Onze jongens willen geen Indonesiërs doden Wat er in NIEUWE LEIDSCHE COURANT 0 DINSDAG, 12 AUGUSTUS 1947 MAAR WEL WENSEN ZE EEN EINDE AAN DE TERREUR Hoe denken onze jongens er over? Nog steeds als altijd: het Indische volk wil len ze helpen. Helpen verlossen van de Soekarno-bende. Maar zij, de Nederlandse officieren en soldaten aan de fronten in ons Indië, maken zich steeds meer be zorgd. De „buitenlandse bemiddeling in binnenlandse aangelegenheden", zoals zij het noemen, zou niet plaats hebben, als hun land groter en machtiger was. Dat is een der conclusies van een correspon dent van Ass. Press, na zijn reis van 2500 kilometer over Sumatra, Java en Ma- doera, sinds het bevel „staakt het vuren". In Malang zei een jonge marinier: ,.Meer dan een jaar bleven wij binnen de demarcatielijn rondom Soerabaja en daar werd op ons geschoten. Wij za gen hoe onze kameraden sneuvelden. Nu willen we de actie tot een goed einde brengen. Wij willen geen Indo nesiërs doden, maar we willen een ein de maken aan de bende van den Jap- pencollaborateur Soekamo". Kolonel G. J. van der Meulen, com mandant van de brigade, die Malang heeft bezet, verklaarde, dat de order „Staakt het vuren" op een slecht ogenblik kwam. „De republikeinen zul len wegen, bruggen, gebouwen en fa brieken blijven vernietigen op de ma nier, die u hier overal hebt kunnen zien", zei hij. .Nutteloze vernietiging zal blijven voortgaan op een tijdstip, dat herstel vrijwel onmogelijk is in een wereld, die reeds zo ernstig te lijden heeft gehad". „Ze denken, dat ze de waarheid kennen..." Kolonel Van der Meulen, 'die in 1942 de Nederlandse strijdkrachten op Oost- Ja va aan de Japanners heeft moeten overgeven en vier jaar lang in vijande lijke krijgsgevangenkampen heeft door gebracht,- zei: „Wij vragen maar één ding: Laten de Nederlanders geheel Java be zetten en laat de wereld dan zien hoe de overeenkomst van Liniggadjati wordt uitgevoerd". Kolonel Van der Meulen was bitter gestemd over de berichten, die over de situatie in Indonesië naar het buitenland gaan. ,,Die daar buiten hebben een tele- scopischen kijk op de dingen", zei hij sarcastisch. „Ze denken, dat ze de waarheid kennen. Maar de werkelijk heid ziet er heel anders uit. Ik ben een soldaat en ik doe, wat mij gezegd wordt. Maar deze actie is te zacht, veel te zacht. Orize tegenstanders aan de andere zijde van het front zijn, wan neer het er op aankomt zeer goed in staat, op oneerlijke wijze te strij- Wij zijn de slechtste propagandisten, die u zich kunt voorstellen, maar wacht maar eens af, binnenkort zullen de men sen in de binnenlanden van Java ons helpen". yXaten de V. N. aan Indo-China en de negers denken". Verscheidene andere Nederlandse mi litairen, met wie de correspondent sprak, zeiden, dat de situatie veel beter geweest zou zijn. wanneer de Engelsen _destijds de Nederlanders toestemming HAAGSE POLITIERECHTER C J v d B te Hillegom had sigaretten afgeleverd en in ontvangst genomen, het geen alles zonder bonnen gebeurde. En daarvoor had hij zich bij de Haagse poli tierechter te verantwoorden. Waar het geen uitgebreide zwarte affaire betrof, wilde de Officier volstaan met f 250 boete of 100 dagen hechtenis, waartoe de rechter hem veroordeelde. Er was door J S te Leiden hulp verleend bij het clandestien slachten van een schaap, voor welk feit de Officier tegen hem vier maanden gevangenisstraf eiste. De politie rechter veroordeelde hem tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. D F V te Leiderdorp handelde in zwarte shag, hetgeen volgens zijn verklaring niet regelmatig was gebeurd. Daarom wilde de Officier volstaan met twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, en een geldboete van f 75 of 30 dagen hechtenis. De rechter veroordeelde verdachte conform die eis. Zijn