Leidse Kenya-expediti nam gisteren afscheid Meest onbelangrijke iken voor 't Tribunaal NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG, 24 AUGUSTUS U47 Stadsnieuws VERTREK VASTGESTELD OP 27 AUGUSTUS Gistermiddag kwamen de deelnemers aande Kenya-expeditie, uitgerust door de Leidse Sterrewacht, bijeen in een der collegezalen van die instelling. In bij zijn van verschillende autoriteiten, ver tegenwoordigers van de wetenschappe lijke wereld en degenen, die bij de voor bereiding behulpzaam waren geweest, werden afscheidswoorden tot hen ge sproken bij het vertrek naar equatoriaal Afrika, dat thans op 27 Aug. is vast gesteld. Als eerste spreker voerde dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk, president curator van de Leidse universiteit, het woord, waarin hij er op wees, dat er reden van rechtmatige .trots bestaat voor de universiteit, dat zij zo kort na de be zettingsjaren en na de ontreddering, die na die jaren was achtergebleven, een astron. expeditie kan uitzenden, naar de resultaten waarvan de gehele inter nationale astronomische wereld met spanning uitziet. Zowel de Leidse sterre wacht, in het bijzonder de directeur prof. dr J. H. Oort, als de regering heb ben zich bijzondere verdiensten verwor ven voor het bereiken van dit plechtige moment, terwijl ook de marine zich niet onbetuigd heeft gelaten en een harer officieren heeft afgestaan niet alleen om de tocht mee te maken, doch tevens om zich voordien wetenschappélijk te be kwamen. Namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen sprak de heer H. Bannier, waarnemend hoofd van de afdeling hoger onderwijs van dit de partement, tevens secretaris van de cen trale organisatie voor fundamenteel we tenschappelijk onderzoek, die evenals het departement bijzondere steun op fi nancieel gebied heeft geschonken, waar door deze kostbare expedtitie mogelijk werd. Spr. bracht de geschiedenis van de totstandkoming der expeditie in herin nering en wees er op, dat het speciaal in deze tijd van onschatbare waarde is, dat de Nederlandse naam in het buiten land voor goed vlagvertoon versterkt wordt en gehouden op het peil, dat hij verdient. Prof. dr J. H. Oort zette voor het ge hoor in korte trekken uiteen, welke on derzoekingen de waarnemers in hun een zaamheid hopen te kunnen verrichten en waarom deze onderzoekingen juist op zulk een afgelegen plaats verricht moe ten worden. De te verrichten metingen hebben hoofdzakelijk betrekking op de plaatsbepaling der sterren aan de hemel bol. Meer dan anderhalve eeuw hebben Vijftienjarige jongen redde drenkelingetje En moest met nat pak naar Zuilen Gisteravond om ongeveer half acht viel de zeven-jarige J. E., wonende aan de Nieuwe Rijn, spelenderwijze van de wal af het water in. Juist passeerden de heer P. Eras en zijn 15-jarige zoon Arie uit Zuilen, die te Leiden hadden gelo geerd. De heer Eras kon niet zwemmen, zijn zoon echter des te beter. De jon gen wist de drenkeling, die reeds onder water was verdwenen, nog bij zijn pols te grijpen en hem op de wal te brengen. Met een nat pak moest hij echter naar Zuilen Burgemeester bezichtigde volks tuintjes Met weth. Van Schalk naar „Ons Genoegen". Gistermorgen heeft de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, alsmede de wethouder van onderwijs, de heer J. G. van Schaik, een officieel bezoek gebracht aan de volkstuinvereniging „Ons Genoe gen" aan de Sumatrastraat. Nadat de voorzitter, de heer A. Zaalberg, een woord van welkom had gesproken en de overige bestursleden voorgesteld waren, werd een bezoek gebracht aan verschil lende tuinen en tuinhuisjes, waarvoor de beide bezoekers zich sterk interesseerden. Ook bleek de burgemeester een liefheb ber van bramen te zijn. Na in het club gebouw een kopje koffie gedronken te hebben, gepresenteerd door de dames van het dames-comité, bezichtigde het gezel schap