Amerika brengt Griekse kwestie voor V.N. CADIZ: de grootste ramp van deze eeuw? Tientallen Nederlanders afgeslacht 't Verklaarde uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG, M AUGUSTUS 1947 Gromyko hanteerde weer twee maal het veto-zwaard Herschel Johnson, de Amerikaanse ge- delegeerde heeft gisteren r.a afloop van de zitting van de Veiligheidsraad ver klaard, dat Amerika de huidige verwarde toestand in Griekenland in de Algemene vergadering der V.N. ter sprake zal bren gen. Hij voegde er aan toe, dat Amerika zelf maatregelen zal nemen, indien ook de Algemene Vergadering dit niet doet. Aanleiding hiertoe was het feit, dat de besprekingen over de Balkankwestie in de Raad op een dood spoor waren gelo pen. Gromyko, de Russische afgevaar-% digde, heeft gisteren voor de vierde en vijfde maal in twee dagen het vetozwaard gehanteerd en daarmee het totaal aantal gebracht op zestien. Zoals bekend ge bruikte hij Maandag drie maal het veto recht en wel inzake de lidmaatschapsaan- vragen van Ierland. Portugal en Trans- jordanië. Gisteren meende hij dit recht te moeten aanwenden, om te voorkomen, dat op voorstel van Australië eer. beroep zou worden gedaan op de Raad van Grieken land, Joego-Slavië, Albanië en Bulgarije, de „provocerende handelingen aan de grens" te doer, ophouden en onderhan delingen te beginnen over een volledige vredesregeling. Ook een Amerikaanse resolutie, volgens welke de blaam der incidenten moest worden geworpen op Joego-Slavië, Albanië en Bulgarije, werd op deze wijze getorpedeerd. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat de besprekingen over de Griekse kwestie geëindigd waren, verklaarde Merwede bij Gorinchem eiste gisteren drie slachtoffers In de Merwede te Gorinchem zijn gis teren drie personen verdronken. Des middags verdronk het 11-j. meisje B. B. uit IJsselstein, dat in Gorinchem gelo geerd was. Énige uren later verdrönk het 7-j. jongetje P. M. C., wonende al daar en weer een uur later verdronk op dezelfde plaats de 20-j. ddenstpl. soldaat P. uit Gemert. CHINEZEN IN DE REPUBLIEK BLIJVEN ONBESCHERMD. Antara meldt, dat de republikeinse re gering het verzoek van China om toe stemming voor de oprichting van een Chinees veiligheidscorps in de republiek heeft afgewezen. ENGELSMAN OP NOORD-SUMATRA GESNEUVELD. Ass. Press meldt, dat volgens een Ne derlands legercommuniqué in de gevech ten op Noord-Sumatra aan republikeinse zijde een Engelsman is gesneuveld. ACTIE VOOR INTERNAT. BRIGADE. De republikeinse vakbond Sobsi heeft via Radio-Djokja een oproep tot het we- reldverbond van vakverenigingen gericht een een internat, brigade naar Indië te zenden, teneinde de Nederlanders tot ver lating van de Archipel te dwingen. Deze oproep heeft blijkbaar 'het wereldverbond niet bereikt, want de "secretaris-generaal Saillant verklaarde volgens een Ass. Press-telegram uit Parijs, dat hij van niets wist. BOYCOT VAN NEDERLANDS SCHIP TE VANCOUVER. De arbeiders op de scheepswerven te Vancouver hebben de herstellingen van het Nederlandse vrachtschip „Madoera" gestaakt en rondom het schip posten op gesteld als protest tegen de gebeurtenissen in Indië, aldus meldt Ass. Press. De boot werkers zullen weigeren* het schip te laden. CHINEZEN WENDEN ZICH TOT DE VEILIGHEIDSRAAD A.F.P. meldt, dat de Ohinese organisa ties op de Oostkust van Sumatra de Vei ligheidsraad en Tsjiang Kai Sjek hebben verzocht om afdoende maatregelen te gen de wreedheden dér republikeinen en om de Nederlandse troepen niet terug te eturen, voordat de orde volledig is her steld. Gromyko, dat Rusland de Balkansubcom missie der V.N. (die momenteel nog in cidenten onderzoekt. Red.) als niet lan ger bestaande beschouwt. Sir Alexander Cadogan, de Britse afgevaardigde, ver klaarde hiertegenover, dat de