Leidse „Burcht" en omliggende gebouwen gaan restauratieperiode tegemoet Zij plukten de vruchten van hun arbeid NIEUWE LEIDSCHE COURAN1 4 ZATERDAG, 2 AUGUSTUS 1947 Stadsnieuws WETH. JONGELEEN ONT VOUWT DE PLANNEN (Van een onzer verslaggevers) De oude Leidse Burcht geniet vér bui ten de grenzen van onze historische stad grote bekendheid. Te midden van het oude stadsdeel verheft hij zich statig en het mag betreurenswaardig worden ge noemd, dat hoge huizen en gebouwen het schone zioht op de in vervallen toe stand geraakte sterkte zódanig belem meren, dat men haar slechts van heel nabij kan bezichtigen. Dat dit niet zo veel effect sorteert, is duidelijk. Hierbij zij opgemerkt, dat de Burcht als histo risch monument ongetwijfeld aantrekke lijker zal worden, wanneer men kan vaststellen, dat hij en de omliggende ge bouwen in oude luister zijn herrezen. De belommerde omgeving van voorheen maakte de Burcht tot een druk bezochte pleisterplaats voor reizend en trekkend publiek. Leiden kocht de Burcht voor f 70.000. Wij willen eerst een klein stukje his torie belichten, voordat wij overgaan tot de behandeling van ons eigenlijke on derwerp. Zo is het aardig te weten, dat de Burcht op 17 April 1651 voor f 70.000 door de „regering" van Leiden werd ge kocht, alsmede het burggraafschap, en kele rechten en enige omliggende hui zen. De heuveltuin werd sedertdien goed onderhouden; zelfs werd deze met beel den versierd en met vruchtbomen be plant. Het bouwwerk zelf werd in 1653 verbeterd en er kwam een monumen tale poort. Aan de voet van de heuvel, op het plein, bevond zich het z.g. „He renlogement", thans uniek in den lande. Daar werden vroeger de openbare ver kopingen gehouden. In de loop der jaren was de Burcht een lustoord voor vele wandelaars, die bij wijze van spreken uren achtereen in het beroemde „dool hof' konden verblijven. Ook was het een geliefde plaats voor hen, die door de architectonische schoonheid van het bouwwerk en de diverse gebouwen ge troffen werden. Brutale burgerij. Wanneer wij de huidige staat van de Burcht vergelijken met die van vóór 1940, dan valt ons ogenblikkelijk op, dat de burgerij in de tijd van de brandstof- fenschaarste hier danig heeft huis ge houden. Veel bomen zijn op de oude grond gevallen, gesneuveld onder schen- nende handen. Het is alleszins begrijpe lijk, dat men er toe over moest gaan, de toegang tot de eigenlijke Burcht dicht ■te metselen, om verdere vernielingen te voorkomen. De brutaliteit van sommige omwonenden ging zó ver, dat zij een deel van het omliggende Burchtterrein bi) hun tuin annexeerden. Aan deze „Burchtonwaardige" situatie zal echter zo spoedig mogelijk een einde worden ge maakt. Dit werden wij duidelijk gewaar, toen wij gistermorgen met de wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen, een onderhoud over deze^zaken hadden. De plannen voor een nieuwe beplanting bijv. zijn thans klaar. Ook wist onze zegsman iets mede te delen inzake de toekomstige restauratie en bestemming van de verschillende Burchtgebouwen. Nieuwe beplanting voor f 10.000. De nieuwe beplanting is eigenlijk een onderdeel van de gehele restauratie. De heer A. Galj aard, directeur van de Plant soenendienst, heeft een uitgebreid