Van feet Babel van goede wil naar Ned. terug In Nederland zijn 300.000 woningen tekort Rusland jongleert met het veto-reeht VRIJDAG, a AUGUSTUS 1 TEVREDEN, MAAR ERG VERMOEIDE PADVINDERS BEVOLKTEN DE STATIONS vertrokken in stromende »t regen! „Ik begrijp er niets van, ik zie er maar enkele", zei vanmorgen een dame aan de uitgang van station S.S. te den Haag. Met die „enkele" bedoelde zij kennelijk het kleine groepje padvinders dat temidden van de stroom reizigers als een schildpad traag voortbewoog. Die traagheid was te verklaren: het Valt niet mee om van het „Babel van goede wil" Moisson in Frankrijk onder de huidige warme weersomstandig heden terug te keren naar Nederland, een grote hoeveelheid bagage torsend en dan ma dagen waarop de indrukken zo over weldigend waren, de samenkomsten zo indrukwekkend en de „cloture du jam boree" zo onvergetelijk, dat men eigenlijk De weg dei overwinning. Drie jaar na de eerste Amerikaanse overtocht over de Seine te Méricourt op 20 Augustus 1944, drukken padvinders de glorierijke voetsporen van hun landgenoten ter her denking van dit grote feit. een periode van volstrekte rust en bezin ning zou moeten beleven om dit alles in zijn padvindersbrein te laten verwerken. Maar Moisson is geen Nederland en het einde van het verblijf in Frankrijk was onverbiddelijk. Bovendien, welke Hol landse jongen verlangt niet spoedig naar buis, wanneer hij zoveel heeft beleefd. Hij wil thuis verhalen doen en alle huisgeno ten laten genieten van zijn belevenissen. Hij weet dat moeder wel zal zorgen, dat die rustperiode, die beslist noodzakelijk is, inderdaad goed zal zijn. De dame bij het station begreep er niets van: zij had misschien honderden padvin ders verwacht, maar dan blijkbaar ook niet gerekend op het feit, dat vele pad vinders vih Dordrecht naar Hollandse Spoor waren gereisd, anderen weer via een andere route. Want op alle stations in ons land waren vanmorgen padvinders te zien en vooral in Utrecht, knooppunt van spoorwegen, zag het op de perrons in de vroege uren „groen en bruin" van de scouts. De Hollandse padvinders keerden uit Frankrijk terug met een extra Rode Kruistreim. en werden in het centrum van ons land over de diverse binnenlandse treinen verdeeld. Voor hun vertrek had den zijdrie uur in de stromende regen staan te wachten! Dit vertelden ons enige Haagse scouts. En mr Muller, hoofdkwar tier-commissaris van de broederschap Voor oud-padvinders, die we net bij het verlaten van liet station konden snappen, verklaarde, dat de organisatie goed was. Misschien was de Franse sfeer miet vreemd aan de omstandigheid, dat de or ganisatie meer charmant dan hele maal „af" was. Wanneer b.v. bleek, dat een auto die zeker was toegezegd, de eerste vijf uur niet kwam opdagen, zei men „kom maar mee, we weten nog iets veel beters." En dan werd een ander uit stapje gemaakt, dat zeker niet min^r in teressant was dan het aanvankelijk be doelde. De Hollandse jongens hebben Aardappeltelers houden hun produet en vast Daar iq de richtprijzen te laag vinden. Overal in de aardappelgebieden van ons land doet zich het verschijnsel voor, dat de telers hun aardappelen beginnen vast te houden. De oorzaak hiervan is, dat de Regering weliswaar overweegt een prijsverhoging voor de detaillist van de klei-aard appelen toe te staan, mits er ook een goedkoper soort aard appelen wordt verkocht, maar dat de richtprijs voor