Jliriture Cciftsdjc (imirant WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN: f 0.26 per week; f 1.10 per maand; 3.25 per kwartaal; bij betaling per kwitantie verh. met adm.kosten). ADVERTENTIËNf0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Acht en twintigste jaargang No. 7298 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken M$taiüuastirb is QbebUura myn bfrl in tegenspeel* BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HOOGEWOERD 103 Postrekening 59836 Truman sprak van gewapende aggressie in Europa en Azië Vijandelijke gebieden blijven nog lange tijd bezet „Amerika nam aan de oorlog deel, in het vaste geloof, dat de weg zou worden vrij- femaakt naar een vrije wereld en uit het bittere lijden door de oorlog een betere wereld zou ontstaan, dan die we vóór de oorlog kenden. De na-oorlogse periode bracht ons echter bittere teleurstelling en diepe bezorgdheid", aldus verklaarde president Truman in een rede, welke hij gisteren hield op de Pan-Amerikaanse eonferentie te Petropolis in Brazilië. „Wij zien een aantal landen, die nog steeds onderworpen zijn aan het soort buitenlandse overheersing, waartegen wij vochten. Vele van de overblijvende vol keren van Europa en Azië zuchten onder de dreiging van gewapende aggressie. Of schoon de Ver. Staten tegenzin tegen ge weld koesteren, moeten anderen dit niet opvatten als een uitnodiging, zich vrij heden te veroorloven wat betreft de grondslagen van de internationale vrede. G4en groot land was ooit méér afkerig dan het onze. om gewapende macht te gebruiken, maar dat moet niet gezien worden als een gebrek aan vastbesloten heid onzerzijds om de verplichtingen van het Handvest der Ver. Naties na te ko- l Daar nog geen overeenstemming is bereikt tussen de geallieerden over de hoofdlijnen van de vredesregeling, ziet Amerika zich voor een langdurige mili taire bezetting van de vijandelijke gebie den geplaatst", zo verklaarde Truman. Inzake de Parijse conferentie merkte de president op, dat het zonder twijfel in het belang der V. S. en het Westelijk halfrond in het algemeen is, dat het be roep van Europa op de V. S. met sym pathie en welwillendheid wordt tegemoet getreden. „Aimerika is, binnen veilige grenzen, bereid alles te doen om Europa te hel- Ook een Russisch voorstel inzake gewapende macht? Gelijk aan het Engelse, maar zonder slag- of vliegdekschepen Volgens de „New York Times" heeft de Sowjet-delegatie bij de Militaire Staf commissie van de V.N. een voorlopige schatting ingediend van de gewenste om vang der internationale gewapende macht van de V.N. De voorstellen zouden gelijk zijn aan die, welke eerder door Engeland werden ingediend, met dit belangrijk verschil, dat de Sowjets niet voorstellen, de strijdkrachten uit te rusten met slag schepen of vliegdekschepen. Volgens de Britse schatting zouden acht a twaalf di es, 1200 vliegtuigen, twee slagschepen, kruisers, vier vliegdekschepen en 24 torpedobootjagers nodig zijn. Amerika heeft een aanzienlijk- grotere strijdmacht voorgesteld. Ruiters defileren voor het Prinselijk gezin De Landelijke Ruitersport Bond zal op 19 September te Soestdijk defileren voor het Prinselijk Gezin. Het was oorspron kelijk de bedoeling bij de blijde gebeur tenis een défilé te houden, doch door bij zondere omstandigheden was dit niet mo gelijk. Na afloop zullen de ruiters op errein aan de straatweg Bilthoven Baarn, nog enkele demonstraties geven. Koningin zond geschenken naar getroffen hoeren Evenals het vorig jaar heeft de Ko ningin ook deze zomer geschenken ge zonden naar de geteisterde streken. Dit maal ontvingen twee boeren in Eede (Z.