gtii&dit(STmtmnt IDis» ai Amerika tracht Djokja tot rede te brengen Sjahrir tapt thans uit een heel ander vaatje MAANDAG 11 AUGUSTUS 1947 Acht en twintigste jaargang No. 727# Abonnementsprijzen 0.26 per week f 1.10 per maana £3.25 per kwartaa (bij betaling p kwit verh. m. adm.kosten) AdvertentiëD f 0.1' per m.m. By contract belang rijke korting. Telefoonnummers: Dir. en Red 2040b Administratie 22710 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie Postrekening 58938 HOGEWOERD 103 Hoofdredacteur Dr E. DIEMEB Chef-Redactie H. W. J. ENSERINK „Stanlunolidi Is gbebleurtf myn b'rt in tejljeiwyott* LAATSTE WAARSCHUWING AAN DE REPUBLIEK? De Amerikaanse consul-generaal te Batavia, de heer Foote, vertrok volgens Ass. Press hedenmorgen 7 uur (Java- tijd) met een Beechcraft der Ameri kaanse marine naar Djokja om een ver trouwelijke missie der Aanerikaanse re gering te vervullen. Sjarifoeddin yer- klaarde, dat hij Foote met genoegen zou ontvangen. Inmiddels is de nieuwe con sul-generaal, de heer Livengood, Zon dagavond te Batavia geland. Onze Indië-redacteur seint ons heden uit Batavia: Naar wij vernemen zou de opdracht aan Walter Foote de mogelijk heid bieden, aan Djokja duidelijk te ma ken, dat er tweeërlei redenen zijn, welke zijn reis een urgent karakter geven. Al lereerst zou Washinton zijn bezorgdheid tot uitdrukking willen brengen over de baldadige vernielingen door de republi keinen. Voorts willen de V.S. hun af schuw te kennen geven over de wanda den, gepleegd voornamelijk tegen de Gani wilde met Foote mee- reizen A.FP. seint uit Batavia, dat de repu blikeinse vice-premier Gani de Ameri kaanse consul-generaal Foote verzocht had, hem een plaats te geven in het vliegtuig, waarmede hij naar Djokja wilde reizen. Foote zeide echter, geen plaatsen ter beschikking te hebben. Het feit, dat een journalist met Foote mede- reisde, lokte van Gani een spijtbetuiging uit, dat het aanbod van goede diensten zich niet uitstrekte tot een plaats in zijn vliegtuig. S Chinezen willen Veiligheidsraad wakker schudden Als de Nederlandse Jiroepen zich zouden, terugtrekken uit de streken, die zij thans op Java en Sumatra bezet houden, dan is er gfote kans, dat de Chinezen op grote schaal door de republikeinen wor den vermoord, aldus verklaarde de voor zitter van de Thiong Hwa Thiong Hwi, de grootste Chinese vereniging in ïndië, waarin 2 millioen Chinezen zijn georga niseerd. De vereniging heeft een tele gram naar de Chinese afgevaardigde bij de Veiligheidsraad gezonden met het ver zoek, er op aan te dringen, dat de Raad generlei besluit zal nemen, vóórdat de Chinezen gelegenheid hebben gehad, hun inzichten ten volle kenbaar te maken. Singapore verboden gebied voor onze soldaten Soldaten in het uniform van de Neder landse strijdkrachten mogen volgens Ass. Press niet meer Singapore betreden, in gevolge instructies van de Britse rege ring. Zij moeten nu in burger gekleed' zijn en visa hebben met een verklaring over de aard van hun zaken en de firma &n wier dienst zij zijn. Gandhi gaat weer vasten Gandhi heeft verklaard, dat hij „ten dode toe" zal vasten, indien de onlusten te Calcutta niet ophouden. Naast deze onlusten heeft de stad ook nog te lijden van een zware overstroming, waardoor meer dan 600 mensen zijn geïsoleerd. Er is een beroep op de regering van Voor- Indië gedaan, om met vliegtuigen voedsel af te werpen. Ryan begint opnieuw te ageren James Ryan, de directeur