JHettw* stift Veiligheidsraad houdt de rechter buiten de deur Onridderlijke aanval van Polen op Nederland IDisI ,fU WOENSDAG, 27 AUGUSTUS 1947 Acht en twintigste Jaargang No. 729J Abonnementsprijzen 10.26 per week f1-10 per maano f 3.25 per kwartaa (bij betaling p kwit verb. tn. adm.kostenj Advertentlën f 0J.f per m.m, B13 contract belang rijke korting. Telefoonnummers Dir. en Red 2040t Administratie 22710 Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie es Administratie HOGE WOERD 103 Postrekening 68938 Hoofdredacteur Dr E. DIE MER Chef-Redactie voor Leiden en Omstreken H W. J. ENSERINK „Stanluastirt Is ghfWwftl myn bert in teagempott' WEDEROM AANMANING: „STAAKT HET VUREN" De Veiligheidsraad heeft gisteren het voorstel van België om het Internationale Hof van Justitie te doen beslissen over de vraag, of de Raad bevoegd is, zich met het geschil in Nederlandsch-Indië te bemoeien, verworpen. te: „Ik ben mr Van Kleffens zeer dank baar voor zijn prijzende woorden, maar ik moet daaraan toevoegen, dat er nog nimmer een Pools soldaat gebruikt is voor koloniale verovering". De Ameri kaanse afgevaardigde Johnson verhief zijn stem tegen de „eenzijdige en erger lijke uiteenzetting" van beweerde daden van aggressie, welke floor de Neder landse troepen zouden zijn begaan. Wij Daarna nam de Raad een Poolse motie aan om beide partijen er aan te herinneren, dat de Veiligheidsraad heeft verzocht, het vuren te staken. Tevoren had mr Van Kleffens de Raad er uit drukkelijk op gewezen, dat aan die uit nodiging geen gevolg kon worden ge geven, indien de republiek voortging met moorden een branden. Mr Van Kleffens deelde nog mede, dat de reso luties van de Veiligheidsraad bestudeerd werden en dat Nederland alles in het werk zou stellen, om tot een spoedige beslissing te komen. Het zou iedere vreedzame oplossing toejuichen. Het was Dinsdag een matte zitting, die begon met de behandeling van het Belgische voorstel, hetwelk door Frank rijk gesteund werd door een betoog, dat de behandeling van het Indische con flict in de Raad daardoor niet behoefde te worden vertraagd. Amerika steunde eveneens, daar het twijfelde aan de be voegdheid van de Raad om aan beide partijen een bepaalde methode tot be slechting van het geschil op te leggen. Australië, China, Voor-Indië en Syrië bestreden het. Daarna stemden slechts vier leden voor, n.l. Amerika, Frankrijk, België en Engeland, zodat het voorstel verworpen was. De enige tegenstemmer was Polen en Rusland. Australië, China, Syrië, Columbia en Brazilië onthielden zich. Hierop diende Polen zijn voorstel in. Mr Van Kleffens gaf toe, dat er tegen aanneming geen bezwaar bestond, mits de republiek ophield met ophitsing door de radiopropaganda. Het voorstel werd door de Poolse afgevaardigde ech ter gebruikt om een reeks onbewe zen beschuldigingen te lanceren tegen de Nederlandse troepen, waarop mr Van Kleffens hem in een hoek dreef door te wijzen op het voorbeeld van Pankalan Brandan, waar de republikei nen 4000 Chinezen naar het kerkhof hadden gedreven juist buiten de Neder landse stellingen, en hen zonder dak en voeding hadden gelaten, om daar te sterven. „Wij besloten, deze ongelukki- gen te redden ondanks het feit, dat wij daardoor republikeins vuur tot ons trok ken", verklaarde mr Van Kleffens. „Be doelt het Poolse voorstel, dat wij ons x— Goed bekeken! Het Chinese blad „Keng Po" schrijft, dat wanneer de Nederlanders zich uit Indië terugtrokken* de republikeinen waarschijnlijk een week feest zouden vieren en dan een burgeroorlog zou den beginnen, waarbij Soekarno, Sjahrir en Sjarifoeddin