Ned.-Indië schreeuwt thans om werkkrachten Grote mogendheden remmen het werk der V. N. Middenstands perikelen 't Verklaarde J uitzicht NIEUWE LE1DSCHE COURANT HN8DAO, U AUCW8TUS ZES SCHEPEN INGEZET VOOR HUN VERVOER ,Van een onzer verslaggevers) Ondernemingsgébieden, enige malen groter dan Nederland, die in vroeger ja ren voor honderden millioenen guldens op de wereldmarkt plachten te brengen, zijn thans door onze troepen gezuiverd. Het zal echter een harde taak zijn, weer op te bouwen, wat er in vele jaren is ver waarloosd en vernield en wat er in en kele weken van dolle waanzin is verloren gegaan. Om nog niet te spreken van alles wat er voor een appel en een ei is ver kocht naar Malakka ter versterking van de economie dezer Britse kolonie. Over tientallen ondernemingen zijn nu reeds berichten binnengekomen, desniet temin is het onmogelijk, zich een juist oordeel over de toestand en de toekomst te vormen. Het zal immers enige tijd vorderen voordat de uitgebreide rappor ten, die alleen een juiste indruk kunnen geven, zullen binnenvloeien. En wie moe ten die rapporten opmaken? Daarvoor zijn goed onderlegde krachten nodig. In cultuurkringen is men daarom ook van mening, dat thans het eerste pro bleem is, dat van het personeel, en niet alleen personeel voor al die grote be drijven, die op wederopbouw wachten, maar ook overheidspersoneel, zonder het welk geen veiligheid mogelijk is. En zon der veiligheid kan niemand vruchtbaar werk doen. Er is een ontstellend gevaar, dat er achter onze troepen een lacune ontstaat. Een lacune in overheidsdiensten en wer kers. Wat er thans met razende snelheid geschiedt, geeft generlei indruk van alles wat er gedaan moet worden en van de grote nood aan werkers, die er heerst. Er moet snel in voorzien worden, wil er geen chaos ontstaan en dit is in de eerste plaats een vraagstuk van vliegtuigen en schepen. Waar zijin ze gebleven, die duizenden werkers, aan wie Nederland zijn wel vaart voor een zeer groot deel dankte. Duizenden hunner zijn in gevangenschap gestorven, tienduizenden zijn terugge vloeid, van wie velen zijn gebroken. An deren weer dienen met het geweer in de hand in het leger. Om behalve de oude ervaren krachten, nieuwe werkers te doen uitzenden, zijn behoorlijke bestaansvoor waarden nodig, doch op het ogenblik is het vervoer het dringendste vraagstuk. Er moge worden gemeld, dat in Medan reeds vele planters wachtten op de op mars onzer troepen om hun oude plaatsen weer in te nemen, dat met onze colonnes reeds de deskundigen meetrokken om di rect aan de slag te gaan, dit neemt niet weg, dat dit alles slechts een kleine frac tie is van het leger van werkers, dat komen moet. Vliegtuigen kunnen slechts Denn wir fahren gegen England Een Duitse krijgsgevangene in Hoek van Holland had de moed nog niet op gegeven. 't Was ook zo'n prachtig heldenlied: „Denn wir fahren gegen England"Hij probeerde dezer da gen alsnog in zijn eentje over te ste ken en wist zich te versohuilen op de Harwichboot. Jammer, dat ook dit maal de overtocht mislukte. Hij werd ontdekt en uitgeleverd. Nederl. kinderen in Engeland vóór Sept. weer thuis In Londen werken thans functionaris sen van het Britse dep. van Buit. Zaken, de Ned. Ambassade en de Deense lega tie samen, om te zorgen, dat de 1500 Ned. en Deense kinderen, die onder auspiciën van de W.F.A. met vacantie naar Enge land zijn gébracht, weer behouden thuis zullen komen. Men verwacht, dat alle jeugdige vacantiegasten binnen 14 da gen naar huis teruggekeerd zullen zijn. een beperkte hoeveelheid vervoeren, de rest moet per schip. