't Verklaarde Limburg hield optochten met pantservuisten Levenden en doden in éen graf nieuwe leidsche courant s woensdag, 27 augustus 1917 m VENLO VOND MEN 7* KG EXPLOSIEVEN PER HUIS Limburg, zo blijkt uit een rapport van de Vrijwillige Hulpverleningsdienst te Venlo, koestert het oorlogstuig uit de jongste krijg als een adder aan het hart. Het staat vast, dat in één der Vasten- optoohten van dit voorjaar scherp ge stelde pantservuisten zijn rondgedragen. Het zijn veel voorkomende artikel^i, want men vindt ze op vele boerenzoldOTs, soms in gezelschap van bommen, die 250 kg wegen. Bij een boer te Beers aan. de Maas spoorde men niet minder dan 40 wagens oorlogsmateriaal op en het record sloeg een landbouwer, die verklaarde „niets op te ruimen te hebben", doch in een dicht- geworpen loopgraaf achter zijn erf 55 mortieren, 2 pantservuisten, 9 handgrana ten, 8 geweren en 2 rookgranaten begroef. In tal van huizen treft men souvenirs aan in de vorm van koperen hulzen, met slagdoppen, mleidingslading en al. In Venlo en het dorp Zeeland speelden op- De droogte-gevolgen en de landbouwgewassen In aansluiting op hetgeen wij reeds de zer dagen konden melden over de gevol gen van de droogte in de gewassen wordt van departementale zijde nog het volgen de gemeld: Rogge: korrel klein; dorsopbrengst valt tegen. Haver: door snel afrij pen viel kor rel tegen. Peulvruchten: stand matig; stambonen iets minder dan vorige maand. Erwten: gewas was vervuild door gebrek aan arbeidskrachten. Vlas: opbrengst van goede kwaliteit. Karwijzaad: binnenge bracht onder gunstige voorwaarden. Kool zaad: had ernstig van droogte te lijden. Blauwmaandzaad: kon zich handhaven en is plaatselijk geoogst. Landbouwza- den: gunstige ontwikkeling. Hak vruch ten: ernstige droogte-schade. Voederbiet: idem. Koolraap: matig tot vrij slecht. egyptische prins op schiphol geland. Gistermiddag arriveerden per K.L.M. uit Kopenhagen op doorreis naar Brussel de Egyptische Prins Soliman Daoud en zijn echtgenote. Zij waren in gezelschap van zes andere Egyptenaren. De Prins trad op als_ leider van de Egyptische ploeg, die aan de schietwedstrijden om het wereldkampioenschap te Stockholm heeft deelgenomen, waar zij de tweede prijs behaalde. De Noren bezetten de eerste plaats. geschoten jongens met scherp geladen ge weren en zelfs met mitrailleurs. Dat er maar één doode onder de knapen viel is nog een wonder. De Vrijwillige Hulpverleningsdienst heeft de ouders in Venlo per circulaire aangespoord het speeltuig van hun kin deren te controleren. De reactie was be droevend, slechts 1 procent deed wat ge vraagd werd. Bij een huis aan huis onder zoek vond men gemiddeld per Venlose woning IVz kg van de gevaarlijkste ex plosie ven! Zeven gezinnen dakloos door brand te Wapenveld In een hooiberg van een zeer grote boerderij te Wapenveld bij Zwolle is gistermiddag brand uitgebroken. Het vuur sloeg spoedig over op de boer derij, welke geheel afbrandde. Door de krachtige wind waren er intussen von ken overgewaaid naar een tweehonderd meter verder gelegen huizenblok, waar in zes gezinnen woonden. Ook dit blok stond in betrekkelijk korte tijd in lich terlaaie en eerst in de avonduren kon den de gezamenlijke brandweercorpsen van Zwolle, Hattum en Heerde de brand bedwingen. In totaal zijn zeven gezinnen dakloos geworden. gennep vraagt om vervangings waarde voor vernielingen. De Bond van oorlogsgetroffenen ver zocht de vernielingen in de gemeente Gennep als leveranties aan de geallieer den te beschouwen en er een vervan gingswaarde voor te vergoeden. De ge allieerden richtteen de stad in als kamp en zetten