Hollandse ploeg klopt Engels elftal met 3-0 Wat er in de omli plaatsen voorviel c NIEUWE LEEDSCHE COURANT van de buitenspelval en later ook zon der de-ze val in bedwang wisten te hou den. Maar ook aan de Nederlandse kee per De Munck, die een prachtige wed strijd speelde en zich niet liet passeren. We ontkennen het niet, dat een ver rassend schot van de Engelse rechts binnen vlak na de rust een beter lot had verdiend, dat het als het even lager ge richt zou zijn geweest, ook voor een keeper als De Munck onhoudbaar zou zijn geweest, maar vlak voor het eind was het weer De Munck op zijn best, toen hij een vliegend schot in de rechterbe nedenhoek er op magnifieke wijze uit hield. En erg veel lastig werk heeft deze keeper toch ook al niet meer te doen ge kregen. De Hollanders daarentegen hebben het Engelse doel veel meer belaagd en was er speciaal door Van Beek wat beter geschoten, de overwinning zou nog gro ter zijn geweest. Het spel met de aanvallende spil tri omfeerde ditmaal. Aanhoudend zat de uitstekend spelende Witkamp achter zijn voorhoede aan, daarbij op prima wijze gesteund door Huybrechts en Gielissen, alhoewel de laatste nog het meest de na druk legde op het verdedigend spel. En in de achterhoede stonden als rotsen in de branding aanvoerder Kammeyer en Dielemans, die op het korte aanvals- spel van de Engelsen goed het oog had den. In de voorhoede konden ons Van On- selen, Van Beek en Baams het meest be koren, hoewel ook v. d. Eist en Bremen het hunne tot de overwinning hebben bij gedragen. Zoals gezegd, scoorde Van On- selen tweemaal en Baams eenmaal, doel punten die van prima gehalte waren en voortsproten uit goed opgebouwde en afgewerkte aanvallen. Witkamp miste nog een penalty. Een wedstrijd, waarover nog lang gesproken zal worden en die de beste verwachting wekt voor de uitein delijke tournooi-overwinning van de Hol landse ploeg. ZwitserlandLuxemburg 12 Na de goede wedstrijd van de Hollan ders tegen de Engelsen viel deze wed strijd wat tegen. Beide ploegen konden het niet verder brengen dan tot zeer middelmatig spel en het was dan ook geen wonder, dat ver voordat de tijd verstreken was, een groot gedeelte van het publiek het veld reeds had verlaten. Toch kwam het spel van de Luxembur gers tegen de Zwitsers wat meer tot zijn recht dan in de wedstrijd tegen de Hol landers, maar het is te doorzichtig, te primitief van opbouw om tegen sterkere landen dan Zwitserland succes te hebben. De Zwitsers brachten er nog minder van terecht en de uiteindelijke overwinning van de Luxemburgers is dan ook wel verdiend. Reeds spoedig na het begin nam Luxemburg de leiding, behield deze tot in de tweede helft, toen de Zwitserse midvoor een zeer fraai doelpunt scoorde en in de strijd om de leiding was Luxem burg het gelukkigst. Het was de ver op gedrongen spil, die zijn land de leiding gaf, wat tot het einde toe zo bleef. Bevestiging Ned. Herv. pred. in algemene dienst Voor de geestelijke verzorging der Kon. Landmacht In Indië Zondag 31 Aug. om 10 uur zal in de Pauluskerk te Oegstgeest door prof. dr A. A. van Ruler van Hilversum de be- bestiging plaats vinden van drs J. E. L. Brummelkamp tot predikant in algemene dienst voor de geestelijke verzorging van de Kon. Landmacht in Ned.-Indië. Iets over het Zwitserse elftal De leider van het Zwitserse politie- elftal stelt er prijs op, mede te delen, dat het elftal van Zwitserland, dat Woensdag en Donderdag binnen de lijnen is ge weest, niet het vertegenwoordigende po- litie-elftal uit Zwitserland is. Dit ver tegenwoordigende, elftal was op het laatste moment verhinderd en in de plaats daarvan hebben politie-mannen uit Zürich op zich genomen, Zwitserland te vertegenwoordigen in dit zevenlan- den-tournooi. In dit licht bezien, vallen de prestaties van de Zürichse politie-mannen nog zeer te roemen. A.R.C. 1—L.F.C. 1 A.R.C. 1 speelt morgenmiddag op het terrein aan de Steenstraat te Alphen een wedstrijd tegen de Leidse derde klasse L.F.C. RIJNSB. BOYS—S.I.Z.O. (HiUegom) Morgenmiddag 5 u spelen de Rijns- burgse Boys een vriendschappelijke wedstrijd tegen de 4e kl. Zaterdagmid dagclub uit Hillegom, S.I.Z.O. Pernix naar de V.O.P.S.