VLIEGENDE SCHIJVEN? IK HEB ZE ZELF GEZIEN! Acad. Examens Tippelen, tippelen, ondanks drukkende hitte NIEUWE LEIDSCHE COURANT 1 WOENSDAG. 23 JULI 1»A Onze reiscorrespondente Tiny Mulder schreef ons d.d. 9 Juli uit Long View (Texas) Gedurende de laatste twee weken is heel Amerika in rep en roer over geheimzinnige voorwerpen, die met een razende vaart door de lucht vliegen. Waarnemers vertel den, dat ze de vorm van „saucers", scho teltjes, hadden en ieder is er op uit om vliegende schotels te zien. Ze werden het eerst waargenomen in de staat Washington aan de Oostkust van Amerika. Daarna volgden de berichten om trent waarnemingen elkaar snel op. Op 8 Juli waren ze waargenomen in 40 staten van de VS. en in Canada. De voorwerpen werden zowel bij dag als bij nacht gezien. Overdag leken ze op aluminium schotels die zich zeer snel voort bewogen en ondertussen snel om hun eigen as roteerden, 's Nachts waren ze lichtge vend. Ze vlogen soms in formatie en kon den ook volkomen stilstaan. Leger- en luchtmacht autoriteiten werden gewaarschuwd. Sommigen van hen zeiden kortweg: het zijn hallucinaties en daarmee uit en zo dacht uw dienstwillige er ook over en maakte Thomas' woorden: „Eerst zien, dan geloven", tot de hare. En we zagen ze Welnu, gisteravond reden we met de auto op een straatweg in Oostelijk Texas. Ik keek naar de prachtige nachtlucht met de duizenden sterren. Plotseling riep ik uit: „Saucers". De auto stopte, de lichten werden gedoofd. Twee lichte vlekken achtervolgden elkaar in grote cirkels. Vanaf de grond gezien hadden ze inderdaad de grootte van schotel- fx Waarheid of verdichtsel? Op deze pagina treft men een inte ressante beschouwing aan van een Ne derlandse jonge vrouw, die verklaart de vliegende schijven in groot getal in de Ver. Staten te hebben gadege slagen. Bestaan ze dus toch? Intussen wil de tekenaar van de Gazet van Antwerpen er nog steeds niets van geloven en dat bracht hij met enkele tekeningen tot uitdrukking. v y tjes. Plotseling bleef een schotel staan, ter wijl de tweede rond hem cirkelde. Wij waren nog sceptisch. Iemand is be zig met zoeklichten, opperden we. Maar de ze theorie moesten we dadelijk verwerpen. Immers in dat geval moest er een lichtbaan naar de aarde lopen en bovendien vormt een zoeklicht geen lichtende vlek in de lucht zonder iets substantieels te ontmoe ten. Nadat de rustende schotel weer zijn plaats in de cirkelgang had ingenomen, bewogen zij zich al cirkelende in Westelijke richting. Het fenomeen duurde meer dan een uur en later voegde nog een derde schotel zich bij de twee. Honderden mensen stonden naar het verschijnsel te kijken. Nadat we ongeveer een kwartier binnens huis geweest waren, bleken de schotels ver dwenen. Ze worden nu practisch iedere dag waar genomen en zij schijnen na hun omzwer vingen in de Noordelijke Staten de lucht boven Texas te prefereren. Het mysterieuze verschijnsel werkt op de zenuwen van sommige mensen en de theo rieën over oorzaak en gevolg zijn meestal fantastisch. Atoomsplitsing speelt meestal een grote rol in de diverse hypothesen. Anderen zijn vrij onverschillig. De scho tels hebben tot dusver geen onheil gesticht en dus is er niets aan de hand. Nog anderen grijpen de gelegenheid aan om eens ,in de krant" te komen en richten „Schoteltjes- waarnemingsverenigingen" op. En