de telers varieert tussen f 5.20 en f 7.20 voor 100 kg. Voor deze prijs schijnen de boeren niet te kunnen leveren, omdat de minister de prijs ba seert op calculaties, waarbij rekening is gehouden met de normale prijzen van mest en arbeidslonen. De meeste boeren zijn, naar zij zeggen, noodgedwongen over gegaan tot aankoop van duurdere mest en tot het uitbetalen van hogere lonen, dan officiël is toegestaan. In Zee land, aardappelland bij uitstek, houden steeds meer telers hun product vast. Ver wacht wordt dat een actie zal worden ontketend om tot een hogere richtprijs te komen. heerlijke tocht gemaakt: zij hebben na tuurlijk ook de Eifeltoren bezocht. Het voedsel was goed, maar voor de Holland se magen wel wat weinig. Daarom wer den de rantsoenen verdubbeld. Onze jon gens droegen roem weg om hun talenken nis en wisten het geldgebrek te onder vangen door ruilhandel. De klompen had den veel aftrek. Velen wisten aantrekke lijke onderscheidingen te bemachtigen en wanneer men dezer dagen een padvinder door de straten ziet wandelen met een pluim op zijn hoed, behoeft men niet te schrikke, dat <Kt een symptoom is van Oosterse arrogantie of pluimstrijkerij: het is een Hongaarse padvindersonderschei ding, waarmee sommige Hollandse jon gens werden vereerd. AAN DE VOORAVOND VAN GROTE GEBEURTENISSEN. De heer W. Ie Coznte, organisatieleider van Nationaal Reveil, heeft gisteravond voor de AVRO er op gewezen, dat we aan de vooravond staan van grote ge beurtenissen. Het is een verheugend feit, dat de Ned.-Indische regering niet langer meer ontkent, dat de toestand onhoudbaar is geworden, en het is de plicht der Re gering om niet meer te schromen, want het wachten eist meer bloed van onze sol daten, Indo-Europeanen, Chinezen en In donesiërs, dan de hervatting van onze actie. Nederland doe zijn woord gestand, besloot spr. Nieuwe aanwinst der K.L.M. op Schiphol gearriveerd Een Lockheed Constellation, die achteruit kan taxiën. Gieteravond arriveerde op Schiphol de nieuwe aanwinst der K.L.M., een zilver- glanzende Lockheed Constellation- die in vele opzichten verschilt van de Constel lations welke de K.L.M. reeds in bezit heeft. Dit vliegtuig heeft, evenals de „Nijmegen", een snellaadruim. Nieuw zijn echter de curtise-windschroeven met hoLLe stalen bladen, die op negatieve spoed kunnen worden gezet, zodat bij de landingsuitloop deze schroeven als rem kunnen worden gebruikt, terwijl de nieuwe vinding tevens de mogelijkheid opent achteruit te taxiën. De motoren van het nieuwe vliegtuig, de PHTEP, heb ben een startvermogen, van 2500 PK, ter wijl in eer. benzinetank, welke, in de bui tenvleugel is ingebouwd, een grotere hoe veelheid benzine kan worden meegeno men. Boodschap van H.M. de Koningin HJVÏ. de Koningin richt de volgende boodschap tot haar volk: „Ten zeerste begaan met de zorgen, waarin zoveel landgenoten verkeren en het leed, dat in vele gezinnen zijn in trede heeft gedaan, zou ik u allen warm willen, aanbevelen ter gelegen heid van mijn aanstaande verjaardag alles te vermijden, wat dieze zwaar be proefde landgenoten smartelijk zou kunnen treffen. Kerk en Schoot N«4. Herv. Kerk Beroepen te WestkapcHe toez.) P. G. Verwey te Zevenbergen. Aangenomen naar Vaükenswaard J. A. Alsfelt te Helenaveennaar Noorden; M. G. G. van Voorthuyzen, hulppred tie Koot- wijkerforoek. Bedankt voor Antwerpen ('2e precfe plaats) H. Kuylman, cand. te Heer (Maas tricht); voor Hazerswoude J. de Bruyn te Gemertr voor ZxmHand ftoex.) J. C van Nieukerken te Vuren en Dalem; voor Eem- oesbuiten J. v. d. Haar te Kerperveen voor de benoeming van hulppred'. te Scher pen zoel S. van Dorp. em. pred. te Zeist. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Sohouwerzijl H. Scholten, oand. te Ztrïdhorn. Aangenomen naar Rotterdam— Fe yen-oord J. Blokland te Anna Paulowna. STUDENTEN UIT INDIfi BEHOEVEN GEEN COLLEGEGELD TE BETALEN Uit Ned.-Ind!ië gerepatrieerde studenten kunnen voor het studiejaar 1947/'4fl voor de betaling, van collegegeld volstaan met de af gifte van een schuldbekentenis ter grootte van het verschuldigde bedrag. Of» DE VOLKSTELLING GAF ONTSTELLENDE CIJFERS Er zijn enkele, voorlopige cijfers be kend geworden over het aantal woningen en zijn bewoners in ons land, naar aan leiding van de jongste volkstelling. Daaruit blijkt, dat 100.000 personen niet onmiddellijk in hun woningen zijn geteld, waarbij, o.m. Den Haag, een uit zonderlijk groot aantal afwezigen gaf, als gevolg van het warme weer. Er werden 2.057.500 woningen geteld met 2.230.900 huishoudingen en 223.500 alleen wonende personen. Slechts 0.4 pet van de woningvoorraad stond leeg. Den Haag spande, wat het laatste betreft, de kroon met 1 pet, doch dat was een ge volg van de juist geëindigde ontruiming van Duindorp. Er moeten nog 7500 woningen hersteld worden, waarvan 1500 in Den Haag. Er stonden 17.700 woningen genoteerd als onbewoond of voor andere doeleinden in gebruik, waarbij Amsterdam en de resi dentie bijzonder hoge getallen te zien gaven. v Wat de percentages betreft: er woont Ook dit jaar vaste brandstoffen voor aardappeltelers Voor het vorstvrij bewaren van poot- aardappelen worden ook dit jaar brand stoffen verstrekt. Opslagruimten met een kleinere inhoud dan 180 m3 of met een opslag van minder dan 22 ton poters, komen, behoudens uitzonderingsgevallen, niet in aanmerking voor vaste brandstof fen. Bewaarplaatsen, welke djn.v. gas of electriciteit worden verwarmd, vallen bui ten deze regeling. De exploitanten hi<^ van kunnen zich rechtstreeks wenden tot de eïectriciteitscentrale of gasfabriek. Aanvraagformulieren voor vaste brand stoffen zijn van heden af verkrijgbaar bij de plaatselijke bureauhouders, en moeten voor 1 Oct. as. weer zijn ingeleverd. Op alle fronten hevige gevechten Gisteren sneuvelden twee man en werden 6 gewond Het Nederlandse legerbericht van bedien meldt, dat gisteren aan onze zijde 2 man sneuvelden en 6 werden gewond. West-Java, ten Oosten van Garoet, bij Krawamg en bij, Soreang, waar een over val op die woning van een bestuursamb tenaar mislukte. Midden-Java: teil NO. van Salatiga. Oost-Java: ten Z.W. van. Modjokerto, ten Z. van Malang te Pakisadji, tussen Ma lang en Batoe en bij Lawang Noord-Sumatra: Gevechten met hon derden republikeinen ten Z. en ten N.O. van Pemalang Siantar, en rondom Tand- joenig Foera, waarbij de republikeinen zware verliezen leden. Midden-Sumatra: Gevecht by Loeboe- kaloeng, waar mortiervuur met dezelfde wapenen werd beantwoord. Tijdens 14 dagen bestand zijn nu 60 man gesneuveld, 70 gewond en 1 vermist. pet van de bevolking in noodVerblij- ven (het ergst in Zeeland, nl. 4.2 pct>. Het woningtekort bedraagt 300.000 hui zen, d.wjs. 13 pet van het aantal huishou dingen heeft geen huis. Den Haag heeft een tekort van 18 pet. A'darns dokter stierf bij