Professor hielp eeuwen na zijn dood het verzet Vriendschap tussen Leiden en Oxford is hecht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG, 27 AUGUSTUS 1947 Stadsnieuws Zijn kist in de Pieterskerk verborg stukken der R.U. Pieterskerk-serie III. Het verzet, dat in de Pieterskerk in de oorlogsjaren is gepleegd, heeft ver schillende aspecten. Stelden wij een voorgaande maal het verbergen van een aantal jongens in het licht, thans willen wij enige ogenblikken stilstaan bij het feit, dat zelfs een Leids professor in de theologie, die een paar eeuwen geleden overleed, nog deel heeft gehad aan het georganiseerde verzet van de vermaar de Leidse Academie. Als we vanuit de kosterij de kerk binnengaan en speciaal aandacht schen ken aan de opschriften, voorkomende op de vele zerken, dan zulen we in het Zuid-transept een steen aantreffen, waarop slechts de naam J. H. Coccejus staat. Meer vindt op de grote zerk niet vermeld. Hoevelen zullen in de loop der tijden hierover hebben gelopen, zonder precies te weten, dat onder deze plaat het geraamte rust van een man, wiens naam in de geschiedenis van de glorie rijke Universiteit onbesmet zal worden bewaard. Hoevelen gaan des Zondags hier ter kerke en lopen achteloos over dit graf, Zonder te weten dat hier, op dit kleine plekje, onder de kerk, in de bange jaren van de vrijheidsstrijd 19401945 iets groots werd verricht. Maar wat bedoelt u dan?, zo horen we al belangstellend vragen. Dat willen we hier- vertellen, heel globaal, want een bepaald smakelijke geschiedenis is het niet. Op een dag in 1940 kwamen er enkele vooraanstaande heren van de Academie bij koster Rameau, die inmiddels zijn functie aan de heer J. H. Sira heeft overgedragen. Het waren, zo werd ons verteld, prof. Cleveringa, prof. Bak huizen van den Brink en nog een an dere persoonlijkheid. Ze kwamen tot de koster met het overigens niet zo maar in te willigen verzoek, of hij enige waardevolle stukken van de Universi teit, die, zoals men weet, bij de Duitsers in een niet al te best blaadje stond, een veilig plaatsje wilde geven. Geheel overeenkomstig de geest van de be jaarde koster werd aan de wens van de voorname delegatie voldaan en zo ge schiedde het, dat, zonder dat iemand het in de gaten kon hebben, de betref fende voorwerpen aan het huis van de koster werden bezorgd. Niemand wist hiervan iets af. Alles was geheim en bleef geheim. Na de nodige voorbereidingen getrof fen te hebben, baande de heer Rameau zich op zekere dag een weg door de graven en beenderen, naar het graf van.... professor Coccejus. Dat dit werkje met vele moeilijkhedèn gepaard ging, behoeft geen betoog. De obstakels waren bijna onoverkomelijk. Daarbij kwam, dat de te verstoppen stukken meegevoerd moesten worden. Ongetwij feld een hachelijke onderneming. Het moeilijkste karwei moest echter nog beginnen. Heel zorgvuldig werd het ge beente van de geleerde naast de tombe gelegd. Het moest, na jaren van onver stoorbare rust, plaats maken voor dat gene, wat in het oog van de niets ont ziende bezetter geschikt zou zijn, om naar het voor ons vijandelijke gebied te worden verzonden. Ale professor Coccejus het geweten had, zou het zijn eergevoel gestreeld hebben? Wij geloven het niet. Meer voor de hand liggend is, dat deze theo loog vurig gebeden zou hebben: „God, laat deze bittere drank aan hen voorbij gaan, doch niet mijn wil, maar Uw wil geschiede". Dit is het verhaal, geen legende, van de professor, die eeuwen na zijn ver scheiden nog mede het verzet mogelijk maakte, door zijn kist af te -staan voor ideële doeleinden. Voor wie ook geldt, wat op het praal graf van Michiel de Ruyter in de Nieuwe Kerk te Amsterdam staat: Intaminatis fulget honoribis (hij blinkt in onbezoe delde luister). Meer is er in de Pieterskerk niet ge beurd. Veel van wat sommige mensen beweren moet dus als onjuist worden beschouwd. In