wat zeggen de geleerden er van? Gedurende de hondervijftig jaren, dat zonderlinge natuurverschijnselen nauwkeu rig genoteerd zijn, is meer dan eens het voorkomen van discus-vormige voorwerpen waargenomen. Maar nooit zijn de rapporten over buiten gewone phenomenen in de lucht zo alge meen en over een zo groot gebied binnen gekomen als nu in het geval van de vlie gende schotels". In 1870 werd een soortgelijk voorwerp waargenomen vanaf een schip op de oceaan tussen Zuid-Amerika en Afrika. UTRECHT, 11 Juli. Geslaagd cand. ex. rechten: mej J L de Heer, Nw. Beyerland, Ohr. de Bouter, Utrecht; cand. ex. Ned.-Ind. Recht: W C J Hoogendijk, Breda, J M Bon- nike, Hilversum, mej. G S Boswinkel, Rot terdam, MAN Verstegen, Utrecht, C H J Adelaar, Utrecht, F C Schröder, Utrecht, D E J Schrek, Hilversum; doet. ex. Ned.-Ind. Recht: A J F C Mittelmeyer, Amsterdam, J Mulder, Rotterdam, H P G Kamphuys, Lage Vuurse, J L Andre de la Porte, Bloemen- daal: econ. doet. ex. Indologie: A J te Boek horst, Utrecht, W P de Haas, Utrecht; cand. ex. Ned. Letteren: J Kwekkeboom, Aagte- kerke (Walcheren); cand. ex. Sociale Geo- graphie: mej H G M Wijdeveld, Hengelo (Ov.), B Korstanje, Goes, A Schaper, Utrecht; doet. ex. veeartsenijkunde, eerste gedeelte: A J Vullinghs; doet. ex. veeartse nijkunde, tweede gedn J J den Hertog, P Plaizier, Th Wemmers; veeartsex.: H. Sohreur semi-artsex.: F J W ter Haar, R A v. Val kenburg, J Klein Nagelvoort, A E G M Weyenborg, G A van Nieuwenhuizen; arts examen: H Albracht, H J Simons, C J B J Trimbos, E van Zuiden; theoretisch tandheel kundig ex. eerste gedeelte: M v d Marei; theoretisch tandheelkundig ex. tweede ged.: L van Aartsen, mej. J C E J van Asselt, D J Bakker, mej. Y Brouwer, mej DAG van Capelle, H Durang, R le Grand, J L Slot, F Hordijk, H M Uni, mej. M H Marring, M M Andere schotels vlogen in 1894 over Nrd- Wales (Gr. Brittannië), over Brits-Indië in 1839 en over Noorwegen in 1886. De kranten in Texas publiceerden de me ning van een expert, die drie vermoedelijke oorzaken gaf, namelijk: 1. Leger en Marine zijn aan het experi menteren met een nieuw wapen. Ofschoon dit ontkend wordt, is er veel te zeggen voor deze verklaring; 2. de .schotels" komen van Mars of van een andere plaats buiten de aarde. Het feit, dat soortgelijke voorwerpen gezien werden voor de uitvinding van vliegtuigen versterkt deze verklaring. Ja, zegt de geleerde: „Er komt langzamerhand meer zekerheid om trent leven op sommige andere planeten". (Wanneer het lui van Mars zijn, hoop ik er één te ontmoeten!); 3. er bestaan dingen van andere dimensies dan ruimte en tijd. Sommige denkers uit de abstracte wetenschap hebben lang vol gehouden, dat iets van een andere dimen sie mogelijk onze wereld zou kunnen be reiken. Ofschoon vele rapporten omtrent de scho teltjes vals of opgeschroefd zijn, is het toch ongetwijfeld waar, dat er iets heel myste rieus gebeurt. Ik heb de „vliegende schotels" nu zelf gezien. Misschien is er ook niets vreemds aan de hand. In onze eeuw is immers niets onmogelijk. Waarom zou er geen handige knaap zijn, die iets dergelijks kan maken? Maar dat ze ook meer dan honderd jaar geleden waargenomen zijn, geeft te denken. Ondertussen speur ik overdag de hemel af om ze ook bij daglicht waar te nemen. Zodra dat gebeurt, zal ik het u onmiddel