commissie in functie zou blijven, tot de Raad op zijn vroegere beslissing zou zijn teruggeko men. De voorzitter sloot zich bij deze zienswijze aan. De Balkankwestie werd hierop voor onbepaalde tijd verdaagd. Groente en fruit voor Neder landers in Duitsland Met grote vrachtauato's zijn reeds twee zendingen Ned. groenten bij Vaals de Duitse grens gepasseerd, met bestem ming Aken. Heden zijn weer 10 ton ap pelen naar Aken getransporteerd. De groenten en het fruit zijn bestemd voor Nederlanders in het Duitse grensgebied. Dezer dagen ontvangen deze mensen 15 kg- tegen geringe prijs. De actie was mo gelijk door het initiatief van de Ned. consul te Aken, jhr Von Pelser Berens- RUIM 500 DODEN EN 5000 GEWONDEN Tengevolge van de zware explosies in het havengebied van Cadiz, een stad in Zuid-Spanje, die op een kalkrots werd gebouwd, stortten hnizen met donderend geweld in elkaar en tot 25 km in de om trek werden ruiten verbrijzeld en dak pannen van de daken gerukt. De berich ten omtrent de gevolgen van deze ramp, die de grootste dezer eeuw wordt ge noemd, zijn zeer verward, o.m. daar de telefonische en telegrafische verbindingen met het overige Spanje zijn verbroken en het de Spaanse pers en radio ver boden is, cijfers betreffende de ramp te publiceren. Volgens de gisteravond beschikbare onvolledige gegevens waren er minstens 500 doden en 5000 gewonden. Zoals gisteren reeds gemeld, ontstond in een chemische fabriek te Cadiz brand tengevolge van de enorme hitte. Het vuur sloeg over naar een nabij gelegen marine-arsenaal en deelde zich mede aan de torpedo's, mijnen en dieptebommen. VEILIGHEIDSRAAD KRIJGT EEN RAPPORT Zakelijke rapporten door onze Rege ring ontvangen, maken melding van de volgende gruweldaden: Te Banjoewangi 24 Europeanen, die éen voor éen met kapmessen zijn af gemaakt, onder wie de heer W. Ottolan- der. In Tegal zijn tijdens ons politie-op- treden door de republikeinen vermoord 12 Nederlanders, in Slawi 30, in Djatiba- rang 25, in Proepoek 6, elders 4. Bij Sala- tiga werd een concentratiekamp ontdekt met 87 Indo-Europeanen, bij de Papanda- jan een kamp waarin zich o.a. bevonden de heren Boreel, Kortlever, Plaat, Bakho ven en Sieberg. Zeven en veertig geïnter neerden werden naar Midden-Java weg gevoerd. In Siantar zijn 375 politieke ge vangenen bevrijd, in Kabandjahe 240. Sinds Maart 1946 zijn deze gevangenen zeer slecht behandeld. Verkrachting van vrouwen kwam telkens voor. Het volks leger vermoordde in die plaatsen 100 per sonen. De bevolking wordt door de republi keinse en Australische radio geïntimi deerd, zodat op een suikerfabriek te Si- toebondo de mensen zelfs geen textiel meer durfden aan te nemen. Op Madoera vraagt de bevolking bescherming tegen d£ republikeinen, maar de Nederlanders mogen niet verder oprukken. Te Tand- jongslamet werd de stationschef ontvoerd en het station werd vernield. Te Panka- lan Brandan bevindt zich de Chinese be volking in groot gevaar en overal in Oost- Sumatra worden familieleden van perso nen, die voor zelfstandigheid zijn, ont voerd en vermoord. PROF. TESSER HOOGLERAAR IN ROME. Tot professor aan de Historische Faculteit van dis Pauselijke Gregoriaanse Universiteit te Rome is benoemd prof. dr J. Tesser S.J., thans hoogüeraar aan het Collegium Camd- sianum der Paters Jezuïeten te Maastricht. die daar lagen opgestapeld. Uit een serie explosies kwamen nieuwe branden voort, die duurden tot gisteravond. Ambulancewagens en vrachtauto's rijden af en aan met de zwaargewonden. Radio Sevilla zond voortdurend oproepen uit om nog meer ambulances naar het toneel van de ramp te zenden. Niemand mag het terrein betreden. Soldaten, die patrouilleren, houden de journalisten op een afstand en van drie Spaanse fotografen, die toch in het ge bied waren