van de Isbrandtzen Line, heeft het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken ver zocht onmiddellijk 3 millioen dollar scha devergoeding van Nederland te eisen voor de lading van de op 1 Maart aangehouden, „Martin Behrmann." Chinezen en verder tegen Nederlanders. Nader wordt gemeld, dat volgens radio Djokja Walter Foote aldaar is aangeko men en dat hij ontvangen is door Soe- karno en Sjarifoeddin. „(Voor vervolg zie pag. 2) De republiek zal het vuren hervatten In een telegram aan de Veiligheids raad beweert de republiek volgens Ass. Press, dat het republikeinse leger uit zelf verdediging gedwongen is, over te gaan tot zuivering en preventieve operaties. Nederlandse pogingen om hun gebied uit te breiden zouden hiertoe de aanleiding zijn. Prinses Juliana bezoekt morgen „Zeemacht" Morgenochtend om 11 uur zal Prinses Juliana met haar secretaresse en vermoede lijk met een der prinsesjes een onofficieel bezoek aan de tentoonstelling „Zeemacht" in de Dierentuin brengen. Er is overigens geen gebrek aan belang stelling voor deze expositie. Zaterdagmid dag passeerde de 40.000ste bezoeker de con trole en in het midden van deze week wordt de 50.000ste verwacht. F. E. DEN HOLLANDER HOOFD VAN DE LEGERVOORLICHTINGSDIENST. Op zijn verzoek is aan kap. N> D. van Goethen, ontslag verleend als hoofd van de Legervoorlichtingsdienst. Hij zal wor den opgevolgd door F. E. den Hollander, van' de R.V.D. te Den Haag. De regeringsperiode van Koningin Flora over Haarlem is Zaterdag beëindigd met een groots bloemencorso, waaraan talrijke fraai gecostumeerde groepen deel namen, zoals dit zestal, dat doet denken aan één van die kostelijke 19de eeuwse tafereeltjes uit Hildebrand's „Camera Obscura". tafereeltjes uit Hildebrand's „Camera Obscura". T7-TTinm nnTTr>T7T rvn T» a TirrTf (voor een ffroot deel reeds verwoest. KIEST GEHEEL DE PARTIJ VAN DJOKJA Lange tijd is Sjahrir de man. geweest, die poogde Djokja over te halen tot on derhandelingen m^J; Nederland en tot uiterlijke handhaving van Linggadjati, terwijl hij het innerlijk uitholde. Na zijn bezoek aan Voor-Indië en nu bij zijn komst ie New York blijkt het, dat hij elke gedachte aar. Linggadjati volkomen heeft losgelaten. Toen Ass. Press hem vroeg of hij naar Linggadjati terug dacht te keren, zeide hij: „Wij willen niet terug naar de sfeer van rozengeur en mane schijn." Hij verlangde, dat Amerika's goede diensten zouden worden beschouwd als 'n deel van een door de Veiligheidsraad voorgestelde actie en ook dat Australië en Voor-Indië de V.S., zouden bijstaan bij de uitvoering van alle maatregelen, die de Raad noodzakelijk zou achten. Voorts uitte hij beschuldigingen, dat de Nederlan ders krijgsgevangenen en burgers in repu blikeinse uniformen doodschoten. Oost Indonesië en West Borneo werden vol gens hem niet door de republiek erkend en hij herhaalde de beloften, dat de rech ten op buitenlandse ondernemingen Zweefvlieger van 40 m hoogte neergestort Op het vliegveld Twenthe is gister middag de 19-j. Enschedese zweefvlieger K. A. H. M. Pieters kort na de start met een E.S.G.