Ruim 20 Brabantse boerderijen afgebrand Minister Vos vloog met de helicoptère Kamers aecoord met lening van half milliard Guerilla is een scherp wapen 't Verklaarde ™::f|uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG, es AUGUSTUS 1947 MEER DAN HONDERD PER SONEN DAKLOOS Drie Brabantse dorpen zijn gister middag: door enorme branden geteis terd, waardoor niet minder dan S3 boerderijen een prooi der vlantimen werden en 115 mensen dakloos zjjn geraakt. In fhet kerkdorp Heusden bij Aston ont stond om ongeveer één uur brand in een heg nabij de boerderij v-an de landbouwer Hurkmans: Door de krachtige Oosten wind aangewakkerd sloeg het vuur over op de schuur en de boerderij. In enkele ogenblikken stond deze in lichterlaaie. De wind joeg het vuur steeds verder op en 'bracht het zelfs naar de overzijde van de weg en de met stro bedekte boerderij van P. Aarts werd ook spoedig een vlammenzee. Van hieruit sloeg het vuur over op nog negen andere boerderijen, a-Me aan de St. Anthoniusstraat. Het gehele dorp liep uit om te redden, wat er te redden viel, doch helaas was dit slechts weinig. De inmiddels gearri veerde Asten-se brandweer stond vrijwel machteloos en riep direct de hulp in van de brandweren van Helmond en Venlo, die niet groot materiaal arriveerden. On danks het heldhaftige optreden van de brandweerlieden kon toch niet worden voorkomen, dat elf boerderij-en in Heus- den, bewoond door 80 personen geheel verloren gangen, benevens de meeste in boedels en landbouwwerktuigen met de gehele rogge- en haveroogst van dit jaar en de wintervoorraden turf, welke de boeren haddien opgeslagen i.v.m. de nog steeds in de Peei w-oedende branden. De brandweren werden zeer gehandicapt door een tekort aan bluswater. Slechts uit één brandput kon water worden be trokken, zodat de brandweerlieden zich moesten beperken tot het vrijhouden vap enkele belendende panden aan één zijde der straat. De assisterende brandweren konden slechts optreden, toen men over 1 km lengte uit de gracht van het kasteel van jhr mr van Hövell tot Westerflier water had gepompt. Daar het vee in de weide was, gingen slechts enkele varkens en één paard verloren. De verzekering dekt slechts een deel der schade. Tevens brak gistermiddag brand uit in het dorp Hierop onder Someren, waar door de boerderij-en van de -landbouwers Verberne en A. v. d. Eyndien een prooi der vlammen werden. Gok de rogge- en havermijten raakten in brand, evenals het op 300 m afstand gelegen woonhuis van het gezin Sleegers. Vijf en dertig mensen raakte dakloos en moesten el ders worden ondergebracht, zonder kle ding, inventaris en geld. Hater in de middag woedde een enor me brand in Beers (N.-B waaraan een tiental boerderijen en verder talrijke hooimijten ten offer vielen. De brand weren uit Mill, Grave, Guyk en Nijme gen namen aan het blussingswerk deel, maar konden het door de felle Oosten wind aangewakkerde vuur slechts moei lijk bedwingen. Tenslotte raakte dooT onbekende oorzaak een door drie gezin nen bewoond huizencomplex in Heesch bij Oss in brand. Van de inboedels van twee der inwonende n kon nagenoeg niets worden gered. HEFSCHROEFVLIEGTUIG OVERGEDRAGEN (Van een onzer verslaggevers) De enige hélicoptère, die Nederland vooralsnog rijk is, werd gisteren aan de eigenaresse, de Stichting voor Hefschroef- vliegtuigen, overgedragen, waarna ir H. Vos, minister van Verkeer en dr A. Ples- man, president-directeur van de KHM, in het wonderlijke toestel stapten om als eerste een demonstratie-vluchtje te maken. Het is iets' eigenaardigs, dit toestel, dat meer lijkt op een sprinkhaan dan op een t»LAN VOOR BESTEDING