Luchtvaartentoonstelling bij V. D. geopend Mijlpaal in historie der Pieterskerk herdacht Afscheid van de deelnemers in de Gehoorzaal NIEUWE LELDSCHE COURANT 4 MAANDAG, 25 AUGUSTUS 1947 Stadsnieuws PUBLIEKE BELANGSTEL LING WAS GROOT Onder grote belangstelling van de zijde van het publiek werd Zaterdag middag op de tweede etage van V. en D. de reeds in ons blad aangekondigde luchtvaart-expositie geopend. Ook waren - tal van autoriteiten op luchtvaartgebied aanwezig, alsmede vele leerlingen. De wethouder van onderwijs en loco- burgemeester, de heer J. C. van Schalk, verrichtte de aan de opening verbon den formaliteiten en sprak een rede uit, ■waarin hij er op wees, dat het niets bij zonders is, dat in deze tijd het hart en de gedachten van vele mensen in de richting van de luchtvaart gaan. In dit verband greep spr. in de historie terug tot de tijd, waarin de zeer beroemde Leo nardo da Vinei positieve pogingen aan wendde en verschillende plannen op dit terrein heeft uitgewerkt. De historie is ten aanzien van deze dingen zo rij'k, dat alle mogelijke gegevens ons aantrekken. Positieve resultaten zijn echter van veel latere datum. 'In een kort en duidelijk overzicht liet de wethouder uitkomen, dat de Fransen een belangwekkende rol in de geschiedenis van de luchtvaart hebben gespeeld. Zij hebben grote bij dragen geleverd, zowel aan de statische als aan de dynamische kant. Wat dit laatste betreft, geniet ook Amerika een Wereldvermaarde naam. Het vliegtuig, zoals wij dit thans ken nen, heeft volledig de strijd gewonnen. Vele moeilijkheden moesten worden overwonnen, maar door de wilskracht en Koninginnefeesten beperkt Ook te Leiden zullen de feesten op 1 Sept. worden beperkt. De .muzikale ommegangen vervallen, evenals de mu ziek bij de optocht, waarvan ook de route zal worden bekort. De vaandel-overdracht Desgevraagd delen wij mede, dat mor gen bij de overdracht van de zes vaan dels op de binnenplaats van het Leger museum slechts toegang kan worden verleend aan genodigden. Het pu bliek kan de gebeurtenissen volgen van de Morspoortkazerne tot de Spoorweg overgang naar de Pesthuislaan. die ijver van grote mannen konden ber gen worden verzet. Spr. noemde de na men van Fokker en Plesman, mensen, die hun sporen op luchtvaartgebied dub bel en dwars hebben verdiend. In het slot van zijn betoog wekte de heer Van Schaak de jongeren, die bij de opening tegenwoordig waren, op, de naam van Nederland op het omvangrijke terrein van het luchtvaartwezen steeds groter te maken. Nadat het lint was doorgeknipt, wer den de genodigden rondgeleid. Geduren de de gehele middag toonde het publiek zeer veel interesse te bezitten voor deze tentoonstelling, die dan ook, voor zover wij het met ons leken-oog kunnen be oordelen, in alle opzichten aan de eisen voldoet. Een „echt" vliegtuig op de beneden verdieping van V. en D. kondigt op zeer effectieve wijze aan, dat er ergens in het warenhuis een luchtvaarttentoonstelling wordt gehouden. Tot 6 September kan zij worden bezocht. „Crescendo" verzorgt Plantsoen concert Het plantsoen-concert, te houden a.s. Donderdag, om 8 uur, zal verzorgd wor den door de Leidse Chr. Harmonie-Ver eniging „Crescendo", dir. W. F. de Zwart. Het uit te voeren programma is: 1. Koraal; 2. Franz, mars, T. de Ridder; 3. La Charmante, ouverture, Sam. Vles- sing; 4. Fantasie Pastorale, Gerard H. Boedijn; 5. Italienne, ouverture, E. De- neufbourg; Pauze; 6. Herrijzend Neder land, mars, Ant. M. v. d. Leest; 7. Fan tasie Ballet, L. Montagne; 