Ring van Chr. Zangver. reikte prijzen uit NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1947 Stadsmeuwi Volgend jaar bij zilveren jubileum weer groot concours Vele afgevaardigden van zangvereni gingen uit Leiden en verre omgeving za ten gisteravond in die „Harmonie" met ongeduld te wachten op het moment, waarop de voorzitter van de Ring van Ohr. Zangverenigingen voor Leiden en Omgeving, de heer G. Goedhart, over zou gaan tot het uitreiken van de medailles, diie in groten getale voor hem op tafel lagen. Deze welverdiende prijzen waren nl- verkregen op het op Hemelvaartsdag en Tweede Pinksterdag, resp. 15 en 26 Mei jl-, gehouden groot nationaal zangcon- oours, dat in de Stadsgehoorzaal plaas vo-nd. Nadat de voorzitter een woord van wel kom had uitgesproken, bracht hij dank aan allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van dit zangconoours, waar voor dit jaar zo veel belangstelling had bestaan. Spr wees voorts op de verheven taak, die de zangverenigingen hebben t. a. v. het gebruik van de schone gaven in de stem, die door God is geschonken. Vervolgens reikte de penningmeester, de heer J. Zitman, die prijzen uit. waarbij bleek dat vele verenigingen, die aan het concours hadden deelgenomen, wellicht door de vacantie verhinderd, niet aanwe zig waren. De zangverenigingen, die een prijs in ontvangst namen, waren; Soli Deo Gloria, Stellendam; Oosthoeks Mannenkoor, Zoe- terwoude; Bevrijdingskoor, Vlaardingen; Looft De Heer, Nieuw-Vennep; V. T. L.'s Mannenkoor, Leiderdorp; Die Gouwe Zangers, Boskoop; Zang zij onze leus, Voorschoten; Ledago, Barendrecht; Poli- tie-Mannenzangver., Den Haag; Halleluja, Leiden; G.EB.'s Mannenkoor, Den Haag; Excelsior, Nieuw-Vennep; Soli Deo Gloria, Dubbeldam; Ido's Mannenkoor, Hendrik- Ido-Ambacht; Excelsior, Leiderdorp; Looft Den Heer, St. Pancras. Ook het Volkstuinderskoor „Ons Genoegen" uit de Sleutelstad had een prijs, doch er was niemand om hem in ontvangst te nemen. Hierna voerden nog enkele sprekers het woord (o.w. mevr. T. Stenz-Leening) die allen dank brachten aan het bestuur Dr C. C. KRIEGER BENOEMD TOT HOOGLERAAR TE UTRECHT Tot buitengewoon hoogleraar in de kunstgeschiedenis van het Verre Oos ten, met inbegrip van de Japanse taal, is vanwege het Fonds ten behoeve van de Indologische studiën aan de Utrechtse universiteit benoemd dr C. C. Krieger, conservator aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden en reeds lector in de Japanse taal aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. De heer G. Bakema nog vrij plotseling overleden In leven hoofd Chr. School Stad houderslaan Gisteren is in de ouder dom van zes tig jaar vrij plotseling overleden de heer G. Bake ma, in leven hoofd van de Chr. school (van de Gen. schoolvereni ging) aan de Stadhouders laan. Deze droeve tijding zal zonder enige G. BAKEMA twijfel als een schok door Leiden gaan, omdat de per soonlijkheid van de thans in volle vrede ontslapen hoofdonderwijzer in brede kringen werd geacht en bemind. Enkele maanden geleden werd reeds bekend, dat de heer Bakema wegens een hartaanval rust moest nemen. Na enige tijd kon men de heer Bakema weer op z'n fiets door Leiden zien gaan, wat velen verheugd zal hebben. In het Christelijk onderwijs nam de heer Bakema een bijzondere plaats in. Na zijn loopbaan begonnen te zijn in Loppersum, Arnhem en Nieuw-Weer- dinge, kwam de heer Bakema in 1921 naar Leiden, waar hij hoofd der Lusthof laan-school werd. In 19^8 werd de heer Bakema hoofd van de toen nieuwe Stadhouderslaan- school, waarvan het leerlingen-aantal, mede door zijn bekwaamheid, in de loop der jaren van 200 tot 500 is gestegen. Wij herinneren hierbij aan de woor den, die gesproken zijn bij het zilveren jubileum als schoolhoofd, dat de heer Bakema in de maand November van het