Odom in z'n eentje de wereld rond in 73 uur Waar bleven de juwelen van prinses Hermine? Zesde wereldjamboree padvinders geopend Sjahrir bekent kleur 't Verklaarde 1 uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG II AUGUSTUS 1947 TIJDENS EEN DUTJE BIJNA TE PLETTER GEVLOGEN Kapitein William Odom is met zijn tweemotorige „Bombshell" in Chicago ge land, vanwaar hij Donderdagavond is ge start. Zijn solo-vlucht om de wereld heeft hij afgelegd in 73 uur en vijf minuten. Het in 1933 door Willy Post gevestigde record 186 uur heeft hij dus met ongeveer 113 uren verbeterd. Onder de menigte, die hem op het vlieg veld van Chicago opwachtte, bevond zich, behalve zijn vrouw en kinderen, de vul penfabrikant Reynolds, die hem in staat heeft gesteld de vlucht te maken. Odom heeft niet alleen het record geslagen van Post, doch ook nog dat van Reynolds zelf, die met een bemanning in April van dit jaar rond de wereld vloog in ruim 78 uren. De hele reis heeft hij afgelegd met een gemiddelde snelheid van ruim 430 km per uur, verblijf op de grond meegere- Thomas Mann met vacantie in Noordwijk De bekende 72-j. Duitse schrijver, Tho mas Mann, thans Amerik. staatsburger, is gisteravond op Schiphol aangekomen. Hij zal tot 29 Aug. zijn vacantie/ in Noord- wijk doorbrengen, waarna hij naar Cali- tforr.ië vertrekt, waar hij in de omgeving van Hollywood een landhuis bezit. Zijn onlangs voltooide roman over het leven van een modern musicus, „Doctor Faus- tus," zal binnenkort ook in het Neder lands verschijnen. BELGIË LEENT TWEE LONGEN IN AMERIKA Zaterdag zijn per vliegtuig twee ijzeren longen van New York naar België gezon den. De Belgen lenen deze longen, omdat het aantal gevallen van kinderverlamming dubbel zo groot is, dan in dezelfde periode van vorig jaar. Australisch slapend meisje99 overleden Be 25-jarige Rita Argall, die enige weken geleden wakker werd na een slaap van een half jaar, is Zaterdag plotseling in een zie kenhuis te Melbourne (Australië) overleden. Het vreemdste van het geval is, dat tijdens haar langdurige slaap sandwiches en melk, die 's morgens naast haar bed waren gezet, de volgende morgen waren verdwenen EVA PERON NAAR BRAZILIË VERTROKKEN Senora Eva Peron, dè echtgenote van de Argentijnse president, is na een bezoek aan Genève via Lissabon naar Dakar (West- Afrika) vertrokken, vanwaar zij per schip naar Brazilië zal reizen. Alvorens zij naar Argentinië terugkeert, zal zij ook nog een bezoek brengen aan Uruguay. NIEUWE KABELVERBINDING ENGELAND—NEDERLAND. De kabelverbinding EngelandNeder land zal over enkele weken met een nieu type onderzeese kabel vernieuwd worden. Ook de kabelverbinding met België zal vernieuwd worden. kend. Van Tokio af heeft hij zelf het toe stel moeten besturen, omdat de automa tische piloot defect was geraakt. Tussen Anchorage en Edmonton (Canada) heeft hij al vliegend één uur en veertig minu- De Amerikaanse piloot, captain William P. Odom, die moederziel alleen in 73 uur en 5 minuten met de „Reynolds Bomb shell" rond de aarde* vloog. ten geslapen. Hij werd juist op tijd wak ker om niet tegen een bergtop te vliegen. Toen hij in slaap viel, vloog hij op een hoogte van 6000 meter; toen hij wakker schrok, was hij reeds gedaald tot 4800 meter. De bergtop lag nog geen zes kilo meter vóór hem. Demonstraties in Port Said tegen de „Volendam" Aan boord van het schip deden zich geen incidenten voor De „Volendam" nam in de nacht van Zaterdag op Zondag te Port Said water, stookolie en levensmiddelen aan boord en voer daarop het Suezkanaal binnen. Demon stranten in sloepen en andere bootjes voer den strijd tegen poliie-boten, die de