8. Une Soirée d'Automne aux Ardennes, A. Govaert; 9. Vrolijke Dauwtrappers, mars, P. B. Bisselink. DISTRIBUTIEVARIA Uitreiking bonkaarten 711. Morgen zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft tus sen 33.000 en 36.000. Meebrengen: stam kaarten en de titelstroken van de bon kaarten 709. Het distributiekantoor, in gang Steenschuur, is geopend van 8.30 11.45 en 1416 uur. De wethouder van fabricage, de heer A. J. Jongeleen, is verhinderd Woensdag spreekuur te houden. BUURTVER. „HAAGWEGKW ARTIER". Zaterdagmiddag hebben zich voor de kinderspelen op 1 Sept. 300 kinderen aan gemeld. 375 Jaar geleden: eerste Prot. godsdienstoefening (Van één onzer verslaggevers) Het zal in October 375 jaar geleden zijn, dat de St. Pieterskerk, die onder de histo rische monumenten in onze oude Sleutel stad zulk een belangrijke plaats inneemt, door de Protestanten in gebruik werd ge nomen. Sindsdien spreekt men van Pie terskerk, hoewel in sommige kringen het woordje „Sint" nog wel in dit verband gebezigd wordt. Wij weten allen, de één meer, de ander minder, van de godsdienstkrijg, waarin Nederland gedurende tachtig jaar gewik keld is geweest. Ook is ons, waar dan ook, verteld over de beruchte beelden storm, waarbij speciaal het interieur van de grote kerken deerlijk werd gehavend en ontluisterd. De oproep, om de Roomse godsdienst vaarwel te zeggen, vond in ontelbare harten weerklank. Het feit, dat men op zódanige wijze met de Rooms-Katholieke kerken om sprong, is allerminst te rechtvaardigen, doch wel enigszins begrijpelijk, als men in aanmerking neemt, waaruit de diepe afweer van alles, wat naar Rooms zweem de, voortkwam. Het valt uiteraard buiten dit bestek hier nader op in te gaan; de historie kan ons hieromtrent genoegzaam inlichten. Kerk-, Burg. jhr mr F. H. van Kinschot reikte de prijzen uit Zaterdagavond bood de Leidse Politie Sportvereniging aan alle deelnemers en medewerkers aan het internationale politie sporttournooi een afscheidsavond in de Stadsgehoorzaal aan. Veel, zeer veel woor den zijn er op deze avond gesproken en vele ervan waren gericht aan het adres van de heer M. F. Frank, de voorzitter van de Leidse Politie Sportvereniging, die het bewonderenswaardige initiatief voor dit groots opgezette tournooi nam en die he laas door ziekte de laatste dagen niet aan wezig kon zijn. Ook gaarne onze felicitaties daarbij. Maar daarbij werd op deze avond het werk van zijn mede-bestuursleden en terecht ook dat van insp. D. J. Verzijden herdacht, die in het uitvoeren van het pro gramma zo'n groot aandeel heeft gehad en op de afscheidsavond zo schor was, dat hij zich slechts met moeite kon verstaan baar maken. Inspecteur G. A. N. Cornelisse stond hem hierbij trouw terzijde. En het zou ondankbaar van ons zijn, als wij het werk van de heren C. Rameau en J. Barends, die veel voor de voorlichting van de pers deden, zouden vergeten. De secretaris van de L.P.S.V., de heer J. v. d. Sluis, opende deze afscheidsavond met een enkel woord. Hij stelde de aan wezigheid en het medeleven van de auto riteiten en van het publiek bij dit tour nooi zeer op prijs en bracht hen doorvoor dank. Voorts bracht hij hulde aan de heer Frank, door wiens initiatief dit tournooi is ontsproten en betreurde zijn ziekte. De grootste hulde kwam volgens spr. echter toe aan de deelnemers van het tournooi, die dit tot een groot succes maakten. Burgemeester jhr mr F. H. v. Kinschot reikte vervolgens met een toepasselijk woord de prijzen aan de captains van de