WAARSCHUWING! Czaar Peter werkte 250 jaar her in Zaandam CUPIDO IN WOELIGE DAGEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG, *7 AUGUSTUS 191» EEN tJOED EN DEFTIG TIMMERMAN Het IJ is breed, de Zaan is breed Wie wil de Zaan bezoeken? Czaar Peter droeg er 't ambachtskleed En at er pannekoeken Maar 't heeft hem levenslang berouwd, Dat hij geen Zaansche had getrouwd. (Zaans Liedeken) Het is feest in Zaandam. Aan de oevers van de Zaanse vliet wapperen vlaggen van de fabrieken, van de loodsen en de pakhui zen, van de groene Zaanse huisjes en van de deftige herenwoningenwant het is 250 jaar geleden, dat Czaar Peter voet aan wal zette in Zaandam om er de scheeps bouw te beoefenen. Dat de vorst op zo daadwerkelijke wijze medewerkte aan de verheffing van zijn land Czaar Peter in werkkleding. en volk droeg en draagt nog de bewonde ring van ons volk weg. Maar niet minder wekt het de nieuwsgierigheid Net als de Zaanse kwajongens van toen willen de lezers van thans nog graag een beetje gluren naar de zonderlinge vorst dié in een eenvoudige timmermanswoning zijn intrek nam, op scheeps- en timmer werven de hakbijl hanteerde en zó zijn best deed, dat de Mr Scheepstimmerman van de Oost-Indische Compagnie hem een. waardig getuigschrift ter hand zou stellen, waarin hij „getuyge voor de Waerheyt, dat Pieter Migayloff hem de tijt van zijn edele verblijf als een neerstig en kloeck timmer man heeft gedragen, in al 't geen een goet een heel deftig timmerman behoort te doen en heeft 't fregat Pieter Paul, lang over de 100 voet, van 't begin af tot dat het bijna klaar was, helpen maken en dat niet alleen, maer is door mijn daerenboven in de scheepsarchitecture en tekenkonst vol komen onderwesen, zoodat Zijn edele de zelve tot in de gront verstaet en dat zoo verre als ons oordeels kan werden ge- practiseert". Een verre voyagie Wie zijn nieuwsgierigheid naar het ver blijf van de Czaar in Zaandam wil bevre digen, die leze het „onopgesmukt, geloof waardig verslag", dat de simpele dorps koopman Jan Cornelisz. Noomen aangaan de dit verblijf" „ten papiere gebracht heeft". Hij verneemt eruit, dat ten tijde van de regering van Peter's vader reeds Zaanse timmerlieden in Rusland werkten, dat Peter zijn vader opvolgde, nadat deze „seer schielijck deser wereldt was overleden", dat Peter's zuster een aanslag op het leven van haar broer voorbereidde om haar man op de troon te krijgen, waardoor Peter „sulck een alternatie kreeg, dat, als hijgaat zijn hooft gedurig heen en weer draijt als ook zijn eene arm veel beweeght". De doc toren raadden de Czaar „om zijn lichaem te oeffenen met arbeijden, hetwelcke voor sijne quale seer goet soude zijn. En daar hij zich 'zeer tot de scheepsbouw voelde aangetrokken, so heeft hij zich tot dat ambaght begeven. In 1697 heeft zijn Czaarce maijesteit voorgenomen te doen een groote verre voijagie en deselve oock aengenomen". Met een groot gevolg, waar van zich vele leden over Europa versprei den gaat de reis naar het Westen. De Zondag 18 Augustus komt Peter te Zaandam in de vroege morgenuren aan. Vanuit hun schuit zien de Russen een man, die aal staat te poeren. Het is de smid Gerrit Kist, die reeds in Moskou werk zaam is geweest. De Russen herkennen hem en roepen: „Smit, Smit, kom hier." Kist roeit naar de schuit en is ten zeerste verbaasd de Czaar van Rusland te zien. De Czaar begroet hem zeer vriendelijk en staat er op bij Kist te logeren en tevens dat Kist niemand zal laten weten, dat zijn gast van hoge rang is. „Peter de timmer man" zo wil hij genoemd worden. Het gerucht evenwel, dat Russische gas ten gearriveerd zijn dringt spoedig door, zodat veel volk de vreemdelingen wil zien en Czaar Peter gedoemd is in de herberg te blijven, waar hij voor een wijle zijn intrek genomen had. 