Nat. ringrijderij op Koninginnedag (1 Sept.) Niet-getroffen particulieren en hun woning Off. publ. Noodwet Ouderdomsvoorziening NIEUWE LEIDSCHE COUEANT ZATERDAG, 1« AUGUSTUS 1941 Stadsnieuws I Verder aubade, wandeltochten en brandweerdemonstratie Ter gelegenheid van de a.s. verjaardag ■van H. M. de Koningin, waarvan de fees telijke herdenking dit jaar op Maandag 1 September zal plaats vinden, is door de Vereniging „Koninginnedag" een aantrek kelijk programma vastgesteld, dat in zijn grote verscheidenheid voor elk wat wils toiedt. Zondag 31 A^-istus zal uiteraard tot de kerkelijke h mkingen beperkt blij ven. Wel zal die dag in de Pieterskerk een plechtige herdenkingsdienst worden gehouden, waarin ds D. J. Vossers zal voorgaan. De feestelijkheden voor Maandag zet ten in met een aubade van plm. 1500 schoolkinderen op het Stadhuisplein. B. en W. zullen hierbij tegenwoordig zijn. Hierna volgt een muzikale rondgang van het Leids Politiemuziekgezelschap. Ver der zullen in de morgenuren Oranje-wan deltochten oveT een parcours van 15 en 25 km worden gehouden, waarvoor fraaie prijzen en diploma's zijn beschikbaar ge steld. De start vindt ditmaal vanaf „De Burcht" plaats. Tegelijkertijd vindt in de Stadsgehoorzaal voor de kinderen van het zesde leerjaar een kinderfeest plaats, ter wijl in verschillende stadswijken door de buurtverenigingen, onder auspiciën van de Ver. Koninginnedag, jeugdwedstrijden zul len worden gehouden. Tussen 10 en 11 uur zullen door de iLeidse Brandweer op de Kaasmarkt grote brandweerdemonstraties worden gehouden. Een belangrijk, zo niet het belangrijk ste onderdeel van de feestviering is de nationale ringrijderij, welke 's middags op het Schuttersveld wordt gehouden en waar voor de deelname groot schijnt te zijn. Ten einde deze ringrijderij rustig te kunnen volgen is op het Schuttersveld voor 1100 personen een zitplaats ingeruimd. Aan deze ringrijderij gaat te 1 uur een optocht door de stad vooraf van de landelijke rijver- enigingen, welke hieraan deelnemen. Voor de mooist versierde tilbury's zijn enige geldprijzen beschikbaar gesteld. Om 8 uur vindt op de Beestenmarkt en de Koornbeurs een openluchtconcert plaats, na afloop waarvan beide concerterende corpsen (De Post en Nieuw Leven) een rondgang door de stad zullen maken. Ten slotte vindt er die dag in de Stadsgehoor zaal een avondfeest plaats, waarvoor „Koninginnedag" zich de medewerking heeft verzekerd van 7 Leidse verenigingen, die een gevarieerd, nationaal programma maar voren zullen brengen. De Vereniging Koninginnedag die bij vorige gelegenheden reeds blijk gaf vol komen voor haar taak berekend te zijn, Geen geld en toch naar de Ambachtsschool Men verzoekt ons, de aandacht te ves tigen op een bekendmaking van de Mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, welke bekendmaking in houdt, dat ouders of verzorgers van jeugdige personen met behoorlijke aan leg, die een opleiding aan een van rijks wege gesubsidieerde ambachtsschool, in dustrie- en huishoudschool of vakschool voor het schooljaar 1947/48 niet kunnen betalen, zomede dé kosten voor boeken en leermiddelen, daarvoor een vergoe ding kunnen ontvangen. Zij, die menen, voor deze vergoeding in aanmerking te komen, moeten zich vóór 1 Sept. schrif telijk wenden tot het Ministerie, afd. N. C., Prinsessegracht 15, Den Haag. De wethouder van sociale zaken, de heer S. Menken, is verhinderd op 20 en 27 Augustus spreekuur te houden. EEN NIEUW GELUID IN DE KATWIJKSE RAAD In de gemeenteraadsvergadering van Katwijk heeft de heer W. Scheerens (P.v.d.A.) bij de rondvraag aandacht ge vraagd voor een belangrijk onderwerp i.v.m. de toekomstige bouw van nieuwe woningen te Katwijk. Reeds eerder had spr. gewe zen op de noodzakelijkheid, zich te be raden op.de toekomstige ontwikkeling van de onderscheidene sociale en economische verhoudingen in de gemeente. Dit