$limw £nïtsdjt(Couraitf VAN KLEFFENS: NEDERLAND AAN VAARDT GEEN BEMIDDELING Nederlandse gezant waarschuwt Australië IDist TJ DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1947 Acht en twintigste jaargang No. 7279 Abonnementsprijzen 0.26 per week 1.10 per maand f 3.25 per kwartaa. (bij betaling p. kwit. verh. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. Bij contract belang rijke korting. Telefoonnummers Dir. en Red 2040b Administratie 22710 Bureaux Redactie en Administratie Postrekening 58936 HOGEWOERD 103 Hoofdredacteur Dr E. DIE MER Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Jtanluastirb It abrblmtl m«o b*rl in tegtjenepeet' LOYALE INDON. WILLEN DOOR V.ST. WORDEN GEHOORD Volgens een Ass. Press-telegram uit Washington heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, medegedeeld, dat Amerika bereid is, bemiddelaars te zenden naar „het slagveld in Indonesië". Amerika's bemiddelingsaanbod is aan geen enkele voorwaarde gebonden. Ook niet aan de voorwaarde, dat de troepen zich zouden terugtrekken, zeide Marshall. Naar aanleiding van deze verklaring zeide onze ambassadeur mr. E. N. van Kleffens volgens A.F.P., in een onderhoud met de Am. onderminister van buitenlandse zaken, dat Nederland Amerika's aanbod niet kan zien als een aanbieding van bemiddeling, doch wel van goede diensten. Het woord „bemiddeling" houdt in, dat beide partijen op voet van gelijkheid zouden staan, terwijl de republiek niet souverein is. Mr. van Kleffens wees er nogmaals op, dat Nederland de Veiligheidsraad niet bevoegd acht om zich met de Indische quaestie te bemoeien. Terwijl het buitenland steeds weer be- - middeling en goede diensten met elkaar verwardt. komt men van Indonesische zijde op tegen een andere begripsverwar ring, namelijk die tussen Indonesië en de republiek. Juist van Indonesische zijde dringt men er op aan, dat de Indo nesische stem in Washington wordt ge hoord om deze verwarring uit de wereld te helpen. Zo verklaarde Sultan Hamid II, het staatshoofd van West-Borneo, dat hij hoopte naar Washington te kunnen gaan, hoewel hij nog geen zekerheid heeft ©f dit inderdaad zal geschieden. Dit zeide hij in een onderhoud met onze Indische redacteur te Batavia. Hij wil het buitenland, en vooral Amerika, de juiste inlichtingen verschaffen. Het verzoek van de republiek aan het buitenland om waar nemers te zoenden, noemde Hamid II zeer voordelig voor Nederland en dus zeer gewenst. De Nederlandse Regering wordt mog al te zeer door overwegingen van partijpolitiek geleid. Anders ware het be vel om het vuren te staken, stellig onno dig geweest. Het verder uitrafelen van zuiver interne Nederlandse aangelegen heden door het buitenland achtte hij uit dien boze. Ook dit hoopt hij te Lake Suc cess ondubbelzinnig uiteen te zetten. Nog te veel denkt men, dat de Indonesiërs niet in staat zouden zijn hun eigen zaken te regelen. Ook de minister-president van Oost- Indonesië, de heer Nadjamoeddin, is voor nemens naar Washington te reizen, waar schijnlijk tezamen met enige ministers, ingevolge een besluit van de ministerraad te Makasser. De vertegenwoordiger der republiek Indonesia, Sjahrir, schijnt intussen min der haast t?e hebben, daar hij te Cairo zijn reis naar Washington afbrak. De vice- premier dr Gani ziet meer de noodzaak van spoed in en heeft daarom aan de Veiligheidsraad telegrafisch verzocht om het zenden van een commissie van con trole op de uitvoering der aanbevelingen van die Raad- Tevens vraagt hij om terug trekking der