Ukuuir getivstift(Cimranl Regering schenkt klare kamillenthee, géén wijn HET IS HAAST TE GEK 0M WAAR TE ZIJN Bakkers stropen vandaag de mouwen weer op IDisf Tl VtWDAC, 2» AUGUSTUS lMf Aotat eo I ill Mill |MiUi« No. Abonnementsprijzen £0.26 per week £1.10 per maana £3-25 per kwartaa (bij betaling p kwit verh. tn. admJcostenj Advertentiën f 04/ per m.m. BQ contract belang rijke korting. Telefoonnummers.' Dlr en Red 2040t Administratie 22710 CkristeHjk-N ationaal Dagblad Bureaux Redactie SB Administratie HOGE WOERD 10 Postrekening S00M Hoofdredacteur Dr E. DIS MSB Chef-Red actie H. W. J. ENSERINK voor Leiden en Omstreken t&e*h&slUb \t phehlfofü myn b#rl in tegljeiwpoel" WACHTEN TOT DINSDAG Nog zijn we in de onzekerheid. Nog we ten we niet of de" Regering besloten heeft. Zij zal moeten besluiten, doch intussen is er weder een dag verlopen, waarin we op een beëindiging van de onhoud1- bare toestand hebben gewacht. Wel heeft de Regering bij monde van de woordvoer der van buitenlandse zaken een verkla ring afgelegd, maar een ver-„klaring" is dit niet te noemen. De woordvoerder zei- de n.l.: Het is onmogelijk op alle geruchten en speculaties commentaar te geven. Wel kan verklaard wo'rden, dat de Regering zich op het standpunt blijft stellen, dat de Veiligheidsraad niet bevoegd is. t.a.v. het conflict in Indonesië beslissingen te nemen. Verder, dat de Regering met bij zondere belangstelling uitziet^naar het verloop van de zitting van de Veiligheids raad van Vrijdag a.s. Het kabinet zal on getwijfeld na deze zitting van de Veilig heidsraad alle aanleiding vindien om bij een te komen ter bespreking van de si tuatie. Of het kabinet dan belangrijke be slissingen zal nemen, van welke aard ook, zal rustig moeten worden afgewacht. In dit verband moge er op gewezen Worden, dat de Regering Dinsdag een verklaring voor de Kamer zal afleggen. Inmiddels komt nü uit Batavia een te legram van de gewoonlijk Welingelichte correspondent van de Ass. Press, dat er een grootscheepse hervatting van de poli tie-actie wordt verwacht, indien de Vei ligheidsraad de republiek niet gelast, de Vijandelijkheden te staken. Wat zal de Veiligheidsraad heden besluiten? De zitting van de Veiligheidsraad van heden zal van het grootste belang zijn voor de verdere ontwikkeling van de toe- stand~ in Indië. Naar men weet, heeft China voorgesteld, dat de Raad zal ac- coord gaan met het door Nederland voor genomen internationale onderzoek en dat de Raad verder voorlopig niets anders doet dan de officiële rapporten bestude ren. Te verwachten is, dat Amerika, Enge land, Frankrijk, België dit voorstel zul len steunen en dat Syrië, Australië, Rus land en Polen zich hiertegen zullen ver zetten, ofschoon men in dergelijke debat ten nooit zekerheid heeft, dat er geen plotselinge onverwachte wendingen zul len komen. Gaat alles naar verwachting, dan is de beslissing in handen van Bra zilië en Columbia, want de Raad kan geen voorstel aanvaarden als niet minstens zeven leden voorstemmen. Zelfs dan nog os de aanneming niet verzekerd, omdat de vijf grote mogendheden steeds een veto kunnen uitspreken (dit zijn Engeland, Frankrijk, Amerika, China en Rusland), en een veto van Rusland is wearschijn- MARCHEER OP EN HELP ONS De Verenigde Chinese Genootschappen aan Sumatra's Oostkust hebben dr Van Mook gesmeekt om snel verlossing te brengen aan de Chinezen te Pankalan Brandan, wier woningen door Ide repu- klikeinen zijn verband en die dreigen van honger te sterven. Amerika blijft bereid helpende band te verlenen In de officiële tekst van de verklaring, waarin hij zijn aanbod van goede dien sten in het Indisch geschil