DUC SCHUURPOEDER Plattelandsvrouwen komen naar Amsterdam Het internationaal medisch congres te Kiel SPAART ZEEP EN SCHUIMT NIEUWE LELDSCHE COURANT 6 VRIJDAG, 29 AUGUSTUS 1947 TN KLEDERDRACHT VAN TWINTIG LANDEN (Van een onzer redacteuren) De wereld wordt kleiner en kleiner. Dank zij de teohniek, die snelle ver voermiddelen construeert, de radio, die de huiskamers als 't ware met elkaar verbindt, de krant, die ogen en oren heeft tot in de verst verwijderde landen, Telefoon, telegraaf, vliegtuigen, aether- trillingen, dit alles tezamen doet de af- standei\ teniet, maakt het schouwen over de grenzen een kleinigheid. Natuurlijk heeft nu ook de mens niet meer genoeg aan het eigen milieu de plaatselijke vereniging is sinds lang een onderdeel geworden van de lande lijke organisatie, maar de landelijke ver eniging, die niet internationaal georgani seerd is, telt nauwelijks mee in het grote geheel en wordt beticht van bekrompen heid Zelfs de Nederlandse plattelandsvrouw ontkomt niet aan de drang der tijden. Ook zij is „internationaal verbonden" met haar zusters in alle delen der we reld! Wie nu meent, dat de Nederlandse plattelandsvrouw een boerin is, die da nig verstand heeft van melken, kaas en boter maken en niet verder kijkt dan haar mans bedrijf, is verkeerd ingelicht. Een „plattelandsvrouw" is ook niet altijd strijk en zet boerin. Denk maar aan de kwekersvrouwen, de vrouwen van land bouwers, de vele middenstandsvrouwen in de kleine dorpen, de intellectuelen, die zich door het beroep van haar echt genoot nauw verbonden weten met de plattelandsbevolking. Al deze vrouwen zitten meestal te ver van de stad, om lid te kunnen zijn van de vele vrouwenverenigingen, die daar zijn gevormd. Ook lopen daarvoor haar belangen te veel uiteen. Het dagelijkse leven, maar ook het economische leven in de stad is zeer verschillend met dat van het platteland en wat ligt dus meer voor de hand, dan dat ook deze vrou wen zich, in deze eeuw van organisa ties, verenigen om door eendracht sterk te worden en voor haar belangen op te komen? De plaatselijke verenigingen van plat telandsvrouwen zijn uiteraard gecentra liseerd in een landelijke bond, doch deze bond op zijn beurt meent, naar de aard der tijden, zich te moeten verstaan met de bonden in het buitenland. Zo werd, op Zweeds initiatief, in 1933 te Stock holm de internationale organisatie de „Associated Country Women of the World", bij afkorting genaamd A.C.W.W., opgericht en vele landen uit verschil lende werelddelen traden als lid toe. Het eerste congres werd te Stockholm gehouden en in 1933 vergaderde het con gres voor de tweede maal, nu echter in Londen. Waardige ontvangst. Aan Nederland is thans de eer, dit jaar het derde congres te organiseren en wel tegen September a.s, Van 8-13 September zullen de dames elkaar ont moeten in Krasnapolèki te Amsterdam. Onnodig te zeggen, dat dit voor de Ne derlandse Bond heel wat werk betekent! Reeds maanden zijn de voorbereidin gen in volle gang, want de buitenlandse gasten zullen waardig worden ontvan gen. Niet alleen moet het lijvige pro gramma voor het congres worden 'inge deeld, maar tevens moet gezorgd wor den voor de ontvangst en het logies van de 180 buitenlandse dames, die uit Zuid Afrika, Australië, Nieuw Zeeland, Afri ka, Amerika, Canada, Palestina, Kenya, Rhodesia, Engeland, Schotland, Ierland, Frankrijk, Zwitserland, België, Tsjecho- slowakije, Noorwegen, Zweden, Dene marken en Finland naar Nederland zul len komen. Verder heeft men, ter bestrijding van de congreskosten, een prachtige collectie poppen in allerlei Nederlandse