zeven landen uit. Ook de burgemeester be treurde het, dat de heer Frank door ziekte verhinderd was op deze avond aanwezig te zijn. Van hem was het initiatief uitgegaan en spr. was vol bewondering voor zijn grote durf, ijver en volhardingsvermogen. Daarnaast betrok hij de overige bestuurs leden van de LPSV in deze hulde. Spr. was de heren bijzonder erkentelijk voor wat zij voor de goede sta<i Leiden hadden gedaan en bracht hen daarvoor dank. Ook de burgerij bracht hij hartelijk dank voor de verleende gastvrijheid. Als burgemees ter was spr. zeer trots op dit grote gebeu ren, dat heeft plaats gehad en dat naar zijn persoonlijk inzicht geslaagd mag heten. Het programma was zeer gevarieerd, zon der overladen te zijn. De wedstrijden zijn in tei algemeen in de beste verstandhou- Hulde van minister Beel! De minister van Binnenlandse Za ken, dr L. J. Beel, schreef aan het be stuur van de Leidse Politie Sportver eniging het volgende: „Met grote vreugde heb ik gehoord van het succesvolle verloop van het door Uwe vereniging georganiseerde Internationale Politie Sporttournooi en van de prachtige resultaten, die onze teams daarbij hebben bereikt. Ik stel er prijs op U hiermede van harte geluk te wensen en verzoek U tevens mijn gelukwensen aan de win nende ploegen te willen overbrengen" ding verlopen en de eerste steen voor de samenwerking tussen de deelnemende lan den is gelegd. Spr. sprak de wens uit, dat op dit fundament een hecht bolwerk zal verrijzen, waarop alle landen een plaats zullen vinden. De prijsuitreiking ging met zeer veel applaus gepaard. De ere-prijs van het tournooi, een me daille, beschikbaar gesteld door H.M. Koningin Wil'helmina, werd toegekend aan de Nederlandse ploeg. Na de prijsuitreiking bracht de burgemeester nog dank aan de commissaris van politie, de heer R. J. Meyer, insp. Verzijden, alle overige leden van het Leidse politie-corps en speciaal aan het Leids Politie Muziekcorps, voor het helpen welslagen van dit tournooi, als ook aan de organisatoren van het con- cours-hippique. Nadat de volksliederen van de landen waren gespeeld hebben de leiders van de buiten landse ploegen nog het woord gevoerd. Ook zij brachten de organisatoren en de bur gerij hulde. Heel aardig was het dat de Zweedse leider nog enige woorden in de naar zijn zeggen zo moeilijke Nederlandse taal wilde spreken en hij bracht er in verstaanbaar Nederlands uit: „Hartelijk dank voor deze onvergetelijke dagen!" De Zwitserse leider wilde hierbij niet achter blijven en hij zeide, dat hij 3 a 4 woorden Nederlands had geleerd en wel: „Ik houd van jou!". Beide leiders overhandigden enige voor werpen tot aandenken. De Franse spreker nam het laatste misverstand dat er tussen zijn land en dat van Zweden tijdens het voetballen kon zijn ontstaan, weg. En terwijl het Haarlems Politie Amu sementsorkest oJ.v. Jackey Wildschut vrolijke tonen deed horen, bleven de deel nemers nog geruime tijd prettig bijeen. Thans zijn wij in de gelegenheid, het eerste artikel van de z.g. Pieterskerk artikelen-serie'te publiceren. Eén onzer verslaggevers heeft onlangs enkele lang durige bezoeken aan deze kathedrale kerk gebracht en heeft getracht het verkregen feitenmateriaal in een reeks artikelen van tien zo overzichtelijk mogelijk te verwerken. Eén van de oorzaken, die tot een verhandeling over de schone Pieters kerk hebben geleid, is wel gelegen in het feit, 'dat binnenkort 375 jaar geleden de eerste Protestantse godsdienstoefening onder haar gewelven werd