vorig jaar mocht herdenken. De overledene is voorts jaren lang voorzitter geweest van de afd. Leiden van de Ver. v. Chr. Onderwijs in Ned. en Overzeese Gebiedsdelen. Dit verscheiden betekent èn voer de familie èn voor het Christelijk enderwijs te Leiden een zeer giroot verlies. De be grafenis vindt plaats op Zaterdag 9 Aug. te half twee op de begraafplaats „Rhijtn- hof". voor de organisatie van dit zangconcours, doch uit lieten komen, dat zij bij een vol gend concours aan een aantal beter geko zen verplichte nummers de voorkeur ga ven. Tijdens de bespreking werd medede ling gedaan van het feit, dat de ring Lei den en omgeving het volgend jaar in Januari het zilveren feest mag vieren, omdat zij dan 25 jaar bestaat. Dat dit niet zonder meer voorbij zal gaan, staat reeds thans vast en behalve een groot concours, dat omstreeks Mei of Juni gehouden zal worden, staan er diverse andere attracties op het programma. Broodprijs te Leiden e.o. wordt wèl verhoogd In de grote steden moge de broodprijs dan al ongewijzigd op 23 cent blijven, in Leiden (in deze zin nog plattelands gemeente!) wordt hij wèl verhoogd. De verhoging te Leiden en omgeving gaat in op Vrijdag 8 Augustus. De prijs voor een brood van 800 gram wordt dan: afge haald 22 cent, bezorgd 23 cent. „AïDA" WERD „SALON DE DAMES". De dameskapsalon „Aïda", sinds tien jaar gevestigd Haarlemmerstraat 237A, is thans verplaatst naar het modern inge richte pand Hooigracht 26 en draagt voortaan de naam „Salon de Dames". Het pand werd verbouwd en de heropening vond gistermiddag onder grote belang stelling plaats. Een sfeervolle opname in de Oude Kerk te Katwijk aan Zee, waar door verschil lende bezoekers het mooie gebrandschilderde raam, dat onlangs werd geplaatst, met grote interesse wordt bewonderd. Excuses aan de Leiderdorpers Vele inwoners van Leiderdorp zullen zich gisteravond bij het lezen van het ar tikel over de ontvangst van de terug gekeerde opvarenden van de met roem beladen onderzeeboot O 21 in grote on rust hebben afgevraagd, of Leiden nu zo maar, zonder iets te zeggen, een stuk van hun gemeente had overgenomen. En hoe wel in het artikel de Spanjaardslaan in Leiden werd ondergebracht, misschien omdat in de geschiedenis de Spanjaarden en de Sleutelstad, ofschoon niet prettig, maar toch nauw verbonden zijn, is het evenwel boven alle twijfel verheven, dat deze laan in Leiderdorp ligt, terwijl de bewoners natuurlijk Leiderdorpers heten. Onze welgemeende excuses! BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Willem J., z.v. N. Filippo en M. P. Mieloo; Fhilippus, z.v. P. Gevel en C. Kerseboom; Jacoba H., d.v. P. J. Mink en M. van Zeist; Arie, z.v. A. van Duijn en G. van Beelen; Comelis J. J., z.v. C. J. J. Slootbeek en J. M. Meijer; Ingetje, d.v. J. Uit den Boogaard en G. Anker; Johannes C., z.v. J. C. van Hou ten en E. Teijn; Christina J., d.v. J. Her mans en G. J. La Lau; Regina E., d.v. A. J. van der Vlugt en M. Vork. OVERLEDEN: C. v. d. Blom, 64 jr; S. Planjev. d. Wijogaard, 56 jr; I. Mie- remet, 64 jr; J. van Beek, 73 jr; W. Krom, 39 jr. GEHUWD: P. Brouwer en A. Blonk; J. Bekooij en I. Jansen; G. J. Boes en J. C. Hockx; J. T. Boot en H. C. Hansen; J. W. H. J. van Buuren en E. M. Kok; C. Gordijn en M. C. Ruis; I. Gijzenij en J. J. Schaap; H. A. C. d Koning en O. Tegelaar; K. van Onzen en A. C. M. Ko ning; A. Peters en J. Kortenoever; H. L. Rietveld en A. C. W. Paauw; C. Robbers en C. Bronsgeest; J. Schonewille en J. P. Nieuwveen; W. F. Wakka en G. M. Schoon; W. Tegelaar en J. M. C. de Zwart. Leidse telegrammen Onze stadgenoot, de heer C. van Tienhoven, is gisteren te Den Haag ge slaagd voor het examen hoofdakte B, terwijl zijn broer A. C. van Tienhoven, onderwijzer te Oude-Tonge, reeds eerder slaagde voor de hoofdakte A. Op 14 Aug. hoopt de