's Maandags gaat hij echter aan de arbeid. Hij laat zi.ch aannemen als arbeider op de scheepstimmerwerf van Lijnst Teeuwis- zoon Rogge. Gewoon met het werkvolk werkt hij mee en aan de meesterknecht stelt hij vele vragen. Aan families van personen die hij in Moskou en Archangel had leren kennen brengt hij bezoeken. In fabrieken en winkelt, in de molens en lijnbanen wordt hij gezien, altijd als een leergierige die steeds maar vragen stelt. Daar 't geheim van zijn hoge rang reeds aan te veel personen bekend is, weet na enkele dagen iedereen, dat de Czaar van Rusland in Zaandam is. Een Zaandam mer, die in Rusland werkte, had aan zijn familie geschreven, dat de Czaar naar Hol land was vertrokken en dat hij kenbaar was aan zijn grote lengte en aan een wrat op de rechterwang. In de scheerwinkel van het dorp wordt de brief voorgelezen en wanneer kort daarop de Czaar zich in de scheerstoel zet weet de barbier, dat er geen twijfel meer 'bestaat. De Zaanse jeugd Kostelijk is hetgeen Noomen over de grillen en luimigheden van de Czaar weet te vertellen. „Hij stelde zich selven somtijts vrij dwaesselick aen, want onder andere grillen, soo bedreef hij oock deze namenltick; hij hadde den 19 of 20 Augusti pruijmen ge- coght, en doet die in zijn hoedt storten, neemt die onder zijn arm, eetende so gaen- de op straet den Dam over, den Suijddijck op wordende van veele jongens gevolght. Als hij dan sommige kinderen sagh, die hem wat gevalligh waren, dan seïjde hij: Mannetie wil u een pruijmpie? Die wat gegeven hebbende, so quamen veel andere jongens, en seijden: Mantie geef mij oock wat! Dat wilde hij niet doen (het scheen wel, dat hij daer sijn vermaeck mede nam, eenige kinderen te verblijden en andere so wat onrustig te maken) daarom so werden eenige jongens so quaat en boosaerdigh, datse hem met verrotte appelen en peeren, gras en ander vuijlicheden gooijden. Ja (dat meer is) een jongen op den Suijddijck gooijde hem met een steen in zijn neck, het welcke hem vrij seer dede, daer over hij al wat gram worde. Oock so was hij bij de sluijs in de Horn met een sood aerde en gras op zijn hooft gegooijt, daer hij seer moeilijck over wort, en vraeghe of alhier geen burgemeester en waren, de welcke daarin konden voorsien". Wanneer.de burgemeesters van de Beurs te Amsterdam zijn teruggekeerd komen er maatregelen om de vreemdeling een rus tiger verblijf in het dorp Zaandam te ver zekeren. Het zeilen heeft een voorliefde van de Czaar. Hij koopt zich een boeierjacht met toebehoren voor f 450 contant en gaat dadelijk aan het zeilklaar maken en ver vaardigt met eigen hand een boegspriet. Elke morgen is hij aan 't zeilen op de Voorzaan. libar ook hier is het weer de opdringerige nieuwsgierigheid der men sen welke hem zijn vreugde vergalt. Op het water kan hij zich nauwelijks met zijn boeier bewegen; aan alle zijden wordt hij door zeiljachtjes en boeiers omgeven. Op het Krimp, waar de Czaar aller Russen zijn huisje gehuurd heeft is steeds eeD mensenmassa bijeen om een glimp van zijn persoon op te vangen, zodat de Czaar verbitterd door de al te sterke aandacht, welke men aan zijn persoon besteedt, Zon