kleder drachten verzorgd. De leden hebben de ze poppen zelf aangekleed en zij zullen tijdens het congres worden verkocht. Amsterdams Beursoverzicfit Amsterdam, 28 Aug. Er was vandaag een groot gebrek aan orders, met het gevolg dat de handel van zeer geringe afmetingen was. Aanvanke lijk bestond er enig aanbod en hoewel dat aanbod van geringe afmetingen was, ont brak de vraag en de hoofdkoersen van de toonaangevende aandelen waren vrijwel alle iets lager dan de vorige slotprijzen, behoudens enkele uitzonderingen. Ver schillen van betekenis vielen echter niet op te merken. Ook in de vrije handel bleek duidelijk, dat het publiek zich afzijdig wenste te houden, maar desniettemin druppelde nog enig aanbod door, zodat de koersen, voor zover ftog zaken werden gedaan, een kleinigheid naar beneden gingen en bij het slot werd gehandeld op ongeveer het laagste punt van de dag, terwijl de koer sen bij het scheiden van de markt meren deels tevens iets lager waren dan gisteren bij het slot. Groteverliezen werden ech ter niet geleden. De Amerikaanse markt gaf nauwelijks affaire te zien, over het algemeen waren de koersen een fractie lager. De beleggingsmarkt was eveneens zeer stil; de Ned. Staatspapieren waren nau welijks prijshoudend. Gemeentelijke en Prov. obligatiën echter ontmoetten iets meer belangstelling en lagen goed in de markt Ook enkele Ind. gem. leningen waren een kleinigheid beter. De Pand- brievenmarkt was stil, vrijwel onveran derd. Vele leden hebben ook plakboeken ge maakt met foto's en platen van verschil lende landstreken en deze zullen de gas ten worden aangeboden als herinnering aan het Nederlandse congres. Alle gasten worden bij Nederlandse leden onder dak gebracht. Het hoofdbestuur in Londen heeft als voorwaarde voor dit congres gesteld, dat niet alleen de leidinggevenden, maar ook de leden zelf onbeperkt aan dit congres kunnen deelnemen. Toch komen er van de 27.000 Nederlandse bondsleden slechts 125 op 8 September in Amsterdam en wel om de belangrijke reden, dat hel congres in de Engelse taal gehouden zal worden, hetgeen uiteraard voor velen een handicap vormt. Hierdoor is ook de deelneming uit het buitenland beperkt. Natuurlijk komen de meeste gasten uit Amerika en wel 125. Het programma. Wat nu het programma betreft, dit be gint eigenlijk al op Zaterdag 6 Sept. met de ontvangst van de gasten. Des Zondags avonds wordt het congres ingeleid met een oecumenische kerkdienst en Maan dagsmiddags te 3 uur is de officiële opening in het Concertgebouw. Prinses Juliana zal de openingsrede uitspreken. In de rij van verschillende spreeksters en sprekers zal de heer S. L. Mansholt, mi nister van Landbouw, ook het woord voe ren. Voor de volgende dagen staan er, be halve de besloten vergaderingen in Kras- napolski, verschillende recepties op het programma. Vrijdagsavonds is er een con cert in het Concertgebouw. Het hoogte punt van het congres vormt echter de „Hollandse dag", wel'ke Woensdags in de Apollohal wordt gehouden. Hierbij vormt het spel „Nederland ontvangt", gespeeld door leden uit de drie Noordelijke provin cies, de hoofdschotel. Als bijzondere attractie is de gasten en ook de Nederlandse leden gevraagd, zoveel mogelijk in nationale klederdracht uit de eigen landstreek te verschijnen en dit wel speciaal op de Hollandse dag. De buitenlandse delegaties zullen op die dag ook een „boodschap uit eigen land" over brengen. Na het congres, in de volgende week, zullen er nog verschillende excursies wor den gemaakt. DE DUITSE STUDENT MOET IN 'T ZWART DOEN (Bijzondere correspondentie) Sinds enige dagen