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat men zich van deze noodtoestand bewust is. Op 27 Augustus zal de „Kota Baroe" naar Indië vertrekken met 500 wenkers aan boord, onder wie zeer vele planters. De „Oldénibarn-evelt" zal 26 Augustus Pa- tria verlaten met 1250 mensen, meren deels voor de gezinshereniging, die ook niet langer wachten kan, maar men zal trachten nog zoveel mogelijk werkers aan boord te plaatsen, evenals op de „In- drapoera", die in September vertrekt. Daarna hoopt men de beschikking te hebben over de „Sibajak" en de „Oranje". Einde October hoopt men de „Ruys" in dienst te hebben en met deze zes schepen zal er dan gewerkt worden om de achter stand zo snel mogelijk in te halen. Men ziet, dat deze zaak veel meer heeft dan de „voortdurende aandacht" der auto riteiten, maar dat het inderdaad een zeer zware taak is in deze allereerste behoefte van de wederopbouw te voorzien. Residentie-orkest op 24 October naar Brussel En begin volgend jaar naar Parijs? Op 24 Oct. gaat het Residentieorkest ol.v. Frits Schuurman naar Brussel, om daar in de studio van de N.I.R. een ook voor het publiek toegankelijk radio-con cert te geven. Het Brusselse Radio-orkest komt dan in Den Haag concerteren, m.m.v. de pianiste Louise Thirion. Als de Ned. Regering het voorbeeld volgt van de Franse, die het daarvoor nodige ore- diet onmiddellijk heeft toegezegd, zal eind Jan. het Res. Orkest in Parijs en het Orchestre du Conservatoire in Den Haag en Leiden concerteren. M. J. VAN SCHREVEN NAAR ATHENE VERTROKKEN De Nederlander M. J. v. Schreven, een van de voornaamste politieke functio narissen van het secretariaat der V.N., is dezer dagen per vliegtuig naar Athene vertrokken, waar hij 3 maanden zal op treden als hoofd van het secretariaat van de Balfcancommissie der V.N, te Saloniki. In het bos van Moisson zgn verschillende winkels ijprrezen, waar de aan de Jam boree deelnemende padvinders alles kunnen vinden, wat nog aan hun uitrusting ontbreekt. EERSTE JAARVERSLAG VAN TRYGVE LIE Van de organisatie der Ver. Naties komt niets terecht door het politieke ge krakeel tussen de grote mogendheden, aldus Trygve Lie, de secretaj-is-generaal, in zijn eerste jaarverslag, dat op 16 Sept. aan de Algemeene Vergadering zal wor den voorgelegd. De wereldtoestand ver beterde het afgelopen jaar niet. Er kan niet genoeg gewezen worden op het fa len der mogendheden, om de voornaam ste vredesverdragen op te stellen, terwijl de huidige economische problemeü niet langer een nasleep van de oorlog kaD worden genoemd. Dikwijls is gezegd, al- Franse regering krijgt opnieuw motie van vertrouwen Op ondubbelzinnige wijze heeft de Franse Nationale Vergadering haar ver trouwen uitgesproken in de regering, m verband met de door het kabinet voorbe reide betten voor de gemeenteraadsver kiezingen in October. De stand was: 404 voor en 184 tegen (de communisten). De grotere steden krijgen nu evenredige ver tegenwoordiging, doch voor de kleinere plaatsen blijft de volstrekte meerderheid gehandhaafd. Vanavond echter komt Ra- madier voor een volgend groot probleem te staan: het herziene statuut voor Al giers, waarover wij gisteren reeds het een en ander schreven. dus Lie, dat we een nieuwe ramp tege- moetgaan. Minder vaak is gezegd, dat we zo er naar gestreefd wordt snel in de richting van een nieuw vredestijd- perk kunnen gaan en ik geloof, dat de huidige wereldsituatie er niet zo drei gend uitziet, als menigeen wel zegt". Lie is er van overtuigd, dat geen enkel ver antwoordelijk staatsman een oorlog over weegt. BENZINE-BONBOEKJES VOOR AMERIK. BEZETTINGSZONE. Automobilisten, dde