De taart viel bij Prinses Irene „in de smaak" Engeland op retour 't Verklaarde uitzicht „GOEDE DIENSTEN..." NIEUWE LEID8CHE COURANT S WOENSDAG AUGUSTUS 1HL OOK PRINSES MARIJKE WAS VAN DE PARTIJ „Di-t is geen taart, het is een monu ment", zo uitte Prinses Juliana haar be wondering voor het grote kunstwerk in suiker, nougat, slagroom, enz. dat, zoals wij reeds meldden, gisteren door een deputatie van het Ned. leger, aan Prin ses Irene werd aangeboden. Maar de bewondering der jarige Irene en haar beide zusjes Beatrix en Margriet ging nu niet onmiddellijk in de richting van het conserveren. Ritmeester van der Laan kreeg tot taak de eetbare figuur tjes op de taart, leden van de Ned Krijgsmacht voorstellende, voor de Prin sesjes te verduidelijken. „Maar hoe moeten we die taart aan snijden", zo stelde Prinses Juliana plots het probleem, naar de lekkernij ziende, die het blad van een flinke tafel geheel bedekte. En om in de stijl van het krijgs- mansambaoht van de peetvader te blij ven, stelde ritmeester Van der Laan het zwaard als oplossing voor. Later in de bibliotheek, bekeek men de andere cadeaux, waaronder een zilve ren casette. De jarige stond met een ondeugend lachje op de zijkanten van twee club fauteuils, en keek over de schouder van een der officieren naar de ontwerpjes voor het monogram in het zilver. Mar griet was vol belangstelling voor Kieks, het hondje. En Beatrix beoordeelde met een verstandige blik de ontwerpjes met haar moeder. Het ligt namelijk in de bedoeling, dat deze eerste cassette met zilver elk jaar wordt aangevuld. Ritmeester Van der Laan zette vervol gens het „zwaard" in de grote taart, die men vanwege de omvang maar zolang in de ontvangstkamer gelaten had en even later zat de jarige met een stuk een taart op zichzelf op haar schoot. Belangstellend onderhield Prinses Ju liana zich intussen met de leden van de deputatie. Irene zei, het wel jammer te vinden, dat het regende, maar haar ge- Thans arbeidskrachten nodig voor graanoogst Onze pootaardappelen alle tijdig gerooid Het platteland en de Overheid zijn al len dankbaar, die in de afgelopen weken in de brandende zon op het onbeschutte veld hun beste krachten hebben gege ven om de voor de Nederl. export en deviezenpositie zo belangrijke pootaard- appeloogst tijdig te bergen. Er is vooral naar gestreefd om de poters van de A-klasse, waarvan de laat ste soort op 30 Juli is gerooid, op tijd te oogsten. Die dag werden, als gevolg van het slagen van de actie, bijna alle mili tairen, alsmede de jeugdigen met in begrip van de padvinders en de ge detineerden aan de oogstwerkzaamheden onttrokken, aangezien de resterende werkzaamheden door arbeiders konden worden verricht. De gedetineerden wer den overgeplaatst naar het ruilverkave- lingsobjet Wieringen. Reeds thans echter treedt de behoefte aan arbeidskrachten weer op bijv. in de Wieringermeer, daar een begin is gemaakt met het binnen halen van de graanoogst. In Overijssel zal de behoefte aan oogsthelpers tegen einde Augustus weer toenemen, wanneer de consumptie-aardappelen moeten wor den gerooid. ZEELAND VRAAGT OM SNELLE LUCHTVERBINDING In een vergadering van de Stichting Nieuw Walcheren te Middelburg met de gemeentebesturen is een motie voor de Regering aangenomen, waarin een snelle luchtverbinding van en naar Zeeland wordt bepleit. Het feit, dat Nederland het Ameri kaanse aanbod van goede diensten heeft aanvaard, hoewel Engeland zulk een aan bod het eerst gedaan had, heeft weer eens onderstreept, dat Engelands inter nationale machtspositie danig is verzwakt. Er was Engeland alles aan gelegen, een behandeling van de Indische kwestie in de Veiligheidsraad te voorkomen. Bij zulk een behandeling zou Rusland na tuurlijk weer als paladijn voor de ver drukte Indische volkeren in Azië fun geren, en dit ten koste van Engeland- Bevin heeft dit echter niet kunnen voor komen. Dat Engelands bemiddelingsaanbod niet werd aanvaard, was te verwachten. Het feit, dat twee delen van het Britse Impe