hulpverlening bij het clandestien slachten van een schaap, bracht JCvdH uit Hazerswoude voor de Haagse politie rechter. Het zou echter geen zwarte han del hebben betekend, en daarom wilde de Officier volstaan met twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, en een boete van f 50 of 25 dagen hechtenis. De rechter veroordeelde conform die eis. H A v W te Voorschoten had clandestien een koe geslacht, een geval dat de Officier nogal hoog aansloeg. Hij vorderde daarom zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De politierechter veroor deelde tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. HAAGSE RECHTBANK De los-arbeider J C K uit Rijnsburg, heeft zich voor de rechtbank te verant woorden gehad wegens diefstal door mid del van braak. Gezien de weinig gunstige inlichtingen, vorderde de Officier tegen verdachte een jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief. Wegens een misdrijf tegen de zeden stond terecht de schoenmaker J S uit Leiden. De Officier vorderde tegen ver dachte een jaar gevangenisstraf met aftrek van prefentief. gegeven hadden Java te bezetten, zoals zij het Malakka gedaan hadden en dan later over regeringshervormingen te spreken. Algemeen was de ontstemming over datgene, wat de Nederlanders noem den: „de weloverwogen toestemming der Engelsen aan hun soldaten uit Voor- Indië, om-wapens aan de Indonesiërs te geven". „Hierdoor zijn wij weer schietschijven geworden", was de opmerking van ser geant Henri van Galen, een marinier, die bezig was wegen op het verlaten Zuidwestelijke gedeelte van Madoera van landmijnen te zuiveren. De nacht na het begin van de wapenstilstand, zei hij, werd zijn stelling bij Kalang beschoten. Op Sumatra hoorde de correspondent, Over slingerende, zandige paadjes heb ben ze gefietst daar op de Veluwe en veel genoten van de mooie Gelderse na tuur. Met takken geurend paarse hei werd aan het eind van die heerlijke da gen de terugtocht aanvaard, kernge zond en donker bruin gebrgnd. Leve de vacantiei ALPHEN AAN DEN RIJN De politie heeft hier aangehouden, terwijl hij op familie-bezoek was, de 22- jarige autospuiter R. W. uit Emmen. Ruim anderhalf jaar geleden heeft W. kans gezien in Emmen, toen hij daar in arrest zat, uit zijn cel uit te breken. Ook heeft W., die in militaire dienst be hoorde te zijn, zich daaraan weten te ont trekken. Hij zal eerst echter zijn jaar ge vangenisstraf moeten gaan uitzitten we gens het helen van gestolen rijwielen. De heer H. Brokaar, boekhouder kassier, hoopt a.s. Zaterdag zijn züveren dienst jubileum bij de N.V. Oosthoek en Zn. te herdenken. De heer Brokaar is in de gelederen van de Chr. sociale orga nisaties geen onbekende. Hij maakt deel uit van de raad als vertegenwoordiger van de A.-R. partij. Het zal de jubilaris die dag ongetwijfeld niet aan belangstel ling ontbreken. HILLEGOM. Morgenavond om 8 uur zal in de Havenstraat een openlucht-samenkomst worden gehouden, uitgaande van de evangelisatieoommissie der Geref. Kerk. Sprekers en zangkoor verlenen mede werking. KATWIJK. De gemeenteraad zal Donderdag 14 Aug., nm. 7.30 uur, in openbare vergade ring bijeen komen. De omvangrijke agen da bevat o. a. het volgende: voorstel tot het verlenen van medewerking ex art. 72 der lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de Chr. school voor L.O. en M.U.L.O., ten behoeve van de Chr oplei dingsschool en van de school voor ULO; een voorstel om aan een deel van het gemeentepersoneel een extra-uitkering toe te kennen van 2 procent der jaar lijkse beloning; voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling betref fende een schoolartsendienst „Kring Kat wijk". KATWIJK AAN DEN RIJN. Naar de Nieuwe Leidsche Courant verneemt, hebben enkele zakenmensen het initiatief genomen, om, indien moge lijk, te