DER GELDEN IN DE MAAK Zowel in d-e Eerste als de Tweede Ka mer is gisteren het wetsontwerp betref fende het aangaan van een lening ten be drage va>n 195 mriMdoen dollar (ruim een fmiif milliard gulden) met de Internatio nale Bank voor herstel en ontwikkeling, goedgekeurd. In de Tweede Kamer was het de heer Hoogearspel (C.P.N.), die bezwaren had, vooral tegen die invloed, die Amerika in ide Internationale Bank heeft. Dat maakt dót lichaam te kapitalistisch, zo meende tij. Minister Hieftinck achtte het juist daar om te betreuren, dat die Unie van Socia listische Sovjet-Republieken zich van deelneming aan de bank onthoud en beeft. Voor de andere, aan beide zijden van het Binnenhof gemaakte bezwaren, d-ie vrijwel overeenkwamen, volstaan wij met te melden wat minister Laeftinek gister avond in de Eerste Kamer zei. De vrees, dat de 4% pet. rente de Re gering voor moeilijkheden op de binnen landse kapitaalmarkt zal stellen, onder schreef de minister niet. De rente is niet .buitensporig hoog (314 pet plus 1 pet. commissie voor een te vormen waarborg fonds). In overweging is, of en in welke mate de Regering hen, die gebruik ma ken van de credieten, za-1 belasten met het geheel of een deel -der 'rentekosten. De verschillende departementen werken ■een plan uit om tot een juiste besteding der geleende gelden te komen, De minister bestreed de opvatting, dat deze lening ons land te afhankelijk maakt van het buitenland. Dat was vroe ger, toen men rechtstreeks van een staat erf ae-lfs van particulieren leende, dm veel .Sterker mate heit geval. Eerste Kamer aanvaardt pensioen verzetsslach tof f ers Er waren gisterenavond slechts 27 le den in de Eerste Kamer aanwezig om te stemmen over bet wetsontwerp .Buiten gewoon pensioen voor de deelnemers aan het verzet en hun nagelaten betrek kingen". Er zijn 26 leden nodig -om een beslissing te nAmpn en zo was het dim precies op het nippertje. Twintig Kamerleden stemden voor, zeven tégen het wetsontwerp, m.l. de he ren Biewenga, Hommes en Algra (A.R.), De Zwaan en Kolff (C.H.) en de com munisten Van Santen en Hermans. vogel, in de lucht te zien. Het stijgt lood recht, vliegt achteruit, zijwaarts, staat stil, kortom het doet allerlei dingen, die eigenlijk een ordentelijk vliegtuig, in 't geheel niet betamen. De voortbeweging geschiedt door een stel horizontale wie ken, terwijl met een propeller aan de zijkant van de staart, de besturing gere geld wordt. De stijgkracht is zeer groot, terwijl de max. snelheid 175 km bedraagt. Het toestel biedt plaats aan vier perso- •ne^ Aangezien de machine nog in een proefstadium verkeert en de aanschaf- fingskosten zeer hoog zijn (77000 dollar) zal het nog wel enige "tijd -duren voordat hier in luchtvaartkringen de hélicoptère gemeengoed is geworden. De overdracht geschiedde in de gezel lige can tine van de Nationale Huchtvaart- school op Ypenburg door de heer F. Diepen en het toestel werd aanvaard door de heer T. van Hou welingen, wnd.- directeur-generaal der PTT en voorz. der Stichting voor Hefschroefvliegtuigen- Onder de verdere autoriteiten merkten we op mr E. Meuten, pres.-comm. van Frits Diepen Vliegtuigen N.V., dr ir M. H. Damme, voorz. van de Kon. Ned. Ver. v. Huchtvaart, gem-maj. C. Giebel, chef staf Hudhtmacht, weth. B. H. P. W. v. d. Oever en ir P. Stempels, weth. van Rijs wijk. NOTARIEEL EXAMEN. Geslaagd dieefl. II: L. A. J. Snioeijs, Stiaraid- dlaiaTbudtan Zevenibergern)gieslaiaigidt deel I: H. F. Maris, KlUTitdierit (N.