't Verklaarde In Febr. 1500 onder-officieren afgezwaaid? Ouden van dagen moeten eerst aan de pen uitzicht Geld uitgeven NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG S AUGUSTUS 1M7 DIE OP 1 JULI JL. 34 JAAR WAREN De minister van Oorlog heeft de direc teuren van de verschillende wapens op dracht gegeven alle bij de instructie werkzame onder-officieren, die op 1 Juli 1947 de leeftijd van 34 jaar hebben be reikt, zo spoedig mogelijk met groot ver lof te zenden. Deze maatregel betreft ongeveer 800 onder-officieren. Het ligt in de bedoeling deze opdracht snel uit te voeren, zodat de meesten van deze groep met een opzeggingstermijn van 3 a 4 weken de dienst zullen kun nen verlaten. Het overgaan in beroeps- dienst is voor deze groep uitgesloten. Het beroepskader zal vermoedelijk wor den aangevuld met de vrijwilligers, die zich destijds voor Indië meldden en daar nu dienst doen. Half October zal een tweede groep onder-officieren worden gedemobiliseerd, welke zal omvatten de genen, die, hoewel opgeleid voor een bepaald wapen, administratief zijn te werkgesteld. Zij zullen worden vervan gen door dienstplichtigen van het op te richten administratief bataljon. Het dep. van Oorlog verwacht, dat op deze wijze binnen een half jaar ruim 1500 onder- 143 Retourtjes naar de Maan De toestellen van de K.L.M. hebben sinds de oprichting van de Mij. op 7 Oct. 1919 tot en met het eerste half jaar 1947 in totaal een afstand van 110 millioen km afgelegd, d.i. hetzelfde als 143 retourtjes naar de Maan. In 1946 werd totaal 17.896.239 km gevlogen en in het le halfjaar 1947 reeds 11 mil lioen km. De K.L.M.-dienst op Zuid- Am erika bestond gisteren één jaar en in die tijd is 110 maal de pl.m. 11.500 km lange route afgelegd. A.T.O.-schimmels niet voor de trouwkoets Rotterdamse geldschietster genoot 780 pet rente Het gisteren door de A.T.O. ver spreide bericht, dat twee Ned. schimmels voor de trouwkoets van Prinses Eliza beth van Engeland zullen lopen, is on juist. Wel zijn er twee appelschimmels aan een Indische Maharadja verkocht. Deze dieren hebben anderhalf jaar voor de bestelwagens van de A.T.O. gelopen, doch zullen over enkele maanden de koets van de Maharadja trekken. Niet temin is het toch een promotie van deze bestelwagen-paarden. officieren weer in het productieproces zullen worden ingeschakeld. T.a.v. de oudere onder-officieren in Indië kan in de huidige omstandigheden nog geen mededeling worden gedaan. BABY'S RIJDEN STRAKS 6H PCT. GOEDKOPER. De reeds aangekondigde verlaging van de prijzen voor kinderwagens gaat op 1 September in en bedraagt gemiddeld 6% pet. Eenvoudige kinderwagens (bak met hardboard) mogen dan f85 tot f100 kosten, betere uitvoering (bak van triplex met metalen biezing, rol- of kogellagers) f100 tot f120. Prijzen van f120 tot f170 mogen alleen worden berekend voor wa gens in zgn. luxe uitvoering, b v. vernik kelde of verchroomde spatborden, pitriet bekleding, b.v. vernikkelde of verchroom de spatborden, pitriet bekleding, speciaal stroomlij nmodel, enz. Alle wagens moeten een label of plaketiket dragen met num mer der prijsvaststelling en gebruikers- prijs. NA 16 AUG. FORMULIEREN AFHALEN In een enkele gemeente is reeds een publicatie verschenen, dat de formulieren, die ingevuld moeten worden voor de ver krijging van een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening, na 16 Augustus a.s. verkrijgbaar zullen zijn. Bij informatie is ons gebleken, dat het voor geheel Nederland de bedoeling is, met de uitgifte