het meubilair der burgers om ruimte winnen buiten de deur. ,U weet bij geval óók nietwanneer deze zaak nu eindelijk weer geopend wordt?" De Linggadjatimoorden waarom bedrijven korstloze kaas kregen. Op vragen van het Tweede Kamerlid den Hartog antwoordde de minister van Landbouw, dat indertijd 67.432 kg korst- loze kaas aan de bedrijven is verstrekt, omdat het product snel dreigde te be derven en er te weinig was om alle consumenten een extra bon voor deze kaas te geven. het besluit materiële oorlogsschade. De minister van Financiën bepaalde, dat schade, niet binnen Nederland toe gebracht, alsmede schade aan goederen, niet behorende aan Nederlandse natuur lijke personen, onder bepaalde omstan digheden met in Nederland ontstane oorlogsschade gelijkgesteld kan worden. De St.Cct. van 26 Aug. 1947 bevat een uitvoerige uitvoeringsbeschikking op dit besluit. S-N Niets nieuws onder de zon Als men de „Daily Herald" ge looft, hebben de negers in Zuid-Rho- desia een eigen telegraaf. Toen een Britse piloot, die in dit gebied een noodlanding had moeten maken, als vermist werd opgegeven, werden alle middelen van de moderne techniek in het geweer geroepen op hem terug te vinden: vliegtuigen, pantser-auto's en de radio, niets mocht echter baten. De piloot werd wel gevonden, maar door inboorlingen, die het bericht hiervan, een vijfhonderd kilometer in het woeste binnenland, aan de beschaafde wereld deden toekomen door middel van hun..holle-boomstam-tele- graaf V gepubliceerde beschikking. In de St.Crt. zijn opgenomen: de prijzenbeschikking gedeeltelijke doorberekening omzet- en invoerbelas- ting 1947 (uitzonderingsbeschikking no. 1); wijziging regeling tot bestrijding van kruisbestuiving (Wieringermeer 2, West-Friesland 1 en Horst 1). Twee kinderen kropen uit een put Te Koeniingan nabij Linggadjati wer den volgens officiële mededelingen 23 Europeanen voor de komst onzer troe pen door de republikeinen gearresteerd en vermoord. De politie bood daarbij de helpende hand en gebruikte de volgende methode: Zij stelde de Europeanen ten toon en maakte telkens aan de bevolking bekend, wanneer haar gevangenen over straat vervoerd zouden worden, zodat de gewapende menigte steeds aanwezig kon zijn om de moordpartij te verrichten. Slachtoffers en overlevenden werden daarop, weder tezamen in de gevangenis geworpen. Dit drama heeft zich enige malen herhaald. Tenslotte werden doden en nog levenden begraven. Bij Baloepoelang, 25 km bezuiden Te- gal, werden Europese gevangenen naar de rand van een put gebracht. Daar moes ten zij driemaal buigen voor de vlag der republiek, waarna zij met speren werden doorstoken en in de put geworpen, som migen nog voordat zij dood waren. Twee kinderen wi9ten er later uit te kruipen. Bij Banjoewangi bevrijd-den onze troe pen op 24 Juli 7 Europeanen op de on derneming Kali Bondo en hoorden dat er op Litjin nog meer warep. Daar vonden zij inderdaad verscholen in een ravijn 14 u-it-gehongerden Europeanen en na lang zoeken vonden zij een zwaar gewonde •zaterdag stoppen de treinen bij het fe yenoord-stadion. Ter gelegenheid van het stadionspel „De Waterweg Heroverd", zullen Zaterdag de treinen uit de richtingen Hoek van Hol land. Den Haag en Dordrecht stoppen bij het Feyenoordstadion. Bezoekers, die via het station Maas in Rotterdam arriveren, zullen gebruijc kunnen maken van de Spido extra diensten Station MaasSta dion Feyenoord. vrouw. Deze vertelde, dat zij tezamen met haar man en vijf kinderen uit haar huis was gelokt en dat toep allen een voor een waren afgemaakt. De kinderen het eerst. Zelf 'ontving zij een slag in de nek en