Rusland tekent verdragen met As-satellieten In Davos wachten bedden op onze t.b.c.-lijders Mevrouw Spoor, onze soldatenmoeder Bezorgde mensen 't Verklaarde j uitzicht JUK UWE LEIDSCHE COURANT M AUGUSTUS M ZTN INVLOED IS BLIJKBAAR STEVIG GEVESTIGD Nu de Sowj et-Russische invloed aan de andere zijde van het „ijzeren gor dijn" reeds zo stevig is gevestigd, dat het terugtrekken der Russische troepen geen risico kan scheppen voor de Sow- jet-invloed aldaar, heeft, naar radio- Moskou in een uitzending, die te Lon den werd opgevangen, mededeelde, het presidium van de Opperste Raad der Sowjet-Unie de vredesverdragen met Italië, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Finland geratificeerd. Door deze be langrijke Russische stap is een einde gemaakt aan de impasse, ontstaan door de verklaring, dat Rusland de verdra gen eerst zou ratificeren, wanneer dit reeds was geschied door de ex-satel lieten zelf. Aanleiding hiertoe was Nhet besluit van het Italiaanse parlement, niet tot ondertekening toestemming te geven, alvorens alle grote mogend heden hadden geratificeerd. Italië kan Felle duinbrand bij Stich ting Bloemendaal Enkele hectaren grond gingen verloren. Zoals wij gisteren in een deel onzer op laag reeds konden berichten, is omstreeks 2 uur brand ontstaan op de terreinen achter de Westlandse drinkwaterleiding nabij Loosduinen. Een kunstschilder, die daar aan het werk was, bemerkte de brand het eerst en waarschuwde het per soneel van de waterleiding. Onmiddel lijk begonnen omwonenden en zusters en personeelsleden van het gesticht Bloe mendaal met takken en schoppen het vuur te bestrijden en toen de Haagse brandweer, o.l.v. de wnd. commandant H. J. van Oostveen arriveerde, werd het gehele terrein voor het gesticht nat ge spoten om, wanneer de brand zo ver mocht komen, hem daar te doen stoppen. Daar aanvankelijk het vuur nog ver van de watertoren af was, moesten slangen van ongeveer 500 m. worden uitgelegd en na ongeveer een uur blussen was men de brand wel meester. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de brand is ont staan op het nabij de waterleiding ge legen terrein van de Vinkenbaan. Enige hectaren grond werden zwartgebrand, maar door systematisch blussen kon erger worden voorkomen. INDRAPOERA UIT Z.-AFRIKA TE ROTTERDAM AANGEKOMEN. Gisteravond is de Indrapoera uit Zuid- Afrika te Rotterdam aangekomen. Aan boord bevinden zich ongeveer 200 passa giers, meest Z.Afrikaners van Ned. af komst, die na een verblijf van 15 tot 20 jaar in het nieuwe vaderland een vacan- tietripje naar Nederland ondernemen. Ook zijn er enige Belgen en Noren aan boord. nu het verdrag ratificeren, want het parlement gaf hiertoe machtiging. Het Russische besluit zal o.m» tot ge volg hebben de terugtrekking der ge allieerde troepen uit de betrokken lan den en het nemen van een beslissing inzake de voormalige Italiaanse kolo niën, terwijl thans ook de kans groter is, dat de landen worden toegelaten als lid der Ver. Naties. Koningin kan niet alle geMs- wensen lezen De secretaris van H. M. de Koningin deelt ons mede: Op 31 Augustus plegen talloze Nederlanders schriftelijk en tele grafisch H. M. de Koningin gelukwen sen aan te 'bieden. Deze bewijzen van medeleven worden door Hare Majesteit steeds bijzonder op prijs gesteld. Gezien echter Haar vele werkzaamheden, zal het voor de Koningin dit jaar niet wel mo gelijk zijn aan deze gelukwensen, evenals andere jaren, Haar persoonlijke aandacht te schenken." Het Nederlandse Sanatorium te Davos, waar velen onzer lijdende landgenoten herstel vinden. Een instelling die onze belangstelling en steun alleszins verdient. MAAR ER IS EEN MILLIOEN GULDEN VOOR NODIG Eén millioen gulden, dat is het be drag dat nodig is om tot 1951 steeds 300 Nederlandse tb.c.