Cl. Leiden N.H. kerk over probleem Duitsland DE ONUITWISBARE SCHANDE Herv. Gem. Zoeterwoude kreeg hulpprediker Alphen trof gistermiddag een ernstige brand OTEÜWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 4 AUGUSTUS 1947 Stadsnieuws BELANGWEKKEND REQUEST AAN DE GEN. SYNODE De classical^ vergadering van de clas sis Leiden der Ned. Herv. Kerk heeft in een motie, ingediend door de classicale commissie voor Kerkelijk overleg, de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk verzocht, om, in verband met de op han den zijnde vredesonderhandelingen met Duitsland, welke ook voor de toekomst van ons volk van zo grote en vérstrek kende betekenis zijn het volgende uit te spreken: 1. Dat ook in de verhouding der vol keren gevraagd moet worden naar het gebod van God, omdat het alleen Hem toekomt, te beschikken over het lot en de toekomst der volkeren. Dit houdt in, dat opnieuw verstaan moet worden, dat, naar het getuigenis der H. Schrift, God de volkeren hun land tot een woonplaats geeft en hun zo een begrensde ruimte schenkt om in te leven. Slechts wanneer dit opnieuw er kend wordt en ook in de verhouding der volkeren de heilzame tucht van Gods gebod opnieuw aanvaard wordt, kan het tot een duurzame vrede komen, welke gegrond dient te zijn op recht en ge rechtigheid. 3. Op deze gronden, aldus de motie, welke wij vanwege de beperkte plaats ruimte niet in extenso kunnen opnemen, spreke de Synode uit, dat het verwerpe lijk is, wanneer in de verhouding der volkeren niet gerekend wordt met het gebod van God, maar wanneer het aan het goeddunken van ieder volk wordt overgelaten om uit te maken, wat recht is en wanneer bestaande grenzen op willekeurige wijze eenzijdig worden ver schoven en daarmede het beginsel der rechtszekerheid wordt aangetast. Zij spreke daarbij uit, dat hierbij niet de omvang van eenzijdig doorgevoerde grenscorrecties beslissend is, maar het Ïirincipe. Deze methode, die in de afge- open jaren tot zulke vreselijke toestan den heeft geleid, moet in de verhouding der volkeren ontoelaatbaar geacht wor den, omdat langs deze weg herstel van een rechtsorde onmogelijk is. 3. Zij spreke vervolgens uit, dat zij erkent de rechtmatigheid van een eis tot schadevergoeding, omdat door het grove onrecht, ons volk door het Duitse volk aangedaan, ook de materiële grondslagen De heer J. Gordijn veertig jaar typograaf In dienst van Drukkerij N.V. L. H. Becherer Het komt in onze tijd van wijzigingen niet dikwerf voor, dat iemand veertig jaar bij eenzelfde „baas" in dienst is. Gebeurt het, dan wordt meestal over een „prestatie" ge sproken. Wij willen dit woord ook bezigen in verband met het feit, dat de heer J. Gor dijn herdacht, dat hij vóór veertig Jaar zijn werkzaamheden begon bij Drukkerij N.V. L. H. Becherer aan de Steenschuur. Niet zo zeer echter om de ongetwijfeld lange rij van dienstjaren dan wel om de wijze, waarop de jubilaris zijn werk heeft ver richt. Langzamerhand is de heer Gordijn op geklommen en naarmate er meer treden van de levensladder onder zijn voeten kwamen, werd hij een bekwamer vakman, die thans in de typografische wereld in Leiden een vooraanstaande plaats inneemt. Zaterdagmiddag vond in de tuin van „Het Gulden Vlies" de huldiging plaats, te mid den van het personeel. „U hebt heel wat planken onder Uw voeten doorgesleten", zo zeide de oud-direc teur, de heer L. H. Becherer, in zijn met humor doorspekte speech. Spr. memoreer de tal van anecdotes. Nadat de heer Beche rer nog gewezen had op de goede verhou dingen onder het personeel, hoopte hij, dat de heer Gordijn nog lange tijd zijn beste krachten zou mogen wijden, aan het be drijf. De middag werd gezellig doorgebracht. Men praatte, lachte endronk, op de gezondheid van de jubilaris en zijn echtge note, te wier ere er een goede dag van gemaakt werd. Aan het diner spraken o.m. de heren M. E. Stenfert, directeur van de N.V. J. Ede- lijn, onder-directeur, T. Gaastra, chef van de drukkerij, en W de Boer, namens de jongeren. Allen uitten waarderende gevoe lens. De heer Gordijn werd een enveloppe met inhoud aangeboden. 's Avonds ging men naar een filmvoorstel ling en na afloop hiervan werd de dag in „Het Gulden Vlies" besloten. TE DURE KOEK. De Leidse controledienst van de Prijs- beheersing verbaliseerde een koekfabri kant en een koek- en banketbakker te Katwijk aan Zee voor het maken van een ongeoorloofde winst van f 4969.26 inet het verkopen van speculaasstukken tegen te hoge prijs. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Rinke, z van H de Jong en J J Fa-vier; Aartje W, d van J Boehmer en P Seijn; Johannes D., z van D v. Haa- ren en N R Stort; Johannes G P, z van H C Loos en A Kempkes; Gerdina J, d. van J Hoogendoorn en P Bekebrede; Eliza beth M J, d van A. Brouwer en E M J Korpershoesk; Maria G, d. van G W van den Hout en M L Berthelot; Johanna H, d van G W van Hout en M L Berthelet; Helena J, d van J P M Trouw en A W Jonker; Eveline B A M, d van L T Men ken en A H M van der Drift. OVERLEDEN: G van der Zalm, wed. va® H van Ryn, 75 j. van ons volksbestaan op ernstige wijze zijn geschonden. Daarom wordt terecht geëist, dat het Duitse volk alles doet wat in zijn vermogen ligt, om de aangerichte schade zoveel mogelijk te herstellen. 4. Zij spreke tevens uit. dat deze nood zakelijke schadevergoeding niet mag gaan ten koste van de bestaansmogelijk heid van het Duitse volk. 5. Wanneer de Kerk dit uitspreekt, doet zij dit in gehoorzaamheid aan het woord Gods en in vertrouwen op de kracht van Zijn Woord. Want Hij is de God. Die wil, dat, in deze wereld, die op haar grondvesten trilt, recht en orde be vestigd zullen worden. Ds Smit Duyzentkunst voor de radio Ds J. H. Smit Duyzentkunst, Evang.- Lutih. predikant te Leiden, zal a.s. Woens dag, des morgens van half elf tot elf uur, voor de NC.R.V.-microfoon de morgen wijding verzorgen. VOOR ZO LANG Ds POSTMA IN INDIE VERTOEFT Na in de morgendienst ingeleid te zijn door ds S. Kranenburg te Amsterdam- Sloten, deed gistermiddag cand. J. R. H. Heidema zijn intrede als hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente te Zoeterwoude, welke gemeente voor twee jaar ds Postma aan de Indische Kerk heeft afgestaan. Ds Krannburg had tot tekst voor de in leiding tot h-et ambt gekozen: Exodus 3 14, deze woorden: Ik zal zijn heeft mij tot ulieden gezonden. De middagdienst werd geopend met het zingen van Psalm 65 1 en 2. Vóór de prediking siprak cand. Heidema de offi ciële vertegenwoordigers van de Kerke- raad van AmsterdamSloten en de bur gemeester van Zoeterwoude toe. Spr. ba seerde zijn preek op 1 Petrus 29: „Maar gij zdjt een uitverkoren geslacht, een koninklijk priesterdom, een verkregen volk, opdat gij zoudt verkondigen de deugden desgenen die u uit de duisternis geroepen heeft tot zijn wonderbaar licht." Het valt voor een gemeente niet mee opnieuw met een predikant te beginnen, aldus cand. Heidema. Als vreemden ont moeten wij elkaar. Zulk een situatie levert in het begin nogal moeilijk heden op. Wij zijn hier echter geroepen door God, Die ons verbinden wil in en door de ge meenschap, welke Hij in Zijn Zoon en door de Geest met de mensen hebben wil. De apostel heeft zijn brief geschreven aan de mensen, die hij eigenlijk niet goed kent, aan een gemeente, waarin misstan den heersen. En toch noemt hij haar een uitverkoren en een verkregen volk. Dit kan en mag, omdat Christus de Verzoe ner is van onze zonden. Door de doop mogen wij elkaar noemen: gemeente van Christus. De Bijbel zet ons in dit opzicht in de ruimte. Een heilig volk bestaat niet uit leden op wier leven niets is aan te merken, maar uit zondaren, die aan Jezus Christus toebehoren. Zo ontvangen wij ook tezamen een taak. Wij hebben de deugden te verkon digen van Hem, Die ons geroepen heeft. Onze Kerk wordt zo vaak als dominees kerk beschouwd. De predikant is er ter wille van de gemeente, om haar toe te rusten, opdat zij werkelijk gemeente zij en haar taak in de wereld versta. Weer een verdrinkingsgeval te Alphen a/d Rijn Vrijdag is het 5-jarig zoontje van de fam. E., uit de Schoolstraat, in de vaar: bij de Paradijslaan te water geraakt en verdronken, 's Middags omstreeks half één was het jongetje voor het laatst in de woning geweest. Tegen de avond miste men hem. De politie werd in kennis ge steld, die met buurtbewoners aan het zoeken en dreggen is gegaan, 's Avonds half twaalf vond men het lijkje drijvende nabij een brug. Politie te Rijnsaterswoude knipte ontvluchte SS-er De Rijkspolitie te Rijnsaterwoude en Leimuiden heeft het genoegen mogen smaken een ontvluchte