-series te Schiedam De traditionele VOPS-wedstrijden wor den Zaterdagmiddag op het ODl-veld te Schiedam gespeeld. De naam VOPS is een samenstelling van de beginletters van VEO (Voorburg), ODI (Schiedam), Pernix (Leiden) en Snel (Dordrecht). Er wordt gespeeld om de VOPS-wimpel, die verleden jaar in het bezit kwam van Snel. Pernix schoot toen met een com binatie net ietó te kort en bezette de tweede plaats. Dit jaar heeft Pernix weer een prachtige kans om de wimpel te ver overen, want zij komt bijna volledig in het veld, hoewel ODI momenteel een goede ploeg bezit. Snel, de houder van de wimpel is als zwakste kansloos en ook VEO lijkt ons zwakker dan ODI en Pernix. De wedstrijden duren een half uur met tussenpozen van 5 minuten en vangen om 3 uur aan. De volgorde der wedstrijden is als volgt: SnelODI; Per nix—VEO; ODI—Pernix; VEO—Snel; SnelPernix; VEOODI. KAMPIOENSCHAP DAMMEN RIJNSBURG Van de uitdagingswedstrijden W. Leeu wenburgA. Vletter is de 3e partij door Vletter gewonnen. De stand is nu 42 voor Vletter EN KOMT NU IN DE FINALE TEGEN ZWEDEN De tweede dag v^n het Politie-Zeven- landen-Tournooi heeft weer een fraai Hollands succes opgeleverd. Het elftal van de Ned. Politie-Sportbond behaalde een keurige 30 overwinning en doet nu een ernstige gooi naar de eerste plaats. Daartoe moet echter hedenavond van het Zweedse elftal worden gewonnen, een opgave, die de Hollanders nog heel wat hoofdbrekens zal kosten. Vooral de ver dediging van de Zweden, met de inten- nationaail Nordahl als uitblinker, is moeilijk te passeren. De Zweden bereikten de finale door met 20 van Frankrijk te winnen. Over de zeer onsportieve houding van de Fran sen in deze wedstrijd zullen wij het in ons verslag van deze wedstrijd nog heb ben. De Luxemburgers tenslotte wisten op het nippertje van de Zwitsers te win nen. 's Morgens maakten de deelnemers een boottocht naar de Kager- en Brasemer- meren. Ze hebben zich tijdens dit uit stapje uitstekend kunnen vermaken. ZwedenFrankrijk 20 In deze wedstrijd en dit moet ons het eerst van ons hart is ons de spor tiviteit van de Franse politiemannen zeer tegengevallen. Wij mogen van politie mannen veronderstellen, dat zij weten wat orde en tucht is, weten te gehoor zamen en zich doen te gehoorzamen. Maar de Fransen toonden in deze wed strijd al heel weinig disciplinair te zijn en het is zelfs zover moeten komen, dat de toch wel lankmoedige scheidsrechter De Bruyn, d« ergste Franse belhamel, de spil, van het veld moest zenden. Eerst daarna zagen de Fransen enigszins in, dat ze niet konden doen wat ze wilden, al was het slot van de wedstrijd onver kwikkelijk en weigerden de Fransen het gebruikelijke eerbetoon aan de Zweden te brengen. Gelukkig was het echter, dat de on verstoorbare Zweden zich niet van de kook lieten brengen. Slechts de links binnen vergat zichzelf een enkele maal, r— Wat staat er vandaag op het programma? 4 u.: BelgiëLuxemburg, Simmers. 5j05 u.: EngelandFrankrijk, Kareis. 6.15 u.: NederlandZweden, v. d. Meer. De finale: NederlandZweden duurt 2 maal 3 kwartier. s. y maar overigens bleven de Noorderlingen kalm hun spelletje spelen. Het begin van deze wedstrijd was vrij rommelig. De Zweden konden niet in hun spel van de vorige dag komen, het spel werd aan weerszijden veel te kort gehouden en het was dan ook geen wonder, dat er niet werd gescoord voor de rust. De Zweedse rechtsbuiten miste de kans van de dag, door op een meter voor het doel gekomen, naast te schieten. Ook het ver dere spel van deze speler kon niet be vredigen. Na de hervatting waren de Zweden er beter in en zagen we kogels van de rechtsbinnen en midvoor net over en naast gaan. En toen begon het