bevind ik me op de internationale medische conferentie te Kiel, de oude Hansa-stad, die zwaar be schadigd uit de oorlog te voorschijn is gekomen. De haven, die vroeger het kloppende hart van de eens zo trotse marinestad was, is door de onverant woordelijke hand van de nazi-despoten op het laatste moment in een puinhoop veranderd. Overal liggen, door de Britse marine ter zijde gesleept, duikboten, verroeste en halfvergane oorlogs- en handelsschepen. Hier en daar aan provi sorisch herstelde kaden wordt een Li ber ty-schip gelost en zo waar ziet men een enkele Hollandse driekleur wapperen van wat sleepboten. Toch wordt er hard gewerkt aan he* herstel der haven, zonder welke Kiel gedoemd is een dode stad te worden. De stad zelf isvoor het grootste gedeelte verwoest, slechts hier en daar staan nog een paar huizen* die onbeschadigd ble ven. In de tuinen van de villa's nu slechts nog puinhopen worden groen ten, aardappelen en ook tabak verbouwd en 's avonds ziet men dan ook de Kiele- naar naar zijn volkstuintje trekken. Het woningprobleem is er nijpend, mede door het grote aantal vluchtelin gen uit de Oostelijke gebieden, zodat het inwonertal het voor-oorlogse getal van 200.00 ver overschrijdt. De oude universiteit is vrijwel geheel verwoest, de klinieken voor het grootste gedeelte. Het is dan ook zeer interessant te zien, hoe men in een oude bunker een vrouwenkliniek heeft ingericht, die, on danks de oorlogszuchtige entourage, niet anders dan modern genoemd moet wor den. De nieuwe universiteit wordt nu ingericht in een fabriek voor oorlogs materiaal, die Hoor de Engelsen is ont manteld en aan de rand van de stad ligt. Het leven aan de universiteit is vrij normaal. In het begin was er een groot tekort aan professoren en docenten door de denazificatie-maatregelen, doch langza merhand wordt hierin voorzien door nieuwe benoemingen en ook door docen ten uit Dantzig en andere nu Poolse ge bieden. Van de 3000 studenten te Kiel komt 40 pet. uit de Russische zone, hoe wel hieruit niet mag worden afgeleid, dat dit allemaal vluchtelingen zijn, aan gezien het in Duitsland altijd normaal is geweest, gedurende de studietijd één- a tweemaal van^universiteit te wisselen. De Duitse student, die normaliter 100 R.M. per maand van zijn ouders krijgt ter vergelijking is het goed om te vertellen, dat op de zwarte markt een pakje sigaretten 110 R.M. kost moet, om in leven te blijven, in de zwarte han del gaan. Ieder verkoopt zijn rokers- kaart en handelt nog iets daarbij, om zwart zijn eten te kunnen kopen. Twee maal in de week kan hij aan de „mensa" deelnemen, waar hij een warme maaltijd ontvangt van het Zweedse en Zwitserse Rode Kruis. Waarschijnlijk daardoor is slechts 45 pet. van de studenten onder goed. Er wordt hard gewerkt, zij het dan onder de meest ongunstige omstandig heden. De meeste studenten hebben een zeer slechte kamer, practisch zonder stookgelegenheid en daar komen in de winter de stroomloze uren nog bij. Toch verliest hij de moed niet en sukkelt verder. Het congres verloopt dagelijks volgens het vastgestelde programma, 's Ochtends lezingen door buitenlandse professoren in de aula van de universiteit over de nieuwste onderzoekingen en resultaten, 's middags excursies, die zowel bedoeld zijn om de congressisten een idee te geven van de werkelijk zeer fraaie om geving van Kiel, alsook om in een onge dwongen spheer vele politieke en econo- mischè problemen aan te snijden en zich een beeld te vormen van hetgeen er leeft onder de Duitse studenten. Hierdoor is het mij dan ook mogelijk gebleken, me op de hoogte te stellen