Nederlandse troepen. Nieuw Guinea lust geen pol. delinquenten Onze Indië-redacteur seinde ons vanmor gen uit Batavia: De politieke delinquenten, die uit Ne derland naar Nieuw Guinea zijn gestuurd, zqn niet in Hollandia toegelaten* doch doorgezonden naar Biaik. De reden is dat de autoriteiten voornamelijk „lichte ge vallen hadden verwacht, terwijl in wer kelijkheid meest zware overtreders arri veerden, die uit opportun it ei tso verwegin gen niet vervolgd warren. Zodoende was het niet gewenst, deze personen op de burgerij van Hollandia los te laten, ter wijl Biak (op Schouten-eiland benoorden Nw. Guinea) meer geïsoleerd is en ook een betere bewaking toelaat. De bemanningen van twee drijvende bokken zijn er, na enkele dagen druk bezig te zijn geweest, in geslaagd de onlangs voor Vlissingen gekapseisde sleepboot „Fair Play II" te lichten en naar de haven van Vlissingen te verslepen. Republiek koelt haar woede op de Chinezen Onze Indië-redacteur, W. Tausent, seinde hedenmorgen uit Batavia, dat de TRI gisteren in het Krawangse te Rengas- dengklok de Chinezen had bijeengedre ven en op het stond, hen af te slachten. Onze troepen kwamen echter juist op tijd tussenbeide. In Demak is volgens Ass. Press de Chineze kolonie weggevoerd. De huizen zijn verbrand. Te Boemiajoe werden de Chinezen in hun huizen verbrand, te Malang in het abattoir. De Chinese con sul-generaal te Batavia heeft volgens Aneta voor de radio verklaard, dat de Chinezen nergens partij gekozen hadden tegen de republiek, die beneden de maat ener beschaafde natie is gebleven. Zestig doden tengevolge van de hitte De hittegolf, die momenteel in het Midden-Westen van Amerika en in Italië heerst, heeft tot dusver reeds aan 60 men sen het leven gekost, 48 in Amerika en 12 in Italië. BOYCOT ZAL ERNSTIGSTE GEVOLGEN HEBBEN De Nederlandse gezant in Australië, mr. P. E. Teppema, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Australische ministerpre sident, Chifley, teneinde nadere bijzonder heden te vernemen over het door de Australische Raad van vakverenigingen uitgevaardigde verbod tot laden en lossen van Nederlandse schepen. Na afloop van het onderhoud heeft de heer Chifley tegenover de pers verklaard, dat tijdens de discussie de situatie in In donesië was besproken evenals de Neder landse handel' met Australië, doch een officieel protest tegen het reeds eerder genoemde verbod had hij niet ontvangen. Van zijm kant verklaarde de heer Tep pema, dat de actie van de Bond van vak verenigingen de ernstigste gevolgen dreig de te hebben voor de betrekkingen tus sen Nederland en Australië. Hij uitte de hoop, dat de Australische regering het hare zou doen om dit verbod te doen in trekken. De Australische premier deelde volgens Reuter mede, dat hij een onderhoud zal hebben met de leiders der vakvereniging om te komen tot een beëindiging van de Start morgen weer K.L.M.- toestel uit Baitavia? Onze Indië-redacteur te Batavia seint, dat vanmiddag of morgenochtend een Constel lation van de K.L.M. uit Batavia zal ver trekken. Hoewel de K.L.M. in Den Haag nog van niets weet, kunnen wij mededelen, dat volgens een particuliere bron het voor nemen bestaat, morgen een K.L.M.