St Pieter vóór 1572„Cuyl der moordenaren" Leidse Tuchtrechter slaakt verzuchtingen Wat er in de omliggende plaatsen voorviel NIEUWE LE1DSCHE COUEANT 4 VRIJDAG, 29 AUGUSTUS 1947 Stadsnieuws GODSDIENSTTWISTEN WER DEN STEEDS HEVIGER Pieterskerk-serie V. Het lijkt ons juist, in dit artikel enige aandacht te wijden aan de geschiedenis van de Pieterskerk vóór 1572, het jaar, dat zij in handen der Hervormden kwam. Daartoe willen wij de volgende aspecten belichten: de Pieterskerk in verband met de processies, de kerk en de Bijbel, en ten slotte de infiltraties van de z.g. „onnutte" lieden in de kerk. Vóór de Reformatie manifesteerde zich het godsdienstig leven vooral in de processies; dit waren plechtige, kerke lijke omgangen. Op de lange duur kon men echter voor dergelijke ceremoniën een verflauwende belangsteling waar nemen en men moest de burgerij er met aandrang aan herinneren, dat het hoogst oneerbiedig was, met de ver toning de spot te drijven. De oorzaak van deze spotternijen lag wel in het feit, dat er te veel processies werden uitgevoerd. De regering moest er op 't laatst toe overgaan, het aantal per maand te beperken tot één. Maar, zo werd er bij bepaald, dan moest ook een ieder achter het sacrament lopen en smeken tot God. Teneinde zoveel mogelijk het kerke- kerk, waarin na 1572 door talloze predikanten het Woord Gods zuiver werd gepredikt. Een blik op de kansel van af het orgel. lijke karakter te handhaven, werd be sloten, dat de deelnemende broeder schappen zich met toortsen en kaarsen allereerst naar de St. Pieterskerk moes ten begeven, alwaar het verzamelpunt was In het jaar 1462 gaf W. Heerman, kanunnik van de St. Pancras, Hoog landse kerk, aan de kerkmeester van de St. Pieter „een nuwe schoene lectrijn, die hij heeft doen maken op zijn selffs costen, waarin Willem Heerman ge- maeckt ende geleyt heeft, gevesticht met ijseren ketenen, die Bibele in duytsche, die hij met eygen hant gescreven heeft". Volgens historische gegevens waren dit het voledige Oude en Nieuwe Testament, bestemd voor alle eerbare mannen, om te gelegener tijd daarin te lezen en wat goeds te studeren. Het plaatsen van een Bijbel in de Roomse St. Pieter mag als een bijzonder feit worden beschouwd. Niet alleen, omdat het hier de gehele Bijbel betrof, maar ook, omdat deze daad volkomen in strijd was met de wensen van de kerk. In welke mate de eerbare man nen van dit waardevolle geschenk ge bruik hebben gemaakt, is niet na te gaan. Uit dit alles blijkt echter, dat de gedachte van de Reformatie een lang zamerhand groter wordend terrein ging beslaan. Daartegenover groeide de haat van de Roomsen jegens de aanhangers van de nieuwe leer. Lutherse boeken werden door het vuur vernietigd en de ketters werden voor de rechters gebracht en berecht. Mr van der Hulst werd vrij spoedig de edele functie van inquisiteur verleend. Dat dit ongenoegen en verontwaar diging voortbracht, is begrijpelijk. Op een Zondag in September van het jaar 1522 plakte een onbekend gebleven in woner van Leiden een plakkaat op de deur van de St. Pieter, waarin de schrijver in felle bewoordingen de hou- Classis Leiden N.H. Kerk belegt Zendingsniiddag te Alphen Op Woensdag 10 September a.s. Op Woensdag 10 September 's middags om half 3 zal de classicale Zendingscom missie uit de classis Leiden van de Ned. Herv. Kerk in Alphen aan den Rijn een Zendingsbijeenkomst beleggen welke ge- houden wordt in het gebouw „Bethel" aan de Emmalaan. Als sprekers zijn uitgenodigd ds W v d „Beek, Zendeling op de Sangir- en Talaud- eilanden, en ds B. J. Arps. De onderwer pen die door de referenten zullen worden behandeld luiden resp. Kerkhervorming op het Zendingsveld (in 't bijzonder de Kerk op de Sangir- en Talaud-eilanden)" en „Is Zending op Java nu nog mogelijk?" ding van sommige Roomsen hekelde. Zelfs werd opgewekt tot oproer. De re gering stelde hierop een som gelds be schikbaar voor degene, die met zeker heid wist te zeggen, wie het papier op de deur van de kerk had bevestigd. Het optreden van deze lieden strekte zich echter uit tot achter de deuren van de kerk. Men drong de gewijde ruimte binnen en legde heel stilletjes