doende zal het, naar spr. meende, gemakkelijker zijn, het hoofd te bieden aan de moeilijk heden, die zich op bepaalde terreinen zul len voordoen. Spr. leverde vervolgens in een breed betoog een bijdrage tot het aan wijzen van een concrete mogelijkheid t-a. van de toekomstige bouw van nieuwe par ticuliere woningen. De nieuwe huizen, die tot dusver ver rezen, zijn uitsluiten^ zgn. woningwet woningen. Dit kan zijn voordelen hebben, maar spr. was van mening, dat deze over- heidsbouw moet blijven een noodzakelijke suppletie op de particuliere bouw. Er zou immers een wanverhouding kunnen ont staan tussen het aantal huizen in particu lier bezit en bestemd voor eigen bewoning en het aantal huizen in het bezit van de overheid en dus uitsluitend voor de ver huur bestemd. Ook heeft de overheid be lang bij particuliere bouw. Naast de bouw voor rekening van hen, heeft ook deze dag weer keurig voorbe reid, waarvan verwacht mag worden, dat hij, bedriegen de voortekenen niet en doen zich geen onvoorziene omstandigheden voor, een waardige viering van de geboor tedag van Koningin Wilhelmina zal worden. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naaT het officiële programma, dat één dezer dagen zal verschijnen. Distributievaria Uitreiking bonkaarten 711. Maandag zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft tussen 15.001 en 18.000. Meebrengen: de stamkaarten en de titelstroken van de bonkaarten 709. Uitreiking sehoenenbonnen op cijfer 9 en aan kinderen vindt plaats aan de let ters A t/m. D. Het distributiekantoor, ingang Steen- schuur, is geopend van 8.3011.45 en 14 1 uur. EEN DOKTER NODIG? De Zaterdags- en Zondagsdienst der huisartsen wordt vandaag en morgen waargenomen door de dokters Van Bockel, De Graaff, Kors en Postel. Dok terstelefoon 22222. WELKE APOTHEKER? De avond, nacht, en Zondagsdienst der apotheken wordt van heden tot Zaterdag 23 Aug. 8 uur waargenomen door: Apo theek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, Tel. 20313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester- Apotheek, Raadhuispark 8, Tel. 26274. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. De Zondagsdienst der dierenartsen wordt waargenomen door de heren H. J. Stol, Tib. Siegenbeekstraat 2, telefoon 26367, en W. Weening, Rijnzichtweg 37, Oegstgeest, telef. 22816. die door afbraak hun woning verloren, en een (bescheidener) bouw van woningwet woningen door de bouwverenigingen mag de bouw door particulieren-niet-getroffenen niet verwaarloosd worden. Van velen is immers het ideaal: een eigen huis. Dit ideaal is ook thans te verwezenlijken. Spr. vertelde hierna iets over de toepas sing van de Financiëringsregeling Nieuw bouw en toonde aan, dat hier voor de ge meentelijke overheden een taak ligt. Nauw keurige berekeningen hebben uitgewezen, dat de regeling voor toekomstige eigenaars van hun eigen woning zeer gunstige moge lijkheden biedt. Bij een op vooroorlogse basis gefixeerde huurprijs kan men een behoorlijke woning met ongeveer 20 jaar na de uitkering-ineens in onbelast eigen dom bezitten. Deze vastgestelde huurwaar de zal in vele gevallen nog lager zijn dan het bedrag, dat men verplicht is voor een huurprijs te betalen. Spr. meende, dat het gemeentebestuur ernstig moet beraden op de mogelijkheid, een bemiddelende rol te spelen bij het ver strekken van de nodige eerste hypotheken. De gemeente zal dan zelfs nog een beschei den rentewinst kunnen maken. Ook getroffenen kunnen van deze rijks regeling gebruik maken, waarbij dan hun grootboek-inschrijving als eigen kapitaal voor de stichtingskosten wordt ingebracht. B. en W. van Katwijk zullen een en ander overwegen en in een volgende zit ting de raad nader inlichten. Dieseltreinen baanvak Lei den—Utrecht verdwijnen Naar de „Nieuwe Leidsche Cou rant" verneemt, ligt het in de bedoe ling van de Ned. Spoorwegen, om op