-Br.). Amerika bood ook de republiek "„goede diensten" aan. In dit onderhoud was het nog een vraag of de republiek bemiddeling zou aanvaarden. Inmiddels trokken de V.S., zooals bekend, het aanbod in. V.l.n.r.: Sjarifoeddin, dr Walter A. Foote (consul-generaal der V.S. te Batavia) en Soekarno. Een week, voordat de politiële actie feegon, schreven we, dat de enige mo gelijkheid tot redding van Java lag in een snel oprukken naar Djocja, mits dit gepaard ging met een volledige ontwa pening van de bevolking en zuivering van de te bezetten gebieden. En zo voeg den we eraan toe, mits men het bepalen van het tempo en de omvang van zulk een operatie in handen liet van de mili tairen en de invloed der politici hier uitschakelde. In dat geval kon men er van verzekerd zijn, dat orde en rust sued zouden weer keren en behoefde men geen gevaar voor een guerilla te vrezen. Een ieder weet, dat dit- helaas niet is geschied. De mili taire actie is begonnen, belast met poli tieke beperkingen. Na twee weken liet de Nederlandse regering eigener bewe ging (van een verzoek van de Veilig- iheddisraad was toen nog geen sprake) de operaties staken. Dat was een zuiver po litiek ingrijpen, dat vermoedelijk alleen goedgekeurd wordt door de P. v. d. A. Militair was het een blunder, die het be haalde éclatante succes volledig in de waagschaal stelde. De weken, die na het staken der vijandelijkheden gevolgd zijn, hebben dat overtuigend aangetoond. Het aantal ge sneuvelden is niet veel minder dan tij dens de actie, de rust is nog allerreinst hersteld, de guerilla, die we moesten ver mijden, is uitgebroken. Toen de actie begon, heeft de bevol king zich over het algemeen achter het Nederlandse gezag geschaard. Onze sol daten werden met enthousiasme als be vrijders ontvangen. De afgesneden repu blikeinse benden en groepen hielden zich stal, voelden zich allesbehalve veilig. Maar toen de Nederlandse troepen niet oprukten naar Djokja en hun actie on tijdig beëindigden, kwam er kentering. De angst in Djokja maakte .plaats voor de welbekende brutaliteit, de benden in de nog nietgezuiverde gebieden gingen zich roeren, opgezweept door Djokja, en het grote tegenwicht, de goedwillende bevolking, ging zich afzijdig houden. Ze begreep De Blanda's niet. De republiek was nog niet dood, ze liet weer steeds meer van zich horen. Wie garandeerden hun, dat de Nederlanders straks weer niet zouden wegtrekken, dat ze t.ich weer on der Djokja zouden vallen. Wee dan de genen die de Hollanders geholpen zouden hebben, of geweigerd zouden hebben, de republikeinse ongeregelde troepen hulp te verlenen. En al loopt de hulp aan de benden nog zo'n vaart niet, het aangeven van plaatsen, waar ze zitten, het waar schuwen van de Nederlandse militaire autoriteiten neemt voortdurend af en zal blijven afnemen. Men make zich geen illusies, wat zich op Java afspeelt is een guerilla. In zijn beginstadium nog, maar zij is er. Het Nederlandse leger zal het aan de lijve ondervinden, ondervindt dat trouwens reeds. Want een guerilla is een scherp wapen. De -republikeinen, die geen be hoorlijk leger kunnen vormen, kunnen wel opereren in kleine groepen. Ze ken nen het terrein, kunnen van alle schuil hoeken gebruik maken, behoeven hoe langer hoe minder voor de bevolking te vrezen. Zware wapens zijn voor een guerilla niet nodig. De voorsprong, die het Ned. leger had door zijn uitmuntend materiaal, telt thans veel minder. En al worden talloze aanvallen afgeslagen, niettemin doet de guerilla haar werk. Het leger wordt immers voortdurend af gemat, het moet voortdurend op zijn qui-vive zijn. Het wordt een eindeloos wachtlopen en patrouilleren, weer wacht lopen en weer patrouilleren. En dit is te erger, omdat het beschikbare aantal troepen niet groot genoeg is om