lieve le ven. Bij een aanval der Zweden trapte de Franse spil na en de scheidsrechter wees onverbiddelijk naar de witte stip. Op zeer heftige wijze wilden de Fransen de scheidsrechter aan het verstand bren gen, dat zij het met deze beslissing niet eens waren en het duurde nogal even voor de Zweden de strafschop konden nemen en deze in een doelpunt omzetten. (10). De Fransen bleken na dit doel punt echter niet van zins weer af te trappen en eerst nadat insp. Verzijden hen aan het verstand had gebracht, dat niet zij, doeh de scheidsrechter het voor het vertellen had en ook nog een Franse official er aan te pas was gekomen, werd verder gespeeld. Over de rest van de wedstrijd doen we maar beter niet te spreken. De Zweedse rechtsbinnen kopte nog een corner in (20). NederlandEngeland 30 Toen aan het eind van deze op hoog peil staande wedstrijd de Nederlanders als overwinnaars uit het strijdperk tra den, heerste er onder het publiek een ware feeststemming. Lang werden de Hollanders, die zich van hun beste zijde hadden laten zien, toegejuicht, de muziek speelde „Oranje Boven", „Lang zullen ze leven" en nog meer jolige wijsjes en de K.N.VJ3.-voorzitter. Karei Lotsy, was een van de eersten, dfe aanvoerder Kam meyer met dit fraaie resultaat felici teerde. Holland had gewonnen en wat meer zeggen wil, op overtuigende wijze ge wonnen. Zij waren het, die na een vrij slap begin de Engelsen hun wil en het tempo oplegden en die een voorhoede hadden, welke de kunst van doelpunten maken verstond. Weer was het in deze wedstrijd Adri van Onselen, die de hat trick verrichtte, ondanks het feit, dat hij door de Engelse stopperspil zwaar werd gedekt. En dit gebeurde dikwijls op een niet al te faire wijze, wat de En gelsman dan ook op een waarschuwing van de goed leidende scheidsrechter Slingerberg kwam te staan. Dat de Engelsen voor de Hollanders beducht waren is nog tot daartoe, maar dat.de Engelse leider in de rust zijn mis noegen te kennen gaf over de speelbal, vinden wij niet in de haak. Het lag niet aan de bal, dat de Engelsen met de rust met 10 achterstonden, maar aan het verrassende open spel, dat de Hollanders ten beste gaven, aan de Nederlandse achterhoede en middenlinie, die de En gelse aanval eerst door het openzetten HAZERSWOUDE De Chr. Gem. Zangver. „Zang en Vriendschap" maakte met een aantal be langstellenden een boottocht via Alphen naar Schiphol, waar het gezelschap door twee gidsen werd rondgeleid. Door ve len werd van de gelegenheid gebruik gemaakt, om een rondvlucht boven Am sterdam en Schiphol te maken. Via de Westeinderplassen en het Kagermeer werd naar het Brasemermeer gevaren, waar men in een zwembad een verfris sing kon ondergaan. Hoogst voldaan keerde het gezelschap via Leiderdorp bij de Watertoren terug. Daarna ging men per auto op het dorp aan. Eindelijk zal men dan beginnen, om de Hogebrug in het Westeinde te gaan verlagen, zoals enige tijd geleden in de gemeenteraad werd besloten. Thans heeft men een noodbrug aangelegd, die even wel alleen voor voetgangers en fietsers bestemd is, zodat het autoverkeer wel door de Hogeveen zal moeten rijden, om het Westeinde te bereiken, zodra men met het verlagen begint. Het zal een hele verbetering zyn, -als de brug klaar is. KATWIJK AAN ZEE De 26-jarige V. we»d door een wiel rijder, een inwoner van „De Schakel", om vergereden. Het gevolg was een vechtpartij, waarbij V. gewond werd en o.a. een paar tanden minder rijk werd. De politie maakte proces-verbaal op. Morgenmiddag zal dan de presta tie-zwemtocht, georganiseerd door de Katwijkse Reddingsbrigade, plaats heb ben. Om half vier zullen de vele deelne mers bij de Watering starten. Er wordt gezwommen naar de Zuiderpost, over een afstand van 1500 meter. Er hebben zich 115 deelnemers uit andere plaatsen aangemeld. De Katwijkse brigade zal met een ploeg van ruim 30 dames en he ren meedoen. De deelnemers komen uit verschillende plaatsen. Behalve uit Kat wijk zelf, zenden brigades uit Noord- wijk, Leiden, Wassenaar, Den Haag, Haarlem, Amsterdam, Monster, Wad- dinxveen, Boskoop en Gouda kleinere of grotere afdelingen. Er bevindt zich een keur van zwemsters en zwemmers on der. Het is niet de bedoeling er een wedstrijd van te maken. Allen, die de tocht volledig volbrengen, zullen een di ploma ontvangen. Verschillende roeibo ten en een aantal E.H.B.O.