Ruim honderd doden in feestelijk Voor-Indië lOist qj Onze Regering weerlegt Sjahrirs sprookjes HelfrichWij moeten de oorlog nog winnen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG, 16 AUGUSTUS 1947 KONING GEORGE VERLIEST DE KEIZERSKROON Een der kenmerken van de eenvoud en kalmte* waarmede Engeland het on afhankelijk worden van Voor-Indië „het schoonste juweel in de Britse keizers kroon gedurende twee euwen" heeft be leefd, is wel het feit, dat de „Daily Mail", die vele jaren in de kop van haar voorpagina de leuze „For King and Em pire" droeg, gistermorgen verscheen on der de slagzin: „For King and Common wealth". Koning George genoot in Schot land van een rustige zomervacantiedag op het ogenblik, dat hij zijn titel: „Kei zer van India" verloor en hij zond' een gelukwens aan de mannen, die de nieuwe dominons besturen. Over de gehele we reld hebben de Indiërs hun onafhanke lijkheid gevierd. Tijdens het hijsen van de nieuwe vlag van Hindoestan te New Delhi, verscheen een prachtige regen boog aan de hemel, die door de aanwe zigen als een „goed voorteken" werd be schouwd. De feestvreugde werd echter overschaduwd door de voortdurende ge vechten, die in het land zelf plaats von den en die dagelijks tientallen mensen Te koop aangeboden baby weer aan moeder gegeven Kampbewoners zullen voortaan oogje in 't zeil houden. In aansluiting op het bericht van pag. 7, is door het echtpaar v. d. V., 23 en 17 jaar, uit het woonwagenkamp te Voorburg, nabij het Hobbemaplein in Den Haag 'n baby van drie maanden voor f 200 te koop aange boden. Het echtpaar, door de politie opge pakt, ontkende echter deze schanddaad te hebben begaan. Nader vernemen wij nog, dat, hoewel de baby eerst door de politie aan de zorgen van de Voogdijraad was toevertrouwd, het later weer aan de moe der is teruggegeven, daar het nog een borstkindje is. De bewoners van het kamp, die het in de wagen van het echt paar v. jl. V. maar een vieze boel von den, hebben alles, de moeder incluis, een -goede beurt gegeven. Ook hebben zij tegen de kinderpolitie verklaard, dat zij voortaan een oogje in 't zeil zullen hou den. Dé man, die kort geleden bij ver stek tot 14 dagen gevangenisstraf is -ver oordeeld, is direct ingesloten-. Van Klef fens vraagt onpar tijdig onderzoek (Vervolg van Pag. 1) Het verzoek van de Raad om het vüren te staken is oorzaak geworden, dat hon derden zijn vermoord. Waarom laat de Raad zich verblinden door theorieën en al gemeenheden?, zeide spr., die de geest der republiek vervolgens aantoonde uit Sjah- rirs eigen brochure „Onze Strijd". Als de Raad de republiek steunt dan zal het bloed van duizenden onschuldigen komen over zijn hoofd vervolgde êpr. arbitrage is een wrede grap, want deze is alleen mo gelijk tussen geordende staten, niet t.a.v, de republiek, die geen gezag heeft. Aanne ming van de Australische resolutie zou be tekenen dat de Raad de bevoegdheid in handen zou nemen, hier op te treden. Dit leidt tot willekeur. Wat eerst een triomf der V.N. lijkt, zal blijken de weg tot haar ondergang te zijn. Het bevel om 't vuren te staken is het uiterste waartoe Nederland is kunnen gaan. Stap voor stap gaat de Raad verder om zijn jurisdictie te vesti gen, die hij niet bezit. Wat zal de volgende stap zijn? Nederland zal daarbij geen par tij worden. Toelating van West-Borneo en Oost-Indonesië is billijk en de republiek moet het vuren inderdaad staken. Neder land wenst