tank schepen naar de „Volendam" escorteerden. Twintig demonstranten werden gearresteerd. Na aankomst van de arrestanten in de stad werd ook daar gedemonstreerd. De menigte riep: „Lang leve vrij Indonesië" en „Weg met het Nederlandse imperialisme" en werd door de politie, die van de gummi stok gebruik maakte, verspreid. Aan boord van het schip, dat 3000 soldaten naar Indië vervoert, deden zich geen incidenten voor. DE „UTRECHT" BRACHT COPRA UIT INDIë MEE. Zaterdagmiddag is het s.s. „Utrecht," het nieuwe turbinevrachtschip van de Rotterdamse Lloyd, van zijn eerste reis naar Indië te Rotterdam teruggekeerd Het schip, dat 20 repatriërenden aan boord had, bracht o.m. een vracht mee var. 6000 ton copra en 1200 ton rubber. Twee personen bij Oirschot verdronken Vermoedelijk door overbelasting is gistermiddag het pontje over het Wil- helminakanaal bij Oirschot omgeslagen, waardoor J. v. d. Ven en K. Soethout uit Oirschot zijn verdronken. Voor het leven van B. v. d. Ven wordt gevreesd. Zaterdagmorgen hebben de Zaandames havenarbeiders het werk neergelegd. Aanlëding hiertoe was een geschil over lossingstarieven. Het conflict duurt heden nog voort. WAT DIT DE OORZAAK VAN HAAR DOOD? De recherche-afdeling van het Ameri kaanse leger ih Duitsland zoekt op het ogenblik naar juwelen ter waarde van een half millioen dollar, die sinds enige dagen spoorloos verdwenen zijn. Deze ju welen waren het eigendom van Prinses Hermine von Sehönach-CarolatJh, de we duwe van wijlen de Duitse Keizer, die Donderdag in Krankfurt a.d. Oder in de Russische zone van Duitsland is overle den. Het stoffelijk overschot van prinses Hermine wordt te Berlijn ter aarde be steld. Prinses Hermine liet voor haar dood de juwelen naar haar zoon, Prins Ferdinand brengen, die zich in de Amerikaanse zone van Duitsland bevindt. Zij werden over gebracht door een vertrouwde vrouwe lijke bediende. De Prins vestigde enige tijd geleden de aandacht van de politie op zich, toen hij een collier voor 120.000 dollar verkocht in de Amerikaanse sec tor van Berlijn. Naar de Prins nu verklaarde, kreeg hij na deze transactie de indruk, dat Russi- HET VUUR VAN VOGELEN ZANG BRANDT IN MOISSON Te Moisson ten Noorden van Parijs is Zaterdagavond om half twaalf de zesde Wereldjamboree der padvinders officieel geopend. Tijdens de openingsplechtig heid boden onze padvinders onder groot gejuich der aanwezigen, de Franse chief- scout, generaal Laferst een brandende fakkel aan als symbool van het kamp vuur, dat 10 jaar geleden op Vogelenzang brandde. Het grootstffl^eel der 40.000 pad vinders (sters) uit meer dan 40 landen, heeft de Zaterdag besteed aan het uitwis- Italiaanse parlementsleden duelleren Twee Italiaanse parlementsleden, een rechts- en een links-georiënteerde, die het in de Wetgevende vergadering niet eens konden worden over de ratificatie van het Italiaanse vredesverdrag, hebben Zaterdag getracht, of zij „op de degens" tot „over eenstemming" konden komen. Na achttien aanvallen moest de strijd worden gestaakt wegens vermoeidheid. Beide mannen waren Bleohts aan de onderarmen gewond. MONTGOMERY ZAL FRANKRIJK BEZOEKEN. Van 27 tot 30 Augustus zal veldmaar schalk Montgomery een bezoek brengen aan Frankrijk, zulks op verzoek van het Franse ministerie van Oorlog. Hij zal o.a. het opleidingsinstituut van het Franse leger inspecteren. FRANKRIJK WIL HANDEL MET SPANJE WEER OPNEMEN. De Franse regering heeft officieel me degedeeld, dat zij maatregelen overweegt om de handel met Spanje te hervatten, zulks in navolging van landen als Enge land en Amerika. Zoals men weet sloot Frankrijk de grens met Spanje in Februari 1946 uit