-Vleen aantal fokzeugen. Aan een groep kleine landbouwers in Groede en omgeving schonk H.M. een tractor. pen. De moeilijkheden der V. S. achtte de president klein in tegenstelling tot de strijd om het bestaan, waarin de volken van Europa leven. De oude wereld Is geput en haar volkeren leven in verv ring" aldus Truman, „hun hoop moet daarom gevestigd zijn op onze nietr wereld Nu en dan een lintjes- buitje Hei Tweede Kamerlid mr. J Algera had de minister-president gevraagd, of het bericht, dat de Koninklijke onder scheidingen niet meer zouden worden verleend op de dag vóór de verjaardag van HM. de Koningin, maar verdeeld over het gehele jaar, juist was. Dr. Beel heeft thans dit bericht bevestigd mededeling gedaan van de beweegrede nen van dit besluit. Na afweging van de voor- en nadelen, aan de traditionele lijst van onderschei dingen verbonden, heeft de Rggering gemeend, de voorkeur te moeten geven aan een verdeling der koninklijke derscheidingen over het gehele jaar onder toepassing van gewijzigde nor men, welke het „onderscheidend" karak ter beter recht doen wedervaren dan in het verleden placht te geschieden. In dit verband wordt tevens opgemerkt, dat in het bevrijdingsjaar in het geheel geen onderscheidingen zijn verleend, terwijl de toekenning in 1946 op 17 Sep tember aan een belangrijke groep van personen moet gezien worden in hel lioht van de achterstand, welke ten ge volge van de bezeting was ontstaan Voor de Overzeesche Gebiedsdelen leid de de afweging van vóór- en nadelen tot behoud van de traditionele datum. Onderofficieren klagen hun nood bij de Minister Vooral de jongeren verdienen te weinig Gisteren kwam in Den Haag de Ver. van onderofficieren der Kon. landmacht „Ons Belang" onder voorzitterschap van de heer J. Th. M. Piederiet bijeen, waarbij de moeilijkheden voor de onder officieren werden besproken. De heer C. Gijse, lid van het hoofdbestuur, betoog de, cat er over de bevordering van de onderofficieren nog heel wat klachten zijn. De oplossing van deze misère moet volgens spr. gevonden worden in periodieke bevordering na gebleken ge schiktheid en een vast te stellen aantal dienstjaren. Dit zal in de toekomst mo gelijk zijn bij een stelsel van opvolgen de jaarklassen van onderofficieren. Er werd een resolutie aangenomen, w; in de minister van Oorlog wordt v zocht, deze periodieke bevordering te voeren. De heer P. C. Adamse, ev eens lid van het hoofdbestuur, wees de financiële positie van de onderoffi cieren. welke vooral bij de jongeren zorglijk is. Ook deze materie is j gelegd aan de minister met het verzoek, nieuwe salarisschalen in te voeren, welke beter aanpassen bij het levensniveau van deze tijd. Vandaag werd de verga dering voortgezet. Hedel ontving Amerik. sportvlieger met open armen CLIFF EVANS BEZOCHT ZIJN „PLEEGKINDEREN" Het was gisteren een grote dag de familie Van de Boogert in het zwaar getroffen Hedel. Het gebeurt niet elke dag, dat je buitenlands bezoek krijgt en dan nog wel een Amerikaans vlieger, die op zijn vlucht rondom de wereld speciaal de moeite neemt om je te ko men opzoeken. Doch Cliff Evans was zich in het geheel niet bewust van de opschudding» die hij verwekte, toen hij de eenvoudige boerderij binnenstapte. Hoe het kwam dat deze Amerikaan juist dit kleine Betuwse dorp ging be zoeken? Wel, na de bevrijding adop teerde de Presbyteriaanse kerk Washington, waarvan Evans lid is, Ned. Herv. Gemeente te Hedel, en 1 uit ontstond een levendige briefwisse ling tussen de families Evans en de Boogert. En behalve brieven, gingen diverse pakketten levensmiddelen kleding van Washington naar Hedel. Gisteren werd dan het persoonlijk contact gelegd. En deze kennismaking ging vergezeld van enkele kleine ge schenken. Veel kon Evans niet nemen in zijn toch al zo zwaar beladen toestel, maar er waren een paar gouden klompjes voor de kinderen, babykleer tjes, sigaretten, snoepgoed, en niet te vergeteneen complete make-up voor de boerin. Het commentaar op dit laatste cadeau was echter: „Het spijt wel, maar voor zulke dingen hebben we geen tijd, we i moeten op het land werken". Na het bezoek aan zijn „pleegkinde ren", werd Mr Evans in een feestelijk versierde boerenkar naar de zwaarbe- schadigde Herv. Kerk gereden, waar schoolkinderen hem o.m. toezongen: „Dat 'sHeeren zegen op U daal". De lunch, die tot besluit volgde, werd gepresideerd door ds A. C. D. van f Bosch, Ned. Herv. predikant te Well Ammerzoden, die consulent is voor gemeente HedeL De burgemeester ov handigde vier originele schilderijtjes van het dorp als aandenken. Een geboden kaas van 15 kilo moest de vlie ger helaas afslaan, want dat wa zwaar voor het vliegtuig. Vandaag is Evans met zijn collega Truman naar Parijs vertrokken voor de verdere vlucht rondom de wereld. Den Haag-Rotterdam (Hofplein) per 5 Oct. weer electrisch De Spoorwegen zullen, behoudens mi nisteriële goedkeuring, met ingang van de winterdienstregeling op 5 Oct. a.s., de electrisohe dienst tussen Den Haag en Rotterdam (Hofplein) hervatten. De trei nen zullen de gehele dag elk uur rijden. REPUBLIEK WIL ONS GEZAG NIET ERKENNEN De republiek heeft een officiële ver klaring uitgegeven, volgens welke zij ons gezag in het bevrijde gebied niet erkent. Zij beweert, dat behoudens en kele door ons bezette punten de bevol king nog onder haar gezag zou 9taan. TANDHEELKUNDIG INSTITUUT TE SOERABAJA Het gouvernement is voornemens, "bin nen enkele maanden te Soerabaja een tandheelkundig instituut te openen. Veluwse busdiensten blijven op Zondag rijden Autobusdiensten, welke het vérvoer van personen in een bepaalde streek be werkstelligen, zijn aan te merken als openbare vervoersdiensten. Daar ook op Zondag de gelegenheid tot openbaar ver boer moet worden opengesteld, aldus min. Vos in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid van Dis. en de dienst van de Veluwsche Autobus Dienst vooral in de zomermaanden aan een grote be hoefte voldoet, acht de bewindsman geen termen aanwezig, de gewraakte Zondags diensten te doen staken. De minister gaf dit antwoord ondanks de door hem toege geven wetenschap, dat het rijden der bus sen op Zondag zeer grote ontstemming heeft gewekt bij een groot deel der Ve luwse bevolking, bij gemeentebesturen uit dat gebied en bij het personeel, ter wijl het tevens erkende, dat de Zondags diensten zijn ingesteld op aanwijzing van de Rijksinspecteur van het Verkeer te Arnhem, dus zonder dat de Onderne ming er zelve om had gevraagd. Tweede Kamer Woensdag 10 Sept. bijeen De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag, 10 Sept. a.s„ des namid dags te 1 uur. In deze vergadering komen o.m aan de orde het wetsontwerp Afwik keling geblokkeerde markenbelasting, de Zweminrichtingenwet 1947 en de intrek king van het v:erde uitvoeringsbesluit van de secr.-gen. van ihet Dep. van Water staat (vergunningen voor autobusdien- (Van Dr Van MookVeiligheidsraad ma?kt zaak niet gemakkelijker MINISTER NEHER: SPANNING BIJ DE NEDERLANDSE GEMEENSCHAP IN INDIE raad hem Vrijdag had uitgenodigd om besprekingen te komen voeren over de gang van zaken t.a.v. Indië. Hij hoopt zo kort mogelijk hier te zyn. Zyn wij goed ingelicht, dan was zijn plan. Woensdag 10 Sept. a.s. weer te Batavia te zijn, doch de duur van zijn verblijf in Nederland hangt uiteraard af resultaat der besprekingen. Minister Neher keerde met hetzelfde vliegtuig naar Nederland terug, n; dr Van Mook meedeelde, omdat de Den Haag te voeren besprekingen be langrijker waren dan het uitvoering ven aan het aanvankelijke voorn nog enige tijd in Indië te blijven. Minister Neher zelf legde een korte verklaring af, waarin hij constateerde, dat de toestand in Indië was vooruit gegaan sedert zijn vorig bezoek, ge maakt in zijn functie van Dir.-Generaal der P.T.T. Er was. naar zijn~ mening, meer regelmaat gekomen in allerlei arbeid, doch hij verheelde niet, dat er, vooral onder de Nederlandse gemeen schap. spanning heerst over het verloop van het conflict. De bewindsman had het vaste vertrouwen, dat de moeilijk heden uit de weg kunnen worden ge ruimd en noemde de samenwerking met de goedwillende Indonesiërs voortreffe lijk. Er is wel eens verschil van opvat ting, doch zowel Nederlanders als Indo nesiërs stellen zich ten doel, het zelf beschikkingsrecht der Indische volkeren tot volledige ontplooiing te doen komen. Behalve de gisteren reeds genoemde ministers kwam ook min. Fiévez, die Tnomenteel met verlof is, dr Van Mook in de repatriëringshal op Schiphol be groeten. terwijl ook de leden der Comm. Generaal, prof. Schermerhorn en de heer Van Poll, aanwezig waren. Parlementsredacteur) De aankomst van dr Van Mook minister Neher, die gistermiddag per extra-K.L.M.