rium de Indische kwestie voor de Veilig heidsraad brachten en dat Bevin zelf aan kondigde, dat Engeland de leverantie aan Nederland van militaire goederen stop zette, was weinig geschikt om in het aan bod van goede diensten vertrouwen te stellen, nog afgezien van de met vroegere bemiddeling reeds opgedane ervaring. Maar de achtergrond van de feiten toont duidelijk aan, dat het eens zo machtige Albion niet meer in staat is de weeg schaal der volkeren te houden. Dat Voor-Indië zich tot de Veiligheids raad wendde, kan men nog verklaren uit een gevoel van Aziatische saamhorigheid. De daad van Australië echter demon streert het uiteenvallen van het Impe rium. Ondanks de dringende vertogen uit Londen, zich niet tot de V.N. te wen- zichtje straalde zo veel opgeruimdheid uit, dat het gezelschap amper merkte, dat buiten de regen haar schade voor een heel seizoen scheen te willen in halen. Toen kwam voor het gezelschap de verrassing: Prinses Marijke werd bin nengebracht. De jongste Prinses bleek erg levendig. Zij was, naar Prinses Juliana meedeelde, de operatie uitstekend doorgekomen. Na een verversing en een stuk van de grote jaardagstaart nam de deputatie bij monde van ritmeester Van der Laan afscheid van Prinses Juliana en haar vier dochters. Voor Irene stond nog meer te wachten. NAAM EN ADRES OP TOEWIJZINGEN VERMELDEN. Detaillisten en grossiers moeten op de toewijzingen, welke zij van de distribu- tiedienst ontvangen hun naam en adres vermelden. Deze aanduiding moet op de achterzijde der toewijzingen worden ge steld. den, heeft de Australische regering dit toch. gedaan. Dat ze door dit besluit capi tuleerde voor de communistische vak beweging, zoals ze dat al maanden lang bij de boycot van Nederlandse schepen had gedaan, verandert niets aan het feit, dat ze niet bereid was Londen voor moeilijkheden te vrijwaren. Maar daardoor ligt de buitenlandse po litiek niet meer in handen van het Fo reign Office te Londen, is er feitelijk van een imperiale buitenlandse politiek geen sprake meer. Bevin spreekt voor Groot-Brittannië en daarvoor alleen en Australië, Zuid-Afrika, Canada en nu ook Voor-Indië spreken, indien nodig, hun eigen woord. Het geluid, dat Londen geeft, reson- neert niet steeds meer in Canberra, Kaap stad, Ottawa en New-Delhi. Engeland is op zijn retour. Dat ligt ook aan Engeland zelf. Al te spoedig geeft men de Labour- regering de schuld van de achteruitgang en het uiteenvallen van het Imperium. En al is het een feit, dat het kabinet- Attlee met zijn experimenten veelal wei nig begrip getoond heeft voor de moei lijkheden van deze na-oorlogse tijd, men mag niet vergeten, dat het Engelse volk momenteel de regering heeft, die het ver dient. Het Engelse volk zelf is verzwakt. Hat heeft de moeite van vijf zware oorlogs jaren gedragen, maar het was niet bereid nog langer de inspanningen van een moeitevolle tijd te dragen. De vele ar beidsconflicten, de teruglopende produc tie, het nog steeds niet opbouwen van de verwoeste steden, het zijn evenzovele symptomen, dat de fut er uit is. Er is geen bezieling. Ook de conservatieve Broodprijs in de steden blijft onveranderd Doch op het platteland wordt htf verhoogd De verlaging van de overheidssubsidie op broodbloem, welke op 20 Juli inging en een besparing van f13 millioen be tekende voor het Landbouw Crisisfonds, zal op 11 Augustus worden uitgebreid met een nieuwe verlaging, ditmaal van de subsidie op patentbloem van f6.80 p. 100 kg, hetgeen een vermindering der uitgaven voor het Landbouw Crisisfonds betekent van f5 millioen. Teneinde de broodprijzen op het platteland op één niveau te brengen is besloten, voorzover de maximumprijs voor volkswitbrood lager ligt dan 23 cent. deze per 6 Aug. met één cent per 800 gram te verhogen. De broodprijs in de grote steden wordt nog niet gewijzigd. BELGISCHE LEVENSMIDDELEN DUURDER. Tengevolge van het afschaffen der re geringsubsidies in het indexcijfer van levensmiddelen gestegen tot 303 in Juli. In Juni was dit getal