Tragiek der weergekeerde diamanten Uw geroofde fiets of radio keert niet terug Internationale conferenties te Scheveningen 't Verklaarde Aiitzickt NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG, 29 AUGUSTUS 194T Min. Huysmans begroet de brengers in Amsterdam (Van een onzer verslaggevers). Onder het geknetter der begeleidende politiemotoren is het convooi met de uit Duitsland teruggekeerde diamanten gis teren te Amsterdam gearriveerd. Thans rusten deze 8M» kg diamanten, welke een waarde van zes millioen gulden hebben, weer veilig in de zware kluizen van de Amsterdamse Bank. Bij deze voor ons land zo belangrijke gebeurtenis heeft minister Huysmans een rede gehouden. Hij was niet karig m het toezwaaien van of jegens de Amerikaanse kolonels Allen, Brey en Kluss en kol." ir Otto van het Commissariaat generaal voor Nederlandse economische belangen in. Duitsland, die de terugkeer van deze, in dertijd in Arnhem geroofde, diamanten verzorgden. „De grote tragedie, die we bij alle vreugde niet vergeten," aldus de minister, Maandag 1 Sept. „snipperdag" in het bouwbedrijf Voor het bouwbedrijf is Maandag 1 Sept. vastgesteld als een verplichte „snip perdag." De arbeid moet dus op deze dag worden onderbroken, terwijl de daaruit voortvloeiende loonderving wordt ver goed door middel van de inwisseling van vacantiebons. VISA VOOR AMERIKA TWEE JAAR GELDIG. Nederlanders, die in aanmerking komen voor toelating tot een tijdelijk verblijf in Apierika, kunnen van 1 September gratis een Amerikaans visum krijgen, dat twee jaar geldig is- Zij ontlenen aan het visum niet het recht onafgebroken twee jaren in dat land 4e vertoeven, daar bij elke reis opnieuw de duur van het verblijf wondt vastgesteld. In het algemeen wordt geen langer ver blijf toegestaan dan tot 60 dagen voor de datum van afloop van 'het paspoort. LUCHTWEG MET VERKBERSBORDEN, Amerika zal de luchtweg No. 1 tussen Dos Angelos en Washington ten behoe ve van particuliere vliegers afbakenen met richtingaanwijzers en waarschu wingsborden op de daken en schoor stenen van huizen en fabrieken. De ver keerspolitie werd tot dusver nog niet ingeschakeld. EEN JONGENSSTAD IN NEDERLAND? Door de Stichting Kinderhuis „Wees een zegen" te A'dam worden plannen be raamd om in Nederland te komen tot de stichting van een jongensstad, waar jon gelieden onder eigen verantwoordelijk heid zullen samenleven voor het verwer ven van het nodige maatschappelijke verantwoordelijkheidsbesef. Dit i-v.m. de steeds groter wordende zedelijke verwil dering van de jeugd. HAVENINSTALLATIES UIT HAMBURG VERZONDEN. Van de in Hamburg aangetroffen haveninstallaties, uitgerust met laadbrug- gen en kranen uit Rotterdam en Dor drecht, is 3000 ton naar ons land verzon den. Voor Kerstmis hoopt men de resterende 2300 ton eveneens af te zen den. Onder meer komen acht complete en drie vernielde havenkranen, alsmede vijf complete en drie vernielde laad- bruggen terug. CHR. GEHEELONTHOUDERS CONGRESSEERDEN TE ENSCHEDé. De Nat. Chr. Geheelonthoudersver. is te Enschedé in een tweedaags congres bijeen geweest. Als bestuursleden werden gekozen ds. J. Veen uit Drumpt en mej. Leny Gel jon' van de Jeugdorganisatie. Medegedeeld werd, dat een tweede pro pagandist zal worden benoemd en dat een geluidsfilm door tussenkomst der Zwitserse organisatie naar ons land zal komen. „is, dat de meeste eigenaren van de diamanten Joden waren, die de Duitsers hebben omgebracht. Hun erfgenamen en zij die het vege lijf nog wisten te redden, zullen weer in het bezit van de edel stenen gesteld worden." Voor Nederland is dit diamant een be langrijke verruiming van de handelsvoor raad. Tot Woensdag bedroeg zij 8000 karaats. Daaraan is nu 17.000 karaats toe gevoegd. PRINS BERNHARD BIJ GRONINGS CONCOURS HIPPIQUE. Tijdens de herdenkingsfeesten van „Gro- ningens Ontzet" vond ten aanschouwe van ruim 10.000 toeschouwers, o.w. Prins Bernhard, te Groningen het traditionele concours-hippique plaats; No Np Nanette uit Baarle Nassau, met als berijder Jans sen, werd kampioen van Nederland in het springconcours met 0 ft. Tweede werd Sir Butt Den Haag, berijder A. Pex. KAPOTTE FLESSEN KUNNEN HEIDEBRAND VEROORZAKEN! Men wijst er op, dat behalve weggewor pen sigaretten enz. ook kapotte limonade- of melkflessen heide- en bosbranden kun nen veroorzaken, daar de scherven als brandglazen werken en brand veroorzaken in de kurkdroge heide. Soldaten en planters vertrekken naar Indië Gisterenmiddag half zes is de „Kota Inten" van de Rotterdamse Lloyd, met 1400 militairen naar Indië vertrokken. Er was een trein met mariniers uit Til burg gekomen, voorts waren er lucht strijdkrachten uit Breda en marineman nen uit de hoofdstad. Vele familieleden en verloofden stonden in de omgeving en generaal Giebel, commandant van de luchtstrijdkrachten i-n Nederland, was aanwezig. Commanderend officier aan boord is lt.