komen tot het houden van een winkelweek. Woensdag, 13 Aug., n.m. 8 uur, wordt een vergadering belegd van winkeliers, om tot een definitief besluit te komen. KATWIJK AAN ZEE Hedenavond om 8 uur spreekt in de Wijdingsdienst in de Oude Kerk, ds F. Pijlman Jr., over het onderwerp „Kun je nog zingen?" Medewerking verleent mej. J. Schut, te Deventer, mezzo-sopraan. Donderdag 14 Aug., n.m. 7.45 uur, zal voor de Katwijkse Kunstkring concor dat de Nederlanders in het bijzonder ontsticht waren over de maatregelen der Australische vakverenigingen, die de verzending van goederen, „die we ge kocht en betaald hebben", onmogelijk maken. „Wij moeten medicijnen hebben, om de bevolking in de gebieden, die wij zijn binnengetrokken, te kunnen hel pen". Aan de correspondent werd gevraagd, waarom de V. N. geen onderzoek instel den naar de Franse acties in Indo-Chi- na of naar de Amerikaanse behandeling van de negers. Dit thema werd dik wijls herhaald, niet alleen door de mi litairen, maar ook door de burgers en in het bijzonder door hen, die tijdens de oorlog in kampen hadden gezeten en van mening waren, dat zij „recht hadden op een betere behandeling door onze geallieerden dan we tot nu toe ont vangen hebben". teren de bekende pianist Theo van der Pas. In het programma komen werken voor van Beethdven (sonate Pathétique), Schubert (Impromptu in Bes), Liszt en Chopin. Hét concert zal gehouden worden in de Kapel van de Ned. Herv. Gem., aan de Voorstraat. Vrijdagavond om half 8 wordt op de Boulevard in de nieuwe 'muziektent een Volkszangavond gehouden o.l.v. Jan van der Roovaard. Medewerking verleent de muziekvereniging U.N.I. KOUDEKERK AAN DE RIJN De Geref. Jeugd maakte een uitstapje per bus naar de Grebbeberg, Burgers Die renpark, door Arnhem en Nijmegen en naar de Heilige Land-Stichting. Via Utrecht ging de reis naar huis terug, nadat enige tijd in „De Hommel" vertoefd werd. Laat in de nacht eindigde deze welge slaagde tocht LEIDERDORP. De buurtvereniging van Achthoven, de „Kindervriend", is per motorboot met ongeveer 120 personen naar Katwijk aan Zee geweest. Het weer was niet mooi, maar de goede geest, die er heerst in dit aparte dorpsgedeelte Achthoven. maakte alles goed. LISSE Uitreiking schoenenbonnen op cijfer 9 en aan kinderen vindt plaats in „Reho- both" aan de Achterweg, voor de letters A t/m G op Woensdag 13 Aug. van 912 uur vm; H t/m L van 1.304 uur nm; M t/m R Donderdag 14 Aug. van 912 uur vm; S t/m Z van 1.304 uur nm. NOORDWIJK. Woensdagavond 8 uur zal voor de Geref. Bond spreken ds M. Ottevanger, van Leiden. De grote kortebaandraverij, welke zal worden gehouden op Vrijdag 15 Aug. om 2 uur op de Noord-Boulevard, belooft een groot succes te worden, doordat niet minder dan 31 paarden zijn ingeschreven waaronder de beste paarden uit geheel Nederland. Ingeschreven zijn de navol gende paarden: Dutch Hannover, Guy Hannover, Allouez, Fillie de Flandré, Harrold Hannover, Fer van Silladar, He- rold M. C. G., Clady O, Hollandia, Gonny D., Dictator Spears, Hiphias, Absyrtus, Welkom, Hanover T., Eluard Anvil, Fiat V., Dumas Hanover, Akrom B., David O Irene D, Ju Ju, G. de Macotta, Georges Wilkes, I/ena Hanover, Jim Wilkes, Ka- lumet Axkit, Kitty K., Kitty Dora, Kla- zina Ankit, Johannes. Voor paardenlief hebbers zal dus op deze race veel te ge nieten zün. S port en W edstrijden NAAR OXFORD. Onder L v. de heer Molenaar vertrekt Woensdag 20' Aug. tot 27 Aug. een grote groep Leidse sportbeoefenaars naar Ox ford. Het zijn voetballers, zwemmers en athleten en waarschijnlijk ook tennissers. Tot de athleten behoren: W. Nota en Kips van „Holland", L. H. v. d. Vos van „Z.L.C.", W. van Dorp, van der Klugt en Vollebregt van „De Bataven". Van de dames o.a. mej. A. Montfoort van „Con cordia". Z.I.A.N.