dagmiddag de harde wind trotseert om naar Amsterdam te zeilen, waar hij vanaf Zon dag 25 Augustus zijn domicilie neemt. Op de werf van de Oost-Indische Compagnie wordt hem een woning ter beschikking ge steld en daar kon hij de afwerking van de korvetten en galjotten meemaken en zelf als arbeider meewerken. Menigeen zal zich afvragen of die ene week verblijf van Czaar Peter te Zaandam nu wel de moeite waard is om er zo'n ophef van te maken. Doch 't gaat hier niet om die ene week, want Czaar Peter moge zijn domicilie in Amsterdam gekozen heb ben, zijn hart bleef naar Zaandam trekken, de plaats, welke hij beschouwde als het uitverkoren land waarin nijverheid en in dustrie een zodanige hoogte had bereikt, dat van de naam Zaandam alleen reeds een wereldreputatie uitging. Menige kundige Zaankanter heeft in Rusland zijn emplooi kunnen vinden. En voor Zaandam? Is het al niet belangrijk genoeg, dat op de Dam in het hartje van de plaats een sierlijk standbeeld staat opgericht voor de vorst der Russen die een eenvoudige hou ten woning natuurlijk een groene met witte rabatten tot zijn verblijf koos? Maar ook heeft Zaandam zijn Russische buurt, met C2aar Peterstraat, Czarinastraat, Menschikoffstraat en meerdere straten met Russische namen. En de Zaanse hout kopers hebben elke week op de Amster damse houtbeurs in „Polen" in de Kalver- straat contact met de agenten van de Oost- zeestaten. Hout uit Archangel en Peters- burg vindt ge steeds op de werven en in de loodsen van de Zaanse houthandels. Maar vooral is om niet te vergeten.... het Czaar Peterkoekje en de overheerlijke Czaar Petercake. Hongaarse oppositie heeft het zwaar te verduren Leider van oppositie-partij werd ernstig mishandeld In Hongarije wondt thans voor zo ver mogelijk propaganda gevoerd voor de op 31 Augustus te houden verkiezin gen. Zolitan Pfeiffer, de leider der Hon gaarse onafhankelijkheids partij (opposi tie), werd ernstig gewond, toen een me nigte hem te Csongrad „op een bepaalde manier" het spreken belette. Pfeiffer Werd naar een ziekenhuis overgebracht. De politie deed geen enkele poging tot ingrijpen. Tevoren was Pfeiffer reeds met rot fruit, eieren en stenen bekogeld. Een journalist, die zich in de buurt van de spreker bevond, kreeg een meloen tegen het hoofd en is op het ogenblik nog niet hersteld. Worstelende Egyptenaren en zaal» wachters in Veiligheidsraad Gisteren heeft de Veiligheidsraad voor de zoveelste maal* de Brits-Egyptische kwestie behandeld, zonder echter tot een beslhit te komen. Er werd hevig gedis cussieerd en ook weer eens gevochten. Tijdens een rede van de Braziliaanse af gevaardigde waren nl. dezelfde twee Egyptenaren, die vorige week de Raad op stelten zetten, ongemerkt binnengeslopen. Toen zij gezien werden, begonnen ze fluisterend te discussiëren. Zaalwachters omstrengelden hen met de armen en poogden het tweetal van zijn zetels 1 te lichten. Even later rolde de Egyptenaren, twee zaalwachters en de plaatsvervangend leider van de Veiligheidsdienst van de deftige trappen af, tot zij tenslotte in de zaal belandden. Er vielen slagen en één der Egyptenaren kreunde, toen hij een voltreffer op zijn maag kreeg.Het tweetal werd in een auto gestopt en in het centrum van New-York op straat gezet - Morgenavond, tussen 8.05 en 8.15 u., zal de heer B. van der Ros uit Rotter dam, lid van het Werkcomité van het Prot. Interkerkelijk Thuisfront, in het programma van Hilversum I (301 m.) 9preken over de collecte voor PIT, die Zondag a.s. in alle bij het IK O aange sloten werken wordt gehouden. Op 13 Sept. a.s. zal te Scheveningen een internationaal kapconcours worden gehouden. Bevorderd tot adj.