Zeer goede kansen voor export naar Amerika Duitsers bouwen weer stratosf eervliegtuigen mHIWh LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG, 20 AUGUSTUS 1947 WIJ MOETEN ECHTER WEL WAT GOEDKOPER WORDEN Onze reis-correspondente Tiny Mulder schrijft ons uit New York: In de drukke 42e Straat in Manhattan is een bureau gevestigd, waar bijna alle dra den van de handel tussen ons land en Ame rika samenkomen. Het is het bureau van de Netherlands Chamber of Commerce in New York, Inc., de Nederlandse Kamer van Koophandel, waarvan de heer A. D. Bestebreurtje voorzitter is. Deze Kamer telt bijna 1000 leden. Ze licht de handelsinstellingen in Nederland in omtrent de mogelijkheden op de Ameri kaanse markt en geeft advies aan Ameri kaanse zakenlieden, die belangstelling heb ben voor producten van Nederlandse af komst. Een belangrijke taak is het onderzoek naar de wensen en verlangens van de Ame rikaanse consument. De Kamer stuurt geregeld rapporten over in Amerika gangbare maten en de prijzen naar Nederland. De Amerikaan bezit een zwak voor mooie verpakking. Hij wenst b.v. geen sigaren te kopen, die niet stuk voor stuk in cellophaan gewikkeld zijn. Een ander voorbeeld: Vóór de oorlog werd onze haring 4n de bekende tonnetjes naar Amerika verscheept. De consument moest zelf de beestjes ontdoen van kop en ingewanden. Dat wil men niet meer. De Amerikaanse huisvrouw vraagt thans be vroren of ingeblikte haring. De hotels vra gen groter haring. (Het lijkt me een beetje bezwaarlijk, om midden op de Noordzee een haringvetmesterij te ves tigen.) De heer Bestebreurtje "sprak tegenover mij zijn teleurstelling uit over de geringe belangstelling van sommige Nederlandse fabrikanten voor export naar de V.S. Zuiver zakelijk bezien heeft de Neder landse fabrikant inderdaad geen belang bij export. Hij kan zijn goederen in het eigen land meer dan kwijt en waarom zal hij zich dan al de rompslomp die onver mijdelijk aan export verbonden is op de hals halen? Ons land heeft evenwel juist een groot belang bij een zo groot mogelijke uitvoer. Wallstreet geeft niet zoveel millioen dol lars zonder enige verzekering van afbeta ling van rente en over vier jaar moet ook met de aflossing van onze zij het door Amerika's erkenning van onze bijdrage in de oorlogvoering sterk verminderde schuld begonnen worden. Een belangrijke invoer van Nederlandse goederen in Amerika zal ook in financiële kringen een goede indruk maken. Nederland kan in de V.S. hetzelfde doen als België en Zwitserland, als de fabrikan ten maar werkelijk hun best doen. Coö peratief de markt bewerken, reclame maken, doch afzonderlijk zaken doen. De Zwitsers bereiken er goede resultaten mee. „Made in Holland", d.w.z. uitstekende kwaliteit! Nederland heeft reeds een goede naam bij de verschillende Amerikaanse firma's. Het opschrift „Made in Holland" betekent voor hen: uitstekende kwaliteit. De naam Nederland heeft zelfs een zo goede klank, dat Amerikaanse fabrikanten van produc ten, die niets met ons land hebben uit te staan, het handelsmerk „Dutch" of „Old Dutch" gebruiken Nederland zal zelden zyn kracht kun nen zoeken in massaproducten. Op prijzen kunnen we onmogelijk concurreren. Al leen kwaliteitsproducten kunnen een goede buitenlandse markt verwerven. Ook in Amerika geeft men graag iets meer uit voor een goed product. Dit wil echter niet zeggen dat de Amerikaan klakkeloos iedere prijs betaalt. Na de oorlog heerst in Nederland maar al te veel de gedachte: „Die rijke Ameri kanen stikken toch in de dollars". Ik zag bij Altman, een enorm warenhuis Op bijgaand kaartje ziet men in een enkele oogopslag wat er moedwillig ver nield is op Java, waarvoor Nederlanders hun beste levensjaren, hun ijver en werklust hebben gegeven. Deze hebben welvaart gebracht op een eiland, dat eens een schraal levensonderhoud gaf aan 5 millioen mensen. Enkele dagen van Japans-republikeinse samenwerking hebben dit alles te niet gedaan. Wan neer worden de daders gearresteerd en voor een liefst Indonesische rechter ge bracht? van goede standing op Fith Avenue, een aardige expositie van werkelijk fraai zil verwerk, vervaardigd in