gehouden. vaderlandse- en algemene geschiedenis spreken ook in dit opzicht een duidelijke taal. De ontwikkeling van de godsdienst twisten had o.m. dit tot gevolg, dat een belangrijk aantal kerkgebouwen in het bezit van de Hervormden (Gereformeer den) kwam. Een aanzienlijk deel van ons volk wilde zich immers in dit Kerkver band opgenomen zien. De vele kathedralen, die nog dagelijks, vooral in deze zomermaanden door be- In de Pieterskerk! Op 5 October 1572 dus 375 jaar geleden werd er de eerste Protestantse godsdienstoefening gehou - den. Deze foto werd gemaakt van af het orgel. langstellend publiek worden bezocht, werden geheel in Protestantse geest her schapen. Veel van alle luister verdween en vanaf die tijd kan gezegd worden, dat onze kerken zich kenmerken door praal- loosheid en eenvoud, al blijven de bouw werken op zichzelf bewonderenswaardig. Zó willen wij in een serie artikelen van tien ook de Pieterskerk bezien. Niet slechts het gedenkwaardige feit, dat vóór 375 jaar de eerste Protestantse gods dienstoefening onder haar zo hoge gewel ven werd gehouden, maar ook de onwe tendheid van het publiek (óók kerkpu bliek!) ten aanzien van de vele schoon heden, welke er te genieten vallen, heeft ons er toe gebracht een „Pieterskerk artikelen-reeks" het licht te doen zien, waaraan slechte deze intentie voorzit, dat wij meer begrip zullen gaan tonen voor en inzicht zullen krijgen in datgene, wat onze voorvaderen heeft bezig gehouden en wat zij na jaren van noeste arbeid tot stand hebben weten te brengen, ja, wat zij door hun onbetwistbaar talent lang- zamertiand uit eigen vindingen hebben voortgebracht: schier volkomen bedehui zen, sprankelend van symboliek en wat dies meer zij. Zo spreekt de kerk, waarin wij straks zullen binnentreden, van de grootheid van de mens, wanneer wij de beeltenis zullen zien van „mannen van naam", doch evenzeer van de broosheid en de vergankelijkheid van het leven, wanneer Stadhuis-bouwer jubileert Fa. H. Korswagen en Zn. bestaat 40 jaar. Mandag 1 Sept. is l\et 40 jaar geleden, dat het aannemersbedrijf H. Korswagen en Zn. door de oudste firmant, die heer H. Korswagen Nzn., werd opgericht. Ter gelegenheid van dit jubileum zal de fir ma op die dag van 3 tot 5 uur in „Het Gulden Vlies" recipiëren. Een allerkeurigst verzorgd gedenkboek je is bij dit 40-jarig jubileum verschenen. Oorspronkelijk vestigde de heer Kors wagen ziich als „timmermansbaas" in een beknopte werkplaats aan de Hoefstraat nr. 25. De „vakbesteding" was toen nog algemeen gebruikelijk, dw.z. wanneer een architect een werk aanbesteedde, werd timmer-, metsel-, stucadoors-, schild derwerk aan diverse „bazen" aanbesteed. En dan kwam het in de practijk hierop neer, dat de aannemer van het timmer werk de aangewezen persoon was om de leiding van het werk op zich te nemen. Dat dit gemakkelijk aanleiding kon geven tot moeilijkheden van allerlei aard, be hoeft geen nader betoog. Een en ander droeg er toe bij, dat de heer Korswagen meende er toe te moeten overgaan, bouw werken in hun geheel aan te nemen, zodat van 1910 af de firma Korswagen als „aannemer" naar buiten optrad. Na het eerste belangrijke werk, het P.T.T--kantoor te LeidSchendam volgden spoedig vele opdrachten voor belangrijke bouwwerken, zowel van particulieren als van overheidsinstellingen, o.m. de af bouw van het Leidse stadhuis, het ge bouw der belastingen-inspectie aan de Bloemenmarkt, de R.K. Vakschool voor meisjes, andere scholen, woon-, winkel en landhuizen, gebouw van de Ned. Roto