door Duitsland rij den en beschikken over een „permit" van de „British Military Mission," alsmede over een deviezentoewijizing van het bureau Zakenreizen van het dep. v. Econ. Zaken, kunnen hier te lande boekjes met benzinebonnen kopen voor het rijden door de Amerik. zone, aldus deelt de KNAC mede. Metn kan in Nederdlands geld be talen. BOETE VOOR NOORSE ZEELIEDEN VAN DE „WILLEM BARENDS" Sommige van de 50 Noorse zeelieden, die deelnamen aan de walvisexpeditie met de „Willem Barendsz" zijn nu naar Noorwegen teruggekeerd. Volgens het te Oslo verschijnende blad „Verdens Gang" mogen Noren niet aan buitenlandse wal visexpedities deelnemen. Men verwacht, dat de betrokken zeelui een boete zullen krijgen voor overtreding van de wet, meldt het blad. De door het Kamerlid Van den Heuvel tot de ministers van Economische Zaken en'van Financiën gerichte vragen om trent de doorberekening van de per X Juli verhoogde omzetbelasting houden een ernstig bezwaar in .tegen het rege ringsbeleid op dit punt. Ook de Midden standsorganisaties hebben in een onlangs aan Minister Lieftinck gericht schrijven van hun ontstemming doen blijken en daarin hun grieven uitvoerig gemoti veerd. Aangezien het hier gaat om een ma terie, welke niet alleen voor onze mid denstanders doch in even grote mate voor de consumenten van belang ls, me nen wij goed te doen voor de actie, welke de middenstanders voeren, in breder kring belangstelling te vragen. De middenstand, zich op het standpunt stollende dat de omzetbelasting als een consumentenbelasting moet worden be schouwd, waarvan de heffing voorna melijk om belasting technische redenen bij de bron in casu het bedrijfsleven geschiedt, constateert hier een afwij king van de door minister Lieftinck in een in Maart j.l. aan de middenstand ge richt schrijven uitgestippelde gedrags lijn, volgens welke de verhoging der omzetbelasting zou moeten worden ver werkt in een wijziging der bestaande prijzen. Of, om het met andere woorden te zeggen, waarom wordt thans aan vele verkopers van de onder de verhoging vallende artikelen niet zoals in het Ne derlandse bedrijfsleven usance was ge worden, toegestaan deze verhoging op de consument af te wentelen. Het is duidelijk, dat men hier raakt aan het hart der kwestie, nl. de spanning tussen lonen en prijzen. De Regering, die een derde loonronde niet zonder reden een gevaar acht met het oog op onze ex port en anderzijds de bedrijfsvrede niet wil verstoren door in het binnenland factoren in te schakelen, welke de onder nemers, die in veel sterker mate moeten reserveren dan vóór de oorlog het geval was, in de wielen zouden rijden, staat hier voor een dilemma. Voor de consu ment zou verhoging der prijzen beteke nen een nog grotere spanning, waardoor hij voor zijn verhoogd inkomen nog weer minder zou kunnen kopen dan thans het geyal is. Onze huismoeders, die dagelijks voor de vraag staan, hoe de eindjes aan elkaar te knopen, weten maar al te goed wat dat zou betekenen. Anderzijds zal ieder het als onbillijk aanvoelen, dat als de overheid streeft naar vermeerdering van haar inkomsten, de lasten, die daardoor moeten worden gedragen, niet zoveel mogelijk door het gehele volk op de schouders worden ge nomen, Waarbij wij onbesproken laten de vraag of en in hoeverre, de minister van financiën in juridische zin buiten zijn boekje is gegaan door in strgd te handelen met het besluit omzetbelasting 1940. Hoe dan ook, men gevoelt dat de kern der huidige moeilijkheden ligt op het gebied van lonen en prijzen. Welke moeilijkheden binnen het kader van dat vraagstuk in feite