van de formulieren te be ginnen na deze datum. Zoals men weet, hebben de Raden van Arbeid bij de uitvoering der wet een zeer belangrijke taak. Zij stellen immers uit eindelijk het bedrag, dat aan hen, die de leeftijd van 65 jaar of ouder hebben be reikt, zal worden uitgekeerd, vast. Het is echter niet de bedoeling, dat de Raden van Arbeid rechtstreeks de formulieren verstrekken, terwijl zij ze evenmin recht streeks in ontvangst nemen. Behalve de Raden van Arbeid worden nl. de Commissies van Onderzoek, die in elke gemeente zijn ingesteld, ingescha keld. Deze maken op hun beurt weer gebruik van allerlei organisaties en per sonen, die de mensen, waar het om gaat, Buurvrouw moest op eigen weekloon telkens weer lenen. Te Rotterdam werden aangehouden de 43-jarige M. K. en de 50-j. G. C. v. T. van A., die zich aan ontoelaatbare geld- schieters-practijken hadden schuldig ge maakt. Eerstgenoemde vrouw had tegen een veel te hoge rente 70 leningen tot totaal f9500 verstrekt, terwijl de tweede sinds 1939 op kleine, doch sinds begin '46 op grote schaal aan buren en kennissen met een woekerwinst van 15 cent per gulden leende. Een buurvrouw was zo in haar netten verstrikt, dat zij telkens haar gehele weekloon van f34.moest afdragen en daarna weer f25 leende om te kunnen leven. Daar zij steeds weer opnieuw hetzelfde bedrag leende was de rentevoet 780 pet. Bij haar aanhouding had ze f3700 uitstaan en f750 bedrijfs kapitaal. Haar man trok van de steun en zij had voor f600 consumentenbon nen in bezit. van nabij kennen. Diaconieën, besturen van vakverenigingen, hoofden van sociale instellingen, enz., zijn verzocht, hun mede werking te verlenen. Deze medewerking is nodig, omdat vele ouden van dagen nog wel enige moeite zullen hebben met het invullen van de formulieren. Het eigenlijke aanvraagfor mulier telt niet minder dan 22 vragen, waarbij er verscheidene zijn, die niet zon der nadere toelichting kunnen worden ingevuld. Vooral de vragen, die handelen over de inkomsten en het vermogen zijn moeilijk. En juist de beantwoording hier van is van groot belang, omdat de hoogte der uitkeringen hiermee ten nauwste samenhangt. Het spreekt vanzelf, dat sommige per soonlijke gegevens moeten worden ge verifieerd. Op het aanvraagformulier moeten uiteraard echter verschillende gegevens worden vermeld, waarvan men liever niet heeft, dat allerlei ambtenaren deze onder ogen krijgen. Daarom moe:, behalve het aanvraagformulier, nog een formulier worden ingevuld, waarop al leen die gegevens staan vermeld, die door ambtenaren van het Bevolkingsregister kunnen worden gecontroleerd. Deze ambtenaren krijgen de gegevens over in komsten en vermogen dus niet onder ogen. Over de plaatsen, waar de formulieren moeten worden afgehaald, hoe ze moeten worden ingevuld en waar ze weer moe ten worden ingeleverd zullen nadere pu blicaties door de Commissies van Onder zoek worden gedaan. Nakomertjes bij het consumenten- crediet Zij, die een consumentencrediet heb ben aangevraagd, toen daartoe tussen 17 Mei en 7 Juni j.l. voor bijzondere geval len nog gelegenheid werd gegeven, wor den, indien hun dit crediet wordt ver leend, „ingepast" in de bestaande rege ling. Dit betekent, dat zij per persoon een voorschot ontvangen van f75 in plaats van f 100. Hierdoor loopt voor hen de afbetaling over IVz jaar en eindigt dus gelijk met die der anderen. ERNST KRAUSS VANDAAG 60 JAAR. De bekende impresario, dichter en schrijver Ernst Krauss te A'dam is van daag 60 jaar geworden. kunnen de