-toestel met A. Viruly gezagvoerder, uit Indië arriveerden, voor het leger van journalisten, dat op Schiphol was bijeenvergaderd, in zeker opzicht een teleurstelling geworden. De K.L.M.-persdienst had n.l. medegedeeld, dat dr Van Mook een verklaring zou afleggen, doch hiervan is niets gekomen. De enige positieve mededeling, die de Lt.-Gouv.-Gen. deed, was. dat naar zijn oordeel de inmenging van de Veilig heidsraad de oplossing van de Indische kwestie niet gemakkelijker had ge maakt. Over de toestand van het ogen blik en met name over een eventuele noodzaak om naar Djokja oj? te rukken wilde dr Van Mook zich in geen enkel opzicht uitlaten. Evenmin wilde hij eigen commentaar geven op de binnen landse politieke constellatie in Neder land, onder 't glimlachend uitgesproken excuus, dat hij een paar dagen „zwe vende" was geweest en dus niet geheel op de hoogte kon zijn van de ontwikke ling. Dr Van Mook, die er vermoeid "en naar het ons toescheen, een tikje ner veus uitzag, vertelde, dat de Minister- Minister Neher ziet de toekomst niet zo somber in DE KOLONIALE GEEST KOMT WEINIG MEER VOOR Gisteren arriveerden op Schiphol de Heren Dr. H. J. van Mook en Z.Exc. Mr. L. Neher. Verschillende ministers en de Comm. Gen. waren ter begroeting aan wezig. VJ.n.r.: prof. Schermerhorn, min. Fiévez. min.-pres. dr L. J. M. Beel, minister Neher, de heer Van Poll. Consuls-generaal reizen naar Djocja Zij zullen ook een bezoek brengen aan het front De Franse en Australische consuls- generaal te Batavia zijn vanochtend vroeg per vliegtuig naar Djokja trokken ter uitvoering van de opdracht van de Veiligheidsraad om een onder zoek te doen naar de nakoming bestand. De Franse consul-generaal, de heer Raux, zeide dat hij een bezoek het front zou brengen. Het gouverne ment gaf geen toestemming aan Fran®. Nederlandse en Amerikaanse journalis ten om mede te reizen. Het college van consuls te Batavia zal onder leiding staan van de Amerikaanse consul-gene raal. de heer Foote. De Engelse consul- generaal Mitcheson had Indië reeds ver laten, maar zijn opvolger Shepherd wordt 4 September met de „Oranje" verwacht. De betrokken journalisten waren Wal- r Bri-ggs van de „Christian Science Monitor" en J. Sdheffer van de „Nieuwe Rotterdamse Courant". Directeuren van de werf Gusto" krijgen hun straf r- te Rotterdam veroordeelde Jag in de collaboratiezaak „Werf Gusto" te Söhiedam-Slikkerveer. de 60-j. directeur N. W. Conijn tot een jaar gn drie maanden met aftrek, alsmede een boete f30.000, subs, zes maanden. De 39-j. directeur H. J. Smulders kreeg negen maanden met aftrek en een boete van f 15.000 subs, zes maanden, terwijl de 37-j. bedrijfsleider C. Timmer er met negen maanden gev.straf met aftrek afkwam. NIEUWE EGYPTISCHE GEZANT TE DEN HAAG» De Egyptische zaakgelastigde voor Bel- en Luxemburg, Iskander Wannaby Bey. zal zich binnenkort naar Den Haag begeven, waar hij de functie van gezant zal vervullen. Kinderen werden op hamhoe- speren gespiest Opnieuw is een. massagraf in Indië ontdekt, thans te Slawi nabij Bandjaren, op de Bandoengse hoogvlakte. De on herkenbare lijken van 22 Europeanen zijn uit dat graf te voorschijn gehaald. Het hoofd der civiele politie in die plaats vertelde.