de tuinen en tuinhuisjes op het vaste volkstuincomplex. Ook hier toonde men zich enthousiast over het vele mooie, dat te zien was. Bovendien werden hier de druivenkassen en vruchtbomen ge toond, alsmede verschillende mooie bloemtuinen. Er werden bloemen en komkommers aangeboden, die dankbaar werden geaccepteerd. Het bezoek werd door het bestuur van „Ons Genoegen" zeer op prijs gesteld. Nadat de burge meester met enige woorden bedankt had voor het vele mooie, dat hij hier gezien had, werd afscheid genomen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hermanus W. W., z v. F. W. Biegstraaten en H. M. Maas; Yvonne Ch. d v. W. Bekooij en E. H. G. M. van Hooi donk; Antonius H. z v. H. L. A. Righart van Gelder en M. J. C. Bergman; Joyce M. d v. A. R. Kolff van Oosterwijk en H. J. Buitendijk; Wilhelmina C. A. G. d. v. T. Veenings en G. M. van Bohemen; Jacobus S. z v. G. F. Kolderman en J. M. Sjardfjn. Overleden: F. P. van Zeijl, 22 jr.; J. Houwer, .67 jr; M. B. Leuering, 45 jr,* J. Louwrier, 42 jr. de astronomen zich met deze plaatsbe paling beziggehouden, waarbij de meri diaan-cirkel als voornaamste hulpmiddel fungeerde. Hoewel de verfijndheid van dit instrument bijkans geen grenzen meer kent, is steeds duidelijker geble ken, dat al die nauwkeurigheid het op treden van kardinale fouten in de be paling van een der coördinaten, de decli natie, niet kon voorkomen. Thans is voor deze Kenya-expeditie een geheel nieuw instrument ontworpen, waarin is gebro ken met de reeds in de zestiende eeuw aanvaarde methode van declinatie meting door middel van de meridiaan cirkel. De thans te gebruiken methode werkt in plaats van met verticale met horizontale bogen, waardoor het grote bezwaar van verschillende doorbuiging door een verschillende werking van de zwaartekracht bij verschillende standen van het instrument komt te vervallen. Het idee. dat afkomstig is van Kapteyn, is het eerste in de practijk gebracht door C. Sanders in Matuba, Portugees Congo. Prof. De Sitter van de Leidse sterre wacht besloot een speciaal instrument te laten bouwen en organiseerde een ex peditie, die in 1931 onder leiding van dr Hins naar ongeveer dezelfde plaats ging als de huidige expeditie. Bovendien zul len op instignatie van dr Van Herk waarnemingen worden gedaan van het zogenaamde zodiakale licht, het zwakke lichtschijnsel dat afkomstig is van de stofdeeltjes, die zich tussen de planeten rondom de zon bewegen en het zonlicht naar ons terugkaatsen, zij het dan ook uiterst zwak. Namens de beide waarnemers en fa milies sprak de heer Van Herk een kort dankwoord voor de uitgesproken wensen voor voorspoed, waarbij hij tot slot de hoop uitspYak, dat de leden van de ex peditie hun werk in overeenstemming met de blijkbaar hoge verwachtingen zullen weten te verrichten. ALLEEN EEN ERNSTIG KATWIJKS GEVAL Een serie min of meer onbelangrijke zaken en dientengevolge weinig publieke belangstelling, kenmerkte gisterenmorgen de zitting van het Leidse Tribunaal. Een uitzondering hierop maakte de zaak van Arie van der Plas uit Katwijk aan Zee, wiens gèdrag en feilen gedu rende de bezettingsjaren niet zozeer de lange detentie rechtvaardigen als wel de gevolgen van de medewerking, die ver dachte uit hoofde van zijn toenmalig be roep verleende. Door slechte economische omstandig heden gedreven, was Van der Plas be zweken voor de betere levensvoorwaar den, die de N.S.B. bood en via lidmaat schap N.S.B., W.A. en het verrichten van werkzaamheden ten behoeve van de Duitse weermacht, bij de hulppolitie te recht gekomen. Hij was aanwezig bij de arrestatie van de gebroeders Kaptein, die na weggevoerd te zijn, Katwijk nim mer terugzagen. De verdediger, mr J. van der Plas, noemde deze opkomst en ondergang in en door de N.S.B.een tragedie, die zich bij velen heeft voorgedaan. Hij wees op het gunstige gedrag van beschuldigde