het baanvak LeidenUtrecht de tot dusver gebruikte Dieseltreinen met ingang van 1 October a.s. niet meer te laten rijden, omdat deze op een ander traject harder nodig zijn. Hiervoor in de plaats zullen dan weer stoomtreinenworden ingelegd. Slechts op het baanvak Gouda-Alphen zal er met Dieseltractie wórden blijven gereden. Gemeente Hazerswoude De Raad van Arbeid Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de for mulieren voor een aanvraag óm uitke ring krachtens de Noodwet Ouderdoms voorziening vanaf 18 Augustus verkrijg baar worden gesteld voor hen, die vóór of op 30 September 1947 de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt of overschreden en wel aan het onderstaande adres op de daarbij aangegeven uren: Hazerswoude, Gemeentesecretarie a/d. Rijndijk, 912.30 en 1416 uur. Verzocht wordt mede te brengen: Trouwboekje en Distributiestamkaart, verder al die stukken, waaruit het bezit van vermogen of het genot van inkomen blijkt, ook ten aanzien van de echtgenote. Gemeente Katwijk Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de form jlieren voor een aanvraag om uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening voor de inwoners van Katwijk, die vóór of op 30 September 1947 de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt of overschreden, verkrijg baar, worden gesteld ten Gemeentehuize, afd. Sociale Zaken, loket 4 en wel voor hen, wier familienaam begint met een der letters: A t/m. K.: op Maandag 18 Augustus van 912 uur v.m.; L t/m. Z.: op Dins dag 19 Augustus van 912 uur v.m. Bij de uitreiking zullen nadere inlich tingen worden verstrekt omtrent het in vullen van .het formulier. Zij, die reeds óp een andere wijze in het bezit van een formulier kwamen, moeten zich niet op het Gemeentehuis rnf lden. Degenen, die de leeftijd van 65 jaar bereiken na 30 September 1947, dienen zich bij het bereiken van die leeftijd voor het afhalen en voor het invullen \an een formulier eveneens bij de Afd. Sociale Zaken te melden (tusschen 9 en 12 uur v.m.). Gemeente Rijnsburg De Raad van Arbeid te Leiden brengt ter kennis, dat de formulieren voor een aanvraag om uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening voor de inwoners van Rijnöburg, die vóór of op 30 September 1947 de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt of overschreden, van 20 Augustus af ten raadhuize verkrijgbaar zijn. Te Rijnsburg zal nader door aanplak king worden bekend gemaakt tot wie men zich kan wenden voor hulp bij het invullen der formulieren en voor inle vering daarvan. Gemeente Warmond De Raad van Arbeid Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de for mulieren voor een aanvraag om uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoor ziening van 19 Augustus af verkrijgbaar worden gesteld vóór hen, 'die vóór of op 30 September 1947 de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt of overschreden en wel aan het Gemeentehuis van Warmond da gelijks tussen 10 en 12 uur. In overweging wordt gegeven zich voor het invullen der formulieren ter plaatse lk wil er maar mee zeggen... Slechts ijs, veel ijs, kan mij nog red den, nee niet van een zonnesteek of zon- verbranding, maar alleen om mijzelf wat af te koelen tegen de overdadige hitte, die thans met onverminderde kracht voortduurt. t Is alleen te hopen, dat mijn portemonnaie deze aanvallen kan ver dragen. De verzengende zonnestralen, die uit de lucht schieten, doordringen iedereen en alles en het ziet er niet naar uit, dat er weldra verandering in zal komen. Het t9ch al tamelijk dunne zomergoed schijnt nog te dik en de mensen, die kla gen over de warmte, zijn niet te tellen. Het lijkt mij daarom maar het beste, dat ik tot 1 September met vacantie naar zee vertrek en Jantje van Leyden laat genieten van de koele zeewind. En mocht het vandaag of morgen gaan gieten, dan zal me dit toch aangenaam zijn. Dan kan tenminste al de opgekropte warmte er eens flink uitregenen. Tot wederlezens. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN Goud en diamant De heer en mevrouw Boorn-Staken- burg, wonende Huigstraat 1, hopen Maandag 1 September a.s. hun 50-jarige echtvereniging te herdenken. Ze worden echter overtroffen door het echtpaar K. Felt-Segijn, Tevelingshof 2, dat op 31 Augustus 60 jaar gehuwd hoopt te zijn. BURGERIJKE STAND. te doen bijstaan door de daar aanwezige deskundigen. Daartoe is het nodig de na te noemen stukken en bescheiden mede te brengen t.w.: trouwboekje en distributiestam kaart; spaarbankboekjes; pensioenacten; polissen van levensverzekeringen; legiti matiebewijs en beslissing inzake door de Rijksverzekeringsbank toegekende renten; eigendomsbewijzen van huizen en andere onroerende goederen; hypotheek-acten; jongste belastingaanslagbiljetten; en al die stukken, waaruit blijkt het bezit van vermogen of het genot van inkomen blijkt, ook ten aanzien van de echtgenote. Gemeente Noordwtfk De Raad van Arbeid Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de formulieren voor een aanvraag om uit kering krachtens de Noodwet Ouder domsvoorziening van 18 Augustus af ver krijgbaar worden gesteld voor hen, die vóór of op 30 September 1947 de leef tijd van 65 jaar hebben bereikt of over schreden en wel op de afdeling Sociale Zaken van de Gemeentesecretarie, ge bouw Sartorius. Om in 't begin een grote toeloop en als gevolg lang wachten te voorkomen, wor den belanghebbenden verzocht zich te vervoegen op de dagen als hieronder vermeld: Op Maandag 18 Aug. zij, wier namen beginnen met de letters A en B, Dins dag 19 Aug. C en D, Woensdag 20 Aug. E en F, Donderdag 21 Aug. G en H, Vrijdag 22 Aug. I t/m K, Maandag 25 Aug. L en M, Dinsdag 26 Aug. N en O, Woensdag 27 Aug' P t/m R, Donderdag 28 Aug. S en T, Vrijdag 29 Aug. U tm Z, telkens des voormiddags tussen 9 en 12 uur of des namiddags tussen 2 en 5 uur. In overweging wordt gegeven zich voor het invullen der formulieren ter plaatse te doen bijstaan door de daar aanwezige deskundigen. Daartoe is het nodig de na te noemen stukken en bescheiden mede te brengen, t.w.: trouwboekje en distributaestam- kaarten, spaarbankboekjes, pensioen akten, polissen van levensverzekeringeni, legitimatiebewijs en beslissing inzake door de Rijksverzekeringsbank toege kende renten, eigendomsbewijzen van huizen en andere onroerende goederen, hypotheek-akten, jongste belastingaan slagbiljetten en al die stukken, waaruit het bezit van vermogen of het genot vam inkomen blijkt, ook ten aanzien van de echtgenote. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 15 Aug. Groentenveiling. Rode kool 4.209.70; groene kool 4.10 5.40; kroten 3—7.0; uieen 416; peen 7.10 10; aardappelen 5.907.90; andijvie 2.80 11.60; snijbonen 1654; stokb. 2264; pronkb, 1216; stamb. 1152; postelein 812 tomaten A, B, C en Cl 1626; komk. 413; bloemk. 258; meloenen 0.071.10; sla 1.606; perziken 745; peterselie 0.60 1.20 seldery 0.50—2.40; peen 4.4015.20. Ook vanavond bloeit weer de Victoria Regia. Van 9 tot 11 uur kan men in de Hortus dit schoons weer bewonderen, alsmede de verde re grote verzame ling van ontelbare boomsoorten en de grote kassen met hun tropische in houd. GEBOREN. Flora J., d. v. G. van Tol en H. van der Gaag; Ernyy M., d. van A. J. Nijhuis en E. Petiet; Willem F., z. van W. F. Mostert en A. J. Zaalberg; Jan-, z. van J. Remijnse en J. A. van Pijlen; Gerardus C. J., z. van A. M. Kennis en C. J. van der Zwaan; Gijsbert J., z. van M. de Jong en B. Otten; Gerardus W., z. van A. J. Caspers en G. van der Niet; Cornelis G. M., z. van J. G. Hoogenboom en C. van Leeuwen. OVERLEDEN: A. Cats, 39 j. H. J. van Steenbergen-Meijer, 83 j. G. J. Jutte- Dorjee, 59 j. GEHUWD: F. Visee en J. B. A. van der Hoeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4