Wordt de grasmat op de velden onderhouden? Bevrijding v. Mussolini had romantisch tintje Grote groei van de L.V.B. in 1946-1947 Onder de rook van de Oude Sleutelstad NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 VRIJDAG 8 AUGUSTUS 194? Sport en Wedstrijden. VAKMANSCHAP BIJ AANLEG EN ONDERHOUD IS EIS In de „Sportkroniek" d.d. 4 Aug. 1947 vonden wij onderstaand artikeltje, waar mede wij wellicht de clubbestuurders van dienst kunnen zijn. Het luidt: Indien men als vakman op het gebied van de aanleg van sportvelden een ronde maakt langs de terreinen, zijn er veel op merkingen te maken. In het algemeen de goede niet te na gesproken wordt er door de Nederlandse voetbal clubs maar heel weinig werk gemaakt van het onderhoud van de grasmat. Wij zouden willen zeggen: „kijk eens naar de Nederlandse golfclubs". Deze hebben op dit gebied al veel meer ge leerd, met het resultaat, dat onze Ne derlandse golfvelden niet achterstaan bij welke buitenlandse course dan ook. In Engeland omringt men het grasveld met een bijkans overdreven zorg en ieder, die wel eens cricket-veld aldaar heeft gezien, weet hoe goed de resulta ten zijn. Dat kan hier ook. Laten wij hieron der wat algemene raadgevingen en op merkingen maken, welke zeker kunnen bijdragen tot het opvoeren van de gras mat-kwaliteit van onze Nederlandse speelvelden. Onkruid behoeft niet meer in Uw veld voor te komen. Er zijn tegenwoordig praeparaten in de handel, welke men op het veld uitstrooit met het resultaat, dat elke plant, die niet tot de grassoor ten behoort, sterft. Besluit een club tot het inzaaien van een terrein of een gedeelte daarvan, dan is het meestal zo, dat één van de leden wel „voor wat graszaad weet te zorgen". Met dit gevolg dat men in 99 van 100 gevallen volkomen ongeschikt graszaad op het veld krijgt. Graszaad-selectie is een wetenschap pelijk werk, waar jaren van inspannen de arbeid mee gemoeid zijn, alsvorens men de soorten in de handel kan bren gen, die voldoen aan de eisen, welke aan een speelveld gesteld dienen te worden. In België gaat men nu diverse terrei nen en zelfs het Eeuwfeest Stadion te Brussel bezaaien met graszaadmengsels, die uit Engeland geïmporteerd worden. Men denkt: in Engeland mooie velden, als wij dat zaad kopen, dan worden zij bij ons net eender. Dit standpunt is reeds lang door onze fted. Golfclubs verlaten, omdat zij we ten, dat in Holland gekweekte grassen, die aan klimaat en bodem zijn aange past, door niets worden overtroffen. Neem b.v. twee grassoorten die niet mogen ontbreken op een sportveld: Roodzwenkgras en Hollands Fioringras. Deze beide soorten zijn, zoals zij in Hol land gekweekt worden, niet te evena ren. Maar, bijna ieder sportveld heeft een andere samenstelling van gras no- Doet de competitieleider geen al te rare sprongen? L.Z.C. en Poelmeer varen er niet wel bü (Van een medewerker) Schreven wij reeds vorige week over meer dan rare toestanden in ons Water- polowereldje, nu wordt het toch wel al te gek. Nog even willen wij in herinnering brengen de lijdensweg, die L.Z.C. moest maken met de wedstrijden tegen DWT n.l. bij de eerste wedstrijd een afbreken van de wedstrijd door ondeugdelijk ma teriaal, daarna een tweede wedstrijd in „de Zijl", waarbij DWT maar heel ge moedelijk weg bleef, terwijl een derde ontmoeting in Heemstede, op Woensdag j.l. vastgesteld, 's middags werd afge beld door het verkrijgen van uitstel door DWT. Nu echter wordt het nog erger: Donderdagavond 7 Aug. DWTVZC, Zaterdag 9 Aug. te Heemstede de be slissingswedstrijd VZCLZC en Dins dag 