-lijders in Davos te kunnen verplegen. Pas in dat jaar zal Nederland n.l. in staat zijn zelf de patiënten op te nemen. Op het ogenblik wachten zelfs nog 2000 longlijders op opname in een sana torium. Kort na de bevrijding heeft de Zwit serse regering ons aangeboden cL m. v. haar hulpactie „Don Suisse" gedurende twee jaar ieder jaar 300 patiënten te verplegen. Op 30 September loopt de taak van „Don Suisse" echter af. De vereniging blijft wel het aantal bedden ter beschikking stellen, maar kan de verpleging niet meer financieren. WAT DOET ZIJ VOOR ONZE ZIEKE JONGENS IN INDIE? Daar is in Nederlands-Indië een vrouw bezig, het hart te stelen vani ons Neder landse volk. Terwijl haar man ondanks alle vuilspuiterij, vastberaden doorgaat, de Indische broedervolken te bevrijden van het ondraaglijke Republikeinse juk en door zijn voorbeeld onze jongens- overzee inspireert, om hun haast boven menselijke nationale plicht te vervullen, heeft zij de taak op zich genomen, onze zieke en gewonde -broeders en zonen op te zoeken, contact men hen te leggen, een woord van bemoediging en troost tot hen te spreken. Die vrouw is mevrouw Spoor, de echt genote van onze bevelhebber in Indië, lui tenant-generaal Spoor. Wij hebben er behoefte aan, haar openlijk te danken voor het werk der dienende liefde, dat zij daarin verricht. Waar wij niet kunnen zijn aan het ziek bed van onze jongens, daar gaat zij in onze plaats. En de ontroering, die ons zou bevangen, als wij hen in Indië aan hun ziekbed konden bezoeken, die is er nu, als wij telkens voor de radio haar stem horen zeggen, dat zij ze heeft bezocht, een goed' woord heeft gesproken of een groet van ons overbracht. Haar woorden doen ons goed, ook als geen vader, zoon van ons in Inddë ver toeft, want wij voelen nu meer dan ooit, dat zij bloed zijn van ons bloed, zonen van ons eigen volk. Omdat wij de vaste overtuiging hebben, dat al onze -lezers er zo over denken, stellen wij hen voor, ervoor te zorgen, UITSLAG NIWIN-LUISTERWEDSTRIJD. De hoofdprijs van de NIWIN-luister- wedstrijd, een gratis reis naar Engeland en verblijf van een week voor twee per sonen. is gewonnan door M. van Brienen te Nijmegen. De tweede prijs viel ten deel aan G. Kraai uit het Blinden-Insti- tuut te Ermelo, die een groot Wiltonkar pet ontvangt. D. de Zee uit Baflo werd met een motorfiets verblijd, J. Groenen- daal uit Coevorden met een platenwis- selaar en J. van Tiel uit IJmuiden met een fiets. De overige prijswinnaars ont vangen een electrische gramofoon of een strijkijzer, stofzuiger, electrisch- scheer- apparaat, handdynamo, waardebon, siga ren of pakketten koek. dat mevrouw Spoor bij de ziekbedden toomt met handen, die wij hebben ge vuld. Om daardoor aan wie zieke en gewonde jongens, die dat nu het meest nodig heb ben, te bewijzen, dat onze gedachten bij hen zijn. Indien onze lezers het daarmede eens zijn, geven wij hem gaarne de gelegen heid, een bedrag op de postrekening van de „Nieuwe Leidsche Crt" nr. 58936 te storten (of op andere wijze een bedrag aan ons over te maken) onder vermel ding: „Voor onze zieke jongens in- Inddë." Wij stellen ons voor om op 1 October as. het dan binnengekomen in ons blad te verantwoorden bedrag aan mevrouw Spoor over te maken, ter vrije besteding voor onze zieke en gewonde jongens in Indië. Nederland is moreel verplicht te zor gen dat het nodige geld er komt. De „hulpactie verpleging Ned. tb.c.