nog groter omvang zullen aannemen, indien binnen afzien bare tijd ook het subsidie op het levens middelenpakket, dat jaarlijks honderden millioenen guldens vergt, in de prijzen zal moeten worden verwerkt. Waarbij wij reeds thans opmerken, dat een rege ling als door de Belgische Regering werd in het leven geroepen toen dij subsidie ging vervallen, door een soort Steunrege ling voor de kleinere inkomens te scheppen, de moeilijkheden niet oplost doch slechts verlegt. Men zal daarom naar onze mening goed doen, deze kwestie te zien in het licht van het geheel en niet zoals hier het geval is eenzijdig een regeling te treffen, waarvan de bona fide zaken mensen de dupe zijn. Onze middenstan ders zien het belang ervan in, de huidige spanningen niet onnodig te verzwaren Daarom te meer en hier citeren wij uit het schrijven van de middenstands organisaties „zou, indien de Overheid van mening zou zijn, dat de verhoging niet kan worden gemist, nagegaan kun nen worden, of het prijspeil zodanig ver laagd kan worden, dat bedoelde heffing wel door de verbruiker kan worden op gebracht". Inderdaad zou in dit laatste geval „een Italiaans duet Twee Italiaanse parlementsleden, die blijk baar geen last van de warmte hadden, heb ben met elkaar geduelleerd, omdat zij er, betreffende de ratificatie van het vredesver drag. een versdhillende visie op na hielden. Aldus een sensationeel bericht in de krant van gisteren! De Gasperi heeft weliswaar met grote moeite en na veel geharrewar, de ratificatie van het Italiaanse vredesverdrag door het parlement verworven, maar op con ditie. dat de vier grote mogendheden zouden voorgaan. Men kent echter het standpunt van Sowjet-Rusland, dat de reeds gesloten vredesverdragen slechts dèn wil bekrachti gen. als alle overwonnen staten die ratifi catie ter band hebben genomen. Rusland wfl kennelijk Amerika en Engeland dwars zitten. Door zijn politieke constellatie, staat Italië tussen Amerika en Rusland in. De Italiaanse regering was er echter ate de kippen bij, om haar medewerking aan het economisch plan van Marshall te kennen te geven. Dit aanbod tot medewerking aldus het Amerikaanse periodiek „Newsweek" doet wel enigs zins aanmatigend aan, althans voor diegenen, die deze ex-creatie van Mussolini afschil deren als een staat, aangewezen op Ameri kaanse filantropie en de hongersnood nabij zijnde. Met de voedselvoorziening is het er echter nog zo bar slecht niet gesteld. Het dagelijkse rantsoen van 1500 caloriën is niet teveel, maar ..zonder bon" is er genoeg te verkrijgen, waardoor het hongerspook bui ten de deur wordt gehoudenfruit, vis, toma ten (rijk aan vitaminen)Het grote tekort wordt veroorzaakt door gebrek aan vlees en melk. Het zou voor de Italiaanse regering aanleiding kunnen zijn, een advertentie te plaatsen: „vitaminen aangeboden in ruil voor caloriën", want Italië heeft een surplus aan fruit en heeft vlees nodig. Maar een feit is, dat het economische zenuwgestel van Italië aan ondervoeding lijdt. De lening ad honderd millioen dollar, van de „Import export-Bank" zou de electrische, chemische rubber, en auto-industrie weer op gang moe ten brengen. Italië heeft echter veel meer nodüg, minstens per jaar 500 millioen dol lars, waartoe het „plan van Marshall" een middel ter realisering zou kunnen zijn. Steenkool, gasoline en tarwe dienen te wor den ingevoerd, want de productie moet nood zakelijk worden verhoogd. Even belangrijk is de behoefte aan deviezen, want de handel met het buitenland moet weer worden ge stimuleerd en de, in de blauwe Italiaanse lucht „zwevende" lire, heeft stabilisatie