-kol. Boissevain. Familieleden worden gewaarschuwd, post naar Port Said binnen drie of vier dagen te posten. De ,.Kota Baroe" vertrok ongeveer ter zelfder tijd met 500 planters en andere employé's van grote ondernemingen. Het schip vervoert geen wapens. CHINESE CONSUL-GENERAAL TERUGGEKEERD. De Chinese consul-generaal is na zijn reis naar Djokja weder met het Voor-In dische vliegtuig te Batavia teruggekeerd, aldus meldt Aneta. Hij zeide, dat Soe- karno en de republikeinse regering op recht wensten, te verhinderen, dat de daden tegen de Chinezen worden her haald. T.a.v. het consulaire toezicht op het verzoek tot het staken van het vu ren, kon hij geen positieve mededelin gen doen. De „Woestijn" bij Bruinis se, een soort natuurreservaat van wilde dennenbomen en doornstruiken, is dezer dagen door brand gro tendeels verwoest. Aan het einde van de Sportlaan in Den Haag verrijst de grootste rolschaatsen- baan van Europa. Moderne materialen waarborgen den liefhebbers een onge stoord genot „op rolletjes" Tot nu tot is 35 goederen uit Duitsland terugebracht (Van een onzer verslaggevers) „Van de radiotoestellen of fietsen, die indertijd naar Duitsland zijn gevoerd, zal wel niets terugkeren", aldus kolonel ir L. F. Otto, hoofd van het commissariaat- generaal voor Nederlandse economische belangen in Duitsland, gisteren op een persconferentie in Amsterdam. „Zij zijn door de Duitsers óf verbruikt, óf ze zijn kapot en bovendien zijn de Duitsers niet erg behulpzaam bij het terugvinden van hun „buit". De kolonel deelde verder mee, dat bij de Russische autoriteiten ca 130 aanvra gen van Nederlandse zijde zijn inge diend, waarvan 40 in behandeling zijn en 15 afgewikkeld. Men moet veel geduld hebben vóór geroofde goederen uit de Russische zone terugkomen. Toch is kolonel Otto, gelet op de bui ten-gewone moeilijkheden aan deze zaken verbonden, niet ontevreden. Talrijke aanvragen zijn nog ingediend, bijv. voor nog 100 binnenvaartuigen en voor veel materiaal van de Spoorwegen, dat zich nog in het Russische bezettin-gs- gebied moet bevinden. Met terugvordering uit Polen moet nog Brandstoffeneconomie in het brandpunt van 30 landen Ook in September is Scheveningen nog internationaal. Van 2 tot 9 September zal in het Palace Hotel de internationale „Fuel Economy Conference" worden ge houden, die door de minister va-n Econo mische Zaken, dr G. W. M. Huysmans, in de Ridderzaal te Den Haag zal worden geopend. Afgevaardigden uit Algerië, Ar gentinië, Australië, België, Ceylon., China, Denemarken, Italië, Canada, Finland, Frankrijk, Engeland, Hongarije, Ierland, Nederland, Nederlands-Indië, Portugal, Zwitserland, Amerika, Rusland, Mexico, Brazilië, Zuid-Afrika, Turkije, Luxem burg, India, Polen, Noorwegen, Zweden, Tsjecho-Slowakije en de Geallieerde con trole commissie in Duitsland zullen aan wezig zijn. Op deze conferentie zullen 89 wetenschappelijke rapporten, die door de verschillende landen zijn ingezonden, en welke handelen over de brandstoffen- economie, basis voor de discussie zijn. Ook Rusland heeft enige rapporten toegezegd maar die zullen door de vertegenwoordi gers worden meegebracht. Er bevinden zich 4 rapporten over de industriële toe passing van de atoomenergie en prof. Sizoo zal over dit ontwerp een lezing hou den. Ir. G. J. Th. Bakker, directeur-gene raal van de energievoorziening, zal de conferentie, waaraan 500 afgevaardigden deelnemen, presideren. Tegelijkertijd, op 3 en 4 September zal er een tweede internationaal congres worden gehouden in het Kurhaus op het gebied der Electro warmte en Electro- chemie. Prof. dr ir