Zeeland kreunt onder oordeel der droogte John Buil moet nog meer op diëet gaan leven 'Boer en burger in deze tijd 't Verklaarde 1 uitzicht NIEUWE LELDSCHE COURANT DONDERDAG. 28 AUGUSTUS 1947 GERUÏNEERDE LANDEN VERSLINDEN BEDRIJFS KAPITALEN Wij hebben geld, geen toe zeggingen nodig Speciale N.L.C.-reportage) II. In Middelharnis had de rijkslandbouw- consulent ir C. W. C. van Beekom ons al voorbereid op wat we in Tholen te zien zouden krijgen.- Bovendien had hij een serie cijfers geigeven over de opbreng sten der verschillende gewassen in 1947 en het jaar daar voor. Op Flakkee, waar ruim 7000 ha. bouw- De Tholense landbouwer Vos heeft, als zijn collega's, een slechte uienopbrengst door zout en droogte. In z'n rechterhand toont hij het product uit het zeewater- overspoelde deel van zijn akker, in de linker de producten van de bodem, die niet onder water stond en waarop de droogte dus niet zo vernietigend werkte. Het verschil is wel sprekend. land zout werd geïnundeerd, had de boer de volgende opbrengsten per ha.: winter tarwe 2000 kg (4000), zomertarwe 1700 kg (2800), gerst 1900 kg (3800), haver 1800 kg (3200), vlas 4000 kg (5000), consump tieaardappelen 18.000 kg (25.000), uien 17.500 kg (40.000). De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de opbrengsten van 1946. Voeg daarbij, dat de boeren in deze streken in 1944 geen oogst hadden, omdat toen de landen onder water gezet werden, dat 1945 zeer weinig of in het geheel niets opleverde, 1946 wel is waar een behoorlijke oogst gaf, maar gepaard gaande met geweldige kosten, terwijl 1947, wat er nog van 1946 overbleef weer opslokte en ieder begrijpt, dat ir Geuze in Tholen deze droogte een ramp voor Zeeland noemt. De graanopbrengst op» Tholen is bedroe vend. Is het normale hectolitergewicht 50 kg, dit jaar kon het de 40 kg niet halen. De haver is minderwaardig, de gerst leverde 55 pet. van de normale hoe veelheid op, de zaaitarwe de helft van normaal. De uien doen je schrikken. Het is niets. Misschien 40 pet. van normaal. De suikerbieten, die heel goed stonden hebben het totaal begeven. Er zitten nog geen bieten aan het loof en over vier we ken begint de eerste levering. Tenzij er vrij spoedig regen komt blijft men daar mee op Tholen aanzienlijk beneden de normale opbrengst. We zijn door de stofsleuven, die de Tholense wegen zijn, ever, te voren de landbouwer Vos voorbijgereden, die bezig was z'n uien te trekken. Hij had precies een hand vol van de meest armtierige knolletjes, die men zich maar denken kan. Gevolgen van de zout-invasie in de bodem. Want in het kopje ginds, waar het zeewater niet overspoelde, heeft het gewas zich behoorlijk kunnen ontwikke len. Vroeger was het natuurlijk precies andersom. Toen Ievreden de lagere gron den dikkere uien, dan de hoger gelegen landerijen De weilanden, waarvan we u gisteren de toestand schetsten, werd drie, vier keer ingezaaid Het gras kwam steeds op, maar verschrompelde evenzoveel keren. Met wortel en al trekken de dieren het de grond uit. Sommige boeren zaaiden Westerwouds gras. In de regel levert het drie sneden op. Zover komt men nu niet en de tweede snede was al de helft van de eerste. De derde snee klavers is ook niets. Men zou het ermee bezaaide land graag omploe gen, maar de grond is hard als cement. „Vroeger," zegt ir Geuze, „was een slecht jaar een klap, die je te boven kon komen. Maar nu heeft één middel-groot bedrijf een opbrengst van f 1000 per ha. En ails ie een derde tot de helft van de opbrengst mist, gaat het om tien tot vijf tienduizend gulden. De boer kan dat niet dragen en de hypotheekschuld zal dan ook geweldig toenemen. De pachtboer, de kleine rentenier, die mede van de boer derij van z'n kinderen moet leven, zij staan voor een catastrophe. In deze dagen herinneren de boeren van Zeeland en zij niet alleeh zich met wrevel de halve beloften, die de Rege ring deed, de schaderegeling, die nog steeds in de Kamers moet komen, de toe zeggingen, waaraan geen boer wat heeft.. Hij heeft geld nodig. Onberekenbaar is de schade aan de grond toegebracht door de oorlog. Die aan gebouwen, levende have, werktuigen en gewassen loopt op Tholen om de tien millioen. Het is billijk en rechtvaardig, dat voor deze boeren het begrip „vervangingswaarde" benaderd wordt. Maar er is haast bij. Te lang heeft men moeten interen, moeten uitgeven zonder zekerheid, dat