„Israël is een open wond aan het liehaam der mensheid" Christenen in Indië vóór politieel optreden Convooi naar Praag NIEUWE LEI DS CHE COURANT 9 DONDERDAG, 28 AUGUSTUS 19t* Onder een gouden zon, die haar stralen rijkelijk over Wassenaar uitwierp, doch beschaduwd door het geboomte van het natuurschone landgoed „Ter Veken", werd gisteren de tweede toogdag van de Hervormde Raad voor „Kerk en Israël" (in inter kerkelijk verband) gehouden. Heerlijk was het koeltje, dat door de beboste duinpan streek, waar de vele belangstellenden hadden plaats genomen. Het kostelijke weer en de schitterende pracht der natuur gaven aan deze dag, die voor de Kerk van zulk een belangwekkende betekenis was, warmte en kleur. TOOGDAG VAN „KERK EN ISRAEL" TE WASSENAAR (Van een eigen verslaggever) Ds H. Dekker, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, opende de conferentie met een woord van welkom en herin nerde, nadat hij Psalm 130 gelezen had, aan de abnormale situaties, waarmede het volk Israël thans te worstelen heeft. Zij zijn een direct gevolg van de ver werping van Christus, waarin de Joden nog steeds voortleven, aldus spreker. Israël bezit de onverbreekbare wil om te leven. Wij mogen als Kerk van Jezus niet blijven toezien. Ons is de taak op gedragen, dit volk toe te roepen: Hoop op de Heer en gij zult leven! Dr H. J. Honders, Ned. Herv. pred. te Wassenaar, wees er op, dat deze tijd in het teken staat van de massa-beweging, die in de meeste gevallen heiloos is. Zij werkt meer vernietigend dS ver nieuwend. Spr. vond het een voorrecht, dat Wassenaar mocht kennis maken met een beweging van geheel ander ge halte en karakter. „Kerk en Israël", een beweging die gedragen wordt door de kracht van Christus. Geloven wij werkelijk in Hem? Dan kan God ons ook gebruiken. Het kleine is niet nutte loos, mits alles in geloof geschiedt. Als eerste officiële spreker voerde ds A. W. C. de Wit, Evang. Luth. pred. te Amsterdam, het woord. Deze betoog de, ddt de gesloten kerkdeuren karakte ristiek zijn voor de levenshouding van de Kerk tegenover de wereld. De Kerk wil wèl van de wereld profiteren, maar waar het haar roeping betreft, lijden de Kerkmensen dikwijls aan een ernstige bewustzijns-verenging. Men voelt zich veilig achter de dikke deuren van de eigen geestelijke kring. Ten opzichte van Israël manifesteert zich die verenging wel zeer schril. Nu worden wij geconfronteerd met die roe ping, terwijl Paulus ons waarschuwt: Wëest niet hoogmoedig, maar vreest. Israël heeft zijn roeping en verkiezing verloochend, zijn idealen vergooid, met zijn verleden gebroken en zich met de heidenen verbroederd. En de diepste oorzaak hiervan is gelegen in de hoog moed, de eigengerechtigdheid en de zelfingenomenheid. Het volk wilde zich geen zondaar weten voor God, doch wilde doel worden in zichzelf. Daarom ^viel het diep en verschrikkelijk. Dit is nu het paradoxale; dat door deze verwerping het heil gekomen is tot de heidenen. God heeft zich uit C&r.e mensen opnieuw een volk geformeerd, opdat het nieuwe volk, dat Hij geroepen heeft uit de wereld, de naijver zal op wekken van Zijn eigen volk. Het nieuwe volk heeft de heilige taak de Joden op te roepen tot bekering en geloof. Ons past bij het vervullen van deze plicht geen superioriteitsgevoel. Het is alleen een zaak van geloof. En waar geloof is, wordt geen verachting gevonden. Wij moeten trouw .zym en de zonde van Israël vrezen, alsook het oordeel, dat moet komen, als wij onze roeping verzaken. Een Kerk, die het Evangelie houdt voor zichzelf, verdort en is ten dode gedoemd, zo besloot ds de Wit zijn rede, getiteld: „Weest niet hoogmoedig, maar