nog 286. partij is niet bij machte geweest die be zieling te wekken. Waar de Engelse po litiek nagenoeg alleen beheerst wordt door de materiële dingen, had de conser vatieve partij een kans gehad, indien ze het vorig jaar, na haar congres in Black pool, met een sociaal program gekomen was, waar de jongeren trouwens om ge vraagd hadden. De huidige regering sluit zich bij de slappe houding van het Engelse volk aan. Al vergeten we niet, dat Engeland steeds een politiek van de lange baan gevoerd heeft, het valt niet te ontken nen, dat de regering zich veelal bij de feiten neerlegt en besluiten genomen heeft, die niet meer ongedaan gemaakt kunnen worden, dan wel zich in een be paalde richting dringen laat. Dat bleek duidelijk bij de verklaring van Bevin, alle militaire leveranties stop te zetten. Bevin is hierin geweken voor de druk van de door linkse elementen geleide vakbeweging. Het Foreign Office is momenteel zijn zelfstandige positie kwijt. Engelands macht is aan het tanen. Het zal steeds verder terug moeten keren op de weg van macht en glorie. Het Engelse kapitaal moge dan voor het verloren ge- gane terrein in Voor-Indië en de rest van Azië compensatie zoeken in Noord en vooral Midden-Afrika, ook dit is slechts uitstel van executie. De stromingen, die het in Azië niet kon bedwingen, die het door veelal weifelend optreden eerst en een abrupt besluit daarna zelf stimuleerde, zullen ook Afrika niet onberoerd laten. Waarlijk, de weegschaal der volkeren is, zeker voor de komende tijd, aan En gelands handen ontvallen. Moed hoonden, optimisme tonen, zelfs in de meest benarrende situatie, dat is een. karakter-eigenschap, die de mens in zijn sociale omstandigheden en zeker de politi cus en staatsman, die voor de belangen van heel een volk verantwoordelijk is, onge twijfeld siert. De depressie, die over Enge land hangt, komt men niet te boven met analyse alleen, er moeten maatregelen, be sluiten getroffen worden. Het is kenmer kend voor een nuchter realiteits-politicus, die over grote toewijding en doorzettingsver mogen beschikt, en vertrouwen heeft in de toekomst, dat hij toch op een moment het oog gericht hloudt op de wolken, maar te zelfdertijd hoopt, dat de zon weer achter die wolken te voorschijn aal komen. Dit doet een man als Churchill, waar hij, doe lende op de rode lijn. die door Europa loopt, van de tegenstelling „Amerüka-Rusland" zegt: „Wanneer er aan beide zijden van het ijze ren gordijn evenveel zonneschijn is, bestaat het gordijn niet meer." Men zou hier nuch ter aan toe kunnen voegen, dat het de laatste jaren, aan beide zijden van h)et ijze ren gordijn gestormd en geregend heeft, maar als men gelooft in de idee, dat twee ideologiën naast elkaar zouden kunnen voortbestaan, heeft het door Churchill ge bruikte beeld. zin. Als wij samenvatten, wat het essentiele bezwaar van de conservatie ven tegen het Labour-beleid is. komen wij tot de volgende slotsom. Het fiere Albion stond aanvankelijk alleen tegenover de machtige, Duitse tyran, het won de oorlog, maar het droevig resultaat van deze, met bovenmenselijke inspanning bevochte zege is, dat Engeland geheel afhankelijk is ge worden van Amerika, waarmede hlet móét samengaan. In de oorlogstijd was de situatie in Engeland economisch nog beter! Niet slechts een financieel bankroet, maar zelfs hongersnood staat vóór de deur en waar deze jammer aan de poort klopt, heeft men weinig aan een „catalogus van ellende en strafmaatregelen", die minister Attlee one voorzet. De Engelse bevolking van 47 mil lioen mensen, had vóór de oorlog de hoog ste levensstandaard ter wereld en door de wereldoorlog en het ongunstige beleid van de Labour-regening, is het steeds meer berg afwaarts gegaan. Het is een feit, dat zelfs Churchill zich onlangs met zeker enthou siasme had neergelegd bij de Indische rege ling betreffende de strijd tussen Hindoes en Moslems en aldus de houding der rege ring inzake deze materie kon billijken, maar thans, waar het de huishouding van