-ers ziyn ter hulp en verzorging bij de hand. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden is Woensdag in het Gemeentehuis te Katwijk een commissie geïnstalleerd, welke de K. v. K. zal ad viseren omtrent de toewijzingen van be drijfsruimte. De vele gevallen, die te Katwijk nog geregeld moeten worden, maken het noodzakelijk, dat de K. v. K. meer dan tot nu toe gebruik zal moeten maken van de haar te dezen toegekende bevoegdheden. Op verzoek van de K. v K. heeft de heer J. Minnee daarom op zich genomen, als adviseur-administra teur voor de K. v. K. de voorlopige rege lingen te ontwerpen. Zoals bekend, heeft de K. v. K. het recht van vordering van bedrijfsruimte en op grond daarvan zal een ieder, die te Katwijk bedrijfsruimte wil verkopen, verhuren of onderverhu ren, goed doen. zich vooraf bij de heer Minnee te vergewissen, of de K. v. K. daartegen geen bezwaar zal maken en door middel van vordering de voorgeno men of reeds voltooide overeenkomst on gedaan zal maken. Ook het aanbrengen van wijzigingen in gebouwen en aan terreinen dient van te voren met de K. v. K. te worden besproken. De heer Minnee zal elke Donderdag van 912 u. spreekuur houden in het Gemeentehuis. Morgen zal dus de grote jaarlijkse Rode Kruiscollecte worden gehouden. En daar er in geheel Nederland dit jaar flink gegeven is voor dit doel, zal Katwijk zeker niet achterblijven. Het Leids Harmoniegezelschap „De Post" zal morgenavond om 8 uur in de tent aan de Boulevard een concert geven. KOUDEKERK AAN DE RIJN Belanghebbenden zij er op gewezen, dat de formulieren ter verkrijging van nooduitkering ouden van dagen ter secre tarie te verkrijgen zijn. De kleine-meisjes-club „De Schakel" maakte een geslaagd uitstapje van een week naar Schoorl. Daarheen gebracht door een touringcar van Maarse en Kroon, werd volop genoten van duin en strand. Ook ds en mevr. Wolven maakten de tocht mede en bleven er de hele week. Bruinge brand en opgetogen door het vele genotene keerde men na een week terug. VRIJDAG, 22 AUGUSTUS 1941 RIJNSBURG Woensdag a.s. gaan verscheidene le den van de buurtvereniging „De Een dracht" een dag uit naar de Prinses Ju- lianatoren bij1 Apeldoorn. Men moet om kwart vóór zes bij bakker Verboom aan wezig zijn, waar de bussen vertrekken. Bij mooi weer neme men de badpakken mee! Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Hoe het orgeltje tot zijn recht kwam's Morgens zeven uur. Vier bussen, afgeladen met leden van de koop liedenvereniging „Wederzijds Belang", zetten koers naar het Oosten. Even voor bij Utrecht werd in een loods gepick nickt. Daar werd tevens gezongen onder begeleiding van Nauta met zijn.... or gel. Toen een palingboer leeggekocht was, ging de reis via Wageningen naar Apeldoorn, waar het middagmaal ge bruikt werd bij de Prinses Julianatoren. De draaimolen en de glijbanen kregen een beurt, maar de motorbootjes vonden toch wel de meeste aftrék. Een opfris- sertje in het bosbad volgde. Dik en ma ger zag men van de glijtorens glijden. In Hilversum werd een café aangedaan, maar hier werd het gezelschap gestoord door het heftige lawaai van een band, zodat het met dezelfde gang naar bui ten ging. De thuisreis ging over Amster dam en Schiphol. Gisteren zijn 85 kinderen van de gymnastiekvereniging „D.W.S." met auto's van Van Binnendijk een dag uit geweest. De reis ging heen en terug door de Maas tunnel. Diergaarde „Blijdorp" werd o.m, bezocht en daar heeft de jeugd veel ple zier gehad. De kinderen werden verschil