plan ontworpen, dat reeds nu in uitvoering wordt gebracht. Men wil de paden, zo als die indertijd naar de Burcht hebben geleid, in oude staat herstellen. De talud (helling) zal een strak grasgazon krij gen, terwijl men bovendien, zonder het prachtige uitzicht te hinderen, bomen en struiken zal aanplanten. Minder mooie gedeelten zullen worden gecamoufleerd. Nijvere arbeiders zijn bezig de heuvel om te spitten; eerst in het najaar zal men met de beplanting beginnen. Hier in de goede oude tijd, toen de gehar naste ridders onder de Burchtpoort bin nenreden, ontbrak gelukkig nog het verfoeilijke bord „parkeren verboden". voor is een bedrag van globaal f 10.000 gevoteerd. Toen de heer Jongeleen dit alles met een zekere opgewektheid vertelde, voeg de hij er aan toe, dat de bewoners in de omgeving van de Burcht deze plaats in de toekomst niet weer als ontspannings oord kunnen „verslijten". Afdoende maat regelen zullen daartoe worden getroffen. Gedeeltelijke verbouwing voor f 160.000. Het ligt voorts in de bedoeling van het gemeentebestuur om de Burcht een al gehele restauratie te doen ondergaan. Het hotel (dit staat ,als men de poort onderdoor gaat, aan de rechterkant van het pad naar het stenen bouwwerk) zo wel als het Graanbeurscomplex zullen grondig hersteld worden. In het laatstge noemde gebouw hoopt men een grote toneelzaal te construeren, omdat Leiden daar grote behoefte aan heeft. Wie het verwaarloosde geheel aan schouwt, zal niet met verwondering op kijken, wanneer wij schrijven, dat met de restauratie een som van f 160.000 is gemoeid. Hierbij moet ook niet vergeten wor den, dat dit slechts de kosten van een gedeeltelijke verbouwing zijn. De Graan- beurs en de Burcht zelf vallen hier bui ten. Het Herenlogement zal na de restau ratie beschikbaar worden gesteld voor het houden van vergaderingen, congres sen e.d. Ook de officiële ingang aan de Nieuw- straat zal veranderd worden. De linker toren zal in zijn geheel herrijzen; de MIDDENSTANDSEXAMEN Op 25 Juli zijn geslaagd voor het in de Stadsgehoorzaal gehouden Midden standsexamen: A. Kuyt, J. Kwakkenbos, I. van Laar, C. Labrujère, G. F. Lafeber, G. de Lan- gemaat, G. de Lange, A. de Langen, F. J. G. Lauwers, A. van Leeuwen, B. van Leeuwen, D. C. van Leeuwen, M. van Leeuwen, P. van Leeuwen, J. G. Leget, M. A. Lek, C. van der Linden, H. Link- Veenstra, G. P. Los, P. Louwrier, W. Lugthart. P. J. Lut, G. Maaskant, S. Mandi, H. V. van der Marei, P. van der Marei, F. F. van der Mark, D. Markwat, J. Marijt, J. J. van Mastrigt, A. J. v. d. Meer, H J. v. d. Meer, J. J. v. d. Meer, J. H. v. d. Meer, J. J. v. d. Meer, J. J. v. d. Meer, F. C. Mens, D. K. v. d. Mey, S. v. d. Mey, W. A. v. d. Mey, D. Mey- vogel, D. Moerman, A. M. Molenaar, A. C. van Moorsel, W. J. M. Mugge, A. G. Mijnders, G. Mijnders, C. C. v. d. Nat, H. v. d. Nat, I. v. d. Nat, H. v. Nood, P. J. A. van Noord, L. Noordervliet, A. van Noort, H. Noort, J. Noort, H. A. v. Noort, A. v. d. Oever, J. v. Ofwegen, P. Olivier, N. C. Onderwater. Op 28 Juli: J. C. M. Onna, J. Ouds hoorn, Joh. Oudshoorn, W. J. Oudshoorn, N. A. J. Out, G. B. T. Ouwerling, G. B. Parlevliet, J. Parlevliet, Joh. Parlevliet, C. Passchier, J. Passchier, H. Perfors, H. D. Perfors, L. J. A. W. Persoon, M. Petiet, A. Philippo, J. Pieëte, A. Pison. A. v. d. Plas, C. J. v. d. Plas, G. van