Nederland. „Het zou er in gaan, als gesneden koek", zei de afdelingschef, „als de prijzen maar iets la ger waren. Het is te duur vergeleken bij zilverwerk uit andere landen". Een glasfabriek heeft de prijzen van haar producten verlaagd en volgens de Kamer van Koophandel zouden andere exporteurs dit voorbeeld moeten volgen. De afreke ningen over 1946 van verschillende Ned. bedrijven geven dividenduitkeringen van 7 en 8 te zien. Hiervan kan iets geof ferd wordenden gunste van een betere af zet in Amerika. Wanneer je langs de winkels loopt in de straten van New-York, zie je alweer be kende verpakkingen. Nederlandse cacao, chocolade, biscuits, glaswerk. Thans ex porteert ons land weer kaas, cacaoproduc- ten, haring, glaswerk, linoleum, zaden, bloembollen, zilverwerk, aardewerk, bier, naar Amerika. Ik informeerde ook naar de mogelijkheden van export van stam boekvee. Helaas zijn de Amerikanen doodsbang voor mond- en klauwzeer, zodat ons vee nog weinig kans maakt, Ameri kaans te worden. Voor kaas is er een prachtige kans De Amerikanen verorberen 76% meer kaas dan in 1930. Gedurende de oorlog aten ze Zuid-Amerikaanse- en Wisconsin kaas. De Europese landen hebben de kans, de markt te herwinnen. Het is evenwel hoog tijd, om met goede kwaliteit kaas tegen een schappelijke prys in Amerika te verschijnen en de oude plaats weer in te nemen. Misschien zelfs wel op een grotere schaal, want de Nederlandse kaas- import in de V.S. bedroeg in 1939 nog geen 2% van de totale kaasconsumptie. Hier moeten we als de kippen bij zijn. In de handel zegt men nu eenmaal niet: „Na (J". We hebben de heer Bestebreurtje verder maar met rust gelaten, want hij was erg druk bezet met het verzamelen van rap porten omtrent de handel tussen Indië en de V.S. Amerika wil zo langzamerhand wel eens wat rubber, olie en andere pro ducten uit de Indische Archipel zien.... „ECONOMISCHE" SNELHEID 3200 KM PER UUR Toen de Amerikanen in hun zone in Duitsland orde op zaken gingen stellen, was een van dé dingen, waarmede zij on middellijk begonnen: het uitkammen van het legertje mannen van wetenschap en techniek, die onder het Hitler-regime voor de Duitse oorlogsindustrie werkten. Naar het heet, zijn deze trouwe aanhangers van de Führer vrijwillig en met grote vreugde naar de Verenigde Staten afgereisd. Al moesten zij dan ook hun gezinnen voor lopig in de Heimat achterlaten de meeste van deze families zijn door de Amerikanen in een afzonderlijk kamp on dergebracht, waar zij uitstekend worden verzorgd voor hen gold blijkbaar toch wel het woord der heidense oudheid: Ubi bene, ibi patria, waar ik het goed heb, daar is mijn vaderland. Drie maal zo snel als het geluid Intussen zijn deze mannen van weten schap in hun nieuwe vaderland hard aan het werk getogen. Er wordt uit hen ge haald wat er inzit en de resultaten van hun arbeid zijn in sommige gevallen reeds openbaar geworden. Een van hen is de chef-constructeur van de beroemde Mes- serschmitt-Werke dr Alexander Lippisch, die op het ogenblik met zijn staf in Wright Field de experimenten voortzet, die hij in Hitler-Duitsland moest staken. En het schijnt hem zo goed in het land van de dollars te bevallen, dat hij reeds nu het Amerikaanse staatsburgerschap heeft aan gevraagd. Lippisch was de scheppc- van het Duitse vliegtuig Me-163, het snelste vliegtuig, dat Duitsland in de laatste wereldoorlog had; hij heeft nu sinds enige tijd op dit gebied verder gewerkt en naar verluidt heeft zijn arbeid reeds tot belangrijke resultaten ge leid. Dr Lippisch is van mening, dat alleen het stratosfeer-vliegtuig een toekomst heeft. In deze lijn ligt dan ook zijn op dracht: een vliegtuig te bouwen, dat groter snelheid heeft dan het geluid. In het laatste jaar van de continenten oorlog was men in Wenen begonnen met de bouw van een vliegtuig dat „die fliegen- Ni^uw gevecht met Japan ner in Indië Thans vijf en vijftig doden tijdens bestand. Het Nederlandse legerbericht van heden meldt, dat gisteren drie man aan onze zijde zijn gesneuveld en 16 gewond, zodat in 15 dagen na het staken van de politieactie 55 man zijn gedood, 158 ge wond en 1 wordt vermist. Het