Bij het afscheid van de heer B. van Julsingha Leiden bereikte in Oxford goede resultaten Rijnsburgse brandspuit hield demonstratie NIEUWE LEIDSCHE COURANT BATERDA6, 30 AUGUSTUS 194t Stadsnieuws Rusten gaat de inspecteur L.O. nog niet Op 1 September a.s. hoopt de heer B. van Julsingha, inspecteur van het L.O im de inspectie Leiden, zoals reeds werd gemeld, met pensioen te gaan, na 17 jaar bij het toezicht geweest te zijn. De heer van Julsingha werd in 1882 te Wehe (gemeente Leer.s) in Groningen ge boren, Na opgeleid te zijn aan de Rijks kweekschool te Groningen, deed hij in 1902 zijn intrede als onderwijzer in de school te Beerta. Hier vandaan ging het naar Groningen, vervolgens naar Den Haag. In deze laatste plaats werd de heer van Julsingha hoofd, na eerst als onder wijzer eerste klas werkzaam te zijn ge weest. In 1930 kwam de benoeming tot schoolopziener in Den Haag en in '34 ging hij als inspecteur, naar Heerenveen. Na 4 jaar kwam de heer Van Julsingha in 1938 als inspecteur naar Leiden. Hij is dus iemand, die uit het onderwijs is voortgekomen en dat onderwijs door en door kent en weet van alle moeilijkheden, die er zijn op de weg van de onderwijzer. Wanneer we dan ook met de scheidende inspecteur spreken over de stand van het onderwijs, dan weet hij ook wel, dat er altijd klachten geweest zijn en dat die er altijd zullen blijven ook. De school kennis wordt nu eenmaal dikwijls weer snel vergeten, maar is dat alleen maar' zo bij het L.O.? I'k ben, zo zegt hij, niet ontevreden over de stand van. het onderwijs. Natuurlijk: de gevolgen van de oorlog zijn nog duidelijk te merken en we zullen dan ook ons best moeten doen, om het peil van vóór de oorlog te bereiken; en dan kunnen we daarna gaan praten over vernieuwing. Vernieuwing moet komen van binnen uit. Degenen, die onderwijs te geven hebben, moeten zich telkens weer bezin nen op hun taak, hoe ze de leerstof aan de kinderen zullen brengen. Cluibs zou den gevormd moeten worden (en zijn ook gevormd), om met elkaar te praten over de methodiek van het onderwijs; daar kan dan tegelijk een uitwisseling van gedachten plaats hebben. Voorts moeten we wel bedenken, merkt de heer Van Julsingha op, dat de eis van zelfwerkzaamheid, die ook nu weer naar voren geschoven wordt, iets is waar altijd over gesproken is. Laten we op passen, dat \£e niet beginnen met de boel onderste boven te gooien, maar ons eerst rustig bezinnen. Laten de onderwijzers zich vooral op de hoogte stellen van wat er op paedagogisch gebied geschreven wordt en zichzelf dan geheel geven aan hun taak. Wat dit laatste betreft, heeft de heer Van Julsingha slechts lof voor het personeel van de scholen in zijn in spectie. En de kinderen? Och, die zijn net als overal. Weinig schoolgebouwen zijn in de oorlogsjaren in de inspectie verwoest, maar door toeneming van het aantal kin deren bestaat grote behoefte aan school ruimte en dat is iets waar voorlopig nog wel niet veel aan te doen zal zijn. Is er in de inspectie groot gebrek aan onderwijzers? Neen, nietzo geweldig, al is het soms moeilijk een keuze te doen, wanneer iemand moet worden benoemd. Verwacht mag echter worden, dat door de maatregelen', die de laatste tijd ge- Door B. en W. voorgestelde benoemingen Bij het onderwijs te Leiden De gemeenteraad van Leiden „vergadert Maandag 8 Sept. nam. 2 uur. B. en W. stel len o.m. de volgende benoemingen voor: Onderwijzeres aan de opleidingsschool voor ULO, Drie Octoberstraat: voordracht 1 mej. M E Bakker te Nieuw- en St Joos- 