Nieuwe gashouder onderwerp van bespreking Voor de huisvrouw Wakkere jongens - Hollands trots! Het asperge-steken is een kunst op zichzelf NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 MAANDAG 4 AUGUSTUS 1941 Voorschoten leent 175.000 bij Bank v. Ned. Gemeenten Bij de behandeling van de notulen in ae gemeenteraadsvergadering bracht mevr. Romeyn (P.v.d.A.) de speelterrei nen aan de Leidseweg ter sprake. In het najaar wordt met de beplanting begonnen, zodat de jeugd het dit jaar nog zonder zal moeten doen. In 1942 is een crediet uitgetrokken van f 100.000 voor de bouw van een nieuwe gashouder, opgedragen aan de N.V. Plet- terij v/h. L. I. Enthoven en Cie te Delft. Hoewel de Pletterij na de bevrijding de order eerst wilde annuleren, heeft zij op aandringen van de gemeente de opdracht opnieuw aanvaard en nu van een gas houder van ca. 2800 m3, omdat 2100 m3 niet voldoende bleek. Eerst was echter tiog een beslissing nodig van de Raad daar het toegestane crediet van f 100 000 verhoogd zou moeten worden tot 160.000. Men heeft echter nagegaan of er geen andere mogelijkheid bestond, vooral ook, omdat aan een verhoging der tarieven niet zou zijn te ontkomen. Bo vendien is het waarschijnlijk, dat over enige jaren het bouwen van een nieuwe gashouder aanmerkelijk goedkoper zal zijn. Na overleg met Leiden bleek, dat de eerste 5 a 10 jaren nog op dezelfde voet kon worden verder gegaan. Pletterij Ent hoven is bereid de order te annuleren tegen een schadevergoeding van f 10.000 Oorspronkelijk werd f 23.350.76 gevraagd. Aan de N.V. v.h/. Van Waning en Co. te Rotterdam was de fundering van de gashouder opgedragen voor f 25.000. Aan deze NV. werd in 1943 f 3686 betaald voor levering van betonijzer, hetwelk echter niet werd gebruikt. Nader zal nog moeten worden bezien of deze N.V. schadevergoeding zal hebben te vorderen of dat ze aan de gemeente zal moeten terugbetalen. De heer Fortanier (R.K.) zag deze twee kwesties gaarne gescheiden. De voorz. zei, dat het nu liep over de Hanekammen en bosbessen Het zoeken van paddestoelen is lang niet ieders werk en over het algemeen doet U goed, zeer voorzichtig te zijn bij het gebruik van zelf geplukte padde stoelen. Met de hanekam (kantharel of dooier- zwam) is het evenwel anders gesteld. Door zijn uiterlijk is deze paddestoel n.l. van andere soorten direct te onderschei den. De hanekam is donkergeel van kleur en heeft een hoed die een weinig is uitgehold en geleidelijk in de steel overgaat. De rand van de hoed is meestal golvend. Wanneer men deze paddestoel eenmaal gezien heeft, zal men hem niet verwarren met een giftige soort. Zelfs een leek op het gebied van paddestoelen kan ze gerust plukken en tot een of ander gerecht verwerken. Vanaf Juni tot in de late herfst kan men deze paddestoelen, vooral in de bossen, aantreffen. Zij worden ook wel in winkels verkocht. Voordat men de hanekammen gaat bereiden, moeten de einden der steeltjes verwijderd worden, waarna men ze goed wast. Daarna snijdt men de grote exemplaren in stukjes. Hier volgt een hanekammen recept: Hanekammen broodjes 12 stuks. 250 g hanekammen, 5 eetlepels bloem, een klontje margarine, zout, peper, fijn gemaakte peterselie, gesnipperde ui, 12 6neetjes oud brood. Voor het beslag: 7 eetlepels bloem, 1 dl water, zout. Het onderste stukje van de steel af snijden, de hanekammen goed wassen, ze in kleine stukjes snijden en opzetten met aanhangend water en een weinig zout en in plm. 15 minuten gaarkoken. De massa op een vergiet laten uitlekken en. het kooknat, aanvullen tot V\ liter. De ge snipperde ui in wat margarine fruiten en het vocht toevoegen, dit binden met de aangemengde bloem en de saus even laten doorkoken. Hier de gesneden hane kammen, petersedie, peper en eventueel zout en aroma aan toevoegen. De ragout laten afkoelen. Intussen het brood "in