van wat „men" denkt van „het godsdienstprobleem", de opbouw van Duitsland, „Neurenberg" en vele andere problemen. Het grootste deel der studenten ontkent schuld te hebben aan de oorlog, allen aan de gruwelen, waarvan „men" niets wist. De weinigen, die alles toegeven, moet men met een lantaarn zoeken en ook deze zeggenaber, de oorlog is voor- bij. Dat Duitsland hongert is waar, doch dat het de schuld der Duitsers is, ziet vrijwel niemand in. Iedere intellectueel zou willen emigre- i ren wel het liefst naar Amerika, om zo ver mogelijk van Rusland .te zijn, aan gezien vrijwel iedereen overtuigd is van een nieuwe oorlog. En men begrijpt niet, waarom emigratie voor „Duitsers" I vrijwel uitgesloten is. De kerken zijn vol, maar naar mijn mening niet uit overtuiging, - doch in verband met de hulpactie van de kerk. De meeste mensen hebben slechts één werkelijk probleem, en dat is „eten". Neurenberg en wederopbouw verliezen hierbij hun betekenis. Men verwijt de Engelsen het voedseltekort^ zoals de En gelsen trouwens in het algemeen de buitenlanders de schuld van alles krijgen. En juist daarom is het nut van deze en dergelijke conferenties zo groot. Men móét contact opnemen met hen, die nog niet geheel verloren zijn gegaan en daardoor begrip kweken voor hun eigen en internationale toestanden. De meeste buitenlandse professoren geven zich grote moeite in het Duits hun lezingen te hou- j den. Er is van Duitse zijde grote belang stelling en de onderwerpen worden zeer interessant en nieuw gevonden. Op medisch gebied kan men de conferentie dan ook zeker geslaagd noemen. Wat het andere betreft, veel begrip is reeds ont staan en yeel misverstanden zijn al uit de weg geruimd: Zo dacht men bijv., dat in Nederland en Engeland alles zonder bon was en dat veel voedsel uit Duits- j land geëxporteerd werd. Door persoon- lijke uitwisseling van gedachten en oor logsbelevenissen voor de Duitsers meestal zeer pijnlijke kwam men elkaar veel nader en het is dan ook mijn vaste overtuiging, dat dit contact ge handhaafd moet blijven en dat ook Ne derland niet achter zal kunnen blijven, om groepen Duitse studenten gedurende de vacantiemaanden op te nemen in werkkampen, om hen in democratisch- godsdienstige zin op te voeden, zoals dit jaar reeds in Zweden, Zwitserland, De*- nemarken en Engeland geschiedt. ADRIAAN ENGELS CONCERTEERT THANS IN ZWITSERLAND. eJ V De organist der Grote of St. Jacobskerk te d' 's-Gravenhage, Adriaan Engels, is momen- ni teel in Zwitserland voor het geven van r< orgelconcerten, o.a. in Zürich (Radio 3ero- k münster op 29 Aug. om 22.30 uur), Bazel, P Olten en Schönenwerd. Dinsdagavond a.s. zal de organist van de Duinoordkerk, Ber nard Renooy, het concert in de Grote Kerk p spelen en werken uitvoeren van Fresco- baldi, Piutti en Bossi. p 'n Êrdal-producidus goed BEURS VAN AMSTERDAM Off. not. medegedeeld door de Ver. v. d. Effectenhandel 8 bieden f laten ged. en bieden t ged. en laten DONDERDAG 2T AUGUSTUS 1947 OBUGATIEN V.K. 230 u. I 1000 1938 3—3% 100% lOOft f 1000 1947 3—3% 99%* 99%* f 1000 1937 S 99ft 99ft Dollarlening '47.. 