Wat er in de omliggende plaatsen voorviel Onder de rook van de Oude Sleutelstad 'UDEBAKl D. KRET ZOON] Zwitsaletten NIK UWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG, 30 AUGUSTUS 1947 ALKEMADE. De uitreiking van bonkaarten K711, tabaks- en versnaperingenkaarten voor zelfverzorgers vindt plaats te Roelot- arendsveen op Dinsdag 2 Sept. letters A t/m L, Woensdag 3 Sept. letters M t/m Z, te Rijpwetering Donderdag 4 Sept. letters A t/m L, Vrijdag 5 Sept. letters M t/m Z. De kantoren zijn ge opend van 9.3012 en 1315 uur. Het distributiekantoor te Roelofarendsveen is Dinsdag alleen geopend voor het af halen van bonkaarten voor zelfverzor gers en voor hen, die een oproep heb ben ontvangen. HILLEGOM. Alle Hillegomse verenigingen herin neren wij er nog aan, dat het door het C.C.NF. georganiseerde défilé op Maan dag 1 Sept. om 10 uur begint. Tijdig op te stellen aan de Van de Endelaan, Oost zijde. De schaakclub „De Uil" houdt Dins dag 9 Sept. haar jaarlijkse ledenvergade ring aan het begin van de nieuwe cam pagne. Op 16 Sept. zullen de verschillende wedstrijden een aanvang nemen. Het Centraal Comité Nationale Feestviering heeft op zijn programma staan een groot openluchtspel „In het Witte Paard", dat op „Treslong" zal wor den opgevoerd a.s. Maandagavond half 8. Maandagmorgen 1 Sept. om 8.30 uur zal in de Ned. Herv. Kerk een zgn. ,31oemendienst" worden gehouden. Alle leden van de Ned. Herv. en Geref. jeugd verenigingen zullen bloemen medenemen naar deze dienst. Na afloop worden die gebracht aan de ouders van onze soldaten in Indië. In deze dienst zullen spreken ds A. K. Krabbe, Geref. pred. en ds Knott- nerus, Ned. Herv. pred. De gecombineer de zangkoren van „Asaf" en „Zingt den Heer" zullen medewerking verlenen. Onze gemeente telt 6602 manne lijke en 6525 vrouwelijke bewoners, in totaal 13.127. Over de wijken verdeeld: wijk Hillegom resp. 5388, 5391, 10.779; Arnout 60, 61, 121; Oosteinde 246, 225, 471; verspreide huizen Oost 407, 376. 783; verspreide huizen West 501, 472, 973. Hoe groot de woningnood is, blijkt uit de volgende gegevens: in Nederland wonen per huis gemiddeld 4.43 per sonen, in Zuid-Holland 4.20, in Leiden 4.33 en in Hillegom4.91. Zeer dicht „bevolkt" zijn de verspreide huizen (Oost 4.92, West 5.76) en de wijk Oost einde (5.06). Dan volgt wijk Hillegom met 4.91 en wijk Arnout met 4.65 be woners per huis. Aantal woningen, huishoudingen van 2 of meer personen, alleen-wonende personen resp. in: Hillegom 2194, 2401, 179; Arnout 26, 27, Oosteinde 93, 97, 6; verspreide huizen Oost 159, 160, 5; idem West 169, 175, 4. Bewoners, resp. mannen, vrouwen en totaal: Hillegom 5388, 5391, 10.779; Ar nout 60, 61, 121; Oosteinde 246, 225, 471; v.h. Oost 407, 376, 783; v.h. West 501, 472, 973. Andere bewoonde ruimten vooral in wijk Hillegom (totaal 13 personen), Oost 2 en West 2 personen. Zeven wo ningen stonden bij de telling op 31 Mei leeg. Deze gegevens zijn van het Centraal Bureau voor de Statistiek. KATWIJK AAN ZEE. De bekende Amsterdamse organist Simon C. Jansen gaf gisteren in de Oude Kerk een prachtig orgelconcert, waarvan de aanwezigen zeer genoten hebben. De belangstelling voor dit laatste concert van het seizoen was tamelijk groot. Het programma was zorgvuldig samengesteld in verband met de aanstaande verjaardag van H. M. de Koningin. Geopend werd met Toccata en fuga in d. kleine terts