kleine vierkantjes snijden en ieder stukje bedekken met wat ragout. Het brood met de ragout nog laten opstijven en de stuk jes dan door een papje van bloem, water en zout halen. De broodjes aan beide kanten in wat margarine licht bruin bakken. N.B. De ragout kan op zichzelf ook dienst doen als broodbelegging. Ook bosbessen vinden wij in deze maanden (JuliSeptember) in de natuur (en in de groentenwinkels) We kennen de blauwe en de rode bos bes. Deze laatste komt ook wel in de handel onder de naam preisselbeer of vossebes. De blauwe bosbessen smaken rauw goed en men kan er ook jam of sap van maken. De rode bosbes is enigs zins hard en bitter van smaak. Tot com pote verwerkt, smaakt ze echter bijzon der fris en pittig. Bosbessen-pannekoek 150 g (2 kopjes) bloem, 3 dl (2 kopjes) melk of water, zout, bakpoeder, 2 kopjes bosbessen, margarine. De bessen wassen en met suiker be strooid een uur laten staan. Van de bloem, wat bakpoeder, water of melk en zout een glad beslag maken. Boter of margarine smelten en van het beslag vier pannekoeken bakken. De bessen op een helft leggen, de pannekoeken dichtklap pen en warm presenteren. zaak-Enthoven, terwijl t.z.t. de zaak Wa ning ter sprake komt. Weth. Schrama (R.K.) meende niet, dat de kwestie^ Waning zou uitlopen op schadevergoeding. De heer Sirks (P.v.d.V.) zou willen weten, door wie de onderhandelingen met de Pletterij zijn gevoerd. Deze waren door de voorz. persoonlijk gevoerd. De heer Sirks zag gaarne, dat dit in het ver volg zou geschieden doei* het volledige college van B. en W., wat de voorz. toe zegde. „Waarom niet gesproken over de waarde van het ijzer?" was de tweede vraag van de heer Sirks. Het zou niet juist zijn hierop nog terug te komen, was de mening van weth. Schrama. Z.h.st. werd het voorstel van B. en W. aange nomen. Besloten werd een geldlening aan te gaan van f 175 000 bij de Bank voor Ned. Gemeenten en subsidie toe te kennen aan de afd. Voorschoten „Groene Kruis". De voorstellen van B. en W. om een grati ficatie toe te kennen aan het gemeente- personeel en om medewerking te ver lenen aan het bestuur der R.K. School voor de verbouw van een leermiddelen lokaal tot leslokaal, het maken van een gemetselde terreinafscheiding, herstraten van de speelplaats, aanschaffing van 10 banken en een wandschooibord en invoe ring van een nieuwe geschiedenismethode werden zonder meer aanvaard. Bij de rondvraag vroeg de heer Buwal- da (A.R.) naar het plan reorganisatie ge meente-secretaris, dat 8 maanden geleden in uitzicht werd gesteld. Dit zal binnen kort verschijnen. Tevens vroeg hij de besteding van de beschikbaar gestelde gelden voor „Representatie Marine-kamp" te willen uitstellen i.vm. de toestand in Indië. Door B. en W. werd toegezegd hiermee rekening te zullen houden. Mevr. Romeyn (P v.d.A.) had een nieuwe fout ontdekt in de pas gebouwde gemeente woningen, waardoor de gemeente zelf in strijd komt met haar bouwverordening. De ramen aan de straat draaien nl. naar buiten open. Dit was bekend, doch men had van de nood een deugd moeten ma ken. Naar binnen draaien was niet moge lijk i-VJn. de plaatsruimte, voor schuif ramen was geen materiaal te verkrijgen. Tevens zag mevr. Romeyn gaarne maat regelen genomen, als er weer een strenge winter zou komen. Door turfaankoop bijv. is het misschien te voorkomen, dat zie ken en ouden van dagen in de kou moe ten zitten. De voorz. zegde onderzoek toe. De heer Sirks bleek een tegenstander van gesloten raadsvergaderingen te zijn, maar wou er ditmaal toch gebruik van maken en wel direct na de openbare vergadering. Dit bizondere werd nog ver hoogd door het verzoek van de heer Sirks, om ook het te spreken woord in die gesloten vergadering te notuleren. Het zojuist verschenen nummer 62 van „De Reddingboot" bevat het jaar verslag over 1946 van de Noord- en