-lestoestel, dat door een auto de lucht in werd getrokken, van een hoogte van 40 meter neergestort en vrij wel op slag gedood. (voor een groot deel reeds verwoest. Red.) zouden worden geëerbiedigd. Sjah rir wilde controle, dat de lening van de wereldbank aan Nederland niet zou wor den gebruikt tegen republiek. Toen hem werd gevraagd, wat de finan ciële bronnen der republiek waren, glim lachte Sjahrir slechts. (Volgens een Reuter-telegram uit Batavia heeft de republiek thans schade vergoeding toegezegd voor vernielde eigendommen. Als men Sjahrir zou vra gen, hoe deze betaald zal worden, glim lacht hij waarschijnlijk opnieuw. Red.) Franse regering overleefde onverwachte crisis Vandaag zou over de vertrouwens kwestie worden gestemd. Ramadier's kabinet heeft weer een onverwachte crisis overleefd. De uit 70 afgevaardigden bestaande linkse coalitie dreigde uit de regering te zullen treden, tenzij de debatten over Algiers enige maanden werden uitgesteld, doch nadat Ramadier verzekerd hadL dat alle aspec ten van het regeringsvoorstel zouden worden behandeld, trokken zij dit besluit in. Rechts Frankrijk is echter tegen de voorstellen als zodanig, daar deze Frank - rijk's positie in Algiers te zeer zouden verzwakken. Zoals men weet, worstelt Ramadier's regering ook nog met nieu we gemeenteraadskieswetten, waarover de regeringspartijen het niet eens konden worden. Ramadier stelde Zaterdag de ^vertrouwenskwestie, waarover vandaag zou worden gestemd in de Nationale Ver gadering. DAT op 15 en 16 Aug. in de Dominicaner- kerk te Maastricht een nationale postzegel tentoonstelling wordt gehouden t.g.v. het 50-j. bestaan der Philatelistenver. „Zuid- Limburg". DAT in de klooster-kruisgang der basi liek van O.L.V. te Maastricht een tentoon stelling „Maria in de kunst" is geopend. DAT het muziekkorps „Tavenu", te Loos duinen, de le prijs heeft behaald in de le afd. Harmonie op het Fed. Muziekconcours te Oosterbeek. DAT op 6 Sept. te Stadskanaal de onthul ling plaats vindt van een gedenksteen in het geboortehuis van de Groninger dichter G. W. Spitzen (pseud. Geert Teis Pzn). DAT waarschijnlijk nog dit jaar met de restauratie van het kasteel-raadhuis in de gemeente Dussen-Hank wordt begonnen. DAT baconvarkens alleen mogen worden geleverd als hiervoor ontvangstplaatsen zyn aangewezen. DAT de Machinefabriek Gebrs. Stork te Hengelo 4 pet. dividend wil uitkeren over 1946. DAT de A'damse rechtbank op 15 Aug. a.s. bij verstek de opzienbarende zaak zal be handelen tegen de voortvluchtige Hjjver- sumse „prof." Pootjes, inzake het uitlokken tot desertie. DAT de jaarvergadering van de Interna tionale Biljartbond de UIFAB., op 15 en 16 Augustus as. In L'Europe te A'dam wordt gehouden. DAT mor.gen een Belgische handelsdelega tie naar Den Haag komt voor besprekingen over het handelsaccoord van 4 Juli. DAT de in Duitsland vertoefd hebbende „Elandsfontein", Zaterdag de haven van Vlissmgen is binnengesleept. DAT het Asser Tribunaal 4 jaar interne ring adviseerde tegen de technische direc teur van de voorm. N.V. Agrarische Pers, A. Seton, te A'dam. DAT Zaterdag de boerdery van B. Uneken te Dalerveen is afgebrand, waardoor o.m. 8 varkens verloren gingen. DAT drie Doetinchemmers, A. de Waard, J. Steverink en J. Kamevaar, dit jaar een tocht dwars door Afrika zullen maken. DAT wegens zijn moedig optreden tijden de oorlog tegen Japan, aan de serg.-maj.