Vermist Ned. meisje kreeg matroos als geleider Nimmer heb ik zoveel naaktlopers gezien Koeien weer op stal in Zuidelijk Gelderland 't Verklaarde ^uitzicht NIEUWE LEID SC HE COUBANT DONDERDAG T AUGUSTUS 1MT MERKWAARDIG LICHT OP W.F.A.-ORGANISATIE Het verdwijnen van het 14-j. Ned. meis je in Londen heeft heel wat opschudding verwekt in Engelse politie- en perskrin gen. Daarnaast werpt het een eigenaardig licht op de organisatie der kinderuitwisse- ling door de World Friendship Associa tion, door bemiddeling waarvan ook dit meisje was uitgezonden. Zoals reeds in een deel onzer editie van gisteren is be richt, heeft dit meisje, dat bleek te zijn Anna Maria Eilers uit Laren (N.-H.)zich, volkomen onbewust over de omtrent haar ontstane angst, gemeld bij het kantoor van de W.F.A. in Londen, teneinde met de andere Ned. kinderen, allen leerlingen van het Baarns Lyceum, naar Greenwich te gaan. Voor de ouders van het meisje in Laren waren de berichten gelukkig niet al te verontrustend, daar zij een brief van hun dochtertje hadden ontvangen, geda teerd 2 Aug., waarin zij haar wederwaar digheden vertelde en schreef, dat zij het bij haar nieuwe pleegouders prettig had. Deze nieuwe pleegouders waren echter niet bij de W.F.A. bekend. Uit deze brief van 15 kantjes bleek tevens hoe wonder lijk de ontvangst der kinderen in Londen was. In deze stad werd de nacht van aan komst doorgebracht in grote schuilkelders en de volgende morgen hoorden de kin deren, dat er iets niet in orde was. Hun groep zou niet verwacht zijn en er was waarschijnlijk geen plaats voor hen. Het werd een eindeloos wachten, zodat de kin deren op eigen gelegenheid de stad ingin gen, tot eindelijk in Caxton Hall aan het 14-j. meisje een jonge matroos werd toe gewezen, die zeide haar mee naar zijn ouders te zullen nemen. Het meisje protesteerde maar vond geen gehoor en de jonge man bracht het hongerige en vermoeide kind naar een „vies" huis, zoals ze schrijft, waar het haar helemaal niet beviel. De volgende ochtend werd zij door de jonge matroos weer naar Caxton Hall gebracht, doch trof daar niemand. Het huilen stond haar nader dan het lachen, doch zij her innerde zich 't adres en telefoonnummer van een vriend van haar vader. Bij het opbellen werd zij geholpen door een „vriendelijke dame" bij wie ze thuis mocht zijn en die later zorgde.dat Anna een nieuw „pleeg"-adres ontving, waar ze het reuze naar de zin had. Vooraf werd echter haar bagage bij haar oude pleeg- PENSIONHOUDERS BLEKEN JODEN- VERRADERS TE ZIJN Een gevangenisstraf van 20 jaar is ge- eist tegen de 70-jarige Maria van Geel en haar 58-jarige tweede echtgenoot Cornells Pouw uit Amsterdam. Dit stel exploiteerde gedurende de Duitse bezet ting een pension aan de Amsteldijk. Zij namen Joden in huis en na het pension- geld geïncasseerd te hebben, leverden ze hen soms reeds na enige uren aan de Duitsers uit Pouw erkende voor het B. G., dat hij tenminste 19 Joden aan de S.D. heeft overgeleverd. ouders, waar, zoals Anna schreef, alles vies, slordig en kledn was, afgehaald. Deze familie deed aangifte van het verdwijnen en dit veroorzaakte de opwinding. Zij was echter reeds rustig bij haar nieuwe gast vrouw, mrs M. A. Cornwall te Brixton. De Anna Eilers (rechts) met haar nieuwe pleegmoeder, mrs. M. A. Cornwall. angst bij de politie, de sensatie in de Lon- dense pers, het is alles wel te begrijpen, maar dat de organisatie van de W.F.A. niet beter functionneert, dat begrijpen we niet. Ook de ouders van het meisje zijn hierover zeer ontevreden. Verhuist rep. regering naar Sumatra? Volgens Reuter deelde de republi keinse premier Sjarifoeddin