Zuid-Holl. Reddingmaatschappij, „opge richt op 11 November 1824 en sindsdien in stand gehouden door vrijwillige bij dragen." Wat een weelde van burgerzin en naastenliefde ligt er in die enkele zin: reeds 123 jaren vrijwillig reddingswerk! Ook '46 getuigde van dit prachtige werk tussen .mijnen en grondzeeën". De mij nen verdwijnen gelukkig langzamerhand de grondzeeën echter blijven! En vastberaden wordt de strijd gevoerd tegen het dreigende tekort aan materieel en financiën". Gelukkig blijven velen het werk der N.Z.H.R.M. steunen, gelukkig ook kun nen nog velen er warm voor gemaakt worden. Het is zo eenvoudig en tóch zo mooi, de geringe contributie van f3. op giro 26363 te storten, of de kosten fl.van de acht in kleurendruk uit gevoerde briefkaarten over te maken aan Herengracht 545, Amsterdam-C. Daardoor helpt men mee, de kust van Rootumeroog tot Loosduinen te voor zien van uitstekende reddingsmiddelen en er naar te streven, dat zij door ge oefend personeel kunnen worden ge bruikt. Daardoor helpt men ook mee, te zorgen voor bejaarde oud-redders. Voor dit werk is jaarlijks pl.m. f260.000 nodig. Sedert de oprichting der N.Z.H. R.M. tot 1 Januari 1947 werden 7097 schipbreukelingen met haar middelen gered. Ruim 60 maal werden in 1946 „dien sten bewezen". Tientallen mensen wer den gered. Hoe is het mogelijk, dat ook LEIDERDORP De eerste avond van de „Jonge Kerk" der Ned. Herv. gemeente in het nieuwe seizoen op Maandag 22 Sept. zal een gezellige avond worden. Enkele le den verklaarden zich bereid tot het op voeren van schetsjes. Anderen nemen deel aan een zangwedstrijd. Er zal een inleiding met lichtbeelden zijn over „Kerkbouw". In October hoopt men een bazar te houden ten bate van het jeugd werk in Leiderdorp. Nadere mededelin gen volgen. T reurig Een hoeveelheid van 15.000 kg pe- ren, door Belgische handelaren voor de Engelse markt bestemd, heeft Vrij dag een treurig einde gevonden op de groente-mestfaalt te Venlo. De in Nederland verpakte peren, die door een Venlose firma vervoerd worden, bleken bij controle in Rotterdam reeds overrijp te zijn en werden voor ex port afgekeurd. Men wilde toen met drie trailers het fruit naar België brengen, maar daar werd op deze la ding verder geen prijs gesteld. Na veel omzwervingen kwam de vracht te Venlo aan, waar ze met petroleum aan vernietiging werd prijs gegeven. OEGSTGEEST. Zaterdagmorgen om half tien ont stond brand in de hooiberg achter de boerderij van de heer De Groot aan de Terweeweg hoek Waldeck Pyrmontlaan. Door snel ingrijpen van de brandweer kon erger worden voorkomen. Was de wind uit andere richting gekomen, dan zou stellig de gehele boerderij een prooi der vlammen geworden zijn. Nu kon de brand beperkt worden tot de hooiberg en een van rietmatten opgetrokken schuurtje. Om zeker te zijn, dat geen vonken ach terbleven, brak de brandweer al spuiten de de gehele hooiberg af en liet ze het hooi op een nabijgelegen weiland uit spreiden. De oorzaak van de brand moet gezocht worden in het feit, dat kinderen bij de hooiberg met lucifers speelden. De Groot was tegen brand verzekerd. eenmaal moest worden uitgerukt, door dat de een of andere onverantwoorde lijke „grappenmaker" een reddingboot had gealarmeerd! Een andere maal heeft een redding boot elf Duitse krijgsgevangenen „pech" bezorgd. Ze waren ontvlucht en strand den bij Schiermonnikoog. Onder meer op 28 November 1946 werd mooi werk verricht bij het binnenbrengen van de dertien opvarenden van de bij Petten gestrande stoomtrawler KW 157 (de „Dirk"). Directeur der maatschappij is thans de heer H. Th. de Booy. Door de dood ont viel o.m. te Noordwijk aan Zee het lid der plaatselijke commissie D. Smit, te Egmond aan Zee J. van der Plas, schip per van de msrb „President Steyn". De plaatselijke commissie te Noordwijk aan Zee is thans als volgt samengesteld: mr G. F. W. van Berckel, burgemeester, voorzitter; C. den Hollander, secretaris penningmeester; Nic. van Beelen en dr H. J. de Graaf. De commissie te Katwijk aan Zee: mr W. J. Woldringh van der Hoop, burgemeester, voorzitter; W. Taat. secretaris-penningmeester, D. Taat en P. E. R. Trousselot. Vermeld zij nog, dat M. J. E. baron Huyssen van Kattendijke de aanbouw- som van een motorstrandreddingboot schonk. Deze boot, die voor Katwijk aan Zee bestemd is en „Baron van Katten dijke" zal worden genoemd, wordt bin nenkort op stapel gezet. Uitstel van eerste oefening voor land- en tuinbouwscholieren Minister Fiévez heeft, naar hij zijn ambtgenoot Mansholt heeft meegedeeld, de volgende richtlijnen vastgesteld voor de dienstplicht voor leerlingen van land en tuirubouw-scholen. Lichting 1944: leerlingen van alle land en tuinbouw (vak) scholen worden be stemd tot buitengewoon dienstplichtige. Lichting 1945, 1946 en 1947: leerlingen van middelb. landbouwscholen, de rijks- zuivelschool en van de hoogste klas van de land- en tuinbouwwinterscholen en de leerlingen van de land- en tuinbouw- vakscholen krijgen uitstel van eerste oefening. Lichting 1948: leerlingen uit de hoog ste klas van de lagere land- en tuinbouw scholen worden na 1 Juli 1948 opgeroe pen. De eindexamens zullen daarom vóór deze datum moeten worden gehouden. Een lijst van deze leerlingen moet zo spoedig mogelijk worden ingediend bij de Directie v. d. Landbouw. Leerlingen van middelb. landbouw scholen, de rijkszuivelschool, de land- en tuinbouwwinterscholen en de land- en tuinbouwvakscholen krijgen uitstel van eerste oefening voor de duur van de gehele studie. SASSENHEIM Aan het postkantoor werd gedurende Juli ingelegd f 18.068,84 en terugbetaald f 22.118,71. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 7092. Ook onze gemeente heeft enkele Engelse kinderen van de World Friend ship Association binnen haar grenzen. Ze zullen 12 dagen blijven. Vanavond om 8 uur wordt in „Het Bruine Paard" een buitengewone leden vergadering gehouden van de afd. Bloembollencultuur. Het verzoek aan het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten tot uitstel van betaling van de areaal-heffing zal worden besproken, zulks namens een actie-comité, dat nadere gegevens wenst betreffende de z.g.n. zwart-geteelde bloembollen, die ingeleverd zijn aan het surplus-fonds en im de areaal-heffing ver disconteerd zijn. VOORSCHOTEN De heer J. de Jager, onderwijzer aan de Ghr. school alhier, is benoemd tot hoofd van een Ghr. school te Zevenhui zen (Z.H.). GEBOREN: Anthonia J. M., d.v. J. C. Nieuwland en M. J. van Leeuwen, Leid seweg 115; Agatha, d.v. R. D. Thierrij en A. Kooi, Leidseweg 410; Hans, z.v. W. van Walsum en T. Heneweer, Papelaan 86; Luitjen P., z.v. P. J. Wiertsema en J. E. v. d. Boom, W. de Zwijgerlaan 56; Elisabeth M. T., d.v. J. W. Barmentloo en E. Dijkman, Narcisstraat 20; Pieternel J., d.v. R. Smit en A. Minderhout, W. de Zwijgerlaan 41; Hendrika W., d.v. J. Nieuwenhuis en E. Ebbink, Willem de Zwijgerlaan 65; Elisabeth H., d.v. idem; Hendrikus, z.v. H. Kersten en M. A. Bos, woonwagen, Molenlaan, Vianen nr 41. OVERLEDEN: M. Steeneveld, 81 j., we duwe van L. van Dorp, W. de Zwijger laan 12. ONDERTROUWD: K. W. Schmidt, 38 j., wonende te Oegstgeest en J. M. War- menhoven, 28 j., Leidseweg 341. dijke" zal worden genoemd, wordt bin- wonende te Oegstgeest en J. M. War- nenkort op stapel gezet. menhoven, 28 j., Leidseweg 341. „ITT/Tr rvr, »tvt rwrirrDTT TNT opbrengst van de aspergebedden maakte KIJKJE OP 'N KWEKERIJ IN BERGEN-OP-ZOOM Op een van de grootste Bergen-op- Zoomse aspergekwekerijen zijn we een kijkje wezen nemen. De eigenaar was jammer genoeg niet aanwezig, maar wel zijn dochter, die even hard meehielp, de asperges te steken als de knechts, maar ze had toch wel even tijd om wat over