briefjes op de plaatsen van de leden der vroed schap. In deze briefjes stonden diverse uitspraken, welke als béledigingen ten opzichte van de kerk werden opgevat De handelwijze van het ophitsende gepeupel is afkeurenswaardig te noe men, vooral wanneer niet verzwegen wordt, dat hun daden niet altijd voort vloeiden uit godsdienstige overwegin gen. De ontevredenheid over slechte maatschappelijke toestanden speelde hier ook een belangrijke rol. Lange tijd zet ten zij hun bedrijf voort, 't Gebeurde zelfs, dat enige vrouwen de glazen in gooiden van iemand, die, uit hoofde van zijn functie, nauw aan de St. Pieter ver bonden was. Zo vonden telkens relle tjes plaats. Elk weldenkend mens moest erkennen, dat de twisten, die zich hoe langer hoe meer gingen scherpen, moes ten uitlopen op een godsdienstoorlog. Daarbij kwam, dat tientallen, o.w. vele anabaptisten, wederdopers, naar de brandstapel of het schavot werden ge voerd. In sommige monden luidde de benaming voor de St. Pieter wel: „cuyl der moordenaren", hetwelk duidde op de Roomsen, die er hun kerkelijke plichten vervulden. OFFICIËLE PUBLICATIE Inzameling huisvuil In verband met de verjaardag van H.M. de Koningin zal op Maandag 1 September geen huisvuil worden ingezameld. Men ge lieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen welke ge woonlijk op Maandag worden bediend, zal nu plaats vinden op Dinsdag 2 Sept. De directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Wiener Sangerknaben naar Leiden De Wiener Sangerknaben zullen tijdens hun tournée door Nederland ook een be zoek aan Leiden brengen en wel op Dins dag 9 September. Leidse telegrammen Het echtpaar M. Boersema en J. Boersema-Smitz, Hoge Rijndijk 108, hoopt op 11 September zijn 50-jarig huwelijks feest te vieren. Gistermiddag is de 29-j. J. L. te Den Haag, die op de Sterrewacht werkzaam was, onwel geworden. L. viel voor over en kwam met het hoofd op een radiator van de verwarming terecht. Met een vermoedelijke schedelbasisfrac- tuur is hij dopr de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. SPREEKUREN WETHOUDERS. De wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, zal in plaats van Woens dag 3 September spreekuur houden op Dinsdag 2 September te 2.30 uur. De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, is verhinderd Woens dag spreekuur te houden. HIJ KOMT NIET VAN DE CHINEZEN AF „Die Chinezen raak ik maar niet kwijt", verzuchtte de tuchtrechter gisteren. Het was nu Toung Kiang weer, die op 't matje moest komen. Hij had kauwgom voor 40 en repen chocolade voor 60 cent verkocht. Zijn trommel met inhoud moest hij af staan, bovendien kreeg hij een boete van f 50. De Leidse tassenfabrikant J. H. O. had aan de grossiers te hoge prijzen berekend. Mr Geelkerken, raadsman, erkende, dat de schoudertassen te duur waren ver kocht, maar men had er zijn cliënt in la ten tippelen. Iemand had zich namelijk voor vertegenwoordiger van een bona fide firma uitgegeven en een nagemaakte factuur aangeboden. De firma wist na tuurlijk nergens van. Het geval was O. duur te staan gekomen en nochtans had hij de tassen slechts f 1 te duur van de hand gedaan, nl. voor f 32-50. De tucht rechter legde een boete van f 80 op. W. v. H., caféhouder te Sassenheim, had geen prijsaanduiding gehad en voor een glaasje oude jenever en cognac 5 of 10 cent te veel berekend. Verd. erkende dit. Het waren echter grote glaasjes geweest. „Desnoods waterglazen", aldus de tucht rechter, „het gaat om de berekende prijs". Verd. had minstens f 350 te veel ontvan gen en kreeg resp. f 50 en f 150 boete. Th ,v. B.f slager te Leiden, had paarden- biefstuk en riblappen te hoog verkocht. Verd. erkende dit. Het vlees was afkom stig van noodslachtingen te Rotterdam. De rechter wilde de "zaak nog niet sluiten en legde f 100 boete op. D. J. B., textielwinkelier te Katwijk aan Zee, had regenmantels en demi-saisons enkele guldens te duur verkocht, en wel door een nalatigheid. Boete f 100. H. L. S., grossier te Leiden, had plastic- horlogebandjes inplaats van voor f 2.75 voor f 3.50 verkocht. Verd. gaf dit toe,maar had ook meer moeten betalen. Het was de rechter bekend, dat