de uitgaven aan nieuwe machines b-v„ absoluut verant woord zouden zijn. En dan een schade vergoeding voor iedereen. Geen integrale voor de kleine gevallen alleen, maar ge lijke monniken, gelijke kappen. Zo klaagt het geruïneerde Zeeland. Kan Marshall's plan het helpen, of de pas ge sloten wereldbanklening? We hopen het. MINDER VLEES EN BENZINE, WEINIG THEE Gisteravond is'bet nieuwe economische plan der Britse regering waarvan wij reeds melding maakten gepubliceerd. Om het handelsdeficit van 600 millioen pond met een derde te reduceren, komen er drastische verminderingen van de voedsel- en benzinerantsoenen, buiten landse reizen e.d. De waarde van het we kelijkse vleesrantsoen zal worden terug gebracht van 1 shilling two pence tot 1 shilling. Het huidige lage theerantsoen blijft gehandhaafd. De voedselleverantdes aan de restaurants worden met ongeveer 20 pet verlaagd, terwijl de gasten voor een verblijf van 2 dagen (voorheen 4) hun rantsoenkaarten moeten afgeven. De nieuwe maatregelen maken plezierreizen na 1 October voor het Engelse publiek vrijwel onmogelijk, daar hiervoor geen deviezen meer worden verstrekt. Septem ber is de laatste maand, waarin de Britten met vacantie naar het buitenland kunnen gaan en zelfs dit wordt tegengegaan. De onlangs bekend gemaakte beperking van 35 pond (vroeger 75 pond per jaar) voor buitenlandse plezierreizen zullen onmid dellijk van kracht worden en niet zoals aanvankelijk was bepaald op 1 Octo ber. Een andere slag vormde de volle dige afschaffing van het fundamentele benzinerantsoen, dat onlangs van 270 tot 180 mijl per maand is gereduceerd. Ver dere verlagingen van dit rantsoen worden verwacht. De bekendmaking besloot met de mede deling, dat „een uitvoerige bekendmaking inzake de exportpolitiek in de tweede week van September volgt". Gift van 10.000 voor slacht offers van branden Mgr Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, heeft een gift van f 10.000 beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de bran den, welke de laatste tijd hebben gewoed. En toch nog in dienst der „bevrijding". Deze Duck (amphibievoertuig der geal lieerden) heeft zijn taak volbracht in de landingen op W.-Europa. Nu voert hij de vacantiegangers te Blankenberghe (België) weer zee in, hen bevrijdend van hun dagelijkse zorgen. Enige dagen geleden werd in dit blad mededeling gedaan van het feit dat de Stichting voor de Landbouw zich ge wend had tot de voorzitters der Eerste en Tweede Kamerfracties met verschei dene klachten over het beleid van de Minister van Landbouw. De boeren en tuinders, die het adres gelezen hebben, zullen het wellicht een „tam" stuk gevonden hebben. De niet-agrarisch georiënteerde bur gers zullen bij lezing gedacht hebben: vorige week de bakkers ontevreden, deze week de .boeren. Wie volgt? Moet nu het levensmiddelenpakket nog duur der worden? Hoe zit dit nu precies? Kort gezegd als volgt. Wij weten maar al te goed dat het mooie zomerweer voor de gewassen van boer en tuinder zeer nadelig is geweest. De opbrengsten vallen tegen. Dat is ook met het oog op de voedselvoorziening van ons volk een grote teleurstelling. De lezers zullen ook weten dat de Mi nister voor een groot aantal producten de prijzen vaststelt. Dat gebeurt meestal voordat de producten geoogst worden of voordat het betreffende seizoen is afge lopen. Er worden kostphijsberekeningen ge maakt van verschillende bedrijfstypen en dan doet de Minister een greep uit de vele gegevens en stelt de prijzen voor de boer vast. Dit gebeurt na overleg met. maar niet altijd met goedvinden van de georganiseerde land- en tuinbouw. Die prijs zal altijd een soort gemiddelde moe ten zijn. Er zijn rationele en minder ratio nele bedrijven. De Minister zal nooit de prijs nemen van het bedrijf met de hoog ste productiekosten, maar ook niet met de alledaagse waardering kunnen vol staan. Zo is de zomerprijs voor de consump- tiemelk voor de veehouder vastgesteld op 14 ct. per liter. Daarbij was in aanmer king genomen dat de productie per koe dit jaar hoger zou zijn dan vorig jaar, toen de prijs was vastgesteld op 15 ct. per liter. Maar de weersomstandigheden lanten zich moeilijk rubriceren in een kostprijsberekening en het feit doet zich thans voor dat de veehouders minder melken dan vorig jaar. Daarbij komt nog, dat er, mede ten gevolge van de lange winter, weinig