-toestel uit Batavia naar Nederland te doen ver trekken. algemene boycot van Nederland in Australië. Onze Farlementsrediacteur tekent hier bij aan, dat het Dep. van Buitenlandse Zaken geen nader commentaar wenste te geven. Vast staat evenwel, dat het ge sprek van de heer Teppema met de Australische minister-president niet het karakter heeft gedragen van een offi ciële stap. Evenzeer staat het vast, dat dit onderhoud deel uitmaakte van een serie diplomatieke besprekingen met autoriteiten in verschillende landen, die tegenover Nederland een minder prettige houding hebben aangenomen, zonder dat de regeringen van deze landen zelve op een of andere wijze aan de Nederlandse Regering van hun opvattingen hebben doen blijken. Prinselijk gezin naar „Huis ten Bosch Het Prinselijk gezin zal van midden Augustus tot begin September de gast zijn van H.M. de Koningin op „Huis ten Bosch" te 's-Gravenhage. KONINGIN BEZOCHT APELDOORNSE TENTOONSTELLING H.M. de Koningin bezocht gisteren de tentoonstelling „Natuur en Landschap" te Apeldoorn. NAAR KEUZE NATUURKAAS OF KORSTLOZE KAAS. In de distributieperiode van 17 t/m 30 Augustus kan men op de kaasbon desge wenst in plaats van 100 gram natuurkaas 125 gram gesmolten (korstloze en/of smeerkaas, met uitzondering van buiten landse) kaas betrekken. DAT is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de oud-insp. v. d. Vee artsenij k. dienst H. J. Odé te Heemstede. DAT de hoof dinsp.-tit. van de Arbeid, ir C. Schilt te 's-Gravenhage, is bevorderd tot hoofdinsp. en aangewezen als hoofd van het 9e district der Arbeidsinspectie te Gro ningen. DAT de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, is toege kend aan de terreinchef C. F. Knecht te Rotterdam. DAT de Amsterdammers J. H. Vet en J. Hart, ex-leden van de Vrijwillige Hulp politie, tot 18 jaar met aftrek veroordeeld zijn. DAT de Ondervakgroep Import van groen ten en fruit in verband met de komende onderhandelingen over het handelsverdrag met Italië nogmaals de bevoegde autoritei ten geattendeerd heeft op het belang van de groentenimport uit Italië voor de periode van half November tot eind Maart. DAT te Oostzaan de kapokmatrassen- fabriek van De Tol totaal is afgebrand. DAT de leden van de Perszuiveringscom missie i. v. m. de nieuwe wet Noodvoorzie ning Perswezen zijn herbenoemd. DAT een anderhalve meter lange slang, die per K.L.M. van New York naar A'dam werd vervoerd, tijdens de vlucht uit zijn kist was uitgebroken en met veel moeite in de ijskast kon worden gestopt. DAT op 65-j. leeftijd te Holten is over leden de heer W. F. H. Jansma v. d. Ploeg, technisch adviseur en oud-directeur van de N.V Hazemeyer en Co. DAT voor het B.G. te Arnhem 5 jaar gev. straf is geëist tegen de „lageroudste" van het kamp te Amersfoort, W. Eegdeman uit Culemborg. DAT de Haagse toneelspeler A. van Otterloo door de Centr. Ereraad voor de Kunst is uitgesloten tot 1 Sept. 1948 en de acteur J. C Stapelveld uit Amsterdam tot 1 Sept 1947. DAT sleepboothulp uit Vlissingen en Maas sluis is vertrokken voor een voor Schouwen gestrand Amerik. s.s. „Henry Barnard". DAT in het Rijksmuseum te A'dam reeds 30.000 personen de „Nachtwacht" en 50.000 personen de expositie van Weense kunst schatten bezichtigden. DAT de actrice Rika Hopper uit A'dam m October as. haar 50-j. toneeljubileum en haar 70ste verjaardag hoopt te vieren. Dat minister Gielen Maandag as. het door de fam. ten Cate uit Almelo aan het Mau- ritshuis te Den Haag geschonken schilderij van P. de Hoogh, in ontvangst zal nemen. DAT Engelse deskundigen zich op de hoogte gesteld hebben van de bestrijding van de coloradokever hier te lande, waarbij zij; gunstige indrukken opdeden. DAT de Landbouw Mij „Melattie" te Am sterdam 5 pet. dividend uitkeert over het boekjaar 1940. DAT in het Hist. Genootschap „Oud-West- Friesland" een commissie „De West-Friese kap" is opgericht om het dragen van deze kap te propageren. DAT per 1 September begonnen kan wor den met de uitvoer naar Engeland van 50.000 ton aardappelmeel en aardappelmeel- pr odue ten. Een Pyrrhusoverwinning De Amerikaanse pers is over het geheel nogal ingenomen met het besluit van de Veiligheidsraad om te in terveniëren in Ned.