der Plas, T. van der Plas, J. Pla9meyer, N. P. van der Ploeg, J. Plug, M. Plug, H. J. v. d. Pluym, A. C. van der Poel, P. H. v. d. Poel, J. van der Post, H. H. Raaphorst, J. D. Raaphorst, W. T. J. Raaphorst, E. de Raat, K. A. Rademaker, J. J. Ravens- bergen, G van Reeuwijk, H. Renee, W. Reyngoud, L. C. van Rhoon, C. Rietdijk, J. Rodenburg, C. H. Rodewijk, T. J. van Rooden, D. C. v. Rooden v. d. Bogaard, M. Roovers, M. J. Rosin, J. Rührwien, M. M. de Ruiter, W. J. v. Rijn, J. Rijns burger, N. C. van Rijnswou, H. Schalk, P. Schalkers, C. van der Schee, A. M. van Scheppingen, W. J. Schoof. Op 29 Juli: J. Schouten, J. J. Schou- tens, J. J. Schouw, C. J. Schuitemaker, J. G. Schuts, A. C. Seysener, W. P. Slie- rings, J. M. Slingerland, A. Slob, B. G. Sluys, K. J. W. Smit, W. J. Smit, P. H. winkel onder de toren zal, volgens de reeds in tekening gebrachte plannen, ontruimd en weggebroken worden, ter wijl er naast de toegang tot de Graan- beurs is geprojecteerd. Zoals vroeger De heer Jongeleen kon ons de verzekering geven, dat alles, indien mogelijk, in de oor spronkelijke toestand zal worden terug gebracht. Voor een belangrijk gedeelte be tekent dit in de stijl van omstreeks 1700. Zo lang niet met de restauratie kan wor den begonnen, zal men de gebouwen ver pachten. Door verschillende factoren is het nog niet mogelijk, met het herstel een aan vang te maken. Zo moeten bijv. de bouw vakarbeiders gebruikt worden voor net bouwen van nieuwe woningen. Bovendien kunnen de benodigde materialen nog niet ten volle worden aangeschaft. Het grote plan is echter gereed. De verwezenlijking zal volgenOok de ronde muur op de heuvel de werkelijke Burcht zal on der handen worden genomen. Een vurige wens Ten slotte sprak de heer Jongeleen nog over de bestemming van het Burcht complex. Graag zag de wethouder hier in de toekomst een jeugdcentrum. De ongetwijfeld fabelachtige exploitatiekos ten van een dergelijk recreatieoord zou de gemeente echter niet kunnen dragen. Er moest eens iemand zijn, die.Verder kunt U de gedachten van onze zegsman wel raden. Misschien worden zijn wen sen nog wel eens vervuld „De Burcht zal gelijk een juweel worden, doch dan zal dit monument ook een waar dige bestemming moeten krijgen", aldus de wethouder, die ons met een royaal ge baar de mét toewijding gemaakte projec ties liet zien. Zo zal het Leidse cultuurleven weer ver rijkt worden, namelijk met het herstel van een eeuwen-oud bolwerk, dat de Sleutel stad maakte tot een plaats van historische betekenis. Smittenaar, A. J. P. Smoorenburg, E. Spilker, J. D. Splinter, W. Sprey, C. van der Steen, H. L. van der Steen, G. C. M. Steenvoorden-Cockheyt, N. P. Straathof, A. A. Straver, P. Hooitas, J. C. de Swart. F. H. Teegelaar, P. J. T. Telkers, J. W. Tersteeg, N. Teske, T. N. van Tol, W. A. van Tol, J. de Tombe, J. Timmers, W. Q. van Trigt, J. R. Tuyn, G. Valk, H. van Varick, J. P. M. van Veen, G. C. Aran Velzen, J. C. v. Venetiën, J. v. Venetiën, M. Verdoes, J. Verhart, K. Verheul, H. J. Verhoef, W. Verhoeven, G. J. Ver hoog, H. C. M. Vermeulen, P. Vermey, W. Verver, G. Verwey, J. Vesseur, A. C. Vink, P. B. Vink, C. Visscher, G. A. M. Visser. Op 