het aien van auto-ongeluk Dezer dagen is in Mustair (Zwitser land) tengevolge van een hartverlamming overleden dr Laqueur uit A'dam. Hij snelde juist toe om hulp te verlenen, toen hij een Belgische toeristenauto tegen een muur zag rijden, waardoor één persoon gedood werd en drie gewond. Dr Laqueur zakte in elkaar en was dood. Het stoffe lijk overschot zou van-daag naar A'dam worden overgebracht. Oorzaak en gevolg Dezer dagen promoveerde aan de universiteit te Witwatersrand in Zurd- Afrika, de eerste inboorlinge Mary Susan Malahele, tot arts. Twee gene raties tevoren was haar grootvader door de leiders van zijn stam gege seld, omdat hij Christen was geworden. Later werden hij en- zijn vrouw uit het dorp verjaagd, omdat zij weiger den aam de gewoonte van de stam om tweelingen te doden, mee te doen. •Hadden zij het gebruik gevolgd, dan zou Mary nooit arts geworden zijn VELE BRABANTSE GEMEENTEN ZITTEN 's MIDDAGS ZONDER WATER. Tijdens deze hete zomerdagen is weer gebleken dat de installatie van die Water leiding Mij. Oost-Brabant niet de vereiste capaciteit kan ontwikkelen. Vele gemeen ten zitten in die namiddag zondier water. Men. is thans met proefboringen begon nen ia de buurt van Berghem bij Oss. Men hoopt in de loop van 1948 met een nieuw pompstation gereed te komen. SEPTEMBER IN DEN HAAG EEN CHR. GEREF. JETJGBAPPèL Zaterdag 6 September ajs. wordt om 3 uur in de Jeruzalemkerk op het Pomona plein in Den Haag een jeugd appèl gehouden vao de Zuid-Hollandise afdelingen van de Clir, Geref. Meisjes- en Jongeliergenbesiden Spre kers zijn ds B. Nederlof, van Eindhoven*, ds I de Bruyn, van Hilversum, ds J Tatm»- mrnga, van Rotterdam en. ds H W Nieuweav- hoiyze. van. Den Haag. IN DRENTHE HEEFT DE KERK TERREIN VERLOREN. Tijdens de Woensdag in Assen gehouden kerkdag Drenthe 1947 dier Nedu Herv. Kerk steldie ds J. Boonstra uit Gieten vast, dat de positie der Kerk in Drenthe ongunstiger is dan vroeger. „Dit is een reden, om nog sterker te staan, i/n onze taak!" aldus spr. Verdere sprekers waren dB W. C. LdgifiheLn* uit Zwolle, dis A. A. Koolhaas uit Amers foort en ds Beird-eloos ufit Westerbork. Honderden ha hos en heide bij Bennekom verbrand Duizenden militairen hielpen het vuur bestrijden Gistermiddag omstreeks 4 uiur woedde een hevige bos- en heidebrand in het aan natuurschoon zo rijke gebied ten Oosten van Bennekom. De brand werd het eerst gesignaleerd bij die Renkumse weg ten Zuiden van de spoorlijn Ede Arnhem, vanwaar de vlammen zich* voortgejaagd door de sterke wind, met razende snelheid verspreidden. Duizen den militairen, de Vekrwse bosbirandk weer en de brandweer van Ede, Arnhem» Renkum, Wagertingen en Bennekom bonden de strijd met de vlammen aan. Omstreeks 6 uur kon gezegd worden, dat met het vuur meester was. Enkele hom- derden ha heide en dennebos gingen in vlammen op, terwijl twee landhuizen tot de grond toe afbrandden. Autobandieten of nieuwe lift-truc? Een auto van de Tïüburgse Geneeskun dige Dienst, die op de weg van Utrecht naar Den Haag reed, nam even voor de kruising van de weg naar Leiden een man. op, die wanhopig met zijn armen zwaaide. De man verteMe, dat hij met zijn auto voor twee liftende militairen stopte, dezen hem een revolver onder de neus MeMen en dwongen direct uit te stappen, waar na de militairen, die Engels spraken, in vliegende vaart met de auto verdwenen. De auto van. de Tüburgse Geneeskundige