en op het feit, dat het streven naar een hoge positie of winstgevend baantje besch. te enenmale vreemd was. Hij is het slacht offer geworden van hen, die wel vooruit wilden komen. Het op post staan bij de arrestatie van de Gebr. Kaptein was ver keerd en besch. erkende volmondig zijn fout. De tragische bijzonderheid echter kon volgens spreker de besch. niet geheel worden aangerekend. Hij pleitte uiterste clementie. Lambertus J. Waterreus uit Voorburg, was lid van de N.S.B., de W.A., Ger maanse S.S., en had zich aangesloten bij de Ned. Duitse cultuurgemeenschap. De verdediger, mr Bergmeyer, wees op het kunstzinnig karakter van besch., die bovendien uit een N.S.B.-gezin kwam, a-politiek georiënteerd en volkomen ge- 'soleerd van de wereld, alleen zijn eigen werk zag. Zijn lidmaatschap bij de W.A., Germaanse S.S. e.d. waren gevolgen van d*en. Marinus Martinus C. Witmer, uit Den Haag, had slechts twee mogelijkheden ge zien gedurende de bezetting, nationaal socialisme of bolsjewisme. Zijn anti- bolsjewistisch standpunt bracht hem tot de N.S.B., de Germaanse S.S., het West front en het vrijwilligers-bataljon Neder land. Hij verschool zich achter de opdrach ten van de partijleiding, die hij stipt uitvoerde; eigen initiatief had hij nimmer ontwikkeld. De verdediger, mr Bergmeyer, noemde hem een slachtoffer van de propaganda en vroeg, met het oog op zijn uitstekend gedrag, zijn werkzaamheden in de mij nen thans en huiselijke omstandigheden, uiterste clementie. Petrus J. J. Langendijk, kapper te Noordwijk, was een actief N.S.B.-er uit idealistische overtuiging. Volgens de ver dediger, mr Bergmeyer, had hij zich ech ter, hoewel hij in het dorp van alles op ae hoogte was, nimmer *o- verraderlijke karweitjes geleend. Het opmaken van een rapport over de burgemeester was hem van hoger hand opgedragen en hij had zich hieraan gehouden C. *A. Westerduin uit Scheveningen had vrijwillig dienst gedaan bij de Duitse Zaterdag Plantsoenconcert Het volgend plantsoenconcert zal wor den gehouden op Zaterdag a.s. om 8 uur door de Arb. Muziekver. „Nieuw Leven", dir. P. Baart. Uitgevoerd zullen worden: 1. Neerlands Trouw, mars met tamboers, Alb. Koppert. 2. Secret de Sphinx, ouver ture, G. Gadenne. 3. Ie Wals-Selectie, arr. Alb. Meijns Wzn. 4. La Légende du Ma- nior; ouverture dramatique, Irénée Del mos. 5. Picknick-mars, S. P. v. Leeuwen. Pauze. 6. Levensvreugde, mars, Ant. M. de Luit. 7. Klompendans uit de Opera „Czar und Zimmerman", A. Lortzing, arr. Alp. Dreissen. 8. Fantaisie sur l'Opera Les Dragons de Villars' de Maillart, arr. J. Wufferwulghe. 9. Mondnacht auf der Al- ster, valse Ose Fetras, arr. Alp. Dreissen. 10. Vredesmars, Ant. M. de Luit. ZAALBERG EN ZOON TE LEIDEN KEERT 7 UIT De N.V. Kon. Fabrieken van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg te Leiden, maakte over 1946 een bruto-winst van f 420.750. Na aftrek van interest enz. en afschrijvingen blijft een winstsaldo over van f 79.851, waarvan een dividend wordt uitgekeerd van 7 Aan de bijzondere reserve wordt toegevoegd f 33.666. ZESTIEN DOZEN HUISHOUDZEEP TE WATER Door onbekende oorzaak zijn gister middag van de schuit van de beurtschip per VI. .16 dozen huishoudzeep, bestemd voor de fa. de J. in de Oude Rijn nabij de Hoogstraat te water geraakt. Een ontboden duiker wist echter nog 14 do zen te redden. Door de universiteit van Luik is benoemd tot doctor honoris causa prof. dr ir. F. K. Th. van Iterson, commis saris en waarnemend lid der directie van de N.V. Hollandsche Constructie- werkplaatsert te Leiden. Het 8-jarig kind, dat wegens kin derverlamming in het Acad. Ziekenhuis werd opgenomen, maakt het redelijk wel. Er hebben zich tot nu toe gelukkig geen nieuwe gevallen voorgedaan. Kriegsmarine. Mr dr K. W. Klaassen schetste uitvoerig verdachtes levensloop, zijn eigenaardige zenuwachtige gesteld heid en de onmogelijke huiselijke om standigheden. Spreker was van oordeel, dat besch. nauwelijks iets heeft geweten van de politieke tegenstellingen. De zaak van N. J. Westerbeek uit Leiden werd gisterenmorgen opnieuw geopend, hoofdzakelijk om de vraag, of de zoontjes van beschuldigde al of niet met hun va ders goedvinden de muren en ramen van het achterhuis met N.S.B.