nodig. Italië is echter steeds een land ge weest. waar de welvaart slechts een matig peil bereikte. Gesteld, dat het „plan van Marshall" de nodige credieten verstrekt, dan blijven er voor het .herstel" toch altijd nog twee hinderpalen over," waarvan één de enorme werkloosheid is, die maar naet opeens zal verdwijnen. Voorts zal de stijging van het geboorte-cijfer er toe moeten leiden, dat de faciliteiten voor emigratie worden uitgebreid. De andere hinderpaal bestaat uit het feit, dat Italië voorlopig nog weer niet het „vóór-oorlogse" toeristenland is. Het toe risme is voor Italië zo belangrijk, dat een terugkeer tot vóór-oorlogse omstandigheden of zulk een buitengewone gebeurtenis als het „Heilige Jaar" (jubeljaar) in 1949 of 1950, een half billioen dollars aan het budget zou kunnen toevoegen. Dit is dan de economi sche kant van het Italiaanse aanbod, om aan het Marshall-plan deel te nemen. Maar de economie is zo vermengd met de politiek, dat van de laatste factor vooral de reactie op het Italiaanse aanbod afhangt. Men moet niet vergeten, dat vóór de oorlog Italië hoofd zakelijk handel dreef met Duitsland. Hon garije, Yoego-Slavië en de andere landen, welke nu in de greep van Stalin »zijn. Het lijkt er dan ook inderdaad veel op, dat Italië is aangewezen op hulp van Amerika, maar dan op zekere „politieke" voorwaarden otf maar achter het „ijzeren gordijn" moet gaan neuzen, of dèar, wat te halen valt. De poli tieke situatie in Italië wordt gekarakteriseerd door het feit, dat tegenover de premier de Gasperi, een verbeten communistisch leider Togliatti staat. Er zou in Italië een soort van politiek genie nodig zijn, om het zaakje weer op poten te krijgen. Men is er in een im passe geraakt en hoe men er weer uitkomt, hangt af van de kleinere, politieke groepe ringen, welke tussen de Christen-democra ten en de communisten in liggen. Wij hebben hier vooral de socialisten van de groep Nenni op het oog, die tot nu toe met de communisten van Togliatti hebben „samen gewerkt," de socialisten van de richting Saragat, die deze steunverlening afwezen en dan nog de „monarchisten" en gereïncar neerde „fascisten" (Mussolini is dood. leve Mussolini!) Een figuur, die op de voorgrond treedt, is Giannini, die gekarakteriseerd wordt als een aankomend fascistje of een vermomde liberaal, maar één ding is zeker, dat zijn aanhang in betekenis toeneemt. Het zijn deze onstandvastige en wisselende, poli tieke factoren, die de balans doen schomme len. Hiervan vooral hangt af, of de deel name van Italië aan het „herstel van Europa," dus ook van het land zelf, een succes zal worden, maar óók het omgekeerde is hier het geval. Terugkerende tot ons uitgangs punt: een duel tussen politiek en economie! verlaging van het prijspeil resp. van de winstmarges, daar waar zulks verant woord is, de voorkeur verdienen boven een zonder meer afwentelen op het be drijfsleven van een door de consument op te brengen belasting". Men noemt de middenstand dikwijls de ruggegraat van onze maatschappij; hij is dat o.i. inderdaad. De overheid dient voor de belangen van de middenstand een open oog te hebben en door haai maatregelen die ruggegraat niet te ver zwakken door het merg eruit te halen. Tenslotte maar dat tussen haakjes de middenstand zelf dient ook open oog te hebben voor zijn eigen belangen. Wij kunnen er ons slechts over verheu gen dat ook de Chr. Middenstandsorga nisaties zich hoe langer hoe meer in de strijd gaan werpen. Helaas zijn nog te veel christelijke middenstanders niet of verkeerd georganiseerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3