bleef voor dood liggen. In kampong Patois vond men het lijk van een Europeaan in een latrine. Op weg naar de vrijheid ponder revolutie Oost-Borneo heeft Japanse mvloed over wonnen „Hier is een weg gevolgd, waarbij niet alle verhoudingen worden ondersteboven gehaald en waarbij de werkelijke orde en het werkelijk gezag niet worden onder mijnd. Laat ons hopen, dat ook elders, ook op West- en Oost-Java, te Palembang en aan Sumatra's Oostkust, deze weg spoedig kan worden gebaand", aldus verklaarde dr Van Mook bij de installatie van de Oost-Borneoraad te Samarinda. „Gij zijt er hier in geslaagd, de slechte invloed van Japan te overwinnen en vorm te geven aan het verlangen van het huidige Indone sië naar vrijheid." chinese consul-generaal te djokja De Chinese consul-generaal, de heer Tsjian, is met het Rode Kruis-vLiegtuig te Djokja aangekomen. Hij verklaarde binnen twee weken weer in Djokja te zullen komen tot uitvoering van het be sluit van de Veiligheidsraad voor een consulair onderzoek. Thans is een tweede vliegtuig van de Voor-Indische luchtmacht met medica menten van Singapore op weg naar Djokja. De Off. van Justitie te Haarlem overweegt thans cassatie aan te tekenen in de zaak tegen de N.Z.H.V.M., die gever baliseerd was wegens het te duur verko pen van kinderkaartjea. N i Het Roer-probleem -| laat Amerika niet mt7ip!'sf onberoerd! *-*11^1^111 Het volksgezegde ..hoe meer Je er in roert, des te méér (om in parlementaire termen te blijven) zich onaangename geuren versprei den" geldt ook voor het Roergebied. Tel- kans. als op conferenties de productie-verho ging van het Roerbekken ter sprake komt, ervaart men onaangename politieke l-iichtjes. Bij de besprekingen over de uitvoering van het „plan-Marshall", neemt het Duitse pro bleem een eerste plaats in. Niet „bloed en bodem", maar „staal en steenkool" interes seren ons nu. Te Londen hebben 21 Ameri kaanse, Britse en Franse gedelegeerden de koppen bij elkaar gestoken. Amerika wenst een staalproductie van 11.500.000 ton per jaar, terwijl het huidige peil 7.500.000 ton be draagt. hetgeen voor Frankrijk, dat de illu sie koesterde, d e staalproducent van Europa te worden, onaannemelijk is. maar Marianne zal tenslotte toch in een compromis moeten berusten. De belangen van Amerika en Frankrijk divergeren op dit punt. maar het ziet er naar uit, dat Frankrijk zijn angst voor een „hersteld Duitsland" zal moeten overwinnen en van een „vaste verhouding" tussen de Duitse en Franse productie, dus een geforceerde tempering der Duitse ca paciteit is op de duur geen heid te verwach ten. Een nieuwe poging een „viermogend heden-pact'" tot stand te brengen, zou eerder de weg zijn om te voorkomen, dat het „eco nomisch heil" niet opnieuw tot eenSi eg" zou kuniuen leidenl De door de Amerikanen gewenste cijfers naderen dicht de getallen van Molototf, die te Moskou een staalproduc tie van tussen de 10 12 millioen ton had voorgesteld. Op de economische conferentie te Parijs, waar ingevolge het „plan-Marshall" 16 landen bijeen waren, stuurt men aan op een eindrapport, dat omstreeks 1 September zal worden uitgebracht. Ook hier heeft men grote aandacht geschonken aan het pro bleem. de Duitse industrie te verhogen, ten bate van Europa's herstel. Dit is dan ook de toetssteen, of economische samenwerking in Europa werkelijk te realiseren valt. Zoals wij reeds vroeger hebben vermeld, hebben de Ver. Staten en Engeland te Washington besprekingen gevoerd, waarbij overeen werd gekomen, dat in ieder geval de Ver. Staten een volledige stem krijgen bij de exploitatie van het Roergebied en een „Brits-Ameri kaanse commissie