Natuurreservaat „De Campina" door brand verwoest Wordt „tante pos" bevoordeeld? Het kamperen in schijn en wezen Treinmuzikant NIEUWE LEroSCHE COURANT VRUDAG, 29 AUGUSTUS 1947 HONDERDEN HECTAREN BOS EN HEIDE BIJ BOXTEL VERLOREN Een enorme brand is gistermiddag uitgebroken op een der mooiste heidegronden van Noord-Brabant, bet bekende natuurreservaat „De Campina" nabq Boxtel. Hon derden hectaren bos en heide zijn een prooi der gretige vlammen geworden, waar schijnlijk doodat iemand een enkele lucifer of een brandende sigaret achteloos weg wierp en de brandweer in het uitgedroogde Brabant niet over water kon beschikken. watergebrek buiten werking worden ge- Wel brandweermateriaal, maar geen water In korte tijd had deze grootste natuur- brand, die sedert jaren in Brabant heeft gewoed, zich over een oppervlakte van 7 bij 4 kim. uitgebreid. Een dichte, verstikkende rook, die tot op een afstand van 15 kilometer was te zien, hing laag over het schone Brabantse landTerstond werd assistentie inge roepen van de garnizoenen te Den Bosch, Breda en Tilburg. Spoedig arriveerden 300 man van de stoottroepen uit Den Bosch en 400 uit Breda en Tilburg. Nog 300 militairen werden in Vught in reserve gehouden. Brengun-carriers werden ingezet om door de brandende hossen, voor het vuur uit, brandgangen vrij te maken. Grote stroken jong bos werden omvergereden en de grond werd in sleuven omgewoeld. Voor deze zg. dode stroken hoopte men het vuur tot staan te brengen, voor het de eerste woonhuizen en boerderijen in het grensgebied van het dorp Oirschot zou hebben bereiktDoor de arbeid van honderden zwoegende mensen, die met schoppen, takken, vuurzwepen, zand en ander materiaal te werk gingen, is men er in geslaagd het vuur eindelijk enigs zins onder de knie te krijgen. Doch ook bij deze brand kon men niet te voorzich tig zijn: steeds weer ontstonden nieuwe brandhaarden. Van alle Scanten kwamen zware motor spuiten opdagen, maar ze moesten wegens NAAR SCANDINAVISCHE DOUANE-UNIE. De ministers van buitenlandse zaken van Noorwegen, Zweden, Denemarken en IJsland, die wegens de hitte in hemds mouwen vergaderden, hebben besloten, bij hun respectievelijke regeringen aan te bevelen, de mogelijkheden van een tolunie te bestuderen. ST. PAULS CATHEDRAAL. Onze abonné E. Consenheim was zo attent n.a.v. ons foto-onderschrift van gisteravond mee te deelen, dat de St. Pauls in 1941 wel werd getroffen door een Duitse bom. Het projectiel sloeg door dak en vloer en belandde in de kelder, zonder te ontploffen, waardoor Engelands schoonste kerk voor vernietiging werd bewaard. De schade aan het prachtige gebouw was uiteraard nog belangrijk. WEER VIJF NIEUWE VERDRAGEN TE GENèVE. Op de internationale handelsconferentie te Genève zijn gisteren tussen verschil lende landen vijf nieuwe tariefovereen komsten gesloten, waardoor het aantal ter conferentie gesloten overeenkomsten tot 27 is gestegen. DRIE BULGAREN TOT LEVENSLANG VEROORDEELD. Drie leden van de oppositie-partij van Petkof in Bulgarije zijn tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. „Pappie, wil je me dragen?" In een onderhoud met Dovett, de Amerikaanse onder-staatssecretaris, heeft mr Van Kleffens verklaard, dat Nederland zijn verzoek om hulp krachtens het Marshall-plan tot een minimum zal beperken. „Zo lang we zelf nog kunnen lopen, zullen we niet vragen „Pappie, wil je me dragen?", aldus mr Van Kleffens. VLIEGRAMP IN NOORWEGEN EISTE 35 DODEN. Zoals reeds in een deel onzer vorige eaitie werd gemeld, is gisteren ten Zui den van Harstad (Noorwegen) de Noorse vliegboot „Sandringham" met 35 mensen aan boord neergestort. Deze ramp is de ergste, die het Noorse luchtverkeer