- lijders Davos", waarvan Prinses Juliana beschermvrouwe is, wil het bedrag bijeenbrengen. Geblokkeerde saldi mogen worden benut. Dat op de bankrekening dezer actie bij de Ned. Handel Mij te Den Haag veel geld gestort worde! Soesterberg het vliegveld van de Jaarbeurs Tijdens de komende Najaarsbeurs van 9 tot 18 Sept. zal, zoals gemeld, door de K.L.M. een regelmatige vliegdienst wor den ingelegd van Utrecht met resect Groningen, Leeuwarden en Maastricht. De reizigers worden des morgens van hun woonplaats door een speciaal daar voor ingestelde busdienst naar het vlieg veld gebracht. Het vliegtuig brengt hen naar het vliegveld Soesterberg. wat dank zij de medewerking der militaire autoriteiten voor deze gelegenheid spe ciaal is bestemd als luchthaven voor de Jaarbeurs. Een gereedstaande autobus brengt de Jaarbeursgangers zonder op onthoud tot voor de ingang van de Jaarbeurs. Voor dit vervoer is een toe gangskaart voor de Jaarbeurs reeds in begrepen. KERKTORENS MOGEN NIET GEBOUWD WORDEN. Naar aanleiding van vragen van het Eerste Kamerlid Hommes heeft de mi nister van Wederopbouw (a.i.) geant woord, dat aan kerkelijke gemeenten in ons land, die momenteel bouwplannen in uitvoering willen nemen, waarin torens voorkomen, wordt medegedeeld, dat deze torenbouw moet worden uitgesteld tot over materiaal en arbeiders in ruimer mate kan worden beschikt dan thans het geval is. „Weest dan niet bezorgd voor de dag van morgen." Matth. 6:34. Het woord hierboven is iets anders dan een commando. Het is een zachte wenk; bijna een belofte. Het wijst ons op de mogelijkheden en de consequenties van het geloof. En omdat het een woord van Christus is, moeten we bedenken dat het tegelijk een toetssteen is waaraan wij mensen, zonder onderscheid, gedurig ontdekken dat het met ons niet in orde is. Laten wij het maar eerlijk zeggen: wij zijn wel bezorgd. Niet alleen in ons persoonlijk leven als we ergens mee zitten of als we iets vrezen van de „kwade dagen", waarvan de Prediker spreekt, maar over de hele wereld ligt in onze dagen een donkere wolk. Hoeveel mensen zijn er b.v. ook niet die zich nu alweer bezorgd maken over de voedsel voorziening in de komende winter. En toch ligt in dat woord „weest dan niet bezorgd" de mogelijkheid des geloofs. Voor dit geloof is Christus Borg. Hij gaat vóór alles, zoals ook onze Koningin waardige en getrouwe opvolgster van Willem de Zwijger, eens gezegd heeft en dat niet in een besloten kring, maar voor het forum van de wereld: „Christ avant tout". Koningin Wilhelmina, wier ver jaardag wij morgen vieren, heeft menig maal die mogelijkheid des geloofs vervat in het hierboven geschreven woord, ge demonstreerd. Het is nog zo kwaad niet dat 31 Augustus dit jaar op een Zondag valt; voor de Kerk en de voorbede in de Kerk konden wij het niet beter wensen. Want onze Vorstin ziet gaarne een bid dende gemeente en ook Zij weet maar al te goed dat het niet bezorgd zijn voor de dag van morgen slechts mogelijk is wanneer wij wandelen in het licht van Gods vriendelijk Aangezicht. Wij zijn in Nederland altijd dankbaar geweest dat de Koningin ook een gelovige Vorstin en Moeder is. Maar dit is nog de hoofdzaak niet. Ook al had onze Koningin niet per soonlijk uit het geloof geleefd, dan zouden wij nog dankbaar zijn voor dit éne feit, dat Zij n.l. erkend heeft dat Christus vóór alles gaat, dat