Op actie met de Ned. troepen in Midden-Java EEN NIEUW KLEDINGSTUK NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG, AUGUSTUS M BAMBOE'S MET SCHERPE PUNTEN LAGEN KLXAR... (Van onze Indië-redacteur.) WEST-SECTOR, 1 Augustus. Vijf dagen hebben wij gezworven aan het Midden-Java-front. Zijn wij getrokken van Noord naar Zuid; van Oost naar West. Hebben wij van heel nabij het leven kunnen meemaken van onze Hol landse soldaten in deze zo moeilijke en zware tijd. Wij hebben hen zien oprukken; pope lend van ongeduld, omdat hun kamera den, op de flanken links en rechts, dé vastgestelde doelen reeds hadden bereikt. Wij hebben hen zien oprukken: de ze nuwen tot het uiterste gespannen, omdat iedere actie hoe goed ook voorbe reid tóch altijd kans heeft te misluk ken. Maar wij hebben óók gezien, op welke wijze zij omgingen met de bevolking van de geïsoleerde dorpen, en omgekeerd, hoe deze bevolking reageerde op de aanwe zigheid van de Hollandse jongens.van de beste propagandisten, die Nederland maar wensen kan! Nog is de zon niet opgegaan. De prille morgen heeft juist aanstalten gemaakt om het sombere avondkleed van zich af Het doel bereikt. De Nederlandse vlag Is in top gegaan. te werpen. Het is stil, doodstil om ons heen. En tóch. Slapen zij daarginder, in dat tenten kamp? Neen, zij doen of zij slapen, maar in werkelijkheid liggen zij reeds uren wak ker; hebben zij wellicht geen oog aicht gedaan, vannacht. Jonge kerels zijn net: Hollandse jon gens. Dagenlang hebben zij reeds ge wacht op het ogenblik, dat zij uit hun enge schelpenwereld konden losbreken dat zij naar voren konden gaan, dwars over heuvel en kali. Niet om ellende en verderf te zaaien; niet om alles kort en klein te slaan, maar slechts: om voorgoed af te rekenen met die opstandige terrorist, die zich nimmer stoorde aan afspraak en belofte. Gisteravond kwam de order. Morgen oprukken, luidde die. Morgen bij daglicht. En de avond króóp voorbij De klap is raak geweest. Het heeft ten hoogste een paar uren geduurd, voordat onze troepen op het punt aan kwamen, waar zij wezen moesten. Het waren de pantserwagens, die het spits afbeten, en daarachter volgden de genis ten en infanteristen. Niet eens zo'n groot aantal, maar toch ruimschoots voldoende om de tegenpartij, plus de wegversper ringen en de landmijnen, in zijn geheel op te ruimen. Er is wat geschoten; zelfs moest af en toe van zwaar mitrailleurvuur worden gebruik gemaakt, maar de republikeinen waren dermate onder de indruk van het geen zij in de verte zagen aankomen, dat van al hun voorgenomen plannen om „stand te houden tot de laatste man" niet veel anders overbleef dan het in- brand-steken van tientallen woningen. Zelfs de extra versterkte pillboxen vermochten het niet, de Indonesiche wachtposten gerust te stellen Ook deze namen geen risico; zij namen de benen. De achtergelaten schoenen, welke op een hoop aan de kant van de weg waren op gestapeld, wezen op het overhaaste van de vlucht. Maar er was nog iets anders, dat daar, bij de eerste wegversperring, gevonden werd: een hoeveelheid kaarsrechte bam- boe's, vlijmscherp toegespitst aan het dunste einde. „Bamboe roenting", mom pelde de Nederlandse commandant, „het wapen, waarmee