heer A. Hen- zen dag te vieren, waarop hij 25 jaar geleden als drukker in dienst kwam bij A. W. Sijthoff's Uitg. Mij. N.V. De jubi laris zal op die dag door de directie en het personeel worden gehuldigd." De passagierslijsten van het m-s. „Sloterdijk", vermoedelijke aankomst te Rotterdam 18 Aug. (443 passagiers) en van het m.s. „Zuiderkruis" (idem 16 Aug., 162 passagiers) liggen ter inzage op het bureau van de N.L.C., Hogewoerd 103. Onze stadgenote mej. E. P. S. Veld huis is geslaagd voor het examen Engels-L.O. Leidse M.O.D. gaat binnenkort vuurtje stoken De Leusderheide moet munitievrij gemaakt. Het A.N.P. berichtte gisteren, dat van daag onder leiding van de Mijnen-oprui- mingsdienst uit Leiden en onder het wa kend oog van een groot aantal uit Amers foort gerequireerde manschappen van 8 R.I. en grenadiers een gedeelte van de Leusderheide, nl. een oppervlakte van pl.m. 1200 ha, zou worden afgebrand. Dit terrein, dat langs de weg Amers foortDoorn, in de nabijheid van hotel „Waterloo" ligt, heeft bezaaid gelegen met door de Duitsers achtergelaten .mu nitie en heeft, ondanks de waarschuwings borden, in de afgelopen jaren enkele slachtoffers geëist. De M.O.D. heeft het terrein weliswaar voor een groot gedeelte gezuiverd, maar ziet geen kans het geheel munitievrij te maken. Vastgesteld werd nl-, dat zich ook onder de grond nog vele projectielen bevinden. Alvorens men deze onschadelijk kan maken, moet de heide worden afgebrand. Bij informatie bij de M.O.D. werd aan de Nieuwe Leidsche Courant medegedeeld, dat het afbranden der heide pas eind Augustus zal plaats hebben. De voorbereidingen moeten nog worden ge troffen; zo zal vandaag worden begon nen met het graven van brandgangen. In overleg met de bosbrandweer Utrecht en de Stichting Utrechts Landschap, de eige nares van de Leusderheide, zal de M.O.D. alle maatregelen treffen, om het over slaan van het vuur te voorkomen. Spoorwegnieuws Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, krijgt het personeel van de Ned. Spoorwegen binnenkort nieuwe uniformen. In Augustus en September organiseert de B.S.S. (Bond van Spoorweg Sportver. in Nederland) het Nationaal Spoorweg voet bal tournooi 1947 om de zilveren eeuwfeest beker 18391939. Uit het eerste nummer van het orgaan van deze onlangs gefor meerde bond blijkt, dat thans 34 vereni gingen tot het verband van de B.S.S. zijn toegetreden. De Sport- en Ontspanningsver. Ned. Spoorwegen S.O.N.S. te Leiden zal aan de bovengenoemde wedstrijd deelne men. Door de B.S.S. is voor Leiden aange wezen als voetbalscheidsrechter, de heer J. P. Crama, Van Lennepstraat 2. Te Utrecht is geslaagd voor het examen Frans L.O. de heer G. Steenwin- kel, onderwijzer aan de School met den Bijbel (Wijngaardenlaan). Voor het mid denstandsdiploma zijn geslaagd de heren K Boonstra, J Boseman, J B de Graaf, L v Haastrecht, C Kokshoorn, H Noort, G B Parlevliet, Chr. Schuitemaker, W C Verhoeven, P de Vries, K Wessel, A Zui derduin, S H Zitman en J Zonneveld en mej. Corry Zwetsloot. Ik teil er maar mee zeggen... Twee jaar geleden.een vliegtuig dat op enkele kilometers hoogte een stad nadert. Een stad, waarin mensen wonen leven. Burgers, die niet vermoeden, dat zij binnen enige ogenblikken worden overgeleverd aan de uitwerking van de voor de oorlog gereedgemaakte grootste uitvinding van het menselijk vernuft. Daneen fluitend geluid, een ont ploffing en een enorme rookzuil, die in stortende huizen, winkels, gebouwen om sluit, die gegil, gekerm van stervenden de stilte des doods omhult. De mensendie na minuten niet waren omgekomen, lagen, zaten of stonden stil als in een verlamming: zij konden niet spreken en hadden geen kracht een arm op te heffen. Allen hadden grote brand wonden, maar voelden schijnbaar geen pijn. Er kwam hulp van alle kanten. De