dit in de grote gebieden, die beszet zijn, vol te houden. Het gevolg zal zijn steeds grotere verliezen, verkorten van de frontlijnen, terugtrekken, enz. En bij elke terreinwinst zal de roem van de repu bliek weer stijgen en de medewerking van de bevolking daaraan evenredig minder worden. Gepantserde jeeps, die de verbindings lijnen zouden kunnen controleren, die de troepen zouden kunnen beveiligen daardoor het patrouilleren zouden kun nen verlichten, zijn niet fn voldoende mate aanwezig. Har gz a am maar zeker zal de situatie verslechteren. Het wordt straks een wan hopige strijd om de verkregen posities te handhaven, om de verbindingen te be veiligen en de ravitaillering te verze keren. Er dat alles, doordat de Regering zich laat leiden door bepaalde politici en daarom geen gebruik wenst te maker van het apparaat, dat zij krachtens haar roeping als Overheid gebruiken moet. Als het Nederlandse leger op Java zou on dergaan, dan zou dat niet voor rekening komen van het leger, maar de onbeschrij felijke schuld zou zich opstapelen op het hoofd van de Regering in Den Haag. Het bloed der gevallenen zou op haar hoo/d komen, omdat ze haar roeping heeft ver zaakt. Nog is Indië niet verloren. Nog rekenen de mfllioenen op duur zame bescherming door de Nederlanders tegen de amokmakers van Djokja. Het Japanse door Amerikaanse Om redenen, die wij onlangs hebben uit eengezet, wil Amerika haast maken met het vredesverdrag voor Japan, maar wordt in dit streven door Sowjet-JEtu&land geremd. Het Amerikaanse privë-initiatief voor het hou den van voorlopige besprekingen werd door Rusland van de hand gewezen, omdat dit land het standpunt inneemt, zich beroepende op de besluiten van Jalta en Potsdam, dat een dergelijk initiatief slechts kan uitgaan, van Amerika, Roeland. Engeland en China, gezamenlijk. Het door de Russen, methodisch gehanteerde ..recht van veto" geldt wel voor de eindbeslissingen, van de ..Raad van Vier", maar zou geen macht hebben op de vredes conferentie. made in America waar men besluiten inzake Japan had kunnen nemen met een meerderheid van tweederde. Een correspondent van het Amerikaanse periodiek ..Newsweek", die onlangs uit Japan, is teruggekeerd, is van mening, dat een, breuk tussen Amerika en Sowjet-Rusland eerder zal plaats vinden in het Verre Oosten, dan in Europa. Het tegenvoorstel van de Russen, hetwelk dus neerkomt op een con ferentie van de „"Big four", woedt door de Amerikaanse regering bestudeerd, maar men zal er zeker het standpunt blijven innemen, dat de conferentie dan zo vroeg mogelijk, nog vóór October, gehouden moet worden en dat het „recht van veto" vervangen moet worden door de bepaling, dat een meerder heid van tweederde -de besluiten bindend maakt. Het spreekt vanzelf, dat deze Ame rikaanse voorwaard-en tegen de Sowj et-be langen indruisen. De Russen immers, huldi gen de psychologische visie, dat een voort durende toestand van economische ontred dering hen in de kaart speelt en afetand doen van het „recht van veto" nou hun machtigste politieke wapen, waardeloos ma ken. De oor respondent van dit Amerikaanse periodiek „Newsweek" stelt nu de vraag1, wat er gebeuren kan, als de Russen totaal niet aan een vredesverdrag met Japan wil len meewerken? De Japanse „communisti sche** propaganda zal de situatie dan uit buiten en de volgende argumenten aanvoe ren: Amerika wordt er dan van beschuldigd^ dat Japan in een staat van afhankelijkheid komt te verkeren, no als zulks eens roet de Plhilipiptrjneri het geval was. Bovendien, als de vrede taisse® Rusland en Japan niet gete kend wordt, nou dit land voortdurend aan een invasie