grotere muntstukken niet even goed door een metaal van lagere waarde worden vervangen, gelijk in het buiten land ook het geval is? Aan de soliditeit van ons geld doet zulks niets af of toe en er zou zo een aanzienlijke besparing op het muntenmateriaal kunnen worden ver kregen. Onze Dondense Regering heeft tij dens de oorlog voor bijna f 200 millioen zilveren munten (guldens, kwartjes, dubbeltjes) in Amerika laten aanmaken voor gebruik na de oorlog in ons land- Dit zilver werd door Amerika beschik baar gesteld op basis der lend-lease-over- eenkomsten en de regering wil een deel v. d. aanwezige voorraad zilveren munten thans gebruiken voor terugbetaling aan de Ver. Staten voor het in vorige jaren verkregen muntzilver. Als de zilveren gulden en rijksdaalder uit ons muntstelsel worden gelicht, kan een groot bedrag aan zilver vrijkomen, hetwelk we, gezien onze deviezenschaars- te, goed zouden kunmen gebruiken. Op één punt willen wij tenslotte nog de aandacht vestigen. De wijziging in de bestaande munten brengt kosten met zich mede. Alleen al wat betreft het munt- materiaal is er met de vervaardiging van nikkelen kwartjes en dubbeltjes een be drag van f 2.700.000 gemoeid. Het brons voor de stuivers en centen kost onge veer f 1.500.000. Als we nu lezen dat de be staande zinken munten nog wel een jaar of drie zouden meekunnen, dan vragen we ons af. waarom in dit tijdsgewricht zulke hoge kosten moeten worden ge maakt Het is duidelijk dat er, naast de genoemde bedragen, nog allerlei kosten komen, zodat het totale bedrag werke lijk niet onbeduidend zal zgn. Ook moet Attlee beeft met flair de bezem ter hand genomen om de strootjes weg te vegen, die de baan der economie versperren. Contro leurs van de oppositie als GhturchiU en OQijver Stanley, de voormalige minister van koloniën, stonden aan de kant met een scherp oog toe te kijken, of hij bet wel goed deed en wét er weggeveegd werd. De baan is nu weer vrij, maar bet ziet er niet naar uit, dat de conservatieven zelf, zich op dit „glad-ijs" zullen wagen. Onder een „houd er de moed maar in" van Attlee, zullen de Labour -lieden de race opnieuw beginnen en of zij zullen struikelen, is voorshands nog niet te zeggen. De gehele situatie, waarin Engeland ver keert, wordt zeer juist getypeerd door het critiscbe uitdrukkingsvermogen van Oliver Stanley, die opmerkte: „Moet Engeland eeuwig van de bedeling blijven leven en permanent een jaarlijkse toelage van de Ver. Staten betrekken?" Labour heeft van Oliver Stanley niets te verwachten, maar de oppositie wil wel meewerken, En geland uit de misère te helpen. Attlee kent blijkbaar in Engelse vertaling het schone lied van „wij zijn niet bang", want, met zijn bezem zwaaiende, heeft hij de oppositie te kennen gegeven, dat Labour nu eenmaal Labour is, en men de illusie van een coalitie-regering voorlopig maar moet opgeven. Attlee heeft er nog steeds vertrouwen in, dat de hele natie het „eco nomisch herstel" zal aanpakken, hetgeen betekent de handen uit de mouwen steken, maar voor minder loon of salaris en tegen een uurtje overwerk niet opzien en dat ia nu juist „des Pudels Kern". Onder Labour beeft de natie geleden van stakingswee: werd uit pure .Jicrst el-ambi tie" de arbeidsduur in tal van industrieën bekort en het is daarom best mogelijk, dat een plotselinge windvlaag uit een of andere politieke hoek de strootjes weer op de baan terugvoert. In aansluiting aan hletgeen wij gisteren reeds onder „berichten" hebben medegedeeld, komt het economisch