lijk berichten. DE LONEN IN DE METAALINDUSTRIE Het College van Rijksbemiddelaars zal Maandag een definitieve beslissing nemen over de loon- en pensioenvoorstellen van de metaalindustrie. NA EERSTE DAG WAREN ER 230 UITVALLERS We zitten op een grasberm naast de beroemde Waalbrug te Nijmegen, het is goed twee uur. Vanaf onze zitplaats zien we de tip pelaars Len-t, dat beneden ons ligt, uit komen. Trouwens, we horen ze ook. Va derlandse liederen schallen door de lucht. Maar verder worden er ook andere liedjes aangeheven, w.o. „Hé Babariba", zelfs „Jajem, jajem moet er zijn", terwijl de soldaten voorkeur hebben voor meis jes en dat in allerlei toonaarden laten horen. Slechts een heel enkele maal ho ren we het Vierdaagse-lied. Ondanks het feit, dat het zeer warm is, wordt er uitstekend getippeld. Zeker, we mogen het niet verhelen, er wordt hier en daar getrekbeend. De 55, 50, 40 en 30 km gaan je nu eenmaal niet in je koude kleren zitten. De eerste blaren-patiënten zijn behandeld en de Franse dames schijnt het tippelen al niet te best te be komen, maar aan opgeven denken ze toch nog niet. Er is bovendien in een vrij snel tempo gelopen. De eersten op de 55 km kwamen hier reeds tegen twee uur voorbij, w.o. de Ver. „De Ooivaars" uit Den Haag. Als men nagaat, dat om half zes werd gestart, dan is dit een uitstekende presta tie, die wijst op goede training. Anderen, die op deze afstand lopen, doen het wat kalmer aan. De groepen hebben de tijd tot half vijf en de individuëlen tot vijf uur. Zij, die zich echter na die tijd terug melden, worden onherroepelijk be schouwd als te zijn uitgevallen. Op de Waalbrug, op weg naar Nijme gen, ontmoeten we nog Geurt van Kolk uit Nijmegen, die de 55 km letterlijk en figuurlijk op zijn klompen heeft afge legd. En daar ontmoeten we oólc nog de enige Amerikaan, de 15-j. padvinder, Bolger, die gisteren alleen ter zijner ere de „stars and stripes" zag hijsen. Een parmantig kereltje. Hoed af voor de oude Schepman. A T G Steltman, mej J S Wü, R H Wurdeman, D S Meyer, mevr. K P Nijenhuis- Inge, mevr. J J P Diehl-Huguenin; tandarts- ex: B Dijkstra, J J L Henquet, W J M Hoen ders, J J van Koolbergen; doet. ex. genees kunde eerste gedeelte. H M van Beest, R W ten Braak, C A J Klijn, A J B Olthof, G C v d Stelt. AMSTERDAM, 12 Juli (V.U.). Geslaagd voor het doet. ex. rechten de dames J v d Berg, Bussum, W Post-Erdman, Amsterdam; de heren: J L van Apeldoorn, Heerde, G Boomsma, Nieuwer Amstel-N., W P Bijle- veld, Amsterdam, H W A la Croix, Hilver sum, H Lagerwaard, Haarlem, G H Schütte, Rotterdam, J Wolfert, Krabbendijke, mr J de Wilde, Amsterdam, M A Verdaasdonk, Amsterdam, J B M van Buuren, Bloemen- daal, JAM Thijssen, Zaandam, W J J van Rossum, Amsterdam. Geslaagd voor het cand ex. philosophic: mej. G Arntzen, Arn hem. Geslaagd prop. ex. theologie: P Heinen, Heerlen, Z C Versluys, Zoetermeer, R. Strij ker, Nijeveen Dr., W Baas, Apeldoorn, G L Lagendijk, Schiedam, F van Zuthem, Zwol le, R J Beukema, Midwolde, J Lever, den Helder, L F Stolk, Amsterdam, K Smit, Soest. NIJMEGEN, 12 Juli. Geslaagd doet. ex. psychologie (cum laude), mej. H M Coen- dera, Sittard; doet. ex. wijsbegeerte (cum laude) H J C M Ruygers, Hoeven; cand. ex. rechten: E C M baron van Tuyll van Se- rooskerken te Zuylen a/d Vecht, J G van der Pas te Bladel en