een onderzoek, doch geen on derzoek door <je Raad. Indien een com missie van onderzoek inbreuk is op de Griekse souvereiniteit, hoeveel te ernstiger is die inbreuk dan inzake Indonesië. Na mr Van Kleffens stelde de Poolse af gevaardigde als amendement op de oor spronkelijke Australische resolutie voor, dat er een commissie van onderzoek en ar bitrage zou worden benoemd. België ver zette zich en de zitting wer<j verdaagd tot Donderdag 21 Augustus zonder dat be paald is, of het Indische conflict ter sprake komt. het leven kostten. Oproerige benden in de Pendsjaab, die een aanval deden op een dorp in de buurt van Amritsar, wer^ den met tanks teruggeslagen, met ach terlating van ongeveer 60 doden. Ook in Lahore duren de ongeregeldheden voort. De gehele nac^t hebben er brandep ge woed en tientallen personen werden er gedood. Prinses Hermine op vrachtauto begraven Gistermiddag is het stoffelijk overschot van- de de vorige week overleden wedu we van de ex-Duitse keuzer Wilhelm, Prinses Hermine, voorlopig in- het fami liegraf der Hohenzollerns in Potsdam bij gezet. Zoals bekend wenste zij begraven te worden bij haar gemaal te Doorn in ons "land. De met purperbrokaat beklede kist stond op een grijze vrachtauto, die gevolgd werd door een aantal rammelen de, oude 'automobielen. Eerst na tussen komst van de Sowjet-commandant gingen de poorten van het kerkhof open, waar na-aan de groeve slechts een korte plech tigheid plaats vond. Aanwezig waren on geveer 200 mensen. ENGELS s.s. KEILA BIJ HULL VERGAAN. Hedenmorgen om 9 uur werden door het radiostation te IJmuiden S.O.S.-sei nen ontvangen, van het Engelse s.s. „Lady Anstruther," dat voor de Britse kust ter hoogte van Hull, in aanvaring is gekomen met het eveneens Engelse s.s. „Keila." Laatstgenoemd schip is zinkende. De „Lady Anstruther" zoekt naar over levenden. Kerk en School Een overzicht van de opgravingen bij Eist, die resten van een voorbije tijd te voorschijn brachten: overblijfselen van een Gallo-Romeihse tempel, ongeveer uit het jaar 300 GROOTSTE KLUISDEUR VAN HET CONTINENT NAAR ROTTERDAM. De ca. 35 ton wegende kluisdeur, de grootste van het vasteland van .Europa, die in d-e Lipsfabrieken te Dordt voor het nieuwe gebouw van de Rotterdamse Bank is vervaardigd, werd hedenmorgen o| een Amerikaanse legerwagen, naar Rot terdam gebracht. Ook de Amsterdamse Bank en de In- cassobank hebben voor de gebouwen in Rotterdam dergelijke deuren besteld. DAT het Tweede Kamerlid Schoonenberg aan de ministers Fiévez en Neher vragen heeft gesteld over het verdwijnen van post stukken uit P.T.T.-bussen op militair terrein, zoals een brief aan „De Waarheid", door een soldaat te Roermond geschreven. DAT het Tweede Kamerlid Schoonenberg min. Fiévez heeft gevraagd, onderwijzers, die studeren voor de hoofdakte, uitstel van mil. dienst te verlenen. DAT het Tweede Kamerlid Vondeling min. Fiévez heeft gevraagd de gunstige regeling vam uitstel van eerste-oefening voor studen ten aan de Techn. Hogeschool ook toe te passen op studenten van die Landbouw Hogeschool te Wageningen. DAT de tinbaggermolens „Mendanau" en „Singkep", gisteren uit R'dam naar Indië zijn gesleept, terwijl Maandag de „Maras" vertrekt. DAT het Ned. Jeugdorkest o.l.v. Hein Jor- dans Woensdag in Praag een ovationeel suc ces boekte en de radio contracteerde voor een uitzending. DAT tussen Nederland en Joego-Slavië een handelsverdrag is gesloten hetwelk nog door