UIT DE KEUKEN VAN DE OMROEP aldus de heer SPELEN SJAALS Hoe de nieuwe Ladderwedstrijd er zal uitzien fa Ifö£VH^E LHD9CHE COÜRANT KATERDAG, 30 AUGUSTUS tMT VAN DIJK. VERHEUGENDE PLANNEN VAN DE N.C.R.V. L reen van de fraai uitgevoerde, smaak vol ingerichte vertrekken van de nieuwe NC.R.V.-studio, die pas na de oorlog voor het eerst door de ware eigenaars in gebruik kon worden geno men omdat het nieuwe gebouw in de oorlog is voltooid, vertelde de heer Van Dijk ons over de idealen, de werk zaamheden en.de moeilijkheden, in het bijzonoder van diegenen, die hun taak volgens de Christelijke beginselen trachten te volbrengen. Bij hen doet zich natuurlijk de eerste plaats het pro- JhBi bleem voor: wat iijf» is geoorloofd en jSÊt wat niet? JÉ Wanneer we, 1 Van Dijk, voor ogen houden dat de Christelijke radio oorspron kelijk is opge richt met het I doel het evan gelie te ver spreiden, d.w.z, kerkdiensten te brengen, mor gen- en avond- wijdingen en het Christelijk lied, dan i6 het vanzelfsprekend dat dergelijke uitzendingen de belangrijkste programma onderdelen vormen. Zo was het in het begin, bij een zeer beperkte uitzendtijd en zo blijft het, nu naast de zuiver reli gieuze uitzendingen ook de meer alge mene doelstelling van radio naar voren komt. „Hoe ziet U de plaats van de Christe lijke radio in het maatschappelijke leven?" „Persoonlijk zie i'k de radio als een middel tot volksopvoeding, in dit geval tot opvoeding in Christelijke zin. Dit heeft tot gevolg", voegt de heer van Dijk er aan toe, „dat in de Christelijke Radio Vereniging de Kunst nooit de eerste plaats inneemt. De radio dient zich aan te sluiten bij datgene, dat leeft in het volk, om dan tezamen te trachten een hoger peil te bereiken. De programma- leiding is zich hiervan ook terdege be wust: de eenvoud van de programma's bewijst dit. Tegelijkertijd valt bij proe ven een stijging waar te nemen in de waardering van de kunst. Zodoende is het mogelijk het peil der programma's langzamerhand in overeenstemming met de luisteraars te verhogen." „Hoe tracht de N.C.R.V. dit in de practijk op te lossen?" „Zoals ik reeds zei, is eenvoud een be langrijke factor, zowel wat betreft de principiële uitzendingen als de culturele. Dit wil natuurlijk niet zeggen „zonder kunst". Vandaar het succes van een rubriek als „Kent ge Uw bijbel" van Ds. Straatsma. Nu de zendtijd in de loop der jaren is uitgebreid, kwamen naast de godsdienstige uitzendingen vanzelf sprekend algemeen culturele lezingen. Daarvoor werd contact gezocht met grote Christelijke organisaties als het Chr. Nat. Vakverbond, Christelijke werk geversverenigingen, er werd kennis ge nomen van belangrijke politieke gebeur tenissen, zonder, dat de N.C.R.V. zich vereenzelvigt met een bepaalde politieke partij. Belangrijk is daarbij het contact met de grote Christelijke Jeugdorgani saties. Het besef, dat er in het bijzonder aan de jeugd aandacht moet worden ge schonken, groeit iedere dag." WANNEER het probleem „jeugdvoor- lichting en ontspanning" hiermee is aangesneden, komt het gesprek als vanzelf op de vernieuwing, die vooral de laatste tijd in de N.C.R.V.