zij ons in een man tegen man-gevecht moeten overrompelen." Verder ging het. steeds verder, er was geen tijd te verliezen. Maar voorzichtig nu. De hoofdweg kromde zich in het I Noorden om en daar lagen, aan weers kanten van de dessa-straat, gapende, open terreinen. Was van die kanten uit het gevaar te verwachten? Zij-patrouilles werden het veld ingestuurd. De hoofd macht hield even stil. Trouwens, op het volgende gedeelte van de weg waren verdachte plekjes waargenomen. Lossig lagen op bepaalde punten stenen en zand opgehoopt en dat betekende: atten tie, landmijnen! Stormloop Maar al te dikwijls vorderde het heel veel tijd, voordat deze obstakels onscha delijk waren, gemaakt. Doch zorgvuldig gingen de pioniers te werk en zo was de vondst meestal groter, dan men op het eerste gezicht verwacht had. Want behalve voor landmijnen, had de tegen partij ook een grote voorliefde voor vliegtuigbommen, meestal afkomstig uit oude Nederlandse dumps, welke explosie ven onder bruggen werden „aangehaakt,'* om deze, bij nadering der Nederlandse troepen, tot ontploffing te brengen. Soms lukte het, maar ook heel dikwijls waren zij zo ondeskundig aangebracht, dat zij niet het minste gevaar opleverden voor de oprukkende eenheden. Bij een keurig gecamoufleerde tankval werd juist nog zo'n bom gevonden. Het gewicht? Tweehonderdvijftig kilo Niet laten afschrikken: nu recht op de stelling aan, die verborgen achter een hoop klittend struikgewas, wel eens een venijnige wachter kon zijn van de Indo nesische republiek. Stormloop! Vastberadener dan tevoren dook de troep naar voren. Doch nauwe lijks waren tien, vijftien meter afgelegd, of van de rechtse heuvel gaven de repu blikeinen een langdurig mitrailleur-vuur af. Kletsend sloegen de kogels tegen de kleiige berm van de weg. Dekken. Vuur beantwoorden. De Nederlandse machinegeweren maaiden minutieus door het gehele terrein, van waaruit de scho ten afkomstig waren. Nogmaals, en nog maals. Toen werd het stil. De tegenpartij had het ondoenlijke van de zaak ingezien. In nóg sneller tempo joeg deze naar het Zuiden, naar het hartje van Soekarno's „bedreigde" republiekNu was het tijd om de kolossen van bomen, welke de republikeinen als versperring over de volgende kilometer van de weg hadden neergeploft, te verwijderen. Moeizaam ging het; zwaar was de last. Mogen we -helpen? Maar wat was dat? Achter de laatste sectie kwam de Indonesische burgerbe volking uit de huizen te voorschijn. Eerst schuchter, toen vrijer, en steeds kwamen er maar meer. Of zij mochten helpen om de bomen weg te slepen? Wel ja waar om niet. Alleen: moesten dèt nu de men sen verbeelden, die wat er ook ge beurde achter hun leiders te Djocja stonden? Tijd om over dat vraagstuk na te den ken, had de troep niet; bovendien de soldaten waren te nieuwsgierig om te zien, wat bet laatste gedeelte van de opmars brengen zou. Driekwartier verder moesten zij, voor dat ze het wisten. En wat ze toen zagen, vervulde hen met afgrijzen. Afgebrande woningen; geplunderde winkels, ver nielde fabrieken. Het grootste huis, dat intact was gebleven, had op de voorgevel een levensgroot anker staan. Het ken teken van de Alri, van de republikeinse marine, maar wat deed die hier