horen. In alle voorstellingen dwong de goochelkunst grote bewondering af. Aan het einde ontving iedere groep een tractatie In de vorm van een lolly en een taai-taai-pop. Gematigd, zeer gematigd, zijn de Koninginnefeesten in Oegstgeest dus geweest. Te meer een reden om vol gend jaar zo de toestanden dit toelatei het beste beentje voor te zetten bij de feestelijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van onze Ko ningin. VOORSCHOTEN Er zullen weinig tuinen zo fris en kleurig zijn in deze droge zomer, als de tuin, die in het gebouw voor Chr. Be langen was aangelegd. De Floraliacom- missie van het comité Landschapverzor ging had eer van haar werk. Jammer was. dat de jeugd, door wie deze ten toonstelling in de eerste plaats verzorgd moest worden, zo weinig plantjes had ingezonden. Burg. C. J. v. d. Hoeven zei nl. in zijn openingswoord, dat van de ruim 800 uitgereikte planten er slechts 125 op deze tentoonstelling waren. Maar wat er ingezonden was, was zeer mooi en met veel zorg en liefde opgekweekt. De prijzen zijn gewonnen door: Begonia: 1. J. van Egmond; 2. M. v. d Linden en 3. A. P. Schram de Jong, be nevens een troostprijs. Salvia: 1. met lof van de jury, G. A. Stolwijk. Impatiena: 1. J. van Egmond; 2. Elly Korswagen. Margriet: 1. Adrle Verhard: 2. Paulien v. d. Werf. Troostprijs: J. H. Krooshof. Coleus: 1. J. van Egmond; 2. M. v. d Fuchsia: 1. J. va Dijkman. Afrikaan: 1. J. vi Ageratum: 1. J. Bovendien werd ding toegekend Egmond; 2. Mevr. i Egmond. in Egmond. en eervolle vermel de heer W. de Ruy- fuchsia had ingezonden, die hij uit een enige jaren geleden gekre gen floraliaplantje had gekweekt. Het bestuur van de Kon. Wilhel- mina-Ver. had de feestviering afgelast, maar de kinderfeesten gingen door, dus begaven zioh Maandag veel school kinderen naar de aangewezen verzamel punten en daarna naar de Voorstraat. Onder leiding van de heer J. de Jager werden in tegenwoordigheid van het be stuur der vereniging en burg. C. J. v. d. Hoeven enkele liederen gezongen en hield de burgemeester een korte toe spraak. Ook werd nog een rondwande ling door de gemeente gemaakt. Helaas speelde het muziekgezelschap inplaats van school- of vaderlandse liederen, meer populaire nummers en dit was, onzes in- 'ens, niet op zijn plaats. De kinderspelen waren over verschil lende terreinen verdeeld en dit deed HONDERD JAAR HOLL. MIJ V. LANDBOTTW Grote formaties van T.N.I. Ploeg zo voort man, de stad kan U niet missen!" Ind. Rekenkamer is een „kamertje" geworden HET ARCHIEF IS VERPLAKT TOT ZAKJES De Algemene Rekenkamer in Neder- lands-Indië is na haar herleving inder daad een vertrek geworden. Haar gebouw was in beslag genomen door Br.-Indische troepen en daarna voor een hospitaal, zo dat zij slechts één kamertje ter beschik king kreeg, aldus meldt het verslag dier instelling over 1946- Op de datum, waarop het verslag verscheen (1 Mei jl.) was 1 vroegere Indonesische personeel n nog steeds niet bereid opnieuw dienst nemen. Van het Europese waren 14 leden in gevangenkampen overleden of tenge volge van torpederingen verdronken, er één wordt nog steeds vermist. Een ander cieel was in-militaire dienst. Het archief (bijgehouden sinds 1816) was door de Ja panners „opgeruimd", d.w z. dat het overal rondslingert en voor een deel als oud pa pier naar de markt is gegaan om als ge klakte zakjes te dienen. De moeilijkheden voor de Rekenkamer waren reeds op 5 Maart 1942 begonnen toen alle Europeanen achter het prikkel draad gingen. Op aandrang van het In donesische personeel echter werd de secretaris, de heer H. J. A. Eykholt, weer vrijgelaten en toen kwam een lange strijd enigszins afbreuk aan het bezoek door het publiek. Aan één voorstelling heb ben enkelen zich, en