vreest." De aanwezigen zongen hierop met be geleiding van blaasinstrumenten Psalm 130: Zo Gij in 't recht wilt treden.... Dr C. Bouma, Geref. pred. te Den Haag, die als tweede referent optrad, merkte op, dat, toen Christus op de aarde kwam, de wereld met de Bijbel bekend was. Israël moest het Licht brengen en het heeft dit voor een deel onwetend gedaan en in" de dagen van Jezus' rondwandeling - op caricatuur- wijze. Dat is de heenweg geweest. Israël heeft die missie-taak gehad, doch niet vervuld. De Kerk heeft de weg terug te gaan naar Israël, om te zeggen, wat de Joden zelf vroeger in andere woorden de heidenen voorgezongen hebben. Dat is de ereschuld der Kerk! Dr J. Schoneveld, Ned. Herv. pred. te Den Haag, zeide, dat het Jodendom de gerechtigheid met alle ijver heeft ge zocht en toch niet heeft verkregen, om dat het het buiten Christus wilde doen. Israël smacht naar rust; het wil be schermd zijn tegen de laaiende haat van het anti-semitisme. Het lijkt te zijn, wat men noemt een onverteerbaar brok, dat de wereld zwaar op de maag ligt. Reeds Abraham zocht een vaderland, maar dan een stad, die fundamenten heeft. Het is onze roeping, om aan dit altijd zwervende en alles verdragende volk een, plaats der rust te geven. Israël is ons tot e§n duidelijk teken geworden van de onvrede en de ver harding. In dit volk worden Gods oor delen ons zeer tastbaar voor ogen ge steld. Toch is het niet verstoten en ont erfd. Israël heeft toekomst! Achter het eens opgerichte verbond staat een God, vol innerlijke ontferming. Spr. besloot zijn toespraak met een citaat, dat aldus luidt: Israël is een open wond aan het lichaam der mensheid. Aan deze wond zal de gehele mensheid lijden, totdat Israël de Christus als Heer zal belijden. Vervolgens sprak Zendingsarbeider H. Blum. Hij legde er de nadruk op, dat de Kerk ijverig moet zijn in haar werk onder de Joden. Op ontroerende wijze bracht spr. het leed, dat het Jodendom in deze tijd treft, onder woorden. De heer J. Swijnenburg, eveneens Zendingsarbeider, beklemtoonde, dat onze houding ten opzichte van de Joden anders moet zijn dan die we vaak aan nemen. De Kerk dient ten volle haar grove fouten in dit opzicht te erkennen. Het Jodenvraagstuk komt nimmer goed, tenzij wij met de Joden een eenheid vormen. Zendingsarbeider S. P. Tabaksblatt wees er op, dat de haat van de Joden tegenover Jezus Christus mede voort vloeit uit de onheuse houding van de Christelijke Kerk jegens het Jodendom. Ds J. H. Grolle, Ned. Herv. predikant „met bijzondere opdracht" te Utrecht, besloot de dag met een kort woord. De Christenen, aldus spr., hebben inder daad op de Joden een voorsprong, om dat zij Christus erkennen. Aan die voor sprong hebben wij echter niets, als er bij ons geen uitzicht en toekomstpredi- king is. Deze in alle opzichten geslaagde toog dag. werd afgewisseld met zang. Tot slot zong men het lied: Heer, leer ons bidden, ook voor Israël! Doe, ook op ons gebed, aan Sion wel: Dat Isrel met de volk'ren zich bekeer! Tot U, en samenstemme tot Uw eer! „WEERLEGGING GETUIGENIS' EN Eenige tijd geleden heeft een groep van werkers in de arbeid van Kerk en Zending een verklaring en oproep uit gegeven, welke door 14 personen was ondertekend, waarin zij zich uitspraken over het „gewapend conflict in Indië". Naar aanleiding van deze verklaring werd Op 9 Augustus te Batavia een „Weerlegging en getuigenis" gepubli ceerd, welke ondertekend was door de volgende heren: A. Algra, P. van Bol huis, dr L. A. Godschalk, mr C. C. van Helsdingen, W. Nugteren, ds J. Oranje, dr C. M. E. van Schelven, W. v. Veelen, A. Vellinga, mr G. Visser, C. C. de Vries en mr H. H. J. de