Dienst zette een achtervolging in, doek slaagden er niet in de autodieven in te halen. Onze Indië-vliegtuigen passeren Ceylon Gistermiddag arriveerde op Schiphol de KLM DC-4 „Twenthe" met 33 passagiers en 1250 kg post uit Batavia aan boord Onder de passagiers bevond zich o.m. de hoofdvlootpredikant, j. h. Sillevis Smit, zomede artisten, die voor de NIWIN een tournee hébben gemaakt door Indië. Gisteren vertrokken 2 vliegtuigen naar Indië, waarvan een tegen middernacht. De laatste dagen zijn, ondanks de door overstroming veroorzaakte moeilijkheden, a" twee KLM-vIiegtuigen Ceylon ge passeerd in de richting van Nederland. ZAT. HET AAN BANDEN WORDEN GELEGD? De laatste week heeft Rusland, het vetorecht in de Veiligheidsraad tot een onding gedegradeerd door weer 7 maal dit recht te gebruiken. Hetgeen gisteren in deze Raad geschiedde, is er opnieuw een bewijs van. Voor de Argentijnse re gering was dit aanleiding om de Algeme ne Vergadering der Ver. Naties te ver zoeken, drie dagen na de komende gifting dezer vergadering, een conferentie van alle Ver. Naties te beleggen, om zo mo gelijk tot herziening van de bepaling gen inzake het vetorecht, vervat in het Handvest der V.N., te komen. Algemeen verwacht men in kringen der UNO, dat deze Argentijnse stap de grootste strijd, over het vetorecht zal ontketenen, die ooit over dit onderwerp is gevoerd. Gisteren behandelde de Veiligheidsraad de lidmaatschapsaanvragen vaaa Italië, Hongarije, Oostenrijk, Bulgarije en Roe menië. Alle verzoeken werden afgewezen. Hongarije kreeg 1 stem voor en 1 tegen. Om Italië ontbrandde een strijd, die ten slotte toch in het nadeel van het land moest uitvallen. Negen landen stemden vóór het verzoek, doch Rusland bestemde zijn zeventiende veto voor Italië.Ar gentinië en zes andere Latijns-Amerikaan se republieken hebben inmiddels aan Trygve Lie, de secretaris-generaal der V. N., gevraagd, een voorstel tot herzie ning van het Italiaanse vredesverdrag op de aanvullende agenda der Alg. Vergade ring te plaatsen. De achttiende keer, dat Gromyko het veto-recht misbruikte, betrof Oostenrijk. De Amerikaanse afgevaardigde hield een pleidooi voor dit land, met het resultaat dat 8 landen zich vóór de toelating uit spraken. Het mocht echter niet zo zijn. Ook de aanvragen van Roemenië en Bul garije werden afgewezen. Engeland ea Amerika waren van mening, dat deze lan den niet in staat zijn» de verplichtingen van het Handvest na te komen, terwijl de Russische afgevaardigde, Gromyko ver klaarde, dat alle ïidmaatschapsaan vragen niet in behandeling kunnen worden ge nomen, alvorens de respectieve vredes verdragen van kracht geworden zijn. Zo als bekend, wacht dit van kracht worden nog slechts op Rusland.... Russisch protest tegen Ruhr bijeenkomst Rusland heeft bij Engeland geprotes teerd tegen de AmerikaansEngels—i Franse besprekingen over het Ruhr ge bied, die vandaag te Londen zijn begon nen, aangezien deze besprekingen zonde* Rusland in strijd zou zijn met de ovea> eenkomst van Potsdam. ULTIMATUM AAN JODEN VAN „EXODUS 1947" De illegale Joodse immigranten, die zich aan boord van de drie Britse vrachtsche pen voor de Zuidkust van Frankrijk be vinden, hebben gisteren van de Britten een ultimatum ontvangen, op grond waarvan zij binnen 18 uur van boord moeten gaan, willen zij niet naar Durts* land worden overgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2