Zij zelf enkel regeert bij de gratie Gods, dat de geestelijke grondslagen van de Staat het voor naamste zijn voor het heil van de natie en dat een volk te gronde gaat wanneer de sociale en politieke beslissingen alleen maar vallen terwille van het belang van de Staat of de practische eisen van het wisselend ogenblik. Koningin Wilhelmina heeft de band tussen de practijk en de geest nooit uit het oog verloren. Eenmaal heeft Jezus gezegd, „weest dan niet bezorgd voor de d8g van morgen". Naar zijn diepste be tekenis hebben de vromen van alle tijden dit woord verstaan. Vorstin en onder danen hebben het nodig, zeker voor deze tijd. Valt hier op aard geen mus, dan met Uw wille Heer, dat mijn hart zich met die troost dan stille dat Uwe zorg ook my bewaart! Het Griekse drama De beste staatkundige samenleving is die, welke op een middenklasse steunt, want deze verhindert aldus Aristoteles dat de uitersten domineren, In vele opzichten ia inderdaad de gulden middenweg de beste! De gematigde regeringsvorm is ook daarom te verkiezen, omdat daarbij het minst op standen en geschillen ontstaan. Scherpe, po litieke tegenstellingen, extrejnistische groe peringen in een staat, leiden tot burgeroor log en wederzijdse vervolging. Men ziet zulks in het huidige Griekenland, waar ka- binetscrississen aan de orde van de dag zijn. De z.g. „coalitie" van rechterzijde en het centrum, onder aanvoering van Maxim os, heeft het nog geen zeven maanden uitge houden. Terwijl de extremistische, rechtse partij voor geen maatregelen terugdeinsde, om de felle vijanden van links, waaronder communisten, vakvereni-gingsleiders mores te leren en hen als ballingen te deporteren, wilde het centrum toch zo ver niet gaan. De steun, welke de extremisten, de linkse opstandelingen van de Slavische staten, daartoe geïnspireerd door Rusland ontvingen, heeft de politieke situatie verscherpt en fei telijk kon men in Griekenland van een „bur geroorlog" spreken. Men zal zich herinneren, dat de rol van Engeland als protector der democratie, door Amerika moest worden overgenomen en de Griekse interne politiek kwam in de schaduw der belangentegenstel ling rrAmerika-Rusland" te staan. Aan de andere kant is er onder Maximos van de mocratie evenmin sprake geweest én kwam de middenklasse, waarop, volgens Aristoteles, de staatkundige samenleving gebouwd moet zijn, steeds meer in de verdrukking. Aange zien de extremisten van rechts en van links, beide door het buitenland gesteund worden, is er weinig kans op orde en rust, onont beerlijke elementen voor het herstel der economie, die in een zeer depressief sta dium verkeert. De zegeningen van de bur geroorlog leiden tot armoede, rcxn, plun dering, hetgeen de Russische satellieten zeer welgevallig is, Amerika tot actie, economi sche en militaire steun noopte, hetgeen ech ter wel de politieke controverse heeft ver scherpt, maar het leven niet in geordende banen heeft geleid. Het is blijkbaar onmo gelijk een einde- te maken aan de, door de Slavische buurstaten gesteunde. stropende benden in Thracië en cent r aal -Griek erü an d, hoewel het rapport van de, als ..recherche" fungerende commissie daarover toch wel een boekje heeft opengedaan. De regering van Maximos, steunende op een coalitie faalde en de vraag is. af de nieuw gevormde rege ring veel van de vorige zal verschillen. Grie kenland heeft een man van gezag, een re geerder van formaat nodig, die orde weet te scheppen in de binnenlandse chaos en aan een „sohijndemocratie" een einde