da Engelse staat betreft, heeft hij Attlee zijn critiek niet onthouden. De oppositie zal zich verzetten tegen alle maatregelen, die zij onverstandig of onnodig acht of welke in gelast worden met het enige doel „om hef volk tot klassenhaat op te hitsen". Hiertegen over moet men dan stellen, dat de conser vatieven indertijd de grote dollarlening van Amerika hebben goedgekeurd, maar net feit, dat desondanks de boel is spaak ge lopen, heeft de critiek juist meer grond gegeven. Amerika neemt ten aanzien van Duitsland, rationele, drastische maatregelen en Engeland, dat niet over de dollars be schikt, moet hierin volgen, maar geeft tege lijkertijd zijn invloed prijs. Het Britse be leid in Duitsland heeft handenvol geld ge kost en toch neemt de ontevredenheid daar voortdurend toe. De oplossing ligt in het plan Marshall, dat overeenkomt met de visie die Churchill huldigt, namelijk een „Ver enigd Europa". Het is echter een slag in de Lucht, met te beweren, dat die landen welke niet vrij zijn, zich achter het plan Marshall te scharen, zich altijd nog daarbij aan kun nen sluiten, omdat dit in de eerste plaats betekent, of Rusland ooit bereid zal zijn, met Amerika samen te werken. Dat het ernst is met de bezuiniging, blijkt wel uit het feit, dat men niet eens de terug keer van Montgomery, chef van de generale staf, heeft afgewacht. De defensie-raad van. het Britse kabinet is namelijk reeds begon nen met een bespreking van de voorgeno men plannen, om de Britse strijdkrachten te verminderen en zouden er 300.000 man mede gemoeid zijn, die uit Italië. Oostenrijk, Grie kenland, en het Midden-Oosten worden ge demobiliseerd. De realiteit, waarin mem leeft is een economische en men kan zijn politieke anti-gevoelens" niet blijven bot vieren, als men er zelf door ten gronde gaat. Maar hierin schuilt nu juist het gevaar, dat zo door Frankrijk wordt gevreesd. Bevin heeft in het Lagerhuis verklaard, dat men niet „eeuwig" tegenover de Duitsers de mentaliteit der revanche kan blijven tonen en als Duitsland maar goed bestuurd wordt, kan hJet van een aggressieve een vrede lievende natie worden. Als men beseft, dat er slechts twee jaar sinds de „schijnvrede" verlopen zijn, wordt dit begrip „eeuwig" van Bevin wel zeer relatief! Het is niet een morele ,.umwerthung", die hier de wet voor schrijft, maar een keiharde, economische noodzaak. De enige hoop van Bevin ten aanzien van Duitsland, is gericht op de ge ringe mogelijkheid, dat de .grote vier" op de conferentie in November toch de econo mische eenheid van Duitsland zullen kun nen bewerkstelligen, maar wie de Russische mentaliteit, de Russische intrige begrijpt, zal moeten toegeven, dat zulks niets als een vage speculatie is. Engeland wordt zelf be dreigd door voedselnood en toch moet de Britse regering er naar streven, het voed selrantsoen van de Duitsers op 1600 calo rieën te brengen, voor zware arbeid zelfs op 2800 calorieën, want Duitsland moet kun nen werken om te kunnen exporteren. Zo draait men in een cirkeltje rond. Wie de bezwaren van Frankrijk kent, begrijpt te vens, hoe moeilijk het voor dit land is, zich te verenigen tot een fusie van de Britse, Amerikaanse en Franse zones, hetgeen wel noodzakelijk kan zijn als verweer tegen de expansionistische Sowjet-poLitiek, maar an derzijds Frankrijk, dat sterk communistisch is, in moeilijkheden brengt met de Sowjets. Aan de „Balkanisering" van Duitsland, dus de splitsing in economische eenheden, zoals de conservatief, Harold Mac Milan, het in het Lagerhuis noemde, valt niet te ontkomen, als men met Rusland geen accoord weet te treffen. En tot enig optimisme, hoe men de zaak ook analyseert, hebben de Russen, gezien hun houding op tal van conferenties, tot nu toe geen aanleiding gegeven. Zonder een Amerikaanse bloedtransfusie blijft Europa krachteloos! Uncle Sam: „Wait a minute, ik zal dat varkentje wel eens even wassen...," Wolken, maar Churcbdll hoopt nog op zon...,

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3