-programma's naar voren komt en stellen wij de vraag, die wellicht menig luisteraar dezer dagen opwerpt: „Bevat het algemeen programma van de N.C.R.V. op het ogenblik niet veel Achter microfoon en luid- spreker De Nederlandse radio, die zich in de laatste tijd in verschillende orga nisatievormen aan het Nederlandse publiek laat horen, staat op het ogen blik wel in het middelpunt van de belangstelling. Doch wat weet de gemiddelde luis teraar af van die radio, d.w.z. van hetgeen achter de microfoon in de studio gebeurt. Na het stellen van deze vraag kwam het idee, onze lezers een blik te doen slaan achter de schermen om een beeld te krijgen van de werkwijze en de doelstelling van de hedendaagse radiodeskun digen. Ter introductie daartoe diende een bezoek aan de heer K. van Dijk, directeur van de N.C.R.V. en Per- soneelsdirecteur van de Nederlandse Radio Unie. meer lichte muziek dan voor die oorlog?" Ook hier getuigt de heer Van Dijk van opbouwende bedoelingen bij de pro grammaleiding. „De radio moet de jeugd zowel als de ouderen eerst bereiken wil zij als middel tot volksopvoeding dienen. Ook in mu ziek kan men goede ontspanning geven. Wel is men er zich van bewust, dat deze dikwijls thuishoort in een omgeving, die door de voorstanders van de N.C.R.V. in strijd met hun beginselen wordt geacht en het is dus begrijpelijk dat op dit punt grote voorzichtigheid wordt betracht. Er moet worden gedacht aan de behoefte van de jonge mens, zonder dat daarbij de grens van het geoorloofde overschre den mag worden." „Hoe krijgt men nu voor de jeugd de juiste ontspanning?" Een van de wijzen, waarop die Christe lijke Radio hiervoor een oplossing tracht te vinden is de populaire catechisatieles „De Stemvork", door de Hoge en de Lage Stem, in welke uitzending de vra gen van jonge mensen worden beant woord en hun problemen worden be handeld. In voorbereiding is voorts een geheel nieuwe afdeling; de volgende winter hoopt de N.C.R.V. met de eerste hoorspelen voor de microfoon te komen. Vooralsnog zullen daarbij de geschied kundige hoorspelen een belangrijke plaats innemen. Dan ligt het nog in de bedoeling op grote schaal ontspannings avonden in de komende winter te orga niseren. Fdit verband komt het tot een leven dige gedachtenwisseling over het amateurvraagstuk. „Hoe staat de radio tegenover het amateurisme?" „Het is een feit, dat vroeger in de radio veel meer gebruik werd gemaakt van dilettantenverendgingen en dat tegen woordig het zwaartepunt in handen van beroepsmensen ligt. Het peil is weliswaar hierdoor verhoogd, doch de band tussen luisteraar en de microfoon is daardoor verzwakt. Zelf vraag ik mij daarbij af, of we op deze weg niet te ver gaan. We wensen de radio nu eenmaal niet te de graderen tot de beruchte muziekfabriek. Alleen al om zijn paedagogische strek king van bevordering der zelfwerkzaam heid in de muziek zouden we zo graag weer van verschillende delen van het land klanken uit het muziekleven laten horen. Het bewijs er voor, dat kunst wel een middel, maar niet het doel van de radio is." Voor de energieke leiding zowel als voor de luisteraars, die met belangstelr ling al deze nieuwe plannen van de N.C. R.V. volgen, hopen we, dat de idealen, die de programmaleiding zich stelt, geen vrome wensen zijn, zodat het verheven doel van de radio: te zijn een middel tot volksopvoeding, spoedig meer en meer zal doordringen tot alle lagen van onze bevolking en zal prikkelen tot medewer king en verheffing. Kunst zowel als in tellect en ontspanning kunnen daarbij dienst doen. PUZZLE VAN DE WEEK Van oawierstaainidie lettergrepen woorden vormen van de volgende betekenis: 1 scheikundige 2 wervelstorm 3 volks of landiziekte 4 fig. instemming 5 'tijd perk 6 bewaarplaats voor geschriften 7 soort hond (Fr.) 8 deelgenoot (Fr.) Er is een zekere cate gorie van vrouwen, die