mede, dat de republikeinse regering zich voorbe reidt op een overbrenging van haar zetel naar Boekit Tinggi op Sumatra. Zij be weert, dat zij dit doet, omdat de Neder landers na het nieuwe bestand zouden zijn opgerukt naar Karanganjar, dat be westen Djocja ligt. (De werkelijke reden is, dat de positie der republiek in Mid- den-Java op den duur onhoudbaar is en dat dit voor de republiek wellicht de enige wijze is om de afgesneden delen op Sumatra onder haar gezag te houden. Red.). „VEILIGHEIDSRAAD MEET MET TWEE MATEN" De Vereniging voor Internationale Rechtsorde (Viro) te 's-Gravenhage heeft verklaard, dat de Veiligheidsraad bij zijn uitspraak over Indië iets deed, waartoe hij niet bevoegd was en dat bovendien zonder deugdelijk onderzoek. Daarentegen heeft de raad in internationale conflicten, waarbij belangen van grote mogendheden waren betrokken, na ampel onderzoek geweigerd een noodzakelijke en gerecht vaardigde uitspraak te doen. De raad meet dus met twee maten, aldus de Viro- „ZUIDERKRUIS" KOMT 11 AUG. IN ROTTERDAM AAN. Indien de weersomstandigheden niet tegenwerken, zal de „Zuiderkruis", die op 18 Juli met 150 repatriërende militai ren uit Tandjong Prlok naar Nederland is vertrokken, op 11 Aug. te Rotterdam aankomen. REPUBLIK. BERGMARINE WAS SMOKKELCOMPAGNIE Nog nooit heb ik zo veel naaktlopers en halve naaktlopers gezien, verklaarde de regeringscommissaris, de heer Abdoel Kadir Atmowidjojo, toen hij te Batavia terug keerde na een rondreis door Midden Java. Duizenden stromen naar de aloon aioons (centrale pleinen) om kleding te ontvangen. Wat heeft de republiek voor deze mensen gedaan? vroeg de heer Abdoel Kadir zich af. Het volk kan pas zelfrespect krijgen als het behoorlijk wordt gekleed en gevoed. Wij hebben duizenden knappe mensen, beter dan figuren als „generaal" Soetomo, die opstoken tot haat en vernieling, voegde hij er aan toe. Bij zijn onderzoek naar de „administratie" der republiek, was het ge bleken, dat ieder maar bevelen uitdeelde, regeringspersonen, hoofden van legerbenden, vakverenigingsbonzen en zij die over een familielid te Djokja of over een wapen be schikten. De republikeinse marine bleek te zetelen op een bergtop en niets anders te zijn dan een compagnie voor de zwarte han del. Regeren is moeilijker dan het besturen van een voetbalclub, zeide de heer Abdoel Kadir. Als de Indonesiërs niet in staat ALS GEVOLG VAN DE GROTE DROOGTE De langdurige droogte en verzengende zonnehitte hebben hun invloed terdege in de land- en tuinbouw doen gevoelen. Vooral op de hogere zandgronden en de zware klei heeft het grasland zeer veel geleden. In Zuidelijk Gelderland zijn wei- Ook melk op school in kleinere gemeenten Het Centraal schoolmelk-comité te Den Haag heeft begin van dit jaar de be schikking gekregen over 200.000 liter melk per week ter verdeling onder de schoolkinderen in gemeenten met meer dan 25.000 inwoners. Het is mogelijk ge bleken ook gemeenten met minder dan 25.000 inwoners in deze distributie te be trekken. Deze plaatsen worden door de geneeskundige autoriteiten aangewezen. Waar nodig kan ook een financiële tege moetkoming van Overheidswege worden verleend. Wederopbouw krijgt hout uit Borneo De N.V. tot Exploitatie van Bossen in Borneo heeft van de Groot Dajakraad de exclusieve vergunning ontvangen tot exploitatie van timmerhout in Sampit en zal gedurende 5 jaar 20.000 kubieke me ters hout leveren aan de Wederopbouw- dienst. De zagerij in Sampit zal 6 millioen gulden kosten. De N.