tot nog toe heeft getroffen. De eerste piloot, Buer, was één van de bekendste vliegers van Noorwegen. De Noorse radio heeft een herdenking gewijd aan de ramp. OP 31 AUGUSTUS MASSA-MOORD IN VOOR-INDIË? In Voor-Indië zijn op grote schaal pam fletten verspreid, waarin wordt opgeroe pen tot massamoord op 31 Augustus a.s. Het stadsbestuur van het oude Delhi heeft naar aanleiding hiervan besloten, een uitgangsverbod van 86 uur in te stel len. Geen enkele bewoner mag zijn huis uit zonder speciale vergunning. Het nieuw opgerichte comité „Hand having Linggadjati" heeft in een telegram aan dr Beel verzocht, bij de herorde ning van Indonesië ook de belangen van de zwaar beproefde Indische Nederlan ders te behartigen. Secretaris van het comité is mr C. A. Egter van Wissekerke. In de week van 1724 Aug. kwamen in ons land geen sterfgevallen ten ge volge van mond- en klauwzeer voor. laten. Een groot gedeelte van „De Campina" is verwoest. De politie te Boxtel heeft een uitvoerig onderzoek naar de oorzaak ingesteld.Ver schillende personen, waaronder ook de kampeerders, die de brand om ca 3 uur ontdekten en onmiddellijk de politie waarschuwden, zijn aan een streng ver hoor onderworpen. NIEUWE GRIEKSE REGERING GEVORMD. Officieel is te Athene bekend gemaakt, d£t Demetrius Maximos, de afgetreden Griekse premier, aar*, het hoofd van de nieuwgevormde regering van zeven par tijen zal staan. Men weet nog niet, of ge neraal Zervas, de vroegere minister van. Openbare Orde, in deze functie zal wor den gehandhaafd. Volgens de „Daily Tel." heeft de Ame rikaanse regering, die met zorg het te rugtrekken der Britse troepen uit Grie kenland tegemoet ziet, met tegenzin be sloten, een troepenmacht pro-forma naar dit land te zenden. PARIJSE BEER AT ZIJN OPPASSER OP In de Parijse dierentuin heeft een beer zijn 54-jarige oppasser, die hem 15 jaar lang had verzorgd, voor de ogen van ver scheidene bezoekers gedeeltelijk opge geten. Een beeldhouwer, die in de buurt werkte, trachtte met hamer en beitel het woedende dier onschadelijk te ma ken. De politie moest tenslotte met revol- verschoten een einde aan het beren- I leven maken. „ALLES GESCHIEDT LEGAAL" ZEGT DE P.T.T. Er bestaat een Dienst van gezondheids zorg eJi sociale hulp voor het P.T.T.-per- soneel. Hoe werkt deze? Over het gehele land zijn bedrijfszusters, een 20-tal en ongeveer 10 sociale werksters aangesteld. In iedere plaats waar P.T.T.-ers wonen stellen zij zich regelmatig op de hoogte van de noden, die er in de gezinnen zijn. Hiervan wordt rapport uitgebracht aan de afdeling voornoemd en in dringende gevallen wordt hulp verleend. Daar het P.T.T.-bedrijf een vitaal on derdeel is voor de wederopbouw, worden, steeds met goedkeuring van de desbetref fende instanties, langs geheel legale weg, goederen gekocht en in het magazijn aan de Hoogewal te Den Haag opgeslagen. Blijkt uit rapporten, dat ergens in het land matrassen, dekens, beddegoed enz. nodig zijn, dan wordt een détaillist daar voor extra bevoorraad en de inkoopcen trale van de P.T.T. koopt met inlevering van vergunningen, bonnen of wat er voor nodig is, van die detaillist. Het personeel, dat er voor in aanmerking komt," betrekt de goederen weer, eveneens tegen inle vering van bonnen etc. uit het magazijn. Het is dus niet zo, dat elk personeelslid met bonnen en geld kan komen en maar uit de aanwezige voorraad (die er meest al ook niet is) kopen kan. Lezers, die er onze aandacht op héb ben gevestigd, dat het P.T.T.