terecht, geërgerd. Een galg- met een pop er aan doet wel wat middeleeuws aan. Verder op de dag was er niets te doen. Tot grote verwondering van allen, die tijdens de kinderfeesten in de Voorstraat aanwezig waren, passeerde aldaar een begrafenisstoet. Had men hiervoor geen andere weg kunnen nemen? De school jeugd komt echter een extra pluim toe. want niettegenstaande zij in feestvreugde werd tijdens het passeren van de lange stoet een doodse stilte in acht ge- om de orgenisatie in stand te houden er. te redden, wat er te redden viel, totdat in Mei 1943 de laatste Europese „advi seur" werd geïnterneerd. Een aardige bij zonderheid uit die tijd was, dat er een lid van de Japanse rekenkamer naar Java kwam om de zaak te „organiseren". De man heeft zich nooit vertoond en is na een rondreis over Java geruisloos ver dwenen. Na de bevrijding werd het over schot van het personeel bij andere dien sten werkzaam gesteld en de Rekenkamer herleefde niet. Op 19 Maart 1946 vestig den de voorzitter en 2 leden van de Ka mer de aandacht van de minister hierop via dr Van Mook Op 2 Augustus d.av nieuw, nadat dr Van Mook reeds had gestaan dat een kleine kern de herleving zou voorbereiden. Op 25 Augustus 1946 heeft de Rekenkamer daarop haar taal» Bijzonderheden uit het verslag zijn o. a. Het ontbreken van verantwoording inzake aanzienlijke voorschotten, strekt door de betaalmeester var A.M.A.CA.B. te Batavia, b. Het zoekraken van bewijsstukken voor een bedrag van 321.672 ropijen van de N.I. representative te Colombo. c. De snelle afschrijving van tekorten bij comptabelen. d. Een geval van dubbele salariëring. e. Bezwaren tegen opzet, werkwijze, be heer en controle bij de „Foto en Film unit" te Melbourne. f. De reis van een departementshoofd per vliegtuig voor een maand naar Nederland met zijn echtgenote, die echter nog niet naar Nederland was geweest en zodoende gelegenheid had haar kinderen te ziei den waarom de Kamer geen bezwaar maakte. g. Achttien gevallen van onregelmatig heden ten bedrage van f 180.000. 'T VERKLAARDE UITZICHT ER is b(j de internationale, politieke vraagstukken een grote behoefte aan Salomo's oordelen. De vraag is echter, of de huidige Salomo's allen wel ver de gewenste wijsheid beschikken. Bij de behandeling van. onze „Indische kwestie" in de Veiligheidsraad, had het ;el van of enige Salomo's ons in een hoekje wilden drukken. De beslissingen, die Labour neemt ten aanzien van de ge bieden overzee, getuigen minder van ijeheid, dan wel van noodzaak. Hindoe stan en Pakistan liggen nog ir. de wind en men zal moeten afwachten, hoe zich de situatie in Brits-Indië zal ont wikkelen. Er is voorshands voor deze Salomo-besli^sing geen reden, bijzonder optimistisch te zijn. wanneer men denkt aan de bloedige onlusten, die kort gele den in de Pendsjab hebben plaats vonden. Het is alles slechts een wissel op de toekomst. De gedachte die hierbij voorstaat is. deze, om namelijk verstrek kende politieke vrijheden te verschaffen, met behoud van de economische belangen, een principe, waarin Amerika is voorge gaan. Minder wijsheid, meer noodzaak, hetgeen ook ten aanzien van Palestina het geval is. Palestina immers, is Brits daatgebied en Labour zat met de hander het .rode haar. hoe van deze oi kwikkgjijke affaire af te komen. vooral „koloniale," is het duidelijk, dat de Engelse regering er de buik van vol kreeg en «het mandaat, evenals de lier, maar liever aan de wilgen hing. Labour gaf de oplossing van de Palestijnse kwestie uit handen en de Ver Naties kre gen de rol van §alomo te spelen. Aan het oordeel der Ver. Naties gaat echter steeds ingewikkelde, totaal „verpolitiekte" procedure-kwestie vooraf en de wijsheid *en Gromyko bijvoorbeeld, is met Russisch