gravure-Mij en noodwinkel der firma Schroder te Rotterdam. Op 1 Januari 1942 werd de zoon en. medewerker N. Korswagen Jr. als firmant opgenomen. Na de bevrijding werden reeds grote werken opgedragen. Leidse telegrammen Gistermorgen om elf uur, is in alle stilte door de Franse deelnemers aan het Internationale Politie Sport Tournooi een krans gelegd bij de gedenkplaat van de gevallen politiemannen in het bureau aan de Zonneveldstraat. LEZERS SCHRIJVEN ONS. Daar gaan onze deviezen! Sinaasappelen f l.15, cocosnoten f2.50 per stuk. Op het Haarlemse station. In Augustus 1947. Wie had het er over deviezen? R. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Reinier, zn v J N Harde man en J Harting. Sylvia, dr v W K G Rebel en N W Honig. Ria, dr v R J Ver- vark en P Huijs. Mechelina, dr v J H Kerkvliet en M C Laterveer. David, zn v A P Hakkenberg en S M Korswagen. Henderina W, dr v W F van der Beek en V. Brussee. Hermanus N, zn v H N Geijsman en G C Anes. Cornelis, zn v C van der Leek en A M Lek. Jacoba E, dr v G Meijer en J Onderwater. Gerar- dus, zn v M Hartevelt en A C G Houwe- ling. Christiaan, zn v W Versteeg en T Vergeer. HAAGSE RECHTBANK De landarbeider N. H. uit Katwijk aan de Rijn heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens het kopen van een band, die van diefstal afkom stig was. Tegen verdachte werd vier maanden gevangenisstraf geëist. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot viermaanden gevangenisstraf voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. Wegens een misdrijf tegen de zeden, vorderde de Officier tegen de werkman C. J. v. K. uit Lisse, tien maanden ge vangenisstraf met ter beschikking stel len van de regering. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot 9 maanden gev.straf met aftrek van preventief, en voorwaar delijk ter beschikking stellen van de regering. Tegen de matroos J. L. te Leiden, vor derde de Officier" een jaar en drie maan den gevangenisstraf met aftrek van pre ventief, wegens diefstal o.a. van een mo tor. De rechtbank heeft deze zaak voor een nader onderzoek verwezen naar de rechter-commissaris. De Pieterskerk aande Kloksteeg. Dit vormt een opvallend contrast. En toch is het zo. Als we bij de koster aanbellen zouden we geenszins vermoeden, dat zich vlakbij de entree tot het kerkgebouw be vindt. En ook dit is waar. Via de nauwe steeg, de donkere deur en de ijle gang komen we de kerk bin nen. We zijn in een geheel andere omge ving en daarom doen we ook anders dan gewoonlijk. In déze sfeer past geen forse voetstap, geen hard gepraat. Eerbied en ontzag vervullen ons. Met een oog val be wondering beschouwen we wat er te zien is, in de overtuiging, dat er nog veel voor ons verborgen zal blijven. In onze houten kerken, die moesten ver rijzen, omdat tal van Godshuizen aan en door de vijand ten prooi vielen, wordt oofc Zondag aan Zondag het Woord verkon digd. Daar gaat het bij alles in de eerste plaats om. De offerbereidheid in meer dan één op* zicht van hen, die onze kathedralen bouw- we de inscripties in de grafzerken zullen den, moet ons echter dankbaar stemmen lezen: „Hier leyt begravenDoor de loop der eeuwen klinken de zangen door de wijdingsvolle interieurruimte: Met heerlijkheid bekleed" en „Gelijk een bloem. en kan ons ook ten voorbeeld strekken. Laten wij de daden van het voorgeslacht niet vergeten, maar eren, mede door onze volle belangstelling te tonen voor wat het ons heeft nagelaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4