J Sleiffer te Gorinchem; Radioprogramma voor vanavond Hilversum I (301). NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Land- en tuinibouw; 7.30 Actueel geluid; 7.45 's Nachts gaat de telefoon (9chets); 8.00 Naeuws; 8.15 NCRV-kwartet; 8.45 Wereld- jiefugdioonferentie Oslo; 9.15 Philiharim. ork.; 10.30 Nieuws; 10.45 Avondoverdenking; 11.00 Avondconcert; 12.00 Sluiting. Hilversum II (415). VARA: 7.00 Noodvoor ziening Ouden van dagen; 7.15 Nieuws udt Inddë; VPRO: 7.30 Ons leven en geloof; 7.45 Lezen in de Bijbel; VARA: 8.00 Dingen v.d. dag; 8.15 Residentie-orkest9.15 Het andere Duitsland; 10.05 Les Chanteuses de la Co- lombière; 10.15 Peter Rasmussen; 10.45 Gees telijk leven; 11.00 Nieuws; 11.15 Zoneschaak- toumooi; 11.25 Gram.; 12.00 Sluiting. Wat de Radio morgei) brengt Hilversum I (301). KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gym.; 7.30 Morgengebed; 7.45 Koorwerken; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Russische orkestwerken; NCRV: 10.00 Leger des Heals; 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgel; KRO: 11.00 Zonnebloem; 11.45 PhiKhanm. ork.; 12.03 Pabl-o Casals; 12.30 Fantasia; 1.00 Nieuws; I.15 Kath. nieuws; 1.25 Fantasia; 1.45 Vrou- wenvariaNRV: 2.00 Hollandda-sextet2.40 Vrouw; 3.00 Bij een kopje thee; 3.30 Frans progr.; 4.00 Bijbellezing; 4.45 Lerchen kwar tet; 5.00 Gem. Omroepkoor; 5.30 Omroepork.; 6.30 Strijdkr.; 7.00 Nieuws; 7.15 Amusements orkest; 7.30 Actueel geluid; 7.45 RVD ant woordt; 8,00 Nieuws; 9.50 Met band en plaat; 10.30 Nieuws; 10.45 Avondoverdenking; 11.00 Viool en piano; 11.15 Zonesehaaktournood; II.25 Serenade; 12.00 Sluiting. Hilversum II (415). AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Ochtend concert; 8.00 Nieuws; 8.15 Ochtendrhythme8.45 Strijkorkest.; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Vrouw; 10.35 Frits Krei9ler; 10.50 Kleuters; 11.00 Morgenprogr.; 11.20 Opera en operette; 12.35 Gerard v. Krevelen; 1.00 Nieuws; 1.15 Gars d/e Paris; 1.45 Reginald Dixon; 2.00 Stenka Rasin; 2.20 Brahms; 3.00 Zieken; 4.00 U kunt het geloven of niet; 4.05 Reprises; 5.00 Kaieidoscoop; 5.20 Wat wil je worden?; 5.30 Skymasters; 5.50 Rijk Overzee; 6.00 Nieuws; 6.15 Sport; 6.30 De Raaff en Schutte; 7.30 Hij en zij; 8.00 Nieuws; 8.10 Reportage- dienst; 8.15 Kamerorkest; 9.15 Pierre Palla; 9.30 Hoorspel; 10.30 Metropole-ork.; 11.00 Nieuws; 11.15Sweet music; 12.00 Sluiting. garde, die weer sterk vertegenwoordigd is. De record-Vierdaagsehouder v. d. Goes begint aan zijn 22ste Vierdagen mars. In Nijmegen bracht een sproei wagen fel begeerde afkoeling en was de ontvangst als van ouds. Het aantal uitvallers bedroeg 341, een cijfer, dat jammer genoeg aan de hoge kant ligt. De warmte was een der groot ste oorzaken van het uityallen, zo ver klaarde ons een dokter, die als zijn ver wachting uitsprak, dat het percentage uitvallers in de volgende dagen aanmer kelijk minder zou zijn, daar de deel nemers (sters) zeer goed getraind zijn en de sterke kern is overgebleven. Gisteravond is onder grote belangstel ling de leider van de Vierdaagse, de maj. b.d. J. N. Breunesse, in veiband met het feit, dat hij 25 jaar zijn krachten aan deze marsen heeft gegeven, op hartelijke wijze gehuldigd. Hem werden talrijke geschenken aangeboden. Onze verslaggever telefoneerde ons vanmiddag