alle stilte en in beschei den mate werd hier slechts een klein deel van het verzet bewerkt. Toch heeft ook dit medegewerkt ten goede. En de geschiedenis van onze stad wordt door deze feiten ten zeerste verrijkt. De Luitenant-Generaal b.d. Baron J. J. G. v. Voorst tot Voorst heeft gisteren op de binnenplaats van het Nederlandse Legermuseum te Leiden een aantal vaan dels overgedragen van verschillende regi menten infanterie aan de Directeur van het Legermuseum. Bewondering voor individuele sportprestaties Een speciale medewerker te Oxford deed ons de volgende impressies toe komen: Oxford is een van de mooiste steden van Engeland. Rondom de stad zijn be boste heuvels. In de stad zelf concen treert zich het intellectuele leven van Engeland. Overal zijn historische gebou wen te bezichtigen en de ..colleges" zijn door de gehele stad te vinden. Heel duidelijk is merkbaar, dat de men taliteit van de Engelsen anders is dan die van de Nederlanders. Zelfs in het ver keer komt dit tot uitdrukking. Het is drukker dan bij ons en toch tracht men zoveel mogelijk de^regels na te leven en de goede orde te bewaren. De richting wordt meestal aangegeven met de hand. Voor de bussen stellen de mensen zich in queue op. Vaak komt het voor, dater schier eindeloze rijen staan. Dit vermag echter de goede stemming niet te versto ren; de belanghebbenden staan rustig hun krantje te lezen en niemand en niets houdt hen er van af. Propvolle bussen ziet men niet. Kunnen er passagiers niet meer mee, dan wordt, na een „Sorry, no more" van de conductrice, netjes ge wacht op de volgende bus. Daarbij komt dan nog, dat men vooral ten aanzien van de vreemdelingen uitermate behulpzaam is en alles wil doen. om het hun zo ge makkelijk mogelijk te maken. De Engelsman is allerminst nieuws gierig. Als hij hoort, dat je een buiten lander bent, komt hij er niet toe te vra gen, uit welk land je komt. Als hij ech ter aan de weet komt, dat je uit Neder land afkomstig bent, komt zijn tong los en in een ommezien ben je met hem in een aangenaam gesprek gewikkeld. Over het algemeen blijkt, dat er in Oxford althans grote interesse voor het landje aan de zee bestaat. De oorzaak ligt mede in het feit, dat veel Engelsen uit deze plaats wel eens een bezoek aan ons land hebben gebracht en zich zodoende op de hoogte van de situatie hebbeq gesteld. „Oxford-Mail"-photo Ook Leidse voetballers nemen deel aan de wedstrijden, die momenteel in Oxford worden gehouden in het kader van de sportuitwisseling tussen Leiden en Oxford. De Leidse spelers worden op deze foto voorgesteld aan de burgemeester van Oxmord, mr E. A. Smewin en zijn echtegenote. ALPHEN AAN DEN RIJN. De jaarlijkse paardenmarkt zal ge houden worden op Woensdag 17 Sep*., aanvangende des morgens 8 uur De heer T. Los, plaatselijk bureau houder voor het Voedselcommissariaat, zal 1 October a.s. op wachtgeld gesteld worden Ter voorbereiding van de Zaterdag te houden spreekwoorden-optocht werd door het Comité een prijsvraag uitgeschreven voor de schoolgaande jeugd, wie de meeste spreekwoorden bij een wist te brengen. De winnares van de eerste prijs bracht het tot niet minder dan 1037 (duizend zeven en dertig) stuks Dit was Sijntje Boot. Er waren 23 prij zen. De kantonrechter alhier, mr J. H. W. Nicolaï, heeft wegens gezondheids redenen ontslag gevraagd. Vol bewondering zijn zij ook omtrent de spoedige wederopbouw. En het gebeurt dan ook herhaaldelijk, dat zij ons land in de gunstige zin van het woord tot voorbeeld stellen. Door vele vragen trach ten zij hun kennis te verruimen. De kleren in Engeland zijn fabelachtig duur. Opvallend is ook, dat de meeste arbeiders en middenstanders achter de politiek van de regering staan. Het vrije week-end is in het generaal een succes. De mensen werken daardoor een uur per dag langer. De regering en het volk doen hun uiterste best om de gevolgen