Min. Neher om politieke redenen naar Indië EENVOUDIG EN PRETENTIELOOS mtUWh IiEIDSCHE COURANT MAANDAG 11 AUGUSTUS 1947 PROF. SCHERMERHORN ZOU NAAR VER. NATIES GAAN (Van onze Parlementsredacteur) In Haagse kringen is men uitermate tevreden over de samenstelling van de delegaties uit Indië, die naar Amerika zijn vertrokken om mr Van Kleffens bij te staan in de verdediging van het Ne derlandse standpunt voor de Veiligheids raad. De protesten van Oost-Indonesische, Chinese en andere zijde over de gezind heid en de handelingen van de republi keinse machthebbers worden beschouwd als zoveel ondersteuningen van de Ne derlandse. opvatting over de rechtvaar digheid van de politie-actie. In departementale kringen hebben ge ruchten de ronde gedaan, dat ook prof. Schermerhorn naar Lake Success zou gaan om de ontwikkeling van het ge hele Indische probleem uiteen te zetten;. In de ministerraad, waar blijkbaar deze gedachte van bepaalde zijde is uitgespro ken, is hiertoe echter niet besloten. Wat de ontwikkeling in Indië zelve betreft, is in sommige kringen te Den Haag enige ongerusteheid te bespeuren over het feit, dat in wezen geen1 andere toestand is ontstaan dan op het ogenblik, dat het politiëel optreden begon. Alleen de demarcatie-lijnen zijn verlegd en, al heerst er thans in een veel groter gebied dan voorheen rust en orde, de Djocja- sfeer, die steeds ronduit vijandig tegen over Nederland is geweest, is volkomen onaangetast gebleven. In het Nederlandse Kabinet is, vóór de politieke actie begon, dezp moeilijkheid diepgaand besproken. Thans staat wel vast, dat een deel der ministers aanvan kelijk op het standpunt stond, dat be slist opgerukt moest worden naar Djocja, juist om de" van alle realiteit gespeende extremistische invloeden uit de schake len. Een ander deel der ministers heeft zich hier echter tot het uiterste toe te gen verzet, omdat hierdoor de schijn zou worden gewekt, deft de actie was gericht tegen de republiek als staatkundig ver schijnsel zelf. Daarna is men tot het compromis van een beperktè politie-ac tie gekomen. Aangenomen kan worden, diat de tussenkomst van de Veiligheids raad aan de oorspronkelijke Nederlandse plannen niets heeft veranderd. Op het ogenblik, dat de resolutie van de Veilig heidsraad ter kennis van Nederland werd gebracht, waren de vooruit vastgestelde doelen bereikt. Het is echter niet onmo gelijk, dat Nederland, indien de stap van de Veiligheidsraad niet was ondernomen* door de loop der gebeurtenissen gedwon gen zou zijn geweest, tenslotte toch naar Djocja op te rukken. Het is duidelijk geworden, dat de Soe- karno-kring, waartoe Sjarifoeddin en Sjaihrir blijkens hun uitlatingen thans volkomen zijn bekeerd-, ieder compromis met Nederland zal afwijzen. In departe mentale kringen acht men het dan ook nagenoeg uitgesloten, dat met deze groep kan worden samengewerkt. Men gaf ons te verstaan, dat het echter zonder enige twijfel is, dit in tegenstelling tot hetgeen in de linkse pers herhaaldijke wordt ge suggereerd', dat er zeer vele intellectuele Indonesiërs zijn uit andere groepen, die inderdaad representatief zijn voor de ge hele bevolking en gaarne op de grond slag van Lingigadjati met Nederland wil len samenwerken. Uiteraard bleven deze loyale Indonesiërs, waarvan velen voort komen uit het vooroorlogse inheemse bestuursapparaat, onder de republikeinse heerschappij op de achtergrond. Verle den week meldden wij, dat minister Ne her naar Indië zou vertrekken om ad- Staking Ned. Kabelfabriek spoedig ten einde? Tussen de directie van de Ned. Kabel- fabriek te Delft en de stakingsleiding is dezer dagen en ook hedenmorgen nader overleg gepleegd. De directies stelde voor, om gedurende de tijd, dat de Rijksbemidde laar een beslissing moet nemen, 10 pet loonsverhoging uit te keren uit een indertijd door haar gevormd fonds van f 20.000, voor de rente van welk bedrag aan de arbeiders feestavonden werden aangeboden. Het