de betrokken firma door de tuchtrechter te Amsterdam was veroordeeld. In dit verband kreeg S. f 40 boete. De zaken tegen T. G. N., kapper te Lei den, W. K. K., caféhouder te Katwijk aan Zee en N.V. Zeebad te Noordwijk (we gens te hoge tarieven) werden aangehou den. F. H., houder van een consumptietent te Katwijk aan Zee, die geen prijslijst had, kreeg een waarschuwing. Eveneens L. B. te Leiden, die kammen te duur had verkocht, maar slechts een normale winst had gemaakt. A. L. C-, bakker te Leiden, had geen goed receptenboek gehad en bij inlevering van margarine en suiker de koekjes te duur verkócht. Boete: f 40. J. C. R. te Hillegom en N. G. S. te Lei den kregën ieder f. 5 boete en moesten de inbeslaggenomen te dure vliegenvangers afstaan* J. v. D. uit Katwijk aan Zee had zijn goederen niet geprijsd en kreeg daarvoor f 10 boete. J. W. K. te Oegstgeest had linnen luiers voor f 2.60 per stuk verkocht. Verd. er kende dit, maar het was een goede kwali teit en hij had er f 1.90 voor betaald. Hij kwam er af met f 20 boete. A. v. N. te Sassenheim had geen prijs lijst in zijn café gehad en zijn glaasjes bier te duur verkocht, wat hij echter te gensprak. Boete: f 10. Studieconferenties Ned. Zen dingsraad ten einde Blijdschap over het oecumenisch contact. De studieconferenties van de Ned. Zen dingsraad, gehouden in de weken van 423 Augustus, zijn weer ten einde. Een groot aantal conferentiegangers heeft in tens deelgenomen aan de cursussen en de besprekingen. De eerste conferentie stond onder leiding van ds H. A. Wier-- singa; de tweede onder die van prof. dr J. M. J. Schepper, voorz. van de Zen dingsraad; de laatste onder die van dr W. F. Dankbaar. Na Bijbelbespreking werden 's morgens de cursussen gehouden, waaronder die over „de nieuwe opzet van het werk" de meeste belangstelling had, hoewel ook de andere over Islam, Jodenzending en de zelfstandigwording van de kerk met graagte werden gevolgd. 's Avonds werden lezingen gehouden over verschillende zendingsonderwerpen. De besprekingen daarop duurden vaak tot zeer laat in de avond. Een buitengewoon opgewekte geest en een sfeer van hartelijke eensgezindheid kenmerkten alle drie de conferenties. De deelnemers aan de laatste conferentie hadden het voorrecht in hun midden te zien ds Tjan Tong Ho en de heren Sigar en Rompas. De laatste betuigde namens zijn collega's op de laatste dag zijn dank voor de hartelijke ontvangst. Politieke en andere tegenstellingen bleken niet be stand tegen de kracht van het gemeen schappelijk belijden van Jezus Christus als Verlosser en Heer. Zeer vele deelnemers spraken hun blijdschap uit over de hier ontvangen gelegenheid tot oecumenisch contact. Uit alle kerken en ook uit het Leger des Heils waren deelnemers aanwezig. Deze conferenties, die vroeger steeds in Lunteren werden gehouden, blijken een uitstekend middel te zijn tot ver meerdering van de kennis der zending en de liefde tot het grote werk, dat Christus aan Zijn Kerk heeft opgedra gen: het Evangelie te prediken aan alle creaturen. Dr J. Rieraens en zijn 30-jarige ambtsperiode in Leiden Sobere herdenking in de Pieterskerk op 7 September Dr J. Riemens, die, zoals wij reeds be richtten op 2 September as. het feit hoopt te herdenken, dat hij dertig jaar geleden zijn intrede deed bij de Ned. Herv. Ge meente van Leiden, verzocht ons mede te delen dat hij op de. eigenlijke dag uitstedig is en dus niemand kan ontvangen. Uiter aard wil de predikant dit feit zo stil en rustig mogelijk laten voorbijgaan. Wij kunnen nog mededelen dat dr J Rie mens op Zondag 7 September in de avond godsdienstoefening in de Pieterskerk hoopt voor te gaan. Het ligt ih zijn bedoeling, om dan ook enige aandacht aan zijn der tig-jarige ambtsperiode te wijden. Wij ver trouwen, dat vele Gemeenteleden van hun belangstelling blijk zullen geven. Ds J. Maaskant hoopt op 7 Sept. zijn intrede te doen Bij de Geref. Kerk te dezer stede De Kerkeraad van de Geref. Kerk te dezer stede deelt ons mede dat de beves tiging van ds J. Maaskant zal plaats vin den op Zondag 7 September in de morgen dienst in de Zuiderkerk door ds K. Dronkert. 