van de oorlog te boven te komen. De vriendschap tussen Leiden en Ox ford is hecht te noemen. Van de Engelse kant is men zeer enthousiast over het contact, dat door de verschillende uitwis selingen nog steeds verstevigd wordt. Over de individuele sportprestaties van de Leidenaren is men in sportkringen best te spreken, hoewel mep gelooft, dat het Engelse „teamwork" bij de athletiek beter was. De afgevaardigden van de Sleutelstad maken in vele opzichten een goede indruk. De Leidenaars vinden bij Engelse fa milies onderdak. Het onthaal is overal zeer goed. De gastheren en gastvrouwen willen ook niets anders, want, zo zeggen zij: „Wij zijn dit aan de Leidenaars ver plicht. gezien de ontvangst, die zij ons het vorig jaar bereid hebben." OOK GEEN FEESTELIJKHEDEN TE NOORDWIJK EN TE HAZERSWOUDE. De Oranjeverenigingen te Noordwijk- Binnen aan Noordwijk aan Zee hebben besloten i.v.m. de toestand in Indië de aangekondigde feestelijkheden te laten vervallen. De kinderfeesten zullen wel worden gehouden. Ook het bestuur van de Wilhelmina- vereniging te Hazerswoude besloot, de feestelijkheden die op 4 Sept. zouden worden gehouden af te gelasten. HAAGSE POLITIERECHTER Er was door N. B. te Roelof arends veen hulp verleend bij het clandestien slach ten van een varken, doch er zou in dit geval niet veel „zwart" bij geweest zijn. Dit was voor de Officier bij de Haagse politierechter aanleiding te volstaan met f 100 boete of 30*dagen hechtenis, en ver beurd verklaring van hetgeen in beslag genomen was. De rechter verenigde zich met dit voorstel. Dat er met het schapenvlees, hetwelk door B. E. te Alphen aan de Rijn in ont vangst werd genomen, wettelijk iets niet in orde was, zou hij wel geweten* heb ben, doch het betrof geen algemene han del in vlees. De Officier vorderde we gens het in voorraad hebben van 't vlees f35 boete of 15 dagen hechtenis, met de verbeurd verklaring. De rechter gaf f 25 boete of 10 dagen hechtenis, met ver beurd verklaring. In verband met het clandestien voor handen hebben van een varken, stond terecht J. v. d. B. uit Rijnsburg, hetgeen de Officier een niet ernstig geval vond. Hij vorderde f 60 boete of 30 dagen hechtenis. De politierechter veroordeel de tot f 40 boete of 20 dagen hechtenis. Er was door A. V. uit Leiden ge knoeid in de distributiebonnen, voor welke bezigheid de Officier tegen hem twee weken gevangenisstraf vorderde. Na het pleidooi van de raadsman ver oordeelde de rechter tot f 50 boete of 25 dagen hechtenis. Distributievorm Uitreiking bonkaarten 711. Morgen zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan fypt HOOFD een stamkaartnummer heeft tussen 39.000 en 42.000. Meebrengen: ae stamkaarten en de titelstroken van de bonkaarten 709. Het distributiekantoor, ingang Steenschuur, is geopend van 8,30 11.45 en 1416 uur. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes G. W., z. v. a iVl. M. Meyer en E. C. van Vliet; Jacobus P. Voorbereidingen voor 3 Octoberfeesten gaan voorlopig door In een gisteravond gehouden bestuurs vergadering van de 3 October-vereniging werd besloten, zo verneemt de Nieuwe Leidsche Courant, voorlopig ge woon door te gaan met de voorbereidingen van de aanstaande herdenking van Leidens ontzet. De ontwikkeling der omstandighe den wordt echter wel afgewacht, zodat terugkomen op dit besluit mogelijk blijft. Het gerucht, als zou reeds besloten zijn de feesten af te gelasten, is dus onjuist. Wel Oranjefeesten te Alphen aan den Rijn De besturen van de Chr. Oranjever eniging en de Wilhelmina-vereniging hebben èesloten, de feestelijkheden op 29 en 30 A.ug. doorgang te doen vinden. Men heeft dit gemotiveerd door er op te wijzen, „dat onze Regering in Indië geen militaire actie voert; ons leger ver vult daar de taak van politie. Het her stelt de orde en de rust. Nederland is niet in oorlog en wil zelfs de schijn daarvan