hooi is gewonnen. Zo zouden er nog meer voorbeelden te geven zijn. Wij zijn van oordeel, dat de prijzen voor de boeren, alle kostprijsberekenin gen ten spijt, te laag zijn vastgesteld. Maar de minister van Landbouw is niet bereid de prijzen te verhogen. Dat geeft spanningen. Er zijn natuurlijk ook an dere factoren die de positie van de pro ducenten van agrarische producten be moeilijken. De bedrijfsbenodigdheden hebben eerder de neiging in prijs te stij gen, dan te dalen. Voor het bij collec tieve arbeidsovereenkomst afgesproken loon kan men moeilijk arbeiders krij gen. enz. Voor de tuinbouw is het een ramp dat de export naar Duitsland op onoverko melijke bezwaren suitte. Wij behoren echter niet tot diegenen, die gaarne ijveren voor verhoging van prijzen. Het is jammer dat de prijzen niet naar beneden kunnen. Gezien onze natio nale armoede en het zo noodzakelijk her stel, moeten wij trachten er bovenop te komen door versobering, kostprijsverla ging en harder werken. Daarom moeten de boeren en tuinders er alles op zetten om door rationeler productie en welke andere middelen ook, de kostprijs te drukken. Anderzijds echter behoren de agrarische producten betaald te worden met een prijs die past in het raam van de hui dige economische politiek. Allerwege bereiken ons alarmerende berichten over dreigende voedseltekor ten. Voorwaar, een ernstige situatie, met name voor West-Europa. Maar laat de Regering dan toch zorgen dat het onze boeren en tuinders in staat stelt om zoveel mogelijk te produceren en af te leveren. De fabel dat de boeren en tuinders in de oorlogsjaren zo grof verdiend hebben, is in zijn algemeenheid volstrekt onjuist! Dat zijn er maar enkelen en die worden thans door minister Lieftinck onder han den genomen! Een andere tegenwerping is misschien dat de consument er iets van bemerkt dat de prijzen van de eerste levensbe hoeften te laag zijn! Hier stuiten wij op de vraag of de marge tussen de prijs die de producent krijgt en de consument moet betalen, niet te groot is. Dat is een ander vraag stuk, waarover we het thans niet hebben zullen. Men bedenke echter steeds dat slechts een deel van de consumentenprijs voor de producent is! Onze conclusie is. dat de Stichting voor de Landbouw zich terecht tot de Volks vertegenwoordiging gewend heeft. Zij heeft dit gedaan in een waardig adres, waarin rekening is gehouden met de moeilijke situatie waarvoor ons land en volk, in zo velerlei opzicht, geplaatst is. Mr. W. RIP. Plato en de .nieuwe •heersers' Bij Plato kan men een vergelijking vinden tussen de staat, die op „timocratie", eer zucht, en de staat, welke op Wet aristocra tisch principe berust. Eerstgenoemde komt met de tweede in enige opzichten overeen: de heersers worden er geëerd, de soldaten zullen zich onthouden van de landbouw, ambachten en vakken, waarmee geld ver diend wordt. Voorts houdt men gemeen schappelijke maaltijden en draagt zorg, dat de jongelieden in de gymnastiek en in de krijgskunde worden geoefend. In de staat, die op eerzucht berust, vreest men echter de wijzen tot regeringsambten te roepen; men vindt er geen volhardende mensen uit één stuk, maar personen, die niet meer vrij van ondeugden zijn. De heersers voelen van nature meer voor oorlog dan voor vrede en in hlet geheim zullen zij goud en zilver zeer veel waard achtenVanaf het tijdperk van Plato, die in 347 stierf, tot aan het „Stalinisme" en het Hongarije van 1947, i 1 n'y a qu'un pas! Zoltan Pfeifer, de lei der van de Onafhankelijkheidspartij, een der voornaamste bestrijders van het communis me, heeft o.a. betoogd, „dat in Hongarije de aristocratie werd afgedankt om plaats te maken voor een nieuwe „aristocratie" van partij-secretarissen". Dit is natuurlijk geen aristocratie, maar het zijn de representanten van de staat, die op eerzucht berust. Het feit, dat Pfeifer met fietspompen, stokken en spaden werd afgeranseld, bewijst, dat de jongelieden van communistische bloede zijn en in de gymnastiek en in de krijgskunde worden geoefend. Het andere feit, dat com munisten hun tegenstanders bekogelen met meloenen en eieren doelt op de „gemeen schappelijke maaltijden", waar Plato Wet ook over had. De Hongaarse verkiezingen zijn in de maak en de communistische lei ders, dictatoren, terreur-verwekkers, zorgen er wel voor, dat hun politieke tegenstanders „ter reparatie" in het ziekenhuis moeten worden opgenomen, totdat de verkieziogs- strijd achter de rug is In Hongarije heeft ®nen slechts behoefte aan kiezers, die vóór de dictatuur hun stem uitbrengen. Een pro test bij de geallieerde contróleraad te Boe dapest zal niet baten en de -politie kijkt met één communistisch en één timocratisch oog toe! Oppositieleiders in Hongarije, Bulgarije en Roemenië doen verstandig, zich zo spoe dig mogelijk een visum voor Zwitserland te verschaffen. De Stalinistische eerzucht en begeerte heeft deze totalitaire staten aange raakt en op „kameraadschappelijke".