- vlieger Poestkoke, het bronzen erekruis is toegekend. DAT de Coöp. Stoomzuivelfabriek te Hoo- geveen veroordeeld is tot f 500 boete wegens het afleveren van melk zonder bonnen. DAT tot opvolger van de heer Gillerion als lid van de Prov. Staten van Drente voor de C.P.N. is benoemd J. H. Folkers te Nieuw-Buinen. DAT de NIWIN-tournée door Indië van de violiste Dulci Ouwerkerk e.a. voor korte tyd is uitgesteld. DAT het Instituut voor arbeidersontwikke ling, het N.V.V. en de dr Wiardi Beekman- stichting een gezamenlijke scholendienst in het leven riepen om arbeidersavondscholen en kaderscholen op te richten. DAT Zaterdag in Belfeld (Midden-Lim burg) de „Betaiijto", de tentoonstelling van de plaatselijke industrie, handel en nijver heid, is geopend. Achttien doden na het bestand Garoet, Leles en Pamekasan m onze handen? Het Nederlandse legeihericht van Zon dag meldt, dat er tot nog toe na fret nieu we bestand aan onze zijde 18 mannen zijn gesneuveld, 43 gewond en één vermist. Onze posten te Bar.joemas en Poerbo- linggo in Midden-Java zijn met mortieren beschoten. Rondom Salatiga zijn onze patrouilles beschoten door sluipschutters, op enkele plaatsen werd mortiervuur ontvangen. In de Hoeloe Soengai op Borneo liep een patrouille in een hin derlaag. De bende werd met enige ver liezen aan onze zijde verdreven. Bij Po- lombangkor.g op Zuid-Celebes werden drie terroristen gedood en twee gevangen genomen onder wie het voornaamste bendehoofd in die streken. De lege^befichten van heden melden, dat op Zondag twee soldaten aan onze zijde werden gewond. Bij Garoet en Leles op West-Java is veel vernield, onder andere een spoorbrug. (Hieruit valt af te leiden, dat beide belangrijke plaatsen in onze han den zijn. Red.) Pamekasan op Madoera werd door de T.N.I. met zware mitrailleurs beschoten. De volksvereniging op Oost-Java heeft een telegram aan dr Van Mook ge zonden tegen Sjahrirs optreden te New York als vertegenwoordiger van geheel Indonesië en om de politiemaatregelen der Regering te steunen. Te Bindjai bij Medan is een be toging gehouden voor een vrije staat aan Sumatra's Oostkust- Bij Palembang werd geconstateerd, dat de republikeinen dum- dum-kogels gebruikten. Beroep van maj. Breunese wordt 13 Aug. behandeld Het beroep op de Kroon door majoor Breunese, voorm. leider van de Ned. Ar beidsdienst, tegen de beslissing van do minister van Oorlog, waarbij hem een on gevraagd eervol ontslag uit de militaire dienst is verleend, vindt plaats Woensdag 11 Aug. 1947 te 10.15 uur in het gebouw va® de Raad van State te Den Haag. Als raad^ man treedt op mr L. Kortenhorst. TIENTALLEN DOODSTRAFFEN IN BELGIË. In België is men niet karig met het uitspreken van doodstraffen. Dezer dagen werden er weer 23 tot deze zware- straf veroordeeld. Onder hen bevinden zich Gestapo-agenten en leden van de „Werbe- stelle". DEENSE VEERBOOT OP MIJN GELOPEN. De Deense veerboot „Peter Wessel" is tussen Oslo en Frederickshaven in het Skagerak op een mijn gelopen. Er is geen ernstige schade en er zijn geen slacht offers RUIM HONDERD DODEN IN VOOR-INDIë. Naar Reuter meldt zijn bij de troebe len in Djalalabad (Voor-Indië) meer dan honderd Hindoes en Sihks gedood. Te Ghazipoer en Amritsar werden 21 men sen gedood. De bekende schrijver Thomas Mann arri veerde gisteravond per K.L.M.-vliegtuig op Schiphol voor een vacantie-verbiyf van een week in Noordwijk. Zelfde weerbeeldaldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: In de nanacht plaatselijk vorming van nevel, mist of lage wolkenbanken, die in de ochtend snel oplossen, overdag droog en zonnig met weinig verandering van temperatuur, matige wind uit Noordelijke richtingen. ZON EN MAAN. Dinsdag, 12 Aug. Zon op 5.17 en oader 20.12; Maan op 0.40 en onder 17.34. 18 Aug. NJd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1