centimetertje na te meten! Wij hebben nu inzake Palestina weer te ma- met een speciale commissie, die definitieve aanbevelingen heeft opgesomd, hoe dit vraagstuk „kan" worden opgelost. hetgeen nog geenszins wil zeg gen, dat het ook zó zal gebeuren, terwijl de behandeling van het rapport der com- _e in de Ver. Naties, heel wat tijd zal vergen, waarin nog van alles, gezien de verhitte gemoederen van Joden en Arabieren kan gebeuren. Gaat de Arabische hengst steigeren? DIT Is het principe: het Britse mandaat moet zo spoedig mogelijk beëindigd worden en Palestina moet onaf hankelijk" zijn. Een der aanbevelingen luidt, dat tijdens de overgangsperiode geen geweld door partijen zal worden ge bruikt „Words, words." omdat immers tijdens het „bestand," toen de onderzoe kingscommissie er haar activiteit ont plooide, de wederzijdse terreur werd voortgezet er. van een streven naar compromis niets te bespeuren viel. In ieder geval is de Assemblée der Ver. Naties nu in het bezit van het wijze rap port. waarmede de gedelegeerden hun hersens kunnen afpijnigen. „Zoeker, jullie het nu verder maar uit" zegt de Britse regering tegen de Ver. Naties, nadat de Engelsen gefaald hebben, inzake Pales tina een vaste lijn te volgen. Deze aanklacht is zowel in het parle ment als in de bladen tot uiting gebracht. De terreur-daöen van de Irgoen Zwai Leoemi vallen af te keuren, maar aa andere kant, hoe heeft men de roemde" verklaring van Ba'.four inzake een Joods „nationaal tehuis" geïnterpre teerd? Een „tehuis." maar de deuren var het huis we#den afgesloten en dan v.eei werd een deur op een kier gezet. Hier past een objectieve beoordeling met vol komen terzijde stelling van sympathie of antipathie ten aanzien van het Joodse vraagstuk. De positie van de Joden, ook na de oorlog, was erbarmelijk en konden de ballingen" een toevluchtsoord vinden? Heeft de Britse regering perma nent een streng standpunt gehandhaafd ten aanzien van de illegale immigratie en zich gehouden aan de vastgestelde immigratie-quota? Tegenover de terreur stond de doodstraf en zulks had wee» afkeurenswaardige represailles tenge volge. Miserabel was de houding, de schuit met immigranten, de „Exodus 1947" naar Frankrijk werd teruggestuurd, welk incident tengevolge had, dat de immigranten naar Hamburg werden vervoerd. De burgemeester van Tel Aviv ontving een telegram met de betekenisvolle woor den: „geen kracht kan ons van u schei den." Men zal dan ook verstandig doen, de. „Irgoen Zwai Leoemi" niet te vereen zelvigen met de grote groep van niet- verpolitiekte, maatschappelijk onbelang rijke joden, die noodgedwongen, hur laatste hoop op Palestina gevestigd hou- De meerderheid Salomo's oordeel Palestina te verde len in een Joodse en een Arabische staat en apart, de stad Jeruzalem. Rationeel- verstandelijk opgelegd, lijkt di voudig. maar als men rekening houdt met de instinctieve driften, nog lang niet Zal de vurige Arabisohe hengst dit klontje uit de hand der „Ver. Naties" accepteren? Kaufmar.nisch beschouwd, getuigt het van levenservaring, dat de politiek gescheiden delen, toch e nomische eenheid moeten Over twee jaar zullen de Joodse en Ara bische staat totaal onafhankelijk terwijl het geval gebaseerd moet zijn op een grondwet. Via algemeen stemrecht ^erk, A'dam-Bahi komt er voor iedere staat een consti-f" 1 tuerende vergadering, lopige regering moet benoemen. De hei lige plaatsen en de rechter, der minder heden moeten beschermd worden. De Ara bische Liga, die over een „bureau" be- schikt, hetwelk o.a. kantoren heeft te Londen, New York, Washington Jeruzalem, heeft deze voorstellen reeds onuitvoerbaar genoemd. i Het is ridicuul, zegt de Arabier. Haifa en Jaffa, alsmede het gehele kust gebied aan de Joden te