Vries. Deze personen verklaren wel tot het uitgeven van een verklaring te moeten overgaan, aangezien zwijgen ten on rechte de indruk zou kunnen wekken, alsof de verklaring en oproep de ge dachten zou vertolken van de in Indië levende Christenheid. v Ter weerlegging van de verklaring en oproep brengen de bövengenoemde per sonen dan het volgende naar voren. I) Herhaaldelijk wordt in deze ver klaring gesproken over „diepe bezorgd heid", zich „ernstig verontrust gevoelen" en „zeer bevreesd zijn". Nu wordt steeds gezegd, dat vrees een slechte raadgeefster is. Maar naar Gods Woord wordt de Christen, daar het in strijd is met het rustige geloofsvertrouwen in God, zijn Vader in de hemelen, ver maand tegen deze ongelovige gemoeds uitingen te strijden. Indien de ondertekenaars naar hun belijdenis (art. 13 N.G.B.) betuigd had den: „Wij geloven, dat de goede God., alle dingen (ook de ontwikkeling van de Indische gebeurtenissen)., naar Zijn heilige wil alzo bestiert en regeert, dat in deze wereld niets 'geschiedt zonder zijn ordonnantiezouden alle nu neergeschreven bezorgde gedachten in getrokken en door het geloof overwon nen zijn geworden. II) Een Schriftgetrouw gelovige weet zich alleen in Christus' kracht on bevreesd voor eventuële gevolgen van een gewapend optreden, mits hij over tuigd is van het rechtmatig karakter van deze actie. De bezorgdheid voor een duurzame goede verstandhouding met de Inheemse bevolking (waaronder ook Christenen) smelt als was voor de zon, wanneer zelfs de meest straffe hantering van het zwaard der Overheid in dienst staat van het recht. Aan de handhaving van het .recht de over heidsfunctie bij uitnemendheid ver bindt God in belovende vorm steeds grote zegeningen. Zo valt èn voor de Hoge Overheid, die als dienaresse Gods aan Zijn ordon nantiën onderworpen is, èn voor de ondertekenaars van deze „verklaring en oproep" onder passering van de moge lijke gevolgen, die wij aan God moeten overlaten, slechts te onderzoeken, of het politieel optreden, dat heeft plaats gehad, overeenkomstig het recht was. Aan deze voor een Christen essentiële vraag gaan de ondertekenaars voorbij. in) Voormelde bezorgdheden, onrust en uitingen van vrees zien wij boven dien beïnvloed door de meermalen naar voren tredende wens om de politieke situatie heden ten dage te vereenzelvi gen met die, welke pas over enige tijd in uitzicht gesteld is (1 Januari 1949 of IV. (Slot) Wie Keulen de overtreffende trap noemt, heeft Frankfort niet gezien. En toch lopen ook hier mensen tussen de bouwvallen, die er in de avond onheil spellend dreigend uitzien. Brommend zoeken de Macks hun weg door deze steenwoestijn. Als we een smalle zij straat indraaien, blijkt daar zowaar een hotelletje te staan, dat op raadselach tige wijze aan de algemene vernietiging is ontkomen. Trouwens, op de meest onverwachte plaatsen zie je nog lichtjes gloeien in het puin. Maar wat moet het leven troosteloos zijn tussen deze bouw vallen! De volgende morgen gaan we al vroeg weer verder. Bamberg: puin, Aschaffen- bui;g: puin, Würzburg: puin, Neuren berg: puin, puin, puin! Maar tussen die steden een landschap van sprookjes achtige schoonheid, met verspreide stadjes en dorpen, die maar weinig van de oorlog te lijden hebben gehad. Voorbij Neurenberg wordt het land schap nog bekoorlijker en we passeren dorpjes, die zo onwerkelijk mooi zijn, dat je je afvraagt, of je wellicht in een filmdorp verzeild bent geraakt. Hersbruck is er een van en ook Sulz- bach-Rosenberg, waar we overnachten, is heel schilderachtig. Het heeft geen oorlogsschade opgelopen, maar zit vol met vluchtelingen, zodat we pas na heel lang zoeken onderdak