dit tuinbouwproduct te vertellen. De jongedame, een frisse Bergse hoveniers dochter, liep langs de velden, strak naar de grond turend. In de ene hand droeg zij het aspergekistje en in de andere het aspergemes. Dit is het enige landbouw werktuig, dat voor deze groente ge bruikt wordt In gebukte houding liep het meisje verder in de paadjes tussen de bedden. Dan bleef ze ineens staan, peuterde met haar vingers boven in het bed een kuil tje, en zowaar, daaronder was een blank kopje te ontdekken van een asperge zo dik als een flinke duim. Vervolgens stak ze met haar ene hand met het lange a9pergemes in de zijkant van het bed om als een goochelaar, die zijn kunsten niet wil verklappen, een mooie lange gele stengel naar boven te halen. Vervolgens werd het kuiltje weer dicht gemaakt en met de bak glad ge streken. We stonden even verbaasd. Kon zij nu door het zand heen zien, waar zo'n asperge zat? Doch toen ze ons het raadsel had opgelost, was het even sim pel als het ei van Columbus. Er zijn een heleboel soorten. In de handel kent men nu meer soorten dan voor de oorlog. De allerbeste (hoogstens 25 stuks per kg klasse Ia), de dikke witte, gaan naar hotels, winkels en particulieren in het binnenland, meestal in de bekende kist jes en dozen, waarop staat: „Bergen-op- Zoomse asperges, de fijnste". Dit is de zinspreuk, die men overal ziet. Gedeel ten van de eerste soort en de dunnere en ook die met een licht blauw kopje worden verwerkt door de fabrieken. De allerdunste leveren de gewenste grond stoffen voor enkele fabrieken voor het vervaardigen van de smakelijke asperge soepen. Na het steken begint het werk pas. Is een bedrijf lonend? Ja of nee. De opbrengst van de aspergebedden maakte het de hoveniers mogelijk, hun bedrijf meer lonend te maken, doch voor de oorlog en dan bedoelen ze de oorlog 19141918 gingen de exporteurs met de grootste winsten schuiven. Zij koch ten jaarlijks de hele oogst aan asperges op voor België en Duitsland en voor Nederlandse inmaakfabrieken. Is het werk met het steken dan alleen klaar? Absoluut niet, want dan pas be gint het werk. Als de asperges van het veld zijn gehaald, krijgen ze een prima behandeling. Ook deze verdere behan deling is de moeite van het gaan be kijken waard. Zo gauw als het kan. gaan de knechten met de asperges naar huis naar een koele kelder of een koud ver trek. Even het zand van de asperges ge wassen en dan stuk voor stuk nagekeken. Nadat de bruine roestrestjes, als ze er aan mochten zitten, er netjes zijn afge krabd, worden ze geregeld in vers fris water gespoeld, want het publiek is veeleisend en ook de thinders gaan in hun bedrijf op. Vooral op de behande ling en zorg komt het aan. Dan worden ze gesorteerd, dikke witte bijeen, de dikke blauwe apart en dan steeds zor gen voor fris water. Dit voornamelijk voor de eventuële bacteriën, die de as perge trachten zuur te maken. Dan worden ze op 25 30 cm lengte gesneden, want in deze lengte worden ze in de kistjes en dozen verpakt. Was er voor de oorlog enige strijd, omdat ook in Nijmegen en Venlo deze teelt werd uitgeoefend, we geloven, dat de tuinders van Bergen-op-Zoom de eer van de Bergse asperge zo hoog mogelijk zullen houden en met de kwaliteit nog steeds de toon aangeven. Werd er deze week niet een zending van deze bekende groente per K.L.M. naar het buitenland verzonden? Dat zegt al heel veel. -Iedere bezoeker van Bergen-op-Zoom ziet nu in de étalages van de fruit- en groentezaken de keurige bossen asperges liggen. En als de reiziger dan weer naar Holland reist, wordt hij bij het afscheid aan Bergen-op-Zoom nog aan het pro duct herinnerd, want over de gehele lengte van de veilingsgebouwen vlak bij het station staat met heel grote letters te lezen: „Bergen-op-Zoomse asperges* de fijnste".

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5