vermijden. Wanneer de Rege ring nu officieel de feesten ging afgelas ten, zou dit in binnen- en buitenland kun nen worden beschouwd als een daad, welke er op wees, dat ons volk zich toch in oorlog gevoelde. Ook partiële afgelas ting zou als zodanig, opgevat kunnen worden. Het buitenland vooral schijnt in dit opzicht zeer gevoelig te zijn en dan ten ongunste van Nederland. Aansluitend aan deze gedachtengang en mede in aanmerking nemende de fi nanciële gevolgen, welke stopzetting mede zou brengen, heeft men gemeend ook in Alphen de feestelijkheden te moeten la ten doorgaan". Die financiële gevolgen betreffen dan o.i. hoofdzakelijk de eisen, die de „spulle- bazen" zullen stellen als het feest on verwacht geen doorgang mocht hebben. Want het wordt met het „kermis-goed" op het ijsbaanterrein drukker dan vorig jaar. Wellicht had men, indien de bood schap van H.M. de Koningin eerder wa9 uitgegaan, hier nog kunnen remmen. Het programma buiten het terrein komt niet met een waardige feestviering in conflict. Het luidt als volgt: Vrijdagmid dag 2 uur opening op het terrein, daarna ruitersport van 4 landelijke rijverenigin- gen, nl. uit Alphen, Bodegraven, Wad- dinxveen en Leimuiden; 4 uur planking- wedstrijden op de Rijn nabij de Heul; 8 uur gezelschap Fred Fagel op het ter rein met acrobatiek. Zaterdagmorgen 7 uur reveille; 7.45 u. Roomse en 9 uur Prot. Herdenkingsdien sten in de Herv. kerken Julianastraat en Oudshoornseweg; 11 uur kinderzanghul- de voor het raadhuis; 2 uur spreekwoor denoptocht; 5-15 uur propaganda voet balwedstrijd Blauw Wit I (Amsterdam)— Feyenoord I (Rotterdam); 8 uur concert op het feestterrein door de Leidse Har monie-kapel „Werkmans Wilskracht"; 10 uur openlucht-filmvertoning op het Toussaintplein. Laat ons hopen, dat het publiek zich waardig weet te gedragen, dan heeft Alphen zich geen verwijt te maken. De dahlia-tentoonstelling 1 te Aalsmeer Zoals bekend, organiseert de afdeling Aalsmeer der Kon. Ned. Mij voor Tuin bouw en Plantkunde, in samenwerking met de Nederlandse Dahlia-Vereniging en de Vaste Keuringscommissie der ge noemde maatschappij, een speciale Dahlia keuring en - tentoonstelling op 12, 13 en 14 Sept. a.s. in de grote hal van de „Cen trale Aalsmeerse Veiling". Alle vooraan staande Dahliakwekers in den lande wer ken aan deze expositie mede, alsook dahlia-liefhebbers en verenigingen van dahlia-liefhebbers. Bovendien is contact gezocht met buitenlandse dahlia-specialis ten en naar mag worden aangenomen zul len ook enkele buitenlandse inzendingen op deze show niet ontbreken, zodat een internationaal'karakter wordt verkregen. Vele medaille-schenkingen werden reeds ontvangen, o.m. ereprijzen van H. M. de Koningin en H.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard. Minister Mansholt zal de tentponstèlling openen. Kosten nog moei ten worden gespaard de tentoonstelling een zo artistiek en gedistingeerd mogeliik aanzien te geven, de koningin der herfst bloemen waardig. Door de enorme kleu ren en vormenrijkdom is het bezoek aan een uitstekend verzorgde dahliatentoon stelling een genoegen van de eerste rang. Slapen ho maar - Pijn des te meer! Als ge slaapt voelt ge Uw rheumatische pijnen niet, maar juist die pijnen veroor zaken Uw slapeloosheid. En zó verzwakt Uw gestel en weerstandsvermogen nog méér. Begin daarom zo gauw mogelijk die weldadige Kruschen-kuur. Kruschen brengt Uw bloedzuiverende organen tot krachtiger werking. De pijn ver wekkende onzuiverheden verdwijnen, omdat 't bloed krachtiger stroomt. Pijnen vallen van U af, lusteloosheid verdwijnt, kortom ge wordt al gauw weer veerkrachtig en fit. (LM.) J., z. v. H. J. Dickhoff en M. A. Thorn; Anthonius W-, z. v P. de Bruin en T. van Zanten; Rachel, d. v. C. Griffioen en M. J. Brandenburg; Jeroen C. M., z v. J. A. Tolenaax en A. L. H. Roebroek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4