'land, 2 mevr. M J BoterenbroodSchop- huizen te Leiden; idem o.l.s. Paul Krugerstraat, voordracht 1 mevr. Boterenbrood, 2 mej. Bakker; idem leraar aardrijkskunde aan de HBS voor meisjes voordracht J O M v d Werf; tijd. plant- en dierkunde, mej. dr M L W Baron; tijd. Engels, mej. H v Laar; tijd. scheikunde mej. ir N E Hartmans; tijd. Duits dr A J M Bus; tijd. muziek mej. F Kruyt; idem tijd. Nederlands HBS met 5-j. cursus B M Noach Engels mevr. dra J E WissenburghRavesteyn, natuurkunde J Stark; herbenoeming tijd. Frans gymnasium mej. dra M N Baarslag, Nederl. en geschie denis dr J J Mak, oude talen en oude ge schiedenis drs P H L Eggermont; Engels (ter vervanging dr A A Prins wegens studieverlof buitenland), J R Bertus te Den Haag. I.v.m. de nog voortdurende ziekte van ir A. M. Overeynder, stellen B. en W. voor. de tijd. aanstelling van ir J. B. Grandjean, tot leraar in wiskunde en mechanica aan de H.B.S. met 5-j. cursus te bestendigen. Plantsoen-concert Onder leiding van de directeur, de heer B. Verweel, zal door het Leids Politie- muziekgezelschap in het Plantsoen het volgende programma worden uitgevoerd op Donderdag 4 Sept. 19.30 uur: 1 Colonel Bogey, mars Kenneth J. Alford; 2 Cortège Fleuri, ouverture, J. E. Strauwen; 3 Espana Suite de Valses, par. E. Waldteufel; 4 Pan Europa mars, Alph. Dreissen; Pauze; 5 Record mars, Alph. Dreissen; 6 Cavaleria Rusticana, Fantasie sur l'Opera de P. Mascagni, M. J. H. Kessels; 7 Neron, ouver ture dramatique, Francis Popy; 8 Finale. nomen, zijn, op korte termijn voor een gedeelte in het tekort zal kunnen wor den voorzien. En gaat U (nu rusten? O neen, ik heb gelukkig voor zoveel dingen belangstel ling, dat ik nog genoeg te doen heb. Wanneer Woensdag 3 September 's mid dags om 3 uur in de Stadsgehoorzaal de onderwijzers en de onderwijzeressen in de inspectie Leiden afscheid nemen van hun inspecteur, dan doen zij dat van iemand, die steeds al zijn krachten ge schonken heeft aan die zaak van het onderwijs en die niet hebben kan, dat iemand dit onderwijs afkamt. Wij hopen, dat de heer Van Julsingha nog vele jaren van zijn pensioen zal kunnen genieten. Waarnemend inspecteur L.O. De heer P. Tazelaar volgt de heer B. van Julsingha op Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt wordt de heer B. van Julsingha, die op 1 September als inspecteur bij het L.O. in de inspectie Leiden met pensioen géat, opgevolgd door de heer P. Tazelaar te Den Haag, inspecteur L.O. in algemeene dienst, als waarnemend inspecteur. OFFICIËLE PUBLICATIE „Lakenhal" op 1 September Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het Stede lijk Museum „De Lakenhal" op Maandag 1 September a-s. alleen geopend zal zijn des namiddags van 1 tot 5 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd. F. H. van Kinschot, Burg. R. Streng, Loco-Secretaris. „Nederland in de lucht" Reeds 10.000 bezoekers Reeds 10.000 personen hebben de ten toonstelling „Nederland in de lucht" bij V. en D. 'bezocht. Op onderstaande num mers, voorkomende op de programma's, die aan de bezoekers werden uitgereikt, zijn de daarbij vermelde prijzen gevallen: d.d. 23 Aug. nr 239 boek; 541 boek; 783 rondvlucht Frits Diepen; 25 Aug. 1111 as bakje KLM; 1250 halfj. abonn. Vlieg wereld; 1423 gedenkpenning Pelikaan; 1763 broche; 2478 doos KLM lucifers; 26 Aug. 3001 gedenkpenning Pelikaan; 3748 boek; 4292 boek; 4797 rondvlucht Frits Diepen; 5000 damestas; 5614 schrijfmap met foto's KLM; 27 Aug. 6305 gedenkpenning Peli kaan; 6918 boek; 7129 