-propaganda hadden volgeplakt. Beschuldigde bleef dit ontkennen, terwijl de verdediger van me ning was, dat het aanhoren van de buur-" praatjes betreffende dit feit, tijdverspil ling was. Bij nadere beschouwing bleek, dat veel van hetgeen besch. ten laste was gelegd, op verkeerde waarnemingen van de buren berustte. Hij vroeg en verkreeg onmiddellijke invrijheidstelling. Uitspraak in alle andere zaken over veertien dagen. HAAGSE RECHTBANK Voor de Haagse Rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad de schilder A. H. uit Leiden, tegen wien tien maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief werd geëist. De rechtbank heeft in deze zaak thans een nader onderzoek bevolen, en haar verwezen naar de rechter commissaris. X Ook Lotus en Duitse pijpen Vanavond en morgenavond bloeit de Victoria Regia in de Hortus weer. Maar ook zal de Lotus vandaag en morgen bloeien en zelfs de Duitse pijpenbloem. v.y WORDT DE WEG NAAR VLIEGVELD VALKENBURG VRIJGEGEVEN? Het Tweede Kamerlid, de heer Hacke, heeft aan de minister van Oorlog de vraag gesteld, of de Minister bereid is te be vorderen, dat de achteweg tussen Wasse naar en Katwijk, die thans is afgesloten voor ander dan militair vervoer, met uit zondering van autobussen, weer geheel wordt vrijgegeven, waardoor het verkeer tussen 's-Gaavenhage enerzijds en Kat wijk en Noordwijk anderzijds weer de normale verbinding ter beschikking krijgt. VALKENBURG Bij het vliegveld Ypenburg ziet men borden met het opschrift: „Laat uw aandacht niet afleiden door vliegtuigen. Houdt uw ogen. op de weg gericht". Dat is op de Voorschoterweg blijkbaar ook wel nodig, want twee wielrijders keken meer naar het lucht- dan naar het weg verkeer^ Een aanrijding met een tegen- li ggende fiets was het gevolg. Een der fietsen werd gedeeltelijk vernield, met de fietsers zelf liep het nogal los. Distributievaria Uitreiking bonkaarten 711. Morgen zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft tus sen 24.000 en 27.000. Meebrengen: de stamkaarten en de titelstroken van de bonkaarten 709. Uitreiking schoenenbonnen op cijfer 9 en aan kinderen vindt morgen plaats aan de letters N. t/m Spij. Het distributiekantoor, ingang Steen- schuur, is geopend van 8.3011.45 en 1416 uur. Engelse jongeren brengen een 14-daags bezoek aan Warmond Ook Leiden zal worden aangedaan Van 27 Juli tot 13 Augustus bezocht een groep van twintig*- Ned. Herv. jon geren uit Warmond en omgeving onder leiding van ds J. Zandee Sheffield. Maan dag 18 Augustus kwamen de Sheffielders terug voor een 14-daags verblijf in War mond onder leiding van hun predikant, ds R. Abba van de Congregational Church. Verschillende trips staan op het programma, zoals bezoeken aan Leiden, Den Haag en Amsterdam en vanzelfspre kend zeilen op De Kaag. Maandag om vijf uur werd het gezelschap officiëel ten raadhuize ontvangen door de bur gemeester, jhr mr L. M. E. von Fisenne. Ook mevrouw von Fisenne was tegen woordig. In zijn toespraak herinnerde de burgemeester aan de gastvrijheid door Engeland aan Koningin Wilhelmina ver leend. In de strijd tegen de gemeenschap pelijke vijand werden Engeland en Ne derland door sterke banden verbonden. Vervolgens vertelde spr. enkele bijzon derheden over Warmond en wenste de bezoekers een prettige tijd toe. Ds Zan dee dankte de burgemeester voor zijn ontvangst. Daarna gaf de Engelse pre dikant uiting aan zijn gevoelens. Hij bracht de groeten over van de Free Churches v. Sheffield, die hij vertegen woordigde. Hij