weinige overlevenden moesten worden weggebracht zij konden niet verpleegd worden in deze stad, die geen stad meer was en waarin nooit vermoede krachten nog steeds aanwezig waren, geheimzin nige krachten, die men niet wist te be strijden. Daar greep men een mens bij de hand, die geheel apathisch stond toe te zien, zijn kleren waren verbrand en zijn huid leek overdekt met tatoueertekenszodra men hem aanraakte, vielen grote lappen slijmerige huid van zijn lichaam. Anderen keken met nietsziende ogen toe, wanneer men hun deerlijk ver minkte lichamen zacht op een brancard legde. Geen kreet van pijngeen geluid van ontzetting. Grote intense stilte Dit was Hirosjima, twee jaar geleden. Dit is de wereld, met ons mensen, ook nu. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEY DEN. Mannenver. „Paulus" maakte een uitstapje Veel regen, maar een goede stemming. De Mannenvereniging „Paulus" van Wijk VIII der Ned. Herv. Gemeente or ganiseerde onder leiding van de heer Joh. de Groot een uitstapje naar de omstreken van Arnhem en Apeldoorn. De tocht werd per Eltax-bus gemaakt en de vrou wen van de leden waren ook van de partij. Voordat het sein van vertrek, om zeven uur, gegeven werd, vond nog een korte bijeenkomst plaats in het wijkgebouw „Irene", waar gebeden en een Bijbelge deelte gelezen werd. Om slechts één indruk van deze dag weer te geven: De regen vermocht aan de stemming, die goed was, geen afbreuk te doen. De deelnemers (sters) hebben zich uitstekend geamuseerd. Niet ver meer van middernacht was men thuis. Speelweide „Marijkehof" geopend Als tweede te Oegstgeest Dinsdagmiddag is de tweede speeltuin van de Speeltuinvereniging Oegstgeest Marijkehof, gelegen aan de Prins Bern- hardlaan in gebruik genomen. De heer Hamer, wnd. voorz. der vereniging, richtte in zijn openingsspeech een woord van dank in de eerste plaats aan het gemeentebestuur van Oegstgeest, dat het terrein ter beschikking heeft gesteld, aan de heer Hoekstra, directeur gemeente werken, zonder wiens medewerldng het onmogelijk zou zijn geweest, dit veld reeds nu voor de jeugd open te stellen, en aan de heren Koelman, De Rooy en Van Gent, die allen het hunne er toe hebben bijgedragen om Marijkehofte maken tot wat zij nu is. De heer Hamer sprak de hoop udt, dat Marijkehof spoedig een lusthof zou worden voor de jeugd. Hierna werd de speelweide overgedra gen aan het afdelings-bestuur. Mevrouw Langelervan Hengel, voorzitster van het afd.-bestuur, bracht in haar speech duidelijk naar voren, dat wel degelijk ook in een plaats als Oegstgeest 'n speel weide zeer belangrijk is. Speciaal ook tot de kinderen, düe in groten getale wa ren opgekomen, sprak zij een woordje. Het plan was eerst, dat er op het ter rein alleen maar een zandbak zou ko men, maar het veld is zelfs verrijkt met twee schommels en een wip, zodat de kinderen naar hartelust kunnen spelen. Burgemester Baumann, die hierna het woord kreeg, richtte zich in een aardig speechje eerst tot de jeugd; daarna bracht spr. dank aan het bestuur, dat in korte tijd veel werk heeft verzet en sprak hij de hoop uit, dat vele kinderen van Marijkehof gebruik zouden maken. Mevrouw P. H. SmitsWitvliet, presi dente van de Vrouwenfederatie Oegst geest, bracht nog speciaal naar voren de noodzaak van het toezicht op het terrein. Zij hoopte, dat vele huismoeders zich zouden beschikbaar stellen voor toezicht en spelleiding. Mej. C. Ie Clercq opende hierna het hek tot de speelweide, waarna de kin deren op de maat van het accordeon het veld rondmaroheerden. Tot slot werd een poppenkast vertoond. Zo werd deze dag, die zich eerst zo somber liet aanzien we gens de regen, toch nog een blijde dag voor de Oegstgeester jeugd. OOK WAGENS BESCHIKBAAR VOOR HET BUITENLAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4