12 Aug. DWTLZC. Kunnen wij hiér niet beter een raadselwedstrijd uit schrijven in de vorm van: VZC wint van DWT, de beslissingswedstrijd wordt ge wonnen door LZC en LZC verliest van DWTVZC kampioen? Laten wij echter hopen op een succes van LZC, maar dan zal Woensdag 13 Aug. reeds de eerste promotie-wedstrijd gespeeld moeten worden te Rotterdam tegen de club van deze naam, dus drie wedstrijden bijna achter elkaar. De com petitieleider kan toch rare sprongen maken. „De Zijl" wist zijn laatste wedstrijd tegen SZC te winnen en ook hier doet zich het eigenaardige geval voor, dat Poelmeer en de Gouwe op de onderste plaats gelijk aankomen, echter ook nu weer de beslissing bij de competitielei der, de Gouwe verkreeg, twee verlies- punten tegen SZC, maar officieel werd dit nog niet beslist. Wij vragen hier eindelijk eens een de finitief reglement! De Gouwe verliet tegen SZC het water en als vanzelfsprekend kreeg de Gouwe twee verliespunten, echter zoals reeds gezegd nog geen beslissing. Zal nu Poelmeer hier het slachtoffer worden door het spelen van degradatie wedstrijden of volgt nog een beslissing. Poelmeerde Gouwe? Wij wachten nog steeds af. Mogelijk dat eindelijk het bestuur van de KNZB eens zijn tanden laat zien, yooral tegen DWT en de Gouwe. dig naar gelang van de grondsoort waar op dat veld ligt. Zelfs in de 22ste Beschrijvende Ras- senlijst voor Landbouwgewassen, een uitgave van de Rijkscommissie voor de samenstelling der Rassenlijst voor Land bouwgewassen, worden al adviezen ge geven voor de aanleg van velden op droge en natte gronden. Vele nuances zijn er nog buitendien, waarmee men moet rekening houden, veengrond, klei, löss en zandgrond vra gen allemaal weer andere samenstellin gen. Het gespecialiseerde Selectiebedrijf zal voor al deze gevallen zijn adviezen kunnen geven. Verder nog dit: Verlang bij de aan kopen van graszaad, dat dit geleverd wordt onder de gebruikswaarde garan tie van het Proefstation voor de Zaad- controle te Wageningen. Dit kost U niets meer en U hebt de zekerheid dat U goed, kiemkrachtig zaad zult ontvan gen. DAMMEN. R.D-C. NIEUWS. Uitdagingswedstrüd W. Leeuwenburg A. Vletter. De heer W. Leeuwenburg heeft de kam pioen van Rijnsburg, de heer A. Vletter, uitgedaagd tot het spelen van een match over 12 partijen. De eerste wedstrijd is reeds gespeeld en geëindigd in een over winning van Vletter. Het werd een Hol landse opening, 33-28, waarop Leeuwen burg antwoordde met 20-25. Op de 21ste zet behaalde Vletter door zeer goed spel een schijf winst. Leeuwenburg kreeg het moeilijk, speelde uitstekend verder, maar moest toch bij de 58ste zet opgeven. Don derdag a.s. wordt de tweede partij ge speeld. Rechtstreekse K.L.M.-cfienst A'damGothenburg Met ingang van 1 Sept. zal de K.LJd. in samenwerking met de Zweedse luchtvaart- mij. een dagelijkse rechtstreekse luchtdienst onderhouden tussen Gothenburg en Am sterdam. Het belang van deze nieuwe lucht lij is hierin gelegen dat Gothenburg een der belangrijkste industriesteden en in- en uitvoerhavens van Zweden is. GEEN NIEUWE SERVIESPUNTEN TE VERWACHTEN Door een tekort aan arbeidskrachten in porcelein en aardewerkindustrie is het niet te verwachten, dat binnen afzienbare tijd nieuwe serviespunten zullen worden aan gewezen. Gisteren is op de Utrechtscheweg te Amersfoort een op hol geslagen paard met een open landauer er achter, op een colonne van het regiment grenadiers in gestormd. Daar de soldaten ijlings dek king zochten, bleef de verlieslijst be perkt tot een bewusteloze koetsier. Tijdens eendenjacht dood- geschoten Tijdens een eendenjacht op het IJssel- meer is door nog onopgehelderde oor zaak L. v. O., koopman in textiel en machinerieën uit Sittard, door een schot hagel getroffen en op slag gedood. Vol gens de politie kan van opzet geen sprake zijn. Nog een tragisch ongeluk bü de jacht Toen dezer dagen een tiental jagers in de bossen onder de gemeente Liempde (N.