intrekt, deelt de Amerikaanse Minister vam Buiten landse Zaken mede, dat dit niet zeggen wil, dat Amerika zich uat deze aangele genheid zou terugtrekken. Amerika blijft belang stellen en wenst behulpzaam te zijn bij de totstandbrenging ener vreed zame oplossing. lijk. Ook is er een felle strijd te verwach ten over een voorstel om onze troepen te gelasten zich terug te trekken. Rusland en Polen zullen dit zeker steunen, doch het is zeer de vraag of zij de nodige zeven stegimen kunnen bijeenbrengen. Het ei verdwijnt geheel uk de restaurants De St. Grt. van gisterenavond bevat de beschikking, dat het restaurants, brood jeswinkels e.d. inrichtingen verboden is eieren te gebruiken voor het bereiden van spijzen, dan wel afzonderlijk te serveren. Naast de vermindering van het vlees- rantsoen ne de verslechting van de kwaliteit der koffie (50 pet. koffie en 50 pet. mout) is d'it een nieuwe tegen slag voor deze bedrijven. Grote schoonmaak in het kamp? Neen, soldaten trekken uit met vuurzwepen om de brand op de Leusderheide binnen de gestelde grenzen te helpen houden. De heidestruiken, werden nl. weggebrand om mijnen e.d. te kunnen opruimen. MAAR HET IS NIET TE GEK VOOR INDIE Onze Indië-redacteur te Batavia sein de ons hedenmorgen: Daar de republikeinse ex-burgemees ter van Batavia, Soewirjo, en de ex-loco burgemeester beschouwd worden als elementen, die aanzetten tot actieve te genwerking van het wettelijk gezag, zul len zij op last van de Regering naar Djokja worden getransporteerd. Ten aan zien van Gani en Tanzil is nog geen be slissing genomen. Zij zullen slechts naar Djokja worden vervoerd, indien zij dit zelf wensen. De Indonesiër Dasaad, directeur van het gelijknamige handelsconcenn tè Ba tavia, is er met töestemmdng van de Ned. Regering in geslaagd, twee privé-kust- vaartuigen in Nederland te laten aan bouwen, waarbij een grote Bankinstel ling te Amsterdam medewerking ver leende. De schepen zijn -bestemd om de inheemse producten uit de gehele Ar chipel op te halen voor export. De sche pen zullen in hoofdzaak met Nederlandse zeelieden worden bemand. Dasaad ver trekt dezer dagen per vliegtuig naar Ne derland om vandaar dootr te reizen naar Amerika, teneinde handelscontracten te sluiten. Een broer van Sjahrir is Euro pees vertegenwoordiger van Dasaad in Brussel. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat er inderdaad recalcitrante republikeinen worden teruggezonden. De regerings commissarissen. zijn nl. door het Gouver- DE GAULLE ONTMOET TEGENSTAND De Franse socialistische partij en de gekondigd, dat alle afgevaardigden, die zich aansluiten bij de nieuw gevormde parlemëntsfractie van De Gaulle, auto matisch buiten de partij zal worden ge sloten. Dit zal echter eerst kunnen blij ken in October, wanneer het zomerreces van het parlement voorbij is. nement gemachtigd, indien de omstan digheden daartoe aanleiding geven, der gelijke personen naar de demarcatielij nen te geleiden, zo zij dit wensen. Zij moeten dan maar zelf zien, hoe de reis verder verloopt. Onder anderen worden naar Fort de Koek, waar de nieuw-be- noemde onderbevelhebber van het repu blikeinse leger, de communist Soetono, een nieuwe hoofdstd der republiek aan het stichten is: De plaatsvervangend burgemeester van Padang en een dertig tal politie-ambtenaren. Deze maatregel betreft enkele belhamels en niet grote convooien van rebellen. Prins Bernhard beschermheer Ver. Ex-Pol. Gevangenen Z.K.H. Prins Bernhard heeft het be sohermheerschap aanvaard van de Ned. Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd. Een nieuwe verklaring van dr Van Mook De Nederlandse voorlichtingsdienst te Batavia heeft een verklaring van dr Van Mook bekend gemaakt, waarin deze in overeenstemming met zijn radiorede te kennen geeft: A. dat Nederland zo spoe dig mogelijk een interim-regering zal in stellen; B. dat Nederland de bezette ge bieden zal in handen houden en spoedig de grenzen zal vaststellen; C. dat con structieve politieke organisaties in die streken de steun zullen hebben van de Regering als voorwaarde voor vorming van eigen gezagsorganen en de totstand koming der V.S. van Indonesië. Wat be treft de afwijkingen, die gebleken zijn tussaa de Engelse tekst van de rede van dr Van Mook en de Nederlandse, neemt de voorlichtingsdienst de verantwoorde lijkheid op zich voor de niet gelijktijdige verstrekking van beide teksten aan de pers. Denemarken weet geen raad met zijn vlees De bevolking kan kopen en eten naar hartelust Tengevolge van de grote droogte in Denemarken moet in dit land een onge kend groot percentage van het vee wor den afgeslacht en dit, terwijl de koel huizen reeds „vol zitten". De Deense re gering heeft dan ook besloten, de vlees- rajitsoenering gedurende enkele weken op te heffen. Ook wanneer in Denema ken het vlees „vrij" is, blijft het nog zeer de vraag, of voor het overtollige vlees een- afzetgebied zal worden gevonden, in het bijzonder omdat alle West-Europese landen in een dergelijke positie ver keren. Voordeel van grote familie Piet Visser uit Marydale in Zuid- Afrika, heeft 110 kinderen, kleinkin deren en achterkleinkinderen. Hij is candidaat voor de gemeenteraadsver kiezingen en zijn afstammelingen zul len genoeg stemmen opleveren om hem gekozen te krijgen. j Toch nog gewonden op de brandende Leusderheide Gistermiddag om half drie gebeurde op de Leusderheide toch nog een onge luk met een granaat, die door het ont stoken vuur tot ontploffing kwam. Het was een Duitse IVz cm granaat, die een vaandrig van 8 R.I. neervelde en een buikwond bezorgde, een soldaat aan een dijbeen trof en een vrouw, die voor haar woning naar de brand stond te kijken aan een arm. Er zijn nog voortdurend ontploffingen. WAPENSTILSTAND MET DE MINISTER GESLOTEN Op nog onverwachte wijze is een einde gekomen aan de staking der bakkers in Amsterdam. In een gistermiddag gehouden spoedvergadering hebben de patroons be sloten hedenochtend weer brood af te leveren. Verschillende bakkerijen hadden hun -ovens op temperatuur gehouden en tezamen met hun collega's, d^ over moderne outillage beschikken zal heel Am sterdam spoedig weer van brood zijn voor zien. Door de vergadering werden twee moties aangenomen. In de eerste werd tot uitdrukking gebracht, dat de bakkers een grote eensgezindheid aan de dag hebben gelegd tegen de d°or de minister vastge stelde bloemprijs. Met de wetenschap ech ter, dat door de interpellatie van dr. ir. DAT plannen worden beraamd om een brug tot stand' te brengen over de Zand- kreek tussen Noord- en Zuid-Beveland. DAT gisteravond te Zand voort de 66-j. kunsthandelaar B. H. Kemper, uit A'dam, in zee is verdronken. DAT in het 60 jaar oude Concertgebouw te A'dam verschillende noodzakelijke verbe teringen zijn uitgevoerd. DAT het Limburgse plaatsje Reuver, half weg Vemlo en Roermond, met 500 woningen wordt uitgebreid. DAT een ziekenauto van de A*damse GG en GD gisteren het voorbalkon van eer tramwagen heeft geramd, wonder boven Wonder zonder persoonlijke ongelukken. DAT de productie van schoenen de eerste 5 maanden van dit jaar resp. 764.000, 699,000, 767,000, 778.000 en 744.000 paar bedroeg. DAT de Partijraad van de P. v. d. Vrij heid op 6 September te Scheveningen ge ïnstalleerd wordt. DAT er in ons land op 31 Juli j.l. 18.800 geregistreerde