van toezicht" op de mij nen werd opgericht. Men kent het stand punt der Amerikanen, die de steek ver hoogde productie van staal en kolen in 'net Roerbekken als de enige oplossing beschou wen voor het „herstel van Europa", in ver band met het plan van Marshall. Verheugend is, dat dank zij de Amerikaanse voortvarend heid, de kolenproductie in het Roergebied de laatste vier weken geregeld is gestegen. De Duitse arbeiders in de mijnen, die na vier weken een productie bereiken, die bo ven een bepaald niveau ligt. ontvangen als tegen-prestatie een Amerikaans voedselpak ket, behoudens het feit, dat het rantsoen 4,000 calorieën daags bedraagt. Meer voedsel, meer kolen! In aanmerking genomen, dat de physieke weerstand en de vitaliteit der Duitse arbeiders, na de oorlog vooral, sterk was afgenomen, betekent deze stijgende pro ductie in ieder geval een succes, al kan men niet verwachten, dat het doel van 300.000 ton, daags direct zal worden bereikt. De huidige productie nadert echter reeds de 250.000 ton. Een betere outillage en gunstiger transport mogelijkheden zijn tevens factoren van be tekenis. In dit verband memoreren wij nog even, dat op de economische conferentie te Parijs, Nederlandse en Belgische afgevaar digden, een verbetering in het transport- vraagstuk hebben bepleit. Het vervoer dient meer langs >de natuurlijke wegen plaats te vinden., opdat Rotterdam en Antwerpen weer de plaats zullen innynen, die thans bezet wordt door Hamburg en Bremen. Er liggen thans heel wat kolen opgeslagen, die vóór de winter vervoerd moeten worden naar plaatsen, waar deze nodig zijn en soheepvaartbelemmeringen o.a. op Rijn en Elbe zouden een ware transportcrisis in het leven roepen. Dit laatste is vooral ook voor Duitsland zelf een handicap, waar men toch al klaagt, da* de eigen industrie zo weinig steenkool toegewezen krijgt. De onaange name geuren, die af en toe bij het roeren in het Roerbekken opstijgen, worden ver oorzaakt door de politiek. Van de verhoogde productie zal Frankrijk, begrijpelijk, zijn deel willen hebben, liefst het leeuwendeel. En zodra Duitsland zich zelf roert, omdat het meer kolen voor de eigen industrie nodig heeft, gaat Marianne op haar achterste poot jes staan. Collectief en zakelijk beschouwd, hebben Amgrika en Engeland gelijk. Ten ba te van een „hersteld Europa" dient de Duit se industrie zo snel en krachtig mogelijk te worden opgeipompt. Duitsland kan dan weer „self-supporting" worden en behalve dat er geen geld meer bij hoeft, is de basis van een gezonde economie, geen geschikte voedingsbodem voor het Russische commu nisme. Individueel en politiek beschouwd, heeft Frankrijk reden, zich bezorgd te ma ken over een snel herstelde, Duitse industrie, die wederom een bedreiging kan vormen. Op de conferentie van de „Grote Vier", die in November gehouden zat worden, komt echter het hele Duitse probleem opnieuw aan de orde. Veiligheidsraad behandelt het veto-gebruik Morgen wordt er een speciale zitting aan gewijd De Veiligheidsraad wijdt morgen een speciale zitting aan het veto-gebruik. De voorzitter van de Raad, El Choury, verklaarde zich er voor, dat het veto recht uitsluitend zal worden toegepast bij het oproepen van troepen voor een actie van de UNO ter bewaring van de vrede, doch niet voor andere zaken, in het bijzonder voor het al of niet toe laten van nieuwe leden. Vermoedelijk door het oprüimen van munitie in Duitsland komen er nog al eens granaten terecht in het Limburgse gehucht Dubbroek bij Maasbree, waardoor schade aan woningen en gebouwen wordt aangericht

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3