geen mooie sjaal kunnen zien zonder de neiging te voelen opkomen die aan te schaffen. Gaan ze eens een middag echt gezellig uit winkelen, dan komen ze ook stee vast met een of ander mooi of origineel doekje thuis. Later vragen ze zich wel eens af, hoe ze zo onbezonnen konden zijn, zoveel geld voor wéér een nieuw sjaaltje uit te geven, maar genieten doen ze van hun nieuwe aanwinst, dat is zeker! Een sjaal is ook zo'n echt vrouwelijk at tribuut, ze wekt remi- nicenties aan vroeger eeuwen, toen de vrou wen zich nog met sluiers tooiden. Het lijkt wel of we weer een beetje die kant zijn uitgegaan! Meer en meer immers werd de sjaal of (vierkante) cache-nez, die oorspron kelijk als halsdoek be doeld was, gebruikt als hoofdbedekking. De mo derne turban, waarvoor een of meer sjaals dienst moesten doen. heeft zijn glorietijdperk nog maar nauwelijks overleefd, of 't vrouwelijk brein blijkt alweer nieuwe mo gelijkheden te hebben verzonnen om haar hoofd en haar op charmante en vaak ook practische wijze met behulp van een sierdoek te bedekken. Gelden de hoeden met afhangende sjaals, waarvan ook de hals nog een gedeelte meekrijgt, niet als zeer modern? En zou hier niet een ver band te vinden zijn met de vroegere sluiermode? Maar.er zijn ook nog andere mo- Een vierkante sjaal, die vele mogelijk heden bedt. gelijkheden! Onze foto's geven hiervan maar een paar voorbeelden, die u echter wellicht op een ideetje kunnen brengen. Sommige' modehuizen schijnen er na melijk een bijzonder genoegen in te scheppen, de sjaal en wel speciaal de vierkante doek, op alle mogelijke manie ren uit te buiten. Ze draperen een fraai bewerkt exemplaar bij wijze van avond- Voor niemand te moeilijk, voor niemand te gemakkelijk (Van onze schaakredacteur H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, 's-Gravenhage.) Nu wij binnenkort onze doorlopende ladderwedstrijd zullen hervatten mis schien op 13 en anders op 20 September a.s. is het goed, dat wij tijdig mede delen op welke wijze dit zal geschieden. Het ligt in onze bedoeling die wedstrijd zo in te richten, dat een zo breed moge lijke deelneming uit de kring onzer lezers mogelijk zal zijn. Het is wel gebleken, dat wedstrijd-A nog te moeilijk is voor de vele schakers van beperkte bekwaam heid. Daarentegen is de B-wedstrijd som migen nog wat te gemakkelijk. Deze moeilijkheden zullen worden op gelost door de ladderwedstrijd uit te breiden met een C-wedstryd. Serie A zal belangryk gemakkelijker worden; serie B zal een ietsje eenvoudiger worden, terwijl it nieuwe C-serie moeilijker zal zijn dan de vroegere B-serie en nu en dan zelfs bijzonder lastige opgaven zal bevatten. Men zal aan twee series kunnen mede doen, mits deze op elkaar volgen (dus A+B of B-j-C), maar men mag zich na tuurlijk óók tot één serie beperken. In het algemeen adviseer ik de oplos sers, die in serie A na de eerste ladder minder dan 30 punten hadden behaald, zich tot serie A te beperken. Voorts raad ik de oplossers, die in serie B meer dan 50 punten behaalden, aan het ook met de nieuwe serie C te proberen. De overige oplossers zullen he.t best doen met A+B of B alleen te kiezen. Maar natuurlijk blijft tenslotte iedereen vrij in zijn keuze. Er zal nog nader worden medegedeeld wanneer en hoe men zijn keuze aaja mij moet opgeven. Sommige artikelen van het oplossingsreglement zullen in verband met het vorenstaande gewijzigd worden. Ook hierover volgt nader bericht. De vernieuwde ladderwedstrijd zal, naar wij hopen