als slacht offers zouden vallen. van zulk optreden moeten onthouden? Poolse soldaten zouden hetzelfde heb ben gedaan, daar ben ik zeker van, aan gezien ik de ridderlijkheid der Poolse soldaten heb leren kennen". De Poolse gedelegeerdekon niet anders antwoor den, dan dat hij niet kon ingaan op de vraag of het werkelijk gebeurd was en beweerde vervolgens, dat er volslagen oorlog was en dat de Nederlanders het bestand schonden, waarna hij opmerk- beschikken niet over de nodige gege vens, zei de Johnson, en evenmin weten wij of het juist is dat de republiek n^et in staat zou zijn, de orde te handhaven. Het Poolse voorstel werd met 10 stemmen voor aangenomen, Engeland onthield zich. De voorzitter zeide tenslotte, dat de eerste phase van de behandeling ten einde was, doch dat elk lid gerechtigd was de zaak in behandeling te brengen, indien dit noodzakelijk mocht blijken. Tijdens de zitting heeft Sjahrir ver klaard, dat de republiek de beslissingen aanvaardt. Op een verwijt van Voor-Indië ver klaarde de Franse vertegenwoordiger, dat Frankrijk Maandag zijn veto had uitgesproken, omdat nog niet over de bevoegdheid van de Raad was beslist. Nu zal de beiaard zingen. De bekende Nederlandse klokkengieterij te Heiligerlee vervaardigt momenteel een fraai carillon van 24 stemmen voor Greenwood (V.S.) Republiek aanvaardt de resoluties Ass. Press seint uit Lake Success, dat de republiek de V.N. officieel er van in ken nis heeft gesteld, dat zij het besluit van. de Veiligheidsraad inzake de consulaire rapporten en inzake de goede diensten aan vaardt. Sjahrir zou zijn regering instruc ties vragen inzake het door de republiek voor de verlening van goede diensten aan te wijzen land. Sombere vooruitzichten voor de suiker-oogst Naar de Nieuwe.Leidsche Crt. verneemt, toont de suikerbietenoogst, als gevolg van de aanhoudende droogte een zeer somber beeld. Het gewas dat er aan vankelijk zeer goed voor stond, heeft het thans totaal begeven. Hoewel over 4 weken de eerste levering moet geschie den, heeft zich op vele plaatsen de biet nog niet gezet. Tenzij er vrij spoedig regen komt, blijft de oogst aanzienlijk beneden normaal, al mag men niet ver geten, dat een omslaan van het weer aan de October-November levering nog zeer veel kan goedmaken. In Transvaal is een bepaling uitgevaar digd, dat alle kinderen in de provincie op de scholen Engels zowel als Afrikaans zullen krijgen. Het is echter de vraag, of deze maatregel politiek veel uitwer king zal hebben. Franse buikriem moet strakker aangehaald Regering neemt krasse maatregelen tegen de heersende obstructie Nog deze week zal de Franse regering een 'besluit nemen over de datum, waar op de reductie van het Franse broodrant soen van 250 op 200 gram ingaat. Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat dit op 15 September zal geschieden, aldus meldt Ass. Press. Binnenkort zal bij het parlement een ontwerp-wet worden in gediend, om hen, die de aflevering van gerantsoeneerde goederen moeilijkheden in de weg leggen en de aflevering van graan door de boeren obstrueren, gevan genisstraffen van 6 maanden tot een jaar of boeten van 100.000 tot 5 millioen francs op te leggen. Aanhoudend zomerweer Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en ochtend hier en daar nevel of mist met weinig wind. Morgen droog, warm en overwegend zonnig weer met alleen in het Zuidelijke gedeelte van het land een vrij krachtige wind tussen Noord en Oost. ZON EN MAAN. Donderdag, 28 Aug. Zon op 5.43; en onder 19.39; Maan op 18.58 en onder 1.31. 