Wat er in de omliggende plaatsen voorviel 1125 CALVÉ'S Luth. wereldconf. en Chr. arbeidersbeweging NIEUWE LEmSCHE COURANT a DONDERDAG 7 AUGUSTUS 194» Fraude aan de slachtplaats te Alphen a/d Rijn Slagersknecht op staande voet ontslagen. Maandagavond ontdekte het hoofd van de keuringsdienst, toen hij een onver wacht bezoek aan de slachtplaats bracht, daar een rijwiel, waaraan zich twee tas sen bevonden, inhoudende te samen 11 pond vet. Het rijwiel bleek het eigendom te zijn van de aan de slachtplaats ver bonden slagersknecht B., die voorgaf het vet ontvangen te hebben van de slager J. J. De politie werd van de zaak op de hoogte gesteld. Slager J. verklaarde van het vet niets af te weten, maar werd toch voorlopig in verzekerde bewaring ge steld. Aan de slagersknecht werd on middellijk de toegang tot de terreinen ontzegd, terwijl hij voor ontslag op staande voet zal worden voorgedragen. Een verder onderzoek wordt door de politie ingesteld. Weer een prestatietocht van de Katwijkse Reddingsbrigade Ditmaal op 23 Aug. over 1500 meter. Zaterdag 23 Aug. zal weer een presta tietocht worden georganiseerd door de Katewijkse Reddingsbrigade, zulks in overleg met de Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen. Er zal ge zwommen worden van het Uitwaterings kanaal naar de Zuiderpost of andersom. Dit hangt geheel van wind en stroming af- De afstand bedraagt 1500 meter. Reeds hebben verschillende brigades in het land hun deelname toegezegd. Het belooft zeer zeker een groot gebeuren te worden, vooral ook nu er zo vele badgasten te Katwijk zijn. En iedereen is er wel van overtuigd, dat IV2 km in zee zwemmen iets geheel anders is dan dezelfde afstand in rustig stroomloos binnenwater. Hennie Schouten concerteert te Katwijk De bekende Leidse organist Hennie Schouten, muziekrecensent van de Nieuwe Leidsche Courant, geeft morgen (Vrijdag 8 Augustus) 's avonds 8 uur een orgelconcert in de Oude Kerk aan de boulevard te Katwijk aan Zee. Het pro gramma vermeldt werken van Bach, Daquin, Mendelssohn, Franek, Gierne en Schouten. DISTRIBUTIE ALPHEN AAN DE RIJN In de week van 10 t/m 16 Aug. dienen de winkeliers de volgende bonnen in te leveren: Suiker/Versnap. H-33 Versnap. H-36 Versnap. H-02 Alg. H-12 Alg. H-13 Alg. H-21 Suiker Rtsb E-12 Rtsb G-12 Rtsb. E-14 Rtsb. G-14. Brood J-01 Brood J-02 Brood J-03 Res. J-06 Res. J-ll Brood J-13 Res. J-21 Brood Rtsb. E-21 Rtsb. G-21 Coup. X 125. Melk H-01 Melk H-03 Melk H-05 Melk H-13 Melk H-15 Melk H-21 Melk Rtsb. E-39 Rtsb. G-39. Zachte zeep G-04 Alg G-15 Alg. G-18 Res. Rtsb. H-40 Rtsb. G-40. Tabak (detaillisten) H-31 Tabak H-32 Tabak H-35 Tabak Rtsb. H-66 Rtsb. G-66. ALPHEN AAN DEN RIJN De eerstvolgende raadsvergadering zal worden gehouden op Donderdag 21 Aug., om half 8. KATWIJK AAN ZEE Hedenavond spreekt in een strand- dienst bij de Voorstraat ds L. Kuyper over het onderwerp: Radicaal leven. Ook mevr. A. van RijnSpaander man behaalde Zaterdag te Gouda het diploma, verbonden aan de prestatietocht 600 meter gekleed zwemmen van de Goudse Reddingsbrigade. Mej. S. werd in de Nieuwstraat aan gereden en wel zo hevig dat zij bewuste loos werd opgenomen en bij omwonenden moest worden binnengedragen. Na enige tijd was ze echter weer zo ver opgeknapt, dat zij naar huis kon worden gebracht. HILLEGOM. In Hillegom werd 25 jaar geleden een vleeskeuringsdienst ingesteld. Tot keurmeester werd toen benoemd de heer Van Beekum, die nog steeds als zodanig werkzaam is. Als veearts is de heer Van Beekum al dertig jaar in Hillegom. Op sobere wijze is een en ander door de sla* gers met hun keurmeester