de beide regeringen moet worden ge ratificeerd. INTERNAT. POTKIJKERS AANTREDEN! Naar aanleiding van de rede van Sjahrir voor de Veiligheidsraad heeft het depar tement van buitenlandse zaken bij monde van een woordvoerder Sjahrirs bewerin gen als zou Nederland tegenover het volk van Indonesi6 in gebreke zijn gebleven, weerlegd en verklaard, dat Sjahrirs rede niet in overeenstemming is „met de fei ten en het werkelijk verloop der zaken." De verklaring gaat in dezelfde geest voort en zegt dat na de Japanse capitu latie van een herstel van de koloniale verhoudingen geen sprake meer zou kun nen zijn (waarbij over het hoofd gezien wordt, dat Indië geen kolonie meer was Red.). Daarna volgt een verdediging van het Linggadjti-beleid en een betoog hoe na de ondertekening van Lingga- djati zich in de republiek een wijziging, ten kwade voltrokken heeft. Daarna ver klaart, het departement dat er geen diepe kloof zou zijn tussen de Nederlandse en de republikeinse interpretatie van Ling- gadjati en dat er tenslotote over slechts één punt meningsverschil zou hebben ge heerst, nl. dat der gemeenschappelijke gendarmerie. Nederland kon op dat punt niet toegeven en de republiek heeft het nooit aangedurfd het staken van het vu ren te gelasten, omdat zij dit niet kon doen uitvoeren. Nederlanl heef alsc sou- verein de volle verantwoordelijkheid èn voor de bevolking èn voor de miilioenen „minderheden van vreemde oorsprong zolals Nederlanders", enz. Tenslotte ver klaart het departement, dat Nederland wijd de poorten openzet voor internatio nale waarnemers, om te constateren, dat de vier vrijheden onder ons gezag wer kelijkheid zijn, terwijl in de republiek heersen: terreur, moord en brandstichting, omfloerst door propaganda. Nederland, besluit het departement zal nooit zijn tradities van recht en gerechttigheid ver loochenen. Geparfumeerde verf Neen, niet voor de dames. Doodgewone verf, waarvan de lucht nimmer aan genaam is. Een New-Yórkse firma zocht en vond een oplossing om die nare lucht te maskeren en in plaats daarvan een aangenaam aandoende geur in dë verf te verwerken. In alle bescheidenheid: ons arme landje zou al erg blij zijn met een flinke partij ongeparfumeerde verf. Elfduizend leerlingen verstoken van-Jager onderwijs Cijfers over tekort aan schoolruimte Min. Gielen heeft in antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid Mevr. For. tanier-de Wit eni^e cijfers gegeven over het tekort aan schoolruimte. Hieruit blijkt dat 11066 leerlingen nog geen geregeld lager onderwijs kunnen ontvangen, 293 scholen voor lager onderwijs zijn geheel verwoest, 359 gedeeltelijk verwoest, ter wijl 496 nieuwe scholen nodig zijn en 720 moeten worden vergroot. In 1947 zijn of worden 113 lagere scholen gebouwd, ge deeltelijk herbouwd of vergroot. Deze aantallen zijn uiteraard voor de nijverheidsscholen lager. Tien scholen zijn geheel, 80 gedeeltelijk verwoest; 107 nieu we scholen zijn nodig ep 88 moeten wor den vergroot, terwijl in 1947 twee scho len worden gebouwd, herbouwd of ver groot. Voor het V.H.M.O. gelden de volgende cijfers: 12 geheel, 45 gedeeltelijk verwoest; 77 nieuwe zijcn nodig en pl.m. 150 moe ten worden vergroot. In 1947 zullen er 69 worden gebouwd, herbouwd of vergroot. ITALIë KRIJGT VAN UNCLE SAM 1 MILLIARD CADEAU. Thans zijn bijzonderheden bekend ge maakt over de Italiaanse oorlogsschuld, die door Amerika wordt geannuleerd. Een milliard dollar is