laten. Ergo: de Arabieren zullen zich aan het oordeel der Ver. Naties, als deze het rapport onder schrijven. niet houden. Trouwens, er is een Arabisch, illegaal leger in de maak, dat uit ongeveer 20.000 man zou bestaan. Men schermt van die zijde met het argu ment dat een verdeling van Palestina, oorlog in het midden-Oosten tengevolge kan hebben. Het „Jewish Agency" be treurt het, dat het Joodse Jeruzalem West-Galilea niet zijn opgenomen in het gebied, dat de Joden zou worden toege wezen. Een andere moeilijkheid is deze, dat er, naar schatting, een 400 000 Ara bieren wonen in de toekomstige Joodse staat. Voorlopig blijft Engeland echter nog met de zegeningen van het mandaat be last, straks zal het als „zaakwaarnemer" voor de Ver. Naties moeten optreden er zal r.og heel wat water door de Rode Zee stromen, eer alles „pais en vree" is! vallen thans aan Het optreden wordt steeds driester en ernstiger van omvang De aanvallen in het bevrijde gebiec van Indië worden steeds driester en veel ernstiger in omvang; ook grote formaties van de T.N.I. namen daaraan deel. Aan onze zijde waren gisteren 3 doden en 7 gewonden, zodat de totale verliezen tijdens het bestand nu zijn: 106 gesneuvelden, 290 gewonden en 6 vermisten. Op West-Java verdreven onze troepen bewesten Batavia een forij matie van 40 man; na een gevecht be oosten Garoet werd het lijk van een Japanner gevonden. In Oost-Java deed de T.N.I. aanvallen op een suiker fabriek te Wonoasik (Probolinggo), Pa- soeroean, Bangil en Wonoredjo, Boering ten Z.O. van Malary*, doch leed zware verliezen. Een poging tot brandstichting op het olieterrein Pasar Toeri werd verijdeld. In Sumatra werd Pema- tang Siantar met mortieren beschoten. Bij het olieveld te Pendopo werd een vijanelijke eenheid verlies toegebracht. OPLEIDING TOT MARITIEM INSTRUCTEUR. Bij het comité „Onze Marine", Hilver sum Postbus 120, is de gelegenheid opengesteld Opgeleid te worden tot Maritiem Instructeur. Deze opleiding duurt twee jaar en wordt gehouden aan boord van het contactvaartuig ,»Vander Steng". Voor toetreding tot deze op leiding komen in aanmerking personen niet jonger dan 21 jaar en niet oudei' dan 30 jaar met diploma 3- of 5-jarige H.B.S. Bij gebleken geschiktheid kan de toetreding tot deze opleiding direct plaats hebben. PRIJSVRAAG VOOR BEELDENDE KUNSTENAARS. De Stichting Alg. Ned. Comité „Onze Marine" schrijft een prijsvraag voor beeldende kunstenaars uit om een af fiche te ontwerpen voor het contact vaartuig „Vander Steng", dat fraai uit gerust belangstelling wekt voor alles wat pp de scheepvaart betrekking heeft Inlichtingen zijn te verkrijgen bij het comité: Postbus 120, Hilversum. VEEL' NEDERLANDSE BEZOEKERS TE LEIPZIG Nederland heeft van de West- Europese landen het grootste contingent bezoekers geleverd voor de eerste na oorlogse Najaarsibeurs te Leipzig, die gis teren begon en tot 7 September zal du ren. Gisteren arriveerden per speciale trein 345 Nederlanders. ZE MOGEN NIET NAAR HUN MAN. Wysjinsky, de Russische plv. minister van buitenlandse zaken, heeft bepaald, dat de 15 Russische vrouwen, die met Engelsen gehuwd zijn, geen toestemming zullen krijgen, zich bij haar echtgenoten in Engeland te voegen. Waar bevinden zich onze zeeschepen? Joh. van Oldenbarneveldt uitr. p. 31 Be Head; Keilehaven. Antw.-Rosario, 31 v. Duls; Maaskerk, uitr., 31 te Southampton; Westerdam, R'dam-New York. p. 30 Lizard; Andijk, 30 v. New York n. Philadelphia: Agamemnon, 30 v. New York n. Maracaibo; Tibia, 31 v. Sydney n. Bahrein; Ridderkerk, R "dam-Shanghai, 31 te Port Said; Zonne- wijk, Calcutta-R'dam. 30 Gibraltar; Kertosono 30 v. New Orleans n. Kaapstad; Algenib, 29 v. Paranagua n. R'dam; Tegelberg, B -Aires- Shan-ghai, 31 v. East London; Sweelinck, 30 v. R'dam te Calcutta; Eemland, A'dam- B. Aires, 30 te Montevideo: Amstelstad. A'dam-Lobito. 