jaarabonn. LSK- blad; 7391 doos poeder; 28 Aug. 7787 tegel KLM; 8013 schrijfmap met foto's KLM; 8656 gedenkpenning Pelikaan; 9216 boek werk door Vliegwereld. De tentoonstelling is geopend t.m. Zaterdag 6 September. Van de 9 gespeelde wedstrijden 5 gewonnen De sportuitwisseling Oxford—Leiden is weer een succes geworden. De Leidse sportlui hebben zich kranig geweerd en ondanks een wat overladen programma speciaal voor de waterpolospelers en voetballers toch fraaie resultaten we ten te behalen. Van de 9 gespeelde wed strijden, t.w. 2 zwem-, 3 tennis-, 3 voet bal- en 1 athletiekwedstrijd, werden er vijf gewonnen. De zwemmers (sters) won nen beide ontmoetingen, de tennisploeg, ondanks pessimistische verwachtingen, twee van de drie, de voetballers één van de drie, nl. die tegen Oxfordshire met 80, terwijl de Leidse athleten in de Oxfordse collega's hun meerdere moesten erkennen Het Leidse voetbalelftal, dat tegen Oxfordshire in zijn sterkste opstelling uitkwam, speelde een prima wedstrijd Reeds voor de rust hadden de Leidenaren, bij wie keeper Goedhart en Lens uit blonken, een 03 voorsprong door doel punten van Lens (2x) en Windhorst en na de rust scoorde Lens er nog lustig op los (3x), terwijl J. v. d. Weyden en Windhorst elk een keer het net vonden, zodat de stand 0—8 voor Leiden werd. Een dag later kwam het elftal in Bam- bury weer binnen de lijnen, maar toen moesten de vermoeide Leidenaren met 6—1 tegen Bambury de vlag strijken. De Leidse zwemmers (sters) deden het in Bambury echter beter en behaaldent een prachtige 4376 overwinning. Hier volgen de uitslagen: Dames: 100 m schoolslag: 1. L. Mens (L 1.37; *2. H. Casper* (L.); 3. J. Acrid (B.). L. 8—B. 3 p. 100 m borstcrawl: 1. D. Stomps (L.) 1.22; 2. M. van Gorp (L.) 1.37.2; 3. J. Acril (B.). L. 8—B. 3 p. 50 m rugslag: 1. Miss Bishop (B.) 37 1/5; 2. J. de Jong (L.) 44; 3. L. van Veggel (L.); 4. J. Acrid (B.). L. 5B. 6 p. 4x50 m borstqrawl: 1. Leiden (J. de Jong, L. Mens, M. van Gorp, D. Stomps) 2.42.2; 2. Bambury (L. Acrid, J. Acrid, S. Gibb, C. Jenkins). Leiden 6B. 3 p. 3x50 m wisselslag estafette: 1. Leiden (J. de Jong, L. Mens, D. Stomps) 2.04; 2. Bambury (Miss Bishop, J. Acrid, C. Jenkins). L. 6B. 3 p. Heren: 100 m borstcrawl: 1. J. Ydens (L.) 1.08; 2. C. Stomps (L.) 1.10; 3. E. B. Tucker (B.); 4. C. Arkell (B-). L. 8—B. 3 p. 100 m schoolslag: 1. Mr Philips (B.) 1.19.6; 2. W. Stomps (L.)3. W. Harten (L.); 4. J. Homany (B.). L. 5—B. 6 p. Verlorengevonden Notitieboekje; huissleutels; actetas; dop van een vulpen; militaire veld- muts; kinderschoentjes; lamp met lam penkapje; portemonnaies; kano's; col legetas; linnen schoudertas (broodzak); portefeuilles; zilverbonnen; kruis met beeld; jas (van militair); handschoenen; nummerborden van auto; parapluie's; kindermanteltje; kindermutsje; rijwiel- tassen; vulpennen; badhanddoeken; zwembroek; sjaal; jutezak met inhoud; bèenpijpen; medaille; halsketting; pop- penbroekje ceintuurs; zilveren broches; armbanden; hofften krat; kindervest; Distributiebescheiden; ijzeren gewicht; rozenkrans; tekenpapier; Bankbiljetten; Persoonsbewijs; auto wieldop; kinder broekje; zadeldek; haarkam; alpino muts; padvindersfluit; spiegelhouder v. motorrijtuig; puntmutsje; kapokmatras; juslepeltje; dopsleutels; alpinohoed; bril; Paspoort; fles met inhoud; tassen; jas- beschermer. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie, Zonneveldstraat 10 te Leiden, op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 24 uur. 100 m rugslag: 1. H. de Tombe (L.) 120.2; 2. J. v. d. Reyden (L.) 1.27; 3. J. Carter (B.), 4. T. Jones B.). L. 8B. 3 p. 4x50 m borstcrawl: 1. Leiden (H. v. d. Reyden, J. v. d. Reyden, J. Ydens, C. Stomps) 2.5; 2. Bambury (C. Arkell, D. M. Auchterlonie, E. B. Tucker, A. Lord). L. 6—B. 3 p. 3x50 m wisselslag estafette: 1. Bam bury (C. Arkell, M. Haynes, A. N. Other) 1.461/5; 2. Leiden (H. de Tombe, C. Stomps, W. Stomps). L. 3B. 6 p. Waterpolo: BamburyLeiden 48. Tussen de wedstrijden door is er nog volop gelegenheid geweest voor excur sies, zoals feestavonden t.w. Forum Restaurant, de tour van de zwemmers naar en rond Bambury en 't bezoek aan de Morrisfabrieken. 't Is een trip geworden, die nog lang in de herinering van de deelnemers (sters) zal blijven. Cursus voor aannemers Vakbekwaamheid is nodig voor vestiging. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf, waarbij zes aannemersorganisaties zijn aangesloten, verzoekt ons het volgende op te nemen. Het komt nog steeds voor, dat men een aannemersbedrijf denkt te vestigen of over te nemen, zonder dat men de nodige bewijzen van vakbekwaamheid bezit. Reeds hebben verschillende on dernemers daarom hun bedrijf moeten sluiten. De Raad van Bestuur Bouw bedrijf heeft in een 20-tal plaatsen cur sussen geopend, die zich ten doel stel len, personen, die zich in de toekomst als ondernemers in de burgerlijke en utiliteitsbouw of als aannemers van weg- en waterbouwkundige werker, wensen te vestigen, volledig op te lei den voor het onder rijkstoezicht jaar lijks af te nemen examen ter verkrij ging van het diploma van vakbekwaam heid. Voor de hier ter stede gevestigde cursus zie men de advertentie in dit nummer. Leiden krijgt landbouwschool Nog geen tuinbouwschool Nog dit jaar zal te Leiden een landbouw school worden gesticht. De toestemming is dezer dagen ontvangen. De betekenis van Leiden als centrum van een belang rijk landbouwgebied zal door deze school zeker stijgen. Een tuinbouwschool zal er voorlopig niet komen. Distributievaria Uitreiking bonkaarten 711. Maandag vindt geen uitreiking plaats. Dinsdag zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het Hoofd een stamkaartnummer heeft tussen 45.000 en 48.000. Meebrengen: de stamkaarten en de titelstroken van de bonkaarten 709. Het distributiekantoor, ingang Steen- schuur, is geopend van 8.3011.45 en 1416 uur. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van heden tot Zaterdag 6 Sept. 8 uur, waargenomen door Apo theek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552, en de Haven-Apothee'k, Haver. 18, TeL 20085. Maandag 1 Sept. gaat de Wacht* dienst in om 13 uur Te Oeigstigeest door de Oegstgeester- Apotheek, Raadhuispark 8, Tel. 26274b. EEN DOKTER NODIG? De Zaterdags- en Zondagsdienst de® huisartsen, wordt vandaag en morgen waargenomen door de dokters Hartman, Langezaal, Simons en Verbrugge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. De Zondagsdienst der dierenartsen! wordt waargenomen door de heren Oh. P. van Oostrom, Veurseweg 36, Voor schoten, Tel. K1717—317 er, H. J. Stol, Tib. Siegenibeekstraat 2, Tel. 26367. Leidse telegrammen De Groningse Vereniging „Ons Grun- nigerland" te Leiden herdacht 28 Augustus in een gezellig samenzijn in „De Harmo nie" Groningens ontzet. Op 2 Sept. hoopt de heer A. Bernard, Merelstraat 32, de dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar ir, dienst trad bij het bureau voor gemeentewerken. Naar een openbare Montessori» lagere school Eerst een kleuterschool aan het Schuttersveld. Door vele ouders is aan B. en W. de wens kenbaar gemaakt,-te komen tot oprichting van een openbare Montessori- lagere-chool. Aan die wens zouden B. en* W. gaarne gevolg zien gegeven. Een, nieuw gebouw is momenteel niet moge lijk. B. en W. willen daarom een be staande lagere school in een Montessori- lagere school omzetten. Het is nodig, dat de leerlingen eerst 1 of 2 jaren een Mon- tessori-kleuterschool bezoeken. Naar de mening van B. en W. zou de school aan het Schuttersveld in aanmerking komen voor omzetting in een M.