-personeel zo veel krijgt kunnen we slechts meedelen, dat wij niets onoirbaars. hebben gevon den. Schoenen, kleding, sokken (alles met „werk" ervoor) zijn hoofdzakelijk verstrekt aan bestellers en aan hen, die veel in de buitendienst werken. Uitrei king van beddegoed, wol, handdoeken komt maar sporadisch voor, want wie heeft punten om ze te kopen? Toch alleen zij, die op medisch advies, b.v. bij t.b.c. extra punten krijgen en deze mensen zijn er onder het P.T.T.-personeel ook. En wanneer drie kinderen in een bed liggen, toegedekt met een oude jas, dan is een tweede matras en een deken geen over daad. Gymschoenen worden alleen maar aan verenigingen verkocht en zodoende heeft de sportvereniging van de P.T.T. ook een partijtje bemachtigd. Overhemden: van de 45000 personeels leden hebben er 509 een overhemd ont vangen. van hun Belgische collega's. En dan de kaas, waar al in enkele bla den over is geschreven. Het Bedrijfschap voor Zuivel had een partij korstloze kaas, die nodig weg moest. P.T.T. opgebeld. „Wilt U die partij?" „Ja, graag." Natuur lijk hadden ook wij liever gezien, dat deze partij nu eens was verdeeld, onder arme stumperds, maar eer zo iets is ge organiseerd, is de kaas al 'bedorven. Er waren nog een paar dingen, maar de me dedeling, dat lang niet alle nood kan worden gelenigd deed ons ophouden te noteren. Waar zouden deze goederen terecht ge komen zijn, wanneer ze de gewone weg waren gegaan? Zo-lang de P.T.T. geen winkeltje gaat oprichten of op grote schaal goederen ronddeelt, blijft alles oi. nog wel binnen de perken. RAF-TOESTEL VERONGELUKT. Gisteren is bij Margate in Kent (Enge land) een Dakota van de RAF neerge stort en uitgebrand. De piloot en de na vigator werden gedood. Op 1 Sept. zuil-en op tal van punten in Hilversum de Gooise wagenspelers weer op treden. Kerk en School IN T ZWARTE LAND DE BIJBEL OP DE ZWARTE MARKT. Behalve in Japan zijn ook in Ethiopië Bijbels alleen op de zwarte markt te koop. De prijzen zijn vertienvoudigd. Lieden, die ook wat de Bijbel betreft weinig scrupuleus zijn, hebben zich meester weten te maken van de weinige exemplaren, die het Bijbel genootschap naar Afrika kan sturen en zij maken op deze wijze belangrijke winsten. VROUWELIJKE PREDIKANTEN? In de Ver. Staten is een enquête gehouden over de vraag, of vrouwen tot het predik ambt behoren te worden toegelaten. Een kleine meerderheid is de mening toegedaan, dat dit niet moet geschieden. Het bleek, dat kerkleden op dit punt veel .conservatiever" zijn dan ndet-leden. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS Benoemd tot onderwijzer en tot vakonder wijzeres (ULO) aan de Ohr. school te Bloe- mendaal resp. A. v. d. Lijn te Heemstede (Ulo afdeling, tijd.) en F. H. Polman te Bilthoven (L.O.-afd. tijd.); tot onderwijzeres aan de Chr. school (Vinkenstraat) te Zaan dam mej. A. v. Rootselaar te Amsterdam. Benoemd tot hoofd der school met de Bijbel te Alblasserdam (Kinderdijk) J. L. Verhoeff te Alblasserdam; tot onderwijzer H. J. Wil- ligen-burg te Rotterdam; en tot onderwijze res mej. W. J. Verhey te Soest; Chr. ULO te Aalten P. J. de Wolf te Winterwijk; Chr. school te Rijssen A. W. Zöjderveld te Naeuiw- land bij Leerdam. TEXTIELPUNTEN VOOR HANDWERK- ONDERWIJS? De Alg. Ned. Onderwijzersfederatie heeft zich in een adres tot d^ minister van Eco nomische Zaken gewend met het verzoek, textielpunten beschikbaar te stellen voor het handwerkonderwijs op de scholen. Notariëel examen DEN HAAG, 28 Aug. Geslaagd deel I W. Crens de Jortgfh, Dcxrdirechlt en E. W. Bouwman Winsum (Gr.). Examens M.O. tekenen 's-GRAVENHAGE, 28 Aug. Geslaagd MB, R. v. Driel, Tilburg, J. Koo"l, R'dam, D. Otten, A'dam, W. J. Visbacfo, Den Haag, P. van 't Zelfde, Voorburg, acte MIC Chr. van Huyzen, Haarlem, J. Tinkelenberg, Sant poort. Maatregelen tegen de excessen zijn dringend nodig (Van een onzer verslaggevers.) „Veilig