geheel werkloben waren, tegen 47.000 op 31 December 1946. DAT dezer dagen op feestelijke wijze in Moordrecht het 150-j. bestaan der N.V. Kon. Ned. Tapijtfabrieken is herdacht en de 350 personeelleden volgende week een gebrand schilderd raam zullen aanbieden. DAT 10 Italiaanse journalisten, die op uit nodiging van de K.L.M. een bezoek aan Ne derland brengen, gisteren een rondvaart door de R'damse haven hebben gemaakt. DAT te A'dam vertoeft commandant J. Soares de Oliveira, die in opdracht van de Portugese regering in ons land de metho den voor zeevaartopleiding en watersport bestudeert. DAT minister Huysmans momenteel in Zeeland besprekingen voert inzake diverse industriële kwesties. DAT op een te Apeldoorn gehouden ver gadering van de Ver. van Broeder ij en en Pluimveefokbedrijven het pleit werd ge voerd voor een zo snel mogelijke opvoering van de pluimveestapel. DAT gisteren in de lederfabriek „Rosario" te Dongen enkele tientallen pakken haar zijn verbrand, benevens de extractkamer. DAT door de lage waterstand de nacht vaart op de gehele Waal is verboden. DAT de le compagnie dienstplichtigen van de Kon. Maréchaussée gisteren een mars door Apeldoorn heeft gemaakt DAT ir. S. R. Sybrandy te Arnhem is be noemd tot directeur van de Centrale Melk- controledienst aldaar. DAT in het Van Abbemuseum te Eind hoven momenteel Zuidelijke kunstenaars exposeren. DAT de stoffelijke overschotten der ge allieerde soldaten van het speciale oorlogs kerkhof te Venlo worden overgebracht naar een centrale begraafplaats te Jonkersbosch bij Nijmegen. DAT in de afgelopen drie weken door de CCD in het rayon Waalwijk honderd var kens, voor het houden waarvan geen ver gunning aanwezig was, in beslag zijn ge nomen. DAT in Sept. te Waalwijk een sociale avondschool ter verdieping en bestudering van. sociale en economische vraagstukken voor de Middenstand wordt geopend. DAT binnen drie maanden de nieuwe baily-brug over de Maas bij Venlo voor het verkeer zal worden opengesteld. A.H.W. Hacke (P.v.d.V.) de strijd van de bakkers uit de sfeer van ambtelijke wille keur zal worden gehaald en in het volle licht der openbaarheid op democratische wijze zal worden behandeld, heben de bak kers besloten het werk te hervatten. In de twede motie wordt bepaald, dat de onderhandelingen van de Bedrijfsunie met de vrije organisaties oveer een loonsver hoging voor de bakkersgezellen vooorlo- pig wordt opgeschort. De bakkers beschouwen deze periode van onderhandelen echter als een wapen stilstand met de minister. Ook Wt bakkers uit Groningen, Fries land en Drenthe zijn gisteren bijeen ge weest. Zij verklaarden zich geheel solidair met hun Amsterdamse collega's, maar wil den, hangende de besprekingen, geen sta king forceren. In eeen motie aan minister Maansholt een Prof. Brouwers, dir.-gen. voor de prijzen, gaven zij hun- afkeuring te kennen over de vaststeling van de broodprijs, evenals de wijze waarop dit is geschied. De bakkers in Eindhoven hebben be sloten niet in staking te gaan. Tenslotte is ook de staking onder de Kamperbakkersgezellen, in verband met weigering van verschillende patroons tot het betalen van de extra week loon als vacantie-toeslag, bijgelegd. Reeds Dinsdag gaven de meeste patroons zich gewonnen. Vrij veel wind Tpt morgenavond verwacht De Bilt: Matige, overdag krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. Op de meeste plaat sen tijdelijk wat bewolking, doch vrijwel overal droog weer met ongeveer dezelfde temperatuur. ZON EN MAAN Zaterdag 28 Augustus: Zon op 5.85 er* ondpa: 19.50. Maan op 14.22 en onder 22.41 E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1