zei, dat door die uitwisse ling al sterke banden tussen Engeland en Nederland waren gelegd. Ook dankte hij de burgemeester voor de vriende lijke ontvangst. Zondag 24 Augustus a.s des namiddags om 5 uur zal er in de Ned. Herv. Kerk een dienst zijn in de Engelse taal. Daarin hopen voor te gaan de beide Sheffieldse predikanten. Ieder die deze dienst wil bezoeken, ook van buiten Warmond, is welkom. Show van coiffures Gistermiddag heeft Maison Jo Neute boom in de bovenzaal van „De Vergulde Turk" een zeer geslaagde show van de allernieuwste Amerikaanse en Griekse coiffures gehouden. De eerste coiffure van de Kopenhaagse haarkunstenaar Rinns was een nieuwe dagcoiffure, ter wijl mevrouw Neuteboom een fantasie coiffure in nieuw Amerikaanse stijl cre- eerde. Merkwaardig was, dat de heer Rinns geen spelden, kammen en ondu latie gebruikte, wel een spoeling, waar door de coiffure een mooie staalblauwe kleur kreeg. Tenslotte ontwierp de Deen een geheel nieuwe Griekse avondcoif fure in moderne stijl, welke door de hoogartistieke waarde een grote bewon dering oogstte. Ook de technische vaar digheid verwekte applaus. Tijdens de met muziek opgeluisterde demonstraties werden verversingen rondgediend. Er was veel belangstelling. „HAAGWEGKWARTIER" Zaterdagmiddag a.s. van 35 uur zal bij de secretaris der buurtvereniging „Haagwegkwartier", de heer Crama, de inschrijving plaats hebben van alle kin deren van 612 jaar, die aan de a.s. Ko- ninginnefeesten op 1 Sept. zullen deelne men. De vereniging „Koninginnedag" heeft voor deze kinderspelen fraaie prij zen beschikbaar gesteld. HAAGSE POLITIERECHTER Er was door P C uit Leiden hulp ver leend aan verkeerde manipulaties met schapen, die uiteindelijk in 't clandestien geslacht werden. Daar waren althans de schapen, die onrechtmatig voorhanden waren, voor bestemd en de Officier vor derde daarom f 100 boete of 30 dagen hech tenis en' bovendien verbeurdverklaring der inbeslag genomen schapen. De politierech ter besloot tot dit laatste en legde f 60 boete of 20 dagen hechtenis op. Er was door W J v S uit Voorschoten overtreding gepleegd der distributievoor schriften, voor welk feit hij zich te verant woorden kreeg. Dë Officier wilde verdachte nog een kans geven buiten de gevangenis te blijven en het vonnis van de rechter werd een maand gevangenisstraf voor waardelijk met twee jaar proeftijd, bene vens f 40 boete of 20 dagen hechtenis. KANTONRECHTER EN VOOGDIJ RAAD WISSELEN Met ingang van de volgende maand zullen de bureaux van de kantonrechter de ambtenaar van het O.M. en de grif fier en griffie, tot heden gevestigd bo ven in het gebouw van het Kantonge recht aan het Rapenburg, naar beneden worden verplaatst. De bureaux van de kantonrechter enz. worden nu links van de gang gevestigd, waar thans de voogdij raad zijn kantoor heeft. De griffie komt hechts en de voogdijraad verhuist naar boven. WATERPOLO BRANDENBURGLZC 8—4 Doordat LZC geen kans meer had op promotie, werd deze wedstrijd veel minder fel gespeeld dan tegen Rotterdam en ver loren onze stadgenoten met grote cijfers. Veel goeds is dan ook niet van te schrijd ven en alleen voor rust; toen LZC flink partij gaf, ging de strijd gelijk op. Wel nam Brandenburg de leiding 10, maar even vlug was het door J v d Reyden 11. Zelfs wist Tegelaar met een goed schot LZC de leiding te geven 12, echter was het nu Brandenburg, dat voor rust gelijk maakte 22. De tweede helft had voor onze stadge noten een zeer slecht verloop en met de regelmaat van een uurwerk kwamen de doelpunten. Van 22 werd het 62, waarna Tegelaar er nog 63 van wist te maken. Nog was de doelpuntenhonger van Brandenburg niet gestild en alleen bij de stand 83, wist 6ok Lut nog een tegen- punt te maken, 84. LZC was in deze promotiewedstrijden niet gelukkig en verkreeg slechts één punt!

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4