protest tegen de executie van republikeinen. selen van souvenirs. De „Kilt", het Schotse rokje, was het meeste in trek en daarna de Canadese koeienzweep en de Turkse fez. Aan het slot van de avond werd een rede van Lord Baden Powell, uitgesproken tijdens de jamboree in ons land, op gramofoonplaten gedraaid. PHILIP MOUNTBATTEN WORDT HERTOG VAN EDINBURGH Voor zijn huwelijk met prinses Elizabeth van Engeland zal Philip Mountbatten, de vroegere Griekse prins, worden benoemd tot hertog van Edinburgh, zodat zijn toe komstige gemalin hertogin van Edinburgh wordt. Dit deelde de „Sunday Express" mede. sdhe agenten zijn appartementen bespion- neerden. Hij pakte daarom de juwelen over in een koffer van een Amerikaanse vriend en nam deze óveral met zich mee. Toch was op een zeker ogenblik het groot ste gedeelte vaü de schat verdwenen. Tientallen mensen werden reeds door de Amerikaanse politie gehoord, doch de juwelen zijn en blijven weg. De Prins heeft zelfs een waarzegster in de arm ge nomen, doch ook dit had geen resultaat. Volgens de vrouwelijke koerier, zou Prinses Hermine géstorven zijn aan een hartaanval, die zijn oorzaak vond in de vrees, dat er iets met de juwelen niet in orde was. Ondanks het feit, dat een vrouw van de Russische geheime politie als tolk en bewaakster aan de Prinses was toegevoegd, had deze de juwelen toch in haar kleine woning verborgen kunnen houden. Zij bewaarde ze in een kast van de huiskamer. Knikker van 12,5 ton miste zijn doel Tien dagen hebben Amerikaanse vliegers op gunstig weer gewacht om de grootste bom ter wereld (ca. 12.500 kg) op de zwaar versterkte U-booffabriek te Farge te Jaten vallen. Toen het weer dan eindelijk gunstig was en de bom werd losgelaten, miste deze op enige afstand haar doel. De bom was echter niet voorbestemd om te exploderen. Zij had alleen ten doel de indringingskracht dezer projectielen te controleren. ^eventien doden bij treinramp in Engeland In de buurt van Doncaster (Engeland) reed de Londen-Leeds-express op het ach terstuk van een andere trein, die in dezelfde richting reed. De locomotief en de eerste drie wagens vai) de express ontspoorden, terwijl de laatste vier wagens van de an dere trein totaal werden vernield. Beide treinen waren stampvol. Er waren 17 doden en minstens 70 gewonden. Van de republikeinse autoriteiten is dr Soetan Sjahrir steeds de meest aannemelijke geweest als onderhandelaar. Steeds heeft men van Nederlandse zijde Sjahrir voorgesteld als een man met eigen mening, die niet zo maar zonder meer achter de heren in Djocja aandraafde. Wanneer Soekarno, Soedirman, Soetomo en zovele anderen afwijzend stonden te genover Nederlandse voorstellen of maat regelen, was Sjahrir bereid te onderhan delen en de kwestie nader te bezien. Het odium van collaboratie met de Japanners dat op zovele republikeinse autoriteiten drukte, lag niet op Sjahrir. Zo was hij in de gegeven omstandigheden de gewenste man. Het verschil tussen zij-n opvattingen en de republikeinse machthebbers werd nog eens onderstreept, toen hij de laatste Ne derlandse voorstellen aanvaardde en Djocja ze botweg afwees. Het resultaat was, dat Sjahrir moest aftreden. Was Sjahrir aangebleven, het zou nooit tot po litiële actie gekomen zijn, zei men. Nu de operaties zijn gestaakt, was er d>us voor Sjahrir weer 'n kans. Hij was als onderhandelaar aanvaardbaar. Het Vrije Volk deed daarom enkele dagen geleden een beroep op Sjahrir de uitgestoken Ned. hand weer te aanvaarden en mee te helpen de wagen van de onderhandelin gen weer op gang te brengen. De P.v.d.A wilde Sjahrir zélfs uitnodigen op het te houden buitengewone congres. De