thuis". Een mood bordje aan het hek van menig kampeerterrein in ons land. Vertrouwd staat d£l, en degenen die ndet op de hoogte zijn van de kamp eer-practijk mogen aannemen, dat het ruu ailles „oké" is, en stijl en orde gevonden wordt in de plaat sen, waar het bijzonder die j'eu'gd is, die van vaoanitie en natuur genieten kan. Schijn en wezen brengen vóker verschil. We hebben op zwerftochten over de Velruwe dat al menigmaal ervaren. De kampeerders van ouds, de „woud- lopers" kennen dat. Onze officiële tourdsten- instantdes óók, en zij vechten reeds ja-ren voor verbeteringen. Zij kennen de vrijbudtersgeest die steeds meer is gaan heersen', de wantoestanden welke ontstaan zijn. De ware kampeerder trekt .steeds verder weg van de kampe ercentrawaar vaak een verdorven geest heerst, wars van alle schoonheid en reinheid die de natuur brengt. Ja, men waakt over moraal en zeden aan het strand; in kampen gebeuren erger dingen. Sinds het trekken met potten en pannen op de rugzak „en voque" werd-, zag men de wane trekkerssfeer verdwijnen. Er kwam een .natuur -exploitatiedie vaak spot met de omgeving waarin zij ge schiedt. Ergens, midden op onze schone Veluwe, zagen we een groot tentenkamp. Jongens Het was te wanm in de trein om veel te praten; een prettig windje blies door de coupé en we lieten ons met vele ande ren een beetje heen en weer schommelen. Zo was het toch wel behagelijk. In Voor burg stapte er in onze coupé een man die iets onder zijn zomerjasje droeg. Hij schoof dadelijk weg naar de treinafdeling naast de onze. Dadelijk d'aarop reed de trein weer verder en we zonken terug in innerlijke behagelijkheid. Dat duurde echter maar kort want plotseling was er beweging naast ons; even getokkel van snaren en dan: vioolspel. De muziek was slecht, het geluid schor en hees, ook was er feitelijk weinig maat of rhythme uit te horen, wel bij gedeelten en dan was er ook nog wel iets wat een zekere samen hang had-: een wals die zonder dat je het bemerkte overging in een miserabel adagio. En toch eigenlijk niet onaardig, want dit treinconcert gaf volkomen vrije loop aan onze fantasie, punt van uitgang van alle mogelijke onwerkelijkheid. Kan men wel zeggen wat muziek is? Spreekt men over muziek dan is ze steeds iets anders, men kan in hadr alle mogelijke dingen vinden, men kan die dingen namen geven, maar men moet tenslotte luisteren. Want hoe miserabel en onsamenhangeld ook, de vioolgeluiden deden niets anders dan de wisselvalligheid en onzekerheid van mijn levensvorm onderstrepen. Een kleinigheid kon- dit alles veranderen: de komst van een conducteur, een verzakking in de baan bij Óouda of een verkeerde wissel stand. en het concert zou plots ten einde zijn. Want in een trein mag men geen muziek maken en een treinongeluk geschiedt nu eenmaal niet met muzikale begeleiding. Zo is het ook met ons, dacht ik. Een kléinigheid1 behoeft er maar te mankeren aan onze geest, aan ons werk en we bren gen geen vrucht voort. Zonder dat we weten waarom, houdt een liefde op, wor den we moe, voltooien ons werk niet, verliezen we ons geloof, er komt een ziekte, of geloven beter. Maar zo gelijkmatig als de cadens van een stoomtrein of de rhythmische bewe ging van vioolmuziek kan zijn, is niet de energie van de muzikant, zeker niet van deze, met zijn bezorgd uiterlijk en zijn zwarte nagels. Op zeker ogenblik hield hij toch op, ook al dreigde geen gevaar. Want de man speelde niet om de muziek maar hij ging rond met de hoed. En zoals de man naast my, heb ik geld gezocht en in de hoed gedaan. Zoals alle anderen begon ook ik te den ken aan mijn huis. Men zei weer, dat het warm was, de trein tien minuten te laat in Utrecht