en vertrouwen, thans zo danig geperfectionneerd zijn, dat alle schaakliefhebbers, van zwak tot zeer sterk (leden van schaakclubs inbegrepen!) hierin iets van hun gading zullen vinden. Wij verwachten bij de hervatting een record aantal deelnemers en raden met het oog hierop alle schaakliefhebbers aan, bovenstaande mededelingen goed te bewa ren. De nieuwe opgaven. Opgave 123. (Serie A twee punten). Wit: Ka7, Tb7, Td7 (3 stukken). Zwart: Kc8, Pd5 (2 stukken). Wit begint en geeft in twee zetten mat. Opgave 124. (Zowel serie A als serie B drie punten). Wit: Kf4, Da6, pionnen b3 en b4 (4). Zwart: Kd5 (1). Wit begint en geeft in drie zetten mat. Opgave 125. Serie B vier punten). Wit: Ke8, Del, Te7, pionnen c2 en g2 (5) Zwart: Ke5, Le6, pionnen d4, d5, d6, e4, f4, f5 en f6 (9). Wit begint en geeft in vier zetten mat. Nogmaals Opgave 120. De zwarte toren behoort op b6 te staan (niet op b8). Hier mede is de stelling dan echter ook vol ledig correct. Het in schaak staan van de witte koning is echter weinig elegant. De oplossingen der opgaven 117119 komen volgende week. Hebt U al Zomer postzegels ingeslagen om hiermede uw brieven of briefkaarten met oplossingen te frankeren? Zo neen, doe het alsnog en doe het spoedig! Velen deden het reed*. 1 i> 1 A 5 a 9 10 ll 12 O \A 9 bespeler v>an een bepaald snaar instrument 10 met een. boetprediioatie bestraft 11 pronfcappel 12 in het oog springi?nd, op vallend 13 werelds 14 kleurling. Bij juiste oplossing ontstaan in drie ver ticale kolommen, d)e namen van drie lan^ den. Do laatste naam wordt tegenwoordig niet meer gebruikt, komt echter nog wel in oude geschriften voor. aam ad ar as bas be ca che ehe chief cie dadn de do en har he ka kant Ie lius mar mie mist mo mom na ni pist ri rispt sie so tor trum. Oplossing van de puzzle van de vorige week HORIZONTAAL: 1 are 4 Ada 7 sti mulans 10 k>f 11 sik 12 mijt 13 elf 15 vla 17 USA 18 bij 19 mal 21 in 23 pint 25 stuk 26 taboe 27 bark 20 kris 32 rij 33 brij 35 Ee 36 lam 38 aks 40 KRO 42 Ulm 44 aar 46 sar 47 soubrette 48 MLO 49 kas. VERTICAAL: 1 atol 2 rif 3 Ems 4 alk 5 dam 6 anijs 7 sleep 8 uil 9 staak 14 fijn 15 VM 16 al 17 uit 18 bizar 20 amber 22 Nubië 24 tak 25 sok 27 bolus 28 rijm 30 rek 31 store 33 ba 34 ijs 37 alom 39 kar 41 rats 43 mul 44 Abo 45 rek 46 sta. Ie Prijs: J Boom, Sophiastr. 59 A, Leiden; 2e prijs: W Faas, Wilhelminastr. 47, Lisse; 3e prijs: E Wassenaar, Nonnensteeg 16, Leiden. Oplossingen dienen uiterlijk Donderdag morgen per briefkaart in ons bezit te zijn. In de linkerbovenhoek van de adreszijde te vermelden „Fuzzleoplossing". cape over de schouders van hun manne quin of binden heel nonchalant een boe- rendoek bij wijze van schortje aan twee punten vast op de ceintuur van een effen linnen zomerjurkje. Ook losjes om de hals geslagen of geknoopt en met een of ander sieraad vastgezet; of bij wijze van draperie op heuphoogte dan wel in de taille bevestigd, kan een mooie doek het prachtig doen. Het exemplaar met het klassieke dessin dat hierbij is afge beeld, werd schuin op een zwart japon netje aangebracht, dat hierdoor een bij zonder gekleed accent verkreeg. De an dere, gebloemde doek, die bovendien met lovertjes werd bewerkt, is van achteren met een fraaie sierspeld vastgezet op het eveneens effen jurkje. U ziet wel, het doekje dat in een onbe zonnen ogenblik werd gekocht, kan nog tal van goede diensten bewijzen! A. Hoe men een schouderdoek ook «n<ea

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4