-Indië. Verschillende bladen spreken vaji een overwinning voor hen, die streven naar een vredige wereld. De vraag is alleszins gewettigd of hier wel van een overwinning sprake is. Het rechtsgevoel zal zich bij nader inzien door dit besluit gekrenkt achten. Want het be sluit tot interventie is geen gevolg van het handvest van de Verenigde Volken, maar is integendeel daarmee volkomen in strijd. Wanneer men de wereld vrede brengen wil moet men niet beginnen het met het redht op een accoordje te gooien, moet men niet zijn eigen Grondwet aan de kant zetten. Dat opent de deur voor al lerlei willekeur en daarmee ondergraaft men de basis van de V.N., n.L het recht en het vertrouwen. De New-York Times meent, dat het na dit precedent mogelijk zal zijn ook de Griekse kwestie op te lossen. Maar het zal zeer de vraag zijn, of Rusland in dat geval over zijn bezwaren zal willen heen-/ stappen, zoals Amerika en Engeland het nu deden. Indien men meent, dat men door het huidige precedent Rusland voor komende gevallen gunstiger zou stem men, zal men zich toch vergissen. Hoewel Rusland niet het minste be zwaar had de basis van het Handvest nu te verlaten, een volgend maal zal het, wanneer dat gunstiger is voor de Sowjet- Unie, datzelfde Handvest uit alle macht verdedigen. Het verlaten van de vaste basis van het Handvest maakt de Veiligheidsraad tot een speelbal van de grote mogendheden, doet het vertrouwen van de kleine lan den verdwijnen en maakt het werk van de V.N. even onvruchtbaar als van de voormalige Volkenbond. Niet onmogelijk, dat de huidige over winning een pyrrhusoverwinning blijkt te zijn. Een overwinning, die zich keert tegen de overwinnaar. Weer zes rantsoenen tabak Gedurende het tijdvak van 10 t/m 23 Aug. 1947 geven de bonnen „Tabak J-31" van de tabakskaart elk recht op 2 rant soenen sigaretten of kerftabak. Bon „Tabak J-35" van de gecombi neerde kaart is eveneens aangewezen voor het kopen van 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. Bon „Tabak J-32" van de tabakskaart is niet aangewezen. Gerookte of gestoomde makreel 10 cent duurder De prijs voor gerookte of gestoomde makreel is met 10 cent per kg verhoogd. De maximum verkoopprijs is thans vast gesteld op f 1.45 per kg netto. Tevens is bepaald, dat in het belang van de afzet, kleine kabeljauw tot 35 cm en schelvis tot 30 cm gerookt of gestoomd mogen wor den. Voor deze vissoorten gelden als maximumverkoopprijzen resp. f 1.10 en f 0.95 per kg netto. De Engelse eerste-minister. Clement Attlee, verlaat Downingstreet 10, om zich naar het Lagerhuis te begeven, waar hij in een geladen atmosfeer de regerings maatregelen bekend maakte, die het Britse Rijk uit de huidige economische impasse moeten helpen. Overdag meer zonneschijn, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Aanvankelijk nog enkele verspreide bui en. Morgen overdag afnemende bewolking met perioden van zonneschijn en overwe gend droog weer. Verdere stijging van tem peratuur. Geleidelijk verder afnemende wind tussen West en Noord. ZON EN MAAN. Vrijdag, 8 Aug. Zon op 5.11 en onder 20.20. Maan op 22.48 en onder 12.07. 9 Aug. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1