-insp. bij de Alg. Rekenkamer K. v. Leeuwen, thans con troleur bij genoemd college. Benoemd zijn tot officieren van ge zondheid le kl. de off. van gezondheid 2 kl. H. Stigter, R. Buisman, W. A. Kaltofen, N. v. Eek, dr. M. Barkey Wolf, J. D. Branger, W. P. Blokpoel, K. E. H. P. Neering, P. A. M. Krijger, J. G. Aalders, C. J. W. v. d. Beid, H. M. v. d. Vegt, R. A. de Zeeuw, S. Vintura, J. E. Willems, J. J. Logman en W. Bakker. Het motorschip van de heer J. Reilert is voor de haven van Ouddorp gezonken. „PIET HEIN" ARRIVEERT 24 SEPT. IN DEN HELDER. H.M.'s torpedoboot jager „Piet Hein", die Dinsdag uit Tandjong Priok naar Nederland is vertrokken, heeft het vol gende thuisreisprogramma: 1 Sept. Colombo, 8 Sept. Aden, 16 Sept. Malta en 25 Sept. Den Helder. DR. FRIEDERICY DESKUNDIGE IN NED. DELEGATIE NAAR DE V.N. Dr. H. J. Friedericy, hoofd van de afd. Staatk. Hervorming van het dep. van Overzeese Gebiedsdelen, is alsnog be noemd als deskundige in de Ned. dele gatie naar de tweede algemene vergade ring der V.N., welke op 16 Sept. te New York zal bijeenkomen. GRIEKENLAND KlftJGT ééN-PARTIJ- KABINET. De Griekse kabinetsformateur, Tsal- daris, heeft verklaard, dat hij een kabi net zal vormen uit leden van de Popu listische partij, die een meerderheid in het parlement heeft. De deur blijft open voor andere partijen. Sophoulis, de leider der Nationale liberalen, weigert nog steeds, deel te nemen aan een coalitiekabinet, omdat hij het premier schap opeist, dat Tsaldaris hem echter niet wil geven, aangezien de formateur een „neutrale" premier wil hebben. SOEDIRMAN VERMOORDT GEEN CHINEZEN MEER Generaal Soeddrman heeft thans een order uitgevaardigd, dat de veiligheid van de levens der Chinezen voortaan moet worden gegarandeerd. De Ned. gezant te Kopenhagen, jhr W. F. van Lennep, heeft de leiding van zijn post wederom op zich genomen. INVAL IN „DE GOUDEN LEEUW". Bij het ter perse gaan van dit num mer vernamen wij nog, dat door de politie te Voorschoten en de keurings dienst voor vlees te Leiden huiszoeking is gedaan in de uitspanning „De Gouden. Leeuw". Een partij vlees werd in beslag genomen en de eigenaar, de heer v. d. Valk zal zich voor de Officier ter Eco nomische Rechtbank te Den Haag heb ben te verantwoorden. In verband met zijn afwezkjheid heeft de heer van der Valk zijn wfek gesloten. VISSERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 27 Aug. Binnengelopen zijn 3 stoomtreilers met een besomming van f62 200. De RO 15, (A-ntje) f16.960; kust vissers HD 220 f62; 131. f540; Kw 109, f99; VD 9. f161; 60, f473; IJm. 23, f3350; 201. f2780; 271, f3300; 229. f1080 27. f347; 237, f38; 202, f105; 207, f26; 343, f64; UK 201, f2100; 143, f633; 44, f1802; 91, f950; 2. f1450; 101, f660; 244, f1820; 86. f734; 53, f700; 66, f126; 64, f840; 7, f123; 90, f300; 62, f338. De aanvoer be droeg 50 k. tarbot en tong; 1100 k. schol; 150 k. schelvis, 20 k. kabeljauw, 40 k. schar, 4900 k. haring, 50 k. diversen. LEIDSCHE CHR. ORANJE VEREENIGING ZATERDAG 30 AUGUSTUS a.s. des avonds te half aclit in de STADSGEHOORZAAL OPVOERING door de „TIMDELERCLUB" VAN HET HISTORISCH TONEELSPEL IN 5 BEDRIJVEN door Pieter v, d. Does Een spel vol spanning, romantiek en humor. Muzikale medewerking van de Chr. Mandolinevereniging „ARS ET LABOR" KAARTEN: voor leden k f 1.