-lagere school en zou in dat gebouw tevens een M.kleu- terschool kunnen worden gesticht. Juist in de omgeving van het Schuttersveld bestaat belangstelling voor het M.-onder- wijs. Bovendien is daar geen kleuter school. B. en W. stellen daarom voor, de lagere school aan het Schuttersveld, te beginnen in 1948. geleidelijk in een Mon- tessori-lagere-school om te zetten. De Montessori-kleuterschool zal echter zo spoedig mogelijk beginnen. GRONDEN RODENBURGERPOLDER. Voor de gronden in de Rodenburger polder is bij de dienst van gemeentewer ken een wijziging van het thans van kracht zijnde uitbreidingsplan in bewer king. B. en W. stellen aan de raad voor, te bepalen, dat een herziening wordt voorbereid. Het „oudje" zal nog enige jaren mee moeten Om kwart over zeven rukte gisteravond de Rijnsburgse brandweer uit. Echter niet om een brand te blussen: het ging er bij dat „uitrukken" nogal gemoedelijk aan toe. De brandweerlieden staken een sigaar tje aan en wachtten met veel geduld op de rode bellenwageai, die hun spuit moest trekken. Doch toen de wagen er eenmaal was, ging het vlugger en in korte tijd was de twintig jaar oude spuit „inge spannen." Hierna reed de brandweer luid toeterend en achtervolgd door een schreeuwende kinderschaar naar het Kerkplein, waar voor de Wilhelmina- school de slangen werden uitgelegd en de motor aangeslagen, zodat de slangen bolrond werden. Eerst rcok het opspui tende water tamelijk onfris, later wende dit wel. Ook waren de oefenslangen vol gaatjes, zodat kleine waterstralen soms hoog opspoten tot groot vermaak van de jeuigd, die weldra een douche nam. De spuitgasten stonden ondanks dit alles, hun mannetje, dat bleek duidelijk, want onder de oger, van burgemeester Höweler en de gewestelijk-inspec. van het Brand weerwezen, ir Hemmes, speelde even later een flinke, straal water over de toren trans van. de vrij hoge Ned. Herv. Kerk. Den andere straal hield de jongens op een afstand en bevochtigde tegelijkertijd de grasperken voor het raadhuis- Toch zal de hartewens van menig brandweerman, nog eens een echte brand weerauto rijk te zijn, r.og wel niet ia vervulling gaan: De spuit is nog best ia orde. Veel Rijnsburgse moeders kregen hun kroost ongetwijfeld doornat thuis. SLOOT ACHTER COSIJNSTRAAT. In de raadsvergadering van 2 Juni werd om praeadvies in handen van B* en W. gesteld een adres van de bewo ners der woningen Cosijnstraat 1 t/m 25 (oneven) met verzoek, de sloot achter deze woningen te dempen of het hek en het pad langs de sloot te herstellen. B. en W. achten het voorshands niet mo gelijk, de sloot te dempen, i.v.m. de rio lering. Voor het herstel van beschoeiing, hek en pad moeten de adressanten zich wenden tot de eigenaren er van. PRINSES MARIJKE-KLEUTERSCHOOt OP 8 SEPTEMBER OPEN De Prinses Marijke-kleuterschool zal niet zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, op 2 September, doch op Maandag 8 Septem ber a.s. worden geopend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6