-Br.) op de reeën jacht was, hoorde een hunner, A. v. d. L., geritsel in het struikgewas. Hij loste twee schoten met hagel, doch toen men ging zoeken vond men de jager A. K. dodelijk getroffen op de grond liggen. K. was 31 j. en ongehuwd. De Justitie heeft direct een uitgebreid onderzoek ingesteld. Bij de smokkelhandel tussen België en Nederland worden dames ingeschakeld, die met kousen ons land binnenkomen en met blote benen Nederland weer verlaten. De 8-j. R. v. Es uit R'dam is gisteren in de Leuvehaven aldaar verdronken. „LIEFDESBRIEF" VOOR DE GRAN SASSO Een romantische Italiaanse koopman, die dacht dat hij slechts Cupido een dienst bewees, heeft de geallieerden het genoegen ontroofd, Mussolini als oorlogsmisdadiger te berechten, als men tenminste het verhaal geloven kan, dat Otto Skorzeny, de bevrij der van Mussolini, in de gevangenis te Dachau heeft geschreven. De twee meter lange kolonel der SS, Skorzeny, wiens dol vermetele daden hem tot een der meest bekende Duitse soldaten uit de tweede wereldoorlog hebben ge maakt en die thans te Dachau zijn proces wegens schending der oorlogsgebruiken af wacht vertelt in het 42 bladzijden beslaande Scheidsrechters en nog eens scheidsrechters gevraagd Op onze schrijftafel ligt het jaarverslag van de Leidsche Voetbalbond 19461947, voor het eerst van de hand van de nieu we secretaris-penningmeester, de heer L. J. F. v. Leeuwen. Allereerst brengt deze dank aan de heer Caro de vorige secretaris-pen ningmeester die in de 17 jaar, dat hij deze functie waarnam, zo'n prima orga nisatie heeft weten op te bouwen. Dan worden het kampioenschap van de K.N.V.B.-clubs gememoreerd, t.w- Quick Boys en A.R.C. (resp. 3e en 4e klasse) en het feit, dat C.N.V. I in het hoekje zat, waar de slagen vielen, maar tenge volge van de uitbreiding toch in de 4e kl. K.N.V.B. blijft. Een interessant staatje over de stij ging van het aantal leden, verenigingen enz. in het competitie jaar 19461947 in vergelijking met het dito jaar 19451946 is opgenomen. Wat betreft het aantal Zaterdagelftallen was er de volgende stijging: senioren van van 30 op 50, d-i. 66 pet. en junioren van 19 op 42, d.i. 120 pet. Het aantal gespeelde wedstrijden steeg van 268 tot 642, d.l. 132 pet. Een verheugende groei dus! Van de L.V.B.-clubs behaalden Leiden 1, Quick Boys 3, Noordwijk 3, Ter Leede 2, R.C.L. 2, R.C.L. 3, Quick Boys (a), A.R.C., U.V.S. (a), Oranje Groen en Lisse (a) het kampioenschap Leiden 1 promoveerde daardoor auto matisch naar de 4e kl. K.N.V-B. Dank wordt gebracht aan de heren scheidsrechters (nog veel te weinig!) en DE OPSTELLING VAN HET ZWEEDSE ELFTAL. De opstelling van het Zweedse elftal, dat in het 7 landen Politietoumooi zal spe len, is als vougt: Doel: Forsten Lindberg (Norrküping) Achter: L. H. Olssen (Gotenborg). Knut Nardall (Norrköpinig) Midden: Ake Karberg (Gotenborg), Einar Steen (Norrköpinig), Güsta Swerin (Gotenborg). Voor: R. Sellerr (Gotenborg), A. Höög (Harmstad), Harry Andersson (Norrkö pinig), G. Jansen (Skandivin), K. I. Saa- ger (Stockholm). We hopen morgen in staat te zijn ook de opstellen der andere elftallen te geven. SPORTUITWIS SELIN G LEIDEN OXFORD. In „De Doelen" kwamen