recente uitlatingen van Sjahrir te New York ha len echter #een duidelijke streep door al deze terecht of ten onrechte gekoesterde verwachtingen. Sjahrir heeft onomwon den gettoond het voor 100 pet met de re publiek eens te zijn. Hij heeft zich volko men achter Sjarifoeddin gesteld. Hij heeft Linggadjati eveneens losgelaten. Hij wei gert, precies als de anderen de autonomie van de staten van West Borneo en Oost- Indonesië te erkennen. Hij doet even hard mee aan het uiten van beschuldigingen aan het adres van Nederland. Hij noemt de actie op Java en Sumatra grohdiger dan de Japanse invasie en verklaart, dat de politiële actie haar oorsprong vindt in de weigering van de Nederlanders hun verplichtingen na te komen. Tussen Sjahrir en Djocja is geen ver schil meer. Hij moge de gewenste man geweest zijn als onderhandelaar, na zijn verklaringen te New York is hij het zeker niet meer. De episode Sjahrir als onderhandelaar heeft hij. na het ons voorkomt, zelf afge sloten. New York laat ons weer zien de Sjaihrir van de brochure „Onze strijd" en zelfs geprononceerder, feller. Sjahrir heeft kleur bekend en hij heeft de kleur van de republiek gekozen. Totaal en met alle con sequentie Het drama der Engelse provisiekast Een deel der mensheid bemoeit zich niet met de politiefk, tot de politiek zich mani festeert tot een „boze geest", die de voedsel rantsoenen verlaagt. Dit zullen nu de Engelse huismoeders ondervinden. „Ladies en gentle men" heeft John Strachey, de minister van voedselvoorziening, gezegd „maakt U niet bevreesd, er is vermoedelijk geen plot selinge en dramatische verdwijning van vele artikelen uit u/w provisiekast te verwachten", maar met al d>eze goed bedoelde ironie, rul len dan toch de voedselrantsoenen reeds over een maand verlaagd worden, van biscuits tot fruit-in-blik toe! Velen, die zich tot nu toe, niet met de politiek bemoeiden en van het dollar-creddet teveel of in het geheel geen kaas gegeten hadden, gaan ziofi nu afvragen, wie hun dat koopje geleverd heeft. Liefheb bers van een ander filmpje dan de Labour- regering zo juist vertoond heeft, zullen tot hun droefenis ervaren, dat zij geen Ameri kaanse films meer te zien krijgen, omdat alle grote fiüimimaatscfröappij-en besloten heb ben, de uitvoer naar Engeland onmiddellijk stop' te zetten, wegens een nieuwe belasting van 75 procent. De „man-in-the-6treet" stemt dit tot nadenken en de Labour-waardering daalt. Er heeft echter wefl een gestadige en dramatische verdwijning van dollars uit de provisiekast der regering plaats gevondenl De Engelse minister van financiën. Dalton, kon er alleen van zeggen, dat er, nu ja. een tekort aan dollars heerst in de gehele we reldDe exporten van Amerika zijn twee maal groter dan zijn importen uit de andere landen, omdat Europa en Azië zich slechts met een 6lakkengangetje herstellen. Dalton moest echter toegeven, dat ook de regering Verontrust is over het feit, dat in de maand Jul-i een bedrag van circa 700 millioen dollar aan de Amerikaanse lening is onttrokken. Voor wie van cijfers houdt, is bet interessant te vernemen, dat Engeland in één jaar in de Ver. Staten voor een bedrag van 1540 mil lioen dollar heeft gekocht, waartegen slechts een uitvoer stond van 340 millioen. Wij weten nu met zekerheid, dat de Amerikaanse lening in October reeds uitgeput zal zijn en dat van het Canadese creddet nog 500 millioen dollar over is. De goud- en dollar-reserves bedra gen ©00 millioen pond sterling, doch deze zijn ook de reserves van het sterlinggebied. waar van de Engelse regering de bankier is. zodat men niet dan in uiterste nood deze reserves zal durven aan spreken. In