recept hierop neer, dat de productie in de belang rijke steenkool- en staalindustrie verhoogd moet worden, de landbouwproductie opge voerd, en meer geëxporteerd. Collega Be vin heeft, kort geleden, de mijnwerkers op het hlart gedrukt, de jaarlijkse kolenproductio op te voeren tot circa 240 millioen ton, welke export een vermindering van de be hoefte aan dollars zou betekenen, maar dit cijfer zal niet worden bereikt. De vraag is, of de vakbonden op de arbei ders zo'n nationale invloed hebben, dat deze werkelijk bereid zijn, tijdelijk een half uur langer per dag te gaan werken. Deze arbeiders zouden kunnen aanvoeren, als men objectief wil blijven, dat zekere kringen in Engeland, die nog steeds een \v eelde-1 eventje ledden, dan ook maar eens één half uurtje per dag minder moeten gaan lummelen! Een belangrijke factor is ook, dat men de arbeid minder moet gaan zoeken in de amusements- en relatief luxe-bedrijven. Attlee heeft nu aangekondigd, dat wie „werkloos" wordt, zich bij een arbeidsbeurs moet aanmelden, waardoor het aantal ar beidskrachten in de sleutel-industrieën kan toenemen. Beperking van de productie van niet noodzakelijke, niet onontbeerlijke goe deren, behoort tot het program, alsmede er naar streven, dat minder kapitaal gestoken wordt in ondernemingen, die arbeidskrach ten en materiaal opslokken, terwijl het echte, ware „economisch herstel" er niet direct mede gediend wordt. Hoe men dat wil bereiken is een raadsel. Feitelijk schiet men er alleen mee op, als er minder films en snack-bars" zijn en alle habitue's van de amusementen in het centrum van Picca dilly zich op de steenkool-productie gaan toeleggen Het militaire apparaat wordt vrij belang rijk ingekrompen, men hoopt zelfs in staat te zijn, vóór het voorjaar weer aanbreekt ook een groot aantal troepen uit Brits-Indië en Palestina, in welk laatstgenoemd land de poppen overigens aan het dansen blijven, te kunnen terugtrekken. De invoerbeperking wordt flink ter hand genomen, vooral op het gebied van voedingsmiddelen, en Attlee zegt er tactisch bij, dat dit vermoedelijk niet tot een vermindering van de hiuidige rantsoenen zal behoeven te leiden; want anders zullen de arbeiders in de sleutel- industrieën gaan geeuwen en aan hun buik riem trekken. Van veel meer belang is, of Amerika bereid is de voorwaarden van de dollarlening ad 3% milliard te verzachten. Deze voorwaarden, indertijd door het Con gres gesteld, waren te zwaar en Amerika wil daar nu met Engeland opnieuw te Washington over gaan praten. Marshall is van mening, dat uiteindelijk het Congres hierover te bellissen heeft en dit komt eerst weer in Januari '48 bijeen, dus heeft men nog de tijd, tenzij er een speciale zitting gehouden zou worden. Engeland is de compagnon van Amerika en men moet voor een deelgenoot in een gemeenschappelijke zaak, die het beroerd gaat, nu eenmaal wat over hebben, wil het onderlinge prestige niet dalen. Amerika heeft voor deze compagnon veel over, maar „zwarte broeders" als Polen, Hongarije en Roemenië moeten voortaan maar achter het ijzeren gordijn gaan zoeken, of daar niet wat ligtDe Ver. Staten zullen aan deze leiders der ziekte, welke „communistische infectie" heet, hiun solide dollars niet meer verspillen men rekening houden met de kosten voor het bedrijfsleven, daar allerlei automa tieken veranderd zullen dienen te wor den. Bij onze armoede past het, de be staande toestand terzake der zinken mun ten nog enkele jaren te dragen. Dit door die bezetter opgedrongen oorlogsgeld