weet te maken. De grote moeilijkheid is natuur lijk tussen de twee buitenlandse klippen Amerika en Rusland door te zeilen, want hoe noodzakelijk de Amerikaanse inmenging ook moge zijn, de agitatie van Slavische zij de wordt er weer door geprikkeld, hetgeen, de binnenlandse onrust aanwakkert. De ka binetscrisis heeft een week geduurd. Zij brak udt, omdat men o.a. de communistische partij buiten de wet wilde stellen. De ver tegenwoordigers der drie centrum-par tijen, w.o. ook Venizelos, vice-premier en minister van nationale economie, boden Maximos hun ontslag aan, waarop het kabinet demissdon- nair werd. Koning Pa UI heeft toen eerst Tsaldaris, de leider der Populisten" in het aftredende kabinet, minister van buiten landse zaken zijnde, verzocht een nieuwe regering te vormen, maar deze slaagde daar niet in. Thans meldt Reuter uit Athene, dat Maximos opnieuw aan bod kwam en hij er in geslaagd zou zijn, met medewerking van zeven partij-leiders een nieuwe regering te vormen. De „Populisten", de volkspartij van Tsaldaris die vóór Maximos aan het be wind was zou accoord gaan met een coalitie regering op bredere basis. De volkspartij zou nu 12 portefeuilles beheren, terwijl de andere, aan de regering deelnemende par tijen, er ieder 2 zouden krijgen. Dit zijn dus de Venizelisten, de sociaal-democraten, de liberale unie, de partij der nationale bevrij ding, nationaal-liberalen en reformisten. Zo als bekend, heeft de volkspartij van Tsal daris in het parlement een 'zeer grote meerderheid. Men zal moeten afwach ten, of nu alles in kannen en kruiken is en de weg tot de „ware democratie" open staat. Best mogelijk, dat vandaag een „verklaring" omtrent het program der leiders van de Griekse pa riem en t af rac ties zal worden ge publiceerd, maar het kan ook zijn, dat er te elfder ure nog een kink in de kabel is gekomen. Zowel Amerika als Rusland, zien nauwlettend toe, hoe het Griekse drama zich verder ontwikkelt en een „Deus ex machina" die onverwachts aan de vervarde politieke en economische toestand een einde maakt, is voorlopig nog niet in zicht. Zoals men zidh. zal herinneren, zou Engeland zijn troepen in September uit Griekenland terugtrekken. Volgens de „Daily Telegraph" heeft Amerika er weinig zin in, een troepenmacht te zen den en zou het op de Labour-régering druk uitoefenen, de Britse troepen daar voorlo pig nog te laten. Labour is echter gebonden aan de in het parlement gedane beloften en kan het Amerikaanse verzoek niet inwilligen, uit vrees voor ernstige critiék van de zijde der linkse rebellen. Gezien de precaire situ atie. waarin Engeland momenteel verkeert, die bot drastische bezuinigingen noopt, kan de Labour-regering ook moeilijk aan de Amerikaanse pressie toegevenDe correspon dent In Washington van genoemd Engels blad, spreekt reeds van een „Brits-Ameri kaanse kwestie", die het eerste, ernstige ge schilpunt zou kunnen worden tussen de Ver, Staten en Engeland, sinds het einde van de oorlog. Indien het bericht juist is, zal Sta lin er zeker zijn voordeel mee doen en Ma ximos zal zijn oren spitsen.... PRINSENKINDEREN. Bij de uitgeverij W. ten Have te A'dam verscheen een aardig foto-album ..Prin senkinderen bij sport, bij spel en op schobl". Het bevat 75 grotendeels nog ongepubliceerde foto's, o. a. uit de Mei dagen van 1940. Ongetwijfeld een mooi bezit! Vrijdag 12 Sept. a.s., 's ochtends om 10.30 uur, zal het nieuw gebouwde stad huis te Medemblik officieel worden ge opend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3