doorgedrongen, werden de films in beslag genomen. De minister van Marine, Regalado, is per speciaal vliegtuig op de plaats des onheils gearriveerd en heeft de leiding van de reddingswerkzaamheden op zich genomen. DIRECTIE SCHEEPSWERF „GUSTO". VOOR HET B.G. Voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse B.G. werd gisteren de zaak be handeld tegen de directie van de scheeps werf Gusto te Schiedam, die ervan be schuldigd wordt schepen voor de Duitse Marine te hebben gebouwd of verbouwd en aan een groot aantal Duitse oorlogs schepen reparaties te hebben verricht. Tot de getuigen behoorden om. gen. Win kelman, H. P. M. baron van Voorst tot Voorst en prof J. P. A. Francois, raad adviseur van het dep. van Buiit. Zaken. De verdachten waren de 60-j. N. W. Conijn, de 39-j. H. J. A. M. Smulders en de 41-j. C. Timmer. De adv.-fiscaal rar F. Hollan der eiste tegen eerstgenoemde 4 jaar gev.- straf en een geldboete van f 50.000, tegen Smulders 2% j. gev.-straf en een geld boete van f 25.000 en tegen Timmer 1 jaar en 3 maanden gev.-straf met een geld boete van f 15.000. WERKLOZEN NA 1 SEPT. SLECHTS 3 MAANDEN IN DE OVERBRUGGINGS REGELING. Met ingang van 1 Sept. a.s., wanneer de gewijzigde overbruggingsregeling voor werklozen en een nieuwe sociale bij— standsregeling in werking treden, zal een werkloze niet langer dan 3 maanden over bruggingsuitkering kunnen ontvangen. Daarna kan hij, bij gebleken noodzaak, nog in de sociale bijstandsregeling wor den opgenomen, waarbij met zijn finan ciële omstandigheden rekening wordt ge houden. Centraal-Europa. Een hoofdartikel in het Franse blad ,,Le Figaro," wijst ons er op, wat wij feitelijk onder het begrip „Centraal Europa" dienen te verstaan. De verdeling van Europa in twee blokken, of liever nog zegt hij in twee hellingen, noodzaakt ons. de «ven- wiohtscrisis van het Europese continent onder ogen te zien, want van deze crisis hangt ook tevens onze beschaving af en onze cultuur. Van het Oosten naar het Wes ten gaande, wordt Europa, als het ware. op natuurlijke wijze, in een serie, elkaar op volgende „zones" verdeeld. Er zijn verschei dene vormen van één Europa, welke echter geheel van elkander onderscheiden zijn: West-Europa, Centraal-Europa, Oost-Europa en Europees-Rusland. De twee eerstgenoemde zones zijn geheel Westers, de derde vormt reeds een marge en is een overgang, terwijl Europees-Rusland reeds een andere kant uit- kij kt. De crisis, die wij thans gewaar worden, is te wijten aan het feit, dat „Centraal Europa" in vroeger tijdens reeds een soort van „as" zijnde en ter linker en rechterzijde ge steund wordende, thans feitelijk zelf de grens van het Westen vormt. Deze toestand van onzekerheid en onveiligheid, die nood zaakt tot verdediging, kende „Central- Europa" duizend jaar geleden reeds. De grens van de „Brits-Amerikaans-Franse" be zetting is te vergelijken met die van het keizerrijk van Karei de Grote, die zelf erf genaam was van het Romeinse imperium. De Slaven, die overwonnen en „gekoloni seerd" werden, hebben bijna het maximum aan grondgebied teruggevonden, hetwelk eertijds hun expansie had bereikt en men weet, door welk een „ideaal", zij thans be zeten zijn. Het is duidelijk, dat de schrijver in „Le Figaro" in zijn beschouwing niet het Duitsland van Hitier bedoelt, als deel uit makende van een „Centraal-Europa" en dat het begrip „as" of „spil" niet verward moet worden met de door Mussolini of Hitier ge geven interpretatie daarvan. De auteur ont doet zich „zoveel mogelijk" van de politiek, maar constateert nuchter, objectief, dat een „Centraal-Europa", hart van het continent, meer dan ooit noodzakelijk is. Noch Enge land, Frankrijk, noch de Ver. Staten zelfs, slaagden er in, hun vormgeving zo te realiseren, waarvan tal van