lende malen getracteerd. Maandag a.s. gaat de Geref. Zondags school een dag uit naar Groenendaal. Ver trek half 8 van het „Wissel" per tram, De Vereniging van Snijbloemenhan delaren te Rijn^burg kwam gistermiddag in buitengewone vergadering bijeen in Vliethof. Als onderwerp werd behandeld het punt de veilingkosten, die de veilingen per 1 Sept. van de kooplieden gaat hef fen a 2 pet op liet inkoopbedrag. De voorz., de heer Nic. den Heyer, zette uitvoerig uit een hoe deze heffing tot stand is geko men. Vanaf 1 Juli is de omzetbelasting voor kwekers van 1 op 3 pet gebracht. In verband hiermede zijn de veilingen ver plicht de provisiekosten met 2 pet te ver hogen. De besturen der veilingverenigingen zijn van mening dat het gezien de slecht® bedrijfsuitkomsten niet verantwoord is de leden nog zwaarder te belasten. Daarom is door genoemde besturen besloten van 1 September af 2 pet bijdrage in de veilingkosten op de handel te verhalen. Het bestuur van de Ver. van Snijbloemenhandelaren is echter van mening, dat het niet verantwoord 's, deze lasten op zich te nemen. Verschillen de leden namen het woord en kwalificeer den deze heffing als onrechtvaardig. Na lange discussies werd besloten, de bezwa ren tegen de heffing van de veilingen be kend te maken en, als alle veilingen haar besluiten niet herzien, van alle middelen tot afweer gebruik te maken. Voor de Woningbouwvereniging „Spinoza" heeft de architect A. v. d. Heyden heden in „Vliethof" aanbesteed het bouwen van zes ééngezins-woningen. Van de 29 inschrijvingen was hoogste Bouwbedrijf H. Schaft Jr., A'dam, voor f 111.350, laagste fa. Vroomans en Va» Nieuwland te Den Haag voor f 73.490. NOORDWIJK Vanwege de Ned. Blindenbond werd gisteravond een grote kunst- en filmavond gegeven in het Casino. Hieraan werkten mede de blinde solisten Gusta v d Heyden, viool, en Joh Slechtenhorst, piano, terwijl de heer Joh v d Berg, bondspropagandist, declameerde. De burgemeester van Noord- wijk mr G F W v Berckel, sprak een in leidend woord. Hierin wees spr. er op, dat wij deze avond volwaardige kunst ten ge hore •zouden krygen. Spr. wekte op, het sympathieke werk van de Ned. Blinden bond te steunen. Hierna speelde de heer Slechtenhorst de sonate Quasi una fantasia op. 27 no. 2 van L v Beethoven. Het was inderdaad verrassend te horen, met welk een gemak en muzikaliteit deze toch niet zo eenvoudige muziek ten gehore werd gebracht. In de sonate voor viool en piano van Ed. Grieg op. no. 8 kregen we een in druk van de solistische kwaliteiten van mej v d Heyden. Inderdaad bleek uit deze uitvoering, dat we hier met allround musici te doen hebben, die hun métier volkomen beheersen. Het talrijke publiek (de zaal was prop vol). beloonde de kunstenaars met een daverend applaus. - Als toegift werd een sarabande voor viool en piano, en nocturne van Chopin gegeven. De heer v d Berg, Bondspropagandist, sprak zijn hartelijke dank uit aan het comité dat d^ze avond had georganiseerd en aan de aanwezigen voor hun opkomst. Hierna declameerde de heer v d Berg een drietal gedichten van Adema van Scheltem^, n.l.: „Moed", „De Stilte" en „Holland" en een. gedicht van de blinde dichter Fnts Tinne „De Zaaier". Tenslotte wekte de heer v d Berg op het werk van de Ned. Blindenbond te steunen door donaties of giften. Na de pauze werd cu film „De zevende sluier", welke voor dit doel was afgestaan door de „Eagle Lion"-Film-Mij, vertoond. Mede door de uitzonderlijke kwaliteiten van deze film kan de Ned. Blindenbond op een succes volle avond terugzien. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat bij Kon. Besluit is goed gekeurd dè wijziging van de heffing van een belasting op vermakelijkheden, hetgeen inhoudt, dat met ingang van 21 Aug. de belasting voor vermakelijkheden, tot welke toegang wordt verleend tegen betaling, 20% van de onzuivere opbrengst bedraagt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5