van Joh. S. Bach. Majestueus waren de drie bewerkingen van „Alleen God in den Hoge zij d'eer", ook van Bach. Na het concert in f gr. terts van G. F. Handel volgde de Fantasie op Psalm 33 van C. de Wolf. De „Improvisatie op enkele Vader landse liederen" van de organist zelf vormde wel een wijding vol stemming voor de a.s. herdenking, Besloten werd met de Suite Gothique van L. Boëllmann. Zoals bekend, kwam het batig saldo ten goede aan het orgelfonds. De Leidse Muziekver. „Werkmans Wilskracht" gaf gisteravond een uitste kend geslaagd concert in de muziektent. De Leidenaren arriveerden per blauwe tram en stapten aan Duinoord uit. Daar na werd een muzikale tocht door enkele straten naar de boulevard gemaakt. Het concert op de muziektent werd door een zeer talrijk publiek bijgewoond en be hoorde tot een der beste van het seizoen. De heer en mevrouw Visscher-Ver dam, Zeeweg 78, vertrekt vandaag per „Bosdhfontein" naar Transvaal. Het echt paar hoopt daar anderhalf jaar te ver blijven. V LISSE. De Zondagsdienst wordt waargeno men door dr Duymaer van Twist. NOORDWMK Het is gebleken, dat bij meerdere rechthebbende op een ouderdomsuitke- ring de mening bestaat dat zij op grond van inkomsten hiervoor niet in aanmerking komen. Dit is niet in alle gevallen juist. Daarom wordt een ieder, die de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt of overschreden en nog geen aanvraag heeft gedaan in eigen belang aangeraden hieromtrent in lichtingen in te winnen op de afd. Sociale Zaken van de gemeentesecretarie (gebouw Sartorius). Hiervoor bestaat gelegenheid iedere werkdag des voormiddags tussen 9 en 12 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr Coenraads Nederveen. NOORDWIJK-BINNEN. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr Coenraads Nederveen. NOORDWIJKERHOUT. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr Van Praag. RIJNSBURG. Uitreiking van bonkaarten, tabaks- versnaperingenkaarten vindt plaats op Dinsdag 2 Sept., voorm. letter A, B en C, nam. D, E en F, Woensdag 3 Sept., voorm. G, H en I, nam. J, K en L; Don derdag 4 Sept. voorm. M, N en O, nam. P, Q, R en S, Vrijdag 5 Sept. voorm. T, U, V en W, nam. X, IJ en Z. Voor zelfverzorgers op Dinsdag 23 Sept. voorm. A t/m E, nam. G t/m H, Woensdag 24 Sept. voorm. I t/m L, nam. M t/P, Donderdag 25 Sept. voorm. Q t/m V, nam. W t/m Z. Het kantoor Kerkstraat is geopend van 911.45 en 1.303.30 uur. Na-uitreiking zal plaats hebben te Katwijk op Vrijdag 26 September. Woensdag hebben de bewoners van het rusthuis voor Ouden van Dagen „Avondrust" een uitstapje per boot naar Schiphol gemaakt, 's Morgens vroeg werd vertrokken en eerst 's avonds kwamen de oudjes voldaan weer thuis. De heer v. d. Zwarff, die zyn motorboot beschikbaar stelde, kan van de dank der ouden van dagen verzekerd zijn. VOORHOUT. Tot 6 Sept. bestaat nogmaals gele genheid. voor bedrijven, om werkkleding aan te vragen. De Raad vergaderde o.l.v. burge meester C. J. N. de Graaff. Bij de in gekomen stukken was een schrijven van Gedep. Staten tot goedkeuring van de aanbesteding der Stenen brug. Bij het punt „verkoop van huizen aan de heer H. G. Warmenhoven" merkten de heren Nijssen een Spierenburg op, dat het vreemd aandeed, om huizen zo goed koop van de hand te doen en straks dure huizen te gaan bouwen. De voorz. merkte op, dat een zekere verplichting tegenover W. bestaat, omdat