en voor de rest dacht ieder aan zijn eigen dingen. Maar toen aan weerszijden van de trein reeds vele huizen begonnen te komen en in snellere opeenvolging de dingen na derden die aan het drukke stadsleven her inneren, had niemand meer aandacht voor de man die ons voor een dubbeltje had meegevoerd naar het land der fantasie. Onbeduidend vioolspel van een arme man in een trein? Voor mij was dit een onbe duidendheid geweest die opklaterde in de grootsheid van het dagelijks leven, als de klank van het triangeltje in de dave rende finale van een machtig orkest stuk. en meisjes krioelden de temt en in en uit; radlomuizaek schetterde over de stille den- men, en gilde over die heide. Wat bleef hier over voor d'e natuurlief hebbers? We weten het wel, voor de exploitanten i£ het een voordelig zaakje; goudmijnen noemt men dergelijke „bedrijven". Maar het is de vtoak in onze nabuur. Dat alles zou geen verder kwaad aanrich ten, dan het uit die gebieden verdrijven van de rustige kampeerdere. Echter wordt in menig kamp méér ver nietigd. dan de natuur; het moreel van die mens. Menig meisje, dat in vol vertrouwen van haar ouders mocht gaan kamperen, „modat zij zich toch wel behoorlijk gedragen, zou", duikt avonden en gedeelten van nachten In tenten bij jongens. We hebben het vaak geconstateerd-: jon gens of meisjes, kennelijk van zeer behoor lijke opvattingen en uit goed milieu, na enkele „kampeerdagen" in een morele en zedelijke poel geraakt. „Veilig thuis", zegt het bordje bij het hek. Ja-wel; de kamphouder slaapt de slaap des „rechtvaardigen", wanneer op zijn terrein de meest ergerlijke toestanden heersen. En, het aantal „kampeerders" en dierge lijken is tegenwoordig niet gering. Laten we het dorpje Putten nemen-; zelf met een acht duizend inwoners, die in het volle sei zoen er ongeveer negen duizend ziet neer strijken in haa-r bossen. Zo zijn er meer plaatsen. Neen, heus ndet alles vanwege die mooie bossen die onvergetelijke heide In veel gevallen is het meer de aantrek kelijkheid van een zich „natuurlijk-uit leven". Onder het oog van de ouders vandaan, niemand die controle uitoefent of toezicht houdt. Zo dreigt er een kaurupeerj-eugd te ver worden, en zijn toestanden ontstaan, die ten hemel schreiend zijn. Er ligt een wetsontwerp al heel lang ge reed om de exaessen te kunnen beteugelen., m-aar ook dit ^edzoen sorteert dit geen effect. We weten wel, er zijn gelukkig ook nog veel verantwoordelijke kampleiders. Die uren van hun nachtrust opofferen om over hun terrein te dwalen en controle uit te oefenen. Zelf hebben we zulk een gastheer op de parelende Veluwe-zoom. En in de vereniging van kampeigenaren wordt ook zoveel mogelijk gewerkt aan verbeteringen van het kaïmppeil. Doch er zal een zeer noodzakelijke wette lijke steun moeten komen. Er zijn gélukkig nog vele duizenden jongemensen, die in alle oprechtheid in hun tentje of huisje van de ruatuur genieten. Maar tegen wantoestanden behoort te worden opgetreden. Daar zal officiële controle moeten zijn, niet overdag, om na te gaan of men wel behoorlijk gekleed aan de cantin-ewinkel komt. Doch des avonds laat, des nachts. Bij ontdekken van wantoestanden zullen de ouders gewaarschuwd moeten worden; kampleiders ontzet. Er is helaas reeds te lang gewacht. In het volgend seizoen zal men in ons land naar een beter geleid kampeerleven moeten. Zo kan, en mag het niet langer. „Veilig thuis" moet werkelijkheid worden. De najaarsexamens dipl. Chr. onderwijs worden in de tweede helft van October te Utrecht gehouden. Aanmeldingen voor 15 Sept bij de secretaris, de heer R. Venema, Prinsenweg ai, Wassenaar,

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2