is lelijk. De zinnebeeldige figuren zijn be lachelijk, maar welke dringende reden is er om daarin n u verandering te bren gen. Zodra we financieel sterker zijn gewor den kunnen we die zinken munten uit het verkeer halen. Maar nu past ons de grootste soberheid en moeten dergelijke uitgaven vermeden worden. Ook in dit opzicht moeten we voorzichtig zijn met „geld uitgeven". Wereldjamboree 1947. Een groep Franse padvinders trekt in Parijs langs de Are de Triomphe, alvorens te vertrekken naar de verzamelplaats van hun vrienden uit alle oorden der wereld: het bos van Moisson. Het voorstel tot wijziging van de Munt wet 1901 verdient ongetwijfeld de aan dacht, daar belangrijke veranderingen in ons muntstelsel aan de orde worden ge steld. Nu het gouden tientje en vijfje bij de wet zullen worden afgeschaft, zien wij in eerste aanleg daarin de legalisatie van een bestaande toestand. Immers, sedert 1936 kwam het gouden tientje niet meer in de circulatie voor en niemand zal dus het gemis van dit geldstuk in het dagelijks leven bemerken. Het gouden tientje was reeds een historische munt geworden, on danks het feit, dat dit muntstuk in onze muntwet een centrale plaats bleef inne men. Door de indiening van het wetsont werp wordt daaraan een einde gemaakt. Blijkens de Memorie van Toelichting wordt hiermede geen oordeel uitgespro ken over een eventuele terugkeer van het stelsel van de gouden standaard als zo danig. 1 Maar een feit is het, dat de metallieke basis van ons muntstelsel bij aanvaarding van het wetsontwerp voorlopig verdwe nen zal zijn, al blijft de mogelijkheid be staan in de toekomst de gulden weer aan het goud te koppelen. Men kan het betreuren, dat de waarde van de gulden niet meer door het goud wordt bepaald, de feiten van sterke te ruggang in de gouddekking der bankbil- jettencirculatie, nationale verarming en deviezenschaarste nopen nu eenmaal tot een andere monetaire koens. Sedert het loslaten van de gouden standaard in 1936 is de gulden „zwevend" geworden en de huidige omstandigheden laten een terug keer naar de gouden standaard eenvou dig vooralsnog niet toe. De veiligheid van onze munt wordt thans met name bepaald door onze bui tenlandse handel, door de mogelijkheid om te komen tot een kloppende betalings balans. Hoe sneller ons land zijn welvaart weet te herstellen, hoe hoger het aanzien van de gulden iin het buitenland wordt, waar ons geld nu nog op de zwarte markt met een belangrijk disagio wordt verhan deld. Overigens is onze Regering door toe treding tot de overeenkomst van Bretton Woods t.a.v. de inwisselbaarheid van gul dens in vreemde valuta aan vastgestelde pariteiten gebonden. In onze verarmde nationale huishouding past dus een muntstelsel, dat werkt met goedkope munten. Daarom wil de Rege ring komen tot afschaffing van het gou den tientje, het gouden vijfje, het zilve ren kwartje en het zilveren dubbeltje. De zilveren gulden en rijksdaalder worden echter vooralsnog gehandhaafd. Het is wel zo, dat in de circulatie deze laatste mun ten slechts sporadisch door het publiek uitgegeven worden terwijl de minister van oordeel is, dat papieren rijksdaalders en guldens wellicht nog enige jaren in omloop zullen blijven maar men hecht er blijkbaar aan, althans de jure de zil veren gulden en rijksdaalder te hand haven. Wij vragen ons af, wat de reden kan zijn van deze inoonsequentie. Zil veren kwartjes en dubbeltjes worden ver vangen door nikkelen munten. Waarom

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3