30 Juli: C. Vliem, G. van Vliet, H. v. d. Vliet, J. P. Voortman, F. L. de Vos, H. de Vos, C. Vreeburg, P. de Vries, D. T. de Vries-Knocker, A. de Waard, J. P. de Water, A. H. Waterland, H. Wessel, D. C. Wesselius, G. B. Westmaas, P. J. Weststeyn, S. Windhorst, H. de Winkel, A. van Winkel, J. J. van Winkel, P. J. Winters, H. P. de Wit, E. de Wolf, J. Woudsma, A. J. van 't Woud., A. H. Wijdom, J. Zaalberg, J. Boxman, C. J. Zoet, B. Zuijderduin, J. A. Zwaan, J. v. d. Zwan, G. W. de Zwart, C. J. Zonne veld. LEIDSCHE SPAARBANK Bij de Leidsche Spaarbank is gedu rende Juli ingelegd f325.555,24 en terug betaald f371.143,01; ingeschreven zijn 200 nieuwe inleggers, terwijl 123 boekjes ge heel werden uitbetaald. Het tegoed der 25.510 inleggers, hieronder begrepen 1764 deelnemers aan de afhaaldienst, bedroeg einde Juli f 14.448.472,51. Door de af haaldienst werd in 6068 stortingen f21.143,50 ontvangen. Er werden 120 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f2767,44. Op de scholen werd gespaard f89,65. BURGERLIJKE STAND Geboren: Diana C, d v A W Heijmans en P Oomens; Jacomijntje E, d v C de Ru en E Akershoek; Hermanus S, z v C v d Wal en A Vermeer; Eleonore M, d v E Munting en C M Koel; Johanna C, d v A Spek en M Voordewind; Arendina, d v J H Haze- windus en G Paap; Dirk M en Aafje M, resp. z en d van Gvd Gugten en M Haasnoot. Ik wil er ntaar mee zeggen... ,^ruit is voedzaam en gezondzo lees je nog wel eens op de papieren zakken van de groenteboer. Nu, dit zal niemand ontkennen. Ons land levert sinds jaren heel wat sappige vruchten, die ook zon der die schone spreuk met graagte in mond en maag verdwijnen. Zo was het voor de oorlog en zo is het thans. Ik zie nog de drukke Haarlemmerstraat voor me, zo omstreeks een uur of tien op een vooroorlogse Zaterdagavond Honderden liepen dan langs de helver lichte winkels en schoven voetje voor voetje de Donkersteeg in. Als ze daar tenminste de kans voor kregen. Want eensklaps kregen ze een heerlijke bana- nengeur in de neus, zodat het water hen om de mond dreigde te lopen. Ze hoorden een stem, die schor schreeuwde: „Heipalen! Heipalen! Hier moet je wezendrie voor een dubbeltje!!!" Drommen mensen stonden om een hand kar met een berg zacht-gele bananen en ze kochten en ze aten. Drie van die grote knapen voor tien centen. Het was geen geld en iedereen kon zijn lichaam de nodige vitaminen geven. Thans zijn er geen bananen, maar er is ander fruit, waarin net zoveel vita minen aanwezig zijn. Kersen bijvoor beeld; er waren er genoeg en bovendien werden er nog ingevoerd. Maar ondanks dit: de prijs?? Ze smaken achteraf helemaal niet zoet meer, wanneer je hoortdat kersen, in België gekocht voor f 0.40 per kg, hier in Nederland ingevoerd f 1,15 per kg moesten opbrengen. Hoe zal dat weer met de appelen en peren gaans die evenals de kersen over vloedig aan de markt zullen komen? Er hangen naar schatting 200 millioen kg appelen en 120 millioen kg peren aan de zwaar beladen vruchtbomen. Wat zal de prijs zijn? Ik ben benieuwd, hoeveel pond van deze zo bij uitstek gezonde en sappige vruchten ,,de kleine man" in staat zal zijn te kopen. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN Officiële publicatie SCHOOL,VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS (AFD. A) Caeciliastraat 65 a, Leiden Individueel onderwijs voor kinderen, die op de gewone school het onderricht niet kunnen volgen In verband met de opening van een dergelijke school te Katwijk komen er plaatsen vrij, zodat weer kinderen kunnen worden geplaatst. Stelt U in verbinding met het hoofd der school M. G. H. den Haan, Brederostraat 36, Leiden en vraagt testonderzoek aan. Wacht niet tot het te laat is, jonge kinderen kunnen we opleiden tot flinke jongens en meisdes. Reiskosten worden vergoed. ONGEVAL OP DE HAAGWEG. Het 3-j. jongetje F. R. stak gistermid dag zonder op het verkeer te letten, de Haagweg over. Hij liep tegen een pas serend motorrijwiel op en kreeg enige scheurwondjes boven de ogen en vermoe delijk een hersenschudding. De E.H.D, vervoerde hem naar het Acad. Zieken huis. Toogdag voor Kerk en Israël te Wassenaar De Hervormde Raad voor ,,Kerk en Israël" houdt zijn tweede „toogdag" Woensdag 27 Augustus a.s. te Wassenaar, op het landgoed „Ter Veken". Het is gelegen aan de Schouwweg bij de halte ,,Drie Papegaaien" van de gele tram Den HaagLeiden. Bij ongunstig weer zal de samenkomst plaats hebben in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente. Opening om half elf door de voorz. ds H. Dekker, N. H. pred. te Amsterdam. Daarna begroetings woord door ds H. J. Honders, Ned. Herv. pred. te Wassenaar. Vervolgens hopen te spreken dr C. Bouma, Geref. pred. te 's-Gravenhage en ds A. W. C. de Wit, Evang.-Luth. pred. te Amsterdam. Na de pauze dr J. Schoneveld, Ned. Herv. pred. te 's-Gravenhage, voorz. van de Kerke- raadscommissie voor Kerk en Israël, en de Zendingsarbeiders H. Blum, J. Swij nenburg en S. P. Tabaksblatt. Sluiting door de predikant-secretaris, ds J. H. Grolle. Vrije toegang voor alle belangstellen den. Voor de kosten van programma's enz. wordt gecollecteerd. EEN DOKTER NODIG? De Zaterdags- en Zondagsdienst der huisartsen wor^t vandaag en morgen waargenomen door de dokters Van Bockel, De Jager, Langezaal en Ver- brugge. Dokterstelefoon 22222. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst wordt van heden tot Zaterdag 9 Aug. waargenomen door: Apotheek Herding en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst, Steenstr. 35, tel. 20136. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN De Zondagsdienst der dierenartsen wordt waargenomen door dr N. A. Comman deur, Lammenschansweg 5, tel. 21101 en dr W. Weening, Rijnzichtweg 37, Oegst- geest, tel. 22816. VAC ANTIEBEZIGHEID VOOR VOLWASSENEN Evenals j.l. Dinsdag zal in de komende week een openluchtfilmvoorstelling worden gegeven voor de kinderen, die deelnemen aan de vacantiebezigheden. Op veler ver zoek zullen deze keer ook volwassenen in de gelegenheid worden gesteld, tegen een geringe entrée, een voorstelling bij te wonen. Kjs. Dinsdag om 19.30 uur zal de wagen van de Arfi uit Amsterdam op het Sportterrein aan de Zoeterwoudse Singel een voorstelling voor volwassenen geven. Het interieur van de ronde vesting, die evenals de omliggende gebouwen, mettertijd een grondige restauratie zal ondergaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4