aantal doden in de 15 dagen politie-actie was volgens voorlopige cijfers^ 74. Bezuiden Garoet raakten onze troepen in gevecht met een republikeinse bende, die de be vloeiingswerken der bevolking vernielde en waarin zich minstens 5 Japanners be vonden. Bezuiden Gombong werd een zuiveringsoperatie ondernomen, waarbij de republikeinen gevoelige verliezen hebben geleden. Bij Malang werden twee Nederlandse vrachtauto's met mitrail leurs onder vuur genomen, waarbij wij enige verliezen leden. Op Bali werden drie terroristen gevangen genomen. De verdere rapporten maken melding van talloze gevallen van infiltratie, ter reur, beschietingen, enz. Een massagraf bij Linggadjati Te Koeningin niet ver van Linggadjati is een massagraf ontdekt van op vreese- lijke wijze gedode slachtoffers der repu bliek. „WIJ ZULLEN SAMENWERKEN MET ALLE LANDEN". Soekarno verklaarde in de gouver neursresidentie te Djokja, in een onder houd met Peter Retcliffe van de staf van Killearn, die zich thans als radiopropa gandist der republiek heeft ontpopt, dat hij bereid is, samen te werken met alle landen, Nederland inbegrepen. (Deze lust tot samenwerken met alle ldnden heeft hij getoond, toen hij uitriep, dat hij tezamen met Japan Amerika en Engeland zou vernietigen. De lust tot samenwerken met Nederland is niet zo groot. Zijn eigen premier Sjarifoeddin verklaarde een dag tevoren, dat hij met Nederland alleen kan spreken, als elke Nederlandse soldaat uit de Archipel ver dwenen is. Red.) de Tragflache" werd genoemd. Het was een soort raket-jachtvliegtuig, dat een snel heid van 1045 km per uur kon ontwikkelen. De omstandigheden hebben het destijds niet mogelijk gemaakt het vliegtuig in ge bruik te nemen, maar de Amerikanen zijn er in geslaagd een model van het vlieg tuig te bemachtigen en het is nu de taak van dr Lippisch dit type verder te ont wikkelen en te verbeteren. Blijkens door dr Lippisch, in een inter view verstrekte inlichtingen moet de „eco nomische snelheid" voor lange afstand- vluchten 3200 km per uur bedragen, welke snelheid slechts in de stratosfeer kan wor den bereikt. Hierbij is de grootste moei lijkheid de snelheid zo op te voeren dat de vluchten in de stratosfeer kunnen wor den ondernomen. Is eenmaal deze moeilijk heid overwonnen dan is de snelheid spoe dig driemaal zo snel als het geluid, d.w.z. ongeveer 3000 km per uur! Dr Lippisch vindt het veel te duur om langzaam te vliegen. Stratosfeervliegtuigen zullen veel goedkoper in. het gebruik zijn. meent hij en bovendien vragen deze vlieg tuigen niet zo'n nauwkeurige controle. De destijds door dr Lipisch in Wenen gebouw de machine kon op 9000 meter hoogte vliegen en bereikte deze hoogte in minder dan twee minuten! En dan beweert deze vliegtuigbouwer nog, dat hij slechts belangstelling heeft voor de civiele luchtvaart en in geen enkel opzicht geïnteresseerd is in de militaire luchtvaart! Het kan zijn, maar in ieder ge val zullen de Amerikaanse militaire lucht vaart-autoriteiten er wel anders over denken. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door Van der Graaf Co's Bureaux voor die Handel N.V., A'datm. Uitgesproken 15 Aiuig.: P. C. van den Anker, te Den Haag, Valkenibosohkade 121. R.-C. jlhr mr H. O. Feith. Our. jhr mr C. Beelaerts van Blokland, adv. en procureur te Den Haag, Denneweg 124. Opgeiheven: 15 Aug.: F. H. Tiieman, Den Haag, Moer- weg 144, handelende onder Inrteohem, Inter nationale Technische en Chemische Produc ten Agentuur en GomandssdehamdelWegens „gebrek aan actief. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Bassélte G. J. Romdjn te Hnikhuizeni; naar Weid en Aimim)er- zoden F. die Graaff, oand. te Sdhevenangen, die bedankte voor Ba£Lo, Oosterzee-Echten., Kudwre, Westerfhaar en Oude en Ndeuiwe Wetering. Geref. Kerken. Beroepen: te Den Boer W. Moenie te De Lier; te Zaandam (vac. M. Boukema J. Nawijn te Avereest. Bedankt voor Den Ham K. Reeders te Naardien; voor Oldekerk J. S. v. d. Bos te Nd-eu-wélande. Benoemd tot veldprediker met be stemming Indië K. P. v. d. Wel te Wagen- brugge. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Aangenomen: naar Haarlemmermeer- Oostzijde J. Meester te Brouwershaven. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te 's-Gravenzande J. G. van Minnen te Delft. Bedankt: voor Werkendam J. Jonge- leen te Noordefloos. TWEEDE LUTHERSE KADERCONFERENTIE TE BENNEKOM. Van 47 Sept. wordt op „Hoekelum" te Bennekom de tweede Lutherse kaderconfe rentie gehouden onder leiding van prof. dr W. J. Kooiman. Het thema van de confe rentie is: „De Luth. wereldkerk in oecume nisch verband". Men kan zich als deelnemer aan deze conferentie opgeven bij ds W. F. ten Rouwelaar, Burg. Prinslaan 22, Ede (Gld.). Ds H. VISSER NEEMT 31 AUGUSTUS AFSCHEID. Ds H. Visser, predikant van de Z endings- gemeienite te Doetimdhem, is voornemens in verband met z'n emeritaat afscheid te ne men op Zondag 31 Aug a.s. Zijn opvolger, ds W. 'Th. Hoek van Wijhe, zal in dezelfde dienst intrede doen. In een middagbijeen komst ander leiding van ds A. Offeringa, em. predikant te Schevening enzal ds Visser tevens afscheid nemen als directeur van de Doeti nchemsehe stichtingen en zal ds Hoek als ziijn opvolger worden geïnstalleerd. Ds Visser gaat zich vestigen te Laag- Keppel. GEREF. OPLEIDINGSSCHOOL TE BAARN 16 SEPTEMBER GEOPEND. De school voor opleiding van meisjes en jonge wouwen voor kerkelijke arbeid der Geref. Kerken wordt op 16 Sept. te Baarn geopend, voorlopig in het Zendtogscentrum. De volgende docenten zullen aan deze school les geven: prof. dr G. Brillenburg Wuirth, dr R. Schippers, ds G. Zeyl, ds H. A. Wiersdmga, ds W. A. Wiersdnga, drs Haal- boom (directeur RudiQlphstdchting), dr J. Kiarsameyer, A. Duyzer, mej. G. Ingwersen, mr J. H. Scheurer, mej. H. van dier Mast en ds J. A. C. Rulflmann. PERSONALIA. Als opvolger van drs J. C. A. CorneMs- sen is tot rector van het gymnasium Berne- Heeswijk benoemd prof. W. van Sinirieh. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Nieuw-Buinen mej. W. J. van 't Zet te Brunosum; aan de Chr. school te Boskoop (hoofd W. Eelderinlc) mej. M. A. Lamfers te Zuilen en tot onderwijzer de heer S. Boonstra te Weesperkarspel; tot onderwijzer aan de Prot. L. S. te 's-Her- togenbosch M. Meindertsma te Twijzeler- hedde. Benoemd: tot hoofd dier Chr. School te Lemmer S. Lutgendorff, hoofd dier Chr. Schoof te Kantens (Gr.); tot onderwijzer aan de Oranje-Nassauschool (Ulo) te Bilt- hoven J. A. de Wit te Leerdam; aan de Bijz. lagere school te Zierikzee mej. W. G. Hach te Rotterdam. Morgen brandt de Leusderheide Nadat het afbranden van een gedeelte van de Leusderheide ten Zuiden van Amersfoort reeds tweemaal uitgesteld moest worden, is nu definitief bepaald, dat morgenochtend om half negen de vlammen vrij spel zullen krijgen. DE DEMOBILISATIEVERGOEDING. Minister Fiévez antwoordde het Tweede Kamerlid van Lienden, dat aan per sonen, die tot de 20ste en 21ste gezags- compagniën behoorden nog geen demobi lisatievergoeding is uitbetaald, door het zeer summier voeren der administratie bij die onderdelen. Maatregelen, die hierin verandering brengen worden overwogen. OPGENOMEN BESCHIKKINGEN. In de St.crt. van gisteren zijn opgeno men de navolgende beschikkingen: Prij zenbeschikking waterverf 1947 no. 2, wij ziging prijzenbeschikking doorberekening weeldebelasting 1947; prijzenbeschikking rijwiel- en tandemverhuur 1947; prijzen beschikking asphalt 1947 no. 3. Voorts is nog opgenomen een verordening van de Mijnindustrieraad betreffende onder grondse accoordgeschillen. AMERIKAANSE COMMISSIE KOMT 1 OCTOBER. De Amerikaanse economische commis sie, die in Europa (en ook in Nederland) een onderzoek komt doen naar de resul taten, die tot dusver met Amerikaanse hulp zijn bereikt, zal op 1 October uit Washington vertrekken. ROTTERDAM NOG STEED GEEN TR AN SITOHAVEN Officieel is te Berlijn medegedeeld, dat voorlopig de onderhandelingen over net inschakelen van Rotterdam en Antwerpen b.j het transitovervoer naar Duitsland, geen sprake is. Naar AFP uit Parijs meldt, beginnen de Brits-Amerikaans-Franse besprekingen over het industrie-peil van het Ruhrgebied Vrij dag 22 Augustus te Londen. DE TACTIEK DER „VERSCHROEIDE AARDE" TEISTERT JAVA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2