herdacht. Mej. Perfors en de heren P. Braas, H. v. Breemen, C. v. Dam, J. Gerritse, A. Krale, C. v. d. Mey, N. v. d. Ploeg, T. Reyneveld, A. Schouten en A. Seysener zijn geslaagd voor het diploma Vesti gingswet. Ernstige aanrijding te Noord- wijkerhout Twee personen levensgevaarlijk gewond* Op de Gooweg te Noordwij kerhout, ter hoo'gje van de uitspanning „De Nachte gaal" van de heer H. Biemond, heeft gis termiddag pl.m. 6 uur een ernstige aan rijding plaats gehad, waarvan twee wiel rijders, een man en een vrouw, die in de buurt kampeerden, het slachtoffer wer den. Een auto reed de beide wielrijders aan. De bestuurder van een tweede auto stopte om de gewonden te helpen. Omdat zijn vrouw flauw viel, zag hij zich echter genoodzaakt naar Noordwijk te rijden, terwijl hij inmiddels de politie waar schuwde. In verband met het onderzoek verzocht de politie ons dringend nog geen nadere bijzonderheden te vermelden. NOORDWIJK De Noordwijkse Schaakvereniging „Dan. Noteboom" organiseert Maandag 11 Aug. een wedstrijd tegen badgasten in Hotel „Seinpost". auto aanviel. Gelukkig stond de wagen bijna onmiddellijk stil, zodat een aan rijding voorkomen werd. De jongen liep echter toch een hoofdwonde op en werd door H. per auto naar dokter v. d. Laan gebracht. Na behandeld te zijn, kon hij naar huis worden vervoerd. Onze plaatsgenoot de heer W. Schone- veld Gzn slaagde gisteren te Utrecht voor het diploma schildersgezel. WARMOND Woensdagavond hield de afdeling van de Partij van de Arbeid een buitengewone vergadering ter bespreking van de Indische kwestie; inleider was ir S. A. Posthumus. Op deze vergadering werd een motie aan genomen, waarin het partijbestuur werd verzocht, stappen te ondernemen om te be vorderen, dat o.m. aan de Repoeblik in alle opzichten redelijke bestaansmogelijkheden worden gelaten. Dakota op theevisite Enige dames in de omgeving van het Londense vliegveld Croydon waren voorbereidingen voor de „tea" aan het treffen, toen zij plotseling werden op geschrikt door een hevig lawaai. Ze keken naar buiten en zagen een twee- motorige Dakota op zich afkomen, door de bosschages aan de overzijde heenbreken en vlak voor de haag van hun tuintje tot stilstand komen. Er waren geen persoonlijke ongelukken. OEGSTGEEST. Uitreiking van bonkaarten 711 aan niet-zelfverzorgers vindt morgen plaats aan de letters K t/m. S. Meebrengen: de stamkaarten en de periodestroken van bonkaart 709. Het kantoor is geopend van 9.3012 en van 1315 uur. RIJNSBURG Gistermiddag half 5 had op de Oegstgeesterweg een ongeluk plaats, dat gelukkig goed afliep. Het zoontje van Van E. fietste midden op de weg. Een auto van de kwekerij Heemskerk en Zo nen reed hem achterop in de veronder stelling, dat de jongen zou uitwijken, gaf signaal en passeerde. Doch waarschijn lijk schrok de knaap hiervan, met het gevolg, dat hij met fiets en al tegen de HAAGSE RECHTBANK Wegens een misdrijf tegen de zeden had zich voor de Haagse rechtbank te verant woorden C. J. van K. uit Lisse tegen wie de Officier tien maanden gevangenisstraf en ter beschikking stellen van de regering vorderde. De fabrieksarbeider J. V. te Katwijk aan de Rijn had niet doorgedacht toen hij een autowiel kocht. Het was wel wat zonder ling dat de verkoop des avonds wat laat gebeurde, maar dat het wiel gestolen was, had hij niet vermoed. Toch was dit het geval, en de Officier vorderde tegen ver dachte wegens heling zes maanden gevange nisstraf. De schilder A. H. te Leiden had zich voor de rechtbank te verantwoorden ter zake Van diefstal. De Officier vorderde tegen verdachte tien maanden gevangenis straf met aftrek van preventief. De matroos J. K. uit Leiden, thans ge detineerd, had enkele diefstallen gepleegd, o.a. een motor. Waar een minder gunstig rapport over verdachte was uitgebracht, vor derde de Officier tegen verdachte een jaar en drie maanden gevangenisstraf met af trek van preventief. De raadsvrouwe, mevr. N. G. OosterhuisPieterse, wees op ver zachtende omstandigheden, en pleitte cle mentie. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door Van der Graaf en Co's Bureaux voor de Handel N.V., afd. Handelsinformaties, A'dam) Uitgesproken: 1 Aug. A. P. van Egmond, bloembollenkweker te Sassen- heim, Hoofdstraat 26. R.C. mr M. R. Rin kel, Cur. mr J. F. Sprik te Leiden. Geëindigd: 29 Juli. Venai. onder de fa J. Wiedemeyer en Zonen te Hillegom. Door het verbindend worden der slotuit- delingslijst met een uitkering van 59 Yz Wat men ook van tomaten ,maakt, Calvé's mosterdsaus smaakt er verrukkelijk bij. Heerlijk pikant op duizend- - en-een gerecht - zó te ge- bruiken droogt niec uit. mosterdsaus OVERAL VERKRIJGBAAR. SLECHTS F. 0.38 PER FLES Zuster M. Baalbergen nam afscheid van Noordwijk Wegens benoeming by d« t.b.c.- bestrijding te Leiden Wegens vertrek naar Leiden, waar zij werkzaam zal zijn als districtshuisbe- zoekster bij de t.b.c.-bestrijding, nam Zr. M. Baalbergen gistermiddag afscheid als wijkverpleegster van de afd. Noordwijk van het Groene Kruis. Mevr. van Gilsevan Geldermalsen, de presidente van de vereniging, sprak har telijke woorden van waardering. Ruim negen jaar is Zr. Baalbergen aan de ver. verbonden geweest. Hoewel we blij zijn met uw benoeming, aldus spr., doet het ons toeh leed, dat U Noordwijk gaat verlaten. De wijkzusters zijn de kurken, waarop het Groene Kruis drijft. Veel en velerlei zijn de werkzaamheden geweest, die U verricht hebt. Wij noemen slechts het werk, verbonden aan het consultatie bureau voor zuigelingen en kleuters, de moedercursussen, de vorming van een kraamcentrum, en niet te vergeten het gewone werk in de wijk. Ook U zult wel een weemoedig gevoel krijtgen, nu dit alles losgelaten moet worden. Veel leed hebt gij helpen verzachten en wij allen zijn U daarvoor zeer dankbaar. Wij ho pen, dat Noordwijk altijd een bijzonder plaatsje in uw hart zal behouden. Ten slotte wenste mevr. Van Gilse aan Zr. Baalbergen Gods beste zegen toe in haar nieuwe werkkring. Een geschenk onder couvert werd aangeboden namens het Groene Kruis. Hierna sprak mevr. Van Gilse een woord van welkom tot de nieuwe wijkverpleegster, Zr. Mennesz. Mej. Van Diggelen dankte namens de leerling-kraamverzorgsters, waarna Zr. Baalbergen een afscheidswoord sprak. Spr. dankte voor de prettige samenwer king met het bestuur. Met genoegen zal spr. aan haar Noordwijkse tijd terugden ken. Van de gelegenheid om afscheid te nemen werd door velen gebruik gemaakt. PRINS BERNHARDKAPEL NOG NIET NAAR HUIS. Op de „Oranje" die Zaterhad met re- patrierenden in Amsterdam verwacht wordt, is de Prins Bernhardkapel riet aanwezig, zulks in tegenstelling met ge ruchten die hieromtrent de ronde doen. EEN BOODSCHAP, DIE EEN VERRASSING WAS H (Van één onzer redacteuren) De Prot. Chr. Arbeidersinternationale, waarvan het secretariaat is gevestigd in !het bureau van het C.N.V. te Utrecht, heeft zeer belangrijk werk gedaan door aan alle deelnemers aan de Lutherse wereldconferentie een boodschap ^\ter hand te stellen, waarin het pleit wérd ge-voerd voor de Christelijke vakbewe ging. Deze in het Duits en Engels ge stelde, in brochure-vorm uitgegeven boodschap, welke typografisch uitne mend is verzorgd en gedrukt is op oud- Hollands papier, heeft