gisteravond de deelnemers aar. de trip naar Oxford in het kader van de uitwisseling Leiden Oxford bijeen. Zeer uitvoerig werd het programma, dat van 20 - 28 Augustus in Oxford zal worden gehouden, besproken. Er zijn 3 voetbal-, 2 athletiek-, 2 zwem en 1 tenniswedstrijd (en) op het program ma. Massagraf van 200 personen op Sumatra ontdekt De Voorlichtingsdienst van het Neder landse leger heeft aan A.FJP. mede gedeeld, dat by Soeroegadang, op Mid- den-Sumatra, een massagraf is ontdekt van 200 personen, onder wie 21 Indo- Europeanen, die door de republikeinen zyn vermoord. consuls, voor hun vele en uitstekende werk. De financiële positie van de L.V.B. on derging geen noemenswaardige verande ring. Het nadelig saldo ad f327.28 is in hoofdzaak te wijten aan het feit, dat enkele rekeningen van het vorige seizoen nog moesten worden betaald. De financiële commissie, die de boeken controleerde, tw. de heren C. Mol en W. v. d. Velden, vonden alles in de beste orde en stellen voor de secr.-penn. voor zijn goed beleid te déehargeren. Dan volgen verslagen van commissies. Het bestuur van de L.V.B. vergaderde 10 maal, de strafcommissie deed uitspraak in 44 zaken, de commissie voor toewij zing van schoenenbomnen rapporteert, dat met de toegewezen bonnen door de KN.V.B. alle elftallen voor de volle 100 pet. konden worden voorzien, de pro testcommissie had slechts 4 protesten te behandelen, de commissie van beroep slechts 1 geval. Het somberste van ale verslagen is dat van de scheidsrecbterscommissie. Deze commissie staat voor zeer zware proble men, we schreven hierover reeds een en andermaal en nu is de daad aan de oud voetballers om de verheugende groei van de L.V.B. niet in de weg te gaan staan, maar tenvolle te willen bevorderen. Ten slotte vinden we in dit verslag, zoals ge bruikelijk is, de eindstanden van de com petitie. We hopen slechts, dat dit keurige jaar verslag door velen zal worden gelezen. VOETBAL Dinsdagavond 12 Augustus te 7 uur speelt de voetbalver. „Noordwyk" op het terrein aan de Duinweg een belangrijke wedstrijd tegen een sterk militair elftal uit Valkenburg. Noordwijk is dan versterkt met enige spelers uit Rijnsb. Boys, Quick Boys en S.J.C. verhaal van de bevrijding van Mussolini onder meer het volgende: „Hitier, die niet werd geleid door poli tieke redenen, maar zijn vriend Mussolini niet in de steek wilde laten en vóór alles wilde voorkomen, dat hij aan de geallieer den zou worden uitgeleverd, heeft in de lente van 1943 zelf de opdracht tot de be vrijding gegeven." Skorzeny ging met vijf man op zoek naar de Duce, die door de regering Badoglio goed was verborgen. Vier maanden deed hij in geheel Italië nasporingen en in September stond hy op het punt het op te geven, toen hij vernam, dat Mussolini wellicht in de Apenijnen na bij de Gran Sasso gevangen werd gehouden. Dit gebeurde in een gesprek met een Ita liaans koopman. „Ik maakte hem wijs, dat ik in Rome een vriendinnetje had, dat wegens de ge allieerde bombardementen naar de Gran Sasso was gevlucht, en vroeg hem mij te helpen, haar een liefdesbrief te doen toe komen", aldus Skorzeny. „De Italiaan vertelde mij, dat de vallei van de Gran Sasso geheel was afgezet, dat het zomerhotel zijn personeel had heenge zonden en de enige toegangsweg verboden was voor alle verkeer." De man, die toch nog zijn best heeft ge daan om de „liefdesbrief' te bezorgen, ver telde Skorzeny later van een gerucht, vol gens hetwelk al die geheimzinnigheid iets te maken had met Mussolini. Skorzeny bracht 12 zweefvliegtuigen in