30 te Takohado; Volendam, 29 v. R'dam te Batavia; Polydorus, A'dam-Soe- rabaja, 29 v. Batavia; Overijsel, 29 v Sema- rang te Honolulu: Modjokerto, uitr., 29 v. Singapore; Prins Willem 4. Montreal-R'dam. 29 v. Quebec; Blijdendijk, 29 v. R'dam te Philadelphia; Mijdrecht, 27 v. Bowleng te Gulfport, vertr. 29 n. Engeland; Alclnus, 29 Penang; Ariadne, Jaffa-R'dam, 29 v. Gibra Fnsii Van der Waals. 29 v. Manilla te Batavia; Som- mdsdijk. 30 v. Batavia te Penang: Algenib 28 v. Paranagua n. Antw.; Alkaid, 28 v. New Orleans n. R'dam; Mariakerk, 28 v Karachi n. R'dam; Straat Malakka, 28 v. Singapore n Shanghai: Mavella, 26 v Mirt n. Singapore, Bahrein v o. verm. Engeland; Esso Den Haag, 31 v. Aruba te R'dam; Alwaki, 31 v. Antw te R'dam: Lorentz, 31 v. Shanghai v. Antw te R'dam; Abbekerk, 30 v. R'dam n. Australië te Antw.; Vulca ;r., p. 1 Gibraltar: Ko' listerre; Weltevreden, Fhilippijnen: Prins Jam. p. 31 Belle Isle: 1 v. R'dar Tangei R'dam: Kota Int 1 v. Mac IV. Chicago- Hedel, Montreal- R'dam via Antw., p. 1 Lands End; Mies, 25 v. Karslvik n. A'dam; Wim, 30 v. A'dam t< Ostnand; Parkhaven, Rosaria-Antw., 1 te St Vlineenrt; Keilehaven. Antw.-Dakar, p. 31 Duins; Nassauhaven, R'dam-Dublin, p. 31 Prawlspoirt; Glashaven vertr. 2 v. Middel- fa-hrt n. Kopenhagen; Ida, 1 v. R'dam t< Makno; Ossendr.eoht, 1 v. Haimpton Roads t« Greenich; Zwij-ndreoht, 31 v. R'dam te Bee- noli; Barendirecht, 30 v. R'dam te Curagac voor R'dam; Mijdrecht, 29 v. Texas City: Am- steldij'k, Mobile-R'dam, 31 te Southend; Dui- vendijk. New York-R'dam, 31 te Antw. Edam. 29 v. New York n. R'dam; Aalsdijk, 29 v. Baltlmone n. New York; Blommersdijk, New York-R'dam via Antw., wordt 3 te Vlis- slngen verw.; Alhena. 'itr., p. 31 Madeira Alkaid, New Orleans-Nederland, p. 30 Ke West: Alphat, R'dim-Santos, p. 1 St. Vdncen-i Stad Arnhem, 31 v. R'dam te Huelva; Gooti 39 v. Rundvik te A'dam; Strype. 1 v. Delfzijl n. Wismar; Haskerland, 1 v R'dam te Klngs- lynn; Gaasterland. 1 v. Leith n. R'dam; Not- tlgnimha, 31 v. Harlingen te Goole; Thi i Hollan. vijk, 1 v. Emden n. Gefle; Win v. Durban n. Walvissebaai; Chi nbay-R'dam. 30 v. Karachi; Eras -Shanghai, 29 v. Manilla; RUn Marlekerl Karachi-R'dam, p. 2 Perim; Meerkerk. R'dar Calcutta, 30 te Bombay; Ridderkerk, R'dam Shanghai. 31 te Port Said; Spinoza, A'dam- Perz. Golf, p. 1 Pei" Kerk en Schoi dr j. brandenburg in locarno overleden. In Locarno (Zw.), waar hij met vacant! was. is dr J Brandenburg, Ned. Herv. pn iikant te Velp, op 42-jarige leeftijd ten gi volge van een, infectie overleden. Dr Bra» denburg was aanvankelijk werkzaam «I terdar 194 candidaat e leden jaar de zendingsvelden na de POLITII actie. De eerste berichten over de Zendingsveld» na de politiële actie zijn binnengekomen. Salatlga werd het kerkgebouw i Ohin< roffel de pastorie is eveneens intact, doch leegg» roofd, ds Tan Ik Hay van die Chinese keij is met alle andere Chinezen weggevoeri Poerwokerto: de Javaanse gemeente was li haar geheel in de stad, behalve ds Misaej kerk, ziekenhuis, enz. intact. Poerbolinggc ziekenhuis gespaard; Cheribon en Pemataq Siantar: kerkgebouw in goede staat; Soek» boemi en .Fadang: kerken schromelijk vet waarloosd en deerlijk gehavend; Tjidera (W.-Java): ziekenhuis in goede staat; DJ«m ber en omgeving: kerken reeds geplunder tijdens Japanse bezetting. IN HET KORT. worden door het Geref. Zen aitgenodigd zich vrxj ingscentrum kinderboeken trum in verbinding te stellen. Ds H A Wiersinga, Geref. predikant, voornemens in het komende winterseizpe door heel het lar.d cursussen te houderPte •oorbereiding van het Zendingsexamen. mq i zioh opgeven bij het Geref. Zending» centrum te Baarn. Deelname is voor lede der Geref. Kerken kosteloos. Om de Lutherse militairen, en voor? zij die zich in Indië bevinden, met Kerst feest van lectuur te kunnen voorzien, word óp Zondag 44 Sept. a.s. in alle Evang. Lutli kerken een boekeninzamellng gehouden. PERSONALIA. In d'e vac.