voor stel vond niet veel instemming, daar het bedrag reeds eerder aan het personeel was geschonken. Hedenmorgen is opnieuw be raadslaagd. Morgen om 10 uur vergadert het gehele personeel. Men verwacht een spoe dig einde der staking. W.F.A. IN ENGELAND BLUFT DOORWERKEN. De W.F.A. (World Friendship Associa tion) heeft verklaard,, dat zij vertrouwt, voldoende middelen te zullen vinden om haar werkzaamheden in Engeland voort te zetten. BELGIË HERDACHT DE „HELDEN VAN DE YZER". En het historische Nieuwpoort is gis teren de twaalfde jaarlijksche nationale huidebetoging voor wijlen de Belgische koning Albert en de helden van de Yzer, gehouden, o.m. in tegenwoordigheid van de koningin-moeder Elizabeth. Juwelen van prinses Hermine terecht? Volgens de stiefzoon van de vroegere Duitse keizer, Prins Ferdinand von Schoeniach-Carolath, zijn de familiejuwe len der Hohenzollerns zie elders in dit blad onlangs naar Berlijn gebracht en bevinden zij zich thans veilig onder Ame rikaanse hoede. viezen te geven voor de Wederopbouw. Naar wij thans uit zeer betrouwbare bron vernomen hebben, heeft de zending van de 'heer Neher mdets te maken met zijn functie als minister van Wederopbouw, doch draagt zij een zuiver politiek ka rakter. In de boezem van het Kabinet zou nJ. de wenselijkheid naar voren rijn gebracht, één der ministers tot op ze kere hoogte onverschillig welke ter in formatie naar Indië te sturen. Dit plan is tot nu toe nog niet tot uitvoering geko men, enerzijds door verkeersmoeilijkhe den, anderzijds wellicht op grond van d'e overweging, dat in de huidige internatio nale ontwikkeling het voltallige Kabinet in Nederland aanwezig dient te zijn om op oritieke ogenblikken een beslissing te nemen. Tenslotte vernamen wij, d-at omtrent afschaffing of uitbreiding van de Com missie-Generaal nog geen enkel besluit is gevallen. Wel schijnen van bepaalde zijde suggesties te zijn gedaan om in de vacature-De Boer te voorzien. India weigert militaire goederen aan Nederland Het militaire hoofdkwartier te New- Delhi heeft, na overleg met Hindoestan en Pakistan, het bevel uitgevaardigd tot „bevriezing" van alle militaire goederen in de Voor-Indische "havens, welke be stemd zijn voor de Nederlandse Rege ring. Er worden maatregelen genomen om te voorkomen, dat Nederlandse schepen in Voor-Indische havens een dergelijke lading vervoeren. VERLIEZEN DER KON. MARINE IN INDIË De Koninklijke Marine heeft volgens Ass. Press Zaterdag medegedeeld, dat haar verliezen van 21 Juli tot 4 Augus tus in Indië 15 doden, 2 vermisten en 9 gewonden hebben bedragen. BUITENLANDSE ARBEIDSKRACHTEN IN TEXTIEL-INDUSTRIE. Ned. commissies .samengesteld o.a. uit ambtenaren van het Rijksbureau en van de Gew. Arbeidsbureaux, w-o. Twenthe, zullen binnenkort een bezoek brengen aan de kampen van de „displaced per sons" in Duitsland, teneinde een selectie uit te voeren voor de 8000 van deze va derlandlozen, die zoals gemeld in Neder land in het arbeidsproces zullen worden opgenomen. Door deze arbeidskrachten hoopt men ook het personeelstekort in de Twentse textielfabrieken enigszins op te heffen. Amerika tracht Djokja tot rede te brengen (Vervolg van Pag. I) Nederlandse waarnemers te Batavia achten het niet onmogelijk, dat de reis van Foote naar Djocja moet worden be schouwd als een laatste poging, de repu blikeinen tot rede te brengen. Indien de republiek geen acht zou slaan op Foote's waarschuwing, zou zulks wel eens kun nen betekenen, dat Djokja niet meer be hoeft te rekenen op de steun van Ame rika. Aneta meldt nog, dat Soekarno in de bergen verblijft en dat men poogt hem tijdig naar Djokja te doen terug keren om Foote te ontvangen. Indische delegatie heden vertrokken Om half zeven hedenmorgen is een groot gezelschap uit Batavia per vlieg tuig naar New York vertrokken voor de behandeling van het Indische geschil in de Veiligheidsraad, aldus seint Aneta. Dr Van Mook was bij het afscheid