kwijtgescholden, terwijl geblokkeerd' Italiaans bezit in Amerika ter waarde van 60 millioen dollar werd vrijgegeven. Ook zyn 23 schepen aan Italië overgedragen. Het Nationaal Verbond heeft in een telegram aan de ministerraad aangedron gen op voortzetting der politie-actie. Is dr Van Mook het oneens met minister Beel? Indische ambtenaren wenden zich tot Koningin. Een groep hooggeplaatste Nederlandse ambtenaren te Batavia heeft zich recht streeks tot H.M. de Koningin gewend om uitdrukking te geven aan ernstige be zorgdheid over de toestand op Java en zij heeft H.M. verzocht, Hare toestemming te geven tot uitschakeling van de haard van terreur en anti-Nederlandse propaganda in Diokja, aldus meldt „Elseviers Week blad." Vrijwel alle departementshoofden te Batavia moeten, tot de ondertekenaars behoren en onder hen moeten er velen zijn, die tot voor kort door „progressieve kringen" in Nederland geadoreerdwer den. „Elseviers" weet niet of dr Van Mook de mening dier ambtenaren deelt, doch het adres had moeilijk tot stand kunnen komen als dr Van Mook het er niet mede eens was' geweest (en de conclusie ligt dus voor de hand, dat hier een ernstig meningsverschil moet zijn tussen dr Van Mook en dr Beel. Red.) Daarom wil het blad de Regering uitnodigen de me ning van dr.Van Mook te vragen en, te publiceren. Ned. Herv, Kerk. Beroepen te Goënigia (toez.) G Bloroet te HarJaema-Opein.de; te Gameren, J. R Cuperus te Doornspijk; te Tuil (toez.) D Lourense te Arnhem (em. pred.); te Ter- neuzen J. A. Dankbaar te Maassluis. Aangenomen: naar Streefkerk S Julius te Driesum. Bedankt: voor Hardiegarijp B. Nijholi te MtnidihoV'en. Geref. Kerken. Tweetal: te Zaandam J. F. Colenlbran- d'er te Ommen en J. Nawijn te Averees't. Beroepen: te Ma-rum W. Feenetra te Hijum. Bedankt voor Ten Boer en Spijk O, Bouwman, te Nijverdal. Chr. Geref. Kerk. Bedanktvoor Bussum N. de Jong te Mididelhamis. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Lisse L. Rijksen te Lei den. PROF. DR K. SCHILDER NAAR AMERIKA VERTROKKEN. Aan boord van de „Veenda.m" is prof. dr K. Schilderhoogleraar aan de Theol. School der Geref. K-erken (onderh. art. 31 K.O.) te Kampen, gisteren vertrokken naar Amerika. Hij deelde ons mede, dat hij dwars door Amerika zal reizen, lezingen zal houden en conferenties 'bijwonen, dodh hij wenste over het doel van zijn reis vooralsnog geen publi caties. Hij heeft zeer veel uitnodigingen ont vangen om te komen preken. Hij zal ont vangen worden door „vertegenwoordigers van vele kerken", zoals hij zeide, en zal eind November terugkeren. DEVENTER KWARTET IN KWINTET OMGEZET. Het Devent er-kwart etbestaande uit een predikant der Ned. Herv. Gemeente, der Geref. Kerk, der Chr. Geref. Gemeente en der Evang. Luth. Gemeente te .Deventer, heeft vele jaren in kerkelijk Nederland een grote reputatie genoten. Mien evangeliseerde gemeenschappelijk in de stad en trad bij herhaling op voor de N.C.R.V. Het is thans in een kwintet omgezet en heeft zijn arbeid hervat. Iedere Zaterdagmiddag houdt het een openiuchtisamenkomst. Het kwintet wordt nu gevormd door dB G. Moen, Ned'j Herv., ds J. J. Beukenkamp, Gieref., dis H, Toorman, Chr. Geref., ds J. Gronloh, Evang, Lutih. en ds K. Prins, Bapt. predikant. Zes doden in Nederl.