S.S-er te pakken. Het is L. M. de Visser, die in Maart ont vluchtte uit het kamp te Hoensbroek en thans onder de schone naam Van Rijswijk bij een veehouder was ondergedoken. De pseudo-veehoudersknecht werd geknipt, toen hij rustig lag te slapen en werd overgebracht naar het kamp te Laren. Onze stadgenoot de heer A. van Kapel slaagde voor het examen Frans L.O. De wereld verkeert in duisternis, welke echter verlicht wordt door Christus. Daar toe zijn wij geroepen. Deze dienst werd besloten met het zin gen van Gezang 1664. Amen, Jezus Christus, amen! De gemeente zong haar hulpprediker toe de zegenbede uit Psalm 134. Na afloop van die kerkdienst was er een intieme samenkomst in de consistorie. HAAGSE POLITIERECHTER De huisvrouw A H J B uit Alphen a d Rijn vervoerde schapenvlees. Niet zo maar een paar onsjes van de bonnen maar vlees van een clandestiene slachterij en dit bracht haar voor de Haagse Politierechter waar de Officier tegen haar f 25 boete of 10 dagen hechtenis vorderde omdat de hoeveelheid niet zo groot was en voor eigen gebruik bestemd. De rechter veroordeelde conform de eis. Op het 18e congres der Vlaamse philologen, dat van 1 tot 3 Sept. te Leu ven wordt gehouden, zal o.m. worden gesproken door prof. S. Dresden en prof. W. Asselbergs, beiden te Leiden (voor geschiedenis der letterkunde en letter kundige theorie). Onze stadgenoot de heer L W Lodder slaagde voor het examen Frans L.O.. Opslagplaats Groene Kruis geheel en Oranjeschool ged. verwoest Een brand, zoals in geen jaren is voor gekomen, heeft Zondagmiddag te Alphen a. d. Rijn in enkele uren een opslag plaats van het Groene Kruis geheel en de Oranjeschool, uitgaande van de Ver eniging voor Geref. schoolonderwijs, ge deeltelijk verwoest. Voorts kregen en kele woningen belangrijke brand- en waterschade. Het was omstreeks kwart over drie, toen plotseling felle vlammen sloegen uit de opslagplaats van het wijkgebouw van het Groene Kruis. Het vuur vond gretig voedsel in de gummi-artikelen, bedden en oud papier. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd. Daar deze echter uit vrijwilligers bestaat, die Ik wil er maar mee zeggen „Verbazend", „magnifique"hoe is 't mogelijk", ,,veel mooier en fijner" Deze en dergelijke uitroepen komen uit de mond van de steeds toestromende kijkersdie in dichte drommen zich ver gapen aan het kunstwerk. Het kunst werk, dat nog nooit zoveel mensen tege lijk om zich heen zag en soms lijkt net wel of de grote men erop gewacht heeft tot het donker vervangen was door het licht. Men wijst elkaar de veranderingen De pluim, die geel was, is nu wit en de mantel, ach die is niet meer zo zwart bruin; de nacht is weggevaagd en een heldere glans ligt over de figuren. Hoeveel zijn er misschien onder de duizenden, die thans dit kunstwerk en het kunststuk op het kunstwerk aan schouwen, zonder dat zij vroeger ooit de donkerder contouren hebben bewonderd, zonder dat zij ooit onder de ban kwa men van de schoonheid ervan? Voor het gevoel van hen, die het in zijn vroegere toestand hebben gezien, is het alsof er iets van de eigene sfeer is weggenomenondanks het feitdat zij het thans, als pas onder de hand van de meester vandaan, kunnen gadeslaan. De hand van het genie, toverend met het licht, dat het vond vanuit de scha duw, maakte het kunstwerk in opdracht van lieden, die zijn werk afkeurden en de meester verguisden. Zijn grootse schepping werd opgebor gen. verlatenvergeten tot het ogenblik waarop het spel tussen licht en donker, de kleurenpracht, op de juiste kunst waarde kon worden en werd beoordeeld. Het was donkerder geworden door het stof der eeuwen en toch werd het be roemd en bezien door millioenen, die in stille aandacht bleven staan, vol eerbied jegens de kunstenaar, het genie, dat het schiep. Doch ook nu, gerestaureerd, ontdaan van al het vuil, blijft het de Nachtvxicht van Rembrandt, blijft het de diepe be wondering vragen, ook van hen, die de „echte" Nachtwacht erin missen, omdat zij er nieuwe ongeweten perspectieven en kleurschakeringen in ontdekken. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN. OP HET STRAND PLOTSELING OVERLEDEN. De 39-jarige postbode W. Krom uit de Van Lennepstraat te Leiden was Vrijdag met een drietal kinderen op het strand te Katwijk aan het spelen met een bal. Plot seling zakte K. in elkaar. De ijlings toe geschoten dokter C., die zich in het zee bad bevond, kon slechts de dood consta teren. Een hartverlamming was de oor zaak van dit plotselinge sterven. De heer K. laat een vrouw en zeven kinderen achter. De passagierslijsten van de m.s. „Oranje", „Tabinta" en „Utrecht" liggen ter inzage op ons kantoor, Hogewoerd 103. Er zijn resp. 905, 35 en 20 passagiers aan boord. Vermoedelijke aankomsten resp. 9 Aug. te Amsterdam, 12 Aug. te Amsterdam en 12 Aug. te Rotterdam. uiteraard niet op een brandje zitten te wachten, duurde het pl.m. 20 minuten voor de eerste spuit ter plaatse was, spoedig gevolgd door twee andere. De brandweer begon met het materiaal te concentreren op de conciërgewoning van de heer Van Erk, het consultatiebureau van het Groene Kruis en de woning van de heer S. Kal. Deze panden waren inmiddels door hulpvaardige handen geheel leeggedragen. Inmiddels had het vuur ook het dak van de bestuurskamer van de Oranje school aangetast. Van hier sloeg het vuur over op de lokalen en voordat men goed door had, wat er aan de hand was, trok het vuur als razend tegen de wind in langs het kurkdroge dak en de houten zolders. In korte tijd waren van vijf lo kalen dak en zolder uitgebrand en in- festort. Het zesde lokaal wist men te be- ouden. Ook hier had men inmiddels echter tijd gekregen, al het lesmateriaal en de banken uit de school te dragen. Hulpvaardige handen waren er meer dan genoeg. Uiteraard trok dit schouwspel duizenden toeschouwers. Onder hen wa ren ook burgemeester Schokking en de wethouders, o.m. weth. Brouwer, be stuurslid van de school. De brandweer werkte onder leiding van ir J. D. J. Waardenburg, directeur van gemeente werken. Omtrent de oorzaak van de brand kan worden gemeld, dat een vijf-jarige logé van de heer Kal met lucifers speelde. De schade wordt op f 100.000 geschat. HAAGSE RECHTBANK De landarbeider N H te Katwijk a d Rijn had naar het oordeel van de Officier bij de Haagse rechtbank wel kunnen begrijpen, dat het met de fiets die hij kocht niet in orde was. Verdachte stond voor heling te recht, doch betoogde niet te hebben begre pen, dat hij gestolen goed kocht. De Offi cier zag toch voldoende termen, om tegen verdachte vier maanden gevangenisstraf te .vorderen. De landarbeider J B de R uit Katwijk a d Rijn pleegde een aantal diefstallen, waaronder een autowiel met band en een fiets. Gezien de minder gunstige reputatie van verdachte, vorderde de Officier een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Verdachte had de fiets van een voetbalveld gestolen, terwijl hij in de avond de band van een vrachtauto had weggehaald. De raadsman, mr J M Gasille moest erkennen dat ver dachte een flinke les nodig heeft, om moge lijk daardoor zijn leven te beteren. Twee jaar gevangenisstraf eiste de Offi cier tegen de chauffeur A S uit Lisse, die terecht stond inzake een misdrijf tegen de zeden. Door mr Gasille werd erop gewezen dat verdachte verminderd toerekenvatbaar moet worden geacht zodat gevraagd werd met doorgebrachte preventie te volstaan. Bovenstaande foto ontvingen wij dezer dagen van Ass. Press. Het Engelse onder- scnrift luidde: Ned. soldaten requireren Indonesische kinderen om hen te helpen pij net herstellen van vernielingen, aangebracht door het Indonesische republi- kemse leger in West-Java. „De Waarheid" nam prompt deze foto op met het volgende onderschrift: „Nederlandse soldaten requireren Indonesische kinderen voor het opruimen van militaire versterkingen, aldus schrijft Ass. Press bij bovenstaande foto. Daarna worden dezelfde kinderen gebruikt om Nederlandse stellingen te bouwen. Dit is geen „republikeinse propaganda", maar de zakelijke mededeling van een Ame rikaans persbureau." Legercontact verschafte ons de oorspronkelijke foto met het originele bijschrift, luidende als volgt: De bevolking is bereidwillig genoeg om te helpen de gaten in de weg te dichten. Op een roep van „Ambil potjol" (haal een schop) komen ze van alle kanten opdagen. „Een onuitwisbare schande" zette „De Waarheid" boven deze foto. Inderdaad, een onuitwisbare schande, deze verdraaiing van feiten, zowel door het Ameri kaanse persbureau als door de Nederlandse Prawda.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4