aanwezig. Het gezelschap bestaat uit: president Soekawati, van de staat Oost-Indonesië, de ministers Nadjamoeddin en Anak Agoeng Gde Agoeng, de afgevaardigde van West-Borneo, sultan Hamid H, en de vertegenwoordiger van Sumatra's Oost-kust, Teunkoe Dzullarnain, de oud- republikeinse president van Bantam, ra den Rangga Tirta Soejatna, en Thio Thiam Thiong, Chinees vertegenwoordi ger, voorts dr P. J. Koets als persoonlijke vertegenwoordiger van de Luitenant- Gouverneur-Generaal, aan wie o.a. zijn toegevoegd de heren Mohr en Said Ab- doerrahman Almasawa en enig admini stratief personeel.. Mr Van Kleffens bij Lovett Mr Van Kleffens, Nederlands ambas sadeur, had te Washington een onder houd met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Lovett, aldus seint Ass. Press, waarschijnlijk heeft hij erop gewezen, dat de Veiligheidsraad niet het recht had maatregelen te nemen met betrekking tot de situatie in Indië. DEN HAAG—PIJNACKER—RDAM OP 5 OCT. WEER ELECTRISCH Op 5 October zal men gereed rijn met de electrificatie van de spoorlijn Den HaagRotterdam via Pijnacker. Over de dienstregeling konden de Spoorwegen ons echter nog niets naders meedelen. Eveneens is men momenteel druk bezig met het electrificeren van de lijn Den HaagArnhem, via Utrecht, doch er zal nog enige tijd over heen gaan, voordat de eerste electrische trein weer op dit tra ject kan rijden. Dat kan met recht gezegd worden van de beide hier afgebeelde japonnetjes, die juist door hun eenvoud zo bijzonder charmant zijn. Heus, wij vrouwen en speciaal de jonge meisjes onder ons, Eenvoudig materiaal en tóch charmant. hebben beslist geen kostbare stoffen, ingewkikelde draperieën, kostbare sier raden en wat dies meer zij nodig om er aardig uit te zien. Zeker, een avond toilet of een extra-mooie japon voor de een of andere feestelijke gelegenheid kan gerust eens* „iets heel bijzonders" en daardoor misschien wel wat buiten- nissig zijn. Als men over een uitge breide garderobe beschikt is dat zeer zeker geen bezwaar en kan een hyper moderne „creatie" daarin uitstekend op haar plaats zijn, al zal de vrouw van smaak zich toch altijd hoeden voor een tevéél, in welke richting dan ook. Maar onze gewone kleding voor alle dag kan eigenlijk haast niet eenvoudig genoeg rijn, en dat temeer in deze tijd, nu onze garderobe meestal nog maar erg bescheiden is en extra lang dienst moet doen. Waar we echter altyd op moeten letten, ook bij het eenvoudigste jurkje, dat is op een mooie, onberispe lijke coupe, die zelfs het simpelste kle dingstuk nog tot iets bijzonders kan maken. Laten we onze twee jurkjes hier nog maar eens*bekijken*,-Ze zijn van dood eenvoudig materiaal een klein ka toenen ruitje en effen en bewerkte lichte kunstzijde; het maaksel is zonder pre tentie, en wat de garnering betreft^, daar aan is beslist niet veel ten koste gelegd, maar.ze „ritten"! De wat breeduitge- sneden V-hals van het geruite japonnetje valt onberispelijk en hetzelfde kan ge zegd worden van de vierkante halsuit snijding, die vele amateur-naaisters vaak heel wat moeilijkheden oplevert. Onze kleding moet altijd „af" zijn. Als we daarnaar streven, kunnen we ook met geringe middelen toch altijd goed voor de dag komen. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Willemstad B. F. C. de Groot te BrodEle. Beroepen em. aangeniomieini: miaar Zelhiem vac.-(O. Huistra) J. Wiendsma te Au'gustiniusga; naar Zelhem (2e predjpi.) P. Baktkiesteegt, hulppred. aldaar. Benoemd tot Shulppredi. te Utrecfhit (wijk Dom Jia-oobdkarfc) F. van Dieren, cantd'. aldaar; idem te Utrecfht .(wij'k Pijisweert) de S. J. de Heest, em.-pred. te Menialdiuim; ad', te Huirwenen ds J. W. Boogaardt, em.-predi. en hulppred. te* Utrecht (voorheen preid!. te Hurwenen)id. te Utrecht (wijk MariëndiaaQ.) dis A. Luteyn, em.-pned. en huLppreds. té Delft, die deze benoeming aanmaan. Geref. Kerken. Tweetal: te Ermmjen (vae.