gereedheid en vertrok op 12 September 1943 naar de 2000 meter hoge berg. Het eerste stortte bijna terstond nadat men was vertrokken neer. Achter de wolken banken doken de andere neer op de berg. Skorzeny landde op nog geen 20 meter van het hotel. De Italiaanse bewakers, onder wie twee generaals, waren te verrast om handelend op te treden. „Ik meldde mij bij de Duce met de woor den: „Duce, de Führer heeft mij gezonden als een bewys van trouwe vriendschap". Mussolini omarmde mij en verzekerde mij, dat hij alle dagen zyn uitlevering aan de geallieerden had verwacht, maar dat hij te voren een eind aan zijn leven zou hebben gemaakt. Intussen hield een Duits bataljon de weg vrij om te ontsnappen. Maar de soldaten van Badoglio waren te dichtbij om daar langs veilig te kunnen ontkomen. Skorzeny besloot derhalve in een Storch-vlieg tuig, dat slechts een of twee passagiers kon meene men, van een geïmproviseerd veld op te stijgen. Hij klom met Mussolini en de piloot in het toestel, maar dit weigerde zich in de lucht te verheffen. Ze hadden bijna de rand van een klip bereikt, toen plotseling een loopgraaf hun weg kruiste. Het vliegtuig sprong er over en dook van de rand. Na een val van misschien 300 meter wist de piloot het vliegtuig onder controle te krijgen. Later ging men over op transportvliegtuigen van de Luftwaffe en zo naar Wenen en Hitlers hoofdkwartier. LEIDERDORP. Woensdag heeft de buurtvereniging „De Munnik" per touring-car een uit stapje gemaakt naar Rotterdam (de Maas tunnel niet te vergeten!) en via Moerdijk, Breda, Vught, Den Bosch, Grave en Nij megen naar Arnhem, waar het diner werd gebruikt. Over Utrecht ging de reis naar Leiderdorp terug. Veel gezien en volop genoten heeft het gezelschap, dat te 11 u. hoogst voldaan weer thuis kwam. OEGSTGEEST. Uitreiking van bonkaarten 711 aan niet-zelfverzorgers vindt morgen plaats aan de letters T t/m. Z. Meebrengen de stamkaarten en de periodestroken van bonkaart 709. Het kantoor is morgen al leen geopend van 9.3011 uur. Geboren: Willem M. J., z. v. W. van der Luit en M. H. Kühn; Johanna M. H. d. v. A. Juffermans en A. M. van der Werf. Ondertrouwd: R. M. Smits, 24 j. en J. J. Dinant, 23 j.; F. M. Klaassen, 32 j. en W A. Ma mi, 32 j. Gehuwd: G. Koopmans en G. Reintjes; W. Dekkers en M. W. de Man; J. J. de Jongh en A. C. C. von Reckow. VOORSCHOTEN. Te Utrecht is geslaagd voor het examen Frans L.O. de heer G. Steenwin kel, onderwijzer aan de School met de Bijbel (Wijngaardenlaan). Voor het mid denstandsdiploma zijn geslaagd de heren K. Boonstra, J. Boseman, J. B. de Graaf, L. v. Haastrecht, C. Kokshoorn, H. Noort, G. B. Parlevliet, Chr. Sóhuitemaker, W. C. Verhoeven, P. de Vries, K. Wessel, A. Zuiderduin, S. H. Zitman en J. Zonneveld en mej. Corry Zwetsloot. Onder voorzitterschap van de heer J. J. Blank, directeur van het Centraal Ziekenfonds voor Haarlemmermeer, Rijn land en aangrenzende gebieden, werd een contactavond gehouden, waar problemen betreffende rechten en plichten van ver zekerden werden besproken. In een soms levendige discussie werden vragen uit de practyk naar voren gebracht, die tot volle tevredenheid van de stellers beantwoord werden. Tot vertegenwoordigers van de verzekerden in dit rayon, die de belan gen van de verzekerden moeten beharti gen en die ook in het bestuur van het fonds zitting kunnen krijgen, werden ge kozen de heren G. A. Stolwyk en A. C. Jos (plaatsverv.)Het ligt in de bedoeling in het najaar nog weer eens zo'n bespre king te organiseren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5