door haar inhoud niet nagelaten grote indruk op de Con gres-leden te maken' en werd algemeen als een grote verrassing beschouwd. De boodschap vangt aan met een citaat uit de oude Lutherse Catechismus, waar in de gelovige roemt in het Koningschap van Christus en Zijn dienst, waarna de kerken worden opgeroepen zich hun roeping ook in het leven van de arbeid bewust te zijn. Elders in de brochure zijn overzichten opgenomen van het werk van 't C.N.V., de Prot. Chr. Arbeiders- internationale en voor zover zij bestaan van de Prot. Chr. Arbeidersorganisatie in de wereld. De indruk, welke de boodschap maak te, was des te groter omdat vele congres leden van de arbeid op dit gebied on kundig waren, zodat de heer Ruppert, wiens taak het o.a. was om het pleit te voeren voor de Christelijke arbeiders beweging, een groot deel van zijn tijd nodig had om, gewapend met papier en potlood, besprekingen te houden met dit internationaal gekleurde gezelschap, dat voor de doelstellingen der Prot. Chr. Ar- beidersnationale de grootste belangstel ling had. Deze besprekingen hebben ertoe geleid, dat op voorstel der Nederlandse delega tie aan het sociale rapport der derde sec.- tie een belangrijke paragraaf werd toe gevoegd, waarvan de tekst is geformu leerd door de heer Ruppert en in overleg met prof. Nolde (vertegenwoordiger voor de raad der kerken van de U.N.O.) en prof. Kooyman nader vastgesteld. De tekst der paragraaf luidt als volgt: „Het Evangelie van Jezus Christus heeft betekenis niet alleen voor het indi vidu, maar ook voor de gemeenschap. Wij zijn er van overtuigd, dat door toe passing van de waarheid van het Evan gelie een grotere verbetering der sociale verhoudingen mogelijk is dan langs wel ke andere weg ook. Wij constateren, dat de sociale nood over de gehele wereld groot is. In menig land komt deze nood tot uitdrukking in ernstige sociale conflicten. De toestanden in het ene land zijn onvermijdelijk van invloed op het welzijn van de volkeren in andere landen. Alle Christenen zijn verantwoordelijk om hun geloof te beleven in het dage lijks leven in woord en daad. Dit geldt ook zowel voor de verhoudingen tussen werkgever en arbeiders als voor alle an dere individuen en georganiseerde ar beiders in de gemeenschap. De belangrijkheid van deze passage springt in het oog. Want hoewel twee derde der wereld van vandaag van de eisen der Christelijke arbeidersbeweging niets afweet, werd hiermede voor het forum der Lutherse kerken over de ge hele wereld vastgesteld, dat ook het organisatorisch optreden der arbeiders onderworpen is aan het Evangelie. De Chr. vakbeweging in Duitsland. Om te beginnen is de Christelijke vak beweging in het Lutherse Duitsland met deze boodschap ten zeerste ingenomen. Deze was vroeger interconfessioneel in gesteld, maar kende daarnaast de Evan gelische arbeidersverenigingen. Het is echter zeer moeilijk om de Duitse arbei dersjeugd te bereiken, die vele jaren door de nazi-religie werd vergiftigd. Sinds 1927 werd zij opgevoed bij deze wijsheid: Stille stehen Köpfchen zenken Immer an den Fühxer denken. Daarbij komt dan nog, dat de sociaal- economische vragen worden beheerst door uitsluitend materiële factoren kleding, dekking, voedsel, enz. en an dere vraagstukken, als dat der kinder sterfte, welke in de Westelijke zones van Duitsland het ontstellende cijfer van 60 pet heeft bereikt. Maar toch zijn de Evangelische arbei dersorganisaties weer in opkomst. Er gaat iets groeien. Met Pinksteren is het in Westfalen en het Rijnland geboren initiatief om weer Evangelische arbei dersorganisaties te stichten bekroond