31 Aug. VM, DtAT de 18-jarige mej. C. v. d. B. uit Zeist, die met haar verloofde een fietstocht maakte door de Betuwe, bij Tiel in de Waal verdron ken is. DAT gisteren de 43-j. serg.-maj.-telegra fist H. Zweistra uit Schiedam bij een motor ongeluk irr de Maastunnel te R'dam is ge dood. DAT gistermiddag de 51-j. J. W. uit A'dam door een trailer is doodgereden. DAT Vermoedelijk door broeiing brand is uitgebroken in een schurencomplex van een boerenbedrijf te Kranenburg in de Haarlem mermeer, waardoor landbouwmachines en een deel van de oogst verloren gingen. DAT te Utrecht is opgerioht de Ver. van Instellings-Technici, teneinde het belang van ziekenhuizen en patiënten te dienen en het secretariaat is gevestigd bij L. Knuivelder, Kalverstraat 35, A'dam. DAT op 1 Juli j.l. 05.907 personen Wedu- wenrente en 27.060 personen Wezenrente ge noten, terwijl op die datum 122.834 personen in ihet genot waren van een Ouderdomsrente. DAT de heer C. Baatenburg de Jong, Admi- ralengracht 101, A'dam, is benoemd tot ge salarieerd bestuurder van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel Lp.v. H. 't Lam, die belast is met de propaganda en het alg. bondswerk. DAT ir F. B. J. M. Moubis wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd eervol ontslag verleend is als hoofdinge nieur-directeur van de Volkshuisvesting en als zijn opvolger is benoemd ir C. H. Klui- ters met als standplaats Maastricht. DAT de bond van Oorlogsgetroffenen afd. Gennep aan het Centr. Bureau voor Militaire Vergoedingen verzocht heeft de te Gennep vernietigde goederen te besohouwen als leve rantie aan de geallieerden, daar deze hun plaats tot troepenkamp inrichtten. DAT ir G. de Rooy te Voorburg, directeur van de Scheepsbouw aan het dep. van Marine, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. DAT Vrijdag a.s. de Belgische minister van Arbeid, ce., L. E. Troclet, naar Den Haag komt om het verdrag te ondertekenen, houdende de wederkerigheid van alle sociale verzekeringen in bedde landen. DAT het internationaal concert voor kin derkoren, hetwelk in Oct. van dit jaar in Bern zou worden gehouden, is uitgesteld tot Mei 1948. DAT door Vlaardingse schoolkinderen f 382 en door Arnhemse scholieren f791.50 is bij eengebracht voor de herbeplanting van Wal cheren. DAT het bestuur van de Spaarbank te Leeuwarden bij de autoriteiten heeft ge protesteerd tegen het gebruik van het spaar- bankgebouw voor militaire doeleinden. Wij zijn België dankbaar DE Veiligheidsraad heeft gisteren de behandeling van de "Indische kwes tie voorlopig beëindigd, doch niet dan na op de laatste dag een beslissing te hebben genomen, die het onjuiste standpunt van de raad nog eens duidelijk accentueert. België had namelijk een resolutie in gediend om de vraag, of de Veiligheids raad nu wel werkelijk bevoegd was van de Indische kwestie kennis te nemen en daarin in te grijpen, voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie. Zelf hebben wij bij herhaling opge merkt, dat de Veiligheidsraad is uitgegaan van een volkomen verkeerd en uitgehold begrip van de souvereiniteit. De Veilig heidsraad heeft miskend, dat de Indische kwestie niet is een conflict tussen twee souvereine staten. De souvereiniteit, welke de republiek zich aanmatigt, zou eerst later toekomen, niet aan de repu bliek, maar aan de verenigde staten van Indonesië. Mr Van Kleffens is niet moede gewor den om dit standpunt, dat ook is neer gelegd in de overeenkomst van Lingga- djati en dat eens plechtig door de repu bliek is aanvaard, uiteen te zetten. Het was dus duidelijk, dat de Belgische reso lutie van verstrekkende betekenis was. Zij" raakt