vinden. Weer zijn we heel vroeg uit de veren. Weer klimmen de Macks berg op, berg af door het mooie Beierse land. De Duitse grenscontrole levert weinig moeilijkheden en weer een mooi stem pel op. De Amerikanen zijn ook vlot, maar willen met alle geweld onze godsdienst weten. En geven natuurlijk een stempeL Maar de Tsjechische douane is lastig, precies, haast pietluttig. Zelfs de al verzegelde wagens krijgen een tweede zegel en mijn kleine camera wordt met veel wantrouwen bekeken. Och, de ergerlijke spionnage door de Duitsers vóór de oorlog heeft deze mensen na tuurlijk wantrouwig gemaakt. Weer krijgen we een heel mooi stem pel (wat er op staat kunnen we met geen- mogelijkheid ontcijferen), en dan rijden we eindelijk Tsjecho-Slowakije binnen. Ook hier aanvankelijk nog veel puin in de dorpjes, die her en der in het prachtige bergland liggen. Ze zijn maar schaars bevolkt, want dit is het gebied waar de Sudeten-Duitsers woon den, wier zogenaamde mishandeling werd gebruikt als voorwendsel, om het gehele land te bezetten. Dat was in 1938. Na de bevrijding door de geallieerde legers hebben de Tsjechen korte metten gemaakt met deze lieden, door ze naar hun land terug te zenden. Inmiddels zijn nog niet alle daardoor open gekomen plaatsen opnieuw bezet. Een rit van enige uren brengt ons in Stoibro, een der vaste pleisterplaatsen op de route, waar ons de eerste warme maaltijd sinds Dinsdag (het is inmid dels Vrijdag geworden) wordt voorgezet. Er is geen tijd om het schilderachtige plaatsje te bekijken, want het is nog een paar uur rijden naar Praag. Uren, die verstrijken, zonder dat je er erg in hebt, want ook hier is het landschap sprookjesachtig mooi. Pilsen, de stad van de Skoda-fabrie- ken, is zeer zwaar beschadigd door een serie luchtaanvallen. Maar dat is voor lopig zo'n beetje het laatste puin dat we te zien krijgen. Want als we om streeks vier uur in de middag de laat ste heuvel afrollen en Praag binnen rijden, blijkt dat de gouden stad weinig van de oorlog heeft geleden. Weliswaar zijn er een aantal gebouwen verwoest (waaronder een gedèelte van het prach tige raadhuis), maar in vergelijking met de verwoestingen die we op de weg hierheen hebben aanschouwd, mag dit nauwelijks een naam hebben. Rustig laveren de chauffeurs de zware wagens door het drukke stadsverkeer. De verkeersagenten kennen hen en haasten zich, de bakbeesten zo snel mo gelijk te laten passeren. De vrij nauwe straten van de binnenstad zijn op deze gevaarten niet berekend. Als we het Denisovo nédrazi bereiken (het voorlopige einddoel van de reis) hebben we een dikke duizend kilometer afgelegd, langs voor een deel nog maar nauwelijks begaanbare wegen, over bergen, door dalen, zodat de chauffeurs onafgebroken zitten te schakelen. Er zit een dikke laag stof op de wagens, maar we hebben geen krasje opgelopen. (De nummers 1, 2 en 3 van deze serie werden resp. geplaatst op 25, 26 en 27 Augustus. Volgende week hopen we deze tochten oak van particuliere zijde te be lichten, Red. NXt.C.) Generaal-majoor C. Giebel, vlieger- waarnemer en chef luchtmachtstaf, be zocht gisteren met kol. I. A. Aler do luchtvaart-tentoonstelling bij V. en D. Luit. H. J. Waalwijk van de voorlich tingsdienst der Luchtstrijdkrachten, leid de de hoge gasten rond. Reeds ruim 7500 personen bezochten de expositie. Op de foto volgt generaal Giebel het filmpje, dat voor de bezoekers gedraaid wordt. Op de achtergrond kol. Aler. later)Daarmede treden de onderteke naars geheel en al buiten hun bevoegd heid als onderdaan. In feite komt hun wij schromen het niet te noemen revolutionair schrijven neer op een „de wet" lezen aan\ de Hoge