101* 101 ft f 1000 N.S.W. 2% 82ft 82% t 100 Spaarcert 101ft 101ft N. Ind. 1000 37A3 95% 95% Denemarken '38 4102% 103% A'dam 1 37 3% 101% 101% Haag I 37 3% 102 N. Holland 38 alÖOft 100ft Rotterdam 37 3% 100% joi Fr. Gr. Hyp 3% 102% Holl Hyp. 3% 101% 101% Nat. Hyp 3% 101%* Rotterd Hyp 96% joi Utr. Hyp 1100f} ioi% N .Ned .Am. Hyp. 53875 391 Bergh Jurg 3% 100% 104% Leverspeep S%105V« Cockerill «105% 105* Int. Stand. El. 101 %t Bataafsche 3% 103% 103% Wagon L. *100% 100 NI Spoorw 37 3% 53% 523% Sem. Cheribon 5 29% Werkspoor 3% 104 AANDELEN A'&amscne Bank 1471 146% Incassobank 145 145 Rott Bank Ver 152% 152 Twentscne Bank 158% 156% N. West Hypb 97t Int. Beton 145 Ned. Gist 364% 370 NUma 234* Rott Droogdok 332% Stok vla 166 165 Stork Ce 146% WerKspooi 169% 171 Wyers 166 186%' Am. Smelt. C. 64%J 63% Anaconda C. 37%* 37* Beth. Steel C. 90§ 90 Chrysler C 121* 120%* Gen. Motors C 60* 60%* Int Nickel C 29%* 29% Kennecott C 47% 46% N. Am. Rayon C 39% Rep Steel C 27% 27 St. Brands C 7ft 7% U. S. Steel C 72 72% A.N.H. Electr. MiJlOÖ 104 N.I. Gas Mij ....104 102 Am Tel 6c Tel Cl61% 162 Am. Wat. W. e 16% 16 Cit Service C 373%* 37ft Bor Sum. MÜ 120% 120 Cut. Handel Mb 21834 220* Int Cr. Hand.v 145* 143% Linde Teves ....120% 120 Oost Borneo pr 176 Cont. OU C 47* 47Va* Mid. Cont. C 44ft* 44%* Philips C 61% 61% Shell C33%* 32f| Tide Water C.... 203,4* 20%* Sedep Thee 140 Telagapat 67 A'daro Ballast 147 149 Gem Eigendom 149 147% Houth W. Pont. 137 137 rhomsens Haven 173* Dell Spoorweg 44% 44% Ned. i. Spoorweg 29V Baltimore C N L Centr C.. Pennylv C 18%* 18%' South. Pac. C 45Va* 453/. South. Rail C 40% 29% 12% 12% 14% Canada Pac. C 11% 10% Sem Cherib.trom 13% Voorlopig genoteerd Holl. Bank Ome 184% Lever 4 pref. 106% 106% Nat. Herstel ....101ft 101-ft Vredestek! 146* 146* Walvischvaart 99% 99% ACTIEVE FONDSEN Kol. Bank 105 101% Ned. Ind. Bank.. 101 100% N. Hand. MU eva 132% 132% A.K.U..181% 176* Bergh'a J. Fab 299 Van Berkel 130% 120% Calve C. v. A. .173 171% Centr. Suiker Mij 200 Fokker A 208 Va Gelder 8c Zoon 152% Hoogoven C.V.A 168% Lever Br C.V.A296 293% Kabel ...299% Philips A372 370% Wilt. Fyenoord. 210 214% BiUiton 2 349 Dordtsche Petr..400 399% Kon Petroleum. 417 414% A'daro Rubber ..142% 139% Bandar Rubber 99% Dell Bat Rubber 104/ O. Java Rubber 87% 83% Serbadjl Rubber 75 Holl Am Lijn. 205 Java Ch. Jap.Ujn 146% K.N.S.M 166% K. Paketvaart ..167% 165 N Scheepv. Jnie 183% 1813,4 Rott Lloyd 169% Mij Nederland. 166% 165 H.V.A 228 222% Java-Cult. Mij.. 121 N i. Suiker Unie 124 Vorstenlanden 63», 4 62% Dell Bat Tabak 129% Dell M« Tabak 151* Senembah Tabal 134% Muller en C0.N.& 174 GISTEREN TWEE DODEN EN ACHT GEWONDEN Het Nederlands legerbericht meldt, dat er gisteren twee man zijn gesneuveld en acht gewond. Er hadden herhaalde be schietingen en georganiseerde aanvallen door T.N.I. plaats. SOEKAWATI, NADJAMOEDDIN EN ANAK AGOENG NAAR NEDERLAND De heren Soekawati, Nadjamoeddin en Anak Agoeng die zich met het oog op de zitting van de Veiligheidsraad naar Lake Success hadden begeven, zullen volgens „Trouw" naar Nederland komen en bespre kingen.voeren met de Regering. Wij verne men nog dat zij vermoedelijk volgende week aankomen. Zij doen Nederland aan op de terugreis naar Indië en behalve met de Regering zullen zij met verschillende instanties besprekingen voeren. Hadji Salem, vertegenwoordiger der Re publiek te New York is naar Djolqja terug geroepen om verslag uit te brengen. GOEDHART IS NIET ZO GOEDHARTIG Het Tweede Kamerlid de heer Goed hart heeft de minister van Financiën schriftelijk de vraag gesteld of het de minis ter bekend is dat mr Hazelhoff Roelfsema in Canada werkzaam is als propagandist van Rijkseenheid. Hij vraagt voorts of van Overheidswege deviezen zijn beschik baar gesteld voor dat werk en zo ja, waarom. Hetzelfde Kamerlid heeft de mmister van Overzeese Gebiedsdelen gevraagd wei stappen er zijn genomen om generaal Spoor duidelijk te maken dat zijn pogingen om de openbare mening door een persge- sprek te beïnvloeden niet gewaardeerd worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6