-dat deze mensen in October '45 geëxecuteerd zijn. Ze waren uit hun hui zen gesleept, geblinddoekt en met bam boesperen afgemaakt. Kinderen waren in de lucht igeworpen en gespiest. Nationaal Bureau voor Reclas sering geopend Gistermiddag werd aan de Nassaulaan te Den Haag het Nationaal Bureau vooi Reclassering officiéél geopend. De voor zitter der vereniging van reelasserings- instellingen, mr M. Ch. de Jong, zeide in zijn openingsrede, dat reclassering primair ligt op de weg van het parti culier initiatief. In Nederland wordt de reclasseringsarbeid verricht door schillende instellingen, welke elk eigen geestelijke achtergrond of confes sionele overtuiging arbeiden. De Over heid vervult daarbij een aanvullendeer controlerende taak. Nauwe samenwer king met het dep. van Justitie is even wel noodzakelijk. Min. van Maarsseveen die hierna het woord voerde, zeide dat de stimulerende en leidinggevende func-' tie van de vereniging voor reclasse- rings-instellingen is toe te juichen. Vandaag zou een nieuwe reclasserings- regeling ter tekening aan H. M. de Ko ningin voorgelegd worden. Directeur het bureau is drs. J. H. Hoorweg. De geloofsgemeenschap „Kerk en Vr belegt op 20 en 21 Sept. in het Indisch Insti tuut te A'dam een landelijke Een bruiloftsdroom 1 De villa Snnninghill I Elizabeth van haar vad kreeg bij haar a.s. hu Philip Mountbatten, v deerlijk door brand luchtfoto van het ve Staking in textielfabriek te Almelo duurt voort In een der grootste textielfabrieken in ons land, het bedrijf van de fa. H. n Cate Jzn. te Almelo, wordt nu reeds >n week gestaakt. De oorzaak is gelegen een meningsverschil tussen de directie een dertigtal arbeiders over de uitbrei ding van het ploegenstelsel. Hierdoor kwamen 400 andere arbeiders zonder werk, omdat deze staking verdere arbeid onmogelijk maakte. Zij verkeren in een moeilijke positie, omdat de directie geen loon wil uitbetalen en het Gew. Arbeids bureau niet bereid is een overbruggings regeling in te stellen. In een onderhoud met een zijner me dereizigers onderweg van Batavia naar Nederland verklaarde minister Neher, volgens AJ>I.P.: „Ik zie de toekomst van Indonesië beslist niet somber in." Hij grondde deze uitspraak in zijn vertrou wen op terugkeer van recht en veilig heid, waarna het economische leven wel weer op gang zou komen. Er wordt hard gewerkt en op de juiste wijze aangepakt, mensen, die blijk geven van. koloniale geest, zijn uitzondering. Er is weliswaar een tekort aan technisch geschoold per soneel, maar de minister zal uitzending van nieuwe krachten bevorderen. Zijn indrukken van de verschillende bevol kingsgroepen te Batavia, waartoe zijn bezoek was beperkt gebleven, was: Ne derlanders zijn wat weifelmoedig, de Indo-Europeanen onder hen, gevoelen zich verlaten, de Indonesiërs verlangen naar spoedig zelfbestuur, waarbij in som mige groep.en de overtuiging leeft, dat er met bepaalde personen te Djokja nooit een oplossing mogelijk is. De Chi nezen tenslotte willen_ een veilige en geordende maatschappij. De loofde, dat de verwachtingen ..Nuchtere" artikelen mogen niet geschreven worden! In „Het Lichtspoor" van 20 Augustus j,l„ het officiële orgaan, bestemd voor de Nederlandse strijdkrachten, schreef lt.- kolonel A. den Hertog een artikel onder het opschrift: „Opnieuw onhoudbaar beslissing niet meer te ontgaan." Hierin concludeert bij t-a.v. de opmars naar Djokja: „De beslissing wat ons te doen staat is zwaar, maar zy is niet te ont gaan." Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk artikel een doorn in het oog is van dege nen, die Djokja ten koste van alles sen te sparen. De in zijn hart nog steeds republikeins gezinde heer Vermeer, lid der Tweede Kamer voor de Partij de Arbeid, heeft zich dan ook tot de van Oorlog gewend met de vraag, of het wel juist is, dat in een dergelijk orgaan van de hand van een hoofdofficier artikel verschijnt, dat in strekking er houd juist ir.gaat tegen de politiek, tot op het ogenblik van het verschijnen bedoeld artikel gevoerd. Ook voor stroopwafels is thans maximum-prijsregeling vastgesteld, mogen voortaan ten hoogste 35 ct pakje, en 6% ct per stuk kosten. lOisf Tl DAT een gr< Hiuddersfield e heeft gebracht. DAT gisteren t.g.v. het 