Overheid. IV) Wat de oproep betreft tot gebed, deemoed, vergevingsgezindheid, enz. moeten we helaas constateren, dat deze krachteloos zal blijken, zolang de be trokkenen voorbij gaan aan de vraag naar de rechtmatigheid van de politiële actie en hun gedachten laten beheersen door verontrustheid, bezorgdheid en vrees voor eventuële gevolgen, waarin God krachtens Zijn belofte Overheid en onderdaan niet zal teleurstellen, indien deze actie dienstbaar is aan de hand having van Zijn recht. (Spr. 28:9). Ten slotte geven in de „Weerlegging en getuigenis" de ondertekenaren ge tuigenis van hun standpunt ten over staan van de Hoge Overheid, waarin zij instemming betuigen met de politionele actie en de bede uitspreken, dat God de internationale en nationale omstandig heden dusdanig moge vormen, dat „deze door de Hoge Overheid" ondernomen actie in dienst van recht en ter hand having van het gezag voortgezet kan worden, terwijl wij anderzijds na het herstel van de rechtsorde Harer Majes- teits regering wijsheid van boven toe- bidden. om zonder concessies aan revo lutionaire benden, en ook aan de delen van de Archipel, waarin het onrecht matige verzet zich openbaarde, die poli tieke bevoegdheden toe te kennen, die zij in haar verantwoordelijkheid aan den Koning der Koningen verantwoord acht. Radioprogramma voor vanavond Hilversum I (301) KRO 7.00 Nieuws; 7-15 Hoe staat het in Indië; 7.30 Actueel geluld; 7.46 RVD antwoordt; 8.00 Nieuws; 8.15 Mari niers; 9.00 Ontzet van Groningen; 9.30 Vaart der volken; 930 Met band en plaat; 1030 Nieuws; 10.45 Avondoverdenking; 11.00 Ka- mermuiziek; 11.45 Don KozaMcenkoor12.00 Sluiting. Hilversum II (415). AVRO. 7j00 Bernard Person; 7JO Deanne Durbin en Nelson Eddy; 730 Aan de Shannon (Iers progr 8.00 Nieuws; 8.15 Philharm. ork.; 9.15 'n Kwestie van motieven (hoorspel); 9.50 Romancers; 10.30 In de schijavwerper; 11.00 Nieuws; 11J5 Tommy Darsey; 11.45 St. Paul Suite; 12.00 Skating. Wat de Radio morgen brengt Hilversum I (301). NCEIV. 7.00 Nieuws: 7.15 Gymn.; 730 Gewijde muziek; 7.45 Woord v. d. dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Orgel; 8.30 Ed ward Elgar; 930 Morgenklanken1030 Mor gendienst; 11.00 Fluit en piano; 11.45 Disco klanken; 12.15 Scala-sextet; 1.00 Nieuws; 1J5 Sangh en spel; 2.00 Eng. organisten; 2.20 Li teratuur; 2.40 Strijkkwartet; 330 Bachi; 4.00 Declamatie; 430 Kamerorkest; 5.00 Lichte instrumentale klanken; 6.00 Vrij en blij; 6.30 Strijdkr.; 7.00 Nieuws; 7.15 Bijbel en soldaat; 7.45 Middenstand; 8.00 Nieuws; 8.15 Concert; 830 Grafische industrie; 9.00 Saint- Saëns; 9.30 KuThaus-conoert; 10.30 Nieuws; 10.45 Avond overdenking; 11.00 Gram.; 12.00 Sluiting. Hilversum n (415) VARA. 7.00 Nieuw»; 7J5 Gymn.; 730 Gram.; 8.00 Nieuws; 8J8 Qpera; 8.50 Huisvrouw; 930 Gram; 936 Ka mermuziek; VPRO 10.00 Morgenwijding; VARA. 10.20 Regenboog; 10.45 Z. Afr. lied jes; 11.00 Voordracht;; 11J6 Saxofoon; AVRO. 12.00 Gram.; 12.33 Sport; 1238 Sky- masters; 1.00 Nieuws; 1J5 Pienre Palla; 1.45 Gram.; 2.00 Kookkunst; 230 Symphonie-ork.; 3.10 Literatuur; 330 The Masqueraders; VARA. 4.00 Eric Coat es; 430 Va can tie cp Ameland; 5.00 Guy Berry en Elsie Carlisle; 530 Boyd Bachman; 6.00 Nieuws;; 630 Ma- lando; 6.45 TTie Masquer aders; 7-00 Praat U rustig verder; 7J5 Over stadipnspel „De Wa terweg heroverd"; VPRO. 730 Gelood in Is raël; 730 Vrijtz. Prot. nieuws; 8.00 Nieuws; 8.06 Le Miroir de Jesus; 8.30 Culturele leven in Z.-Afrika; VARA. 9 00 Men vraagt; 9.30 Buitenl. overz.; 9.45 Amateurs; 10J5 Swing and Sweet; VPRO. 1040 Avondwijddng; VARA. 11.00 Nieuws; 11J5 Symph. concert; 12.00 Sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5