—REST VAN NEDERLAND Dinsdag 19 Aug. wordt ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van „De Zijl" een waterpolo wedstrijd gespeeld tussen Z.I.A.N., (kampioen van Nederland) en een ploeg der beste Nederl. spelers. DUIVENSPORT. „De Zwaluw", Voorschoten. Jubileumvlucht vanaf Ciney (België), in verband met het 25-jarig bestaan der vereniging. Bij de prijsuitreiking werd aan ieder lid een ereprijs aangeboden, welke prijzen door verschillende lief hebbers en belangstellenden beschikbaar waren gesteld. De duiven werden om 8.45 uur in vrijheid gesteld met lichte Oostenwind. Uitslag: 1, 5, 6, 9, 18: J. P. v. d. Assem; 2: J. Sluiter; 3, 7,' 10, 16: J. Caspers; 4, 15: G. Zwaan; 8: K. I. Waas dorp; 11, 12: C. J. Nouweland; 13, 14: A. van Rooijen; 17: H. Verhorik; 19: G. van Herpen; 20: H. H. J. van Klaveren. Hofafstand van de le prijswinnaar 208 km 850 m. De eerste duif werd geconstateerd om 12 uur 25 min. 15 sec. en bereikte een gemiddelde snelheid van 948,67 m per minuut. De laatste 818,06 per minuut. GUNNING ZAND-TRANSPORT. Bij onderhandse aanbesteding is het transport van ca. 50.000 m3 zand, beno digd voor het stratenplan benoorden de Herensingel te Leiden, gegund aan het Expeditiebedrijf H. Dubbeld Wzn., te Leiderdorp. IN ENKELE REGELS Van Nievelt, Goudriaan én Co'3 Stoomvaart Mij N.V. keert over 1940-'45 18 pet en over 1946 8 pet dividend uit. Verwacht wordt, dat de Turkse pre mier, Recep Peker, spoedig zal aftreden om binnenlandse politieke aangelegen heden. „Uit menslievende overwegingen" zal de Britse marine de 985 Joodse we zen, die mogen immigreren, van Cyprus naar Haifa brengen. Hierna zal voor de wettige immigratie geen Brits schip meer worden gebruikt. NOORDWIJKERHOUT. De heer J. A. Broekhof en zijn ver loofde mej. E. Geerlings zijn beiden ge slaagd voor het WinkeldipLoma schoe nenverkoop. Tot onderwijzeres aan de St. Jozef- meisjesschool werd benoemd mej. W. A. M. Woudenberg te Haarlem. De eerw. father A. van der Werf is door zijn overheid aangewezen voor de jmissie in Afrika. De heer Horshuis, hoofd van de St. Jozef-jongensschool, gaat 1 September met pensioen. In zijn pLaats is benoemd de heer Prins, thans hoofd ener school te Edam. OEGSTGEEST. Uitreiking van schoenenbonnen op cijfer 9 en aan kinderen vindt morgen van 9.3012 en 1315 uur plaats aan de letters A t/m K. RIJNSBURG Als correspondent voor ons blad treedt op de heer J. de Koning, Burg. Meyboomstraat 19, tel. 2205. Gedurende Juli is by de Rijkspost spaarbank door 128 personen f 545.400 88 ingelegd en aan 70 personen f 10.151.17, terugbetaald. SASSENHEIM. De heer A. Warnaar is door de arrondissements-rechtbank te 's-Graven- hage benoemd tot plaatsvervangend lid van de Raad van Beroep voor de Directe Belastingen te Leiden. A. Bamhoorn, J. Burgmeyer, C. D. van Goeverden, C. Vliem en H. C. van der Vliet, zijn geslaagd voor het Midden standsexamen. Uitreiking schoenenbonnen op cijfer 9 en aan kinderen vindt plaats in de Burgerzaal voor de letters A t/m L op Maandag 18 Aug. van 912 uur vm; M t/m Z van 1.304 uur nm. VOORHOUT. Personen, die niet later dan in Sept. 1946 een bon of bonnen voor toerbuiten- banden hebben ontvangen, doch geen ge bruik hebben gemaakt van de gelegen heid tot aanvragen, worden op Woens dag 13 Aug. van 14 tot 16 uur te Noord- wijk hiertoe alsnog in de gelegenheid gesteld. Stamkaarten meebrengen. De uitreiking van bonkaarten voor de 11e en 12e periode 1947, zomede van tabaks- en versnaperingenkaarten, heeft plaats op Maandag 25 en Woensdag 27 Aug. op de bekende uren. Het distributiekantoor zal op 15 Aug. en 1 Sept. voor het publiek gesloten zijn. VOORSCHOTEN. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen Engêls L.O. de heer J. H. Kroos hof, hoofd der openbare lagere schooL

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5