-I. regering en de N.V. Vloerenfabriek Zaandam nemen in het kapitaal deel en Groot Da jak heeft het recht desgewenst voor 30 procent deel te nemen. den geheel verdroogd, zodat het vee weer op stal moet. terwijl verscheidene boeren het vee in de weiden moeten bijvoeren. De afrijping van de graanoogst is zeer snel gegaan, zodat op de lichtere gronden percelen rogge en haver noodrijp zijn ge worden. Over het algemeen zal de op brengst van korrel en stro beneden nor maal blijven. Wat het fruit betreft, kan toch nog op een gunstige oogst van appe len en peren gerekend worden, hoewel de vruchten der vroege rassen kleiner van stuk blijven dan normaal. Pruimen hebben evenwel zeer van de warmte ge leden. In vrijwel alle centra laat de kwa liteit dezer vruchten te wensen over. zouden zijn, betere leiders te kiezen dan deze, dan zou het een rampzalig volk zijn. Maar nu zullen de werkelijke leiders aan de opbouw werken. Ook een correspondent van Ass. Press, die met de mariniers Madoera bezocht, ver telde, dat hij terecht kwam in een land des doods, van uitgehongerde of wanstaltig op gezwollen hongerlijders, van geraamten der verhongerden. Het was er niet anders dan in Bergen Belsen, voegde hij eraan toe. Ned. schimmels voor Prinses Elizabeths trouwkoets Twee Nederlandse schimmels zullen op 20 November waarschijnlijk de hu welijkskoets voorttrekken van Prinses Elizabeth van Engeland en de vroegere Prins Philip van Griekenland. Voor dit doel heeft de A.T.O. twee bijzon der mooie exemplaren naar Engeland verkocht. REEDS 38 ARRESTATIES IN PALESTINA. De arrestaties van Joodse leiders wor den voortgezet en tot dusver bedraagt hun aantal reeds 38. Gisteren werd Jeru zalem weer opgeschrikt door een lichte ontploffing en een half uur lang loeiden de sirenes. TRUMAN NAAR BRAZILIË President Truman heeft de uitnodi ging, zich eind dezer maand of begin Sep tember naar Brazilië te begeven, aan vaard. Zoals men weet is Brazilië sterk anti-communistisch. GEEN LOONSVERHOGING IN FRANKRIJK. Thans heeft ook het Franse kabinet zich tegen de door het Werkgeversverbond en het Algemeen vakverbond overeengekomen loonsverhoging van 11 pCt. uitgesproken. MONUMENT VOOR GEVALLENEN TE SCHIPLUIDEN De gemeente Schipluiden zal zijn ge durende de oorlog gevallenen eren met de oprichting van een monument nabij de Delftse groentenveiling. Reeds is een bedrag van f 6000 voor dit doel bijeen gebracht. Vergoeding voor onder gedoken res.-officieren De reserve-officieren, die zich in 1943, tegen de wil van de Neder landse Regering, vrijwillig in Duitse krijgsgevangenschap begaven, hebben ge durende de tijd van hun gevangenschap de aan hun militaire rang verbonden be zoldiging genoten. De officieren, die wei gerden aan het bevel van de Duitsers ge hoor te geven en onderdoken, ontvingen niets. Het is duidelijk, dat deze handel wijze toch wel een beetje vreemd was. Het Tweede Kamerlid Algera stelde daar om aan de Minister van Oorlog een aan tal vragen >ver deze kwestie. Uit de beantwoording van de Minister is gebleken, dat deze zaak verre van een voudig is. In de eerste plaats moet men, als men een oplossing wil zoeken in het alsnog uitbetalen van militair salaris aan degenen, die onderdoken en aan het ver zet deelnamen, dit niet beperken tot de officieren, maar dan dienen daarbij even eens de onderofficieren en verdere dienst plichtigen te worden betrokken. In de tweede plaats gaat het niet aan uitkeringen te doen aan militairen, die onderdoken en aan het verzet actief deel namen en de andere verzetstrijders daar van uit te sluiten. Voorts kan men hier moeilijk van een bepaalde groep van personen spreken. Velen hebben uit andere hoofde inkom sten genoten en men zou dus geval voor geval moeten bezien. Niettemin is de