-J. H. Bdmne- ma) J. Koppe te Appingedam en dr L, Braaimsma te Stadskanaal. Beroepen: te Enjgwieruim M. Nor® te Suameer. Bedankt: voor Muiden W. Faber te Hoogeveen." Benoemd: tot hulppred. te Bozum J. Voerman, a.s. em.-pred. te J-oure; idem te Leeuwarden (wijk ds J. Kramer) dis S. U. Zuddama, miss. pred. te Solo (met verlof luier te lande), die deze benoeming aannam. „Het geloof in Jezus als Messias is het ware Jodendom" Bijeenkomst van Christen-Joden in Den Haag. Zaterdagmiddag werd in de Elimzaal in de Residentie een bijeenkomst ge houden ter gelegenheid van het bezoek, aan Nederland van mr H. Newmark, di recteur van het interkerkelijk internat. Zendingsgenootschap „The Hebrew Chris tian Testimony to Israël", een vereniging van Joden, die als zendelingen samen werken om het Evangelie van Jezus Christus aan de Joden te verkondigen. De heer Ernest Cassutto verwelkomde de heer Newmark, evenals mevr. Rotten berg, de weduwe van wijlen dr Rotten berg, die door de Duitsers in Mauthauseni werd vermoord, nadat hij als Joods zen deling 30 jaar had gearbeid. Ds J. H. Grolle, pres.-secr. van de Herv. Raad voor Kerk en Israël, sprak over „Het ge loof in Jezus als Messias is het ware Jo dendom". Hij betoogde, dat, als de Kerk de Joden met het Evangelie wil bereiken, zij zich eerst van het heidendom moet 'bekeren, dat in de Kerk is geslopen. Nadat Huib Mojet namens de Youth for Christ-Nederland de groeten aan mr Newmark had overgebracht, richtte deze zich tot de vrgadering. Hij getuigde van zijn bewondering voor wat in ons land tijdens de bezetting voor de Joden is ge daan. Uitgaande van Rom. 11: 12, betoog de hij; dat Israël zich tot Christus be keren moet. Na een gemeenschappelijke maaltijd volgde de sloboodschap van Sydney Wilson, die ook als tolk optrad. Er werd gezongen onder leiding van de zangleider der Youth for Christ-Den Haag, Ton Oprei. DR A. DE BONDT IN ONS LAND TERUGGEKEERD. Dr A. die Boordt, predUkarut bij die Geref. Kerk van 's-Gra>veniha@e-We9t, die 2 Jiawiaaiii j.l. door zijn kerkeraad. werd uitgezoondien naar Curasao, is gistermiorgien met zijn ge zin in goede welstand weer in het vader land gearriveerd. Dr en mevr. de Boradt, döe met !hun gezin die heenreis per vliegtuig hebben gemaakt, zijn teruggekeerd met de Noorse tanker „De Drafn", die gistermorgen te Pemis binnenliep. Een onberispelijke conpe maakt dit simpele jurkje tot iets bijzonders EXAMEN FRANS M.O.-A. UTRECHT, lil Aug. Geslaagd: R. Wes- séldng, Sdhiiedlaim, R. J. WessetLs, Den aag en mej. M. W. van Best, Utrecht. TE DRUK IN DE HONGAARSE LUCHT. De Russische bezettingsautoriteiten, héb ben het aantal vluchten van Amerikaanse vliegtuige naar en boven Hongarije tot onder de helft verminderd, omdat er zo veel vliegtuigen boven dit land vliegen-, dat de troepen de vliegtuigen niet meer kunnen identificeren of in het oog hou den. "RUSSEN VOEREN OOK FRANS MATERIAAL WEG. Nadat de Russen vorige week de olie raffinaderijen te Lobau bezetten, hebben rij vandaar installaties weggevoerd, die tijdens de bezetting door de Duitsers uit Frankrijk waren „georganiseerd." Na het Franse protest werd het wegvoeren stop gezet. DENIKINE OVERLEDEN. Generaal Anton Denikine, de vroegere stafchef van het keizerlijke Russische leger en bevelhebber van het Wit-Russi- sche leger dat tegen de bolsjewieken vocht, is gisteravond te Michigan (Amerika) overleden. HERVATTING BRITS-RUSSISCHE HANDELSBESPREKINGEN. Te Londen- wordt vernomen, dat de Britse en Russische regeringen stappen hebben gedaan om de doodgelopen han delsbesprekingen tussen beide landen te hervatten. Engeland heeft hierin hét initiatief genomen. MIJNSTAKINGEN IN BELGIë In België beginnen de stakingen in de mijnen van de Borinage grotere vormen aan te nemen. Reeds 5000 arbeiders sta ken. De Stichting voor Bijiz. Noden in de Doopsgez. Broederschap opent met Sept. a.s. (haar kinderhuis „Oud-Wulven" te Houten by Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2