in het binnenland. Voorzichtig ging men het „hoofdkwartier" binnen, en het voorge voel bleek maar al te juist te zijn. Op verschillende plaatsen waren booby-traps aangebracht, zodat de pioniers ook hier gelegenheid kregen zich te kwijten van hun lang niet gemakkelijke taak. De grootste vondst werd echter gedaan in de voorkamer van het gebouw. Daar hing een oud schoolbord, thans voorzien van „het laatste nieuws." En daar stond zowaar op geschreven: „De republikeinse landmacht is er hedenmorgen in geslaagd de stad Semarang op de Nederlandse troe- ren te heroveren. Merdeka!" Semarang en Merdeka. Vreemd, vanmorgen bij het vertrek wapperde de Nederlandse vlag nog vrolijk boven de verschillende gebouwen van de stad. Republikeinse propagandaMaar wat die voor uitwerking ook moge heb ben thans gaat diezelfde vlag, die trotse Nederlandse driekleur, naar boven, aan de voorste -mast van het gebouw waarin twee uur geleden nog de repu blikeinse marine gevestigd was. Wat een prachtig ogenblik is dat! Wim Tausent. Tengevolge van de vertraging in het ludhtpostverkeer kunnen wij eerst thans met de publicatie van de frontbrieven van onze Indië-redacteur beginnen. Ongetwijfeld zullen onze lezers er ook thans nog grote belangstelling voor hébben. EEN RIJKE BRON VAN GEGEVENS OVER INDIë. „Indonesië," chronologisch documen tair overzicht," samengesteld door mr J. A. Mommering, redacteur van Keesings Historisch Archief. Uitgave van Syste men Keesing, Amsterdam. Een handige en zeer bruikbare verzameling van data en gegevens, die van belang zijn om zich op de hoogte te stellen van de Indische za ken. De samensteller heeft er naar ge streefd niet beoordelaar maar verzame laar te zijn en heeft iets zeer handigs en nuttigs tot stand gebracht. Uit Amerika is een nieuw kledingstuk tot ons, in de Oude Wereld gekomen, waarvan we eigenlijk niet precies weten of het nu een jasje of een blouse is. In het Engels heet het „jacket" en dat duidt op jasje. Hoe het ook zij, we zullen de „jacket" dankbaar aanvaarden en dragen net waar en wanneer ons dat het prettig ste lijkt. En dat zal wel heel dikwijls zijn. U ziet er hier één, gemaakt van tamelijk zware en ruige gestreepte wollen stof, die hier in de breedte is gebruikt voor het jakje zelf, maar in de lengte voor de mou wen en de sluiting. Een heerlijk kleding stuk voor het sportieve jongemeisje en de sportieve jonge vrouw, aan het strand, op de fiets, in de zeilboot en op een wandel tocht. Maar ditzelfde' jak en zou „iacket" niet hetzelfde zijn als ons ouder wets maar gezellig klinkend „jak"? lijkt ons ook een heerlijk bezit als we een half jaar verder zijn en als we o zo dank baar zullen zijn voor een echt warm kle dingstuk, dat ons in een onverwarmde kamer op temperatuur kan houden. Wie aan een meter dikke gestreepte wollen stof haar punten besteedt, heeft ze inder daad goed besteed. Het tweede jakje, dat we u hier laten zien is gemaakt van gestreepte kunstzijde en vertoont wel enige gelijkenis met een Het „Jacket" een prettige dracht voor de vacantie eA. pyama-jasje. Het is kennelijk bedoeld voor het sportterrein en zal bij ons bo vendien wel het succesnummer worden van menig kantoormeisje. Deze jakjes bieden echter