uit Wijchen: Hoewel gister avond officieel werd meegedeeld, dat na de eerste dag reeds 341 wandelaars uitge vallen waren, bleek het juiste cijfer van morgen 194 te zijn. Nog 36 deelnemers verschenen echter vanochtend niet aan de start. Bij de uitvallers bevinden zich 26 dames, een Fransman en de enige Italiaan. Ondanks de tegenslag vertrok ken toch nog 6578 moedigen voor een zware tocht door het Land van Maas en Waal. Reëels vóórdat we vijf km buiten Nijmegen waren, lagen reeds verschillen de jeugdige deelnemers in de wegberm, gulzig te drinken. Een slecht teken. En toch bij het grote rustpunt Wijchen wer den de sombere voorspellingen steeds meer beschaamd. De oudjes, met vaak de zotste hoofdbedekkingen, weerden zich kranig en ook de jeugd had zich hersteld. In Wijchen waren grote spandoeken ge hangen, die de tippelaars toeriepen: „Wij chen verwacht U". Na een rustperiode in dit gastvrij dorp, gaat straks de moei lijke wandeltocht weer verder. cand. ex. geschiedenis: H J Oldenhof te Zwolle, H F Oomen te Helden-Panningen; cand. ex. Nederlands: C J G Swinkels te Eindhoven, A P J Brouwers te Standdaard- buiten; cand ex. in de psychologie: A W Din- gemans, Nijmegen, Th M Giesen, Tilburg, A M C Herberichs te Brunssum, P H M van der Maessen de Sombreff te Nijmegen en HEM Remkens te Nijmegen, V E Assel- berchs te Maartensdijk, R C G van Neer, Maastricht, J R M van Ratingen te Sittard, J J A Volleberch, Castenray, J H P C Zwet sloot, Nijmegen. LEIDEN, 14 Juli. Geslaagd voor het Prop. ex. Godgeleerdheid: de heren: M. Straub te Amsterdam, H A J Smits te Alphen a/d Rijn, C van der Steen te Rotterdam en J Over- duin te Leiden. Geslaagd voor het cand. ex. letteren en wijsbegeerte (Franse taal en letterkunde): de dames C W Bohm te Rot terdam ein M C Nolst Trenite te Amersfoort. Geslaagd voor het cand. ex. rechtsgeleerd heid: de dames B M J van Taalingen te Haarlem en C J Moll te Utrecht; de heren: J E de Jongh te Haarlem, S Overwater te Gorinchem, H O Fraser te Ommen en H E Romelingh te Bloemendaal. Geslaagd voor het doet. ex. rechtsgeleerdheid: de heer H P Talsma te Bloemendaal. Geslaagd voor het econ. doet. ex. Indologie: de heer N A Nie- land te Rotterdam. TILBURG, 16 Juli. (Conservaitoröum voor kerkmuziek)Geslaagd v. chpl. organdst H G Nolden, Dongen en J G Timmermans, Hoorn, Van schijven gesproken Ophefmakende berichten over onbekende luchtmonsters boven de Verenigde Staten, hebben de grootste ontsteltenis te weeg gebracht en heel de wereld vraagt zich af wat deze „vliegende schotels" of „schijven" betekenen. Een flauwe grappenmaker vreest, dat moedertje Rusland met borden aan het gooien is gegaan, omdat het niet goed botert met Oom Sam. wat zilveren schijven ontsnapt zijn aan de overvloed waar Marshall zo gul mee omspringt? Of hebben de Indonesische jongleurs, die de gekste goocheltoeren uithalen bU het voorschotelen van steeds nieuwe nota's, deze dingen aan hun aandacht laten ontsnappen. Maar als wij eens even naar de kalender zien, komen wij eerder tot de conclusie, dat de geheimzinnige luchtmonsters fa milie zijn van de geheimzinnige zeemon sters, die in de goede oude tijd, in de komkommertijd, regelmatig plachten op te duiken in de redacties. (Overgenomen uit de Gazet v. Antwerpen)

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7