-Indië Het Nederl. communiqué van gisteren meldt, dat gisteren aan onze zijde 6 man zijn gesneuveld en 14 gewond. Bij Poerwo- Jcerto is een Nederlands politieman ver moord en Banooemas werd door 100 man aangevallen. Ten Z-W. van Salatiga reed een carrier op een mijn. Ongeveer 200 man deden daar een aanval, doch werden met bloedige verliezen verdreven. Bij; Pekalongan en Bandar werden 400 Chine zen bevrijd en bij Medan 200. Kajoe Agoeng cp Zuid-Sumatra werd door 600 man aan gevallen, doch deze werden afgeslagen. BOESMAN HAALDE EEN NAT PAK IN WOERDEN. Ter gelegenheid van de Hilto-ter.toon- stelling startte de ballonvaarder Boesman dezer dagen om vijf uur te Zwolle. Te ruim tien uur landde de ballon ten Noor den van Woerden waarbij de bemanning, doordat de mand door een sloot sleepte, hier en daar nat werd. Batavia is teleurgesteld over de Veiligheidsraad Onze Indië-redacteur seinde gisteren uit Batavia, dat de houding van de Veilig heidsraad daar ter stede grote teleurstel ling heeft gewekt, vooral bij de Chinezen, die thans voornemens zijn, nogmaals üij de Chinese gedelegeerde te Lake Success aan te dringen op wijziging van zijn hou ding in verband met de gevaren, die het leven van miilioenen Chinezen bedreigen. In verband met de talloze schendingen van de wapenstilstand wenst men te Batavia' dat er nu zo spoedig en zo krachtig moge lijk wordt opgetreden. WE MOGEN GEEN HALF WERK IN INDIE DOEN Gisteren heeft lt. admiraal Helfrich in een radiorede herdacht, hoe .voor twee jaar Japan capituleerde en herinnerd aan het glorierijke ogenblik, waarop hij de ondertekening der capitulatie op 2 Sept. 1945 aan boord van de „Missouri" mee maakte. Onze terugkomst in Indië is an ders geworden dan wij ons hebben voor gesteld, aldus de admiraal, die herinner de aan de plotselinge overdracht van In dië aan de onvoorbereide Engelsen. De zen stuurden pas 29 September hun eer ste en zwakke contingent, terwijl de 17e Augustus reeds onder druk van het Ja panse militaire 'bestuur de republiek van Soekarno was gedicteerd. De Japanners droegen de wapenen over aan de door hen zelf gestichte en opgeleide strijdor ganisaties en de republiek kon zich on gehinderd organiseren én de radio ge bruiken voor haar propaganda, terwijl de in Australië verzamelde voedingsmidde len en medicijnen voor de bevolking niet werden verscheept. Aan de mannen en vrouwen in de kampen bracht de admi raal een ere-saluut. Als zij vrijgelaten waren geweest, dan hadden zij hun lang voorbereide plannen kunnen uitvoeren en recht en orde herstellen, omdat zij erva ring hadden en het respect van de In heemse bevolking genoten. Voorts wees de admiraal er op hoe de bevolking onze troepen juichend ontving en zal blijven juichen als wij geen half werk doen. Als wij de welvaart van 80 millioen mensen niet herstellen, dan komt de ondergang, op dit kritieke ogenblik is nationale een heid nodig, nationale waardigheid, slechts dan hebben wij de oorlog gewonnen. Slechts dan kunnen wij de overgave van de vijanden met dankbaarheid gedenken, besloot de admiraal. Wie kent Muilaartalias Rietveld? De Haagse PRA a11 Lange Voorhout Me 13, verzoekt in- de Richtingen over n0] Marinus Arie nei Eldert Muilaart, tie geboren 24 Dec. ree 1915, gewoond hebbend Hol- ilanderstraat 78 te 's-Gravenha- ge, die zich tij dens de bezet ting zou hebben schuldig ge maakt aan ver raad van illegale werkers en onderge doken personen van Joodse bloede. Hij! werkte onder de schuilnaam „Rietveld". gel toe lat zin dai vai toe fen Oo: trai stal 2 stej

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2