voor de jonge vrouw nog hele andere mogelijkheden. Het is in Amerika en Engeland reeds jarenlang ge woonte, dat aanstaande moeders jakjes dragen van juist deze lengte, heel ruime, ook flatteus voor a.s. moeders los hangende gevalletjes van soepele zijde of van gewoon katoen of van linnen of kunstlinnen. Tot nu toe waren deze blou ses gewoonlijk gesmockt onder de schou derpas, maar waarom zou men deze mo derne modellen niet voor hetzelfde doel gebruiken? Ze zijn veel practischer dan onze japonnen, die steeds maar weer moe ten worden uitgelegd en uitgelegd en, omdat ze werkelijk heel ruim gemaakt zijn, veel flatteuzer en minder opvallend. Ook met het oog op de textielschaarste is deze dracht zeer aan te bevelen: inplaats van er een aantal nog zeer bruikbare ja ponnen aan op te offeren, kan de aan staande moeder op deze wijze volstaan met één enkele rok met zeer ruime over slag en een paar van deze uiterst mo derne en gezellige jakjes. Minder punten, meer comfort! Duitsers in dienst ran Soekarno Nazi's, communisten, deserteurs en smokkelaars De persdienst van Nationaal Reveil geeft ons de volgende namen van per sonen, drie collaboreren met de republiek Indonesië: Frau Bergmann, lerares in het Russisch aan officieren van de T.R.I.; Herr W. K. G. M w e r, die de republikeinse nationaliteit heeft aange nomen; Johann Jo.rdan en J. Kör- per, polizei-experts der politie van Soe karno; Sovjet-commissaris Si sow, drie 15 Februari te Singapore aankwam met een introductiebrief der Chinese rege ring voor de bekende republikeinse in koper Yeo Yoo Song, vroeger in relatie met N. T. Pla tin, assistent handels- vertegenwoordiger der Sowjet te Cal cutta, die midden Januari "eveneens te Singopare aankwam en contact heeft ge vestigd met de Namceco Handelsonder nemingen, aan het hoofd waarvan Gani stond, over verkoop van rubber, peper en copra aan Rusland; Hung ton, wa pensmokkelaar, die zaken deed met Gani via de Batakker S. L. Te Tebing, wien hij in Januari een belangrijke offerte deed van wapens en munitie, gezagvoer der van de L.C.T. „Hai Sing"; Row* 1 i n s o n, wapensmokkelaar, wien de positie is aangeboden van hoofd van de republikeinse zeevaartschool te Cheri- bon; bij het propaganda-apparaat: Miss Muriel Pierson, „Surabaya Susie", geboren op het eiland Man, drie nauwe relaties heeft met generaal Soeotomo, en voor de radio spreekt; Miss Daven- t r y, een vrouw, die eveneens voor de radio optreedt; Thomas Leyman, oud-guerillalerider op de Fhilippijnen, die propagandabijeenkomsten houdt met communisten; Schaap, ex-vertegen woordiger van de Colgate-Palmolivefa- brieken en anti-Nederlands propagan dist; Max Willi ams, Australisch de serteur, die radiotechnici opleidt; R o- b e r t s, schrijver van radiocommenta ren; James Mijsberg, wapenleve rancier der republiek, ock van Dakota's en amphibietoestellen, tussenpersoon van Kartowiana's hoofdkwartier der T.R.I. op Sumatra. VISSERIJBERICHTEN. SCHEVENINGEN20 Aug. Bimnen van de haringvisserij de logger Sch 233 32 last haring, waarvan 200 k. steurharing. De vangstberichten van hedenmorgen, uit zee luiden: Sch 95' 3 k., Süh 89 5 k., Sdh 50, Sóh 47, Sch 325, Sdh 333, Sdh 223, Sch 275, Sdh 110, Sch 284, Sdh 8, Sch 