- maar onbarmhartige wijze gaat men er tekeer te gen hen., die van de zegeningen van het communisme niet overtuigd, dus ook geens zins gediend zijn. Bulgarije heeft zo juist het vredesverdrag geratificeerd, bij welke gelegenheid, de president van het parlement, Rusland, Polen, Joego-Slavië en Tsjecho-Slo- wakije bedankt heeft voor hun „goede wil en begrip". Noch Bulgarije, noch Hongarije en Roemenië horen echter thuis op de ..fa milie-bank" in het politieke wereldpark. dat „Ver. Naties" heet en zoals men weet, heb ben Amerika en Engeland zich in de Vei ligheidsraad tegen toelating van deze onge wenste gasten verzet. Bulgarije, waar de bekende Dimitrow de soepter zwaait, heeft al zeer slecWte manieren getoond. Zoals men weet, is over Nikola Petkof. de leider van de Bulgaarse oppositie, het doodvonnis uit gesproken, omdat deze, opkomende voor de belangen der kleine boeren, het communis me bestreed en overging tot de oppositie, waarvan hij de woordvoerder werd. Het is dan ook pertinent onwaar, dat hij zich zou schuldig gemaakt hebben aan collaboratie met de Duitsers, hetgeen men hem o.a. ten laste legt. Zijn anti-oommunistisohe invloed leidde tot vervolging, terwijl zijn krant, zo als dat hoort bij het begrip „vrijheid" der totalitaire „nieuwe heersers", verboden werd. Een communistische rechtbank sprak het doodvonnis over hem uit. In al deze landen, Bulgarije, Roemenië, Hongarije wordt het zelfde procédé toegepast en zijn de leiders der conservatieve „boerenpartijen", die uiteraard van het communisme geen heil verwachten, hun leven onzeker. Amerika en Engeland hebben reeds bij herhaling ge protesteerd, maar zonder enige uitwerking. De Engelse politieke vertegenwoordiger te Sofia trachtte de premier, Dimitrof, die eens voor de Duitse nazi's terecht stond, te spreken te krijggn, maar de dictator was met vacantie in Rusland. Genoemde Engelse vertegenwoordiger heeft toen Georgief. de plaatsvervangende Bulgaarse premier, de zienswijze van zijn regering overgebracht, „het doodvonnis dat over Petkof is uitge sproken, vervult Labour met afgrijzen". Amerika gaf de ambassade te Moskou op dracht, het geval Petkof met de Sowjet- Unie op te nemen, welk land met de Ver. Staten en Engeland de „geallieerde bestuurs raad" voor Bulgarije vormt. Er is genoeg actie gevoerd dit totaal ongemotiveerde von nis te wijzigen en de executie op te schor ten, madr er valt met de Sowjet-Unie niets te beginnen. Het verzoek der Britse en Ame rikaanse regeringen om met Rusland over dit geval nog eens te beraadslagen, is van de hand gewezen. Moskou noemt dit „in menging in de binnenlandse aangelegenheden van Bulgarije", precies zo, als de Russische motivering luidde bij de verkiezingen in Hongarije, toen het ook protesten regende. Engeland beweert echter, dat volgens de overeenkomst van Jalta, de geallieerde mo gendheden het recht hebben, toe te zien op het herstel van de politieke vrijheden in Bulgarije. Inmiddels is een wet aangenomen, bij spoedprocedure, waardoor de agrarische oppositiepartij van Petkof, evenals de jeugd organisaties voor ontbonden worden ver klaard. De 65 afgevaardigden dezer partij zijn dus van hun zetels in de „nationale vergadering" gewipt, terwijl de eigen dommen der partij geconfiskeerd zijn. Al dus: „vrijheid, arbeid, dood" in Bulgarije! Keren wij terug tot Plato: ,Jn de staat der eerzucht „vreest men de wijzen" tot het regeringsambt te roepen. De leiders zijn per sonen. die niet vrij van ondeugden zijn. De heersers voelen er meer voor oorlog dan voor vrede en in het geheim achten zij goud en zilver zeer veel waard!" Eén ding is echter duidelijk: Petkof (Barbertje) moet hangen.... Voorlopig zal Canada slechts tarwe le veren aan Engeland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3