reeds mee het bouwen van zijn schuur toezegging was gedaan tot koop der percelen. De heren Spierenburg en Jansze stemden tegen, 9 leden voor. De schoonmaakster van het gemeentehuis, mej. yan Wie- ringen, werd vast aangesteld. Het ver zoek om adhaesiebetuiging aan het be sluit van de Raad van Lisse betreffende overbruggingscrediet bollenkwekers wekte enige discussie. De adhaesie werd ech ter betuigd, met de heren Spierenburg en Jansze tegen. Gedep. Staten hadden de loonsverhoging van 15 voor de gemeente-arbeiders niet goedgekeurd. Thans werd 10 voorgesteld. De heren Koomen en Spierenburg waren zeer verontwaardigd over deze houding van G. S. De 10 verhoging werd aange nomen met alleen de heer Spierenburg tegen. In deBoekhorstlaan zal tegen 2030 een verlichting worden aange legd. Er komen 4 lantaarns. Omtrent de straatverlichting Prinsenweg werd nog ter dege beraden. Het plan bestaat, de huizen meteen aan te sluiten. Er zullen daar 8 lantaarns komen. Voor de be planting langs aan te leggen wegen en paden, een begin van de uitvoering van het uitbreidingsplan, werd 1500 gevo teerd. Alweer de heer Spierenburg te gen. Aan het gemeentepersoneel zal een gratificatie van 2 worden gegeven. De Raad besloot, dat de gemeente lid wordt van de Historische Vereniging van Zuid-Holland. I.v.m. de viering van Koninginnedag biedt de muziekver. „St. Cecilia" heden avond 8 uur een concert aan, dat gegeven zal worden aan de 's-Gravendamseweg, terwijl op 1 September om 8 uur een con cert zal worden gegeven op het plein, bij de ingang van het St. Agnesgesticht. LEIDERDORP. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin zal Maandagavond om 8 uur een openbare vergadering wor den gehouden in de Ned. Herv. Kerk. Spreker is ds J.-C. Houtzager, Geref. pred. te Voorschoten. De kinderen van de buurtvereniging „Zijlkwartier" gaan Maandag een boot tocht maken naar Groenendaal. In het Zijlkwartier zal een afdeling van de Zondagsschool worden opgericht. Ouders, die hun kinderen daarheen willen sturen, worden verzocht, deze te laten in schrijven bij de heren Krassenburg, Steen bakkerslaan 20 of Nievaart, Zijloordkade 6. De Chr. Jóngensclub „Obadja" gaat Vrijdag a.s. weer vergaderen. Dat de woningnood ook te Leider dorp groot is, bewijst wel het feit, dat er 4.74 personen gemiddeld in een huis wonen tegen 4.43 in Nederland, 4.20 in Zuid-Holland en 4.33 in Leiden. De 53 verspreide huizen te Leiderdorp, zo wees de volks- en woningtelling op 31 Mei uit, naar gegevens van het C. B. v. d. Statistiek, zijn het meest bewoond: 5.17, dan volgen Kerkwijk en Doeswijk met 4.76, Achthoven met 4.69 en Zijl- kwartier met 4.40 bewoners per huis. De cijfers zijn (achtereenvolgens: aan tal woningen, huishoudingen van 2 of meer personen, alleenwonende perso nen): Kerkwijk en Doeswijk 718, 795, 45; Zijlkwartier 116, 135, 8; Achthoven 54, 51, 3; verspreide huizen: 53, 54, 4; totaal gemeente 941, 1035, 60. Aantal bewoners (resp. mannen, vrouwen en totaal): Kerkwijk en Doeswijk 1721, 1698, 3419; Zijlkwartier 245, 265, 510; Achthoven 129, 124, 253; verspreide huizen 145, 129, 274, totaal gemeente 2240, 2216, 4456. Op 31 Mei stonden 2 woningen leeg; 4 woningen waren als kantoor enz. in gebruik. Voor alle schoolgaande kinderen zullen Maandagmorgen kinderfeesten en tractaties plaats vinden. Om half 9 wordt verzameld dn malerij „Rijnstroom", dan in