25-j. bestaan het reg. uitri^stirigstroepen op het vliegveld Soesterberg een parade is gehouden door he' •erste en vierde bataljon. DAT dr Osinga uit Joure. die als landwach- va oh ter onderduikers, Joden en geallieerde nllegers had opgespoord, op 23 Sept. voor het .eeuwarder B.G. tereohi DAT de driedaagse fietstocht door Noord- Brabant een groot succes is geworden onder de honderden deelnemers geen enkele DAT de tentoonstelling „Rotterdam straks", het Museum Boymans. die gisteren geslo- •n is, door ruim 77.000 personen bezocht is. DAT de deelnemers aan het oongn e intern. Jeugdherbergcentrale te BI: gisteravond in het Rijksmuseum door de Re gering en het gemeentebestuur van A'dam itvangen zijn. DAT het Tweede Kamerlid Stelnmetz min •eher inlichtingen heeft gevraagd over hon derden ,krepeergevallendie in Limburg zijn geconstateerd. DAT, naar min. Mansholt op vragen van het Tweede Kamerlid Droesen meedeelde, hoeft te worden gevreesd voor een itg ter beschikking komen van Tho- de liahte gronden. DAT gistermiddag te Amsterdam een vak- ïhool voor rijwielheostedlers is geopend. j DAT de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. is toegekend aan mej J. W. de Groot, directrice va Stichting tot ondersteuning en zed. ontw hulpbehoevende blinden te Utrecht. DAT lid van de Prov. Staten ten is benoemd Joh. Rugge. in i-A. Schuriniga. DAT gisteren op Schiphol het voetbalelft; uit Kopenhagen is gearriveerd om in ht Olympisch Stadion een wedstrijd te spele tegen het vertegenwoordigend elftal van Am DAT op 8 Sept. te Venlo e wordt gehouden, waaraan tev tisohe lessen zijn verbonden. DAT vandaag met de „Johan de Witt" twee en dertig Joden uit Amsterdam naar verschillende landen in Zuid- en Midden- Aimerika zijn vertrokken. DAT Maandag a.s. de „Tablnta" van Rot terdam met 750 emigranten naar Canada ver trekt. DAT het herstellingsoord voor illegale werkers in het paleis Het Loo weg.ens gene zing der patiënten binnenkort wordt geli quideerd. DAT vóór het A'damse gerechtshof gisteren in hoger beroep twee mnd gev.straf geëist werd tegen de Utrechtse gemeente-arts A. J, Joosten, die in Juni '45 het bloedgroep- i by DAT min. Huysmans aan de Tweede Ka mer het verslag van het commissariaat-gene raal voor de Ned. econ. belangen in Duits land over 1945 en '46 heeft gezonden. DAT het nieuwe raadhuis in Tegelen gis teren officieel iTV gebruik is genomen. DAT de Ned. Ohr. Bond van Overheids personeel op 30 Sept. en 1 Oct. a.s. te Utrecht haar algemene vergadering houdt. DAT mgr dr G. Lemmcns zich bereid heeft verklaard het beschermheerschap van het Umburg6 Thuisfront te aanvaarden. DAT de*Rijks-H.B.S. te Vlissingen na een tweejarige restauratie weer in gebruik is ge- DAT Pièrre Balledux, artistiek leider van het „Zuid-Ned. Toneel", in Oct. a.s. zijn 25- jarig toneeljubileum hoopt te vieren in de Kon. Schouwburg te Den Haag. DAT de Operette-tenor Paul Harden giste ren in Den Haag zijn 40-jarig toneeljubileum heeft gevierd. DAT de Ned. Opera gisteravond in A'dam het operaseizoen heeft geopend met Bizet's DAT het toneelgezelschap „Oomedia" na een tournée van 3 maanden door Indië gis teravond In Nederland is teruggekeerd. DAT t-g.v. de herdenking van Brabants ge sneuvelden te Aalst-Waalre op 7 Sept een extra trein van Eindhoven wordt Ingelegd. DAT de minister van Justitie een verkla ring van „geen bezwaar" heeft afgegeven voor de N.V. Bouwkas Benex te A'dam. Indo-Europeanen, inzake een vestiging op Nieuiw Guineafte hoog gespannen wa ren. Slechts als de deelstaten hun posi ties geven in overeenkomst met hun kennis, karakter en geschiktheid kan hun vrees voor de toekomst worden weg genomen, zeide minister Neher. Monument voor de onbekende verzetsstrijder De Landelijke propaganda-commissie van de Gemeenschap Oud-Illegale Wer kers, zal in de komende maanden in vele provincies propaganda-avonden beleggen het oprichten van een monument de onbekende verzetsstrijder. Be kende