voorbeelden op het gebied van „confort", niet slechts in technische zin, maar ook op sociaal en moreel terrein, getuigen. De levensopvatting van dit „Centraal-Europa" gebaseerd op het stoffelijk welzijn en het geriefelijke, harmo nieert tevens met de omringende natuur, een. weelderige, bekoorlijke plantengroei, diepe, maar geen ontoegankelijke bossen; schitte rende bergen, die echter doorsneden worden door passen, waardoor het verkeer met de naburige landen vergemakkelijkt wordt. Stel daar tegenover, als men vanuit „Centraal- Europa" naar het Oosten reist, de onme telijke, „amorphe" vlakten, die zich bijna tot aan Azië uitstrekken en waarvan zij in geo grafische zin, als het ware, het „début" vor men. Eerst nu wordt ons het begrip grens duidelijk, een sensatie, veroorzaakt door de natuur, maar die óók geestelijk en zelfs „politiek" een aanwijzing geeft. De mens heeft hier niet, evenals in het Westen, de natuur overwonnen! De schrijver komt er toe, een zekere verwantschap te ontdekken, tussen bepaalde gebieden in Frankrijk en, „Centraal-Europa." bijv. de Elzas, Franche- Comté, Bourgogne en Savoie, hetgeen ver oorzaakt wordt door de natuur en de be schaving. De bedoeling van dit artikel is blijkbaar, ons duidelijk te maken, dat »1 heeft „Centraal-Europa" ook in politiek op zicht gefaald, er toch elementen aanwezig zijn, die de mogelijkheid van een cultureel herstel niet uitsluiten. Het is jammer, dat in zijn politieke lotsbestemming „Centraal- Europa" niet die evolutie ondergaan heeft als Zwitserland. In „midden" en „Oost- Duitsland" vielen lang vóór Hitier aan de macht kwam, toch ook goede eigenschappen te constateren: trouw aan tradities Van het burgerleven, plaatselijke vrijheid, het in stinct voor orde, arbeid, discipline en een zekere „Gemüthlichkeit", Maar dit is het noodlot van Duitsland geweest, dat het de verkeerde .herder" gevolgd heeft, de Prui sische, waardoor het zich de culturele voor delen zag ontgaan en meegesleept werd in een riskant avontuur, en noch van de his torische, noch van de Hitleriaanse politieke rol van „as" ook maar iets overbleef. De natuurlijke rol van Duitsland zou geweest zijn, aan Oost-Europa de beschaving en cul tuur te brengen van het Westen en zulks in een aanvaardbare Germaanse vorm In zekere zin heeft het oude Oostenrijk die rol trachten te spelen, maar onder Pruisische invloed, de „Drang na oh Osten," werd hier slechts een overwinning bereikt, die voor de overwonnenen onverdraaglijk was. De sfeer van „Centraal-Europa" strekt zich in het Noorden uit tot Scandinavië, in het Zui den tot Lorribardije. Steden als Milaan, Zürich, München, Stockholm, Wenen. Am sterdam, Lyon en Straatsburg tonen volgens deze auteur, een zekere verwantschap. Deze steden (de verwoestingen door de oorlog daargelaten) zijn van een beschavingstype. hetwelk men, ten koste van alles, moet red den, wil er van een, in wezen „hersteld Europa" sprake zijn. En dan volgt deze vraag: „Is zonder een Oost-Europa het con tinent niet blijvend uit zijn evenwicht?" Ja, inderdaad, maar aan wie de schuld? Het Rus sisch complex van „negativisme" en aggres- sie, beide, de angst anderzijds, de afwijzing van het „Marshall-plan", zal de balans niet spoedig m evenwicht brengen. DUITSE CRITIEK OP BRITS BESTUUR De burgemeester van Hamburg en voor malige Amerikaanse staatsburger, Max Brauer, heeft critiek geleverd op het be leid van de Britse „bezettingsautoriteiten". Hij eiste vrijheid voor de Duise firma's om de export op te bouwen, hetgeen thans wordt verhinderd door de Britse vrees voor Duitse concurrentie. Bij „Boek en Periodiek (R. J. C&ddard), Den Haag is versahenen „100 Jaren Ned. schilder- en teekenkunst," samengesteld door P. A. Scheen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3