H. C. J. Gelissen zal daar als voorzitter fungeren en tijdens de openingszitting zullen ir Bakker en enkele vertegenwoordigers uit het buitenland het woord voeren. Er zijn 29 rapporten bin nengekomen en 145 personen uit verschil lende Europese landen zullen ter confe rentie aanwezig zijn. De congressisten zullen tijdens de con ferentie excursies maken naar de Staats mijnen, de Bedrijven en laboratoria der BPM., naar Schiphol en Philip*. worden begonnen. De eerste afspraak met de Poolse Regering is evenwel ge maakt. Het commissariaat-generaal hoopt installaties voor haven- en baggerwerken daar vandaan te krijgen. In totaal is tot heden circa 35 pet ruggekomen. Aan het Bureau Oorlogsschade van het dept. van Financiën konden tot dusver meer dan 1400 maal goéderen worden overgedragen. VORRINK WIJZIGT ZIJN UITSPRAAK INZAKE DE VEILIGHEIDSRAAD. De voorzitter van de P. v. d. A., de heer Koos Vorrink, heeft de volgende wijzi ging van zijn uitspraak over de resoluties van de Veiligheidsraad het licht doen zien: „Thans, riu ingevolge de beslissing van de Veiligheidsraad internationale rappor teurs aanwezig zijn, dient men dergelijke situaties aan hen voor te leggen om de Veiligheidsraad mede verantwoordelijk heid op te leggen voor de beslissing, of wij deze mensen al dan niet moeten hel pen. Wij zijn hierdoor tevens verzekerd, dat ook een bepaalde politie-actie niet zal worden uitgevoerd zonder voorafgaand internationaal overleg. (Eerst wilde de heer Vorrink de beslis sing of een Nederlands soldaat een voet mag verzetten tot redding van een men senleven in handen van de Veiligheids raad leggen. Thans wil hij, dat een aantal buitenlandse consuls te Batavia het heft in handen krijgt. Red.) Welke Duitsers mogen in ons land blijven? Krachtens een nieuwe regeling kan een vergunning tot tijdelijk voortgezet verblijf in Nederland worden verleend aan Duit sers, wier verblijf nodig is in het alge meen Ned. belang; die al vóór 10 Mei '40 waren gevestigd en zich in bezettingstijd goed hebben gedragen; die zich tijdens de bezetting hier vestigden en zich volledig aan de zijde van het verzet schaarden. Voorts aan hen, die wel gedwongen dien sten aan de bezetter verleenden, doch zich in ander opzicht verdienstelijk maak ten, of wier verwijdering tot een onge wenste verbreking van de gezinsband zou leiden. Tijd voor een wereldenergie- conferentie! „Blut ist ein ganz besonderer Saft" en dit zeer bijzondere ..sap" dient als bemidde laar tussen alle organen en weefsels; deze vloeistof omspoelt daartoe alle delen van het menselijk lichaam. Het voedselvraagstuk is daarom een wereldprobleem, omdat er de energie vandaan komt. De waarde van het voedsel moet zodanig zijn dat er in het bloed "voldoende rode bloedlichaampjes voor komen. Als men ,.de wereld" gaat beschou wen als één organisme, waarvan de delen door één zelfde sap, het economisch bloed worden omspoeld, gaat de vergelijking mank, voor wat de rode bloedlichaampjes betreft. Naarmate hier de cellen minder ..politiek" rood gekleurd zijn, des te beter de circulatie en voediing. Een „wereld-ener gie-conferentie", zoals er begin September een te 's-Gravenhage gehouden zal worden waaraan vertegenwoordigers uit meer dan 20 landen zullen deelnemen zou op haar plaats zijn. Een conferentie dus, bedoel ik, voor het herstel van het physieke. psychische en geestelijke wereldapparaat! Op zo'n wereldconferentie zou de brandstof niet uit „politiek" dienen te bestaan. Want, wat heeft Sir John. Boyd Orr, d<e directeur der wereldvoedselorganisatie, de F.A.O., te Genève verkondigd? Hij spreekt uit, wat wij allen intuïtief voelen, maaT aarzelen het udt ons onderbewustzijn naar de „realiteit" over te hevelen. „De wereld is geestelijk ziek"! De mensen hebben weinig hoop meer, omdat de grote landen elkaar met wantrou wen en achterdocht gadeslaan. De schaduw van een economische crisis ligt over ons en het gevaar van een derde wereldoorlog dreigt. Voedselschaarste, zo niet voedsel- nood. is daar de oorzaak van. De ..struggle for life" veroorzaakt de politieke en econo mische geschillen, die culmineren in een oorlog. Daarom is de installatie van een wereld voed selraad terecht brood-nodig". Deze wereldvoedaelraad zou dan in de plaats