door de oprichting van een Prot. Chr. vak beweging. En ook Zuid-Duitsland (Wur- temiberg) en Noord-Duitsland tonen tekenen van leven. De bisschoppen Hans Lil je en Hans Meisner hebben zich er achter gesteld. Tegelijkertijd zal hiermede het tijd perk der interconfessionele organisaties zijn afgesloten. Bij dit alles is bovendien nog een grote moeilijkheid, dat de Amerikaanse en Engelse bezettingsautoriteiten aanvanke lijk de eenheidsvakbeweging hebben ge steund, die communistisch-marxistisdh gekleurd is. Nu moet onder de zeer moeilijke omstandigheden, waarbij het brood-vraagstuk domineert, de Christen arbeider zich van deze eenheidsvakbe weging losmaken en weer leren ver staan, dat het geestelijk-zedelijke altijd voorop staat. Gelukkig is er echter ook kentering der geesten onder de Amerikanen en Engel sen, die met deze Duitse E.V.C. geen goede greep hebben gedaan. In het begin van October hopen de heren Ruppert en Fuykschot van de Prot. Chr. Arbeidersinternationale met vertegenwoordigers van het Schweizeri- scher Verband Evangelischer Arbeiter und Angestellter eerst naar Essen en daarna naar Hessen te gaan. Over al deze problemen zal door hen ook met leidinggevende personen uit het Duitse Hulpwerk op een te Stuttgart te houden rijksvergadering worden gesproken. Ook een reis naar Helsinki staat op het pro gram. Scandinavië en V.S. In de Scandinavische landen ligt de zaak weer geheel anders dan in Ameri ka. In Scandinavië, dat beheerst wordt door het socialisme, is de zaak vastge lopen. Het socialisme is er vermateria- liseerd en heeft geen beslag meer op de geesten. In Noorwegen bestaat een Christelijke Volkspartij, welke in het parlement thans acht leden telt en naar verwacht wordt bij de volgende verkie zingen twintig zetels zal veroveren. Er bestaat voorts een Chr. arbeidersbond, die de voorloper zou kunnen worden van een Noorse Chr. arbeidersbeweging. Deze bond beweegt zich thans nog voor namelijk op Evangèlisatie-gebied. In Zweden werken de Christenen nog binnen de kring der socialistische ar beidersbeweging. Geen wonder, dat de secretaris van de Zweedse bisschop de boodschap van de Prot. Chr. Arbeiders internationale het belangrijkste stuk der conferentie achtte. Het beeld in Denemarken is hoogst onbevredigend. Daar heerst een socia listische terreur, waardoor de Christe lijke organisaties geen subsidie van de staat krijgen voor hun werklozenkassen en leden der Chr. vakbeweging geen overheidsfunctie mogen bekleden! Het is zelfs voorgekomen, dat patroons werden gedwongen hun Christelijk georganiseer de arbeiders te ontslaan. Is het wonder, dat juist onder deze omstandigheden het geloofsleven bloeit en ondanks de brood roof de broederband krachtiger wordt gesmeed dan ooit? Ook over andere landen als Finland en IJsland zou iets te vertellen zijn. De Evangelisatie-inslag der beweging in die landen moet worden omgezet in een Christelijk sociaal-economisch program. Dat geldt ook voor de Verenigde Staten, waar de arbeidersbeweging het „closed- shop" kenmerk in zo sterke mate draagt. De daar bestaande Christian Labour Association zal in het rijke dollarland een zware strijd hébben te voeren tegen de onvrijheid in het land der dusge naamde democratie. Zo kunnen de contacten met de grote Lutherse Kerk in vele landen der aarde van grote betekenis worden, ook voor het werk der internationale Christelijke arbeidersbeweging. Moge ook het C.N.V. de krachten opleveren om de Pro Rege- vaan der vrijmaking van de arbeid mede te helpen planten tot aan de einden dot aarde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5