optocht met muziek naar het raad huis, waar ongeveer 9 uur kinderzang voor de burgemeester. Van plm. half 10 tot 12 uur kinderspelen om fraaie prijzen op het voetbal terrein aan de Sportlaan. VALKENBURG. De eerstvolgende uitreiking van nieuwe levensmiddelenkaarten zal op Maandag 8 Sept plaats hebben in het Bouwbureau. Voor zelfverzorgers op Vrij dag 12 September. De plannen om hier ook een water vliegtuigbasis te graven, n.l. bij de Was- senaarse Wetering, gaan voorlopig niet door. OEGSTGEEST. De politie knipte diverse personen. D. de M. uit Rijnsfourg en L. O. alhier werden op heterdaad betrapt bij het clandestien slachten van een schaap. De Amsterdammer B. plaatste orders voor stempels en liet vooruit betalen. Hij zit tihans in het huis van bewaring te Den Haag. P. A. N., Hagenaar, gaf zidh uit voor jeugdleider en belegde een verga dering in een der café's, zogenaamd om een onderafdeling van een Haagse jeugd- sportclub op te richten. Een agent van politie woonde de bijeenkomst bij. De vereniging bleek niet te bestaan en N. bleek een „goede" bekende van de Haagse politie. WARMOND. Het distributiekantoor is Maandag gesloten en Dinsdag alleen 's morgens (tot half een) geopend. Sport en Wedstrijden. Sportfusie te Katwijk aan Zee Zoals bekend, bestaan er te Katwijk aan Zee twee korfbalverenigingen, namelijk de ruim een jaar oude „Rapiditas" en de kortgeleden opgerichte „Rijnmonders". De besturen van deze verenigingen hebben besprekingen gevoerd, om tot samenvoe ging over te gaan en zijn in deze zin tot overeenstemming gekomen. Deze nieuwe Chr. Korfbalver. draagt de naam „Kat wijk". Er is tegelijkertijd contact gezocht met de besturen van de voetbalver. „Katwijk" en de handbalver. „Katwijk". Men wil proberen deze drie sportclubs onder één bestuur onder te brengen, waarna deze samenbundeling de gemeenschappelijke naam zal krijgen van „Sportvereniging Katwijk". Het bestuur van de nieuwe Chr. Korf balver. bestaat uit: S. H. van Eijbergen, voorz.; D. van Duijn, secr.; mej. M. Vooijs, penningmeesteresse en voorts de dames T. v. d. Plas en R. Parlevliet en de heren W. Kroon en P. Koeprie. DAMMEN. R.D.C.-NIEUWS RIJNSBURG. Uittfagingsmatch W. LeeuwenbergA. Vletter. De 4e partij van de uitdagingsmatch tussen W. Leeuwenburg en A. Vletter is in een overwinning van Leeuwenburg ge ëindigd, waardoor de stand 44 is ge worden. De partij duurde 64 zetten, hoe wel ze reeds na 47 zetten in remise had kunnen eindigen. Bij de 61ste zet maakte Vletter een blunder, die door Leeuwen burg goed werd uitgebuit. De 5e ronde wordt a.s. Donderdag gespeeld. Vletter speelt dan met wit. L.D.V.-nieuws. De samenstelling van de tientallen van LDV voor de komende damcompetitic- luidt als volgt: le tiental: W. Heemskerk, B. Slegten- horst, J. Klinkenberg, M. Optendrees, P. v. d. Stel, J. Zaalberg, S. v. d. Wijngaard, A. Pronk, Th. Uijttenbogaard, P. v. Leeuwen. 2e tiental: I. Teleng, J. W. Huisman, W. Harland, A. Sladek, W. Kleijn Sr., H. de Water, J. v. d. Meij, L. C. Gerritsen, L. K. v. d. Vlist, J. A. Bernsen. 3e tiental: M. J. v. Houten, J. Vermeu len, M. v. Leeuwen, J. Molenaar, C. Klin kenberg, E. Klinkenberg, J. Dreef, W. Kleijn Jr., C. B. Janssens, J. W. Freeken. Het le tiental speelt in de hoofdklasse N.D.B., het 2e en 3e tiental in de le kl. L.D.D.B. De competitie vangt in Septem ber aan. Clubkampioen van L.D.V. werd dit jaar in de hoofdklasse, W. Heemskerk; in de lste klasse: P. v. Leeuwen; in de 2e kl.: J. A. Bernsen. Vast en zeker/ KAMSTEEG'S AUTOM.