dit verband heeft de, door de premier Attlee met veel vertoon aangekondigde, besparing van 200 millioen pond niet veel te betekenen en de maatrege len van het Labour-program werden door Eden gequalifioeerd als een „allegaartje van onzekere geneesmiddelen". De huishouding der Labour-regering is in 't honderd gelopen, want zelfs het Canadese crediet, waarop men nog speculeert, biedt weinig perspectief, om dat Canada immers zelf een tekort aan Ame rikaanse dollars heeft. En slecthlts een deel van de goud-reserves zal men kunnen aan wenden, om het enorme tekort op de Engelse handebhalans te dekken Er is dus geen an der uitzicht dan een nieuwe*Amerikaanse le ning. „Spreek met Marshall en het komt in orde!" De Britten zij-n nog wed niet zo ver, dat zij zich afvragen: „Moeder, waarom le ven wij?", maar minder voedsel, minder ta bak en geen Amerikaanse films, (behalve dan die met Marshall) brengen een regering in opspraak. Het hartige debat over de eco nomische crisis is beëindigd en het parle ment zal tot 20 October uiteen gaan. De motie van wantrouwen, ingediend door de conser- v ai even, werd weliswaar door het Lagerhuis met 318 tegen 170 stemmen verworpen, zo dat Attlee nu zijn kunsten op de economische kermis kan vertonen, maar de teleurstelling over het Labour-program is groot. Het regent critiek, zo we) van de zijde der conservatieven en liberalenT, als van de kant der linkse La bour-lieden. Op het jongste congres der La bour-partij werden de dissidenten weliswaar 'knook-out" geslagen, maar dit échec van economisch beleid, dat koren op hun (malle) molen is, geeft hen weer nieuwe moed ter versterking der gelederen. Er gaan zelfs weer geruchten over een dreigende breuk in de Laibour-partij. De linkervleugel wil veel drastischer bezuinigingen op de militaire uit gaven, dan Attlee heeft aangekondigd, om dat zulks volgens de®e groep de juiste ma nier is, te bezuinigen op arbeidskrachten en deviezen. Het is duidelijk, dat de Labour-re- gering water m haar wijn moet doen en om de conservatieven te sussen, het „nationali satie-paard wat m toom zal moeten houden". Hier en daar wordt reeds gefluisterd, dat de voorgenomen nationalisatie van de staalin dustrie niet door zal gaan. Labour zal be zuinigen op de buitenlandse uitgaven, waar door het tekort van de betalingsbalans wel iswaar 200 millioen pond minder wordt, maar de wijze, waarop men het dan nog resterende tekort van maar eventjes 400 millioen pond hoopt te dekken, blijft uiterst vaag en myste rieus. Zonder .ham and eggs" kijkt de Brit bij het lezen an zijn ochtendblad op z'n neus, de crisis bespringt hem en de vraag rijst of de huishoudsters der Labour-regering dan niet bijtijds maatregelen hadden kunnen nemen, om al die perikelen af te wenden. Juist de dramatische verdwijning van aan gename artikelen uit de provisiekast, waarop de minister van voedselvoorziening doelde, verbittert en door „Labour-stroop" alleen, kunnen die niet borden aangevuld! VEERTIG MILLIOEN DOLLAR VOOR V.N. Uit het concept-budget van de V.N., dat aan de eerstvolgende Algemene Vergade ring zal worden voorgelegd, blijkt, dat de organisatie in 1948 minstens 39.5 mil lioen dollar denkt uit te geven. EEN JEEP ALS KOEIENMELKSTER. In de prov. Groningen worden momen teel proeven genomen met coöperatief melken. Daartoe is een jeep uitgerust met zes melkmachines. Aan de jeep is een installatie gebouwd, waarmee men de koeien kan vastmaken. De motor van het voertuig doet tevens dienst om de melkmachines aan te drijven. Men hoopt hiermede 80 k 90 koeien per keer to kunnen melken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3