's Avonds hoopt de nieuwe pre dikant in hetzelfde kérkgebouw om 7 uur zijn intrede te doen. Hierdoor komt de vijf-uur-dienst te vervallen. Zoals men wel licht weet komt ds Maaskant uit Brussel; hij zal in Leiden de geestelijke verzorging van de patiënten in de ziekenhuizen op zich nemen. Herdenkingsdienst in de Pieterskerk In alle kerken in onze stad zal Zondag a-s. de verjaardag van H.M de Kopingin worden herdacht. Speciale vermelding verdient echter de dienst, welke als plechtige herdenking in de officiële feestwijzer van de vereniging „Koninginnedag" is opgenomen en in de Pieterskerk wordt gehouden waarin hoopt voor te gaan ds D J. Vossers, Ned Herv. pred. te dezer stede. Het „Hervormd Kerk koor" verleent medewerking. ALPHEN AAN DEN RIJN Ds W. Baaij, Chr. Geref. predikant, die een tournée door Amerika maakte, hoopt a.s.. Zondag weer voor zijn ge meente voor te gaan. Het bestuur der Ned. Herv. Evange lisatie op G.G., kerkgebouw Hooftstraai, stelde voor de benoeming van een voor ganger het volgende drietal: 1. de heer G. Mouw te Driedorp; 2. de heer H. J. Be geer te Tilburg; 3. de heer T. van Delen te Nieuweroord. De stemming door de gemeente zal Dinsdagavond plaats heb ben. De eerw. heer A. P. de Jong, voor heen voorganger, nu reeds meerdere maanden werkzaam bij de Herv. Stads- zending te Rotterdam, ontving nu aldaar een woning en is deze week uit Alphen vertrokken. Het Comité „Ziekenzorg" van de Geref. kerk van Alphen, dat bedoelt ma teriële en financiële steun-te verlenen in voorkomende gevallen, benoemde een ge zinshulp. Deze zal 1 Sept. haar werk aan vangen. Door bemiddeling van burgemeester Schokking is in navolging van vele an dere gemeenten ook hier een commissie van advies ingesteld voor de directeur van het bijkantoor Alphen van het Geweste lijk. Arbeidsbureau Leiden. Hierin hebben zitting de heren A. F. Ruyssenaars, voor zitter; P. Duinker jr, G. Gesman, C. Voets, J. Verduyn, A. Huijgens en Z. Naber, leden. HAZERSWOUDE. De zes woningen, gebouwd voor re kening van de woningbouwvereniging, zijn thans zover gevorderd dat zij binnen niet al te lange tijd betrokken kunnen worden door de gezinnen, die hiervoor in aanmerking komen. Dezer dagen is men ook aan de bouw van de volgende zes be gonnen. De fundering hiervan is reeds gelegd Wij spreken de wens uit. dat deze wohingen vlugger gebouwd kunnen wor den dan de zes vorige. Ook is men aan de acht woninigeh in de Groenendijk begon- HILLEGOM. Het zes-jarig zoontje van de heer B. is in een sloot aan de Nieuwe weg ver dronken. De politie Wist de dieven op te sporen van twee electro-motoren, toebehorende aan de bloemist N. Het gestolene kon aan de rechtmatige eigenaar worden terugge geven. KATWIJK AAN DEN RIJN. Zaterdagmiddag half 3 wordt in de Geref. Kerk een wijdingsdienst gehouden in verband met de opening van de Ds J. de Liefdesdhool voor individueel onder wijs. Het hoofd der school en het per soneel zullen dan geïnstalleerd worden. KATWIJK AAN ZEE. Gistermorgen is een kind, dat met zijn ouders op het kampeerterrein lo geerde, door een grote bouvier aange vallen. Met grote moeitewisten de eigenaar en een tehulpschietend persooa het dier van het kind af te halen. Het kind kreeg vleeswonden aan armen en lichaam, terwijl de kleertjes kapot wa ren gescheurd. De hond nam met zijn baas de wijk naar de duinen. Hartelijk heid is maar alles! KOUDEKERK AAN DEN RIJN Hoewel door de Oranjevereniging alle feestelijkheden in verband met de verjaardag van H. M. de Koningin zijn af gelast, zal deze dag niet geheel onopge merkt voorbijgaan. Op de avond van Maandag 1 Sept. geven de muziek- en zangverenigingen een gemeenschappelijke uitvoering in de Geref. kerk. Het initiatief voor dit concert is uitgegaan van de ge zamenlijke besturen. Op een der raadsvergaderingen werd besloten de oude benamingen van Wijk A, B en C te vervangen door nieuwe. Dezer dagen werden de naambordjes aange bracht met de nieuwe namen: Honsdijk, Dorpsstraat, Hogewaard en LagewaarcL Nu nog de huisnummers en Koudekerk heeft weer een schrede verder gezet op het pad der modernisering. Overleden: Gorrit Jan Dorrepaal, 95 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4