mannen van het verzet, o.m. de heren J. H. Scheps, dr. ir. N. A. Voor hoeve, pater Victor, prof. Van Rooyen en ir. Langendam, zullen het woord ren. Op deie avonden wordt de film ..Waarom wij vechten" '«"•t'v""' in de bedoeling het sen in Utrecht. „PAROOL" TE ENSCHEDE OPGEHEVEN. Naar wij vernemen zal het dagblad BOSBRAND BIJ TEGELEN GEKEERD. De brandweercorpsen uit Venlo, Tege len en Belfeld zijn erin geslaagd, de woe dende vuurzee, die, voortgestuwd door de Oostenwind, uit de brandende Duitse bossen op Nederlands gebied aangolfde, grotendeels te bedwingen. De prachtige omgeving van Maalbeek bleef hierdoor ongerept. Op Duits gebied zyn vijfhon derd prachtige kruisdennen, ter waarde van honderdduizenden guldens, vernield. Een interessant proces BIJ de totstandkoming van de Partij van de Arbeid uit verschillende poli tieke groeperingen mocht reeds wor den verwacht dat de nieuwe partij na het jeugdige enthousiasme over de oprichting nog wel eens voor meer dan één zware vuurproef zou komen te staan. Daarvoor was de Partij van de Arbeid uit teveel onderscheiden elementen opgebouwd. Daarvoor ook zouden de vragen, waarvoor de landspolitiek in deze naoorlogse jaren werd gesteld te diep ingrijpend zijn. Daar voor tenslotte zouden aan deze nauwe lijks ontloken regeringspartij te zware eisen worden gesteld. De uitkomst is geheel overeenkomstig deze verwachtingen. Uit de Partij van de Arbeid worden stemmen gehoord, die het over het beleid in zijn geheel of over be langrijke onderdelen van dat beleid on derling oneens zijn. Wij denken in dit verband aan de jong ste resolutie van de P. v. d. A. over Indië, die de vereerde overeenkomst van Ling- gadjati zo op de voet wilde volgen, dat zij zowel in een naakte als in een aange klede formulering aan het popelende volk van Nederland werd voorgehouden. Slechts op deze wijze bleken onderlinge verschillen in de partij te overbruggen. En hoe dan nog! NIET minder belangrijk is de groeiende onvoldaanheid, die tot uiting komt in de kring van de vroegere Vrij zinnig-Democratische Bond. Hier zijn symptomatisch de waarschuwingen, die iemand als mr P. J. Oud, de burge meester van Rotterdam, doet horen tegen opvattingen van de staatstaak, in de P. v. d. A. gehuldigd. Men denke aan zijn eritiek op het standpunt van zijn nieuwe partijgenoot Hofstra voor wat betreft de taak der overheid op financieel gebied. Is het wonder, dat bij deze of gene leden van de vroegere Vrijz. Dem. Bond de vraag is gerezen, of men niet al te haas tig medewerking heeft verleend aan de oprichting van de P. v. d. A. In het kader van deze symptomen over een groeiende onvoldaanheid neemt wel een eigen plaats in een artikel, dat mr Oud ditmaal weer heeft geschreven voor het „Algemeen Handelsblad." Het is weer opmerkelijk, dat de schrijver voor zijn artikel niet de pers'van zijn partij koos, maar een blad van een andere richting. Hij zal zich wellicht herinnerd hebben, dat hij onlangs met een artikel van zijn hand zdjn hoofd heeft gestoten bij zijn eigen partijblad. Dat meende toen zijn be schouwing als „niet opportuun" van de hand te moeten wijzen, daarbij echter doende uitkomen, dat het (ondanks an dersluidende reclame) in feite lang niet „ieders tolk" is. IN zjjn jongste artikel windt mr Oud er wederom geen doekjes om. Hij verheelt niet, dat er in de oud-vrij- zinnig-democratische kring .stijgende on gerustheid" is en dat de twijfel groeiend# is, of het besluit om de Vrijz. Dem. Bond in de Partij van de Arbeid te doen op gaan, wel een goed besluit is geweest Trouwens mr Oud herinnert eraan had hij zelf vroeger reeds gepleit, niet voor fusie, maar voor federatieve samen werking. Hij achtte de oprichting van d® P. v. d. A. „een niet ongevaarlijke proef neming." Zonder meer te spreken van neroprichting van de Vrijz. Dem. Bond is thans naar zijn oordeel te simpel, maar wèl schrijft hij deze opmerkelijke woor den neer: „De vraag, die beantwoord moet worden, is, of