Minister bereid in. be paalde gevallen een vergoeding toe te kennen gelijk aan het verschil tussen de bezoldiging, die men als militair in wer kelijke dienst zou hebben genoten en de werkelijk genoten inkomsten. Als criterium zou daarbij niet kunnen gelden de „negatieve plicht", dat men zioh aan krijgsgevangenschap heeft ont trokken, noch ook dat men actief aan het verzet heeft deelgenomen. In dergelijke gevallen zou moeten komen vast te staan, dat als voornaamste drijfveer gold, dat men als militair verplicht was door actief te handelen tegen de vijand het vaderland te dienen. Natuurlijk moet het optreden daarmee in overeenstemming zijn geweest. Indien dit kan worden vastgesteld en ieder voelt, dat dit niet zo eenvoudig is is de Minister bereid bij belangrijk fi nancieel nadeel voor de betrokkene, als nog te verklaren, dat hij „geacht wordt in militaire dienst te zijn geweest" en hem zo voor vergoeding in aanmerking te doen komen. Het wil ons voorkomen, dat het antwoord van de Minister sterk en aan vaardbaar is. Al blijft het onbevredigend, dat dege nen die vrijwillig in krijgsgevangenschap gingen, in tegenstelling met anderen, geen enkel financieel nadeel ondervonden en dat zij even snel en soms nog sneller dan anderen promotie maakten. Hieraan kan in het algemeen geen recht ontleend wor den aan die anderen hun militaire bezol diging nog uit te keren. Werk aan de winkel voor de „Ver. Naties" Reeds vroeger, hebben wij er op gewezen, dat het lichaam, dat „Ver. Naties" heet, als organisme, dat boven de partijen staat, be langrijk werk zou kunnen verrichten. Ge zien de ervaringen is er echter grond voor bezorgdheid, dat het de allures gaat aan nemen van een tweede Volkenbond en waar het gezag niet gepaard gaat met macht, de besluiten een weinig effectieve uitwerking hebben. Nu kan men wel aanvoeren, dat dit lichaam nog slechts in een embryonaal stadium verkeert, dus nog moet groeien, maar het eindeloos door de Russen gehan teerde veto-recht, ontneemt er onherroe pelijk de vitaliteit aan. Dit neemt niet weg, dat de „Ver. Naties" voortdurend de poli tieke geschillen te incasseren hebben en er is een enorme hoop werk aan de winkel. Half September zal nu te New-York de algemene vergadering der Ver. Naties weer worden geopend, waarbij het „jaarverslag" van de secretaris-generaal Trygve Lie, de verslagen der Veiligheidsraad en de ..So ciale en Economische Raad" onder de loupe zullen worden genomen. Maar de meest brandende kwesties zijn die betreffende Franco-Spanje, het geschil over Palestina en het „veto-recht". De algemene vergade ring der „Ver. Naties" nam, zoals bekend, verleden jaar het besluit, om er bij de aan gesloten landen op aan te dringen, de am bassadeurs en gezanten uit Spanje terug te roepen, terwijl de Veiligheidsraad de nodige maatregelen zou nemen, als Franco niet spoedig van het toneel zou zijn verdwenen. Ook Nederland heeft toen aan dit verzoek gevolg gegeven. Maar zeer merkwaardig is, dat de Veiligheidsraad in deze materie niets heeft gedaan, het is alles gebleven bij een morele veroordeling voor het forum der wereld en zoals wij nog onlangs hebben uit eengezet, zit Franco zelfs vaster in de zadel dan ooit, hoewel er in Spanje een massa onmachtige tegenstanders zijn. De tegen stelling AmerikaRusland veroorzaakt, dat men Spanje niet goed durft aan te pakken, men is niet gebaat bij een tweede burger oorlog en een extremistisch-links bewind in Spanje, wil men in geen geval. Men kan slechts gissen, hoe men het probleem Fran co-Spanje in de „Ver. Naties" opnieuw ter sprake kan brengen; het hele geval blijft nevelachtig, terwijl de „Franco-zon" nog niet ondergegaan is. De oplossing van het Palestijnse vraagstuk is een veel urgenter probleem, gezien de voortdurende repre sailles aan beide kanten en aan het „staakt het vuren" toch geen gevolg is gegeven. De Palestina-commissie", die ter plaatse een onderzoek naar de netelige situatie heefj ingesteld, oogstte daarbij gering succes. Deze commissie, waarin o.a. ook de Neder lander, mr S. P. Blom, oud-directeur-gene raal van Justitie in Ned. Indië, zitting had, zal nu op de algemene vergadering rapport moeten uitbrengen. Het zal er spannen., aangezien, volgens een memorandum, door Saoedisch-Arabië de onmiddellijke onafhan kelijkheid van Palestina wordt geëist. Zolang nog het feit bestaat, dat tal van landen om politieke redenen, geen deel uit maken van deze „wereldkring", kan men nog niet van de „Ver. Naties" spreken. Do moeilijkheid is, of de voormalige As-satel lieten kunnen worden toegelaten. De Rus sen willen deze landen niet eerder toelaten, dan nadat de vredesverdragen zijn gerati ficeerd, maar als juist Sowjet-Rusland de ratificatie niet ter hiand neemt, wordt de kwestie van toelating een eindeloos uitstel. De Amerikanen nemen een tegenovergesteld standpunt in, van mening zijnde, dat men de uitsluiting niet kan doen voortduren, omdat één land, om politieke redenen, net vredesverdrag nog niet bekrachtigd heeft. De politiek speelt bij de toelating een grot# rol, want de Russen zullen wel het lid» maatschap van Albanië en Mongolië onder* steunen, doch ten aanzien van Ierland, Pom tugal en Transjordanië negatief zijn. Por* tug al onderhoudt relaties met de regering van Franco-Spanje, en maakt om die reden dan ook al weinig kans Andere belangrijke punten, die op de algemene vergadering aan de orde zullen worden gebracht, zijn die betreffende de atoom-energie en de beper king der bewapening, kwesties, die door de Russen aan elkaar gekoppeld werden, waar tegen de Amerikanen steeds krachtig ver zet hebben geboden. Er worden pogingen gedaan het beruchte vetoo-recht te breide len, waardoor de Russen de kans ontnomen zou worden, belangrijke besluiten, die niet in hiun kraam te pas komen, te torpederen en ook de Nederlandse delegatie zou dit hinderlijk geworden veto-recht willen be perken. Onder het ressort van de „Ver. Naties" behoort ook de instelling van een commissie, die zich zal hebben te oriënte ren, hoe het volkenrecht verder ontwikkeld kan worden Een lichaam als de ,,Ver. Na ties" kost handenvol geld en de plannen voor het nieuwe gebouw, waar de perma nente zetel gevestigd zal zijn, moeten nog worden goedgekeurd. De financiële begro ting is niet mis en in dit verband verdient de aandacht, dat juist het machtige Ame rika zijn aandeel in de kosten wenst te ver minderen. Totnogtoe hebben we genoten van een hausse in procedures, die weinig effect hebben gesorteerd, hetgeen er toe kan In spireren wat zuiniger met de geldmiddelen om te springen BRITS BESTUUR IN DUITSLAND MOET ADVERTEREN Het Britse bestuur in Nedersaksen on dervindt zo weinig medewerking van de dagbladen dat 't zijn belangrijke mede delingen slechts in de vorm van een ad vertentie kan doen. SPAANSE REGERING-IN-BALLING- SCHAP AFGETREDEN Doordat de communistische partij uit trad, heeft de eerste-minister van de Spaanse regering-in-baLlingschap zijn ontslag aangeboden, hetwelk is aanvaard- GEEN CREDIET VOOR HONGARIJE. Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenl. Zaken, heeft bekend gemaakt, dat Hongarije het reeds toegestane crediet van 7 millioen dollar voor de aankoop van ka toen, niet zal ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3