- BEDRIJF n.v., Oegstgeest "iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiniiiuiiiiiiuiitn LOODGIETERS Erkende installateurs voor Gas-, Water en Sanitair REPARATIE CENTRALE VERWARMING Hooge Rijndijk 71, Tel. 20023 Schoolstraat 2 - LEIDERDORP I Tel. 24350 1 "TEGEN PIJNEN SNELLE ZEKERE WERKING ZWITS ALFABRIE KEN APELDOORN Voor midden volgende week geen regen te wachten Al zal de bewolking wel wat toenemen. Het merkwaardige van de zomer, die wij thans beleven, is wel hierin gelegen, dat het de gebieden van hoge luchtdruk zijn, die het weer bepalen, terwijl van invloeden door depressies niets valt waar te nemen. Dit wil niet zeggen, dat over de Oceaan geen depressies meer voorkomen. Zeer zeker zijn deze er, maar ze bewegen zich alle ongeveer langs de 60ste breedtegraad in Westelijke richting, dus van Canada via de Zuidpunt van Groenland, om daarna in de richting van IJsland en Spitsbergen te verdwijnen. Ze zijn dus te noordelijk om bij ons het weer te kunnen beïnvloeden. Het laat zich aan zien, dat het Scandinavische maximum voorlopig nog stand zal houden, waardoor in ons land het weertype slechts geringe veranderingen zal ondergaan. Het is niet uitgesloten, dat de bewolking over het al gemeen wat zal toenemen. Het vrij zonnige karakter van het weer blijft wel behouden en de zozeer verlang de regen zal niet vallen. Er kan wel eens hier en daar een enkel regenbuitje val len, maar de neerslaghoeveelheden zullen daarbij van zo weinig betekenis zijn, dat van een einde van de droogteperiode geen sprake is. In ieder geval niet voor het midden van de volgende week. MR A. M. BARON VAN TUYLL VA* SEROOSKERKEN RECHTER TE HAARLEM. Mr A. M. baron van Tuyll van Serous- kerken, Ned. vertegenwoordiger bij het Internat. Militaire Tribunaal te Neuren berg, proc.-fiscaal bij de Raad van Cassa tie en oud-pres. van de rechtbank te Alk maar, is benoemd tot president van de rechtbank te Haarlem. De 53-j. schilder G. J. Terbeek is te Enschedé gedood doordat een perso nenauto plotseling moest uitwijken en tegen een huis opreed. De N. V. Stoomvaarten ij. „Oostzee" keert over 1940'45 4 dividend per jaar uit en over 1946 6 - De N. V. Stoombootmij. „Hillegers- berg" keert over 1940'45 3% divi dend per jaar uit en over 1946 6 Na moeizame onderhandelingen is men overeengekomen, dat aan het perso neel van de Bruynzeel fabrieken te Zaandam een prestatietoeslag van 8 zal worden verleend. Daar een deel der arbeiders echter niet tevreden is, dreigt een staking. BEZWAREN TEGEN SCHADEVERGOE- DING VOOR TE NAASTEN AANDELEN DER NED. BANK. De naasting van de aandelen der Ne derlandse Bank door het Rijk (nationa lisatie) heeft, blijkens de Memorie van Toelichting, vele leden critiek doen uit oefenen op de schadeloosstelling, die alleen van de rendemejitskant wordt be zien. Rendement en vermogenswaarde zijn niet steeds gelijk. Zij vragen, of de voor- i gestelde, koers van 83 pet. per grootboek inschrijving van f1000 in overeenstem ming is met de tegenwoordige koers- waarde der aandelen. Andere leden wilden de waarde deti aandelen doen vaststellen door de rech ter, evenals bij een onteigening. Over de nationalisatie zelf is de kamen prinoipiëel verdeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 8