66, Sch 246, Sch 332, Sdh 53, Sch 140, Sdh 274, Sch 73. Sch 133 geen vangst, Sdh 180 2 k., Sch 46 50 k., Sch 63 6 k., gisteren 80 k. (32 1. aam boord), Sch 3 20 k„ Sch 14 65 k„ Sdh 6 68 k., Sdh 186 35 k., Sdh 14-1 5 k„ Sdh 195 6 k., Sch 402 1 k.. Sch 159 1 k., Sdh 104 30 k., Sch 40 3 k„ Sch 49 1 k., Sch 262 5 k., Sch 30 geen vangst thuis - stomende)Sch 78 5 k„ Sch 305 39 k met de treil, Sch 339 1 k„ Sch 87 1 k., Sdh 200 40 k., Sch 103 20 k., Sch 75 thuis stomendi?, Sch 77 12 k., Sdh 201 1 k.. Sch 264 1 k.. Sch 353 5 k. Besomming kustvissers: Sch 59 f 29, Sch 26 f30, Sdh 43 f60, Sch 10 f 80. Sch 165 f59, SL 8 f310, SL 49 f 110, Uk 125 f 40, SL 47 f170, SL 12 f 480, OD 8 f160, Kw 215 f190, SL 16 f170, Kw 27 f50, SL 11 f 295, SL 6 f200. Notering verse vis: kleinimddd'elsdhol f 16 tot f 19, kleinschol f 17.50 tot f 16, schol 3 f5.10 tot f7. Radioprogramma voor vanavond Hilversum I (301 m). NCRV. 7.00 Nieuws; T.15 C.N.V.; 7.30 Actued geluid; 7.45 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Parelende klanken; 9.15 Over Simavi; 9.35- Zang en piano; 9.50 Orgel; 10.30 Nieuws; 10.45 Ajvondwerdenikdng; 11.00 Avondiklanken; 12.00 Sluiting. Hilversum II (415). VARA. 7.00 Zang; 7.15 Nieuws uit Imdië. VPRO. 7.30 Lezen in de bijbel. VARA. 8.00 Nieuws; 8.05 Dingen van de dag; 8.15 Residentie-Orkest; 9.15 Hoor spel ..Meneer Sampson"; 10.06 Malando; 10.35 Reginald Poort; 10.45 De vinger in de pan; 11.00 Nieuws; 11.15 Op vleugTen van muziek; 11.25 Ray Ventura: 12.00 Sluiting. Wat de Radio morgen brengt Hilversum I (301 m). K.R.O. 7.00 iewws: 7.15 Gymnastiek; 7.30 Morgengebed; 7.45 Beethoven;. 8.00 Nieuws; 815 Pluk de dag; 9.00 Berlioz en Liszt. NCRV. 10.00 Leger des Heils; 10.15 Morgenwijding; 10.45 Orgi^l. K. R.O. 11.00 Zonnebloem; 11.45 Orgel; 12.03 Mozart; 12.30 Klaas van Beeck; 1.00 Nieuws; 1.25 Klaas van Beeck; 1.45 Vrouw. NCDV. 2.00 Continental-quintet; 2.40 Vrouw; 3.00 Gram.; 3.15 Kamerorkest; 4.00 Bijbellezing; 4.45 Pianoduo; 5.30 Disco-klanken; 6.00 Man- dolinata; 6.30 Strijdkrachten; 7.00 Nieuws: 7.15 Amusementsorkest; 7.30 Actueel geluid; 7.45 R.V.D. antwoordt; 8.00 Nieuws; 8-15 Mariniers; 9.00 Orgel; 9.30 Vaart der volken; 9.50 Met band en plaat; 10.30 Nieuws; 10.45 Avondoverdenkiing; 11.00 Avondconcert; 12.00 Sluiting. Hilversum II (413 m). AVRO. 7 oo .Ndcuwts; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Carmen Miranda; 8.00 Ndeusw; 8.15 Gram; 8.45 My na Hess; 9.15 Morgenwijding: 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Vrouw; 10.50 Kleuters; 11.00 The rgan, the Danceband atnd Me; 11.20 Morgen concert; 12.00 Gram.; 12.37 Pierre PaiMa; 1.00 Nieuws; 1.15 Jetty Cantor; 2.00 Gram.; 3.00 Voor zieken en gezonden; 4.00 U kunt het geloven of niet; 4.06 Reprises; 5.00 Kaleidoscoop; 5.20 Wat wil Je wordDn? 5.30 Sky masters; 5.50 Rijk Overzee: 6.00 Nieuws; 6.15 Sport; 6.45 Oscar Levant; 7.00 Bernard Person; 7.10 W ereld jeugdoongr es7.35 Romancers; 8,00 Nieuws; 8.05 Vacantiegangers; 8.10 Taran tella; 8.15 PhtOiarm. orkest: 9.15 'n Glas melk (hoorspel); 9.55 Orgel; 10.00 Hij en Zij; 10.3 Metropole-orkest; 11.00 Nieuws; 11.16 Frank Sinatra en Glenn Miller; 12.00 Stuit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7