moeten komen van de internationale nood- voedselraad, om orde in de wereldchaos te brengen. Het toekomstbeeld, dat Sir John Boyd Orr ofls voor ogen tovert, is niet om van te watertanden. Deze winter nog en het volgende voorjaar, zullen in Europa millioenen mensen slechter gevoed worden dan tijdens de oorlog, terwijl thans reeds bijna de helft der wereldbevolking honger lijdt. Er dreigt dus een onherstelbaar voed seltekort. vooral in Azië en Japan, waar men is aangewezen op importen, toestanden d-us, waarbij vergeleken de positie van ..deze week voor iedereen één ei op de bon" een soort van chimerisch luilekkerland betekent! Gaan landen, <toe vroeger enorme voedsel- importeuTs waren, dus autarkisch worden, dan wordt de wereldcrisis vergroot en de kans op ohaos en oorlog nadert met rasse Schreden. Terwijl de directeur der wereld voedselorganisatie, de F.A.O., onomwonden verklaart, dat de wereld geestelijk ziek is, schenkt de Britse premier Attlee ons slappe thee. Dit is weliswaar in het land der „thee- leuten", Engeland, van symbolische betekenis, want het wil wat zeggen, dat het zeer lage theerantsoen er gehandhaafd moet blijven, Engeland moet steeds drastischer bezuinigen op voedsel. Ter besparing van 228 millioen pond sterling per jaar, moet behalve op buitenlandse reizen en benzine, bezuinigd worden op voedingsmiddelen. In ieder geval geen import meer van luxe-voedingsmidde len uit Amerika. De belangrijkste bijdrage tot de. door de Britse regering beoogde be zuiniging, vormt de vermindering van de voedselimport uit de z.g. „dollar-londen" voor een waarde van 144 millioen pond. Alle rantsoenen zullen binnen korte tijd worden verlaagd. De „Manchester Guardian" ziet in dit alles slechts lapwerk, want tengevolge van de uitputting der Amerikaanse lening dient de gehele Engelse levensstandaard ver laagd te worden. „Kritieke besluiten worden opgeschort" constateert de conservatieve Times ,,en aangezien de regering van Attlee is tekort geschoten, is het thans tijd voor een algemeen protest". Zo is dus de stemming in Engeland, waar men de buik riem strakker zal moeten aanhalen. Het is uitgesloten, dat Engeland van de Wereldbank een dollarlening krijgt voor de lopende uit gaven in de komende winter, als de nood nog hoger gestegen zal zijn. De enige kans voor Attlee is het ..Internationale Monetaire Fonds" of de „Export- en Import-Bank", Amerika verwacht, dat de, door ons reeds besproken, omwisselbaarheid van sterling- saldi uit lopende transacties in dollars, ten spoedigste zal worden hersteld. Immers tal van landen zijn door deze maatregel gedu peerd geworden, voor wat hun aankopen in Amerika betreft. Ook Frankrijk ziet de winter met bezorgdheid tegemoet. De re gering heeft nu in een wetsontwerp gevange nisstraffen en hoge boeten voorgesteld, voor die boeren, welke weigeren hun graan af te leveren. De oogsten zijn overal slecht, tengevolge van de strenge koude van de afgelopen winter en de enorme droogte van deze zomer. De Franse tarwe-oogst is de helft beneden de raming gebleven en over 14 dagen wordt het broodrantsoen weer verlaagd, thans tot 200 gram. Japan heeft rijst-gebrek en in België moet men minder koek en taartjes eten. Er tfjn graden van hongersnood! NOODLOTTIGE SCHIETPARTIJ OP 19 JANUARI. Het Tweede Kamerlid Nederhorst heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen n.a.v. de schietpartij van 19 Januari j.l„ waarbij de Surinaamse dienstplichtige Mac Moll de dood vond, gevraagd of het juist is, dat de motivering der vrijspraak van de luitenant, die het bevel tot de schietpartij gaf, niet bekend gemaakt is, en of de minister niet bereid is, publica tie daarvan te bevorderen. (Het betreft hier een twist tussen soldaten uit Suri name en uit Nederland te Batavia* die veel kwaad bloed heeft gezet. Red.) De Perzische premier, Soeltaneh, is overeenkomstig de bepalingen van de grondwet, na de verkiezing van een nieuw parlement, afgetreden. De directeur van het N.I. dei&rte- ment van Financiën, de heer Korthals, zal een dezer dagen naar Washington vertrekken, aldus meldt Ass. Press, ver moedelijk ter bespreking van de finan ciële hulp uit Amerika bij de opbouw van Indië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3