-wijlen mr H. W. Trip ls bel noemd tot lid van het College van Cu ra to ren van het fonds t.b.v. Indologische studie! te Utrecht de burg. van Wassenaar, dr S. b» W. C. Lamain, predikant der Gerei ?n, destijds te Rijssen, die naar Am» ertrokken, is daar ernstig ziek gewon heeft een blindedarmoperatie onden geen gunstig verloop heeft gehad - Ds HET POND STERLINK TABOE. BIJ Dl RUSSEN Het Russische reisbureau „Intourist" t» Leipzig heeft geweigerd, het pond ster-j ling als „harde valuta" aan te nemen in de restaurants en andere inrichtingen, die het tijdens de Leipziger Messe ex« ploiteert. Als betaalmiddel gelden slechti de Amerikaanse dollar, de Zweeds? kroon en de Zwitserse franc. TREINRAMP IN CANADA Op zij'n minst 35 mensen zijn omge* komen bij een treinbotsing in Dugald Manitoba in Canada. Reeds zijn 27 ge» heel verkoolde lijken geborgen. MARSHALL-GEZANTEN IN ENGE LAND AANGEKOMEN Negentien leden van het Amerikaanse congres zijn gisteren met de Queen Mary te Southampton aangekomen en naar Londen doorgereisd. In verband met het plan-Marshall zul* len zij een rondreis door Europa maken om inlichtingen in fe winnen over Euro pa's behoeften aan hulp. Ook Nederland staat zoals bekend op het program* Leidse telegrammen de Voor het Zendingsexamen óeref. Kerken (cursus ds Wiersinga) geslaagd mej. M. Baalbergen te Leiden. De 21-jarige mevr. W. D.-H uit d« Groenoordstraat is tijdens het ramen zemen van een vier treden hoog trapj# gevallen en brak daarbij haar linkerpols. De E.H.D. bracht haar naar het Acad. Ziekenhuis over. In het perceel van 't Hoffstraat 39Ay bewoond door W. M. P-, brak een brandja uit. Een gedeelte van het dak en een bovenkamer verbrandden. De oorzaak was een strijkijzer, dat men had vergeten uit te schakelen. Met 2 stralen heeft de brandweer het vuur geblust. De 27-j. J. de B. te Katwijk a. Zee is gistermiddag op het Rapenburg bij het afrijden van de Doelenbrug met zijxx rijwiel gevallen. B. liep een rechter-; sleutelbeenfractuur op en werd door da E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht. Bij de fam. L. aan de Witte Singel I is op klaarlichte dag ingebroken. De in brekers verschaften zioh toegang tot da woning door een hor in een raam in de benedenverdieping te verwijderen enj trokken zich van de aanwezigheid van' een dochter van de familie op de zol derverdieping niets aan. Er worden tafelzilver, sieraden en kle dingstukken vermist. De politie heeft de zaak in onderzoek. Als rheumatische pijnen U het leven vergallen dan is het hoog tijd een Kruschen-kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine do sis Kruschen doet wonderen. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige werking doet,zich spoedig voelen. Kru schen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloedzuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren, onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze tfrorden regel matig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheu matische pijn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dadelijk. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (I.M.) Vallende bl&ren vallende haren. Naar oud gebruik worden in de universiteits steden de nieuwe studenten-corpsleden van hun haardos ontdaan. Hier ziet men a.s. Delftse Ingenieurskoppen consequent terugbrengen tot wiskundig» bollen en kegels..

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2