bloot staan. Het merendeel der Japs. het „gedemocratiseerde" volk in zijn geheel, zal zich echter door deze extremis tische argumentatie niet van de wijs laten brengen. Als de Russen trachten in Japan onrust te zaaien, zullen deze pogingen zeker onmiddellijk door de "bezettingsautoriteiten ■worden onderdrukt. De Russen kunnen nog ■een andere tactiek toepassen door namelijk het Chinese „rode leger" krachtiger steun te verlenen. Maar ook hier is Amerika op zijn hoede, want Het geeft de voorkeur aan een „geordend", zich herstellend Japan en - voelt weinig voor een China, dat naar de chaos gedreven wordt. Voor het geval de bedrei ging van de Chinese extremisten te sterk zou worden, moet men rekening houden met de mogelijkheid, dat de Ver. Staten, de nieuwe Japanse staat niet slechts economisch zullen versterken, maar deze ook voldoende „weerbaarzouden ma.k^n gestandaardiseerd naar Amerikaans mo&el en onder leiding van het Amerikaanse commando. Het ligt voor de hand, daf bij een toespitsing der interna tionale politieke tegenstellingeneen dusda nig Japans leger de kans zou aangrijpen tegen de Russen te vechten. De correspondent wijst er op. dat „Kamikaze", de z.g. zelf moord-piloten zich bij de Amerikaanse lucht vaart gemeld hebben, beTeid "hun diensten te geven bij een conflict AmerikaRusland. Een, door Amerika geruggesteund Japans leger, zou Russisch Azië ten Oosten van het Baikal-meer kunnen bezetten en geheel Siberië ligt onder het bereik der Ameri kaanse militaire luchtmacht. Gegrond op deze, voor -de Russen gevaarlijke strategi sche feiten, zullen de Russen dan ook wel niet volharden in hun houding, het „vre desverdrag roet Japan" tegen te werken of op de lange baan te schuiven. Eerder zijn er directe moeilijkheden te verwachten van de zijde van Australië, welk land zich ver zet tegen wde Amerikaanse politiek van Japan, de „workshop" (werkplaats) van Azië te maken. Australië is «ven bevreesd voor e» krachtig .hersteld" Japan, als Frankrijk voor eau industrieel herboren Duitsland. Australië zon zich willen meester maken van de markten, waar vroeger de Japanse industrie haar afzetgebied vond en de houding van Australië in deze materie, wordt o.a. door „Nieuw-Zeeland" en „Brits - Indië*' gesteund. Ook hier treft ons weer de zienswijze, dat Amerika eT meer dan genoeg van heeft. 200 millio^n dollar per jaar te spenderen aan een armlastig laad. Daarom moet vóór alles Japan weer op de been ge holpen worden. Men wil in Amerika geen economische ineenstorting van Japan riskeren en vandaar de .haastige spoed" met het vredesverdrag Japan wordt bedreigd door werkloosheid, terwijl de voedselrantsoenen steeds minder worden. De prijzen der levens middelen op de „zwarte markt," speciaal die van het volks voedsel rijst, stijgen op zeer opvallende wijze. De Amerikaanse regering, die de gevaren van deze permanente econo mische depressie niet onderschat, wenst daaraan zo vlug mogelijk de toestand te sa neren, waartoe een vredesverdrag met Japan het middel is. Nog kan het bevel gegeven worden de brandhaard op te rui man. Daarom is er maar één order afdoende in deze situatie en dat is: Ou rukken naar Djokja! De beslissing is ongetwijfeld moeilijk voor de Regering, maar er is niet aan te ontkomen. Als het landsbelang praeva- leert boven de partijpolitiek dan moet deze order gegeven worden. Dan pas zal een zuivering effect sor teren. En dan pas zal de mogelijkheid ge schapen zijn voor de werkelijke geboorte van de Verenigde Staten van Indonesië als souvereine staat. Het kan aog, maar het is de hoogste Hid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3