— en voor niet-leden 1.50 PLAATSBESPREKEN DAGELIJKS bij Fa. KOUWEN- HOVEN, DOEZASTRAAT 37 TELEFOON 23683 Met hen, die op onze naam leveren, hebben wij niets uit te staan. De ALGEMENE BRANDHOUT CENTRALE is alleen (noteert U even) gevestigd VERVERSPLEIN 4 TELEFOON 24901. Uw adres voor HAARD- EN KACHELBLOKKEN. Reclames over levering, niet door ons gedaan, worden niet in behandeling genomen. Aanbevelend: AJkC., Leiden. Personeel gevr. Banketbakkerij. Ge vraagd een net meisje ter opleiding voor winkel en lunchroom. Firma v. d. Bijl, Breestraat 33. Gevraagd voor onze afd. winkel een leerling-win kelbediende (vrl.). Coöp. „Ons Doel", Haarlemmer straat 184. Voor onze bezorgdienst een. nette jongeman gevr. Coöp. „Ons Doel", Haar lemmerstraat 184. Gevraagd zelfstandige juffrouw in le klas ban ketbakkerij, zo nodig pa trones kunnende vervan gen. Bekendheid met het vak. V.g.g.v. Br. No. 6958 Bureau van dit Blad. Gevraagd beschaafde zelfstandige hulp in de huishouding in gezin, waar de vrouw van in de zaak is. Veel liefde voor kinde ren. Huiselijk verkeer Meerdere hulp aanwezig. Br. No. 6960 Bureau Blad. Flinke winkeljuffrouw gevraagd in banketbak kerij, niet beneden 25 jaar. Br. met uitv. inl. No. 6959 Bureau van dit Blad. Te koop aangeb. Wieg met bedje, box, kinderwagen, alles in z.g. staat, en nieuwe buiten- en binnenbanden 26x1%, tegen aannemel. bod. Utr. Veer 4. Wegens vertrek een nieuw modern huiskamer ameublement. Van Kem penstraat 24, Voorschoten. Een babyuitzet plus een rijdende pitrieten wieg met matras, kussentje en dekens. Dagelijks te be zichtigen 's avonds na 7 u. Vrouwenweg 10, 2x bellen, Zoeterwoude. Zwaar Deventer vloer kleed en pracht wollen salonkleed, kamervloerzeil, tweepersoons bedstel, twee persoons ledikanten, enz. Hooigracht 55. Bakfiets met nieuwe banden en grote open laad bak. Te bevr. Sionsteeg 3, tegenover Bata, Haarlem merstraat. Zwaar eiken kinderledi kant, P.J. Blokstraat 2. Vijf jonge honden, mooi ras, 6 weken oud (Foks) bij B. de Winter, Comman deurslaan 55, Katwijk aan de Rijn. Studiecello met strijk stok en hoes. Melch. Treub- laan 45. Tel. 23323, 'sav. tussen 7 en 8 uur. Woningruil Aangeb. vrye wonin? Breestraat, bev. kamer en i suite, 3 slaapkamers, 2 vasté wastafels, W.C. en keuken, voor vrjj huisje met tuin of benedenhuis met tuin te Leiden of om geving. Br. No. 6965 aan het Bureau van dit Blad. Heel huis Professoren- wijk, bev. kamer en suite, hal, gang, W.C., keuken, bijkeuken, 3 slaapkamers, balcon. grote zolder, voor- en achtertuin, v. moderne bovenwoning centrum stad, nette stand. Br. No. 6956 Bureau van dit Blad. Wie wil ruilen? Mooi benedenhuis omg. Nieuwe Rijn voor groter huis met tuin voor zieke, buiten de stad geen bezwaar. Br. No. 6955 Bureau Blad. Vr\j klein huisje te Rijs wijk (Z.H.), bev. kamer, keuken en zolder, voor desnoods 2 kamers met keuken of woning omgev. Voorschoten of Leiden. Vrouwenweg 10, 2x bellen, Zoeterwoude. Te koop gevraagd EikenAhangklok, naai machine en mooie divan. Br. No. 6828 Bureau Blad. Diversen Drie jonge poesjes (zin* delijk)Te bevr. Noord- einde 33. Eau de Cologne, fijne kwaliteit, per maat veel voordeliger dan per fles. 25 gram 50 ct. Maison v. d. Vlist, Botermarkt 3. Wij belasten ons met het plaatsen van advertenties in alle bladen. U geeft slecht: één copy af. Boek handel C. Windhorst, Hazerswoude -Dorp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7