de tijd niet langzamerhand ryp wordt voor het oprichten van een vooruitstrevende partij, waarin groepen uit de Partij van de Arbeid! de Partij van de Vrijheid en de daklozen zich zullen kunnen thuis gevoelen. Zo'n partij zal in onze huidige staatkundige constellatie een zeer nuttige taak kunnen vervullen. Zy zal een bindend element kunnen vormen tussen de grote partijen van rechts en Geen heroprichting van de Vrijz. Dem. Bond' derhalve, maar toch wel de ern stige overweging van de wenselijkheid ener nieuwe partij, nu immers de P. v. d. A. in haar eigen gelederen een gevoel van. onvoldaanheid opriep. Er is.^dunkt ons, alle reden, dit proces met de groot ste aandacht te volgen. Paul Raniadier danst op het koord der lonen en prijzen Zal een zwakke plek spoedig zijn val veroorzaken? t Ramadier, de Franse premier, daartoe gemachtigd door zijn kabinet, heeft de Nationale Vergadering voorgesteld, de steenkoolindustrie een buitengewoon cre- diet van 8 milliard francs te verstrek ken. om een veiihoging van de indus triële prijzen tegen te gaan. Het plan om een subsidie vcfcr de staal-industrie te vragen, heeft de Franse regering la ten varen. Aan het eind van de zitting der Na tionale Vergadering deelde Ramadier mede, dat zijn regering de stemming over de voorgestelde steenkoolsubsidie als een motie van vertrouwen zal be schouwen. De stemming over het voor stel werd verdaagd tot Vrijdagmorgen, overeenkomstig de Franse grondwet, die bepaalt, dat 24 uren moeten verlopen tussen het stellen van de vertrouwens kwestie en de stemming er over. Uit Ramadier's verklaring, dat de re gering haar economische politiek niet ten uitvoer zal kunnen brengen, wan neer het subsidie-voorstel niet wordt aangenopien, valt te concluderen, dat Ramadier zal aftreden, voor het geval zyn voorstel door de Vergadering wordt verworpen. Over de staalsubsidie is gisteren nog Verdedigingsverdrag voor het Westelijk halfrond getekend Te Rio de Janeiro is het verdrag van wederkerige verdediging, dat op de Inter-Amerikaanse verdedigingsconferen tie te Petropolis in Brazilië is gesloten, door de betrokken staten ondertekend. REGERING VAN ECUADOR BESTOND 9 DAGEN. De regering van kolonel Carlos MA- cheno, die negen dagen geleden zonder bloedvergieten de regering van dr Ibarra omverwierp, is thans zelf verdreven. Wie volgt. gestemd. De regering had hiervoor de vertrouwenskwestie niet gesteld, en leed een nederlaag, die wellicht grote invloed zal hebben op de beslissing, welke in zake de steenkool-subsidie moet worden genomen. Protest van Cunningham tegen deportatie der Joden Wil Britse regering „redden" van haar eigen besluiten. Generaal Sir Alan Cunningham, de Brit se Hoge Commissaris in Palestina, heeft uit humanitaire en politieke overwegin gen krachtig bij de Britse regering ge protesteerd tegen de deportatie van de 4400 illegale Joodse immigranten van de „Exodus 1947". Hij acht het nog niet „4e laat" om de Joden een andere bestemming te geven, met minder „smartelijke en sym bolische" associaties. Cunningham heeft niet met aftreden gedreigd, doch wild® veeleer trachten de „regering" te redden van haar eigen besluiten", zelfs al zou een aanbod om andere accomodatie voor de Joden te vinden, thans op een „stap terug" lijken. Peter Seaman, de scheepsadministra- teur van de „Runnymede Park", éen der Britse vrachtschepen, die de 4400 Joden naar Hamburg brengen, heeft ontslag genomen uit „moreel protest tegen de toestand, waarin de immigran ten zich aan boord bevinden". Nog weinig verandering Tot morgenavond wordt verwacht: In de nacht op vele plaatsen vorming van nevel of mistbanken, die in de ach tend weer oplossen. Wisselend bewolkt met slechts enkele verspreide regen buien. Zwakke ^ind. Weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN Donderdag 4 September: Zon op 5.54 eq onder 19.23; Maan op 20 54 en onder 9 5J. Maandag 8 September L. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1