het hart van de kwestie. Trou wens. België en ook Frankrijk heeft getoond in de Indische aangelegenheid een heel wat scherper inzicht te hebben dan verschillende mogendheden van heel wat groter omvang. Bij al de sombere her inneringen aan deze uiterst betreurens waardige behandeling door de Veilig heidsraad van de Indische kwestie, zal ons toch bijblijven de verheugénde her innering aan 't juiste begrip en de steun, welke ons buurland België in de afge lopen dagen aan den dag heeft gelegd. Echter, geheel getrouw aan zijn fou tieve standpunt, heeft de Veiligheidsraad deze Belgische resolutie verworpen. De vraag van de souvereiniteit is voor de Vei. ligheidsraad geen vraag meer. De Raad acht zich competent, heeft door zijn resolu ties ingegrepen in het conflict en behoudt zich zonder meer het recht voor. dit ook in de verdere toekomst te gaan doen. Dit is een punt, dat wij moeten betreu ren, doch dat wij niet uit het oog moeten verliezen. Intussen betekent dit niet dat Neder land nu van zijn verantwoordelijkheid ten aanzien van de Indische kwestie zou zijn ontheven. Nederland heeft zijn eigen verantwoordelijkheid, waarvan het zich alleen dan ontheven zou kunnen achten, indien de dwang ertoe het ware opgelegd. Thans moet ook het ogenblik aange broken zijn, waarop onze Regering tot het uitspreken van haar oordeel en tot het overleg met de volksvertegenwoordi ging moet overgaan. De Indische kwes tie blijft, ondanks de bemoeiingen van de Veiligheidsraad, (ja mede daardoor) uiterst urgent. Daar blijven de vragen on verminderd om beantwoording roepen. Daar blijft de roep om handhaving en herstel van orde en recht even krachtig. En nu de Veiligheidsraad voorlopig tot zwijgen is gekomen, is de eigen taak der Nederlandse Regering actueler dan ooit. DAT gasteren de 100.000ste bezoekster van de tentoonstelling van Ween6e Kunst in het Rijksmuseum te A'dam, dra H. P. Meeu- wesse-Dullemorvd uit Breda, een exemplaar van ,J>e Vlaamse Kunst" van dr Delen ont ving. DAT in de afgelopen week de bankbiljet- tencirculatie in ons land is toegenomen met ruim f 10 millioen. DAT voor het B.G. te Den Haag 12 j. is geëist tegen de 29-j. gescheiden huisvrouw Gerritje Krommenhoek v. Gerst uit Schie dam, die de SJ>. een illegale drukkerij in Schiedam aanwees. DAT de heer V. J. Harries is benoemd tot vice-consul der Nederlanden te St. Vincent. DAT de landbouwer G. de B. te Empel (N.B.) tijdens het ploegen op een landmijn is gereden en ernstig gewond in het zieken huis te Den Bosch moest worden opgenomen. DAT Vrijdag a.s. om 4 uur n.m. te Krim pen a.d. IJsel de tewater lating zal plaats hebben van het 9000 ton metende s.s. „Stad Leiden," bestemd voor de Halcyon-lijn. DAT de voor Finse rekening te Deest bij Nijmegen gebouwde tankboot „T 2" gisteren haar technische proefvaart heeft gehouden, DAT is benoemd tot ingenieur bij het Bcon. Teohn. Instituut Limburg te Maastricht dr ir S. Spronck uit Berg en Terblijt (L.) DAT te Groningen, 36 jaar oud., is over leden dr A. J. Lameris, seismoloog bij de Bataafsche Petroleum Maatschappij. ,,Eén vrouw Is duizend mannen te erg". Twee zelfs heel Amerika: met roem be laden keerden onze zwemsters gister terug V.r.n.l.: Nel van Vliet, Iet Kostervan Feggelen met haar zoontje en de train- ster Truus Klapwijk. Nel van Vliet torst trots haar tropee. VERS BROOD OP 1 SEPTEMBER. De werkgevers en werknemersorgani saties in het bakkersbedrijf hebben be sloten op Maandag 1 September als op een gewone werkdag te werken. Deze regeling geldt voor het gehele land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1